Рішення від 05.03.2026 по справі 916/4584/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65618, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"05" березня 2026 р.м. Одеса Справа № 916/4584/25

За позовом: Акціонерного товариства "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" (65031, м. Одеса, вул. Миколи Боровського, 28 Б, код ЄДРПОУ 00131713)

До відповідача: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЮЖНОЄ» (67700, Одеська обл., м. Білгород-Дністровський, вул. Південна, буд. 12,12-А,12-Б,23, код ЄДРПОУ 26006313)

про стягнення

Суддя Рога Н.В.

Секретар с/з Граненко М.М.

Представники сторін:

Від позивача: Калініченко С.М. - на підставі довіреності №64/2024 від 12.03.2024;

Від відповідача: не з'явився;

В засіданні брали участь:

Від позивача: не з'явився;

Від відповідача: не з'явився;

Суть спору: Акціонерне товариство (далі - АТ) "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - ОСББ) «ЮЖНОЄ» про стягнення заборгованості за необліковану електричну енергію у розмірі 1 587 565 грн 54 коп., 3% річних у розмірі 30 942 грн 83 коп., інфляційних втрат у розмірі 62 075 грн 70 коп.

Ухвалою суду від 19.11.2025р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №916/4584/25, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 16.12.2025р. Ухвалою суду від 16.12.2025р. повідомлено сторін про призначення судового засідання на 08.01.2026р. Ухвалою суду від 08.01.2026р. закрито підготовче провадження у справі №916/4584/25, призначено справу до судового розгляду по суті на 03.02.2026р. Ухвалою суду від 03.02.2026р. відкладено судове засідання на 24.02.2026р. Ухвалою суду від 24.02.2026р. оголошено перерву у судовому засідання до 05.03.2026р.

Суд вважає за необхідне також зауважити, що ч. 4 ст.11 ГПК України передбачено, що суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Закон України Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Згідно пункту 1 статті 6 Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) неодноразово у своїх рішеннях указував на необхідність дотримання судами держав - учасниць Конвенції принципу розгляду справи судами впродовж розумного строку. Практика ЄСПЛ із цього питання є різноманітною й залежною від багатьох критеріїв, серед яких складність прави, поведінка заявника, судових та інших державних органів, важливість предмета розгляду та ступінь ризику терміну розгляду для заявника тощо (пункт 124 рішення у справі «Kudla v. Poland» заява № 30210/96, пункт 30 рішення у справі «Vernillo v. France» заява №11889/85, пункт 45 рішення у справі «Frydlender v. France» заява №30979/96, пункт 43 рішення у справі «Wierciszewska v. Poland» заява №41431/98, пункт 23 рішення в справі «Capuano v. Italy» заява №9381/81 та ін.).

Зокрема, у пункті 45 рішення у справі Frydlender v. France (заява № 30979/96) ЄСПЛ зробив висновок, згідно з яким «Договірні держави повинні організувати свої правові системи таким чином, щоб їх суди могли гарантувати кожному право на остаточне рішення протягом розумного строку при визначенні його цивільних прав та обов'язків.

У ГПК України своєчасність розгляду справи означає дотримання встановлених процесуальним законом строків або дотримання «розумного строку», під яким розуміється встановлений судом строк, який передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства.

Таким чином, у процесуальному законодавстві поняття «розумний строк» та «своєчасний розгляд» застосовуються у тотожному значенні, зокрема, у розумінні найкоротшого із строків, протягом якого можливо розглянути справу, повно та всебічно дослідити подані сторонами докази, прийняти законне та обґрунтоване рішення. Поняття «розумний строк» вживається не лише у відношенні до дій, що здійснюються судом (розгляд справи, врегулювання спору за участю судді), але й також для учасників справи.

При цьому, вимогу стосовно розумності строку розгляду справи не можна ототожнити з вимогою швидкості розгляду справи, адже поспішний розгляд справи призведе до його поверховості, що не відповідатиме меті запровадження поняття «розумний строк».

Враховуючи викладене, матеріали справи, суд вважає, що у даному випадку справу було розглянуто у розумні строки.

Позивач - АТ "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ", підтримує позовні вимоги в повному обсязі, просить їх задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.

Відповідач - ОСББ «ЮЖНОЄ», не скористався своїм правом на судовий захист, письмового відзиву на позовну заяву до суду не надав.

Ухвали по справі направлялись відповідачу на його поштову адресу, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, однак повернулась з відміткою Укрпошти «адресат відсутній».

В ухвалі від 16.01.2023р. у справі №916/3670/21 Верховний Суд зазначив, що направлення листів рекомендованою кореспонденцією на дійсні адреси є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним. При цьому отримання зазначених листів адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у цьому випадку суду (Суд враховує висновки, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018р. у справі №800/547/17 (П/9901/87/18), провадження №11-268заі18).

Крім того, Господарським судом Одеської області розміщувались публікації щодо розгляду справи на офіційному сайті судової влади в мережі Інтернет.

Враховуючи зазначене, суд вважає, що ним вчинено всі можливі дії щодо належного повідомлення відповідача про дату, місце та час судових засідань.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Позивач по справі зазначає, що 18.05.2007 р. між Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" (у подальшому АТ "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ") (Постачальник) та ОСББ «ЮЖНОЄ» (Споживач) було укладено Договір про постачання електричної енергії за № 1125.

Умовами зазначеного Договору передбачено, що постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені додатком «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії», а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору. Точка продажу електричної енергії - межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію визначена додатком «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін» між постачальником та споживачем або інша межа обумовлена окремим додатком до Договору.

Позивач відмітив, що згідно з додатком 2 до Договору "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії" визначено площадки вимірювання електричної енергії (найменування об'єкту) відповідача, зокрема, за адресами: вул. Південна, 23, 12, 12а, 12б, з № лічильників точок обліку - 801859, 078774, 205486, 413387, 764714, 068661, 060554, 6№020797.

Також, відповідно до додатку 10 до Договору "Перелік об'єктів споживача" визначено за відповідачем об'єкти за адресами вул. Південна, 23, 12, 12а, 12б, з № електролічильників - 801859, 078774, 205486, 413387, 764714, 068661, 060554, 6№020797.

Позивач повідомив, що відповідач не звертався до нього із заявою про припинення дії договору №1125 від 18.05.2007р.

Як зазначає позивач, 26.12.2018 р. ОСББ «ЮЖНОЄ» було підписано заяву-приєднання, за якою останній приєднався до умов публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за технічними даними паспорту точок розподілу за об'єктами споживача за адресами: вул. Південна, 12, вул. Південна, 12б, вул. Південна, 23 в місті Білгород-Дністровський, ЕІС-коди точок: 62Z0232652732248, 62Z0239671540395, 62Z0700585119931, 62Z5861520026216, 62Z6749632724001, 62Z7196905354270, 62Z9098630319614.

11 вересня 2020 р. було проведено зміну найменування позивача на АТ "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ". АТ "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, виданої відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1345 від 06.11.2018 р., провадить господарську діяльність з розподілу електричної енергії на території Одеської області.

У зв'язку зі змінами у законодавстві України у сфері електроенергетики, АТ "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" припинило діяльність з постачання електричної енергії та з 01 січня 2019 року почало функціонувати як оператор системи розподілу, надаючи відповідачу послуги з розподілу електричної енергії.

Як зазначає позивач, між сторонами у справі відносини виникли виходячи з виконання зобов'язань на підставі договору про надання послуг з розподілу електричної енергії та регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018 р. (далі - ПРРЕЕ або Правила).

Позивач, посилаючись на положення абз. 1 п. 2.1.5 ПРРЕЕ, зазначає, що Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил.

Відповідно до абз. 2 п. 2.1.7 ПРРЕЕ, фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.

На твердження позивача, з огляду на вищенаведене, враховуючи надання відповідачем підписаної заяви приєднання від 26.12.2018 р. за даними точками розподілу, останній приєднався до умов публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, розміщеного за посиланням: https://www.dtek-oem.com.ua/ua.

У відповідності до п. 8.9 Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, у разі виявлення однією із сторін порушень умов Договору іншою стороною та/або порушень ПРРЕЕ та інших нормативно-правових актів, за які законодавством передбачене застосування санкцій, на місці оформлюється двосторонній акт порушень.

Як зазначає позивач, 23.07.2024 р. уповноваженими представниками АТ “ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» були проведені перевірки ОСББ «ЮЖНОЄ» щодо дотримання вимог ПРРЕЕ на об'єктах, розташованих за адресами: м. Б.-Дністровський, вул. Південна, 12, 12б, 23.

В ході перевірок були виявлені порушення споживачем ПРРЕЕ, а саме: п. 5.5.5 ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення електропроводки до електромережі, яка не є власністю ОСР, після відключення без порушення схеми обліку та з порушенням схеми обліку; порушення п. 2.3.2, 2.3.4, 5.5.5 ПРРЕЕ, п. 5.16.11, 5.16.18, 5.16.19, 6.4.2 ККО, що відповідає порушенню п.8.4.2 ПРРЕЕ - порушення пломбувального матеріалу (трос), на якому встановлені пломби з відбитками тавр ОСР, які встановлені на клемних кришках засобів обліку, ЩКО та дверях РЩ, що підтверджується відповідними актами пломбування, що забезпечує доступ до дооблікових частин (ланцюгів) споживача.

Виявлені у відповідача порушення зафіксовані уповноваженими представниками позивача у Актах про порушення №8010201, №8010202, №8010203, №8010204, №8010205 від 23.07.2024 р., де детально зазначено зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти Правил, а також інші необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії дані.

Позивач відмітив, що під час здійснення перевірок електроустановок ОСББ «ЮЖНОЄ» для фіксації виявлених порушень уповноваженими представниками АТ "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" здійснювалась фотозйомка. Під час складання актів був присутній представник споживача - Бондарюк О.С. (голова ОСББ), який підписав зазначені акти про порушення без будь-яких зауважень та пояснень.

Позивач зазначив, що відповідно до п.8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання (п.8.2.6 ПРРЕЕ).

Згідно з п.11 актів про порушення споживача було повідомлено, що комісія оператора системи з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 13.08.2024 р., що відповідає встановленому п. 8.2.6 Правил строку. Окремим письмовим повідомленням споживача було повідомлено, що комісія оператора системи з розгляду Актів про порушення, на якій буде розглянуто Акт про порушення ПРРЕЕ №8010201 від 23.07.2024р., буде проводити засідання 29 серпня 2024 р.

Позивач повідомив, що 13.08.2024 р. та 05.09.2024 р. відбулись засідання комісії по розгляду актів про порушення без присутності представника ОСББ «ЮЖНОЄ».

На засіданнях комісії були прийняті рішення про здійснення нарахувань по актам про порушення №8010201, №8010202, №8010203, №8010204, №8010205 від 23.07.2024 р. за виявлені порушення за формулою 5 пункту 8.4.11 Правил, що діяли на момент складання акту про порушення та протоколу. Рішення комісії по розгляду актів про порушення №8010201, №8010202, №8010203, №8010204, №8010205 від 23.07.2024 р. оформлені протоколами № 81/10 від 05.09.2024 р., 73, 73/1, 73/2, 73/3 від 13.08.2024 р. відповідно.

Посилаючись на норми ПРРЕЕ, позивач зазначає, що враховуючи те, що порушення, зафіксовані в Актах про порушення №8010201, №8010202, №8010203, №8010204, №8010205, було виявлено 23.07.2024 р., періоди нарахування було визначено позивачем з 15.04.2024р. (контроль) до 23.07.2024р., з 23.05.2024р. (контроль) до 23.07.2024р., що не перевищує шестимісячного строку, визначеного ПРРЕЕ (відповідно до пп. 1, 5 п.8.4.8 Правил). Потужність ( Рдог. ) була взята позивачем згідно з встановленою договором для цих точок комерційного обліку дозволеною потужністю - 2, 9, 44,5, 1 та 1 кВт (згідно Графіку (додаток 2)). Коефіцієнт використання потужності (Квик) взято 0,4 як для колективного побутового споживача.

Таким чином, як зазначає позивач, відповідно до протоколу № 81/10 від 05.09.2024 р. обсяг необлікованої електричної енергії, донарахованої відповідачу, склав 1 578 кВт*год., а її вартість 18 212,65 грн. Відповідно до протоколу № 73 від 13.08.2024 р. обсяг необлікованої електричної енергії, донарахованої відповідачу, склав 7 102 кВт*год., а її вартість - 81 968,16 грн. Відповідно до протоколу № 73/1 від 13.08.2024 р. обсяг необлікованої електричної енергії, донарахованої відповідачу, склав 20 847 кВт*год., а її вартість - 259 812,10 грн. Відповідно до протоколу № 73/2 від 13.08.2024 р. обсяг необлікованої електричної енергії, донарахованої відповідачу, склав 789 кВт*год., а її вартість - 9 105,11 грн. Відповідно до протоколу № 73/3 від 13.08.2024 р. обсяг необлікованої електричної енергії, донарахованої відповідачу, склав 789 кВт*год., а її вартість - 9 105,11 грн.

Отже, як зазначає позивач, загальна сума заборгованості відповідача за необліковану електричну енергію на підставі вищезазначених актів про порушення складає 378 203 грн 13 коп.

Позивач відмітив, що у зв'язку з тим, що засідання комісії відбувалось без участі представника споживача, копії зазначених протоколів, розрахунки по актам та рахунки на оплату вищезазначених сум було надіслано відповідачу рекомендованим листом 04.10.2024р. та відправлення знаходилось на поштовому відділенні споживача 21.10.2024р.

Також, позивач зазначає, що 02.01.2025 р. уповноваженими представниками АТ “ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» були проведені перевірки ОСББ «ЮЖНОЄ» щодо дотримання вимог ПРРЕЕ на об'єктах, розташованих за адресами: м. Б.-Дністровський, вул. Південна, 12, 12б, 23.

В ході перевірок були виявлені порушення споживачем ПРРЕЕ, а саме: п. 5.5.5 ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення електропроводки до електромережі, яка не є власністю ОСР, після відключення без порушення схеми обліку та з порушенням схеми обліку; порушення п. 2.3.2, 2.3.4, 5.5.5 ПРРЕЕ, п. 5.16.11, 5.16.18, 5.16.19, 6.4.2 ККО, що відповідає порушенню п.8.4.2 ПРРЕЕ, - порушення пломбувального матеріалу (трос), на якому встановлені пломби з відбитками тавр ОСР, які встановлені на дверях РЩ та ЩКО, що підтверджується відповідними актами пломбування, що забезпечує доступ до дооблікових ланцюгів споживача.

Виявлені у ОСББ «ЮЖНОЄ» порушення зафіксовані уповноваженими представниками позивача у складених Актах про порушення №8010177, №8010178, №8010179, №8010180 від 02.01.2025 р.

Позивач зазначає, що в Актах про порушення детально зазначено зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти Правил, а також інші необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії дані. Під час здійснення перевірок електроустановок відповідача для фіксації виявлених порушень уповноваженими представниками позивача здійснювалась фотозйомка. Під час складання актів був присутній представник споживача - Бондарюк О.С. (голова ОСББ), який підписав зазначені акти про порушення без будь-яких зауважень та пояснень.

Згідно з актами про порушення (п. 11) споживача було повідомлено, що комісія оператора системи з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 23.01.2025 р., що відповідає встановленому п. 8.2.6 Правил строку.

На твердження позивача, 23.01.2025 р. відбулись засідання комісії по розгляду актів про порушення без присутності представника ОСББ «ЮЖНОЄ», на яких були прийняті рішення про здійснення нарахувань по актам про порушення №8010177, №8010178, №8010179, №8010180 від 02.01.2025 р. за виявлені порушення за формулою 8 пункту 8.4.13 та за формулою 5 пункту 8.4.11 ПРРЕЕ, що діяли на момент складання акту про порушення та протоколу. Рішення комісії по розгляду актів про порушення №8010177, №8010178, №8010179, №8010180 від 02.01.2025 р. оформлені протоколами № 5/2, 5/3, 5/4, 5/5 від 23.01.2025 р. відповідно.

Посилаючись на норми ПРРЕЕ, позивач зазначає, що враховуючи те, що порушення, зафіксовані в актах про порушення №8010177, №8010178, №8010179, №8010180, було виявлено 02.01.2025, періоди нарахування було визначено позивачем з 23.07.2024р. (техперевірка) до 02.01.2025р., що не перевищує шестимісячного строку, визначеного ПРРЕЕ (відповідно до пп.1,2,5 п.8.4.8 Правил). Потужність ( Рс.п. ) була визначена позивачем з урахуванням сили струму (І) за наявним у схемі самовільного підключення проводами - 39, 19, 11 А (згідно з пп. 8.4.12, 8.4.13 ПРРЕЕ). При цьому, час використання самовільного підключення протягом доби приймався рівним 8 год/добу. За актом про порушення №8010179 від 02.01.2025 р. потужність ( Рдог. ) була взята позивачем згідно з встановленою договором для цієї точки комерційного обліку дозволеною потужністю - 44,5 кВт (згідно Графіку (додаток 2)). Коефіцієнт використання потужності (Квик) взято 0,4 як для колективного побутового споживача.

Таким чином, відповідно до протоколу № 5/2 від 23.01.2025 р. обсяг необлікованої електричної енергії, донарахованої ОСББ «ЮЖНОЄ», склав 30 208 кВт*год., а її вартість 327 383,21 грн. Відповідно до протоколу № 5/3 від 23.01.2025 р. обсяг необлікованої електричної енергії, донарахованої відповідачу, склав 14 718 кВт*год., а її вартість - 159 508,40 грн. Відповідно до протоколу № 5/4 від 23.01.2025 р. обсяг необлікованої електричної енергії, донарахованої ОСББ «ЮЖНОЄ», склав 63 653 кВт*год., а її вартість - 691 692,70 грн. Відповідно до протоколу № 5/5 від 23.01.2025 р. обсяг необлікованої електричної енергії, донарахованої відповідачу, склав 2 840 кВт*год., а її вартість - 30 778,10 грн.

Отже, як зазначає позивач, загальна сума заборгованості ОСББ «ЮЖНОЄ» за необліковану електричну енергію на підставі вищезазначених актів про порушення складає 1 209 362 грн 41 коп.

Позивач повідомив, що у зв'язку з тим, що засідання комісії відбувалось без участі представника споживача, копії зазначених протоколів, розрахунки по актам та рахунки на оплату вищезазначених сум було надіслано ОСББ «ЮЖНОЄ» рекомендованим листом 14.02.2025р. та відправлення знаходилось на поштовому відділенні споживача 05.03.2025р.

Як зазначає позивач, з вищевикладеного вбачається, що заборгованість ОСББ «ЮЖНОЄ» за складеними 13.08.2024 р. та 02.01.2025 р. актами про порушення складає 1 587 565 грн 54 коп.

Оскільки, ОСББ «ЮЖНОЄ» рахунки по актам про порушення №8010201, №8010202, №8010203, №8010204, №8010205 від 23.07.2024 р. на загальну суму 378 203 грн 13 коп, та по актам про порушення №8010177, №8010178, №8010179, №8010180 від 02.01.2025 р. на загальну суму 1 209 362 грн 41 коп, а всього у розмірі 1 587 565 грн 54 коп., в добровільному порядку сплачено не було, позивач звернувся до суду для стягнення вартості необлікованої електричної енергії в судовому порядку.

Крім того, відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України позивачем за період з 26.11.2024р. до 31.10.2025р. на суму заборгованості нараховано 3% річних у розмірі 30 942 грн 83 коп. та інфляційні втрати у розмірі 62 075 грн 70 коп., які позивач також просить стягнути з відповідача.

ОСББ «ЮЖНОЄ» відзиву на позовну заяву до суду не надало.

Розглянув матеріали справи, заслухав пояснення представника позивача, господарським судом встановлено, що 18.05.2007 р. між Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" (Постачальник) та ОСББ «ЮЖНОЄ» (Споживач) було укладено Договір про постачання електричної енергії № 1125, згідно з розділом 1 якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені додатком «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії», а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору. Точка продажу електричної енергії - межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію визначена додатком «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін» між постачальником та споживачем або інша межа обумовлена окремим додатком до Договору.

Згідно з п. 8 додатку 2 до Договору "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії" визначено площадки вимірювання електричної енергії (найменування об'єкту) відповідача, зокрема за адресами:

- вул. Південна, 23 (№ лічильника точок обліку - 801859, 078774, 205486, 413387);

- вул. Південна, 12 (№ лічильника точок обліку - 764714, 068661);

- вул. Південна, 12а (№ лічильника точок обліку - 060554);

- вул. Південна, 12б (№ лічильника точок обліку - 6№020797).

Також відповідно до додатку 10 до Договору "Перелік об'єктів споживача" визначено за відповідачем об'єкти за адресами вул. Південна, 23, 12, 12а, 12б, з № електролічильників - 801859, 078774, 205486, 413387, 764714, 068661, 060554, 6№020797.

Відповідно до п. 9.4. цей Договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31 грудня 2007р. договір вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

Господарський суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів припинення дії Договору №1125 від 18.05.2007р.

11 червня 2017р. набрав чинності Закон України «Про ринок електричної енергії», відповідно до якого суб'єкти господарювання, які одночасно здійснювали діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом, повинні були протягом 18 місяців з дня набрання чинності зазначеним законом, тобто до 11.12.2018, забезпечити юридичне відокремлення діяльності оператора системи розподілу від інших видів діяльності вертикально інтегрованого суб'єкта господарювання (обленерго), у тому числі шляхом створення електропостачальника.

Як вбачається із матеріалів справи, 26.12.2018 р. відповідачем було підписано заяву-приєднання, згідно якої ОСББ «ЮЖНОЄ» приєдналося до умов публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за технічними даними паспорту точок розподілу за об'єктами споживача за адресами: вул. Південна, 12, вул. Південна, 12б, вул. Південна, 23 в місті Білгород-Дністровський, ЕІС-коди точок: 62Z0232652732248, 62Z0239671540395, 62Z0700585119931, 62Z5861520026216, 62Z6749632724001, 62Z7196905354270, 62Z9098630319614.

Згідно вищезазначеної заяви-приєднання учасник роздрібного ринку електричної енергії оператор системи розподілу Акціонерне Товариство «Одесаобленерго» (код 00131713, 65031, м.Одеса, вул. М.Боровського, 28«Б»), який діє на підставі нової ліцензії з розподілу електричної енергії відповідно до постанови НКРЕКП № 1345 від 06.11.2018 р., та керуючись п.2 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 р. N 312 повідомляє про припинення здійснення AT «Одесаобленерго» (код ЄДРПОУ 00131713) діяльності з постачання електроенергії за регульованим тарифом у зв'язку з початком діяльності з розподілу електричної енергії та повідомляє про приєднання споживача з 01 січня 2019 р. до публічного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії (згідно з п.4. постанови НКРЕКП від 14.03.2018 р. №312), розміщеного на сайті https://oblenergo.odessa.ua/ на умовах раніше укладеного договору про постачання електричної енергії за №1125 бази даних абонентів постачальника за регульованим тарифом.

Договір споживача про надання послуг з розподілу електроенергії вважається укладеним здати підписання споживачем заяви-приєднання до договору, яка повертається споживачем на адресу учасника роздрібного ринку, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з заявою-приєднанням, та/або з дати, указаної в заяві-приєднанні, якщо Споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до учасника ринку із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив певний обсяг електричної енергії.

Невід'ємною частиною договору є паспорт точки розподілу оформлений з урахуванням вимог постанови НКРЕКП віз 14.03.2018р. №312.

З 01.01.2019р. на території Одеської області розпочав діяльність оператор системи розподілу - АТ «Одесаобленерго», який надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії про розподіл електричної енергії згідно із постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 06.11.2018 № 1345 «Про видачу АТ «Одесаобленерго» ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом», з урахуванням змін, внесених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2020р. №1796, відповідно до якої слово «Одесаобленерго» замінено словами «ДТЕК Одеські електромережі»).

За таких обставин, Акціонерне товариство «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» з 01.01.2019р. надає послуги з розподілу електричної енергії.

Відповідно до ч.ч.1, 2, 3, 5 ст. 633 Цивільного кодексу України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги. Підприємець не має права надавати переваги одному споживачеві перед іншим щодо укладення публічного договору, якщо інше не встановлено законом. Актами цивільного законодавства можуть бути встановлені правила, обов'язкові для сторін при укладенні і виконанні публічного договору.

Положення ч.1 ст.634 Цивільного кодексу України передбачають, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Згідно зі ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище врегульовані Законом України "Про ринок електричної енергії".

Водночас, Закон України «Про ринок електричної енергії» запровадив нову модель системи договірних правовідносин на роздрібному ринку електроенергії.

В силу статті 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про надання послуг з розподілу.

Згідно ч. 4 ст. 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором.

Крім того, правовідносини, що виникають на підставі договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018 р. (далі - ПРРЕЕ).

Згідно з п. 2 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018р. «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

За приписами п. 4 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018р. «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» операторам систем розподілу (ОСР) необхідно укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії, які укладаються зі споживачем, з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані на території діяльності ОСР. Договір розробляється ОСР на основі істотних умов, визначених Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №310 від 14.03.2018р., та типової форми, встановленої Правилами, і розміщується на сайті ОСР, у засобах масової інформації і в пунктах обслуговування споживачів ОСР. ОСР шляхом безпосереднього вручення персоналом ОСР або з рахунком, або поштовим відправленням надає споживачу заяву-приєднання до зазначеного договору, яка формується за базами даних вертикально інтегрованого суб'єкта господарювання та містить ЕІС-коди точок комерційного обліку об'єкта споживача. Надання такої заяви-приєднання є пропозицією споживачу про приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах діючого договору про користування або постачання електричної енергії (індивідуальні характеристики об'єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо). Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії. Непобутовим споживачам, приєднаним до мереж ОСР/ОСП, разом із заявою-приєднанням до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії надаються паспорти точок розподілу (передачі), оформлені відповідно до Правил.

Відповідно до абз. 1 п. 2.1.5 ПРРЕЕ договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил. Оператор системи розподілу зобов'язаний на головній сторінці свого веб-сайту, а також у друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та у власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору про надання послуг з розподілу електричної енергії та роз'яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії (абз. 2 п. 2.1.5 ПРРЕЕ).

Згідно з абз. 2 п. 2.1.7 ПРРЕЕ фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.

З огляду на вищенаведене, враховуючи підписання відповідачем заяви-приєднання, господарський суд погоджується із доводами позивача, що ОСББ «ЮЖНОЄ» приєдналося до умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, розміщеного на сайті: https://www.dtek-oem.com.ua/ua, в редакції чинній станом на дату підписання заяви-приєднання 28.12.2018р.

Згідно ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію: передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо, або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Частиною 2 зазначеної статті встановлено, що зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

За приписами ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ним, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Статтею 629 цього ж Кодексу встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно ст. 627 Цивільного кодексу України відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Як встановлено судом, в ході перевірки 23.07.2024р. та 02.01.2025р. щодо дотримання ОСББ «ЮЖНОЄ» вимог ПРРЕЕ на об'єктах, розташованих за адресами: м. Б.-Дністровський, вул. Південна, 12, 12б, 23, уповноваженими представниками АТ “ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» виявлено ряд порушень, зокрема:

-згідно Акту про порушення №8010201 від 23.07.2024р. відповідачем порушено облік електричної енергії, а саме: порушено п. 5.5.5 ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення електропроводки до електромережі, яка не є власністю ОСР, після відключення 29.06.2023р. без порушення схеми обліку. Порушення п. 2.3.2, 2.3.4, 5.5.5 ПРРЕЕ, п. 5.16.11, 5.16.18, 5.16.19, 6.4.2 ККО, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ - порушення пломбувального матеріалу (трос), на якому встановлені пломби з відбитками тавр ОСР, яка встановлена на клемній кришці (№36528454), що підтверджується актом пломбування №1436436. Є доступ до дооблікових частин. Порушення продемонстровано споживачу.

-згідно Акту про порушення №8010202 від 23.07.2024р. відповідачем порушено облік електричної енергії, а саме: порушено п. 5.5.5 ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення електропроводки до електромережі, яка не є власністю ОСР, після відключення 29.06.2023р. з порушенням схеми обліку. Порушення п. 2.3.2, 2.3.4, 5.5.5 ПРРЕЕ, п. 5.16.11, 5.16.18, 5.16.19, 6.4.2 ККО, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ - порушення пломбувального матеріалу (трос), на якому встановлені пломби з відбитками тавр ОСР, яка встановлена на клемній кришці (№36528455), що підтверджується актом пломбування №1436437 від 29.06.2023р. Є доступ до дооблікових лпнцюгів. Порушення продемонстровано споживачу.

-згідно Акту про порушення №8010203 від 23.07.2024р. відповідачем порушено облік електричної енергії, а саме: порушено п. 5.5.5 ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення електропроводки до електромережі, яка не є власністю ОСР, після відключення 29.06.2023р. без порушення схеми обліку. Порушення п. 2.3.2, 2.3.4, 5.5.5 ПРРЕЕ, п. 5.16.11, 5.16.18, 5.16.19, 6.4.2 ККО, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ - порушення пломбувального матеріалу (трос), на якому встановлена пломба з відбитками тавр ОСР, яка встановлена на двері РЩ (№36472657), що підтверджується актом пломбування №1436438. Є доступ до дооблікових частин. Порушення продемонстровано споживачу.

-згідно Акту про порушення №8010204 від 23.07.2024р. відповідачем порушено облік електричної енергії, а саме: порушено п. 2.3.2, п. 2.3.4, п. 5.5.5 ПРРЕЕ, п. 5.16.11, 5.16.18, 5.16.19, 6.4.2 ККО, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ - порушення пломбувального матеріалу (трос), на якому встановлені пломби з відбитками тавр ОСР, яка встановлена на двері РЩ (№36472613), що підтверджується актом пломбування №1420460. Є доступ до дооблікових частин. Порушення продемонстровано споживачу.

-згідно Акту про порушення №8010205 від 23.07.2024р. відповідачем порушено облік електричної енергії, а саме: : порушено п. 2.3.2, п. 2.3.4, п. 5.5.5 ПРРЕЕ, п. 5.16.11, 5.16.18, 5.16.19, 6.4.2 ККО, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ - порушення пломбувального матеріалу (трос), на якому встановлені пломби з відбитками тавр ОСР, яка встановлена на ЩКО (№3652845) та на двері РЩ (№36523190), що підтверджується актом пломбування №1436434 від 29.06.2023р. Є доступ до дооблікових ланцюгів. Порушення продемонстровано споживачу.

-згідно Акту про порушення №8010177 від 02.01.2025р. відповідачем порушено облік електричної енергії, а саме: порушено п. 5.5.5 ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення електропроводки до електромережі, яка не є власністю ОСР, після відключення 23.07.2024р. з порушення схеми обліку. Порушення п. 2.3.2, 2.3.4, 5.5.5 ПРРЕЕ, п. 5.16.11, 5.16.18, 5.16.19, 6.4.2 ККО, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ - порушення пломбувального матеріалу (трос), на якому встановлені пломби з відбитками тавр ОСР, яка встановлена на двері РЩ (№38646321), що підтверджується актом пломбування №1332950 від 23.07.2024р.. Є доступ до дооблікових ланцюгів. Порушення продемонстровано споживачу.

-згідно Акту про порушення №8010177 від 02.01.2025р. відповідачем порушено облік електричної енергії, а саме: порушено п. 5.5.5 ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення електропроводки до електромережі, яка не є власністю ОСР, після відключення 23.07.2024р. з порушенням схеми обліку. Порушення п. 2.3.2, 2.3.4, 5.5.5 ПРРЕЕ, п. 5.16.11, 5.16.18, 5.16.19, 6.4.2 ККО, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ - порушення пломбувального матеріалу (трос), на якому встановлені пломби з відбитками тавр ОСР, яка встановлена на двері РЩ (№38646321), що підтверджується актом пломбування №1332950 від 23.07.2024р. Є доступ до дооблікових ланцюгів. Порушення продемонстровано споживачу.

-згідно Акту про порушення №8010178 від 02.01.2025р. відповідачем порушено облік електричної енергії, а саме: порушено п. 5.5.5 ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення електропроводки до електромережі, яка не є власністю ОСР, після відключення 23.07.2024р. з порушенням схеми обліку. Порушення п. 2.3.2, 2.3.4, 5.5.5 ПРРЕЕ, п. 5.16.11, 5.16.18, 5.16.19, 6.4.2 ККО, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ - порушення пломбувального матеріалу (трос), на якому встановлені пломби з відбитками тавр ОСР, яка встановлена на двері РЩ (№36528456), що підтверджується актом пломбування №1436436. Є доступ до дооблікових ланцюгів. Порушення продемонстровано споживачу.

-згідно Акту про порушення №8010179 від 02.01.2025р. відповідачем порушено облік електричної енергії, а саме: порушено п. 5.5.5 ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення електропроводки до електромережі, яка не є власністю ОСР, після відключення 23.07.2024р. без порушення схеми обліку. Порушення п. 2.3.2, 2.3.4, 5.5.5 ПРРЕЕ, п. 5.16.11, 5.16.18, 5.16.19, 6.4.2 ККО, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ - порушення пломбувального матеріалу (трос), на якому встановлені пломби з відбитками тавр ОСР, яка встановлена на двері РЩ (№38646322), що підтверджується актом пломбування №1332948. Є доступ до дооблікових ланцюгів. Порушення продемонстровано споживачу.

-згідно Акту про порушення №8010180 від 02.01.2025р. відповідачем порушено облік електричної енергії, а саме: порушено п. 5.5.5 ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення електропроводки до електромережі, яка не є власністю ОСР, після відключення 23.07.2024р. з порушенням схеми обліку. Порушення п. 2.3.2, 2.3.4, 5.5.5 ПРРЕЕ, п. 5.16.11, 5.16.18, 5.16.19, 6.4.2 ККО, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ - порушення пломбувального матеріалу (трос), на якому встановлені пломби з відбитками тавр ОСР, яка встановлена на ЩКО (№38646275), що підтверджується актом пломбування №1332949 від 23.07.2024р. Є доступ до дооблікових ланцюгів. Порушення продемонстровано споживачу.

Відповідно до п. 8.9 Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії у разі виявлення однією із сторін порушень умов Договору іншою стороною та/або порушень ПРРЕЕ та інших нормативно-правових актів, за які законодавством передбачене застосування санкцій, на місці оформлюється двосторонній акт порушень.

Згідно ч. 1, 2 ст.77 Закону України “Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема: недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії (п. 2 ч. 2), крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку (п. 4 ч. 2).

Відповідно до пункту 1.1.1. ПРРЕЕ ці правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.

Пунктом 2.3.4. ПРРЕЕ передбачено, що відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.

За п. 5.5.5. ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; невідкладно повідомляти оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про недоліки в роботі засобу вимірювання; оперативно повідомляти центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки та охорони праці, електропостачальника та оператора системи, а також тих учасників роздрібного ринку, які зареєструвались в адміністратора комерційного обліку як постачальники послуг комерційного обліку, відповідно до їх повноважень про порушення схеми розрахункового обліку електричної енергії, несправності в роботі автоматизованих систем обліку і розрахункових засобів комерційного обліку, що належать споживачу за ознакою права власності (користування) або встановлені на території споживача.

Згідно із п. 5.5.1. Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №311 від 14.03.2018р. (далі - ККО) власники (користувачі) електроустановок, об'єктів або окремих елементів об'єкта, території (приміщення), де встановлені засоби комерційного обліку (ЗКО), пломби та індикатори впливу (зокрема електричного/магнітного поля) на ЗКО, а також інше обладнання вузлів обліку, відповідають за їх збереження і цілісність (зокрема дотримання обумовлених проєктом параметрів зовнішнього середовища, захист від пошкоджень та зовнішнього втручання) відповідно до акта пломбування (документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗКО, установлених пломб та індикаторів).

За положеннями п. 6.4.2. ККО у разі виявлення факту втручання в роботу ЗКО та/або обладнання вузла обліку та/або інших ознак розкрадання електричної енергії (зовнішнього пошкодження, несправності або відсутності ЗКО, зриву, відсутності або пошкодження пломб, пломбувального матеріалу та індикаторів, спрацювання індикаторів, порушення форми магнітної суспензії індикаторів, виявлення позаоблікових підключень або підключень, які можуть призвести до викривлення результатів вимірювання та/або комерційного обліку електричної енергії тощо) особа, яка це виявила, має негайно повідомити про це оператора системи та ВТКО, а також, у разі потреби, Національну поліцію України (у разі виявлення фактів розкрадання електричної енергії, крадіжки або пошкодження ЗКО або іншого обладнання вузлів обліку тощо) у порядку, встановленому законодавством.

Згідно з п. 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред'явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред'являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред'являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Господарський суд зазначає, що всі вищенаведені Акти про порушення підписано без зауважень представником споживача - головою ОСББ «ЮЖНОЄ» Бондарюком О.С. та уповноваженими представниками АТ “ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ».

Крім того, в вищенаведених Актах про порушення зазначено інші відомості, передбачені п. 8.2.5 ПРРЕЕ.

Згідно з положеннями п. 8.2.6. ПРРЕЕ Акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У протоколі комісії зазначається ЕІС код точки/точок комерційного обліку, за якою(ими) виявлено порушення (за наявності). У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Як вбачається із Актів про порушення, в п. 11 міститься інформація щодо часу проведення засідання комісії оператора системи розподілу з розгляду складеного акту.

Крім того, згідно повідомлення №101/29/03-5468 від 30.07.2024р. споживача повідомлено, що комісія оператора системи з розгляду Актів про порушення, на якій буде розглянуто Акт про порушення ПРРЕЕ №8010201 від 23.07.2024 р., буде проводити засідання 29 серпня 2024р.

Господарський суд погоджується із доводами позивача, що вищезазначене відповідає вимогам щодо повідомлення споживача та щодо строків розгляду актів про порушення, передбачених п. 8.2.6 ПРРЕЕ.

Як вбачається із матеріалів справи, 13.08.2024 р. та 05.09.2024 р. відбулись засідання комісії по розгляду актів про порушення.

Рішення комісії по розгляду актів про порушення оформлені протоколами, зокрема:

- №73 від 13.08.2024р. по розгляду акту про порушення №8010202 від 23.07.2024р., обсяг необлікованої електричної енергії склав 7 102 кВт*год. на суму 81 968,16 грн. (рахунок №8010201).

-№73/1 від 13.08.2024р. по розгляду акту про порушення №8010203 від 23.07.2024р., обсяг необлікованої електричної енергії склав 20 847 кВт*год., на суму 259 812,10 грн. (рахунок №8010203).

-№73/2 від 13.08.2024р. по розгляду акту про порушення №8010204 від 23.07.2024р.; обсяг необлікованої електричної енергії склав 789 кВт*год., на суму 9 105,11 грн. (рахунок №8010204).

- №73/3 від 13.08.2024р. по розгляду акту про порушення №8010205 від 23.07.2024р.; обсяг необлікованої електричної енергії склав 789 кВт*год., на суму 9 105,11 грн. (рахунок №8010205).

-№ 81/10 від 05.09.2024р. по розгляду акту про порушення №8010201 від 23.07.2024р.; обсяг необлікованої електричної енергії склав 1 578 кВт*год., а її вартість 18 212,65 грн. (рахунок №8010201).

-№5/2 від 23.01.2025р. по розгляду акту про порушення №8010177 від 02.01.2025р.; обсяг необлікованої електричної енергії склав 30 208 кВт*год., на суму 327 383,21 грн. (рахунок №8010177).

-№5/3 від 23.01.2025р. по розгляду акту про порушення №8010178 від 02.01.2025р.; обсяг необлікованої електричної енергії склав 14 718 кВт*год., на суму 159 508,40 грн. (рахунок №8010178).

-№5/4 від 23.01.2025р. по розгляду акту про порушення №8010179 від 02.01.2025р.; обсяг необлікованої електричної енергії склав 63 653 кВт*год., на суму 691 692,70 грн. (рахунок №8010179).

-№5/5 від 23.01.2025р. по розгляду акту про порушення №8010180 від 02.01.2025р., обсяг необлікованої електричної енергії склав 2 840 кВт*год., на суму 30 778,10 грн. (рахунок №8010180).

Згідно з п. 8.4.1. ПРРЕЕ Оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.

Пунктом 8.4.2. ПРРЕЕ закріплено, що визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення, зокрема, таких порушень: 2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах вимірювальної техніки (вузлах обліку) (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії), та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб); 5) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку; 7) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.

Пунктом 8.4.8 ПРРЕЕ визначено, що кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил), зокрема: у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 (у частині пошкодження/відсутності засобів вимірювальної техніки та/або пломб, та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені пломби) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення; якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення; у разі виявлення у споживача порушення, зазначеного в підпункті 5 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку), або відключення електроустановки споживача (якщо контрольний огляд засобу комерційного обліку та/або технічна перевірка у період з дати відключення електроустановки споживача до дати виявлення порушення не були проведені) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Відповідно до положень п. 8.4.11 ПРРЕЕ у разі виявлення у побутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (W доб, кВт·год) розраховується за формулою 5

Wдоб. = 24 * P дог. * К сез. * Квик.

де Рдог. - величина дозволеної потужності для цієї точки комерційного обліку, передбачена договором між побутовим споживачем та оператором системи, кВт;

Ксез - коефіцієнт сезонності (приймається рівним 0,8 у період з 01 травня до 30 вересня та рівним 1 на період з 01 жовтня до 30 квітня);

Квик - для колективного побутового споживача K вик приймається рівним 0,4.

Також, відповідно до п. 8.4.13 ПРРЕЕ у разі виявлення у побутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п., кВт·год), визначається за формулою 8 цієї глави.

При цьому час використання самовільного підключення протягом доби (t вик.с.п.) приймається рівним 8 год.

W доб.с.п. = P с.п. · t вик.с.п.,

Де Р с.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулами

у разі підключення до однієї фази - Рс.п. = І * Uном.фаз. * cosФ,

де I - сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення, визначена виходячи: з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, згідно з главою 1.3 ПУЕ, А; у разі непроведення вимірів поперечної площі перерізу всіх проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, потужність самовільного підключення (P с.п., кВт) визначається виходячи з допустимого тривалого струму, що може протікати через мінімальний діаметр електропроводки, згідно з положеннями глави 1.3 ПУЕ.

U ном.фаз. - номінальна фазна напруга, кВ;

cosФ - косинус кута між фазною напругою U фаз та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників оператора системи відповідних засобів вимірювальної техніки cosФ приймається рівним 0,9.

Позивач зазначив, що порушення, зафіксовані в Актах про порушення №8010201, №8010202, №8010203, №8010204, №8010205, було виявлено 23.07.2024 р., періоди нарахування було визначено з 15.04.2024р. (контроль) до 23.07.2024р., з 23.05.2024р. (контроль) до 23.07.2024р., що не перевищує шестимісячного строку, визначеного ПРРЕЕ (відповідно до пп1, 5 п.8.4.8 Правил).

Також, потужність ( Рдог. ) була взята згідно з встановленою договором для цих точок комерційного обліку дозволеною потужністю - 2, 9, 44,5, 1 та 1 кВт (згідно Графіку (додаток 2)). Коефіцієнт використання потужності (Квик) взято 0,4 як для колективного побутового споживача.

Щодо актів про порушення №8010177, №8010178, №8010179, №8010180, то періоди нарахування було визначено позивачем з 23.07.2024р. (техперевірка) до 02.01.2025р., що не перевищує шестимісячного строку, визначеного ПРРЕЕ (відповідно до пп.1,2,5 п.8.4.8 Правил). Потужність ( Рс.п. ) була визначена позивачем з урахуванням сили струму (І) за наявним у схемі самовільного підключення проводами - 39, 19, 11 А (згідно з пп. 8.4.12, 8.4.13 ПРРЕЕ). При цьому, час використання самовільного підключення протягом доби приймався рівним 8 год/добу.

Крім того, за актом про порушення №8010179 від 02.01.2025 р. потужність ( Рдог. ) була взята позивачем згідно з встановленою договором для цієї точки комерційного обліку дозволеною потужністю - 44,5 кВт (згідно Графіку (додаток 2)). Коефіцієнт використання потужності (Квик) взято 0,4 як для колективного побутового споживача.

Перевіривши надані позивачем розрахунки визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, господарський суд зазначає, що вони здійснені відповідно до вимог п. 8.4.8, п. 8.4.11, п. 8.4.13 ПРРЕЕ та є правильними.

Відповідно з п. 8.2.7 ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Як вбачається із матеріалів справи, згідно повідомлення №101/29/03-7078 від 01.10.2024р. копії протоколів №73, 73/1, 73/2, 73/3 від 13.08.2024р. та №81/10 від 05.09.2024р., розрахунки по актам про порушення №8010201, №8010202, №8010203, №8010204, №8010205 та рахунки №8010201, №8010202, №8010203, №8010204, №8010205, було надіслано відповідачу рекомендованим листом 04.10.2024 р., що підтверджується поштовим відправленням №0600968301540.

Згідно повідомлення №101/29/05-677 від 23.01.2025р. копії протоколів №5/2, 5/3, 5/4, 5/5 від 23.01.2025р., розрахунки по актам про порушення №8010177, №8010178, №8010179, №8010180 та рахунки №8010177, №8010178, №8010179, №8010180, було надіслано відповідачу рекомендованим листом 14.02.2025р., що підтверджується поштовим відправленням №0601112502606.

Господарський суд зазначає, що обидва поштові повідомлення було повернуто на адресу АТ "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" у зв'язку із закінченням терміну зберігання.

Згідно із пунктом 6.4.1. ККО електричної енергії учасники ринку та споживачі несуть відповідальність відповідно до законодавства за використання електричної енергії без приладів обліку (якщо використання приладів обліку обов'язкове) або вплив на роботу ЗКО, пошкодження ЗКО, пошкодження або зрив установлених на них пломб, пломбувального матеріалу та індикаторів, порушення схеми комерційного обліку чи в будь-який інший спосіб, що має явні або підтверджені результатами експертизи ознаки втручання в роботу ЗКО.

Відповідно до підпункту 6 п. 5.5.5. ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України.

За таких обставин, враховуючи відсутність у матеріалах справи жодного доказу сплати відповідачем вартості необлікованої електричної енергії, нарахованої за актами про порушення №8010201, №8010202, №8010203, №8010204, №8010205 від 23.07.2024р. та №8010177, №8010178, №8010179, №8010180 від 02.01.2025р. господарський суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовної вимоги про стягнення з ОСББ «ЮЖНОЄ» вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії у розмірі 1 587 565 грн 54 коп.

Правові наслідки порушення юридичними і фізичними особами своїх грошових зобов'язань передбачені, зокрема, приписами ст. 625 Цивільного кодексу України.

Відповідно до ч.2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За змістом ст. 625 Цивільного кодексу України нарахування інфляційних втрат на суму боргу та 3% річних входять до складу грошового зобов'язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов'язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, а тому ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника та незалежно від ухвалення рішення суду про присудження суми боргу, відкриття виконавчого провадження чи його зупинення.

Перевіривши правильність здійсненого позивачем розрахунку 3% річних та інфляційних втрат, господарський суд зазначає про те, з огляду на несплату відповідачем вартості необлікованої електричної енергії, нарахованої за актами про порушення, а також беручи до уваги те, що копії протоколів та розрахунків нарахування недоврахованої електричної енергії на загальну суму 1 587 565 грн 54 коп., позивачем обґрунтовано нараховано відповідачу 3% річних у розмірі 30 942 грн 83 коп. та інфляційні втрати у розмірі 62 075 грн 70 коп., у зв'язку з чим позов в цій частині також підлягає задоволенню.

На підставі наведеного вище, господарський суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та задовольняє їх у повному обсязі.

Відповідно до ч. 3 ст. 13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

За приписами ч. 1 ст. 73 цього Кодексу доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Верховний Суд неодноразово наголошував щодо необхідності застосування категорій стандартів доказування та відзначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Зокрема, це й принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони.

Одночасно цей принцип не передбачає обов'язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (постанови Верховного Суду від 02.10.2018р. у справі №910/18036/17, від 23.10.2019р. у справі №917/1307/18, від 18.11.2019р. у справі №902/761/18, від 04.12.2019р. у справі №917/2101/17). Аналогічний стандарт доказування застосовано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.03.2020р. у справі №129/1033/13-ц (провадження №14-400цс19).

Реалізація принципу змагальності сторін в процесі та доведення перед судом обґрунтованості своїх вимог є конституційною гарантією, передбаченою у ст. 129 Конституції України.

Справедливість судового розгляду повинна знаходити свою реалізацію, в тому числі у здійсненні судом правосуддя без формального підходу до розгляду кожної конкретної справи. Дотримання принципу справедливості судового розгляду є надзвичайно важливим під час вирішення судових справ, оскільки його реалізація слугує гарантією того, що сторона, незалежно від рівня її фахової підготовки та розуміння певних вимог цивільного судочинства, матиме можливість забезпечити захист своїх інтересів.

Відповідно до ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов'язок оцінювати докази, обставини справи з огляду і на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються, скоріше були (мали місце), аніж не були.

Зазначений підхід узгоджується з судовою практикою ЄСПЛ, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) (пункт 1 статті 32 Конвенції). Так, зокрема, у рішенні 23.08.2016 у справі «Дж. К. та Інші проти Швеції» («J.K. AND OTHERS v. SWEDEN») ЄСПЛ наголошує, що «у країнах загального права у кримінальних справах діє стандарт доказування «поза розумним сумнівом («beyond reasonable doubt»). Натомість, у цивільних справах закон не вимагає такого високого стандарту; скоріше цивільна справа повинна бути вирішена з урахуванням «балансу вірогідностей». … Суд повинен вирішити, чи являється вірогідність того, що на підставі наданих доказів, а також правдивості тверджень заявника, вимога цього заявника заслуговує довіри».

Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010р. у справі «Серявін та інші проти України» зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

У справі «Трофимчук проти України» (№4241/03, §54, ЄСПЛ, 28.10.2010р.) Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.

Враховуючи задоволення позовних вимог, витрати по сплаті судового збору слід покласти на відповідача згідно ст. 129 ГПК України.

На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 123, 129, 232, 238, 240, 241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву Акціонерного товариства "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЮЖНОЄ» про стягнення заборгованості за необліковану електричну енергію у розмірі 1 587 565 грн 54 коп, 3% річних у розмірі 30 942 грн 83 коп., інфляційних втрат у розмірі 62 075 грн 70 коп. - задовольнити повністю.

2. Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЮЖНОЄ» (67700, Одеська обл., м. Білгород-Дністровський, вул. Південна, буд. 12,12-А,12-Б,23, код ЄДРПОУ 26006313) на користь Акціонерного товариства "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" (65031, м. Одеса, вул. Миколи Боровського, 28 Б, код ЄДРПОУ 00131713) заборгованість за необліковану електричну енергію у розмірі 1 587 565 грн 54 коп, 3% річних у розмірі 30 942 грн 83 коп, інфляційні втрати у розмірі 62 075 грн 70 коп. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 20 167 грн 01 коп.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня його проголошення (підписання).

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення складено 16 березня 2026 р.

Суддя Н.В. Рога