вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63
16.03.2026м. ДніпроСправа № 904/4615/25
за позовом Виконувача обов'язків керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Відділу освіти Новосанжарської селищної ради Полтавської області, с. Нові Санжари Полтавської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12", м. Дніпро
про визнання недійсними додаткових угод та стягнення надмірно сплачених коштів
Суддя Євстигнеєва Н.М.
Секретар судового засідання Большакова А.О.
Представники:
Від позивача: не з'явився
Від відповідача: не з'явився
Від прокуратури: Федотова О.П., прокурор відділу прокуратури, посвідчення №069880 від 01.03.2023
Виконувач обов'язків керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Відділу освіти Новосанжарської селищної ради Полтавської області звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом, яким просить:
- визнати недійсними додаткові угоди №1 від 25.01.2021, №2 від 26.01.2021, №3 від січня 2021 року (дата укладення не зазначена), №4 від 28.01.2021, №5 від 29.01.2021, №6 від 06.04.2021, №7 від20.04.2021, №8 від 28.05.2021, №10 від червня 2021 року (дата укладення не зазначена), №11 від 30.06.2021, №12 від 14.07.2021, №13 від 14.07.2021, №15 від 11.08.2021, №16 від 18.08.2021, №17 від 07.09.2021, №18 від 20.09.2021, №19 від 21.09.2021, №20 від 23.09.2021, №21 від 30.09.2021, №22 від 12.10.2021, до договору про закупівлю від 30.12.2020 №144, укладені між Відділом освіти Новосанжарської селищної ради Полтавської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест" (на даний час Товариство з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12");
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест" (на даний час Товариство з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12") на користь Відділу освіти Новосанжарської селищної ради Полтавської області надмірно сплачені грошові кошти у розмірі 688 343,63грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що при укладенні між позивачем та відповідачем додаткових угод до договору було порушено вимоги пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме змінено ціну природного газу у бік збільшення за відсутності відповідного коливання ціни такого товару на ринку, внаслідок чого безпідставно зменшено обсяги закупівлі. На думку прокурора, спірні додаткові угоди є недійсними та існують усі підстави вважати, що кошти, які отримані Товариством з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест" на підставі недійсних угод, є безпідставно отриманими й підлягають стягненню з відповідача.
Правовими підставами позову прокурор зазначає, серед іншого, статті 203, 216, 1212 Цивільного кодексу України.
В обґрунтування повноважень на звернення до суду з позовом прокурор посилається на статтю 23 Закону України "Про прокуратуру", а також зауважує, що вже самого факту бездіяльності відділу освіти Новосанжарської селищної ради Полтавської області, уповноваженого здійснювати відповідні функції щодо захисту інтересів держави, для втручання прокурора є достатньо. Прокурор не зобов'язаний встановлювати причини, за яких позивач не здійснює захист своїх інтересів.
При цьому прокурор звертає увагу суду на відповідні висновки з цього питання Великої Палати Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18.
Згідно з частинами третьою, четвертою статті 53 Господарського процесуального кодексу України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.
За змістом частин третьої, четвертої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Метою Закону України "Про публічні закупівлі" є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Закупівля товару за вказаним Законом здійснюється за рахунок бюджетних коштів.
Законом встановлено, що замовником є органи державної влади, органи місцевого самоврядування та органи соціального страхування, створені відповідно до закону, а також юридичні особи (підприємства, установи, організації) та їх об'єднання, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі, за наявності однієї з таких ознак, зокрема, юридична особа є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів (ст. 1).
Виконання зобов'язань за додатковими угодами до договору, укладеними з порушенням законодавства у сфері публічних закупівель, призвело до нераціонального та неефективного використання коштів, що не відповідає меті Закону України "Про публічні закупівлі" та принципам, за якими мають здійснюватися публічні закупівлі, закріпленими в статті 3 даного Закону.
Бюджетна система - це сукупність усіх бюджетів, які формуються і діють на території певної країни згідно з її бюджетним устроєм. Бюджетну систему України складають державний бюджет і місцеві бюджети.
Бюджетним кодексом України визначаються правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства.
Відповідно до ч. І ст. 22 БК України для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
Згідно з ч. 5 ст. 22 БК України головний розпорядник бюджетних коштів отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України.
Правовідносини, пов'язані з використанням бюджетних коштів, становлять суспільний інтерес, а недійсність угод, на підставі яких ці кошти витрачаються, такому суспільному інтересу не відповідає.
Після виявлення порушення вимог законодавства про закупівлі, Решетилівською окружною прокуратурою скеровано до Відділу освіти Новосанжарської селищної ради Полтавської області повідомлення від 08.07.2025 №56/3-3923вих-25 з пропозицією самостійно вжити заходи реагування та усунення порушень Закону України "Про публічні закупівлі" та стягнення надмірно сплачених коштів за додатковими угодами на суму 688343,63 грн, шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
Однак жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо про можливе порушення інтересів держави під час проведення закупівлі, Відділом не вчинено. Позивач лише звернувся до органів прокуратури з проханням вжиття заходів прокурорського реагування шляхом звернення до суду з відповідною позовною заявою. Бездіяльність Відділу освіти щодо невжиття вищевказаних заходів в судовому порядку призводить до ненадходження коштів до бюджету.
Враховуючи викладене, підставами для подачі даного позову та представництва інтересів Відділу освіти Новосанжарської селищної ради Полтавської області є невжиття протягом тривалого часу жодних заходів спрямованих на поновлення інтересів держави та є виключними випадками, що встановлено вимогами ст. 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", на усунення виявлених порушень та захисту інтересів держави прокурором пред'являється цей позов.
Подальше зволікання із вжиттям відповідних судових заходів може призвести до втрати можливості судового захисту інтересів держави у зв'язку із закінченням перебігу строку позовної давності.
Статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що прокурор здійснює представництво інтересів держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це відповідного суб'єкта владних повноважень.
Виконуючи вимогу вищевказаної норми закону, прокуратурою попередньо повідомлено Відділ освіти Новосанжарської селищної ради щодо здійснення представництва його інтересів в суді та стягнення з ТОВ "Квінтіс Пром 12" надлишково сплачених коштів в сумі 688 343,63 грн (листи від 08.07.2025 № 56/3-3923вих25, від 06.08.2025 №56/3-4418вих25; а.с.1-10 том 2).
Враховуючи викладене, вбачаються підстави для представництва прокурором інтересів держави та звернення до суду із позовом у зв'язку із доведеною бездіяльністю вказаних компетентних органів та необхідністю невідкладного захисту інтересів держави в даному випадку.
Тобто прокурором зібрано докази та перед зверненням до суду перевірено, що захист законних інтересів держави не здійснюють суб'єкти владних повноважень до компетенції яких віднесені відповідні повноваження, що покладає на органи прокуратури обов'язок захистити порушені інтереси держави шляхом внесення вказаного позову.
Вказане зумовлює необхідність звернення Решетилівської окружної прокуратури до суду з даною позовною заявою в інтересах держави в особі Відділу освіти, спрямованого на захист не тільки державного, але й публічного інтересу, який полягає у захисті прав кожного суб'єкта не тільки на участь у процедурі закупівлі, але й з метою не допуску на ринок нечесних та недобросовісних суб'єктів, недопущення порушень гарантованих державою принципів прозорого, раціонального та економічного витрачання бюджетних ресурсів.
Таким чином, прокуратурою дотримано вимоги ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", обґрунтовано підстави для представництва інтересів держави внаслідок бездіяльності, не здійснення позивачем наданих повноважень щодо захисту інтересів держави та не вжиття останніми до цього часу заходів щодо усунення вказаних порушень чинного законодавства при використанні бюджетних коштів.
Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.08.2025 справу №904/4615/25 передано на розгляд судді Євстигнеєвої Н.М.
Ухвалою суду від 05.09.2025 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 06.10.2025.
Ухвалою суду від 06.10.2025 зупинено провадження у справі №904/4615/25 до закінчення перегляду в касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду справи №920/19/24.
23 грудня 2025 року від Керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області до господарського суду надійшло клопотання про поновлення провадження у справі.
Ухвалою суду від 29.12.2025 клопотання Керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області про поновлення провадження у справі задоволено; поновлено провадження у справі №904/4615/25; призначено підготовче засідання на 22.01.2026.
Позивач та відповідач у підготовче засідання не з'явилися, явку повноважних представників не забезпечили, про день, час, місце розгляду справи повідомлялися належним чином.
Ухвалу суду від 29.12.2025 в електронному вигляді доставлено до електронного кабінету позивача 29.12.2025 (о 18:10год), що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с. 131 том 2).
Направлена судом на адресу відповідача ухвала суду від 29.12.2025 повернута підприємством зв'язку з відміткою: "одержувач відсутній за вказаною адресою" (а.с. 133-135 том 2).
13 січня 2026 року від прокуратури до господарського суду надійшли додаткові пояснення.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області закрито підготовче провадження у справі №904/4615/2; призначено справу до судового розгляду по суті у судове засідання на 23.02.2026.
Судове засідання 23.02.2026 не відбулось, у зв'язку з відсутністю електроенергії, у зв'язку з екстреними та/або плановими відключеннями, що унеможливило проведення судових засідань, підписання документів, тощо.
Ухвалою суду від 23.02.2026 розгляд справи відкладено на 16.03.2026.
Представники позивача та відповідача у судове засідання не з'явилися, про дату, час і місце розгляду справи всі учасники справи були повідомлені належним чином відповідно до вимог статей 6, 120, 242 Господарського процесуального кодексу України.
За змістом частини першої статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка в судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
За таких обставин суд розглядає справу за відсутності представників позивача і відповідача за наявними у справі матеріалами.
Позивач та відповідач своїм правом на подання до суду заяв по суті справи не скористались.
Відповідно до частини дев'ятої статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Частиною четвертою статті 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
У судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги.
Під час розгляду справи судом досліджені наявні в матеріалах справи докази.
У судовому засіданні 16.03.2026 проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.
Заслухавши пояснення прокурора відділу прокуратури, господарський суд, -
У листопаді 2020 року Відділом освіти Новосанжарської селищної ради Полтавської області оприлюднено в мережі Інтернет на веб-сайті "Ргоzогго - публічні закупівлі" за № UA-2020-11-24-015411-с Оголошення про проведення відкритих торгів щодо закупівлі товару за кодом (код 09120000-6 згідно ДК 021:2015 (газове паливо) в обсягах 578370 куб. м. з очікуваною вартістю 4048590,00грн (а.с.50 том 1).
Учасниками вказаних відкритих торгів зареєструвалися:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Сервіс Групп ЛТД" з пропозицією 2 823 023,97грн з ПДВ;
Товариство з обмеженою відповідальністю "Екотехінвест" з пропозицією 2 805 094,49 грн з ПДВ;
Товариство з обмеженою відповідальністю "Укр Газ Ресурс" з пропозицією 3 074 614,92 грн з ПДВ;
Товариство з обмеженою відповідальністю "Газенерго-Трейд" з пропозицією 3 470 220,00грн з ПДВ.
Під час розгляду тендерних пропозицій, замовником відхилено пропозиції ТОВ "Сервіс Групп ЛТД" (2 823 023,97грн з ПДВ), ТОВ "Укр Газ Ресурс" (3 074 614,92 грн з ПДВ), ТОВ "Газенерго-Трейд" (3 470 220,00грн з ПДВ) та визначено переможцем ТОВ "Екотехінвест" з пропозицією 2 805 094,49 грн з ПДВ.
Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 15.11.2022 були внесені зміни щодо ТОВ "Екотехінвест" - Товариство з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест" змінило назву на ТОВ "Квінтіс Пром 12" та місце реєстрації з м. Києва на м. Дніпро.
За результатом тендерної закупівлі з переможцем торгів - Товариством з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест" (далі - відповідач, постачальник) Відділом освіти Новосанжарської селищної ради Полтавської області (позивач, замовник) укладено договір № 144 про закупівлю від 30.12.2020 (а.с.54-60 том 1).
Постачальник постачає природний газ згідно коду ДК 02 1:2015 (CPV 2008): 092 10000-6 - Газове паливо (далі - газ або товар) Споживачеві в обсягах і порядку, передбачених Договором для забезпечення з потреб Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість газу і наданих послугу розмірах, строках, порядку та на умовах, передбачених Договором (п.1.1. договору).
Відповідно п. 2.1 Договору постачання природного газу Споживачу здійснюється з моменту укладання цього Договору відповідно до положень даного Договору (з урахуванням всіх його додатків та додаткових угод).
Пунктами 3.1-3.1.4 визначено, що постачання природного газу здійснюється за ціною, що вільно встановлюється між Постачальником та Споживачем.
Загальний обсяг природного газу, що постачається для потреб Споживача складає 578 370 м. куб.
Ціна природного газу за цим Договором визначається за 1000 м. куб. з урахуванням вартості замовлення потужності ті складає 4 041,66 грн. Крім того, ПДВ (20%) - 808,33 грн. Ціна природного газу до сплати за 1000 м. куб. - 4 849,99 грн.
Загальна сума договору становить 2 805 094,49 грн (з ПДВ), із них 2 805 094,49 грн - кошти місцевого бюджету.
Обсяги закупівлі газу можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків або потреби Споживача.
Відповідно п. 3.2 Договору слідує, що вартість фактично поставленого Споживачу обсягу природного газу, протягом відповідного розрахункового місяця визначається як добуток ціни природного газу та обсягу фактично поставленого Споживачу природного газу, за відповідний розрахунковий період, згідно актів приймання - передачі природного газу.
Згідно п. 3.4 Договору ціна природного газу підлягає зміні з наступних підстав:
зміна кон'юнктури ринку (зміна закупівельної ціни природного газу у власників ресурсу (газодобувних підприємств, оптових продавців, власників імпортованого ресурсу газу) (п.3.4.1.);
набрання чинності нормативно-правовими актами, що безпосередньо впливають на ціну природного газу, включаючи але не обмежуючись, введенням в дію актів законодавства, що покладають на Постачальника обов'язок укладання договорів транспортування та/або розподіл природного газу або договорів, що унеможливлюють постачання природного газу Споживачу, без укладання Постачальником такого роду договорів; прийняття нормативно-правових актів, що створюють для Постачальника додаткові фінансові витрати пов'язані із постачанням природного газу Споживачу (будь-які види фінансових забезпечень, гарантій (без відкладної, безумовної банківської гарантії); вимоги щодо збільшення страхового запасу природного газу; збільшення тарифів на транспортування та/або розподіл природного газу, тощо (п.3.4.2.);
надання Споживачем заявки на коригування договірних планових обсягів природного газу та/або підтвердження обсягів природного газу, у сторону збільшення (п.3.4.3);
- з будь-яких інших підстав, що випливають із відповідної письмової домовленості Сторін, оформлених відповідною додатковою угодою до Договору.
У випадку настання обставин, визначених в п. 3.4 Договору, Сторони зобов'язуються врегулювати питання щодо зміни ціни природного газу, шляхом укладення відповідної додаткової угоди (п. 3.5 Договору).
Відповідно п. 4.1.1 Споживач має право на отримання природного газу в обсягах, визначених цим Договором, за умови дотримання його умов.
Згідно п. 5.1.1 Постачальник мас право збільшувати ціну за одиницю природного газу, до якої не включено вартість замовлення потужності, при цьому зменшуючи обсяг продукції, яка постачається. В межах суми договору з урахуванням вартості замовлення потужностей, н залежності від ціни за одиницю природного газу, встановленої на день підписання договору або за результатами внесених змін до вартості за одиницю товару на умовах, що визначені даним договором. Така зміна ціни за одиницю товару, до якої не включається вартість замовлення потужності, повинна бути фінансово та економічно обґрунтованою в письмовому вигляді у якості підтвердження наданих Постачальником розрахунків, із додатковим наданням у вигляді окремого(их) документу(ів) від уповноваженого на те органу (Інспекції по цінам, Торгово-промисловою Палатою України (або її структурними підрозділами), та ін.), що повинні документально підтверджувати достовірність інформації про проведені розрахунки Постачальником щодо зміни ціни за одиницю товару.
Пунктом 5.2.1 Договору визначено, що Постачальник зобов'язується забезпечити постачання природного газу на умовах та в обсягах, визначених Договором, за умови дотримання Споживачем дисципліни відбору (споживання) природного газу та проведення своєчасних розрахунків за нього.
Відповідно п. 8.1 Договору за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за Договором, сторони несуть відповідальність передбачену Договором та чинним законодавством України.
Відповідно п. 11.1 Договір набирає чинності з моменту його підписання та діє в частині постачання природного газу з 01.01.2021 до 31.12.2021, а в частині проведення розрахунків до їх повного виконання.
Згідно п. 11.2 Договору усі зміни та доповнення до договору оформлюються письмово та підписуються уповноваженими особами сторін.
На момент підписання договору сторонами погоджені всі істотні умови: предмет, ціну та строк виконання зобов'язань за договором відповідно до вимог ч. 3 ст. 180 Господарського кодексу України та Закону України "Про публічні закупівлі".
У подальшому сторони, керуючись п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", уклали до договору про закупівлю від 30.12.2020 №144 Додаткові угоди:
№1 від 25.01.2021, №2 від 26.01.2021, №3 від січня 2021 року (дата укладення не зазначена), №4 від 28.01.2021, №5 від 29.01.2021, №6 від 06.04.2021, №7 від 20.04.2021, №8 від 28.05.2021, №10 від червня 2021 року (дата укладення не зазначена), №11 від 30.06.2021, №12 від 14.07.2021, №13 від 14.07.2021, №15 від 11.08.2021, №16 від 18.08.2021, №17 від 07.09.2021, №18 від 20.09.2021, №19 від 21.09.2021, №20 від 23.09.2021, №21 від 30.09.2021, №22 від 12.10.2021.
Так, додатковою угодою №1 від 25.01.2021 до договору постачання природного газу №144 від 30.12.2020 змінено ціну за одиницю товару без збільшення суми договору та визначено, що ціна природного газу визначається за 1000,0куб.м. з урахуванням вартості замовлення потужності та складає 4445,42грн, крім того ПДВ - 889,08грн (а.с.60 том 1).
Ціна природного газу до сплати за 1000 куб.м. - 5334,50грн.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.01.2021.
Додатковою угодою №1 від 25.01.2021 збільшено ціну на природний газ з 4849,99 до 5334,50грн, тобто на 9,99% від ціни, визначеної договором.
Додатковою угодою №2 від 26.01.2021 змінено ціну за одиницю товару без збільшення суми договору та визначено, що ціна природного газу визначається за 1000,0куб.м. з урахуванням вартості замовлення потужності та складає 4889,52грн, крім того ПДВ - 977,90грн (а.с.61 том 1).
Ціна природного газу до сплати за 1000 куб.м. - 5867,42грн.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 04.01.2021.
Додатковою угодою №2 від 26.01.2021 збільшено ціну на природний газ з 5334,50грн до 5867,42грн за 1000куб.м., тобто на 20,98% від ціни, визначеної договором та 9,99% - від ціни, визначеної Додатковою угодою №1.
Додатковою угодою №3 від січня 2021 (дата не зазначена) змінено ціну за одиницю товару без збільшення суми договору та визначено, що ціна природного газу визначається за 1000,0куб.м. з урахуванням вартості замовлення потужності та складає 5377,98грн, крім того ПДВ - 1075,60грн (а.с.62 том 1).
Ціна природного газу до сплати за 1000 куб.м. - 6453,58грн.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 08.01.2021.
Додатковою угодою №3 від січня 2021 (дата не зазначена) збільшено ціну на природний газ з 5867,42грн до 6453,58грн за 1000куб.м., тобто на 1000 куб. м., тобто на 33% від ціни, визначеної Договором та 9,99% від ціни, визначеної додатковою угодою №2 (а.с.63 том 1).
Додатковою угодою №4 від 28.01.2021 змінено ціну за одиницю товару без збільшення суми Договору та визначено, що ціна природного газу за Договором визначається за 1000 м. куб. з урахуванням вартості замовлення потужності та складає 5915,24 грн, крім того, ПДВ (20%) - 1 183,05 грн.
Ціна природного газу до сплати за 1000 м. куб, - 7098,29 грн.
Додатковою угодою визначено, що всі інші умови Договору залишаються без змін та с обов'язковими для виконання сторонами.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 12.01.2021.
Додатковою угодою №4 від 28.01.2021 збільшено піну па природний газ з 6 453,58 грн до 7098,29 грн за 1000 куб. м., тобто на 46,36% від ціни визначеної Договором та 9,99% від ціни визначеної додатковою угодою №3.
Додатковою угодою №5 від 29.01.2021 змінено ціну за одиницю товару без збільшення суми Договору та визначено, що ціна природного газу за Договором визначається за 1000 м. куб. з урахуванням вартості замовлення потужності та складає 6506,15 грн, крім того, ПДВ (20%) - 1301,23 грн. Ціна природного газу до сплати за 1000 м. куб. - 7807,38 грн (а.с.64 том 1).
Додатковою угодою визначено, що всі інші умови Договору залишаються без змін та є обов'язковими для виконання сторонами.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 15.01.2021.
Додатковою угодою №5 від 29.01.2021 збільшено ціну на природний газ з 7098,29 грн до 7807,38 грн за 1000 куб. м., тобто на 60,98% від ціни визначеної Договором та 9,99% від ціни визначеної додатковою угодою №4.
Таким чином, у період з 25 по 29 січня 2021 року збільшено ціну на природний газ п'ять разів, при цьому постачання товару за ціною, визначеною Договором не здійснювалося взагалі, оскільки додатковою угодою №1 збільшено ціну на природний газ з дати постачання природного газу - 01.01.2021.
На підтвердження наявності підстав для укладення додаткових угод №№1, 2, 3, 4 та 5 ТОВ "Екотехноінвест" надано лист від 11.01.2021 №100-21 (а.с.65 том 1), із змісту якого слідує, що ціна природного газу відповідно укладеного Договору є низькою, а постачання газу за такою ціною спричинить збитки товариству, у зв'язку із чим необхідно збільшити ціну природного газу, при цьому відповідні висновки Київської торгово-промислової палати та проекти додаткових угод додаються.
Із змісту доданих експертних висновків слідує наступне:
- експертний висновок Київської торгово-промислової палати №Ц-1/1 від 04.01.2021 не підтверджує коливання ціни такого товару на ринку, а зазначає ціну на природний газ (ресурс листопаду 2020 року, передплата) за результатами електронних біржових торгів на ТБ "Українська енергетична біржа" станом на одну дату - 20.11.2020 (а.с.66 том 1);
- експертний висновок Київської торгово-промислової палати №Ц-1/2 від 04.01.2021 не підтверджує коливання ціни такого товару на ринку, а зазначає ціну на природний газ (ресурс грудня 2020 року, передплата) за результатами електронних біржових торгів на ТБ "Українська енергетична біржа", станом на одну дату - 10.12.2020, що передує даті укладення договору (30.12.2020) та початку дії додаткової угоди №1 (01.01.2021) (а.с.67 том 1);
- експертний висновок Київської торгово-промислової палати №Ц-1/3 від 04.01.2021 не підтверджує коливання ціни такого товару на ринку, а зазначає ціну на природний газ (ресурс січня 2021 року, передплата) за результатами електронних біржових торгів на ТБ "Українська енергетична біржа", станом на одну дату - 22.12.2020 (а.с.68 том 1);
- експертний висновок Київської торгово-промислової палати №Ц-1/4 від 04.01.2021 не підтверджує коливання ціни такого товару на ринку, а зазначає ціну на природний газ (ресурс січень 2021 року, передплата) за результатами електронних біржових торгів на ТБ "Українська енергетична біржа", станом на одну дату - 29.12.2020 (а.с.69 том 1);
- експертний висновок Київської торгово-промислової палати №Ц-1/5 від 04.01.2021 не підтверджує коливання ціни такого товару на ринку, а зазначає ціну на природний газ (ресурс січень 2021 року, передплата) за результатами електронних біржових торгів на ТБ "Українська енергетична біржа", станом на одну дату - 30.12.2020 (а.с.70 том 1);
- експертний висновок Київської торгово-промислової палати №Ц-22/1 від 12.01.2021 не підтверджує коливання ціни такого товару на ринку, а зазначає ціну на природний газ (ресурс січень 2021 року, передплата) за результатами електронних біржових торгів на ТБ "Українська енергетична біржа", станом на одну дату - 29.12.2020 (а.с.71 том 1).
Отже, висновки Київської торгово-промислової палати №№ Ц-1/1, Ц-1/2, Ц-1/3, Ц-1/4 та Ц-1/5 від 04.01.2021, №Ц-22/1 від 12.01.2021 не підтверджують коливання ціни такого товару на ринку в період з дати укладання Договору (30.12.2020) до 15.01.2021, а лише зазначають ціну на природний газ станом на дати, які передують датам укладення договору (30.12.2020) та початку дії додаткових угод №1 (01.01.2021), №2 (04.01.2021), №3 (08.01.2021), №4 (12.01.2021) та №5 (15.01.2021).
Додатковою угодою №6 від 06.04.2021 змінено ціну за одиницю товару без збільшення суми договору та визначено, що ціна природного газу за договором визначається за 1000 куб.м.з урахуванням вартості замовлення потужності та складає 7156,10 грн, крім того, ПДВ (20%) - 1431,22 грн. Ціна природного газу до сплати за І 000 м. куб. - 8587,32 грн (а.с.72 том 1).
Додатковою угодою визначено, що всі інші умови Договору залишаються без змін та є обов'язковими для виконання сторонами.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 15.03.2021.
Додатковою угодою №6 від 06.04.2021 змінено вартість ціни за 1 000 м. куб. природного газу з 7807,38 гри на 8587,32 гри., тобто на 77% від ціни визначеної Договором та 9,99% від ціни визначеної додатковою угодою №5.
Сторонами збільшено ціну па природний газ на підставі листа Постачальника від 31.03.2021 №66-21 (а.с.73 том 1), із змісту якого слідує, що відбулося коливанням ціна на природний газ впродовж березня 2021 року, тому необхідно підвищити ціну природного газу, та експертного висновка №659/21 від 16.03.2021.
При цьому, Експертний висновок Харківської торгово-промислової палати від 16.03.2021 №659/21 не підтверджує коливання ціни товару на ринку в період з початку дії Додаткової угоди №5 (15.01.2021) до дати початку дії Додаткової угоди №6 (15.03.2021), а зазначає вартість природного газу на європейських хабах (газорозподільчих центрах) до кордону України станом на дати, які передують початку дії Додаткової угоди №6 (а.с.74 том 1).
Додатковою угодою №7 від 20.04.2021 змінено ціну за одиницю товару без збільшення суми Договору та визначено, що ціна природного газу за Договором визначається за 1000 м. куб. з урахуванням вартості замовлення потужності та складає 7728,58 грн, крім того, ПДВ (20%) - 1545,72 грн. Ціна природного газу до сплати за 1000 м. куб. - 9274,30 грн (а.с.75 том 1).
Додатковою угодою визначено, що всі інші умови Договору залишаються без змін та є обов'язковими для виконання сторонами.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.04.2021.
Додатковою угодою №7 від 20.04.2021 змінено вартість ціни за 1 000 м. куб. природного газу з 8587,32 грн на 9274,30 грн, тобто на 91,22% від ціни визначеної Договором та 8% від ціни визначеної додатковою угодою №6.
Сторонами збільшено ціну на природний газ на підставі листа Постачальника від 14.04.2021 №55-55, із змісту якого слідує, що відбулося коливанням ціна на природний газ впродовж квітня 2021 року, тому необхідно підвищити ціну природного газу, та експертного висновка №906/21 від 14.04.2021 (а.с.76 том 1).
При цьому, Експертний висновок Харківської торгово-промислової палати від 14.04.2021 №906/21 не підтверджує коливання ціни товару на ринку в період з дати початку дії Додаткової угоди №6 (15.03.2021) до дати початку дії Додаткової угоди №7 (01.04.2021), а зазначає Інформацію, опубліковану на сайті Товарної біржі "Українська енергетична біржа", про вартість природного газу на Німецьких та Нідерландському хабах (газорозподільчих центрах) до кордону України станом на дві дати - 15.03.2021 та 07.04.2021 (а.с.77 том 1).
Додатковою угодою №8 від 28.05.2021 змінено ціну за одиницю товару без збільшення суми Договору та визначено, що ціна природного газу за Договором визначається за 1000 м. куб. з урахуванням вартості замовлення потужності та складає 8500,67 грн, крім того, ПДВ (20%) - 1700,13 грн. Ціна природного газу до сплати за 1000 м. куб. - 10200,80 грн (а.с.78 том 1).
Додатковою угодою визначено, що всі інші умови Договору залишаються без змін та є обов'язковими для виконання сторонами.
Умови даної угоди розповсюджуються па відносини сторін, які виникли з 01.05.2021.
Додатковою угодою №8 від 28.05.2021 змінено вартість ціни за 1 000 м. куб. природного газу з 9274,30 грн на 10200,80 гри, тобто на 110% від ціни, визначеної Договором та 9,99% від ціни, визначеної додатковою угодою №7.
Сторонами збільшено ціну на природний газ на підставі листа Постачальника від 21.05.2021 №233-Б (а.с.79 том 1), із змісту якого слідує, що відбулося коливанням ціна на природний газ впродовж травня 2021 року, тому необхідно підвищити ціну природного газу, та експертного висновка №І086/21 від 11.05.2021.
При цьому, Експертний висновок Харківської торгово-промислової палати від 11.05.2021 №1086/21 не підтверджує коливання ціни товару на ринку в період з дати початку дії Додаткової угоди №7 (01.04.2021) до дати початку дії Додаткової угоди №8 (01.05.2021), а зазначає інформацію, опубліковану на сайті Товарної біржі "Українська енергетична біржа", про вартість природного газу на Німецьких та Нідерландському хабах (газорозподільчих центрах) до кордону України станом на дві дати -13.04.2021 та 01.05.2021 (а.с.80 том 1).
Додатковою угодою №9 від 08.06.2021 Договір доповнено пунктом 1.4 наступного змісту "постачання природного газу за умовами цього Договору не є постачанням природного газу побутовому (-им) споживачу (-ам) та не підпорядковується вимогам розділу Ш Правил постачання природного газу, затверджених Постановою НКРЕКП №2496 від 30.06.2015 (із змінами та доповненнями) " (а.с.81 том 1).
Окрім того, додатковою угодою №9 від 08.06.2021 розділ VII Договору "Порядок зміни постачальника" викладено в новій редакції.
Пунктом 3 додаткової угоди №9 від 08.06.2021 визначено, що всі інші умови Договору, які не порушувала ця угода, залишаються незмінними і сторони підтверджують обов'язки у зв'язку з ними.
Додатковою угодою №9 від 08.06.2021 вартість ціни за природний газ не збільшувалася.
Додатковою угодою №10 від червня 2021 року (дата укладення не зазначена) змінено ціну за одиницю товару без збільшення суми Договору та визначено, що ціна природного газу за Договором визначається за 1000 м. куб. з урахуванням вартості замовлення потужності та складає 9126,29 грн, крім того, ПДВ (20%) - 1825,26 грн. Ціна природного газу до сплати за 1000 м. куб. -10951,55грн (а.с.84 том 1).
Додатковою угодою визначено, що всі інші умови Договору залишаються без змін та є обов'язковими для виконання сторонами.
Умови даної угоди розповсюджуються па відносини сторін, які виникли з 01.06.2021.
Додатковою угодою №10 від червня 2021 року змінено вартість ціни за 1 000 м. куб. природного газу з 10200,80 гри на 10951,55грн, тобто на 126% від ціни, визначеної Договором та 7,36% від ціни, визначеної додатковою угодою №8.
Сторонами збільшено ціну на природний газ на підставі листа Постачальника від 11.06.2021 №3568, із змісту якого слідує, що відбулося коливанням ціна на природний газ впродовж травня - червня 2021 року, тому необхідно підвищити ціну природного газу, та експертного висновка №1303/21 від 07.06.2021 (а.с.85 том 1).
При цьому, Експертний висновок Харківської торгово-промислової палати від 07.06.2021 №1303/21 не підтверджує коливання ціни товару на ринку в період з дати початку дії Додаткової угоди №8 (01.05.2021) до дати початку дії Додаткової угоди №10 (01.06.2021), а зазначає інформацію, опубліковану на сайті Товарної біржі "Українська енергетична біржа", про вартість природного газу на Німецьких та Нідерландському хабах (газорозподільчих центрах) до кордону України станом на дві дати - 05.05.2021 та 02.06.2021 (а.с.86 том 1).
Додатковою угодою №11 від 30.06.2021 визначено, що корегування ціни природного газу до індексу споживчих цін відбувається шляхом множення діючої ціни на індекс споживчих цін (ІСЦ). Ціна за тис. куб.м. з урахуванням ІСЦ - Діюча ціна договору за тис.куб.м. *ІСЦ (у %) та змінено ціну газу, визначивши ціну за 1000 куб.м. в розмірі 10 458,71грн, крім того ПДВ 2091,74грн. Ціна природного газу до сплати за 1000 м. куб. -12550,45грн.
Додатковою угодою визначено, що всі інші умови Договору залишаються без змін та є обов'язковими для виконання сторонами.
Умови даної угоди розповсюджуються па відносини сторін, які виникли з 05.06.2021.
Додатковою угодою №11 від 30.06.2021 змінено вартість ціни за 1 000 м. куб. природного газу з 10951,55 грн на 12550,45 грн, тобто на 159% від ціни визначеної Договором та 14,6% від ціни визначеної додатковою угодою №10 (а.с.87 том 1).
Сторонами збільшено ціну на природний газ на підставі листа Постачальника від 17.06.2021 №7966 та експертного висновка №108-Ц/21 від 10.06.2021 (а.с.88 том 1).
При цьому, в Експертному висновку Харківської торгово-промислової палати від 10.06.2021 №108-Ц/21 вказано, що завданням дослідження є надання інформації про зміну індексу споживчих цін на природний газ у травні 2021 року відносно квітня 2021 року. Згідно з проведеним аналізом офіційної інформації про рівень Індексу споживчих цін на природний газ у травні 2021 року відносно квітня 2021 року встановлено наступне значення Індексу споживчих цін - 14,6%. Джерелом інформації про рівень Індексу споживчих цін на природний газ у травні 2021 року відносно квітня 2021 року є Державна служба статистики України (а.с.89 том 1).
Таким чином, сторонами шляхом підписання додаткових угод збільшено ціну на природний газ у червні 2021 року два рази.
Додатковою угодою №12 під 14.07.2021 змінено ціну за одиницю товару без збільшення суми Договору та визначено, що ціна природного газу за Договором визначається за 1000 м. куб. з урахуванням вартості замовлення потужності та складає 1 1502,45 гри, крім того, ПДВ (20%) - 2300,49 грн. Ціна природного газу до сплати за 1000 м. куб. - 13802.94 грн (а.с.90 том 1).
Додатковою угодою визначено, що всі інші умови Договору залишаються без змін та є обов'язковими для виконання сторонами.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.07.2021.
Додатковою угодою №12 від 14.07.2021 змінено вартість ціни за 1 000 м. куб. природного газу з 12550,45 грн на 13802,94 грн, тобто на 185% від ціни визначеної Договором та 9,98% від ціни визначеної додатковою угодою №11.
Сторонами збільшено ціну на природний газ на підставі листа Постачальника від 01.07.2021 №1310-21, із змісту якого слідує, що відбулося коливанням ціна на природний газ впродовж травня-червня 2021 року, тому необхідно підвищити ціну природного газу, та експертного висновка №1405/21 від 23.06.2021 (а.с.91 том 1).
При цьому, Експертний висновок Харківської торгово-промислової палати від 23.06.2021 №1405/21 не підтверджує коливання ціни товару на ринку в період з дати початку дії Додаткової угоди №1 1 (05.06.2021) до дати початку дії Додаткової угоди №12 (01.07.2021), а зазначає інформацію, опубліковану на сайті Товарної біржі "Українська енергетична біржа", про вартість природного газу на Німецьких та Нідерландському хабах (газорозподільчих центрах) до кордону України станом на дві дати -13.05.2021 та 23.06.2021 (а.с.92 том 1).
Додатковою угодою №13 від 14.07.2021 змінено ціну за одиницю товару без збільшення суми Договору та визначено, що ціна природного газу за Договором визначається за 1000 м. куб. з урахуванням вартості замовлення потужності та складає 1265 1,50 грн, крім того, ПДВ (20%) - 2530,30 грн. Ціна природного газу до сплати за 1000 м. куб. - 15181,80 грн (а.с.93 том 1).
Додатковою угодою визначено, що всі інші умови Договору залишаються без змін та є обов'язковими для виконання сторонами.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 02.07.2021.
Додатковою угодою №13 від 14.07.2021 змінено вартість ціни за 1 000 м. куб. природного газу з 13802,94 грн на 15181,80 грн, тобто на 213% від ціни визначеної Договором та 9,99% від ціни визначеної додатковою угодою №12.
Сторонами збільшено ціну на природний газ на підставі листа Постачальника від 06.07.2021 №1352-21, із змісту якого слідує, що відбулося коливанням ціна на природний газ впродовж травня-червня 2021 року, тому необхідно підвищити ціну природного газу, та експертного висновка №1464/21 від 02.07.2021 (а.с.94 том 1).
При цьому, Експертний висновок Харківської торгово-промислової палати від 02.07.2021 №1464/21 не підтверджує коливання ціни товару на ринку в період з дати початку дії Додаткової угоди №12 (01.07.2021) до дати початку дії Додаткової угоди №13 (02.07.2021), а зазначає інформацію, опубліковану на сайті Товарної біржі "Українська енергетична біржа", про вартість природного газу на Німецьких та Нідерландському хабах (газорозподільчих цсптрах)до кордону України станом на дві дати-23.06.2021 та 01.07.2021 (а.с.95 том 1).
Таким чином, в один день - 14.07.2021 укладено дві додаткові угоди про збільшення ціни на природний газ у липні 2021 року два рази.
Додаткова угода №14 до договору про закупівлю №144 від 30.12.2020 не укладалася та сторонами не підписувалася.
Додатковою угодою №15 від 11.08.2021 змінено ціну за одиницю товару без збільшення суми Договору та визначено, що ціна природного газу за Договором визначається за 1000 м. куб. з урахуванням вартості замовлення потужності та складає 13895,15 грн, крім того, ПДВ (20%) - 2779,03 грн. Ціна природного газу до сплати за 1000 м. куб. - 16674,18 грн (а.с.96 том 1).
Додатковою угодою визначено, що всі інші умови Договору залишаються без змін та є обов'язковими для виконання сторонами.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.08.2021.
Додатковою угодою №15 від 11.08.2021 змінено вартість ціни за І 000 м. куб. природного газу з 15181,80 грн на 16674,18 грн, тобто на 244% від ціни визначеної Договором та 9,83% від ціни визначеної додатковою угодою №13.
Сторонами збільшено ціну на природний газ на підставі листа Постачальника від 02.08.2021 №1804-21, із змісту якого слідує, що відбулося коливанням ціна на природний газ впродовж травня-червня 2021 року, тому необхідно підвищити ціну природного газу, та експертного висновка №1718/21 від 29.07.2021 (а.с.97 том 1).
При цьому, Експертний висновок Харківської торгово-промислової палати від 29.07.2021 №1718/21 не підтверджує коливання ціни товару на ринку в період з дати початку дії Додаткової угоди №13 (02.07.2021) до дати початку дії Додаткової угоди №15 (01.08.2021), а зазначає інформацію, опубліковану на сайті Товарної біржі "Українська енергетична біржа", про вартість природного газу на Німецьких та Нідерландському хабах (газорозподільчих центрах) до кордону України станом на дві дати - 01.07.2021 та 29.07.2021 (а.с.98 том 1).
Додатковою угодою № 16 від 18.08.2021 змінено ціну за одиницю товару без збільшення суми Договору та визначено, що ціна природного газу за Договором визначається за 1000 м. куб. з урахуванням вартості замовлення потужності та складає 143 12,35 грн, крім того, ПДВ (20%) - 2862,47 грн. Ціна природного газу до сплати за І 000 м. куб. - 1 71 74,82 грн (а.с.99 том 1).
Додатковою угодою визначено, що всі інші умови Договору залишаються без змін та є обов'язковими для виконання сторонами.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 11.08.2021.
Додатковою угодою №16 під 18.08.2021 змінено вартість ціни за 1 000 м. куб. природного газу з І 6674,1 8 гри па І 7 І 74,82 грн, тобто на 254% від ціни визначеної Договором та 3% від ціни визначеної додатковою угодою №15.
Сторонами збільшено ціну на природний газ на підставі листа Постачальника від 13.08.2021 №1856-21, із змісту якою слідує, що відбулося коливанням ціна на природний газ впродовж серпня 2021 року, тому необхідно підвищити ціну природного газу, та експертного висновка №1894/21 від 13.08.2021 (а.с.100 том 1).
При цьому, Експертний висновок Харківської торгово-промислової палати від 13.08.2021 №1894/21 не підтверджує коливання піни товару на ринку в період з дати початку дії Додаткової угоди № 15 (01.08.2021) до дати початку дії Додаткової угоди №16 (11.08.2021), а зазначає інформацію, опубліковану на сайті Товарної біржі "Українська енергетична біржа", про вартість природного газу на Німецьких та Нідерландському хабах (газорозподільних центрах) до кордону України станом на дві дати -29.07.2021 та 11.08.2021 (а.с.101 том 1).
Таким чином, у серпні 2021 року сторонами укладено дві додаткові угоди про збільшення ціни на природний газ.
Додатковою угодою №17 від 07.09.2021 змінено ціну за одиницю товару без збільшення суми Договору та визначено, що ціна природного газу за Договором визначається за 1000 м. куб. з урахуванням вартості замовлення потужності та складає 15528,90 грн, крім того, ПДВ (20%) - 3105,78 грн. Ціна природного газу до сплати за 1000 м. куб. - 18634,68 грн (а.с.102 том 1).
Додатковою угодою визначено, що всі інші умови Договору залишаються без змін та є обов'язковими для виконання сторонами.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.09.2021.
Додатковою угодою №17 від 07.09.2021 змінено вартість ціни за 1 000 м. куб. природного газу з 17174,82 грн на 18634,68 грн, тобто на 284% від ціни визначеної Договором та 8,5% від ціни визначеної додатковою угодою №16.
Сторонами збільшено ціну на природний газ на підставі листа Постачальника від 02.09.2021 №2008-21, із змісту якого слідує, що відбулося коливанням ціна на природний газ впродовж серпня 2021 року, тому необхідно підвищити ціну природного газу, та експертного висновка №2065/21 від 31.08.2021 (а.с.103 том 1).
При цьому, Експертний висновок Харківської торгово-промислової палати від 31.08.2021 №2065/21 не підтверджує коливання ціни товару на ринку в період з дати початку дії Додаткової угоди №16(11.08.2021) до дати початку дії Додаткової угоди №17 (01.09.2021), а зазначає інформацію, опубліковану на сайті Товарної біржі "Українська енергетична біржа", про вартість природного газу на Німецьких та Нідерландському хабах (газорозподільних центрах) до кордону України станом на дві дати -! 11.08.2021 та 31.08.2021 (а.с.104 том 1).
Додатковою угодою №18 під 20.09.2021 змінено ціну за одиницю товару без збільшення суми Договору та визначено, що ціна природного газу за Договором визначається за 1000 м. куб. з урахуванням вартості замовлення потужності та складає 16988,60 грн, крім того. ПДВ (20%) - 3397,72 грн. Ціна природного газу до сплати за 1000 м. куб. - 20386,32грн (а.с.105 том 1).
Додатковою угодою визначено, що всі інші умови Договору залишаються без змін та є обов'язковими для виконання сторонами.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 07.09.2021.
Додатковою угодою №18 від 20.09.2021 змінено вартість ціни за 1 000 м. куб. природного газу з 18634,68 грн на 20386,32 грн, тобто на 320% від ціни визначеної Договором та 9,4% від ціни визначеної додатковою угодою №17 (а.с.106 том 1).
Сторонами збільшено ціну на природний газ на підставі листа Постачальника від 15.09.2021 №2124-21, із змісту якого слідує, що відбулося коливанням ціна на природний газ, тому необхідно підвищити ціну природного газу, та експертного висновка №22 і 2/21 від 13.09.2021.
При цьому, Експертний висновок Харківської торгово-промислової палати від 13.09.2021 №2212/21 не підтверджує коливання ціни товару на ринку в період з дати початку дії Додаткової угоди №17 (01.09.2021) до дати початку дії Додаткової угоди №18 (07.09.2021), а зазначає інформацію, опубліковану на сайті Товарної біржі "Українська енергетична біржа", про вартість природного газу на Німецьких та Нідерландському хабах (газорозподільчих центрах) до кордону України станом на дві дати -07.09.2021 та 13.09.2021 (а.с.107 том 1).
Додатковою угодою № 19 від 21.09.2021 змінено ціну за одиницю товару без збільшення суми Договору та визначено, що ціна природного газу за Договором визначається за 1000 м. куб. з урахуванням вартості замовлення потужності та складає І 85 І 7,55 грн, крім того, ПДВ (20%) - 3703,51 грн. Ціна природного газу до сплати за 1000 м. куб. - 2222 1,06 грн (а.с.108 том 1).
Додатковою угодою визначено, що всі інші умови Договору залишаються без змін та є обов'язковими для виконання сторонами.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 13.09.2021.
Додатковою угодою №19 від 21.09.2021 змінено вартість ціни за 1 000 м. куб. природного газу з 20386,32 грн на 22221,06 грн, тобто на 358% від ціни, визначеної Договором та 9% від ціни, визначеної додатковою угодою №18.
Сторонами збільшено ціну на природний газ на підставі листа Постачальника від 16.09.2021 №2154-21, із змісту якого слідує, що відбулося коливанням ціна на природний газ, тому необхідно підвищити ціну природного газу, та експертного висновка №2232/21 від 15.09.2021 (а.с.109 том 1).
При цьому, Експертний висновок Харківської торгово-промислової палати від 15.09.2021 №2232/21 не підтверджує коливання ціни товару на ринку н період з дати початку дії Додаткової угоди №18 (07.09.2021) до дати початку дії Додаткової угоди №19 (13.09.2021), а зазначає інформацію, опубліковану па сайті Товарної біржі "Українська енергетична біржа", про вартість природного газу на Німецьких та Нідерландському хабах (газорозподільних центрах) до кордону України станом на дві дати - 13.09.2021 та 15.09.2021 (а.с.110 том 1).
Додатковою угодою №20 від 23.09.2021 змінено ціну за одиницю товару без збільшення суми Договору та визначено, що ціна природного газу за Договором визначається за 1000 м. куб. з урахуванням вартості замовлення потужності та складає 20367,45 гри, крім того, ПДВ (20%) - 4073.49 грн. Ціна природного газу до сплати за 1000 м. куб. - 24440,94 грн (а.с.111 том 1).
Додатковою угодою визначено, що всі інші умови Договору залишаються без змін та є обов'язковими для виконання сторонами.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 15.09.2021.
Додатковою угодою №20 від 23.09.2021 змінено вартість ціни за 1 000 м. куб. природного газу з 22221,06 грн на 24440,94 грн, тобто на 404% від ціни визначеної Договором та 9,99% від ціни визначеної додатковою угодою №19.
Сторонами збільшено ціну на природний газ на підставі листа Постачальника від 16.09.2021 №2154-21, із змісту якого слідує, що відбулося коливанням ціна на природний газ, тому необхідно підвищити ціну природного газу, та експертного висновка №2232/21 від 21.09.2021 (а.с.112 том 1).
При цьому, Експертний висновок Харківської торгово-промислової палати від 15.09.2021 №2232/21 не підтверджує коливання ціни товару на ринку в період з дати початку дії Додаткової угоди №18 (07.09.2021) до дати початку дії Додаткової угоди №19 (13.09.2021), а зазначає інформацію, опубліковану на сайті Товарної біржі "Українська енергетична біржа", про вартість природного газу на Німецьких та Нідерландському хабах (газорозподільчих центрах) до кордону України станом на дві дати -13.09.2021 та 15.09.2021 (а.с.113 том 1).
На підставі Експертного висновку Харківської торгово-промислової падати від 15.09.2021 №2232/21 була також укладена додаткова угода №19 від 21.09.2021.
Додатковою угодою №21 від 30.09.2021 змінено ціну за одиницю товару без збільшення суми Договору та визначено, що ціна природного газу за Договором визначається за 1000 м. куб. з урахуванням вартості замовлення потужності та складає 22402,15 грн, крім того, ПДВ (20%) -4480,43 грн. Ціна природного газу до сплати за 1000 м. куб. - 26882,58 грн (а.с.114 том 1).
Додатковою угодою визначено, що всі інші умови Договору залишаються без змін та є обов'язковими для виконання сторонами.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 21.09.2021.
Додатковою угодою №21 від 30.09.2021 змінено вартість ціни за 1 000 м. куб. природного гачу з 24440,94 гри па 26882,58 грн, тобто на 454% від ціни визначеної Договором та 9,99% від піни визначеної додатковою угодою №20.
Сторонами збільшено піну на природний газ на підставі листа Постачальника від 22.09.2021 №2255-21, Із змісту якого слідує, що відбулося коливанням ціна на природний газ, тому необхідно підвищити ціну природного газу, та експертного висновка №2254/21 від 21.09.2021 (а.с.115 том 1).
При цьому, Експертний висновок Харківської торгово-промислової палати від 21.09.2021 №2254/21 не підтверджує коливання піни товару на ринку в період з дати початку дії Додаткової угоди №20 (15.09,2021) до дати початку дії Додаткової угоди №21 (21.09.2021), а зазначає інформацію, опубліковану на сайті Товарної біржі "Українська енергетична біржа", про вартість природного газу на Німецьких та Нідерландському хабах (газорозподільних центрах) до кордону України станом на дві дати - 15.09.2021 та 21.09.2021 (а.с.116 том 1).
Таким чином, протягом вересня 2021 року сторонами п'ять разів збільшено ціну на природний газ.
Додатковою угодою №22 від 12.10.2021 змінено ціну за одиницю товару без збільшення суми Договору та визначено, що ціна природного газу за Договором визначається за 1000 м. куб. з урахуванням вартості замовлення потужності та складає 24640,20 грн, крім того, ПДВ (20%) - 5928,04 грн. Ціна природного газу до сплати за 1000 м. куб. - 29568,24 грн (а.с.117 том 1).
Додатковою угодою визначено, що всі інші умови Договору залишаються без змін та є обов'язковими для виконання сторонами.
Умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.10.2021.
Додатковою угодою №22 від 12.10.2021 змінено вартість ціни за 1 000 м. куб. природного газу з 26882,58 грн на 29568,24 грн, тобто на 510% від ціни визначеної Договором та 9,99% від ціни визначеної додатковою угодою №21.
Сторонами збільшено ціну на природний газ на підставі листа Постачальника від 30.09.2021 №2405-21, із змісту якого слідує, що відбулося коливанням ціна на природний газ, тому необхідно підвищити ціну природного газу, та експертного висновка №2401/21 від 30.09.2021 (а.с.118 том 1).
При цьому, Експертний висновок Харківської торгово-промислової палати від 30.09.2021 №2401/21 не підтверджує коливання ціни товару на ринку в період з дати початку дії Додаткової угоди №21 (21.09.2021) до дати початку дії Додаткової угоди №22 (01.10.2021), а зазначає інформацію, опубліковану на сайті Товарної біржі "Українська енергетична біржа", про вартість природного газу на Німецьких та Нідерландському хабах (газорозподільчих центрах) до кордону України станом на дві дати -21.09.2021 та 30.09.2021 (а.с.119 том 1).
Відповідно додаткової угоди №23 від 12.10.2021 Відділ освіти Новосанжарської селищної ради та ТОВ "Екотехноінвест" (на даний час у зв'язку із змінами до установчих документів - ТОВ "Квінтіс Пром 12") дійшли згоди розірвати Договір №144 від 30.12.2020 про постачання природного газу, оскільки, у зв'язку з різкою зміною кон'юнктури ринку природного газу, постачальник не зможе постачати споживачу природний газ по ціні договору без нанесення збитків товариству (а.с.120 том 1).
Додатковою угодою №23 визначено, що Договір діє до 13.10.2021, а в частині розрахунків - до повного їх виконання.
Відповідно до змісту додаткових угод №1 від 25.01.2021, №2 від 26.01.2021, №3 від січня 2021 року (дата укладення не зазначена), №4 від 28.01.2021, №5 від 29.01.2021, №6 від 06.04.202 1, №7 від 20.04.2021, №8 від 28.05.2021, № 10 від червня 2021 року (дата укладення не зазначена), №11 від 30.06.2021, №12 від 14.07.2021, №13 від 14.07.2021, №15 від 11.08.2021, №16 від 1 8.08.2021, №17 від 07.09.2021, №18 від 20.09.2021, №19 від 21.09.2021, №20 від 23.09.2021, №21 від 30.09.2021, №22 від 12.10.2021 та №23 від 12.10.2021 кожна із вказаних додаткових угод є невід'ємною частиною Договору, укладена українською мовою в двох автентичних примірниках, кожна із яких має однакову юридичну силу, по одному для кожної із сторін.
Зі змісту наведених вище додаткових угод до договору вбачається, що за період з дати укладення договору поставки до дати його припинення шляхом розірвання за згодою сторін збільшення ціни на природний газ відбулося на 510%.
Умови Договору №144 від 30.12.2020 та додаткових угод до нього на даний час відповідачем виконано, поставлено природний газ у кількості 212,754 тис. куб. м., що підтверджується актами приймання-передачі за січень-жовтень 2021 року:
Акт №966 від 19.02.2021 - споживачем використано за січень 2021 року - 4,74181 тис. куб. м. природного газу за ціною 5334,50 грн за 1000 куб. м., на суму 25295,21 грн (а.с.121 том 1).
Сума з розрахунку ціни за первинним договором по ціні 4849,99 грн за 1000 куб. м. мала становити 22997,73 грн, у зв'язку з чим різниця у вигляді безпідставно сплачених коштів становить 2297,48 грн;
Акт №967 від 19.02.2021, споживачем використано за січень 2021 року 5,26518 тис. куб. м. природного газу за ціною 5867,42грн за 1000 куб. м., на суму 30893,04 грн (а.с.123 том 1).
Сума з розрахунку ціни за первинним договором по ціні 4849,99грн за 1000 куб. м. мала становити 25536,07грн, у зв'язку з чим різниця у вигляді безпідставно сплачених коштів становить 5356,97 грн;
Акт №968 від 19.02.2021, Відділом освіти спожито 4,69309 тис. куб. м. природного газу за ціною 6453,58 грн за 1000 куб. м., на суму 30287,21 грн (а.с.125 том 1).
Сума з розрахунку ціни за первинним договором по ціні 4849,99грн за 1000 куб. м. мала становити 22761,44грн, у зв'язку з чим різниця у вигляді безпідставно сплачених коштів становить 7525,77 грн;
Акт №970 від 19.02.2021, Відділом освіти спожито 6,13тис. куб. м. природного газу за ціною 7098,29грн за 1000 куб. м., на суму 43512,50 грн (а.с.127 том 1).
Сума з розрахунку ціни за первинним договором по ціні 4849,99грн за 1000 куб. м. мала становити 29730,44 грн, у зв'язку з чим різниця у вигляді безпідставно сплачених коштів становить 13782,06 грн;
Акт №971 від 19.02.2021, Відділом освіти спожито 45,80592тис. куб. м. природного газу за ціною 7807,38 грн за 1000 куб. м., на суму 357624,23 грн (а.с.129 том 1).
Сума з розрахунку ціни за первинним договором по ціні 4849,99грн за 1000 куб. м. мала становити 222158,25 грн, у зв'язку з чим різниця у вигляді безпідставно сплачених коштів становить 135465,98 грн;
Акт №1226 від 04.03.2021, Відділом освіти спожито 70,195 тис. куб. м. природного газу за ціною 7807,38 грн за 1000 куб. м., на суму 548039,04грн (а.с.134 том 1).
Сума з розрахунку ціни за первинним договором по ціні 4849,99 грн за 1000 куб. м. мала становити 340445,05 грн, у зв'язку і чим різниця у вигляді безпідставно сплачених коштів становить 207593,99грн;
Акт №2010 від 07.04.2021, Відділом освіти спожито 27,122тис. куб. м. природного газу за ціною 7807,38грн за 1000 куб. м., на суму 211751,76 грн (а.с.133 том 1).
Сума з розрахунку ціни за первинним договором по ціні 4849,99грн за 1000 куб. м. мала становити 131541,43 грн, у зв'язку з чим різниця у вигляді безпідставно сплачених коштів становить 80210,33 грн;
Акт №2011 від 07.04.2021, Відділом освіти спожито 27,122тис. куб. м. природного газу за ціною 8587,32грн за 1000 куб. м., на суму 232905,29грн (а.с.135 том 1).
Сума з розрахунку ціни за первинним договором по ціні 4849,99грн за 1000 куб. м. мала становити 131541,43грн, у зв'язку з чим різниця у вигляді безпідставно сплачених коштів становить 101363,86 грн;
Акт №2927 від 07.05.2021, Відділом освіти спожито 19,674 тис. куб. м. природного газу за ціною 9274,30 грн за 1000 куб. м., на суму 182462,50грн (а.с.137 том 1).
Сума з розрахунку ціни за первинним договором по ціні 4849,99грн за 1000 куб. м. мала становити 95418,70грн, у зв'язку з чим різниця у вигляді безпідставно сплачених коштів становить 87043,80грн;
Акт №493-П від 08.06.2021, Відділом освіти спожито 0,032тис. куб. м. природного газу за ціною 10200,80грн за 1000 куб. м., на суму 326,42грн (а.с.139 том 1).
Сума з розрахунку ціни за первинним договором по ціні 4849,99грн за 1000 куб. м. мала становити 155,20 грн, у зв'язку з чим різниця у вигляді безпідставно сплачених коштів становить 171,22 грн;
Акт №4724 від 20.07.2021, Відділом освіти спожито 0,004 тис. куб. м. природного газу за ціною 10951,22 грн за 1000 куб. м., на суму 43,81 грн (а.с.141 том 1).
Сума з розрахунку ціни за первинним договором по ціні 4849,99 грн за 1000 куб. м. мала становити 19,40 грн, у зв'язку з чим різниця у вигляді безпідставно сплачених коштів становить 24,41 грн;
Акт №4725 від 20.07.2021, Відділом освіти спожито 0,016 тис. куб. м. природного газу за ціною 12550,45 грн за 1000 куб. м., на суму 200,81 грн (а.с.143 том 1).
Сума з розрахунку ціни за первинним договором по ціні 4849,99 грн за 1000 куб. м. мала становити 77,60 грн, у зв'язку з чим різниця у вигляді безпідставно сплачених коштів становить 123,21 грн;
Акт №7475 від 13.10.2021, Відділом освіти спожито 0,024 тис. куб. м. природного газу за ціною 18634,68грн за 1000 куб. м., на суму 447,23 грн (а.с.145 том 1).
Сума з розрахунку ціпи за первинним договором по ціні 4849,99грн за 1000 куб. м. мала становити 116,40грн, у зв'язку з чим різниця у вигляді безпідставно сплачених коштів становить 330,83грн;
Акт №7476 від 13.10.2021, Відділом освіти спожито 0,024тис. куб. м. природного газу за ціною 20386,32 грн за 1000 куб. м., на суму 489,28грн (а.с.147 том 1).
Сума з розрахунку піни за первинним договором по ціні 4849,99грн за 1 000 куб. м. мала становити 116,40 грн, у зв'язку з чим різниця у вигляді безпідставно сплачених коштів становить 371,88грн;
Акт №7477 від 13.10.2021, Відділом освіти спожито 0,008 тис. куб. м. природного газу за ціною 22221,06грн за 1000 куб. м., на суму 177,77грн (а.с.149 том 1).
Сума з розрахунку ціни за первинним договором по ціні 4849,99 грн за 1000 куб. м. мала становити 38,80 грн, у зв'язку з чим різниця у вигляді безпідставно сплачених коштів становить 138,97 грн;
Акт №7478 від 13.10.2021, Відділом освіти спожито 0,024 тис. куб. м. природного газу за ціною 24440,94грн за 1000 куб. м., на суму 586,58грн (а.с.151 том 1).
Сума з розрахунку ціни за первинним договором по ціні 4849,99грн за 1000 куб. м. мала становити 116,40грн, у зв'язку з чим різниця у вигляді безпідставно сплачених коштів становить 470,18 грн;
Акт №7479 від 13.10.2021, Відділом освіти спожито 0,084 тис. куб. м. природного газу за ціною 26882,58грн за 1000 куб. м., на суму 2258,14грн (а.с.153 том 1).
Сума з розрахунку ціни за первинним договором по ціні 4849,99 грн за 1000 куб. м. мала становити 407,40грн, у зв'язку з чим різниця у вигляді безпідставно сплачених коштів становить 1850,74грн;
Акт №546-П від 19.10.2021, Відділом освіти спожито 1,789 тис. куб. м. природного газу за ціною 29568,24грн за 1000 куб. м., на суму 52897,58грн (а.с.155 том 1).
Відповідно до платіжних доручень позивачем за поставлений природний газ сплачено в повному обсязі на суму 1 720 198,40 грн, про що свідчать платіжні доручення:
№ 19 від 19.02.2021 на суму 426,77грн, № 161 від 19.02.2021 на суму 9266,03грн,
№216 від 19.02.2021 на суму 15602,41грн, №20 від 19.02.2021 на суму 616,04грн,
№162 від 19.02.2021 на суму 10490,20грн, №217 від 19.02.2021 на суму 19786,80грн,
№22 від 19.02.2021 на суму 516,29грн, №164 від 19.02.2021 на суму 11209,86грн,
№219 від 19.02.2021 на суму 18561,06грн, №220 від 19.02.2021 на суму 26995,45грн,
№165 від 19.02.2021 на суму 15757,56грн, №23 від 19.02.2021 на суму 759,49грн,
№218 від 19.02.2021 на суму 274594,69грн, №163 від 19.02.2021 на суму 79211,10грн,
№21 від 19.02.2021 на суму 3818,44грн, №188 від 04.03.2021 на суму 172 541,31грн,
№243 від 04.03.2021 на суму 368155,74грн, №30 від 04.03.2021 на суму 7341,99грн,
№537 від 07.04.2021 на суму 211751,76грн, №538 від 07.04.2021 на суму 73 295,51грн,
№391 від 07.04.2021 на суму 153 758,59грн, №42 від 07.04.2021 на суму 5851,19грн,
№56 від 07.05.2021 на суму 1189,61грн, №513 від 07.05.2021 на суму 77057,80грн,
№898 від 07.05.2021 на суму 104215,09грн, №739 від 08.06.2021 на суму 326,42грн,
№1461 від 20.07.2021 на суму 43,81грн, № 1462 від 20.07.2021 на суму 200,81грн,
№ 1250 від 13.10.2021 на суму 447,23грн, № 1251 від 13.10.2021 на суму 489,28грн,
№ 1252 від 13.10.2021 на суму 177,77грн, №1 253 від 13.10.2021 на суму 586,58грн,
№ 1254 від 13.10.2021 на суму 2258,14грн, № 1259 від 19.10.2021 на суму 45475,95грн,
№1855 від 19.10.2021 на суму 7421,63грн.
Сума з розрахунку ціни за первинним договором по ціні 4849,99грн за 1 000 куб. м. мала становити 8676,63грн, у зв'язку з чим різниця у вигляді безпідставно сплачених коштів становить 44220,95грн.
Загалом, з моменту початку дії додаткової угоди №1 від 25.01.2021 поставлено 212,754 тис. куб. м., а Замовником сплачено за вказаний товар кошти у сумі 1 720 198,40 грн.
Таким чином, за результатами виконання додаткових угод №1 від 25.01.2021, №2 від 26.01.2021, №3 від січня 2021 року (дата укладення не зазначена), №4 від 28.01.2021, №5 від 29.01.2021, №6 від 06.04.202 1, №7 від 20.04.2021, №8 від 28.05.2021, № 10 від червня 2021 року (дата укладення не зазначена), №11 від 30.06.2021, №12 від 14.07.2021, №13 від 14.07.2021, №15 від 11.08.2021, №16 від 1 8.08.2021, №17 від 07.09.2021, №18 від 20.09.2021, №19 від 21.09.2021, №20 від 23.09.2021, №21 від 30.09.2021, №22 від 12.10.2021 та №23 від 12.10.2021 до договору №144позивачем сплачено 1720198,40грн, замість 1 031 854,77грн.
Сума зайво сплачених коштів за природний газ, який не був поставлений позивачу, складає 688343,63грн.
17.06.2025 на адресу відповідача позивачем направлена претензія про повернення надмірно сплачених коштів, яка залишена без відповіді (а.с.160-169 том 1).
Прокурор просить визнати недійсними додаткові угоди та стягнути 688343,63грн безпідставно отриманих коштів, що і є причиною спору.
Предметом доказування у цій справі є обставини щодо правомірності укладення відповідачами додаткових угод №1 від 25.01.2021, №2 від 26.01.2021, №3 від січня 2021 року (дата укладення не зазначена), №4 від 28.01.2021, №5 від 29.01.2021, №6 від 06.04.202 1, №7 від 20.04.2021, №8 від 28.05.2021, № 10 від червня 2021 року (дата укладення не зазначена), №11 від 30.06.2021, №12 від 14.07.2021, №13 від 14.07.2021, №15 від 11.08.2021, №16 від 1 8.08.2021, №17 від 07.09.2021, №18 від 20.09.2021, №19 від 21.09.2021, №20 від 23.09.2021, №21 від 30.09.2021 та №22 від 12.10.2021 до договору №144 від 30.12.2020, встановлення наявності/відсутності коливання цін на ринку на предмет закупівлі за спірним договором.
Відповідно до ст. 16 ЦК України та ст. 20 ГК України, серед способів захисту визначено визнання правочинів недійсними.
У постанові Верховного Суду від 22.06.2022 у справі №917/1062/21 викладено правову позицію про те, що визнання додаткових угод недійсними в разі порушення п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" є належним способом захисту.
Розглянувши позовні вимоги, суд дійшов висновку про те, що вищевказані додаткові угоди до Договору №144 від 30.12.2020 укладені в порушення вимог чинного законодавства України про публічні закупівлі та є недійсними з огляду на таке.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади визначаються Законом України "Про публічні закупівлі".
Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції (преамбула).
Відповідно до статті 3 Закону України "Про публічні закупівлі", закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Учасник - переможець процедури закупівлі під час укладення договору повинен надати дозвіл або ліцензію на провадження певного виду господарської діяльності, якщо отримання такого дозволу або ліцензії на провадження такого виду діяльності передбачено законодавством.
Забороняється укладання договорів, що передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно із частиною першою статті 628, статтею 629 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення (частина третя статті 631 Цивільного кодексу України).
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
За частиною другою статті 189 Господарського кодексу України (далі - ГК України) ціна є істотною умовою господарського договору.
Згідно з частиною першою статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до частини першої статті 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Згідно із частинами третьою, четвертою статті 653 ЦК України у разі зміни договору зобов'язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов'язанням до моменту зміни договору, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно із частинами першою, другою статті 334 ЦК України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Переданням майна вважається вручення його набувачеві або перевізникові, організації зв'язку тощо для відправлення, пересилання набувачеві майна, відчуженого без зобов'язання доставки.
Відповідно до частини четвертої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" (далі Закон № 922-VIII) умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Пунктами 2, 7 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII передбачено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадку:
- збільшення ціни за одиницю товару до 10 % пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю (п.2),
- зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни (п.7).
Закон України "Про публічні закупівлі" встановлює імперативну норму, згідно з якою зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватися виключно у випадках, визначених ст. 41 цього Закону, зокрема за пунктом 2 частини 5 наведеної норми - збільшення ціни за одиницю товару пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку, при цьому не більше ніж на 10% та не збільшуючи загальну суму договору.
Вказана норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%.
Інше тлумачення відповідної норми Закону "Про публічні закупівлі" нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів. При цьому, кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження.
Як зазначено у постанові Верховного Суду від 15.06.2022 у справі № 924/674/21, зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов:
якщо відбувається за згодою сторін; порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації); підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником); ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%; загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися.
Законодавство про публічні закупівлі, як у редакції Закону №922-VIII до 19.04.2020 (положення пункту 2 частини четвертої статті 36 Закону), так і у редакції цього закону після внесення змін (положення пункту 2 частини п'ятої статті 41 цього Закону) встановлює спеціальний порядок зміни істотних умов договору, укладеного за результатами проведення закупівлі за державні кошти та містить обмеження щодо заборони збільшення ціни за одиницю товару більш, ніж на 10% незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод) (п.7.50 постанови Верховного Суду від 16.02.2023 у справі №903/383/22).
Згідно Висновку Великої палати Верховного Суду про застосування пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", який викладено у постанові від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22 (провадження № 12-57гс23):
ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається (п.88);
зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 ЦК України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах (п.89);
у будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі (п.90).
В іншому випадку не досягається мета Закону № 922-VIII, яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.11.2025 у справі № 920/19/24 зазначено:
- … норми пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII визначають правила внесення змін до договору про закупівлю без проведення нової процедури закупівлі, зокрема, надаючи можливість внесення цих змін у разі збільшення ціни товару, однак за умови, що сукупне значення збільшення ціни при послідовних змінах до договору не повинне перевищувати нормативно визначеного граничного (порогового) відсоткового значення суми, визначеної в договорі про закупівлю, а не застосовуватися щоразу до кожного окремого випадку внесення змін. Такі послідовні зміни не повинні спрямовуватися на ухиляння від виконання положень цієї норми Закону № 922-VIII (п.150 постанови);
- Інший підхід до розуміння положень пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, який передбачає щоразу з кожним внесення змін можливість збільшення ціни договору до 10 %, тобто можливість необмеженого збільшення ціни (понад 10 % ціни договору закупівлі) при незмінному загальному розмірі суми закупівлі, може призвести до нівелювання мети законодавчого регулювання процедур закупівлі, адже відкриває шлях до маніпулювання учасниками загальною вартістю пропозицій, внаслідок чого відкривається можливість під час процедури усунути конкурентів, запропонувавши найнижчу ціну, та після укладення договору підвищити ціну до рівня економічно обґрунтованої (п. 151 постанови);
Укладення додаткових угод до договору про закупівлю щодо зміни ціни на товар із урахуванням подібного підходу спотворюватиме результати торгів та зводитиме нанівець економію, яку було отримано під час підписання договору, та, як наслідок, робитиме результат закупівлі невизначеним й зумовлюватиме неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та статтею 5 Закону № 922-VIII (п.152 постанови);
Окрім того, збільшення ціни може призвести до того, що кількість товарів настільки зменшиться, що виконання договору закупівлі в такому обсязі не відповідатиме господарській меті укладення замовником договору закупівлі. До того ж застосування підходу, який передбачає можливість збільшувати ціну за одиницю товару більше ніж на 10 % пропорційно збільшенню ціни товару на ринку, у разі коливання ціни цього товару, спотворюватиме принцип добросовісної конкуренції серед учасників (пункти 153-154 постанови.).
Згідно з тендерною пропозицією Товариство з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест" взяло на себе зобов'язання та надало певні гарантії, яких повинно було дотримуватись, при цьому, погодилось постачати природний газ Замовнику за ціною та на умовах, передбачених у договорі. Підписанням основного договору №144 від 30.12.2020 та додатків до нього Товариство з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест" засвідчило можливість та погодження виконати домовленість, вказану у Договорі та додатках до нього, тобто добровільно взяло на себе зобов'язання поставити Споживачу природний газ у період з 01.01.2021 по 31.12.2021 в обсязі 578370 куб.метрів за ціною 4849,99грн за 1000 куб.м.
Проте, будучи обізнаним про ринкові ціни на природний газ, Відповідач, задля перемоги у відкритих торгах, занизив пропоновану ціну за природний газ, а в подальшому, шляхом укладання додаткових угод, домігся збільшення ціни.
В свою чергу, Верховний суд у постанові від 12.09.2019 у справі № 915/1868/18 наголосив, що можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямими порушенням принципів процедури закупівлі.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 21.11.2025 у справі № 920/19/24 вказала, що кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених у ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо (правові висновки постанов Верховного Суду від 13.10.2020 у справі № 912/1580/18, від 02.12.2020 у справі № 913/368/19, від 11.05.2023 у справі № 910/17520/21).
Сам факт збільшення ціни товару на ринку не обов'язково тягне підвищення ціни на аналогічний товар, який є предметом договору. При зверненні до замовника з пропозиціями підвищити ціну постачальник має обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по ціні, запропонованій замовнику на тендері, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним. Крім того, постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).
Водночас, коливання ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни товару на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період укладання договору і до внесення відповідних змін до нього. На підтвердження факту коливання ціни на товар, у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почали змінюватися ціни на ринку, - як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявність коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження.
Законом України "Про публічні закупівлі" не передбачено конкретної форми / вигляду інформації щодо такого коливання, внесення змін до договору про закупівлю можливе у випадку саме факту коливання ціни такого товару на ринку та повинно бути обґрунтованим і документально підтвердженим (аналогічний висновок, викладено у постанові Верховного Суду від 06.02.2025 у справі № 916/747/24).
Станом на дату підписання Договору №144 від 30.12.2020 сторонами було погоджено всі істотні умови - предмет, ціну та строк виконання зобов'язань за Договором відповідно до вимог частини третьої статті 180 Господарського кодексу України та Закону України "Про публічні закупівлі".
Разом з цим, як убачається з матеріалів справи, внаслідок укладання додаткових угод №1 від 25.01.2021, №2 від 26.01.2021, №3 від січня 2021 року (дата укладення не зазначена), №4 від 28.01.2021, №5 від 29.01.2021, №6 від 06.04.202 1, №7 від 20.04.2021, №8 від 28.05.2021, № 10 від червня 2021 року (дата укладення не зазначена), №11 від 30.06.2021, №12 від 14.07.2021, №13 від 14.07.2021, №15 від 11.08.2021, №16 від 1 8.08.2021, №17 від 07.09.2021, №18 від 20.09.2021, №19 від 21.09.2021, №20 від 23.09.2021, №21 від 30.09.2021 та №22 від 12.10.2021 до договору №144 від 30.12.2020, замовником зайво сплачено на користь постачальника 688343,63грн.
Матеріалами справи підтверджується, що внаслідок укладення:
Додаткової угоди №1 від 25.01.2021 збільшено ціну на природний газ до 5334,50грн, тобто на 9,99% від ціни, визначеної договором. Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 2797,48грн;
Додаткової угоди №2 від 26.01.2021 збільшено ціну на природний газ з 5334,50грн до 5867,42грн за 1000куб.м., тобто на 20,98% від ціни, визначеної договором та 9,99% - від ціни, визначеної Додатковою угодою №1. Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 5356,97грн;
Додаткової угоди №3 від січня 2021 (дата не зазначена) збільшено ціну на природний газ з 5867,42грн до 6453,58грн за 1000куб.м., тобто на 1000 куб. м., тобто на 33% від ціни, визначеної Договором та 9,99% від ціни, визначеної додатковою угодою №2. Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 7525,77грн;
Додаткової угоди №4 від 28.01.2021 збільшено ціну па природний газ з 6 453,58 грн до 7098,29 грн за 1000 куб. м., тобто на 46,36% від ціни визначеної Договором та 9,99% від ціни визначеної додатковою угодою №3. Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 13782,06грн;
Додаткової угоди №5 від 29.01.2021 збільшено ціну на природний газ з 7098,29 грн до 7807,38 грн за 1000 куб. м., тобто на 60,98% від ціни визначеної Договором та 9,99% від ціни визначеної додатковою угодою №4. Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 423270,3грн (135465,98грн + 207593,99грн + 80210,33грн);
Додаткової угоди №6 від 06.04.2021 змінено вартість ціни за 1 000 м. куб. природного газу з 7807,38 гри на 8587,32 гри., тобто на 77% від ціни визначеної Договором та 9,99% від ціни низначеної додатковою угодою №5. Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 101 363,86грн;
Додаткової угоди №7 від 20.04.2021 змінено вартість ціни за 1 000 м. куб. природного газу з 8587,32 грн на 9274,30 грн, тобто на 91,22% від ціни визначеної Договором та 8% від ціни визначеної додатковою угодою №6. Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 87043,80грн;
Додаткової угоди №8 від 28.05.2021 змінено вартість ціни за 1 000 м. куб. природного газу з 9274,30 грн на 10200,80 гри, тобто на 110% від ціни, визначеної Договором та 9,99% від ціни, визначеної додатковою угодою №7. Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 171,22грн;
Додаткової угоди №10 від червня 2021 року (дата укладення не зазначена) змінено вартість ціни за 1 000 м. куб. природного газу з 10200,80 гри на 10951,55грн, тобто на 126% від ціни, визначеної Договором та 7,36% від ціни, визначеної додатковою угодою №8. Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 24,41грн;
Додаткової угоди №11 від 30.06.2021 змінено вартість ціни за 1 000 м. куб. природного газу з 10951,55 грн на 12550,45 грн, тобто на 159% від ціни визначеної Договором та 14,6% від ціни визначеної додатковою угодою №10. Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 123,21грн;
Додаткової угоди №17 від 07.09.2021 змінено вартість ціни за 1 000 м. куб. природного газу з 1 7174,82 грн на 18634,68 грн, тобто на 284% від ціни визначеної Договором та 8,5% від ціни визначеної додатковою угодою №16. Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 330,83грн;
Додаткової угоди №18 під 20.09.2021 змінено вартість ціни за 1 000 м. куб. природного газу з 18634,68 грн на 20386,32 грн, тобто на 320% від ціни визначеної Договором та 9,4% від ціни визначеної додатковою угодою №17. Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 372,88грн;
Додаткової угоди № 19 від 21.09.2021 змінено вартість ціни за 1 000 м. куб. природного газу з 20386,32 грн на 22221,06 грн, тобто на 358% від ціни, визначеної Договором та 9% від ціни, визначеної додатковою угодою №18. Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 138,97грн;
Додаткової угоди №20 від 23.09.2021 змінено вартість ціни за 1 000 м. куб. природного газу з 22221,06 грн на 24440,94 грн, тобто на 404% від ціни визначеної Договором та 9,99% від ціни визначеної додатковою угодою №19. Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 470,18грн;
Додаткової угоди №21 від 30.09.2021 змінено вартість ціни за 1 000 м. куб. природного гачу з 24440,94 гри па 26882,58 грн, тобто на 454% від ціни визначеної Договором та 9,99% від піни визначеної додатковою угодою №20.
Сторонами збільшено піну на природний газ на підставі листа Постачальника від 22.09.2021 №2255-21, Із змісту якого слідує, що відбулося коливанням ціна на природний газ, тому необхідно підвищити ціну природного газу, та експертного висновка №2254/21 від 21.09.2021. Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 1850,74грн;
Додаткової угоди №22 від 12.10.2021 змінено вартість ціни за 1 000 м. куб. природного газу з 26882,58 грн на 29568,24 грн, тобто на 510% від ціни визначеної Договором та 9,99% від ціни визначеної додатковою угодою №21. Сума зайво сплачених коштів за цією угодою складає 44220,95грн.
Фактично сплачено за 212,754 тис куб.м. - 1720 198,40грн, а необхідно 1 031 854,77грн (212,754 тис куб.м.х 4849,99грн).
Водночас, для прийняття рішення про збільшення ціни товару у замовника повинні бути обґрунтовані підстави, зокрема, надані постачальником підтвердження (довідка, експертний висновок) компетентних органів (установ, організацій) про підвищення цін на ринку відповідної продукції.
Підставою для внесення змін до основного договору та укладення спірних додаткових угод до нього стали надані відповідачем Експертні висновки Харківської торгово-промислової палати від 16.03.2021 №659/21; від 14.04.2021 №906/21; від 11.05.2021 №1086/21; від 07.06.2021 №1303/21; 23.06.2021 №1405/21; від 02.07.2021 №1464/21; від 29.07.2021 №1718/21; від 13.08.2021 №1894/21; від 31.08.2021 №2065/21; від 13.09.2021 №2212/21; від 15.09.2021 №2232/21; від 21.09.2021 №2254/21; від 30.09.2021 №2401/21.
Проте, зазначені документи не можуть бути належними та достатніми доказами, оскільки не підтверджують коливання цін на ринку, а лише зазначають ціну на природний газ за результатами електронних біржових торгів на ТБ "Українська енергетична біржа", про вартість природного газу на Німецьких та Нідерландському хабах (газорозподільчих центрах) до кордону України станом на певну дату, а отже не можуть слугувати достатньою підставою для зміни істотної умови за договором № 144 від 30.12.2020 в частині підвищення ціни за одиницю товару.
Вказане свідчить про відсутність законодавчо передбачених підстав для збільшенні ціни сторонами, та відсутність фактору очевидної економічної невигідності для постачальника у разі постачання за попередньою ціною та порушення принципу здійснення публічних закупівель таких як максимальна економія та добросовісна конкуренція.
Ініціювання зміни умов договору в бік збільшення закупівельної ціни на предмети закупівлі відразу після підписання договору без належних обґрунтувань коливання ціни на ринку споживчих товарів свідчить про недобросовісну конкуренцію та неправомірну поведінку переможця процедури закупівель і суперечить меті закупівель щодо здійснення її за найнижчою ціною.
Отже, можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та ст. 3 Закону України "Про публічні закупівлі".
Наведене узгоджується з правовими позиціями Верховного Суду, які викладені в постановах від 16.04.2019 у справі №915/346/18, від 23.01.2020 у справі №907/788/18, від 12.02.2020 у справі №913/166/19, а також у постановах від 21.03.2019 у справі № 912/898/18, від 12.09.2019 у справі № 915/1868/18, від 25.06.2019 у справі № 913/308/18 та від 18.06.2021 у справі № 927/491/19.
Таким чином, вказане збільшення ціни сторонами шляхом укладання спірних додаткових угод до договору суперечить п.2 частини 5 статті 41 цього Закону України "Про публічні закупівлі".
Відповідно до частини першої статті 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Згідно із частиною першою статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частиною першою статті 203 цього Кодексу.
Частиною третьою статті 215 ЦК України передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Згідно із частиною першою статті 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.
Правовою підставою для задоволення вимог про стягнення надмірно сплачених бюджетних коштів прокурором визначено статтю 1212 Цивільного кодексу України, що регулює випадки набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав.
Відповідно до частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення глави 83 Цивільного кодексу України ("Набуття, збереження майна без достатньої правової підстави") застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події (частина друга статті 1212 Цивільного кодексу України).
Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 1212 Цивільного кодексу України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.
Оскільки зазначені додаткові угоди №1 від 25.01.2021, №2 від 26.01.2021, №3 від січня 2021 року (дата укладення не зазначена), №4 від 28.01.2021, №5 від 29.01.2021, №6 від 06.04.2021, №7 від 20.04.2021, №8 від 28.05.2021, №10 від червня 2021 року (дата укладення не зазначена), №11 від 30.06.2021, №12 від 14.07.2021, №13 від 14.07.2021, №15 від 11.08.2021, №16 від 18.08.2021, №17 від 07.09.2021, №18 від 20.09.2021, №19 від 21.09.2021, №20 від 23.09.2021, №21 від 30.09.2021, №22 від 12.10.2021 до договору про закупівлю від 30.12.2020 №144 є недійсними та не породжують правових наслідків, правовідносини між замовником та постачальником щодо ціни природного газу, поставленого за договором про постачання (закупівлю) природного газу №144 від 30.12.2020, мали регулюватись пунктом 3.1. Договору.
Таким чином, грошові кошти в сумі 688343,63грн є такими, що були безпідставно одержані відповідачем, підстава їх набуття відпала, а тому відповідач зобов'язаний повернути грошові кошти позивачу що відповідає приписам статей 216, 1212 ЦК України (п.82 постанови Великої Палати Верховного Суду від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22 (провадження №12-57гс23)).
За таких обставин, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсягу.
При зверненні до господарського суду прокуратурою сплачено судовий збір у розмірі 70885,15грн згідно платіжної інструкції № 3149 від 29.07.2025 (а.с.17 том 2).
Зарахування судового збору до спеціального фонду державного бюджету України підтверджено випискою.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору за розгляд вимог немайнового характеру покладаються на позивача та відповідача у рівних частинах - по 30280,00грн з кожного (20 немайнових вимог х3028,00грн= 60560,00грн/2); стягненню з відповідача на користь прокуратури за розгляд майнової вимоги підлягають 10325,15грн витрат по сплаті судового збору.
Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов Виконувача обов'язків керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Відділу освіти Новосанжарської селищної ради Полтавської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12" про визнання недійсними додаткових угод та стягнення надмірно сплачених коштів в розмірі 688343,63грн задовольнити повністю.
Визнати недійсними додаткові угоди №1 від 25.01.2021, №2 від 26.01.2021, №3 від січня 2021 року (дата укладення не зазначена), №4 від 28.01.2021, №5 від 29.01.2021, №6 від 06.04.2021, №7 від 20.04.2021, №8 від 28.05.2021, №10 від червня 2021 року (дата укладення не зазначена), №11 від 30.06.2021, №12 від 14.07.2021, №13 від 14.07.2021, №15 від 11.08.2021, №16 від 18.08.2021, №17 від 07.09.2021, №18 від 20.09.2021, №19 від 21.09.2021, №20 від 23.09.2021, №21 від 30.09.2021, №22 від 12.10.2021 до договору про закупівлю від 30.12.2020 №144, укладеного між Відділом освіти Новосанжарської селищної ради Полтавської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Екотехноінвест" (на даний час Товариство з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12").
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12" (ідентифікаційний код 34933742; проспект Поля Олександра, будинок 59, м. Дніпро, 49031) на користь Відділу освіти Новосанжарської селищної ради Полтавської області (ідентифікаційний код 43311807; селище Нові Санжари, Полтавський район, Полтавська область, 39300) надмірно сплачені грошові кошти у розмірі 688 343,63грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12" (ідентифікаційний код 34933742; проспект Поля Олександра, будинок 59, м. Дніпро, 49031) на користь Офісу Генерального прокурора (вул. Різницька, 13/15, м. Київ, 01011, ідентифікаційний код 00034051, р/р УА058201720343 190001 000000164, ДКСУ м. Київ 820172) 40605,15грн витрат по сплаті судового збору.
Стягнути з Відділу освіти Новосанжарської селищної ради Полтавської області (ідентифікаційний код 43311807; селище Нові Санжари, Полтавський район, Полтавська область, 39300) на користь Офісу Генерального прокурора (вул. Різницька, 13/15, м. Київ, 01011, ідентифікаційний код 00034051, р/р УА058201720343 190001 000000164, ДКСУ м. Київ 820172) 30280,00грн витрат по сплаті судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення, шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 16.03.2026
Суддя Н.М. Євстигнеєва