79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
"09" березня 2026 р. Справа № 926/2594/25
Західний апеляційний господарський суд, в складі колегії:
Головуючого (судді-доповідача) Якімець Г.Г.,
Суддів: Бойко С.М., Бонк Т.Б.,
за участю секретаря судового засідання Кришталь М.Б.,
та представників:
від позивача - Смотр Д.М. (в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду)
від відповідача - Гісса К.О. (в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду)
розглянувши апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця Гісса Костянтина Олеговича від 22 грудня 2025 року
на рішення Господарського суду Чернівецької області від 24 листопада 2025 року (повний текст підписано 03.12.2025), суддя Проскурняк О.Г.
у справі № 926/2594/25
за позовом Чернівецької міської ради, м. Чернівці
до відповідача Фізичної особи-підприємця Гісса Костянтина Олеговича, м. Чернівці
про стягнення орендної плати у сумі 897 786,10 грн
встановив:
04 серпня 2025 року Чернівецька міська рада звернулася до Господарського суду Чернівецької області з позовом до відповідача - Фізичної особи-підприємця Гісса Костянтина Олеговича про стягнення орендної плати у сумі 897 786,10 грн
Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 24 листопада 2025 року у справі № 926/2594/25 позов задоволено. Присуджено до стягнення з Фізичної особи-підприємця Гісси Костянтина Олеговича на користь Чернівецької міської ради не сплачену орендну плату за період 2022-2024 року в сумі 897 786,10 грн. Здійснено розподіл судових витрат.
Рішення суду мотивоване тим, що відповідно до земельного та податкового законодавства використання землі є платним, а орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою державної чи комунальної власності. При цьому, базою для визначення розміру орендної плати є нормативна грошова оцінка земельної ділянки. Суд у рішенні встановив факт укладення сторонами у справі договору оренди земельної ділянки, а також те, що рішенням Чернівецької міської ради від 26.02.2021 № 118 затверджено нову нормативну грошову оцінку земель міста Чернівці, яка введена в дію з 01.01.2022, у зв'язку з чим змінено розмір орендної плати. Врахувавши витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та встановлену ставку орендної плати, суд визнав правильним розрахунок позивача щодо заборгованості за період 2022-2024 років у сумі 897 786,10 грн. Поряд з тим, суд відхилив заяву відповідача про застосування позовної давності, оскільки така була продовжена у період дії карантину та воєнного стану. З огляду на встановлені обставини та наявність у відповідача обов'язку сплачувати орендну плату, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову та задовольнив позовні вимоги.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач - Фізична особа-підприємець Гісса Костянтин Олегович звернувся до Західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Чернівецької області від 24 листопада 2025 року у справі № 926/2594/25 та ухвалити нове про відмову в позові. Зокрема, зазначає, що суд першої інстанції у своєму рішенні не дослідив фактичну площу земельної ділянки, якою користується відповідач, оскільки вона є меншою через природні зсувні процеси. У зв'язку з цим, скаржник вважає, що фізична відсутність частини сформованого об'єкта оренди унеможливлює стягнення плати за його користування, оскільки сторона правочину фактично не володіє та не користується такою частиною земельної ділянки. Також апелянт наголошує, що суд не взяв до уваги додаткового договору № 1/6348 і здійснив нарахування заборгованості у збільшеному розмірі. Скаржник звертає увагу на те, що судом не враховано, що до 14 грудня 2023 року орендарі землі у м. Чернівці сплачували орендну плату за земельні ділянки згідно вимог Положення «Про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у м.Чернівці» № 715 від 23 жовтня 2008 року і нормативної грошової оцінки, яка затверджена рішенням Чернівецької міської ради від 12 лютого 2008 року № 510, а не оновленої нормативної грошової оцінки. Поряд з цим, скаржник вважає, що заявлена до стягнення сума боргу є непідтвердженою, безпідставною, оскільки ним не укладалася будь-яка угода про необхідність сплати спірної суми.
У відзиві на апеляційну скаргу Чернівецька міська рада просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін. Зокрема, зазначає, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, оскільки між сторонами укладено договір оренди земельної ділянки, на підставі якого орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату за користування землею. Позивач наголошує, що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є безспірною та передбаченою законом підставою для перегляду розміру орендної плати, а тому орендодавець має право вимагати стягнення несплаченої орендної плати у зміненому розмірі. При цьому, розмір заборгованості визначено відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та чинних рішень органу місцевого самоврядування. Також вказує, що доводи апелянта щодо пропуску позовної давності є безпідставними, оскільки перебіг такої продовжувався та зупинявся у зв'язку із запровадженням карантину та воєнного стану.
Судові засідання з розгляду справи в суді апеляційної інстанції проводилися в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду на підставі заяв сторін та відповідних ухвал суду.
Відповідач в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги, просив такі задоволити в повному обсязі: скасувати рішення Господарського суду Чернівецької області від 24 листопада 2025 року у справі № 926/2594/25 та ухвалити нове про відмову в позові, з підстав, наведених в апеляційній скарзі.
Представник позивач в судовому засіданні проти вимог апеляційної скарги заперечив, просив оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення, з підстав, наведених у відзиві на апеляційну скаргу.
Західний апеляційний господарський суд, заслухавши пояснення відповідача та представника позивача, розглянувши доводи апеляційної скарги та дослідивши наявні докази по справі, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного:
Як встановлено місцевим господарським судом та вбачається з матеріалів справи, 08 лютого 2010 року між Чернівецькою міською радою (надалі - орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем Гіссою Костянтином Олеговичем (надалі - орендар) укладено договір оренди землі № 6348, відповідно до умов якого, а саме: п.1.1 на підставі рішення 47 сесії Чернівецької міської ради V скликання від 24 грудня 2009 року № 1159 орендодавець надає, а орендар - приймає у строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування нежилих будівель (існуючих), що розташована у місті Чернівці на площі Нижньобазарній, 8-А.
Відповідно до пунктів 2.1-2.3 Договору в оренду передано земельну ділянку загальною площею 0,1956 га, кадастровий номер 7310136600:06:00:0064. Згідно з витягом із технічної документації нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 3 504 774,227 грн, економіко-планувальна зона № 177.
Згідно з актом приймання-передачі земельної ділянки на місцевості від 08 лютого 2010 року орендодавець на підставі рішення 47 сесії Чернівецької міської ради V скликання від 24.12.2009 № 1159 та відповідно до проєкту відведення передав, а орендар - прийняв у користування земельну ділянку площею 0,1956 га, що розташована на площі Нижньобазарній, 8-А, у відповідності до акта встановлення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Річна орендна плата за землю визначена відповідно до чинного законодавства, розрахована згідно з додатком № 1 до договору та на дату його укладення за повний рік оренди становила 157 714,83 грн, виходячи з нормативної грошової оцінки земельної ділянки у розмірі 3 504 774,227 грн. Водночас відповідно до рішення 47 сесії Чернівецької міської ради V скликання від 24 грудня 2009 року № 1179 у період з 01 січня 2010 року по 30 червня 2010 року річна орендна плата становила 126 171,87 грн.
Надалі додатковим договором № 1/6348 від 08 квітня 2010 року до договору оренди землі сторони погодили, що річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 36 536,22 грн.
Крім того, відповідно до рішення 47 сесії Чернівецької міської ради V скликання від 24 грудня 2009 року № 1179 «Про продовження терміну дії рішення 39 сесії Чернівецької міської ради V скликання від 30.04.2009 № 922 “Про підтримку орендарів земельних ділянок міста Чернівців у період фінансово-економічної кризи»» у період з 08.02.2010 по 30.06.2010 річна орендна плата становила 29 228,98 грн.
Разом з тим, пунктом 4.6.1 Договору передбачено, що розмір орендної плати підлягає перегляду у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки земель міста Чернівці.
Відповідно до п.4.8 Договору розмір орендної плати може бути переглянуто за погодженням сторін або змінено на вимогу однієї зі сторін у випадках, передбачених чинним законодавством.
Рішенням Чернівецької міської ради від 26 лютого 2021 року № 118 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність, окремих пунктів рішення міської ради V скликання від 12 лютого 2008 року № 510» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Чернівців, розроблену Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «Дніпромісто» ім. Ю.М. Білоконя.
Згідно з п.2 зазначеного рішення нову нормативну грошову оцінку земель міста Чернівці введено в дію з 01 січня 2022 року.
Вказане рішення як нормативний акт доведено до відома населення, зокрема шляхом його оприлюднення на офіційному вебсайті Чернівецької міської ради: http://chernivtsy.eu/portal/1154.
Відповідно до витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 14.04.2025 № НВ-9958774992025, сформованого автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:06:00:0064, якою користується відповідач, станом на 2025 рік становить 10 334 777,93 грн.
Разом з тим з інформації, розміщеної на офіційному вебсайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (https://land.gov.ua/derzhgeokadastr-povidomlyaye-pro-indeksacziyu-normatyvnoyi-groshovoyi-oczinky-zemel-za-2024-rik/), коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік для всіх категорій земель становить 1,12, а за 2023 рік - 1,051.
Відтак нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:06:00:0064 у 2024 році становила 9 227 480,29 грн, у 2023 році - 8 779 714,83 грн, а у 2022 році - 7 634 534,65 грн.
У зв'язку з викладеним, а також з огляду на зміну нормативної грошової оцінки земельної ділянки та відповідний перерахунок розміру орендної плати, позивач звернувся до суду з цим позовом про стягнення з відповідача не сплаченої орендної плати за період 2022-2024 роки в сумі 897 786,10 грн.
Відповідно до ч.1 ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ч.1 ст.3 ЗК України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
За змістом ч.9 ст.93 ЗК України відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Згідно з ст.2 ЗУ «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються ЗК України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
У п.3 ч.1 ст.3 ЦК України закріплено, що серед загальних засад цивільного законодавства є, зокрема, свобода договору.
Частинами 1 та 3 ст.626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
У статті 13 ЗУ «Про оренду землі» вказано, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Як вбачається із матеріалів справи, між сторонами у справі укладений договір оренди землі № 6348 від 08 лютого 2010 року. Даний факт встановлений місцевим господарським судом, а відповідачем підтверджено укладення договору оренди землі із міською радою та наявність орендних правовідносин між сторонами.
За змістом ст.15 ЗУ «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.21 ЗУ «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Отже, договір оренди землі є цивільно-правовим договором оренди (найму), що регулюється ЦК України, іншими нормативними актами. Особливості правового регулювання відносин з оренди землі обумовлюються, зокрема, формою власності на земельні ділянки, що орендуються. Так, норми, що регулюють розмір, форму та порядок внесення орендної плати за землі державної та комунальної власності, характеризуються більшим ступенем імперативності регулювання порівняно із землями приватної власності.
Річна орендна плата за землю визначена відповідно до чинного законодавства, розрахована згідно з додатком до договору №1 та за повний рік оренди, на дату укладення договору складала 157 714,83 грн, де нормативно грошова оцінка складала 350 477,27 грн. Річна орендна плата відповідно до рішення 47 сесії Чернівецької міської ради V скликання від 24 грудня 2009 року №1179 в період з 01 січня 2010 року по 30 червня 2010 року становила 126 171,87 грн. Додатковим договором № 1/6348 до договору оренди землі від 08 квітня 2010 року сторони домовились, що річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 36 536,22 грн.
Відповідно до рішення 47 сесії міської ради V скликання від 24 грудня 2009 року №1179 “Про продовження терміну дії рішення 39 сесії Чернівецької міської ради V скликання від 30.04.2009 №922 “Про підтримку орендарів земельних ділянок міста Чернівців у період фінансово-економічної кризи» на період з 08.02.2010 по 30.06.2010 річна орендна плата становить 29 228,98 грн.
Для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено Законом України «Про оцінку земель».
Відповідно до ч.5 ст.5 ЗУ «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Статтею 13 ЗУ «Про оцінку земель» встановлено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок. Відповідно до абзацу другого частини першої статті 13 ЗУ «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно із ч.1 ст.15 ЗУ «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
За змістом статті 18 ЗУ «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».
Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений статтею 23 Закону України «Про оцінку земель». Частинами першою, третьою та четвертою цієї статті передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
Пунктом 271.2 статті 271 Податкового кодексу України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Положеннями пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Як вбачається із матеріалів справи, рішенням Чернівецької міської ради від 26 лютого 2021 року № 118 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність, окремих пунктів рішення міської ради V скликання від 12 лютого 2008 року № 510» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Чернівців, розроблену Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «Дніпромісто» ім. Ю.М. Білоконя.
Згідно з пунктом 2 зазначеного рішення нову нормативну грошову оцінку земель міста Чернівці введено в дію з 01 січня 2022 року.
Вказане рішення як нормативний акт доведено до відома населення, зокрема шляхом його оприлюднення на офіційному вебсайті Чернівецької міської ради: http://chernivtsy.eu/portal/1154.
Таким чином, починаючи з 2022 року річний розмір орендної плати визначається відповідно до норм Податкового кодексу України та обчислюється згідно з рішенням міської ради від 23.10.2008 № 715 (зі змінами) «Про затвердження Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у м. Чернівцях» за ставкою 3,0 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначеної відповідно до рішення Чернівецької міської ради від 26.02.2021 № 118.
Відповідно до витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 14.04.2025 № НВ-9958774992025, сформованого автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:06:00:0064, якою користується відповідач, станом на 2025 рік становить 10 334 777,93 грн.
Разом з тим з інформації, розміщеної на офіційному вебсайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (https://land.gov.ua/derzhgeokadastr-povidomlyaye-pro-indeksacziyu-normatyvnoyi-groshovoyi-oczinky-zemel-za-2024-rik/), коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік для всіх категорій земель становить 1,12, а за 2023 рік - 1,051.
Відтак нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:06:00:0064 у 2024 році становила 9 227 480,29 грн, у 2023 році - 8 779 714,83 грн, а у 2022 році - 7 634 534,65 грн.
Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.
Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац другий ч.1 ст.13 ЗУ «Про оцінку земель»). Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням частини другої статті 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Враховуючи викладене, колегія суддів відхиляє доводи апелянта про необхідність укладення окремої додаткової угоди до договору оренди землі для зміни розміру орендної плати, у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки, оскільки визначення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності безпосередньо залежить від затвердженої нормативної грошової оцінки та підлягає застосуванню незалежно від внесення відповідних змін до договору оренди.
Нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки згідно з наведеними вище законодавчими нормами встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування.
Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.
Перевіривши розрахунок орендної плати за землю, не сплаченої орендарем у зв'язку із введенням в дію з 01.01.2022 року нормативної грошової оцінки земель міста Чернівці, яка підлягає стягненню за період з 01.01.2022 до 31.12.2024 та становить 897 786,10 грн, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що такий є правильним.
Доводи скаржника про зменшення розміру земельної ділянки внаслідок природних зсувних процесів критично оцінюються колегією суддів, оскільки у разі виникнення таких обставин відповідач повинен дотриматися встановленої законодавством процедури щодо зміни розміру, конфігурації земельної ділянки, а відтак і внесення відповідних змін до відомостей про земельну ділянку та умов договору оренди. Натомість матеріали справи не містять доказів вчинення відповідачем таких дій.
Згідно з ч.ч.1, 4, 5, 9 ст.79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Слід зазначити, що об'єктом оренди за укладеним сторонами договором є сформована земельна ділянка загальною площею 0,1956 га кадастровий номер 7310136600:06:00:0064, відтак, у відповідача виник обов'язок щодо сплати орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою.
Щодо позовної давності, колегія суддів зазначає наступне:
Відповідно до ст.256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Згідно з ст.257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється у три роки.
В силу ч.1 ст.261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Поряд з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України) установлено з 12 березня 2020 року на всій території України карантин. Строк карантину неодноразово продовжувався. Запроваджено обмежувальні заходи щодо протидії поширенню коронавірусу COVID-19, які безпосередньо впливають на виконання державою своєї соціальної, економічної, правозахисної функцій, введено певні обмеження прав та свобод людини і громадянина.
Законом України від 30 березня 2020 року №540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» розділ «Прикінцеві та перехідні положення» ЦК України доповнено, зокрема, пунктом 12 наступного змісту: «Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину».
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 червня 2023 року №651 на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 відмінено з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року.
Поряд з тим, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому, дію воєнного стану було неодноразово продовжено. Зокрема, Законом України про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» № 3891-IX від 23.07.2024, дію воєнного стану продовжено до 09.11.2024.
Пунктом 19 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України передбачено, що у період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 року № 64/2022, затвердженим ЗУ "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.022 № 2102-IX, перебіг позовної давності, визначений цим Кодексом, зупиняється на строк дії такого стану.
Предметом позову у цій справі є стягнення орендної плати за період 2022-2024 роки, тобто період продовження та зупинення перебігу позовної давності, а з цим позовом, позивач звернувся до місцевого господарського суду - 04 серпня 2025 року, тобто в період зупинення перебігу позовної давності (до 04 вересня 2025 року), відтак, остання ним не пропущена.
Статтею 73 ГПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.86 ГПК України).
За наведених вище обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про стягнення з відповідача на користь позивача 897 786,10 грн - орендної плати за період 2022-2024 роки.
Рішення суду першої інстанції прийняте у відповідності з вимогами діючого законодавства, а тому підстав для його скасування апеляційний господарський суд не вбачає.
Відповідно до ст.236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Статтею 276 ГПК України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на наведене, колегія суддів дійшла висновку про залишення рішення місцевого господарського суду без змін, а апеляційної скарги - без задоволення.
Судовий збір за подання апеляційної скарги, у відповідності до ст.129 ГПК України, покладається на скаржника.
Керуючись ст.ст.236, 270, 275, 276, 281, 282 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд,
ухвалив:
Рішення Господарського суду Чернівецької області від 24 листопада 2025 року у справі № 926/2594/25 залишити без змін, а апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця Гісса Костянтина Олеговича - без задоволення.
Матеріали справи № 926/2594/25 повернути до Господарського суду Чернівецької області.
Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення і може бути оскаржена у касаційному порядку у відповідності до вимог ст.ст.286-291 ГПК України.
Повну постанову складено 16 березня 2026 року
Головуючий (суддя-доповідач) Якімець Г.Г.
Суддя Бойко С.М.
Суддя Бонк Т.Б.