Рішення від 13.03.2026 по справі 420/1473/26

Справа № 420/1473/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Вовченко О.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 20.01.2026 року надійшов позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Відповідача щодо не розгляду по суті заяв Позивача від 01.10.2025, 28.10.2025 та 26.11.2025 року про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про непридатність Позивача до військової служби з виключенням його з військового обліку;

- зобов'язати Відповідача виключити Позивача з військового обліку на підставі графи І статті 86 А Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України затвердженого наказом Міністра оборони України від 12.07.99 N 207) з внесенням до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів запису про виключення Позивача з військового обліку військовозобов'язаних.

Ухвалою суду від 26.01.2026 року позов залишено без руху.

29.01.2026 року від представника позивача до суду надійшла заява разом із доказами доплати судового збору.

Ухвалою від 11 лютого 2026 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 . Відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог в позивній заяві зазначено, що 29.03.1993 р. військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 був визнаний непридатним до військової служби у мирний час, придатним до нестройової служби у військовий час за графою 1 статті 38 «в» Розкладу хвороб згідно зі наказом Міністра оборони СРСР від 1987 року № 260 - у позивача встановили хронічні болі кісток, хрящів, м'язів, сухожиль і суглобів з незначним порушенням функції. 27.10.2004 р. військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 позивач був визнаний непридатним до військової служби зі зняттям із військового обліку за графою І статті 86 А Розкладу хвороб згідно із наказом Міністра оборони України від 12.07.1999 р. № 207, про що у військовому квитку позивача зроблено відповідний запис військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_3 із проставленням печатки зазначеного військового комісаріату. Відповідно до положень графи І ст. 86 А Розкладу хвороб, станів і фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби у Збройних Силах України, в редакції, затвердженій наказом Міністра оборони України від 12.07.1999 р. № 207, військовозобов'язані, які мають вроджені вади розвитку органів та систем зі значним порушенням, є непридатними до військової служби зі зняттям з військового обліку. ІНФОРМАЦІЯ_4 27.10.2004 р., позивач був виключений із військового обліку. Відповідно до п. а) ч. 5 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» в редакції, яка діяла станом на 27.10.2004 р., виключенню з військового обліку у військових комісаріатах підлягають громадяни, визнані

військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку. Отже, позивача, із 27.10.2004 р. перестав бути військовозобов'язаним. У зв'язку із початком широкомасштабної війни російської федерації проти України позивач в статусі невійськовозобов'язаної особи разом зі своєю родиною 28.02.2022 р. виїхав за кордон. Будь-яких перешкод у його виїзді, зважаючи на відмітки у військовому квитку Позивача, Державна прикордонна служба України не здійснювала. 23.09.2025 р. Позивач за місцем своєї роботи дізнався, що ІНФОРМАЦІЯ_5 викликає його повісткою як військовозобов'язаного для уточнення даних. Тоді ж через застосунок Дія позивач дізнався, що в електронному військово-обліковому документі він значиться як військовозобов'язаний. 07.10.2025 р., перебуваючи за кордоном, позивач надіслав на адресу відповідача заяву, датовану 01.10.2025 р. в якій, посилаючись на відмітки у військовому квитку, просив відповідача внести вiдповiднi данi до державних peecтpiв про непридатність позивача до військової служби i виключити з військового обліку. Позивач зазначив, що він має проблеми зі здоров'ям. До вказаного листа позивач додав підтверджуючі документи. Проте 21.10.2025 р. Відповідач, з посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа» та Постанову Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», замість розгляду заяви позивача по суті запропонував прибути до відповідача для актуалізації персональних даних. 28.10.2025 р. позивач вдруге звернувся до відповідача із заявою щодо внесення вірних даних до державних peєcтpiв про те, що він непридатний до військової служби i виключений з вiйськового облiку. 20.11.2025 р. замість розгляду заяви позивача по суті відповідач вчергове відмовився її розглянути, зазначивши, що обов'язок розглянути цю заяву по суті у нього не виникає. 26.11.2025 р. позивач втретє надіслав на адресу відповідача заяву, в якій вказував на протиправність його дій та просив відповідача внести вiдповiднi данi до державних peєcтpiв про те, що позивач непридатний до військової служби i виключений з вiйськового облiку. Відповідь відповідача на третє звернення позивач не отримав. Відповідач безпідставно вніс до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про позивача як військовозобов'язаного, чим поклав на нього додаткові обов'язки, і відмовляється усунути допущене порушення, допускаючи бездіяльність.

Адміністративний позов з додатками направлений ІНФОРМАЦІЯ_6 в його електронний кабінет. Документи доставлено 20.01.2026 року, що підтверджено квитанцією №5691779 про доставку документів до зареєстрованого електронного кабінету ІНФОРМАЦІЯ_7 (а.с. 58-60).

Ухвала про відкриття спрощеного позовного провадження від 11.02.2026 року по справі № 420/1473/26 надіслана ІНФОРМАЦІЯ_8 в його електронний кабінет. Документи доставлено 13.02.2026 року, що підтверджено довідкою про доставку електронного листа (а.с. 73).

Відповідач не скористався процесуальним правом надати відзив на позовну заяву.

Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Ухвалою суду від 13.03.2026 року відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про витребування доказів по справі за ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, дослідивши обставини, якими обґрунтовано позовні вимоги та перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 з 15.12.2004 року, що підтверджено паспортом громадянина України від 27.12.2016 року (а.с. 9-17).

Згідно картки фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 одержав ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 , що підтверджено карткою від 11.03.2004 року (а.с. 18).

28 лютого 2022 року ОСОБА_1 , виїхав з України, що підтверджено паспортом громадянина України для виїзду за кордон від 06.11.2020 року (а.с. 19-20).

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , згідно облікових даних у військовому квитку НОМЕР_2 від 11.01.1994, виданому ІНФОРМАЦІЯ_11 , не проходив строкову військову службу (п.15); військове звання: рядовий (п.20); 29.11.1993 року комісією при ІНФОРМАЦІЯ_12 визнаний придатним до нестройової служби по гр. 1 ст. 38 «в» Розкладу хвороб (наказ МОСРСР 1987 № 260) (п. 29); 27.10.2004 р. комісією при ІНФОРМАЦІЯ_13 , визнаний «НП зі зняттям з в/обліку по гр. І ст. 86 «а» розкладу хвороб, (наказ МО України 1999 р. № 207) (п.30).

В розділі VIII військового квитка позивача НОМЕР_2 від 11.01.1994 наявні штампи в підрозділі «Прийнято на облік»:

- «прийнятий на облік - ІНФОРМАЦІЯ_11 11.01.2094»;

- «прийнятий на облік військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_14 11.01.1994»;

в підрозділі «Знятий з обліку»: - знятий з обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_14 25.08.2004 р. у ІНФОРМАЦІЯ_13 ;

в підрозділі «Прийнято на облік» - «прийнятий на облік Суворовським РВК 27.10.2004», також на штампі про прийняття на облік зазначено «виключ.» (а.с.21зв.-25).

Також у військовому квитку НОМЕР_2 від 11.01.1994 наявні закреслені записи:

- в розділі IV: категорія обліку 2 (п.23); група облік СА (п.24); склад - солдат (п.25); № НОМЕР_4 (п.26); найменування посади і військово-облікової спеціальності: не має військової підготовки, придатний до нестройової служби (п. 27) при цьому відсутні посилання про підстави викреслених записів та дати їх внесення (а.с.23-24).

ІНФОРМАЦІЯ_15 виписано повістку № 1960 на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 про необхідність з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_7 02.10.2025 р. о 9:00 год для уточнення своїх персональних / військово-облікових даних (а.с. 26).

Згідно військово-облікового документу «Резерв+» від 07.11.2025 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 РНОКПП НОМЕР_1 є військовозобов'язаним, на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 , Номер в реєстрі Оберіг 120420230640324900189 ВОС НОМЕР_5; причина звернення до Нацполіції «Ви не прибули за мобілізаційним розпорядженням 03.10.2025» та наявний запис «Порушення правил військового обліку» (а.с. 27).

ОСОБА_1 , звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_7 з заявою від 01.10.2025 про внесення до всіх відповідних державних реєстрів даних, що він є непридатним до військової служби і виключений з військового обліку (а.с. 28).

ІНФОРМАЦІЯ_15 розглянута заява ОСОБА_1 та 21.10.2025 року надано відповідь № 15430, де з посиланням на Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, запропоновано прибути до ІНФОРМАЦІЯ_7 в зручний час, для належної актуалізації

персональних даних (в т.ч. оригінали та копії паспорту, ідентифікаційного номеру платника податків, військовий квиток, рішення військово-лікарської комісії, свідоцтва про хворобу та інші документи).

28 жовтня 2025 року позивач направив до ІНФОРМАЦІЯ_7 заяву де просив вважати правильною датою його виключення з військового обліку 27.10.2004 р., яка і вказана у військовому квитку на сторінці 27 та звернув увагу на той факт, що він визнаний відповідальними співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_16 не придатним до військової служби, знятим та виключеним з військового обліку 27.10.2004 р. Враховуючи вищевикладене, просив внести відповідні дані про те, що він непридатний по військової служби і виключений з військового обліку до всіх відповідних державних реєстрів (а.с. 31).

ІНФОРМАЦІЯ_15 розглянута заява ОСОБА_1 , від 28.10.2025 року та 20 листопада 2025 року надано відповідь № 17455, де з посиланням на Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», постанову Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа», Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Великий тлумачний словник сучасної української мови, зазначено, що надання військовозобов'язаним засобами поштового зв'язку на адресу ТЦК та СП заяви не може вважатись вчиненням цієї дії ним особисто, тобто з дотриманням вимог підпункту 8 пункту 1 Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних (додаток 2 до Порядку військового обліку) та пункту 58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024 року, а саме самостійно, за прямою його участю у цьому процесі без посередництва та залучення інших осіб чи організацій. Діючим законодавством встановлений єдиний безальтернативний шлях надання до ІНФОРМАЦІЯ_7 документів подання їх військовозобов'язаним особисто. Через недотримання військовозобов'язаним процедури особистого звернення із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_7 , обов'язок розглянути це звернення по суті не виникає (а.с. 32-34).

26 листопада 2025 року позивач направив заяву до ІНФОРМАЦІЯ_7 де зазначено, що з 27.10.2004р. він не є ані призовником, ані військовозобов'язаним, ані резервістом, а значить до нього Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», постанова Кабiнету Міністрів України №559 від 16 травня 2024 року застосовуватися не можуть. Просив внести відповідні дані про те, що він непридатний до військової служби і виключений з військового обліку до всіх відповідних державних реєстрів.

Не отримавши відповідь на заяву від 26.11.2025 року позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду по суті заяв позивача від 01.10.2025, 28.10.2025 та 26.11.2025 року про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про непридатність позивача до військової служби з виключенням його з військового обліку, та 20.01.2026 року представник позивача звернувся до суду з позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Приписами п.20 ч.1 ст. 106 Конституції України визначено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який неодноразово продовжувався та діє станом на теперішній час.

Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 р. № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

В Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 р. № 3543-XII (далі - Закон № 3543-ХІІ), визначені правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Згідно зі ст. 1 Закону № 3543-XII, мобілізація це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано; особливий період це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

В ст. 22 Закону № 3543-XII зазначено, що громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду (ч.1). проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.. (ч.2). У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк (ч.3). Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України (ч.5).

Згідно ч. 5 ст. 33 Закону № 2232-ХІІ військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 154 від 23.02.2022 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі Положення № 154).

Відповідно до п. 1 Положення № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

За змістом положень п. 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, зокрема із застосуванням системи електронної черги (у порядку, визначеному Міноборони), видають необхідні довідки та інші документи.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені в Законі України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Приписами ст. 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

В ч. 1 ст. 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» передбачено, що держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядниками Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України, Служба безпеки України, Служба зовнішньої розвідки України та розвідувальний орган Міністерства оборони України (далі - розпорядник Реєстру). Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Положеннями п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Порядок № 1487).

Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном.

Відповідно до п. 2 Порядку № 1487, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно абз. 2 п. 3 Порядку № 1487, для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

В п. 16 Порядку №1487 визначено, що військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації - на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів.

Відповідно пунктів 20, 23 Порядку №1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Призовники, військовозобов'язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних.

В абз. 3 п. 79 Порядку № 1487, зазначено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Порядок №559).

Приписами п. 3 Порядку №559 передбачено, що відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває на військовому обліку Збройних Сил або був виключений з такого обліку, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним (крім військово-облікових документів військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів). Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через: Портал; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).

В п. 4 Порядку № 559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів або громадян України, звільнених у відставку із зазначених органів), громадянин України для внесення відповідних змін повинен скористатися засобами Порталу або особисто звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, його відділу за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви про внесення змін. У разі невідповідності відомостей, зазначених у військово-обліковому документі у паперовій формі (зокрема відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу), відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, призовник, військовозобов'язаний або резервіст, який перебуває на військовому обліку, або громадянин України, який був виключений з військового обліку (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів або громадян України, звільнених у відставку із зазначених органів), повинен сформувати військово-обліковий документ в електронній формі відповідно до пункту 6 цього Порядку. Зміни у військово-облікові документи у паперовій формі зазначених громадян України не вносяться, а військово-облікові документи у паперовій формі, відомості в яких не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, вважаються недійсними.

За змістом п. 5 Порядку № 559 Військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.

Відтак до компетенції районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки належить взяття, зняття або виключення військовозобов'язаних з військового обліку

ОСОБА_1 , згідно інформації зазначеної в п. 30 військового квитка НОМЕР_2 , 27 жовтня 2004 року комісією при ІНФОРМАЦІЯ_13 , визнаний «НП зі зняттям з в/обліку по гр. І ст. 86 «а» Розкладу хвороб (наказ МО України 1999 р. №207)» (а.с.24зв.).

Наказом Міністерства оборони України № 207 від 12.07.1999 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.07.1999 за №501/3794) внесені зміни та доповнення до наказу Міністра оборони України від 4 січня 1999 р. № 2, яким затверджено Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України. Наказ № 2 установлював порядок медичного огляду, у тому числі, військовозобов'язаних.

Приписами Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 4 січня 1994 року N 2 (чинна редакція у жовтні 2004 року), визначено, що ВЛК військового комісаріату створюється у районному, міському та районному у місті військовому комісаріаті (п. 60). ВЛК військового комісаріату має право приймати постанову у відповідності з даним Положенням (п.62). Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб і фізичних вад (додаток N 1 даного Положення), що визначають ступінь придатності до військової служби (надалі - Розклад хвороб) (п.75). Лікар виносить одну з таких постанов про придатність або непридатність до військової служби: а) придатний до військової служби; б) тимчасово непридатний до військової служби. Потребує лікування (динамічного спостереження) на термін до ___ (указати дату); в) непридатний до військової служби в мирний час, обмежено здатний у воєнний час; г) непридатний до військової служби зі зняттям з військового обліку (п.95). Дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу і т.п.), стан їх здоров'я та постанова ВЛК записуються у книгу протоколів засідань військово-лікарської комісії (додаток N 3 до Положення). Крім того, дані про стан здоров'я та постанови ВЛК записуються: в) на військовозобов'язаних - у картку обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного (додаток N 12 до Положення), за необхідності у довідку (додаток N 9 до Положення), а зміст постанови комісії, крім того, - у військовий квиток та облікову картку (п. 256).

Додатком 1 до Положення № 2 затверджений Розклад хвороб, станів і фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби у Збройних Силах України.

Статтею 86 Розкладу хвороб, станів і фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби у Збройних Силах України (Додаток 1 до пунктів 75, 77, 79, 284, 326 Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 04.01.94 N 2 (в редакції наказу Міністра оборони України від 12.07.99 N 207) визначено: природжені вади рганів та систем: а) зі значним порушенням функцій.

Наслідком наявності таких хвороб була непридатність до військової служби із зняттям з військового обліку.

Отже станом на жовтень 2004 року при виявлені військово-лікарською комісією у військовозобов'язаного захворювань зазначених у ст. 86 «а» Розкладу хвороб, станів і фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби у Збройних Силах України, такі особи комісією визнавалися непридатними до військової служби зі зняттям з військового обліку.

При цьому, положення ст. 37 Закону №2232-ХІІ (в редакції станом на 27.10.2004 року дата прийняття рішення комісії при ІНФОРМАЦІЯ_13 відносно позивача) передбачали підстави зняття та виключення з військового обліку військовозобов'язаних.

Відповідно до ч. 4 ст. 37 Закону №2232-ХІІ (в редакції станом на 27.10.2004 року), зняттю з військового обліку у військових комісаріатах підлягають громадяни: а) які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України на постійне або тимчасове проживання на строк більше трьох місяців (відрядження, навчання, відпустка, лікування тощо); б) які після проходження строкової військової служби прийняті на службу рядового і начальницького складу Міністерства внутрішніх справ України, а також взяті на військовий облік Служби безпеки України, Управління державної охорони України та інших військових формувань; в) які вибули на строк більше трьох місяців за межі України; г) в інших випадках, визначених Міністром оборони України.

Згідно п. «а» ч. 5 ст. 37 Закону №2232-ХІІ (в редакції станом на 27.10.2004 року), виключенню з військового обліку у військових комісаріатах підлягають громадяни: а) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Отже станом на 27.10.2004 редакція ст. 37 Закону №2232-ХІІ не містила такої підстави для зняття з військового обліку, як визнання громадян військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби.

З дослідженого судом військового квитка ОСОБА_1 вбачається, що в розділі VIII військового квитка позивача НОМЕР_2 від 11.01.1994 наявні штампи:

в підрозділі «Прийнято на облік»:

- «прийнятий на облік - ІНФОРМАЦІЯ_11 11.01.2094»;

- «прийнятий на облік військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_14 11.01.1994»;

в підрозділі «Знятий з обліку»:

- знятий з обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_14 25.08.2004 р. у ІНФОРМАЦІЯ_13 ;

в підрозділі «Прийнято на облік» - «прийнятий на облік Суворовським РВК 27.10.2004». Також на штампі про прийняття на облік зазначено кульковою ручкою напис «виключ.» (а.с.21зв.-25).

В позовній заяві зазначається, що позивач 27.10.2024 року був виключений із військового обліку відповідно до п. «а» ч. 5 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Суд звертає увагу, що у військовому квитку позивача саме запис про виключення позивача із військового обліку відповідно до п. «а» ч. 5 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» відсутній при цьому згідно ст. 37 Закону №2232-ХІІ в редакції станом на 27.10.2004 року, громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби підлягали виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах.

З зазначених встановлених судом обставин справи вбачається, що у військовому квитку позивача наявні записи щодо зняття з військового обліку 27.10.2002 р., які не узгоджуються з приписами Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та є суперечливими.

Відповідно до розділу II.3. «Медичний огляд військовозобов'язаних» Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України N 2 від 4 січня 1994 року, медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за розпорядженням військового комісара (п. 108).

Особи, які визнані непридатними до військової служби зі зняттям з військового обліку, можуть бути повторно оглянуті ВЛК військових комісаріатів за місцем проживання у випадках, коли в результаті обстеження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах раніше встановлений діагноз переглянутий або вони визнані здоровими (п.110). Картка обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного (додаток N 12 до Положення) із числа солдатів, матросів, сержантів і старшин зберігається у військовому комісаріаті до чергового огляду… (п.114). Дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу і т.п.), стан їх здоров'я та постанова ВЛК записуються у книгу протоколів засідань військово-лікарської комісії (додаток N 3 до Положення). Крім того, дані про стан здоров'я та постанови ВЛК записуються: в) на військовозобов'язаних - у картку обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного (додаток N 12 до Положення), за необхідності у довідку (додаток N 9 до Положення), а зміст постанови комісії, крім того, - у військовий квиток та облікову картку п.п. «в» п. 258).

З зазначених приписів Положення № 2 (в редакції чинній станом на 27.10.2004) вбачається, що дані про стан здоров'я та постанови ВЛК записуються: на військовозобов'язаних у книгу протоколів засідань військово-лікарської комісії та у картку обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного, а за необхідності у довідку а зміст постанови комісії, крім того, - у військовий квиток та облікову картку.

До суду відповідачем, як суб'єктом владних повноважень на виконання приписів ч. 2 ст. 77 КАС України, не надано книгу протоколів засідань військово-лікарської комісії в частинні проходження позивачем ВЛК 27.10.2004 року та картка обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного ОСОБА_1 .

Проте з військового квитка позивача вбачається, що комісією при ІНФОРМАЦІЯ_13 27.10.2004 року встановлено, що у позивача наявне захворювання, що зазначене у ст. 86 «а» Розкладу хвороб, станів і фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби у Збройних Силах України.

В позовній заяві зазначено, що позивач з електронного військово-облікового документу дізнався, що він значиться, як військовозобов'язаний. На підтвердження зазначеного до суду надав військово-обліковий документ «Резерв+» від 07.11.2025 року виписаного ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 з зазначенням категорії обліку - військовозобов'язаний, на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 , Номер в реєстрі Оберіг 120420230640324900189 ВОС НОМЕР_5 (а.с. 27).

Також до позову надано повістку № 1960 на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 про необхідність з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_7 02.10.2025 р. о 9:00 год для уточнення своїх персональних / військово-облікових даних (а.с. 26).

З досліджених судом електронного військово-облікового документу та повістки № 1960, вбачається, що вони виписані ОСОБА_2 , при цьому згідно паспорту громадянина України та картки фізичної особи - платника податків, що надані до позовної заяви, позивачем у справі є ОСОБА_1 .

Зазначена невідповідність прізвищ: позивача - ОСОБА_3 - (згідно паспорту громадянина України) та особи зазначеної в електронному військово-обліковому документі - Шіндер, може свідчити по помилку допущену у електронному військово-обліковому документі, або належність даного електронного військово-облікового документу іншій особі.

Позивач 01.10.2025 року, 28.10.2025 року та 26.11.2025 року звертався з заявами до ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо внесення до Реєстру відповідних його даних.

Заяви позивача від 01.10.2025 року, та від 28.10.2025 року розглянуті відповідачем та надано ІНФОРМАЦІЯ_15 21.10.2025 року (а.с. 29-30) та 20.11.2025 року (а.с. 32-34) відповіді.

При цьому доказів розгляду заяви ОСОБА_1 від 26.11.2025 року (а.с. 35), що була отримана відповідачем 16.12.2025 року (а.с. 36-37) до суду не надано.

З урахуванням приписів п. 4 Порядку № 559 та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку про протиправність бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_7 , щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 26.11.2025 року.

З метою захисту прав позивача, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_15 розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.11.2025 року.

В матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази та судом під час розгляду справи не встановлені правові підстави за яких можливо встановити що в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів наявна інформація відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_10 , яка не узгоджується з обліковими даними позивача визначеними у військовому квитку НОМЕР_2 .

З урахуванням встановлених обставин справи суд дійшов висновку, що позовні вимоги

про зобов'язання відповідача виключити ОСОБА_1 з військового обліку на підставі графи І статті 86 А Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України затвердженого наказом Міністра оборони України від 12.07.99 N 207) з внесенням до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів запису про виключення позивача з військового обліку військовозобов'язаних не підлягають задоволенню, оскільки є передчасними, так як внесенню таких відомостей має передувати їх перевірка, що належить до виключної компетенції відповідача

За правилами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Приймаючи до уваги вище наведене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Положеннями частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач сплатив судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 3194,88 грн., що документально підтверджується квитанціями від 20.01.2026 та від 28.01.2026 року (а.с. 6, 68).

Отже, підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_6 , судовий збір у розмірі 1094,96

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_17 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 26.11.2025 року.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.11.2025 року

В іншій частині позовних вимог відмовити

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_17 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_17 на користь ОСОБА_1 1094,96 грн. судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 )

Суддя O.A. Вовченко