Постанова від 13.03.2026 по справі 140/6133/25

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2026 рокуЛьвівСправа № 140/6133/25 пров. № А/857/51733/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді: Носа С.П.;

суддів: Кухтея Р.В., Шевчук С.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2025 року у справі № 140/6133/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

суддя у І інстанції Шепелюк В.Л.

час ухвалення рішення не зазначено,

місце ухвалення рішення м. Луцьк,

дата складення повного тексту рішення не зазначено,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся у Волинський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області в якому просив визнати протиправними дій щодо припинення з 01 січня 2025 року нарахування та виплати індексації пенсії нарахованої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова№118); зобов'язати поновити з 01 січня 2025 року нарахування та виплату індексації пенсії нарахованої згідно з Постановою 118.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2025 року позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено повністю.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку, яке, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Позивач своїм правом на подання відзиву на апеляційні скарги не скористався, відповідно до частини 4 статті 304 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

На підставі пункту 1 частини 1 статті 311 КАС України розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років у розмірі 50% грошового забезпечення (при вислузі років 20 років) відповідно до Закону №2262-XII, що підтверджується витягом про перерахунок пенсії за вислугу років з пенсійної справи №0306001125-Державний департамент з питань виконання покарань.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2024 року у справі №140/8774/24, яке набрало законної сили 14 листопада 2024 року, визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні з 01 лютого 2023 року перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 17 червня 2024 року №5к/вих/4.2/5794 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії; зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 17 червня 2024 року №5к/вих/4.2/5794 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідач з 01 січня 2025 року на виконання вказаного рішення суду здійснив перерахунок пенсії позивача, в результаті якого її розмір становить 22492,84 грн: 20992,84 грн - основний розмір пенсії; 1500,00 грн - підвищення (індексація) за 2024 рік.

Листом від 27 січня 2025 року №1155-477/Ж-02/8-0300/25 на звернення позивача щодо здійснення нарахування та виплати з 01 січня 2025 року індексації пенсії установленої Постановою №118 (а.с.11-12), ГУ ПФУ у Волинській області повідомило, що оскільки, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2024 року у справі №140/8774/24 розмір пенсії перераховано з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 січня 2023 року, для встановлення індексації відповідно до Постанови №118 підстави відсутні.

Позивач не погоджуючись із такими діями відповідача, звернувся до суду з цим позовом.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначає Закон №2262-ХІІ.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-ХІІ, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно статті 64 Закону №2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Кабінет Міністрів України 16 лютого 2022 року прийняв Постанову №118, пунктом 2 якої визначено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 “Про додатковий та соціальний захист окремих категорій осіб».

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 р. до 28 лютого 2022 р. за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.»

Згідно пункту 3 розділу “Прикінцеві положення» Закону України “Про Державний бюджет України на 2023 рік» (Закон №2710-IX) зупинено дію Закону України від 03 липня 1991 року №1282-XII “Про індексацію грошових доходів населення».

Відповідно до підпункту 2 пункту 22 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України, Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.

Пунктом 8 розділу “Прикінцеві положення» Закону №2710-IX встановлено, що у 2023 році, зокрема частина друга статті 42 Закону “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 64 Закону №2262-ХІІ застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

Отже, Постановою №118 визначено умови та порядок застосування, в тому числі статті 64 Закону №2262-ХІІ.

Разом з тим, Постановою №118 чітко визначено, що передбачене підвищення пенсії, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2024 року у справі №140/8774/24 позивачу здійснено перерахунок та виплату пенсії з 01 лютого 2023 року на підставі оновленої довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 17 червня 2024 року №5к/вих/4.2/5794 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, що не заперечується сторонами.

Верховний Суд у рішенні від 16 грудня 2024 року за результатом розгляду справи №400/6254/24 як зразкової, зазначив, згідно з яким перерахунок пенсії військовослужбовця на підставі рішення суду, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від 24 лютого 2023 року №168 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», змінює розмір грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу) та є правомірною підставою для припинення виплати індексації в розмірі, передбаченому Постановами №№118, 168.

Згідно статті 64 Закону №2262-XII індексація пенсії не здійснюється, якщо перерахунок відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII відбувся у попередньому календарному році та/ або в році можливої індексації (до дати такої).

Отже, судом не встановлено здійснення позивачу перерахунку пенсії в 2021-2022 роках у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення станом на 2021-2022 роки, відтак припинення нарахування та виплати індексації на підставі Постанови №118 є протиправним.

Відповідна позиція стосовно нарахування індексації в разі нездійснення позивачу перерахунку пенсії в 2021-2022 роках у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму на відповідний рік, викладена в ухвалі Верховного Суду від 26 травня 2025 року у справі №300/8001/24.

Верховний Суд у зразковій справі №400/6254/24 звернув увагу, що виплату позивачу індексації, в тому числі відповідно до Постанови №118, припинено внаслідок того, що на виконання рішення суду розмір пенсії перераховано з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 січня 2022 року. У спірному випадку позивачу не здійснювався перерахунок пенсії на підставі грошового забезпечення, визначеного станом на 01 січня 2021 року чи станом на 01 січня 2022 року.

За таких обставин, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанцї про визнання протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо припинення з 01 січня 2025 року нарахування та виплати позивачу індексації пенсії відповідно до Постанови №118 та зобов'язання відповідача здійснити позивачу з 01 січня 2025 року нарахування та виплату індексації пенсії відповідно до Постанови №118.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В частині решти доводів апеляційної скарги колегія суддів враховує, що, оцінюючи наведені сторонами доводи, апеляційний суд виходить з того, що всі конкретні, доречні та важливі доводи, наведені сторонами, були перевірені та проаналізовані судом першої інстанції, та їм було надано належну правову оцінку.

Право на вмотивованість судового рішення є складовою права на справедливий суд, гарантованого ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Як неодноразово вказував Європейський суд з прав людини, право на вмотивованість судового рішення сягає своїм корінням більш загального принципу, втіленого у Конвенції, який захищає особу від сваволі; рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (рішення у справі «Руїз Торія проти Іспанії», параграфи 29 - 30). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною; більше того, воно дозволяє судам вищих інстанцій просто підтримати мотиви, наведені судами нижчих інстанцій, без того, щоб повторювати їх.

У рішенні «Петриченко проти України» (параграф 13) Європейський суд з прав людини вказував на те, що національні суди не надали достатнього обґрунтування своїх рішень, та не розглянули відповідні доводи заявника, навіть коли ці доводи були конкретними, доречними та важливими.

Наведене дає підстави для висновку, що доводи сторін у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.

Керуючись статтями 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області залишити без задоволення.

Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2025 року у справі № 140/6133/25 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя С. П. Нос

судді Р. В. Кухтей

С. М. Шевчук