вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
"03" березня 2026 р. Справа № 918/1131/25
Господарський суд Рівненської області у складі: суддя Романюк Р.В.,
за участю секретаря судового засідання Редько К.О.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження справу
за позовом Відділу освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури та туризму Білокриницької сільської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Електрогазпостач"
про визнання недійсними додаткових угод до договору та стягнення коштів
За участю представників сторін:
від позивача: Максимчук В.П. (ордер серія ВК № 1199816 віж 20.11.2025 року);
від відповідача: не з'явився.
Відділ освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури та туризму Білокриницької сільської ради (далі - Позивач) звернувся до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Електрогазпостач" (далі - Відповідач) в якій просить визнати недійсними додаткові угоди № 2 від 17.07.2024 року та № 3 від 03.09.2024 року до договору №ЕЛ/70/01/24 від 23.01.2024 року, укладеного між Відділом освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури та туризму Білокриницької сільської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Електрогазпостач", та стягнути кошти у сумі 176 668,41 грн.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що за результатом проведення публічної закупівлі UA-2024-01-02-005354-a за предметом: "Електрична енергія", 23.01.2024 року між Відділом освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури та туризму Білокриницької сільської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Електрогазпостач" було укладено договір постачання електричної енергії споживачу №ЕЛ/70/01/24. Відповідно до умов договору загальна вартість договору становить 1 049 077,29 грн. Ціна за 1 кВт*год електричної енергії, становить 5,65998 грн з урахуванням ПДВ. Комерційною пропозицією, що є додатком № 2 до договору передбачено, що ціна електричної енергії становить 5,65998 грн з урахуванням ПДВ за 1 кВт/год.
Позивач зазначає, що відповідно до умов договору (зі змінами внесеними додатковою угодою № 1 від 23.01.2024 р.) за період з лютого 2024 по червень (включно) 2024 року постачальником поставлено споживачу електричну енергію по ціні 5,65998 грн за 1 кВт*год в обсязі 67,575 мВТ*год на суму 382 473,14 грн з урахуванням ПДВ.
Позивач вказує, що Управлінням Західного офісу Держаудитслужби проведено ревізію фінансово - господарської діяльності Відділу освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури та туризму Білокриницької сільської ради за період з 01.01.2021 по 30.09.2024 року, за результатами чого складено відповідний акт ревізії від 03.02.2025 року №13-17-03-06/17. Аудиторською службою зроблено висновок, що внесення згідно з додатковими угодами № 2 від 17.07.2024 р. та № 3 від 03.09.2024 р. до Договору змін до істотних умов договору щодо зміни ціни за 1 кВт*год електричної енергії за відсутності зміни у бік збільшення перемінних тарифів на підставі відповідних постанов НКРЕКП та без належного документального підтвердження ринкових коливань ціни електричної енергії у бік збільшення є порушенням п. 5.6, п. 5.6.2, п. 5.6.7, п. 5.9 договору №ЕЛ/70/01/24, ч. 1 ст. 203, ч. 1 ст. 629 Цивільного кодексу України, пп. 7 п. 19 Особливостей №1178. Постачання електричної енергії для відділу у період з 01.02.2024 року по 31.12.2024 року мало здійснюватися по ціні 5,65998 грн за 1 кВт*год електричної енергії, з урахуванням ПДВ, встановленої договором №ЕЛ/70/01/24.
За твердженням позивача, відповідно до договору в первісній редакції, без врахування змін внесених вищевказаними додатковими угодами, за отриманий обсяг енергії, позивач повинен за договором № ЕЛ/70/01/24 року за період з червня 2024 року по грудень 2024 року сплатити 327 933,57 грн, в той же час ним сплачено загальну суму 504 601,98 грн, що перевищує вартість відповідно до умов договору на 176 668,41 грн. Положення додаткових угод № 2 від 17.07.2024 р. та № 3 від 03.09.2024 р. до Договору суперечать нормам Цивільного кодексу України, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, що відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України є підставою визнання правочину недійсним в судовому порядку. В свою чергу кошти, які були отримані відповідачем на підставі вказаних угод повинні бути повернуті позивачу на підставі ст. 1212 ЦК України, як кошти, отримані без належної правової підстави.
31.12.2025 року до господарського суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі посилаючись на те, що поставки електроенергії здійснювалися безперервно, акти приймання-передачі підписувалися позивачем без заперечень, платежі проводилися вчасно. Позивач не висловлював претензій щодо ціни до проведення ревізії. Розрахунок позивача щодо "переплати" є помилковим, оскільки ігнорує законні зміни ціни та фактичні ринкові коливання.
Відповідач зазначає, що додаткові угоди укладені відповідно до умов договору та законодавства. Зміни ціни здійснено відповідно до п. 5.6.2 , п. 5.6.7 та п. 5.9 Договору. Ці положення відповідають ч. 5 ст. 41 Закону україни "Про публічні закупівлі" та п. 19 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 р. № 1178 (зі змінами), які дозволяють зміну ціни у разі коливання на ринку, зокрема для електроенергії без обмежень щодо строків. Довідки торгово-промислової палати є належним документальним підтвердженням, як передбачено п. 5.9 Договору. Позивач підписав угоди без заперечень, що свідчить про згоду з обґрунтуванням. Висновки ревізії про "інформаційний характер" довідок суперечать умовам Договору та практиці господарських відносин, оскільки торгово-промислові палати уповноважені видавати такі висновки відповідно до Закону України "Про торговопромислові палати в Україні". При цьому, оскільки додаткові угоди є дійсними, підстав для визнання "переплати" та стягнення 176 668,41 грн немає. Платежі проведено добровільно, без примусу, на підставі підписаних актів. Застосування ст. 1212 ЦК України (безпідставне збагачення) є необґрунтованим, оскільки підстави для платежів існували.
Прийняті у справі судові рішення та інші процесуальні дії.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 09.12.2025 року позовну заяву Відділу освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури та туризму Білокриницької сільської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Електрогазпостач" про визнання недійсними додаткових угод до договору та стягнення коштів, залишено без руху. Надано Відділу освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури та туризму Білокриницької сільської ради 5-денний строк з дня отримання даної ухвали подати до господарського суду докази сплати (доплати) судового збору за подання позовної заяви, а саме, 6 грн.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 16.12.2025 року постановлено прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі; здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначити на "14" січня 2026 р.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 14.01.2026 року закрито підготовче провадження у справі № 918/1131/25 та призначено справу до судового розгляду по суті на "11" лютого 2026 р.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 11.02.2026 року відкладено розгляд справи на "03" березня 2026 р.
Представник позивача в судовому засіданні 03.03.2026 року підтримав позовні вимоги з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача - ТОВ "Електрогазпостач" в судове засідання 03.03.2026 року не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить Довідка Господарського суду Рівненської області про доставку електронного листа, відповідно до якої документ в електронному вигляді (Ухвала від 11.02.2026 р.) надіслано одержувачу до Товариства з обмеженою відповідальністю "Електрогазпостач" в його електронний кабінет, документ доставлено до електронного кабінету 11.02.2026 року об 18:21 год.
Згідно з ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
За таких обставин, враховуючи, що неявка представника відповідача не перешкоджає всебічному, повному та об'єктивному розгляду всіх обставин справи, відтак, керуючись статтею 202 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
23.01.2024 року між Відділом освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури та туризму Білокриницької сільської ради (далі - Споживач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Електрогазпостач" (далі - Постачальник) укладено Договір № ЕЛ/70/01/24 про постачання електричної енергії споживачу (далі - Договір), за умовами п. 1.1. якого, цей договір про постачання електричної енергії споживачу (далі - договір) є господарським договором, за яким передбачається постачання замовленого обсягу споживання електричної енергії споживачу постачальником за вільними цінами.
Відповідно до п. 2.1. - 2.3. Договору, за цим договором постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Обов'язковою умовою для постачання електричної енергії споживачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку з оператором системи розподілу договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії. Найменування товару: код ДК 021:2015:093100000-5 - Електрична енергія (електрична енергія). Кількість товару: 185350 кВт*год.
Початком постачання електричної енергії споживачу є дата, зазначена в заяві - приєднанні, яка є додатком 1 до цього договору. Споживач має право вільно змінювати постачальника відповідно до процедури, визначеної ПРРЕЕ, та умов цього договору. Постачальник за цим договором не має права вимагати від споживача будь - якої іншої плати за електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є додатком 2 до цього договору (п. 3.1. - п. 3.3. Договору).
Згідно з п. 5.1. - п. 5.3. Договору, загальна сума договору становить 1 049 077,29 грн, в тому числі ПДВ 174 846,22грн. Ціна за 1 кВт*год електричної енергії, становить 5,65998 грн з урахуванням ПДВ. Ціна електричної енергії включає в себе вартість послуг оператора системи передачі щодо надання послуг з передачі електричної енергії, які необхідні для виконання цього договору.
Відповідно до п. 5.4. Договору, споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього договору.
Пунктом 5.6. Договору передбачено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:
1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника.
2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.
3) покрашення якості предмета закупівлі, за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.
4) продовження строку дії договору про закупівлю та/або строку виконання зобов'язань щодо передачі товару у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.
5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг).
6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, а також у зв'язку зі зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування.
7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону, а саме дія договору про закупівлю може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.
Відповідно до п. 5.7. Договору, сторони домовились, що ціна електричної енергії, розрахована відповідно до пункту 5.2. цього розділу, є обов'язковою для сторін. Визначена на її основі вартість електричної енергії буде застосовуватись сторонами при складанні актів приймання-передачі електричної енергії та розрахунках за товар згідно з умовами договору.
Якщо протягом строку дії цього договору на підставі рішень суб'єктів владних повноважень буде змінено порядок державного регулювання ціни на предмет закупівлі, збільшено тарифи на послуги, або затверджено нові тарифи, внаслідок чого виконання зобов'язань на умовах встановлених цим договором, неминуче призведе до збитків постачальника внаслідок заниження ціни предмета закупівлі по відношенню до економічно обґрунтованої ціни, сторони можуть переглянути умови цього договору щодо ціни непоставленого предмета закупівлі з метою приведення її до економічно обґрунтованого рівня (п. 5.8. Договору).
Згідно п. 5.9. Договору, у випадку коливання ціни електричної енергії на ринку в бік збільшення, постачальник має право письмово звернутись до споживача з відповідною пропозицією, при цьому, така пропозиція в кожному окремому випадку, коли на ринку відбувається об'єктивне коливання ціни за одиницю товару в бік збільшення, повинна бути обґрунтована і документально підтверджена. Постачальник разом з письмовою пропозицією щодо внесення змін до договору надає документ, що підтверджує збільшення ціни за одиницю товару в тих межах, на які постачальник пропонує змінити ціну товару. Документ, що підтверджує збільшення ціни товару, повинен бути наданий у формі належним чином оформленої довідки (висновку), виданої торгово - промисловою палатою України, регіональною торгово - промисловою палатою, органами державної статистики, ДП "Держзовнішінформ", біржами та іншими уповноваженими органами та організаціями. Згідно із ч. 6 ст. 67 Закону України "Про ринок електричної енергії", з урахуванням листа Мінекономрозвитку України від 14.08.2019 р. № 3304-04/33869-06 "Щодо зміни ціни у договорах постачання електричної енергії", сторони також можуть використовувати інформацію з вебсайту ДП "Оператор ринку" (https://www.oree.com.ua) для документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку. Нова (змінена) ціна застосовується з першого числа відповідного розрахункового періоду (календарного місяця) і залишається незмінною до його завершення.
Згідно п. 5.11. Договору, оплата електричної енергії здійснюється споживачем виключно в грошовій формі. Розрахунок за фактично передану електричну енергію здійснюється до 20-го числа (включно) місяця, наступного за місяцем поставки електричної енергії, на підставі рахунків та актів приймання-передачі електричної енергії .
Договір набуває чинності з дати його підписання сторонами, скріплення печатками сторін (за наявності) і діє в частині постачання електричної енергії до 31.12.2024 р. (включно), а в частині розрахунків - до повного виконання сторонами своїх обов'язків за цим договором (п. 13.1 Договору).
Відповідно до Заяви - приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу (додаток 1 до договору про постачання електричної енергії споживачу № ЕЛ/70/01/24 від 23.01.2024 р.), підписаною споживачем - Відділом освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури та туризму Білокриницької сільської ради 23.01.2024 року, найменування оператора, з яким споживач уклав договір розподілу електричної енергії - ПрАТ "Рівнеобленерго". Початок постачання з 01.02.2024 року.
Між сторонами підписано "Комерційну пропозицію" (додаток 2 до договору про постачання електричної енергії споживачу № ЕЛ/70/01/24 від 23.01.2024 р.) (далі - Комерційна пропозиція), відповідно до п. 1 якої, ціна на електричну енергію: ціна за спожиту електричну енергію за 1 кВТ/год, без урахування тарифу на її розподіл та з урахуванням тарифу передачі, встановленого НКРЕКП, становить 5,65998 грн з ПДВ.
Відповідно до Додатку № 3 до договору про постачання електричної енергії споживачу № ЕЛ/70/01/24 від 23.01.2024 р. "Договірні величини споживання електричної енергії", обсяги постачання електроенергії на 2024 рік - 185,350 тис. кВт/год.
Відповідно до п. 1. Додаткової угоди № 1 від 23.01.2024 року до договору № ЕЛ/70/01/24 від 23.01.2024 р. про постачання електричної енергії споживачу, виходячи із наявних кошторисних призначень та відповідно до ч. 1 ст. 48 Бюджетного кодексу України, сторони дійшли до згоди внести зміни в п. 5.1. договору та викласти його в наступній редакції: "5.1. Загальна вартість договору становить 1 049 077,29 грн, в тому числі ПДВ 174846,22 грн. Бюджетні зобов'язання споживача за цим договором станом на січень 2024 року становлять 924525,29 грн в тому числі ПДВ 154 087,55 грн. Подальше виникнення зобов'язань по цьому договору буде збільшуватися відповідно до бюджетних призначень та регламентуватиметься шляхом укладання додаткових угод, але в будь якому разі не може перевищувати загальної вартості даного договору".
ТОВ "Електрогазпостач" звернулося до Відділу освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури та туризму Білокриницької сільської ради листом № 060/07-24 від 01.07.2024 р., в якому зазначило, що з 01.06.2024 р. встановлено нові граничні ціни на ринку електричної енергії, у зв'язку з чим, протягом червня місяця 2024 року, ціна на електричну енергію зросла, що підтверджується довідкою Рівненською торгово-промислової палати від 01.07.2024 р. № 56.03/233. На підставі вищенаведеного, відповідно до даних Рівненської торгово-промислової палати, повідомлено про підняття ціни за 1 кВт до 43,11%. У зв'язку з цим, у якості додатку до даного листа, надіслано Додаткову угоду до Договору. При цьому, до вказаного листа додано довідку Рівненської торгово-промислової палати та відомості із офіційного сайту ДП "Оператор ринку".
Відповідно до п. 1. та п. 2. Додаткової угоди № 2 від 17.07.2024 року до договору № ЕЛ/70/01/24 від 23.01.2024 р. про постачання електричної енергії споживачу, керуючись Господарським та Цивільним кодексом України, з урахуванням п.п. 7 п. 19 Особливостей, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 р. № 1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", па період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування", згідно з п.п. 5.6.7 п. 5.6. та п. 13.5. договору про постачання електричної енергії споживачу від 23.01.2024 року №ЕЛ/70/01/24, сторони домовилися внести зміни до договору в частині зміни ціни за одиницю товару, зокрема:
1.1. Внести зміни в п. 5.2. Розділу 5 Договору "Ціна, порядок обліку та оплати електричної енергії" та викласти його в наступній редакції: "5.2. Ціна за 1 кВт*год електричної енергії, становить 8,10 грн з урахуванням ПДВ."
1.2. Внести зміни в п. 1. Додатку 2 "Комерційна пропозиція" до договору та викласти його в наступній редакції: "1. Ціна на електричнцу енергію: ціна за спожиту електричну енергію за 1 кВт/год, без урахування тарифу на її розподіл та з урахуванням актуального тарифу на послуги з передачі, встановленого НКРЕКП, становить 8,10 грн з ПДВ."
Дана додаткова угода набирає чинності з моменту підписання її сторонами та відповідно до ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України розповсюджує свою дію на відносини між сторонами з 01.06.2024 року.
ТОВ "Електрогазпостач" звернулося до Відділу освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури та туризму Білокриницької сільської ради листом № 060/08-24 від 01.08.2024 р., в якому зазначило, що ціна на електричну енергію протягом липня 2024 року зросла, що підтверджується відомостями із офіційного сайту ДП "Оператор ринку" та довідкою Рівненської торгово-промислової палати від 30.07.2024 р. № 56.03/261. На підставі вищенаведеного, відповідно до даних Рівненської торгово-промислової палати, повідомлено про підняття ціни за 1 кВт до 8,15 %. У зв'язку з цим, у якості додатку до даного листа надіслано Додаткову угоду до Договору. При цьому, до вказаного листа додано довідку Рівненської торгово-промислової палати та відомості із офіційного сайту ДП "Оператор ринку".
Відповідно до п. 1. та п. 2. Додаткової угоди № 3 від 03.09.2024 року до договору № ЕЛ/70/01/24 від 23.01.2024 р. про постачання електричної енергії споживачу, керуючись Господарським та Цивільним кодексом України, з урахуванням п.п. 7 п. 19 Особливостей, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 р. № 1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", па період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування", згідно з п.п. 5.6.7 п. 5.6. та п. 13.5. договору про постачання електричної енергії споживачу від 23.01.2024 року №ЕЛ/70/01/24, сторони домовилися внести зміни до договору в частині зміни ціни за одиницю товару, зокрема:
1.1. Внести зміни в п. 5.2. Розділу 5 "Ціна, порядок обліку та оплати електричної енергії" та викласти його в наступній редакції: "5.2. Ціна за 1 кВт*год електричної енергії, становить 8,76 грн з урахуванням ПДВ."
1.2. Внести зміни в п. 1. Додатку 2 "Комерційна пропозиція" до договору та викласти його в наступній редакції: "1. Ціна на електричнцу енергію: ціна за спожиту електричну енергію за 1 кВт/год, без урахування тарифу на її розподіл та з урахуванням актуального тарифу на послуги з передачі, встановленого НКРЕКП, становить 8,76 грн з ПДВ."
Дана додаткова угода набирає чинності з моменту підписання її сторонами та відповідно до ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України розповсюджує свою дію на відносини між сторонами з 01.07.2024 року.
Згідно актів приймання передачі електричної енергії від 15.07.2024 року - від 25.12.2024 року відповідач поставив електричну енергію з червяі 2024 року по грудень 2024 року загальним обсягом 57 939 кВт*год на загальну суму 504 601,98 грн (арк. справи 29, 35, 38, 41, 44, 47, 50).
Відповідно до платіжних інструкцій від 18.07.2024 року - від 26.12.2024 року Відділом освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури та туризму Білокриницької сільської ради перераховано ТОВ "Електрогазпостач" кошти за електричну енергію на загальну суму 504 601,98 грн (арк. справи 30-31, 36-37, 39-40, 42-43, 45-46, 48-49, 51-52).
Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області проведено ревізію окремих питань фінансово - господарської діяльності Відділу освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури та туризму Білокриницької сільської ради за період з 01 січня 2021 по 30 вересня 2024 року, якою встановлення порушення законодавства, що відображені в акті ревізії від 03.02.2025 року №13-17-03-06/17.
Відповідно до Акту №13-17-03-06/17 від 03.02.2025 року, внесення згідно з додатковими угодами № 2 від 17.07.2024 року та № 3 від 03.09.2024 року змін до істотних умов Договору №ЕЛ/70/01/24 від 23.01.2024 року, а саме, збільшення ціни 1 кВт*год електричної енергії, відбулось без встановлення у договорі порядку зміни ціни, відповідно до п.п. 5.6.7 п. 5.6. Договору, без належного документального підтвердження факту коливання цін на електричну енергію у сторону збільшення з моменту укладення договору до дати укладення додаткових угод або ж з дати застосування попереднього встановленої (зміненої) ціни до дати застосування нової (зміненої) ціни, а також після виконання продавцем зобов'язання з передачі електричної енергії у червні 2024 року, липні 2024 року у власність відділу освіти, чим порушено ч.1 ст. 203, ч. 1 ст. 629, ч. 3 ст. 632 ЦК України, п.п. 2, п.п. 7 п. 19 Особливостей № 1178, п.п. 7 п. 5.6., п. 5.9. Договору.
Внаслідок підвищення ціни на електричну енергію без встановлення у договорі №ЕЛ/70/01/24 від 23.01.2024 року порядку зміни ціни відповідно до п.п. 5.6.7 п. 5.6. цього Договору та без належного документального обґрунтування підвищення цін на електричну енергію у сторону збільшення, а також після виконання продавцем зобов'язання з передачі електричної енергії у червні, липні 2024 року у власність відділу освіти, вартість поставленої згідно з Договором № ЕЛ/70/01/24 від 23.01.2024 року у червні, липні, серпні, вересні 2024 року, електричної енергії у кількості 18,617 МВт*год, яку оплачено, завищено на суму 54 742,42 грн, у тому числі ПДВ - 9 123,74 грн. Внаслідок допущених порушень відділу освіти завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 54 742,42 грн.
Відділ освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури та туризму Білокриницької сільської ради звернувся до ТОВ "Електрогазпостач" з листом № 226-01/16 від 27.03.2025 року в якому зазначено про проведення Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області ревізії окремих питань фінансово - господарської діяльності відділу освіти за період з 01 січня 2021 по 30 вересня 2024 року та встановлення порушення законодавства, що відображені в акті ревізії від 03.02.2025 року №13-17-03-06/17. При цьому вказано, що внаслідок допущених порушень відділу освіти завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 54 742,42 грн. На підставі вищевикладеного, відділ освіти вимагав відшкодувати завдані збитки (завищеної вартості електричної енергії) шляхом зарахування вказаної суми на розрахунковий рахунок відділу.
Враховуючи вищезазначене, внаслідок укладення додаткових угод № 2 - 3 ціну за 1 кВт*год збільшено з ПДВ з 5,65998 грн до 8,76 грн (на 54,77 % від ціни визначеної у договорі та у комерційній пропозиції).
Як зазначив позивач, додаткові угоди № 2 від 17.07.2024 року та № 3 від 03.09.2024 року, якими змінено ціну за одиницю товару - електричну енергію, внаслідок чого вона була збільшена за 1 кВт/год з ПДВ з 5,65998 грн/кВт*год до 8,76 грн/кВт*год, укладені з порушенням умов п. 5.6., п. 5.9. Договору, ст. ст. 203, 629, 632 Цивільного кодексу України та Особливостей, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 1178 від 12.10.2022 р. "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", та підлягають визнанню недійсними. Разом з тим, оскільки вищевказані додаткові угоди підлягають визнанню недійсними, то розрахунок за поставлену електроенергію повинен здійснюватися за ціною, визначеною у Договорі про постачання електричної енергії споживачу № ЕЛ/70/01/24 від 23.01.2024 р. - 5,65998 грн за 1 кВт/год з ПДВ.
З огляду на викладене, здійснюючи розрахунок за поставлену з червня 2024 р. по грудень 2024 р. електричну енергію 57 939 кВт*год за тарифом, визначеним у Договорі № ЕЛ/70/01/24 від 23.01.2024 року, Відділ освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури та туризму Білокриницької сільської ради повинен був сплатити кошти у розмірі 327 933,57 грн (57 939 х 5,65998). Враховуючи те, що фактично сплачено за вищевказаний період 504 601,98 грн, то переплата становить 176 668,41 грн. Отже, внаслідок неправомірного збільшення ціни на електричну енергію шляхом укладання спірних додаткових угод з порушенням законодавства мала місце переплата коштів у розмірі 176 668,41 грн з ПДВ. Відповідно, грошові кошти в сумі 176 668,41 грн є такими, що були безпідставно одержані ТОВ "Електрогазпостач", підстава їх набуття відпала, а тому у відповідності до ст.ст. 216, 1212 ЦК України, підлягають поверненню.
Згідно п. 5.2. Договору про постачання електричної енергії споживачу № ЕЛ/70/01/24 від 23.01.2024 року та п. 1 "Комерційної пропозиції" (додаток 2 до договору про постачання електричної енергії споживачу № ЕЛ/70/01/24 від 23.01.2024 року), ціна на електричну енергію за 1 кВт*год становить 5,65998 грн з ПДВ.
Таким чином, Відділ освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури та туризму Білокриницької сільської ради відповідно до укладеного Договору повинен був сплатити за поставлену електричну енергію за період: червень 2024 р. - грудень 2024 р. обсягом 57 939 кВт*год електричну енергію за тарифом, визначеним за умовами Договору про постачання електричної енергії споживачу № ЕЛ/70/01/24 від 23.01.2024 року та "Комерційної пропозиції", кошти у розмірі 327 933,57 грн (57939 х 5,65998).
З огляду на зазначене, фактично сплачено за поставлену електричну енергію за період: червень 2024 р. - грудень 2024 р. у розмірі 504 601,98 грн, відповідно, переплата становить 176668,41 грн (504 601,98 - 327 933,57). Доказів повернення вказаних коштів відповідачем позивачу матеріали справи не містять.
Норми права, що підлягають до застосування, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів, наведених сторонами.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), cпособами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути визнання правочину недійсним.
За приписами частини 1 статті 202 ЦК України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним (ст. 204 ЦК України).
Відповідно до частини першої та другої статті 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним.
Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин) (ч. 3 ст. 215 ЦК України).
Частинами 1 - 5 статті 203 ЦК України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
При цьому, суд виходить з того, що вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин.
Згідно з ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Згідно з ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Частиною 1 статті 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частиною 1 статті 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до ч. 1 ст. 712 Цивільного кодексу України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначає Закон України "Про публічні закупівлі". Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
За змістом статті 1 Закону України "Про публічні закупівлі", договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.
Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (ч. 1 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі").
Відповідно до ч. 4 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції / пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі / спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції / пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Згідно п. 5.2. Договору про постачання електричної енергії споживачу № ЕЛ/70/01/24 від 23.01.2024 р. та п. 1 "Комерційної пропозиції" (додаток 2 до договору про постачання електричної енергії споживачу № ЕЛ/70/01/24 від 23.01.2024 р.), ціна на електричну енергію за 1 кВт*год становить 5,65998 грн з ПДВ.
Пунктом 5.6. Договору сторони передбачили, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зазначених у п.п. 1 - п.п. 8 даного пункту.
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Положеннями ч. 1 ст. 651 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
Згідно з ч. 2, ч. 3 ст. 632 ЦК України, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Згідно ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: 1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; 2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю / внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії; 3) покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; 4) продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; 5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку; 6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування; 7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни; 8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини шостої цієї статті. У зв'язку з необхідністю забезпечення потреб оборони під час дії правового режиму воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях можуть бути змінені істотні умови договору про закупівлю (після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі) замовником, визначеним у Законі України "Про оборонні закупівлі", а саме: обсяг закупівлі, сума договору, строк дії договору та виконання зобов'язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг.
Абзацом 2 частини 3 статті 6 ЦК України визначено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Статтею 652 ЦК України визначено, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона. У разі розірвання договору внаслідок істотної зміни обставин суд, на вимогу будь-якої із сторін, визначає наслідки розірвання договору виходячи з необхідності справедливого розподілу між сторонами витрат, понесених ними у зв'язку з виконанням цього договору. Зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.
Таким чином, Закон України "Про публічні закупівлі" встановлює імперативну норму, згідно з якою зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватися виключно у випадках, визначених частиною 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", зокрема, за пунктом 2 частини 5 наведеної норми - у випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю / внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару.
У п. 52 - п. 63 та п. 88 - п. 90 постанови Великої Палати Верховного суду від 24.01.2024 року у справі № 922/2321/22 (провадження № 12-57гс23) викладено правову позицію:
"Відповідно до частини четвертої статті 41 Закону № 922-VIII умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Згідно з пунктом 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 % пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.
Із системного тлумачення наведених норм ЦК України, ГК України та Закону № 922-VIII вбачається, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.
Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 ЦК України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.
В іншому випадку не досягається мета Закону № 922-VIII, яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку.
Наведене підтверджується також історичним тлумаченням норм пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII. У цьому Законі в редакції до 19 квітня 2020 року норма пункту 2 частини п'ятої статті 41 була викладена в статті 36 та мала такий зміст: “Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадку зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі».
Отже, вказана норма Закону № 922-VIII в редакції до 19 квітня 2020 року не дозволяла зміни ціни за одиницю товару більше ніж на 10 % від ціни, визначеної сторонами при укладенні договору про закупівлю, проте не обмежувала сторони в можливості багато разів змінювати (не було обмежень щодо строків зміни ціни) таку ціну протягом дії договору в межах встановлених 10 % у разі коливання ціни такого товару на ринку.
Зазначена норма була змінена Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про публічні закупівлі» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель» № 114-IX від 18 вересня 2019 року (далі - Закон № 114-ІХ), яким Закон № 922-VIII було викладено в новій редакції. У новій редакції зазначена норма була викладена в пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII та доповнена умовою, що така зміна ціни в бік збільшення не може відбуватись частіше ніж один раз на 90 днів, крім закупівлі бензину, дизельного пального, газу та електричної енергії.
Отже, в новій редакції норма пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII не змінила свого змісту щодо розміру зміни ціни за одиницю товару (не більше ніж на 10 % від ціни, визначеної сторонами при укладенні договору про закупівлю), проте була доповнена умовою, яка обмежила строки зміни такої ціни, а саме не частіше ніж один раз на 90 днів.
Як убачається з пояснювальної записки до проєкту Закону № 114-ІХ, метою його прийняття було удосконалення системи публічних закупівель, спрямованої на розвиток конкурентного середовища та добросовісної конкуренції у сфері закупівель, а також забезпечення виконання міжнародних зобов'язань України у сфері публічних закупівель, у тому числі протидії “ціновому демпінгу» коли учасник процедури закупівлі пропонує значно занижену ціну товару, щоб перемогти, а потім через додаткові угоди суттєво збільшує ціну товару та відповідно зменшує обсяг закупівлі, чим нівелює результати публічної закупівлі.
За такої мети очевидно, що зміни, внесені законодавцем Законом № 114-ІХ у вказану норму пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, не були спрямовані на те, щоб дозволити учасникам публічних закупівель використовувати “ціновий демпінг» з подальшим збільшенням ціни за одиницю товару більше ніж на 10 % від ціни, визначеної сторонами за результатами процедури закупівлі та при укладенні договору про закупівлю.
Ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.
Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 ЦК України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі."
Верховний Суд неодноразово зауважував, що передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний уже укладений договір і щоб не проводити новий тендер закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10 %. Інше тлумачення відповідної норми Закону "Про державні закупівлі" нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів. Верховний Суд вважає, що обмеження 10 % застосовується як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної у договорі, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод) (постанови Верховного Суду: від 12.11.2024 р. у справі № 910/19784/23, від 10.09.2024 р. у справі № 918/703/23, від 02.07.2024 р. у справі № 910/13579/23, від 14.05.2024 р. у справі № 917/1010/22).
Водночас метою Закону України "Про публічні закупівлі" є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку (постанови Верховного Суду: від 10.12.2024 р. у справі № 924/413/24, від 15.10.2024 р. у справі № 918/18/24, від 08.10.2024 р. у справі № 918/728/23.
Таким чином, під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у ст. 652 ЦК України та п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.
У постанові Великої Палати Верховного суду від 25.11.2025 року у справі № 920/19/24 (провадження № 12-16гс25) викладено: "Велика Палата Верховного Суду не вбачає відступу від висновку про застосування норми права, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 січня 2024 року у справі № 922/2321/22."
Відповідно до п. 37 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про публічні закупівлі", установлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт та послуг для замовників, передбачених цим Законом (далі - Особливості), визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених пунктом 38 цього розділу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 року № 1178 затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (далі - Особливості), які встановлюють порядок та умови здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.
Відповідно до п. 19 Особливостей (в редакції на момент укладення додаткових угод), істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпунктів 13 та 15 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: 1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; 2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення; 3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; 4) продовження строку дії договору про закупівлю та/або строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; 5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг); 6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку з зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, а також у зв'язку із зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування; 7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни; 8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону; 9) зменшення обсягів закупівлі та/або ціни згідно з договорами про закупівлю робіт з будівництва об'єктів нерухомого майна відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 р. № 382 "Про реалізацію експериментального проекту щодо відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації" (Офіційний вісник України, 2023 р., № 46, ст. 2466), якщо розроблення проектної документації покладено на підрядника, після проведення експертизи та затвердження проектної документації в установленому законодавством порядку. У разі внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, передбачених цим пунктом, замовник обов'язково оприлюднює повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю відповідно до вимог Закону з урахуванням цих особливостей.
Постанова Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 р. № 1178 не передбачає внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі", а лише встановлює певні особливості щодо процедури здійснення публічних закупівель під час дії воєнного стану (постанови Верховного Суду від 18.06.2024 р. у справі № 922/2595/23, від 01.10.2024 р. у справі № 918/779/23).
Верховний Суд у постанові від 28.08.2024 р. у справі № 918/694/23 вказав на те, що постанова Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 деталізує випадки для можливості зміни сторонами правочину ціни договору в порядку п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", та не встановлює іншого алгоритму розрахунку процентного співвідношення ціноутворення передбаченого даною нормою.
Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених у ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо.
Тобто сам факт збільшення ціни товару на ринку не обов'язково тягне за собою підвищення ціни на аналогічний товар, який є предметом договору.
При зверненні до замовника з пропозиціями підвищити ціну, постачальник має обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по ціні, запропонованій замовнику на тендері, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним. Крім того, постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).
Під коливанням ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни товару на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період укладання договору і до внесення відповідних змін до нього.
Водночас, на підтвердження факту коливання ціни на товар, у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринкового ціною станом на дату, з якої почали змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження.
Законом України "Про публічні закупівлі" не передбачено форму/вигляд інформації щодо такого коливання, внесення змін до договору про закупівлю можливе у випадку саме факту коливання ціни такого товару на ринку та повинно бути обґрунтованим і документально підтвердженим.
Разом з тим, судом враховується, що у документах, які видає компетентна організація, має бути зазначена чинна ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін, зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників такого коливання, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених в ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо (правова позиція Верховного Суду, викладена у постанові від 13.10.2020 року у справі № 912/1580/18).
Одночасно постачальнику треба не лише довести підвищення ціни на певний товар на певному ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції) (правова позиція викладена Верховним Судому складі Об'єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові від 18.06.2021 року у справі № 927/491/19).
Суд зазначає, що інформація з сайту ДП "Оператор ринку" щодо середньозважених цін упродовж 2024 року та висновки торгово-промислової палати можуть використовуватися для підтвердження коливання ціни товару на ринку, але вказані довідки не відповідають вищезазначеним вимогам та не містять точної інформації про коливання цін на електроенергію станом на момент підписання спірних додаткових угод.
При цьому судом враховується, що будь-який суб'єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору.
З іншого боку, будь-який покупець товару, за звичайних умов, не може бути зацікавленим у збільшенні його ціни, а відповідно й у зміні відповідних умов договору. Тобто, навіть за наявності росту цін на ринку відповідного товару, який відбувся після укладення договору, покупець має право відмовитися від підписання невигідної для нього додаткової угоди, адже ціна продажу товару вже визначена в договорі купівлі-продажу чи поставки (позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 13.07.2021 року у справі № 927/550/20).
Так, відділом освіти, яке мало беззаперечне право на отримання електричної енергії за ціною, визначеною в укладеному між сторонами договорі, без надання письмових заперечень чи проведення переговорів щодо збільшення ціни товару підписало оспорені додаткові угоди, внаслідок чого ціна за одиницю товару збільшилась, а обсяг поставки, що передбачався за договором, фактично, зменшився.
З аналізу спірних додаткових угод слідує, що динаміка зміни ціни за договором у відсотковому значенні становила понад 54,77 % від ціни визначеної у договорі.
При цьому судом звертається увага на те, що сторони не могли не розуміти особливості функціонування ринку електричної енергії; враховуючи діяльність відповідача, на момент підписання основного договору відповідач знав (не міг не знати) про ціни, які склалися на ринку на електричну енергію, постачання якої він мав намір здійснювати, та гарантував її поставку замовнику за цінами відповідно до договору.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про публічні закупівлі", закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі / спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідачем не підтверджено правомірності дій щодо зміни істотних умов договору про закупівлю після його підписання та до виконання сторонами в повному обсязі. За таких обставин зміна ціни згідно з оспорюваними додатковими угодами є безпідставною, суперечить принципам максимальної економії та ефективності, встановлених ст. 5 Закону України "Про публічні закупівлі", відтак, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання оспорюваних додаткових угод недійсними відповідно до ст. ст. 203, 215 ЦК України.
Крім того, розірвання сторонами договору, виконаного повністю або частково, не позбавляє сторони права на звернення до суду з позовом про визнання такого договору недійсним. Так само не перешкоджає поданню відповідного позову закінчення строку (терміну) дії оспорюваного правочину до моменту подання позову. Аналогічна правова позиція Верховного суду викладена у постанові від 27.11.2018 року у справі № 905/1227/17.
Згідно із частиною першою статті 216 ЦК України, недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 1212 ЦК України, положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.
Ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається відповідно до частини третьої статті 632 ЦК України.
Оскільки спірні додаткові угоди підлягають визнанню недійсними та не породжують правових наслідків, правовідносини між сторонами щодо ціни електричної енергії, поставленої за договором про постачання електричної енергії споживачу № ЕЛ/70/01/24 від 23.01.2024 року, мали регулюватись пунктом 5.2. договору та додатком № 2 до договору "Комерційна пропозиція", підписаною при укладенні зазначеного договору.
Відповідно, підстава для оплати поставленої електричної енергії за встановленою у спірних додаткових угодах ціною відпала, а тому грошові кошти, на підставі норм ст. 216, 1212 ЦК України, у заявленому Відділом освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури та туризму Білокриницької сільської ради розмірі ТОВ "Електрогазпостач" має повернути.
Висновки суду за результатами вирішення спору.
За результатами з'ясування обставин, підтверджених доказами, залученими до матеріалів справи у їх сукупності та взаємозв'язку, як це передбачено вимогами ст. ст. 75-79, 86 ГПК України, судом встановлено, що додаткові угоди № 2 від 17.07.2024 року та № 3 від 03.09.2024 року, укладені між сторонами після виконання продавцем зобов'язання з передачі товару, обумовленого Договором, що є порушенням частини 3 статті 632 ЦК України. Окрім того, зібрані у справі докази свідчать про відсутність правових підстав на день укладення цих правочинів для збільшення ціни, визначених Законом України "Про публічні закупівлі". При цьому, спірні додаткові угоди укладені з перевищенням максимального ліміту щодо можливої зміни ціни на товар (10 %), а відтак суд вважає обґрунтованими та правомірними позовні вимоги позивача про визнання таких додаткових угод недійсними.
Крім того, судом встановлено, що внаслідок неправомірного збільшення ціни на електричну енергію шляхом укладання оспорюваних додаткових угод грошові кошти в сумі 176668,41 грн є такими, що були безпідставно одержані відповідачем, підстава їх набуття відпала, а тому відповідач зобов'язаний їх повернути позивачу, що відповідає приписам статей 216, 1212 ЦК України. Відтак, вимога позивача про стягнення з відповідача зазначених коштів також визнається судом обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Розподіл судових витрат.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на зазначене, враховуючи, що позов визнано обґрунтованим судом в повному обсязі, судові витрати у справі по сплаті судового збору у розмірі 7 267,20 грн покладаються на відповідача у справі.
Керуючись ст. ст. 129, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсною додаткову угоду № 2 від 17.07.2024 року до Договору про постачання електричної енергії споживачу №ЕЛ/70/01/24 від 23.01.2024 року, укладеного між Відділом освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури та туризму Білокриницької сільської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Електрогазпостач".
3. Визнати недійсною додаткову угоду № 3 від 03.09.2024 року до Договору про постачання електричної енергії споживачу №ЕЛ/70/01/24 від 23.01.2024 року, укладеного між Відділом освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури та туризму Білокриницької сільської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Електрогазпостач".
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Електрогазпостач" (33003, Рівненська обл., м. Рівне, вул. Грушевського, буд. 2К, офіс 212, код ЄДРПОУ 45053047) на користь Відділу освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури та туризму Білокриницької сільської ради (35342, Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Біла Криниця, вул. Радгоспна, буд. 44, код ЄДРПОУ 44054191) 176 668,41 грн (сто сімдесят шість тисяч шістсот шістдесят вісім гривень 41 копійку) та 7 267,20 грн (сім тисяч двісті шістдесят сім гривень 20 копійок) витрат по сплаті судового збору.
5. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Стягувач: Відділ освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури та туризму Білокриницької сільської ради (35342, Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Біла Криниця, вул. Радгоспна, буд. 44, код ЄДРПОУ 44054191) .
Боржник: Товариство з обмеженою відповідальністю "Електрогазпостач" (33003, Рівненська обл., м. Рівне, вул. Грушевського, буд. 2К, офіс 212, код ЄДРПОУ 45053047).
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Північно - західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені статтями 256 - 257 Господарського процесуального кодексу України. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено та підписано 16 березня 2026 року.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.
Суддя Р.В. Романюк