18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
10 лютого 2026 року м. Черкаси Справа № 925/1468/25
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарі судового засідання Вовчанській К.Ю., за участі представників сторін: позивача - адвоката Борзова Я.Є., відповідача - адвоката Дарморос К.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду в м. Черкаси справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Екоклінер» до Фізичної особи-підприємця Солодчука Олега Васильовича про стягнення 170 880 грн. 31 коп.,
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Екоклінер" звернувся в Господарський суд Черкаської області з позовом до Фізичної особи - підприємця Солодчука Олега Васильовича (далі - відповідач), в якому просив суд стягнути з відповідача на свою користь 143722 грн 75 коп. заборгованості за фактично надані послуги збирання і вивезення твердих побутових відходів в період з 01.08.2022 по 31.10.2025 року, 7050 грн 53 коп. 3% річних, 20107 грн 04 коп. інфляційних втрат за прострочення їх оплати, що разом становить 170880 грн 31 коп., та відшкодувати судові витрати.
Позов мотивовано тим, що відповідач здійснює підприємницьку діяльність, від якої утворюються тверді побутові відходи, після припинення дії договору про надання послуг з вивезення побутових відходів, користується контейнерами загального користування, які обслуговуються позивачем та належать йому, всупереч нормам Законів України «Про відходи», «Про житлово-комунальні послуги», «Про благоустрій населених пунктів», плату за отримані послуги не здійснює.
Ухвалами Господарського суду Черкаської області від 28.11.2025, 02.12.2025, 17.12.2025, 13.01.22026 року позовну заяву прийнято до розгляду, по ній відкрито провадження у справі № 925/1468/25 за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, запропоновано представникам сторін подати заяви по суті справи, клопотання з процесуальних питань за їх наявності, призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 17.12.2025 року, яке в подальшому було відкладено на 21.01.2026 року, забезпечено участь в судових засіданнях для представників позивача - адвоката Борзова Я.Е., відповідача - адвоката Дарморос К.О. в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням їх власних технічних засобів.
Відповідач в особі представника подав, через систему "Електронний суд" 08.12.2025 року відзив на позовну заяву (вх. № 18277/25), в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог повністю посилаючись на відсутність укладеного договору з позивачем про вивезення твердих побутових відходів та зазначив, що позивач не надав доказів, за якою системою надавались послуги, по якому графіку та який об'єм побутових відходів він вивозив з магазинів «Нептун» за адресою: м.Умань, вул. Михайлівська, 54а, «Шериф» за адресою: м. Умань, вул. Благовісна, 9 та «Амбар» за адресою: м. Умань, вул. Садова, 26 в період з 01.08.2022 по 31.10.2025 року. Відповідач зауважив, що він систематично самостійно за допомогою транспортних засобів завозить сміття на сміттєзвалище (полігон) у місті Умань, який належить КП «Комунальник» та сплачує готівкою в касу КП «Комунальник» за захоронення сміття, зібране зі своїх торгових точок за фактичну вагу, і підтверджує товарними чеками за період 2023 - 2025 роки. Відповідач повідомив, що в даному випадку ні рахунків-фактур, ні актів здачі-приймання робіт між ним і позивачем не оформлялось.
В судовому засіданні 21.01.2026 року протокольною ухвалою оголошувалась перерва до 03.02.2026 року.
Позивач в особі представника 02.02.2026 року подав, через систему «Електронний суд», додаткові пояснення у справі (вх. № 1612/26, а.с. 123-124), в яких спростовував доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, додатково пояснив, що самостійне поводження відповідача з відходами, зокрема їх перевезення власним транспортом, не звільняє його від обов'язку отримання послуг від офіційного надавача, оскільки такі дії мають вчинятися лише уповноваженим на те суб'єктом, надані відповідачем документи не відповідають зазначеним вимогам, не містять відомостей, що дають змогу ідентифікувати законність господарської операції з управління відходами, а тому не можуть вважатися належними та допустимими доказами у розумінні ст. 76, 77 ГПК України. Позивач зазначив, що у межах розгляду попередньої судової справи між тими ж самими сторонами відповідач оплатив заборгованість за надані послуги у повному обсязі безпосередньо до розгляду справи по суті, і між адміністрацією ТОВ «Екоклінер» та ФОП Солодчуком О.В. була досягнута усна домовленість про здійснення оплати за інші магазини у місті Умань. Проте, попри фактичне визнання своїх зобов'язань у минулому та досягнуті домовленості, відповідач таких дій не вчинив, що змусило позивача звернутися за захистом своїх прав до суду.
03.02.2026 року відповідач в особі представника подав, через систему «Електронний суд», додаткові пояснення у справі (вх. № 1736/26, а.с. 131-133; вх..№ 1761/26, а.с.148-153), в яких спростовує позицію позивача посилаючись на те, що ним подано до суду підписаний і скріплений печаткою позивача Акт звірки взаємних розрахунків станом на листопад 2019 р. - травень 2025 р., складений між ТОВ «Екоклінер» і ФОП Солодчук О.В. за договором № 2866000896-тпв від 01.01.2016 року, в якому вказано, що за даними позивача станом на 31.05.2025 року заборгованість відсутня, твердження позивача про те, що цей акт був підписаний після сплати коштів в межах справи № 925/973/25 за позовом ТОВ «Екоклінер» до Фізичної особи - підприємця Солодчука Олега Васильовича про стягнення 82 882, 01 гривень, відповідач вважає таким, що не відповідає дійсності, а щодо сплаченої суми, то відповідач пояснив про помилку оплати і в майбутньому готується подати позов на стягнення даних коштів. Відповідач зазначив, що 02.01.2023 року між ним і КП «Комунальник» укладено договір № 72/23 про надання послуг із поводження з відходами (захоронення). На підтвердження вивезення сміття та передачі його на сміттєзвалище надав договір про надання послуг перевезення вантажу б/н від 02.06.2022 року, укладений між ФОП Солодчук О.В. та ФОП Маршалковський Р.В., акти виконаних робіт за період 2023-2025 роки, адвокатський запит від 29.01.2026 року до КП «Комунальник» щодо надання інформації стосовно автомобілів та водіїв, які заїжджали на сміттєзвалище. Відповідач вважає, що докази позивача про заборгованість за вивіз сміття ґрунтуються лише на рішенні виконкому Уманської міської ради «Про затвердження рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на право вивезення побутових відходів на території міста Умань» № 253 від 24.09.2015 та наявної у них спеціальної техніки, при цьому докази, які б підтверджували заїзд сміттєвоза до торгових точок ФОП Солодчука О.В., відсутні та надав лист-відповідь КП «Комунальник» від 02.02.2026 року № 83.
В судовому засіданні 03.02.2026 року представник позивача позовні вимоги з підстав, викладених у їх заявах по суті справи, підтримав і просив задовольнити повністю, представник відповідача позов не визнав і просив суд відмовити у його задоволенні повністю з підстав, викладених у його заявах по суті справи, після завершення розгляду справи по суті судом повідомлено дату оголошення вступної та резолютивної частин судового рішення на 10.02.2026 року.
Згідно з ст.ст. 233, 240 ГПК України, 10.02.2026 року судом було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши їх заяви по суті справи, наявні в справі письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд відмовляє у задоволенні позову повністю з таких підстав.
Позовні вимоги позивача і заперечення відповідача ґрунтуються на доказах, поданих суду їх представниками, із них вбачаються такі обставини.
08.04.2014 року Уманська міська рада прийняла рішення № 5.3-52/6, яким затвердила норми надання послуг з вивезення побутових відходів в м. Умань (а.с. 37).
Рішенням Уманської міської ради № 6.24-3/7 від 25.12.2015 року переможцем конкурсу на право вивезення побутових відходів на території м. Умань визначено Товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Екоклінер" та вирішено укласти з ТОВ "Екоклінер" договір на надання послуг з вивезення побутових відходів на території м. Умань строком на двадцять п'ять років відповідно до Типового договору, наведеного у додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 №1173 "Питання надання послуг з вивезення побутових відходів" (а.с.42).
01.01.2016 року між позивачем - ТОВ "Екоклінер", як виконавцем та відповідачем - ФОП Солодчуком Олегом Васильовичем, як споживачем, був укладений договір про надання послуг з вивезення побутових відходів № 2866000896-тпв (далі - Договір № 2866000896-тпв; а.с. 23), відповідно до умов якого виконавець зобов'язався згідно з графіком надавати послуги з вивезення побутових відходів (ТПВ) на підставі рішення Виконавчого комітету Уманської міської ради від 24.09.2015 року № 253 та відповідно до схеми санітарного очищення, а споживач зобов'язався своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим договором (далі - послуги).
Також, відповідно до істотних умов договору сторони домовилися:
п. 2.2 - послуги з вивезення твердих відходів надаються за контейнерною схемою;
п. 2.3 - для вивезення твердих відходів за контейнерною схемою використовуються технічно справні контейнери місткістю 1,1 куб. м, що належать виконавцю. Виконавець вивозить тверді відходи за контейнерною схемою з 07.00 до 21.00 години;
п.2.4 - фактична адреса надання послуг: м.Умань, вул.Артема,54 м-н «Продукти»; загальне користування з понеділка по неділю;
п. 2.9 - обсяг надання послуг розраховується виконавцем на підставі норм, затверджених рішенням Уманської міської ради від 08.04.2014 р. №5.3-52/6;
п. 2.10 - розрахунок вартості послуг здійснюється згідно з рішенням Уманської міської ради від 12.04.2011 № 3.9-7/6;
п. 3.1 - розрахунковим періодом є календарний місяць;
п. 3.2 - оплата послуг виконавця за вивезення 1 куб. м ТПВ становить 66,73 грн без ПДВ. Розрахунковий середньомісячний розмір оплати послуг становить 100,10 грн без ПДВ. Обсяги послуг можуть бути зменшені або збільшені залежно від фактичної потреби. У разі застосування щомісячної системи послуг платежі вносяться не пізніше ніж до 20 числа періоду, що настає за розрахунковим. У разі, якщо перерахована грошова сума перевищує грошову суму за виставленим рахунком, то така різниця зараховується виконавцем у якості авансування надання послуг на наступний період у межах дії цього договору;
п. 3.4 - плата вноситься на розрахунковий рахунок виконавця р/р НОМЕР_1 в УФ АТ "Райффайзен Банк Аваль", МФО 380805.
п.5.2. - виконавець зобов'язаний: 7) надавати своєчасну та достовірну інформацію про тарифи на надання послуг, умови оплати, графік вивезення відходів;
п. 9.1 - цей договір вважається укладеним та набирає чинності з дня його укладення та діє до «__»_______20__ року;
п. 9.1.1 - на підставі ч.3 ст.631 ЦК України умови договору застосовуються до відносин, що виникли до його укладення; договір вважається таким, що продовжений на наступний рік, якщо за 30 діб до закінчення строку його дії жодна із сторін не заявила про відмову від договору або про його перегляд;
п. 10.1 - зміна умов договору проводиться у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення такої згоди, спір розв'язується у судовому порядку.
Додатковою угодою № 1 від 01.12.2016 до Договору № 2866000896-тпв сторони внесли зміни у п. 3.2 щодо оплати послуг згідно рішення Уманської міської ради від 24.03.2016 №72, а саме оплата послуг виконавця за вивезення та знешкодження 1 куб.м ТПВ становить 134,96 грн в т.ч. ПДВ 20%; розрахунковий середньомісячний обсяг послуг становить 1,5 куб.м; розрахунковий середньомісячний розмір оплати послуг становить 202,44 грн, в т.ч. ПДВ 20%. Обсяги послуг можуть бути зменшені або збільшені залежно від фактичної потреби. У разі застосування щомісячної системи послуг платежі вносяться не пізніше ніж до 20 числа періоду, що настає за розрахунковим. У разі, якщо перерахована грошова сума перевищує грошову суму за виставленим рахунком, то така різниця зараховується виконавцем у якості авансування надання послуг на наступний період у межах дії цього договору (а.с.25).
13.12.2018 року Виконавчий комітет Уманської міської ради прийняв рішення № 484 "Про встановлення тарифів на послуги з поводження з відходами для споживачів послуг ТОВ "ЕКОКЛІНЕР" (а.с. 34), яким встановив та затвердив тарифи на послуги з поводження з відходами для споживачів послуг ТОВ "ЕКОКЛІНЕР" м. Умань, розмір яких становить за тверді побутові відходи - 247,30 грн за куб. м, великогабаритні відходи - 1373,74 грн за тонну; за ремонтні відходи - 703,70 грн за тонну; за рідкі відходи - 231,36 грн за куб. м (а.с. 35).
Рішенням Уманської міської ради від 21.12.2018 року №3.14-57/7 затверджено норми надання послуг з вивезення побутових відходів в м. Умань на 2018-2022 роки, розроблені Державним підприємством Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут міського господарства (а.с. 39-41).
Додатковою угодою № 4 від 01.02.2021 року до Договору № 2866000896-тпв сторони внесли зміни у п. 2.4 щодо переліку послуг за адресами, кількістю контейнерів, графіку та оплати цих послуг та у п.3.2, виклавши в наступній редакції:
п. 2.4. - м. Умань, вул. Михайлівська, 54, м-н «Нептун»; м. Умань, вул. Чкалова, 4, м-н «Продукти»; м. Умань, вул. Європейська, 96, м-н «Продукти»; м. Умань, вул. Благовісна, 9, м-н «Шеріф»; м. Умань, вул. Дерев'янка, 6, м-н «Продукти»; м. Умань, вул. Мазепи, 7, м-н «Карабас»; м. Умань, вул. Аркаса, 8, м-н «Продукти»; м. Умань, вул. Південна, 2, м-н «Ромашка»; м. Умань, вул. Садова, 26, м-н «Амбар»;
п. 3.2. - згідно рішення Уманської міської ради від 13.12.2018 № 484, оплата послуг виконавця за вивезення та знешкодження 1 куб.м ТПВ становить 247,30 грн в т.ч. ПДВ 20%; розрахунковий середньомісячний обсяг послуг становить 9,00 куб.м; розрахунковий середньомісячний розмір оплати послуг становить 2225,70 грн, в т.ч. ПДВ 20%. Обсяги послуг можуть бути зменшені або збільшені залежно від фактичної потреби. У разі застосування щомісячної системи послуг платежі вносяться не пізніше ніж до 20 числа періоду, що настає за розрахунковим. У разі, якщо перерахована грошова сума перевищує грошову суму за виставленим рахунком, то така різниця зараховується виконавцем у якості авансування надання послуг на наступний період у межах дії цього договору (а.с.24).
23.12.2022 року Уманська міська рада прийняла рішення № 17-45/8, яким затвердила норми надання послуг з вивезення побутових відходів для Уманської міської територіальної громади на 2023-2027 роки, розроблені Державним підприємством Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут міського господарства (а.с. 30-31, 36).
01.08.2022 року сторони підписали Угоду про припинення дії договору про надання послуг з вивезення побутових відходів № 2866000896-тпв, якою за взаємною згодою сторін припинили дію вищевказаного договору з 31.07.2022 року (а.с.25 на звороті). Зокрема, пунктами 2,4,5 цієї Угоди сторони підтвердили, що на момент дострокового припинення дії даного Договору між ними немає неврегульованих спорів з приводу його виконання, а також будь-яких невиконаних сторонами зобов'язань; у зв'язку з припиненням дії Договору, жодна із сторін не має претензій до іншої сторони по даному Договору; дана угода складена при повному розумінні сторонами її умов та термінології українською мовою у двох автентичних примірниках, які мають однакову юридичну силу.
Рішенням Виконавчого комітету Уманської міської ради від 08.08.2024 року № 326 "Про встановлення скоригованих тарифів на послуги з поводження з твердими побутовими відходами для споживачів послуг ТОВ "ЕКОКЛІНЕР" в межах Уманської територіальної громади" (а.с. 32) встановлено та введено в дію з дня офіційного оприлюднення, скориговані тарифи на послуги з поводження з твердими побутовими відходами для споживачів послуг ТОВ "ЕКОКЛІНЕР" в межах Уманської територіальної громади, розмір яких становить для населення - 192,88 грн за куб. м, для бюджетних установ - 215,35 грн за куб. м; для інших споживачів - 262, 16 грн за куб. м (а.с. 33).
Позивач наголошував на тому, що відповідач підприємницьку діяльність за адресами: м. Умань, вул. Михайлівська, 54а, де розташований магазин «Нептун», м. Умань, вул. Благовісна, 9, де розташований магазин «Шеріф» та м. Умань, вул. Садова, 26, де розташований, магазин «Амбар» - не припинив, щодо даного факту 29.11.2023 року звертався з листом/зверненням № 485 до Інспекції з благоустрою м. Умань про притягнення до адміністративної відповідальності фізичних осіб-підприємців, у яких відсутні (відмовляються укладати) договори на вивезення твердих побутових відходів (а.с.16). Це звернення було розглянуте та надана відповідь за № 304/01-40 від 18.12.2023 року (а.с.20).
Відповідач, заперечуючи проти заявлених позивачем вимог, надав суду Акт звірки взаємних розрахунків за період: листопад 2019 р. - травень 2025 р. (а.с.79), складений сторонами по Договору № 2866000896-тпв, з якого вбачається, що станом на 31.05.2025 року заборгованість за надані послуги відсутня.
На підтвердження заперечень проти заявлених вимог, відповідач надав суду договір надання послуг перевезення вантажу від 02.06.2022 року (далі - Договір від 02.06.2022; а.с.136), укладений між ним, як замовником і Фізичною особою - підприємцем (далі - ФОП) Маршалковським Ростиславом Володимировичем, як перевізником, відповідно до умов якого перевізник зобов'язався по найкоротшому, вказаному замовником раціональному маршруту доставляти автомобільним транспортом довірений йому вантаж - будь-який інший вантаж з місця відправлення до пункту призначення та передавати вантажоодержувачу, а замовник зобов'язався сплатити плату за перевезення вантажу.
Згідно істотних умов вказаного договору сторони домовилися:
п.1.2 - найменування та кількість вантажу, строк перевезення, місце відправлення, пункт призначення, відстань перевезення, вартість послуги визначається актами приймання-передачі наданих послуг, які підписуються сторонами;
п.4.2 - надання послуг з перевезення підтверджується підписанням сторонами акту приймання-передачі наданих послуг з реєстром товарно-транспортних накладних та оригіналами ТТН;
п.5.3 - загальна сума (ціна) договору визначається сукупністю сум, визначених в Актах приймання-виконання наданих послуг;
п.5.4 - замовник зобов'язується оплатити шляхом перерахування на поточний рахунок перевізника готівковими коштами вартість послуг;
п.8.1 - договір набирає сили з моменту підписання та закріплення печатками сторонами і діє до 02.06.2023;
п.8.2 - якщо жодна зі сторін у термін 15 днів не заявить про намір розірвати договір, договір автоматично продовжує дію на кожен наступний рік на умовах, вказаних в цьому договорі.
На виконання умов п.4.2. вказаного Договору від 02.06.2022 року сторонами оформлені та підписані акти приймання-передачі наданих послуг (а.с.138-144), на підставі яких у період з січня 2023 року по листопад 2025 року відповідачу виконавцем - ФОП Маршаловським Р.В. надавались відповідні послуги, що містять наступні відомості:
акт приймання-передачі наданих послуг від 30.01.2023 року: надані послуги автомобілем за р.н. СА9478АР завантажений вагою - 2350 кг за адресою: пров.Чкалова,4 і розвантажений: сміттєзвалище міста Умань, що знаходиться в межах Собківської сільської ради Дмитрушківської ОТГ, яке належить КП «Комунальник», загальна вартість послуги без ПДВ становила 1212 грн;
акт приймання-передачі наданих послуг від 31.05.2023 року: надані послуги автомобілем за р.н. СА6910КН завантажений вагою -1120 кг за адресою: пров.Чкалова,4 і розвантажений: сміттєзвалище міста Умань, що знаходить в межах Собківської сільської ради Дмитрушківської ОТГ, яке належить КП «Комунальник», загальна вартість послуги без ПДВ становила 996 грн;
акт приймання-передачі наданих послуг від 31.08.2023 року: надані послуги автомобілем за р.н. СА6910КН завантажений вагою - 650 кг за адресою: пров.Чкалова,4 і розвантажений: сміттєзвалище міста Умань, що знаходить в межах Собківської сільської ради Дмитрушківської ОТГ, яке належить КП «Комунальник», загальна вартість послуги без ПДВ становила 914 грн;
акт приймання-передачі наданих послуг від 30.11.2023 року: надані послуги автомобілем за р.н. СА9478АР завантажений вагою - 3480 кг за адресою: пров.Чкалова,4 і розвантажений: сміттєзвалище міста Умань, що знаходить в межах Собківської сільської ради Дмитрушківської ОТГ, яке належить КП «Комунальник», загальна вартість послуги без ПДВ становила 1212 грн;
акт приймання-передачі наданих послуг від 29.03.2024 року: надані послуги автомобілем за р.н. СА6910КН завантажений вагою -1320 кг за адресою: пров.Чкалова,4 і розвантажений: сміттєзвалище міста Умань, що знаходить в межах Собківської сільської ради Дмитрушівської ОТГ, яке належить КП «Комунальник», загальна вартість послуги без ПДВ становила 1297 грн;
акт приймання-передачі наданих послуг від 28.06.2024 року: надані послуги автомобілем за р.н. СА6910КН завантажений вагою - 830 кг за адресою: пров.Чкалова,4 і розвантажений: сміттєзвалище міста Умань, що знаходить в межах Собківської сільської ради Дмитрушківської ОТГ, яке належить КП «Комунальник», загальна вартість послуги без ПДВ становила 1187 грн;
акт приймання-передачі наданих послуг від 30.08.2024 року: надані послуги автомобілем за р.н. СА6910КН завантажений вагою - 600 кг за адресою: пров.Чкалова,4 і розвантажений: сміттєзвалище міста Умань, що знаходить в межах Собківської сільської ради Дмитрушківської ОТГ, яке належить КП «Комунальник», загальна вартість послуги без ПДВ становила 1135 грн;
акт приймання-передачі наданих послуг від 30.09.2024 року: надані послуги автомобілем за р.н. СА6910КН завантажений вагою - 2300 кг за адресою: пров.Чкалова,4 і розвантажений: сміттєзвалище міста Умань, що знаходить в межах Собківської сільської ради Дмитрушківської ОТГ, яке належить КП «Комунальник», загальна вартість послуги без ПДВ становила 1517 грн 50 коп.;
акт приймання-передачі наданих послуг від 31.12.2024 року: надані послуги автомобілем за р.н. НОМЕР_2 завантажений вагою - 4430 кг за адресою: пров.Чкалова,4 і розвантажений: сміттєзвалище міста Умань, що знаходить в межах Собківської сільської ради Дмитрушківської ОТГ, яке належить КП «Комунальник», загальна вартість послуги без ПДВ становила 1997 грн;
акт приймання-передачі наданих послуг від 30.04.2025 року: надані послуги автомобілем за р.н. СА6910КН завантажений вагою - 2440 кг за адресою: пров.Чкалова,4 і розвантажений: сміттєзвалище міста Умань, що знаходить в межах Собківської сільської ради Дмитрушківської ОТГ, яке належить КП «Комунальник», загальна вартість послуги без ПДВ становила 1750 грн;
акт приймання-передачі наданих послуг від 31.07.2025 року: надані послуги автомобілем за р.н. СА9478АР завантажений вагою - 2220 кг за адресою: пров.Чкалова,4 і розвантажений: сміттєзвалище міста Умань, що знаходить в межах Собківської сільської ради Дмитрушківської ОТГ, яке належить КП «Комунальник», загальна вартість послуги без ПДВ становила 1699 грн 50 коп.;
акт приймання-передачі наданих послуг від 30.09.2025 року: надані послуги автомобілем за р.н. НОМЕР_2 завантажений вагою - 10200 кг за адресою: пров.Чкалова,4 і розвантажений: сміттєзвалище міста Умань, що знаходить в межах Собківської сільської ради Дмитрушківської ОТГ, яке належить КП «Комунальник», загальна вартість послуги без ПДВ становила 3495 грн;
акт приймання-передачі наданих послуг від 30.11.2025 року: надані послуги автомобілем за р.н. СА6910КН завантажений вагою - 2480 кг за адресою: пров.Чкалова,4 і розвантажений: сміттєзвалище міста Умань, що знаходить в межах Собківської сільської ради Дмитрушківської ОТГ, яке належить КП «Комунальник», загальна вартість послуги без ПДВ становила 1758 грн.
У зв'язку з тим, що Уманською міською радою визначено КП «Комунальник» як відповідальну організацію за захоронення відходів відповідно затверджених тарифів, 02.01.2023 року між КП «Комунальник», як виконавцем, та відповідачем - ФОП Солодчуком О.В., як замовником, укладено договір про надання послуг із поводження з відходами (захоронення) за № 72/23 (далі - Договір №72/23; а.с.80-81), відповідно до умов якого виконавець прийняв на себе зобов'язання у період дії цього договору надавати послуги із поводження з відходами (захоронення), що надходять від замовника, на сміттєзвалище міста Умань, що розміщений в адміністративних межах Собківської сільської ради Дмитрушківської ТГ (далі - сміттєзвалище), а замовник зобов'язався прийняти надані послуги та здійснити оплату, передбачену цим договором.
Також, сторони погодили наступні істотні умови даного договору:
п.2.2 - доставка до місця захоронення відходів безпосередньо на сміттєзвалище здійснюється транспортними засобами замовника;
п.2.4 - облік відходів проводиться шляхом зважування на ваговій, що розташована на в'їзді на сміттєзвалище, та визначається, як різниця між вагою транспортного засобу до заїду на сміттєзвалище (з відходами), та після розвантаження (без відходів). Облік, завезеної кількості відходів для подальшого захоронення, ведеться в Журналі обліку заїзду-виїзду транспортних засобів на сміттєзвалище Виконавцем із зазначенням номеру транспортного засобу/ механізму, прізвища, ініціалів водія та його підпису;
п.2.7 - виконавець вивозить побутові відходи відповідно до вимог Санітарних норм і правил;
п.3.1 - вартість послуг із поводження з відходами (захоронення) встановлюється згідно рішення виконавчого комітету Уманської міської ради «Про встановлення тимчасового тарифу на послуги із поводження з відходами (захоронення) для споживачів УКП «КОМУНАЛЬНИК»» від 14.07.2022 року № 237 у розмірі 175,00 грн. (сто сімдесят п'ять гривень 00 копійок) за тонну;
п.3.3 - оплата послуг Виконавця здійснюється Замовником у готівковій формі через касу підприємства або ж у безготівковому порядку шляхом перерахування ним грошових коштів на розрахунковий рахунок Виконавця щомісячно до 20 числа місяця наступного за розрахунковим на підставі підписаного Виконавцем та Замовником акта здачі-приймання робіт (надання послуг, далі - Акт) та рахунку-фактури;
п.4.1 - здача-приймання наданих послуг здійснюється Сторонами шляхом підписання у строк до 10 (десять) числа наступного за звітним місяцем Акта, в яких фіксується загальний обсяг наданих Виконавцем послуг протягом звітного місяця;
п.6.1 - термін дії Договору з 02.01.2023 року по 31 грудня 2023 року, але в будь-якому разі до повного виконання Сторонами взятих на себе зобов'язань за цим Договором;
п.6.2 - у випадку, якщо не менше ніж за 20 календарних днів до дати закінчення договору жодна зі Сторін письмово не повідомить іншу сторону про намір не продовжувати взаємовідносини, Договір вважається автоматично пролонгованим;
п.6.3 - договір може бути розірвано лише за погодженням обох сторін.
У Додатку №1 до Договору № 72/23 (а.с.82) міститься перелік транспортних засобів, якими замовник мав здійснювати завезення відходів на полігон для подальшого їх видалення (захоронення).
Суд бере до уваги, що відповідач систематично самостійно, за допомогою перелічених транспортних засобів завозив сміття на сміттєзвалище (полігон) у місті Умань, який належить КП «Комунальник» та сплачував готівкою в касу комунального підприємства за захоронення сміття, зібраного із торгових точок за фактичну вагу, що підтверджується товарними чеками з період 2023 -2025 роки: від 10.01.2023, від 20.11.2023, від 12.05.2023, від 05.08.2023, від 20.11.2023, від 12.03.2024, від 10.06.2024, від 23.08.2024, від 04.09.2024, від 04.12.2024, від 16.04.2025, від 14.07.2025, від 09.09.2025, від 06.11.2025 року, в яких вказана вага і вартість оплати (а.с.83-87).
Відповідач також стверджував, що основним сміттям з усіх його торгових точок є картонні коробки та поліетилен, які продавці магазинів з його дозволу накопичують та здають за кошти до пунктів збору вторинної сировини: макулатури та пластику, а інше нагромаджене сміття з магазинів він щотижня власним автомобілем звозить до однієї торгової точки, де знаходиться найбільший склад за адресою: вул. Чкалова, 4, м. Умань й після сміттєутворення відповідного об'єму самостійно з власником транспортного засобу завозить на полігон КП «Комунальник».
29.01.2026 року адвокатом відповідача Дарморос К.О. направлявся адвокатський запит до КП «Комунальник» про надання інформації щодо заїзду на територію сміттєзвалища міста Умань, що знаходиться в межах Собківської сільської ради Дмитрушківської ОТГ, яке належить КП «Комунальник» з метою вивантаження сміття з переліком транспортних засобів (а.с.145), якими надані послуги по вищевказаному договору, на який 02.02.2026 року отримана відповідь за №83, в якій Уманським Комунальним підприємством «Комунальник» підтверджено факти заїзду на територію сміттєзвалища міста Умань вказаних транспортних засобів та обсяги відходів у визначені дні для подальшого захоронення (а.с.151).
Проте, позивач посилаючись на норми ч. 6 ст. 33 Закону України «Про управління відходами», вважає, що наявність у відповідача прямого договору із суб'єктом, що здійснює захоронення, суперечить встановленій законом схемі управління відходами, і не може бути доказом належного виконання обов'язків у сфері управління відходами, оскільки він укладений з порушенням визначеної законом процедури.
Розрахунок заборгованості позивач здійснив за наступними адресами:
м. Умань, вул. Михайлівська, 54а, де розташований магазин «Нептун»:
- з 01.08.2022 по 31.12.2022 - 801,07 грн/міс; 0,617 (м3 / м2 торгової площі, норма надання послуг з вивезення побутових відходів для продовольчих магазинів, ларків, кіосків, затверджене рішенням Уманської міської ради від 21 грудня 2018 року № 3.14-57/7 «Про затвердження Норм надання послуг з вивезення побутових відходів в м. Умань на 2018-2022 роки»», яке вступило в силу з 07 липня 2022 року) * 63 м2 (торгова площа) = 38,871 м3 за рік 38,871 м3 / 12 місяців = 3,23925 м3 на місяць 3,23925 м3 * 247,3 грн/м3 (тариф на послуги з поводження відходами для інших споживачів, затверджений рішенням Виконавчого комітету Уманської міської ради № 484 від 13.12.2018) = 801,07 грн/міс;
- з 01.01.2023 по 31.07.2024 - 856,89 грн/міс; 0,66 (м3 / м2 торгової площі, норма надання послуг з вивезення побутових відходів для продуктових магазинів, ларків, кіосків, затверджене рішенням Уманської міської ради від 23 грудня 2022 року № 17-45/8 «Про затвердження норм надання послуг з вивезення побутових відходів для Уманської міської територіальної громади на 2023-2027 року») ) * 63 м2 (торгова площа) = 41,58 м3 за рік 41,58 м3 / 12 місяців = 3,465 м3 за місяць 3,465 м3 * 247,3 грн/м3 (тариф на послуги з поводження відходами для інших споживачів, затверджений рішенням Виконавчого комітету Уманської міської ради № 484 від 13.12.2018) = 856,89 грн/міс;
- з 01.08.2024 по 31.10.2025 - 908,38 грн/міс; 0.66 (м3 / м2 торгової площі, норма надання послуг з вивезення побутових відходів для продуктових магазинів, ларків, кіосків, затверджене рішенням Уманської міської ради від 23 грудня 2022 року № 17-45/8 «Про затвердження норм надання послуг з вивезення побутових відходів для Уманської міської територіальної громади на 2023-2027 року») ) * 63 м2 (торгова площа) = 41,58 м3 за рік 41,58 м3 / 12 місяців = 3,465 м3 за місяць 3,465 м3 * 262,16 грн/м3 (тариф на послуги з поводження відходами для інших споживачів, затверджений рішенням Виконавчого комітету Уманської міської ради № 326 від 08.08.2022) = 908,38 грн/міс;
м. Умань, вул. Благовісна, 9, де розташований магазин «Шеріф»:
- з 01.08.2022 по 31.12.2022 - 1195,25 грн/міс: 0,617 (м3 / м2 торгової площі, норма надання послуг з вивезення побутових відходів для продовольчих магазинів, ларків, кіосків, затверджене рішенням Уманської міської ради від 21 грудня 2018 року № 3.14-57/7 «Про затвердження Норм надання послуг з вивезення побутових відходів в м. Умань на 2018-2022 роки»», яке вступило в силу з 07 липня 2022 року) * 94 м2 (торгова площа) = 57,998 м3 за рік
57,998 м3 / 12 місяців = 4,8332 м3 на місяць 4,8332 м3 * 247,3 грн/м3 (тариф на послуги з поводження відходами для інших споживачів, затверджений рішенням Виконавчого комітету Уманської міської ради № 484 від 13.12.2018) = 1195,25 грн/міс;
- з 01.01.2023 по 31.07.2024 - 1278,54 грн/міс: 0.66 (м3 / м2 торгової площі, норма надання послуг з вивезення побутових відходів для продуктових магазинів, ларків, кіосків, затверджене рішенням Уманської міської ради від 23 грудня 2022 року № 17-45/8 «Про затвердження норм надання послуг з вивезення побутових відходів для Уманської міської територіальної громади на 2023-2027 року») ) * 94 м2 (торгова площа) = 62,04 м3 за рік 62,04 м3 / 12 місяців = 5,17 м3 за місяць 5,17 м3 * 247,3 грн/м3 (тариф на послуги з поводження відходами для інших споживачів, затверджений рішенням Виконавчого комітету Уманської міської ради № 484 від 13.12.2018) = 1278,54 грн/міс;
- з 01.08.2024 по 31.10.2025 - 1355,37 грн/міс: 0.66 (м3 / м2 торгової площі, норма надання послуг з вивезення побутових відходів для продуктових магазинів, ларків, кіосків, затверджене рішенням Уманської міської ради від 23 грудня 2022 року № 17-45/8 «Про затвердження норм надання послуг з вивезення побутових відходів для Уманської міської територіальної громади на 2023-2027 року») ) * 94 м2 (торгова площа) = 62,04 м3 за рік 62,04 м3 / 12 місяців = 5,17 м3 за місяць 5,17 м3 * 262,16 грн/м3 (тариф на послуги з поводження відходами для інших споживачів, затверджений рішенням Виконавчого комітету Уманської міської ради № 326 від 08.08.2022) = 1355,37 грн/міс;
м. Умань, вул. Садова, 26, де розташований магазин «Амбар»:
- з 01.08.2022 по 31.12.2022 - 1398,69 грн/міс: 0,617 (м3 / м2 торгової площі, норма надання послуг з вивезення побутових відходів для продовольчих магазинів, ларків, кіосків, затверджене рішенням Уманської міської ради від 21 грудня 2018 року № 3.14-57/7 «Про затвердження Норм надання послуг з вивезення побутових відходів в м. Умань на 2018-2022 роки»», яке вступило в силу з 07 липня 2022 року) * 110 м2 (торгова площа) = 67,87 м3 за рік
67,87 м3 / 12 місяців = 5,6558 м3 на місяць 5,6558 м3 * 247,3 грн/м3 (тариф на послуги з поводження відходами для інших споживачів, затверджений рішенням Виконавчого комітету Уманської міської ради № 484 від 13.12.2018) = 1398,69 грн/міс;
- з 01.01.2023 по 31.07.2024 - 1496,17 грн/міс: 0.66 (м3 / м2 торгової площі, норма надання послуг з вивезення побутових відходів для продуктових магазинів, ларків, кіосків, затверджене рішенням Уманської міської ради від 23 грудня 2022 року № 17-45/8 «Про затвердження норм надання послуг з вивезення побутових відходів для Уманської міської територіальної громади на 2023-2027 року») ) * 110 м2 (торгова площа) = 72,6 м3 за рік 72,6 м3 / 12 місяців = 6,05 м3 за місяць 6,05 м3 * 247,3 грн/м3 (тариф на послуги з поводження відходами для інших споживачів, затверджений рішенням Виконавчого комітету Уманської міської ради № 484 від 13.12.2018) = 1496,17 грн/міс;
- з 01.08.2024 по 31.10.2025 - 1586,07 грн/міс: 0.66 (м3 / м2 торгової площі, норма надання послуг з вивезення побутових відходів для продуктових магазинів, ларків, кіосків, затверджене рішенням Уманської міської ради від 23 грудня 2022 року № 17-45/8 «Про затвердження норм надання послуг з вивезення побутових відходів для Уманської міської територіальної громади на 2023-2027 року») ) * 110 м2 (торгова площа) = 72,6 м3 за рік 72,6 м3 / 12 місяців = 6,05 м3 за місяць 6,05 м3 * 262,16 грн/м3 (тариф на послуги з поводження відходами для інших споживачів, затверджений рішенням Виконавчого комітету Уманської міської ради № 326 від 08.08.2022) = 1586,07 грн/міс.
Таким чином, позивач здійснив розрахунок щомісячної вартості послуги з вивезення твердих побутових відходів, який змінювався на підставі рішень виконавчого комітету Уманської міської ради і нарахував відповідачу за період з 01.08.2022 по 31.10.2025 року 143722 грн 75 коп. заборгованості за надані послуги з вивезення твердих побутових відходів, 7050 грн 53 коп. 3% річних, 20107 грн 04 коп. інфляційних втрат, що разом становить 170880 грн 31 коп. Отже, предметом позову є майнова вимога позивача до відповідача про стягнення боргу, інфляційних втрат та 3% річних.
З урахуванням складу учасників і характеру взаємовідносин спірні правовідносини перебувають в сфері регулювання Конституції України, Цивільного кодексу України, законів України «Про управління відходами», «Про житлово-комунальні послуги», державних будівельних та санітарних норм і правил, прийнятих на їх виконання.
Статтею 3 ЦК України визначено загальні засади цивільного законодавства, якими, зокрема, є: свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.
Статтями 13 і 14 ЦК України встановлено, відповідно, межі здійснення цивільних прав та загальні засади виконання цивільних обов'язків. Зокрема, і цивільні права і цивільні обов'язки здійснюються (виконуються) в межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 п.п. 1, 4, ч.ч. 3, 4 ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини, інші юридичні факти. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади АР Крим або органів місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1 ст. 15, ч. 1, п.п. 3, 4, 5 ч. 2 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі.
Частинами 1, 3 ст. 140, ч. 1 ст. 144 Конституції України встановлено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", житлово - комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
До житлово-комунальних послуг належать, зокрема комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
За приписами ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Механізм надання суб'єктами господарювання у сфері управління відходами незалежно від форми власності послуги з управління побутовими відходами у містах, селищах і селах, визначається Правилами надання послуги з управління побутовими відходами та типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2023 року №835 (далі - Правила № 835), у пункті 6 якого передбачено, що обсяг надання послуг розраховується на підставі норм, затверджених органом місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку.
Зокрема, Правилами № 835 передбачено, що:
для забезпечення надання послуги з управління відходами житлові масиви і внутрішньо дворові території, дороги загального користування, зупинки громадського транспорту та інші об'єкти благоустрою населених пунктів, а також місця проведення масових заходів обладнуються контейнерними майданчиками для роздільного збирання побутових відходів, урнами для збирання побутових відходів згідно з правилами благоустрою населеного пункту, регіональними та місцевими планами управління відходами та відповідно до укладених договорів про надання послуги з управління побутовими відходами (п.9).
послуга з управління різними видами побутових відходів може надаватися за такими системами:
контейнерна - система, що передбачає регулярне (за графіком) перевезення побутових відходів, зібраних в контейнери, на об'єкти відновлення чи видалення безконтейнерна - система, що передбачає регулярне (за графіком) перевезення побутових відходів, зібраних в пластикові пакети, на об'єкти відновлення чи видалення;
пункти роздільного збирання побутових відходів (зокрема мобільні, оснащені транспортними засобами);
за заявкою споживача, зокрема підготовленою та поданою з використанням Єдиної платформи (п.10).
послуги надаються споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (п.24).
Відповідно до ст.509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно ч.1 ст. 526 зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За змістом ч.1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Ч.1 ст. 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
09.07.2023 року набрав чинності Закон України «Про управління відходами» від 20.06.2022 № 2320-IX, яким передбачено, що утворювачі побутових відходів, зокрема, фізичні особи, юридичні особи, в результаті діяльності яких утворюються відходи, зобов'язані укладати договори з виконавцем послуги з управління побутовими відходами та вносити у встановленому порядку плату за послугу з управління побутовими відходами. Утворювачі побутових відходів мають права та обов'язки споживачів житлово-комунальних послуг, передбачені Законом України "Про житлово-комунальні послуги" (ст.1, ст.31 Закону).
Законом України «Про управління відходами» визначено такі терміни:
відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися;
власник відходів - фізична особа, юридична особа, яка утворює відходи або яка відповідно до закону володіє, користується і розпоряджається відходами;
операції з управління відходами - збирання, перевезення, відновлення та видалення відходів;
перевезення відходів - операція, що полягає у транспортуванні відходів від місця їх утворення до об'єкта оброблення відходів, а також від одного місця/об'єкта до іншого;
полігон - місце захоронення відходів, призначене для їх розміщення на поверхні чи під поверхнею (підземне) землі;
послуга з управління побутовими відходами - операції із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів, а також діяльність, пов'язана з організацією роботи системи управління побутовими відходами, що здійснюється виконавцем послуги з управління побутовими відходами;
управління відходами - комплекс заходів із збирання, перевезення,оброблення (відновлення, у тому числі сортування, та видалення) відходів, включаючи нагляд за такими операціями та подальший догляд за об'єктами видалення відходів.
Відповідно ч. 3 ст. 13 Закону України «Про управління відходами» утворювачі або власники відходів, які не є суб'єктами господарювання у сфері управління відходами, зобов'язані забезпечувати зберігання відходів у спосіб, що є безпечним для здоров'я людини та навколишнього природного середовища, та передавати відходи суб'єктам господарювання у сфері управління відходами протягом одного року з моменту їх утворення.
Відповідно ч. 2 ст. 16 Закону України «Про управління відходами» утворювачі відходів, крім утворювачів відходів домогосподарств, зобов'язані: 1) запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів; 2) класифікувати свої відходи відповідно до Національного переліку відходів та Порядку класифікації відходів; 3) обробляти відходи самостійно, за наявності дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, або передавати їх для оброблення суб'єктам господарювання у сфері управління відходами, які мають такий дозвіл; 4) у разі утворення побутових відходів укладати договір про надання послуги з управління побутовими відходами з виконавцем відповідної послуги та вносити плату за надання такої послуги відповідно до встановлених тарифів; 5) не допускати змішування відходів, що можуть бути відновлені, з відходами, що не можуть бути відновлені; 6) вести облік відходів, що утворилися в результаті їхньої діяльності, та подавати відповідну звітність; 7) розробляти та виконувати плани управління відходами підприємств, установ та організацій у встановленому порядку; 8) забезпечувати утримання в належному санітарному і технічному стані місць утворення та зберігання відходів, а також забезпечувати дотримання встановлених правил техніки безпеки та пожежної безпеки у таких місця та інше.
Аналізуючи вищевикладене, можна зробити висновок, що з метою уникнення вивезення відходів у несанкціоновані місця та забруднення навколишнього середовища чинне законодавство щодо утилізації відходів зобов'язує утворювачів відходів (фізичних та юридичних осіб) передавати їх лише тим суб'єктам, які мають дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів (у даному випадку орган місцевого самоврядування визначив збір та перевезення сміття ТОВ «Екоклінер», а КП «Комунальник» видалення відходів (захоронення на полігоні) на підставі укладеного договору про надання послуги з управління побутовими відходами.
Суд зауважує, що стандарт доказування «вірогідності доказів», на відміну від «достатності доказів», підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто, з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати їх саме ту кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу.
Відповідно до частин 1 статті 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов'язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються скоріше були (мали місце), аніж не були. Тобто обставину треба доказувати таким чином, аби реалізувати стандарт більшої переконливості, за яким висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається вірогіднішим, ніж протилежний.
З огляду на відсутність у справі доказів, які б водночас доводили та спростовували одні й ті ж обставини, суд не наводить у рішенні суду мотивів визнання доказів більш вірогідними щодо кожної обставини, яка є предметом доказування у справі.
Відповідно до частини 1-3 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи належність, допустимість та достовірність доказів, поданих сторонами, оцінивши зібрані у справі докази, суд визнає встановленими наступні обставини:
01.01.2016 року між позивачем - ТОВ "Екоклінер", як виконавцем та відповідачем - ФОП Солодчуком Олегом Васильовичем, як споживачем, був укладений договір про надання послуг з вивезення побутових відходів № 2866000896-тпв, відповідно до умов якого виконавець зобов'язався згідно з графіком надати послуги з вивезення побутових відходів (ТПВ) на підставі рішення Виконавчого комітету Уманської міської ради від 24.09.2015 року № 253 та відповідно до схеми санітарного очищення, а споживач зобов'язався своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим договором.
В подальшому, 01.08.2022 року сторони підписали Угоду про припинення дії договору про надання послуг з вивезення побутових відходів № 2866000896-тпв, якою за взаємною згодою сторін припинили дію вищевказаного договору з 31.07.2022 року та підтвердили, що на момент дострокового припинення дії даного Договору між ними немає неврегульованих спорів з приводу його виконання, а також будь-яких невиконаних сторонами зобов'язань.
Факт відсутності заборгованості за період з листопада 2019 року по травень 2025 року по Договору № 2866000896-тпв підтверджується Актом звірки взаємних розрахунків, підписаний сторонами.
Судом встановлено, що 02.06.2022 року відповідач, як замовник, уклав з Фізичною особою - підприємцем Маршалковським Ростиславом Володимировичем, як перевізником, договір надання послуг перевезення вантажу, відповідно до умов якого перевізник зобов'язався доставляти автомобільним транспортом довірений йому вантаж з місця відправлення до пункту призначення та передавати вантажоодержувачу, а замовник зобов'язався сплатити плату за перевезення вантажу, і на виконання умов п.4.2. вказаного Договору сторонами підписані акти приймання-передачі наданих послуг згідно яких у період з січня місяця 2023 року по листопад 2025 року відповідачу виконавцем - ФОП Маршаловським Р.В. надавались послуги саме з вивезення побутових відходів, накопичених відповідачем за вищевказаними адресами.
Факт самостійного вивезення відповідачем сміття на сміттєзвалище (полігон) у місті Умань, який належить КП «Комунальник» та оплата готівкою в касу комунального підприємства за захоронення сміття, зібраного із торгових точок за фактичну вагу підтверджується як товарними чеками від 10.01.2023, від 20.11.2023, від 12.05.2023, від 05.08.2023, від 20.11.2023, від 12.03.2024, від 10.06.2024, від 23.08.2024, від 04.09.2024, від 04.12.2024, від 16.04.2025, від 14.07.2025, від 09.09.2025, від 06.11.2025 року, так і листом КП «Комунальник» від 02.02.2026 року № 83, яким підтверджено факти заїзду транспортними засобами відповідача на територію сміттєзвалища міста Умань.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до переконання, що на підставі поданих позивачем доказів не можливо встановити обставини, які входять до предмета доказування, зокрема обставини надання позивачем послуг відповідачу у період з 01.08.2022 по 31.10.2025 року та розмір заборгованості відповідача за надані послуги з вивезення твердих побутових відходів.
У зв'язку з не доведенням позивачем належними і допустимими доказами обставин надання відповідачу послуг з вивезення твердих побутових відходів за період з 01.08.2022 по 31.10.2025 року, вимоги позивача про стягнення 143722 грн 75 коп. заборгованості за цей період, 7050 грн 53 коп. 3% річних, 20107 грн 04 коп. інфляційних втрат, суд визнає необґрунтованими і з цих підстав у задоволенні позову відмовляє.
Нормами Господарського процесуального кодексу України, зокрема, встановлено, що:
учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається (ч. 1 ст. 43);
кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.ч. 1, 3 ст. 74);
належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1 ст. 76);
обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77);
достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ч. 1 ст. 78);
наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч.ч. 1, 2 ст. 79);
учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду (ч. 1 ст. 80);
суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ч.ч. 1, 2 ст. 86).
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 13, ч. 1 ст. 14 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З урахуванням викладеного суд відмовляє у задоволенні позову повністю.
На підставі статті 129 ГПК України судові витрати на сплату судового збору покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 129, 233, 236-240, 256 ГПК України, господарський суд
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Екоклінер» до Фізичної особи-підприємця Солодчука Олега Васильовича про стягнення 170 880 грн. 31 коп. - відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 16.03.2026 року.
Суддя В.М. Грачов