14 березня 2026 року справа №320/11274/26
Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКВІПТОРГ» до Державного підприємства Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель" про визнання протиправними та скасування рішень,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКВІПТОРГ» (далі - позивач) з позовом до Державного підприємства Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель" (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- рішення уповноваженої особи Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель» оформлене Протоколом визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю UA-2026-02-17-011292-a від 11.03.2026, лот № 2 Термос ТВН-12 (ДК 021:2015: 39220000-0: Кухонне приладдя, товари для дому та господарства і приладдя для закладів громадського харчування).
- рішення уповноваженої особи Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель» оформлене Протоколом відхилення тендерної пропозиції/пропозиції UA-2026-02-17-011292-a від 09.03.2026, лот № 2 Термос ТВН-12 (ДК 021:2015: 39220000-0: Кухонне приладдя, товари для дому та господарства і приладдя для закладів громадського харчування).
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.03.2026р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з призначенням судового засідання на 13.03.2026р. о 13:00 год. Відповідачу було запропоновано подати відзив на позовну заяву через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» (з підтвердженням їх направлення іншим учасникам справи) до початку судового засідання.
Від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, відповідно до якого відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Сторони у судове засідання з'явились. Представник позивача просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував.
Суд, за згодою сторін, перейшов до подальшого розгляду справи у письмовому провадженні за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить з наступного.
17.02.2026р. Державним підприємством Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель», як Замовником, було опубліковано оголошення про проведення спрощеної закупівлі (ідентифікаційний UA-2026-02-17-011292-a) - ДК 021:2015: 39220000-0 - Кухонне приладдя, товари для дому та господарства і приладдя для закладів громадського харчування, 2 лоти.
Товариство з обмеженою відповідальністю “ЕКВІПТОРГ», як учасник даної закупівлі за Лотом 2 подало свою пропозицію 25.02.2026р., з переліком всіх необхідних документів, у терміни та порядку, передбаченому відповідачем.
За результатами розкриття пропозицій 26.02.2026р., пропозиція позивача виявилась найбільш вигідною.
Рішенням уповноваженої особи, оформленим протоколом від 03.02.2026р., щодо виявлення невідповідностей та розміщення повідомлення з вимогою про їх усунення UA-2026-02-17-011292-a за лотом 2, в частині надання документів на підтвердження наявності документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів) відповідно до вимог підпунктів 1.1. та 1.2 пункту 1 Додатка № 4 до Оголошення про проведення спрощеної закупівлі. Термін усунення невідповідностей - до 04.03.2026р. 17:29.
ТОВ «ЕКВІПТОРГ» виконало вимогу 04.03.2026р. 13:27 - надало довідку про аналогічний договір, договір ПОСТАВКИ № 181125/20 від 18.11.2025р., видаткову накладну № РН-25/12/16 від 16.12.2025р., договір поставки №17102024/02 від 17.10.2024 з видатковими накладними №РН-00000042 від 10.06.2025р., №РН-00000044 від 10.06.2025р. та №РН-00000045 від 11.06.2025р., що у сукупності підтверджує досвід виконання позивачем аналогічних договорів.
09.03.2026р. Протоколом Уповноваженої особи державного підприємства Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель» пропозиції/пропозиції UA-2026-02-17-011292-a, затверджено рішення про відхилення тендерної пропозиції/ пропозиції ТОВ «ЕКВІПТОРГ», з підстави, що пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі, а саме - «Термос ТВН-12» виробництва «Nanjing Zennison Outdoor Equipment Co., Ltd., країна виробника та походження - Китай» не відповідає TC A01XJ.15074-605:2025 (03). ТОВ «ЕКВІПТОРГ» надано недостовірну інформацію в цій частині, у зв'язку з чим не підтверджено відповідність встановленим вимогам Оголошення щодо технічних та якісних характеристик предмета закупівлі. Відповідно до частини 13 статті 14 Закону Замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі.
Не погоджуючись із правомірністю такого рішення, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель визначає Закон України Про оборонні закупівлі від 17.07.2020 №808-IX, метою якого є визначення правових засад для забезпечення матеріально-технічних і наукових потреб сектору безпеки і оборони держави шляхом ефективного та прозорого здійснення оборонних закупівель із дотриманням заходів захисту національних інтересів, створення конкурентного середовища, запобігання корупції у сфері оборонних закупівель, розвитку добросовісної конкуренції, а також ефективного та прозорого планування, реалізації і контролю за здійсненням оборонних закупівель (далі Закон №808-IX).
Відповідно до пункту 21 частини 1 статті 1 Закону №808-IX оборонні закупівлі - здійснення державним замовником закупівель товарів, робіт і послуг, призначених для виконання державних програм у сферах національної безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони.
Частиною 1 статті 3 Закону №808-IX регламентовано, що оборонні закупівлі здійснюються на основі таких принципів: своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони; послідовність прийняття та виконання рішень щодо розроблення, закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, систематичність їх виконання; конкурентність; ефективність використання коштів, результативність; відкритість та прозорість (крім відомостей, що становлять державну таємницю і розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці); запобігання корупції, зловживанням та дискримінації; цілісність, узгодженість, системність планування та фінансування оборонних закупівель, урахування пріоритетів і обмежень, встановлених державними програмами у сферах національної безпеки і оборони.
Придбання державними замовниками товарів, робіт і послуг може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких закупівель, зокрема спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель (п. 3 ч. 1 ст. 16 Закону №808-IX).
Спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель здійснюються державним замовником у порядку та на умовах, визначених розділом I, статтею 23 розділу II і розділом III Закону №808-IX (ч. 4 ст. 16 Закону №808-IX).
Згідно із частиною 1 статті 24 Закону №808-IX спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель - це процедура, що застосовується державним замовником під час дії особливого періоду в Україні або у період введення надзвичайного стану, або у період проведення антитерористичної операції, або у період здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у разі якщо відомості про закупівлю товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони не становлять державної таємниці.
Спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель здійснюються у порядку, передбаченому для проведення відкритих торгів Законом України "Про публічні закупівлі", з урахуванням особливостей, встановлених статтею 23 та розділами I, III цього Закону (ч. 2 ст. 24 Закону №808-IX).
Особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану передбачені статтею 30 вищевказаного Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону №808-ІХ особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених цієї статтею.
11.11.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1275 Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, пунктом 1 якої затверджено: особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану (далі Особливості); Порядок визначення предмета закупівлі під час здійснення закупівель продуктів харчування, послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та послуг з організації харчування для особового складу Збройних Сил.
Згідно з п. 2 Особливостей № 1275 у цих особливостях терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України Про оборонні закупівлі, Про публічні закупівлі та інших нормативно-правових актах, розроблених на їх виконання.
Пунктом 4 Особливостей № 1275 передбачено, що державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у період дії правового режиму воєнного стану відповідно до цих особливостей.
Пунктом 7 Особливостей № 1275 закріплено, що відповідальною за організацію та проведення оборонних закупівель може бути уповноважена особа/інша особа державного замовника та/або колегіальний орган, що утворюється державним замовником та складається не менше ніж із трьох осіб такого державного замовника. Порядок організації діяльності такого колегіального органу визначається державним замовником.
За приписами п. 8 Особливостей № 1275 державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тис. гривень, робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у разі, коли їх вартість дорівнює або перевищує 1,5 млн. гривень (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин, товарів, робіт і послуг для будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд), в електронній системі закупівель в один із таких способів:
1) у порядку проведення відкритих торгів, що визначений особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 84, ст. 5176; 2023 р., № 51, ст. 2834);
2) у порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України Про публічні закупівлі, з урахуванням положень, визначених цими особливостями;
3) у порядку відбору постачальника шляхом запиту пропозицій постачальників відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 75, ст. 2407);
4) шляхом застосування рамкової угоди відповідно до цих особливостей.
У разі проведення закупівлі в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України Про публічні закупівлі, державний замовник під час розгляду пропозиції учасника спрощеної закупівлі у разі виявлення невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції та/або подання яких вимагалося оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, повинен розмістити у строк, який не може бути меншим, ніж два робочих дні до закінчення строку розгляду пропозицій, повідомлення з вимогою виправити невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у його пропозиції, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення державним замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником спрощених закупівель у складі пропозиції та/або подання яких вимагається оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, слід розуміти невідповідність інформації та/або документів у значенні, наведеному в пункті 43 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178.
Державний замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника спрощеної закупівлі більш як один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції.
Державний замовник відхиляє пропозицію учасника спрощеної закупівлі у разі, коли учасник спрощеної закупівлі не виправив виявлені державним замовником після розкриття пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених державним замовником невідповідностей протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Істотні умови державного контракту (договору), укладеного відповідно до абзацу першого цього пункту, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених пунктом 19 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178, або якщо інше не передбачено нормативно-правовими актами, прийнятими на виконання пункту 2 частини третьої статті 30 Закону України Про оборонні закупівлі.
Під час здійснення оборонних закупівель державні замовники визначають предмет закупівлі відповідно до вимог Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15 квітня 2020 р. № 708, з урахуванням цих особливостей.
Отже, на період дії правового режиму воєнного стану застосовуються приписи статті 30 Закону України Про публічні закупівлі та Особливостей № 1275, відповідно до яких, придбання державними замовниками товарів, робіт і послуг може здійснюватися в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України Про публічні закупівлі, в електронній системі закупівель.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначені Законом України Про публічні закупівлі від 25.12.2015 №922-VIII (далі - Закон №922-VIII).
Так, відповідно до статті 1 Закону №922 у цьому Законі нижченаведені терміни вживаються в такому значенні:
електронна система закупівель - інформаційно-телекомунікаційна система, яка має комплексну систему захисту інформації з підтвердженою відповідністю згідно із Законом України "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах", що забезпечує проведення закупівель, створення, розміщення, оприлюднення, обмін інформацією і документами в електронному вигляді, до складу якої входять веб-портал Уповноваженого органу, авторизовані електронні майданчики, між якими забезпечено автоматичний обмін інформацією та документами;
замовники - суб'єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону;
переможець спрощеної закупівлі - учасник, пропозиція якого відповідає всім умовам, що визначені в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, вимогам до предмета закупівлі і визнана найбільш економічно вигідною та якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю;
предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку;
пропозиція учасника спрощеної закупівлі (далі - пропозиція) - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник подає замовнику відповідно до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимог до предмета закупівлі;
публічна закупівля (далі - закупівля) - придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом;
спрощена закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 і 2 частини першої статті 3 цього Закону;
тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель;
тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації;
учасник процедури закупівлі/спрощеної закупівлі (далі - учасник) - фізична особа, фізична особа - підприємець чи юридична особа - резидент або нерезидент, у тому числі об'єднання учасників, яка подала тендерну пропозицію/пропозицію або взяла участь у переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі.
Згідно з частинами 1-2 статті 3 Закону №922-VIII цей Закон застосовується:
1) до замовників, визначених пунктами 1-3 частини першої статті 2 цього Закону, за умови що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень;
2) до замовників, визначених пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону, за умови що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 1 мільйон гривень, а робіт - 5 мільйонів гривень;
3) до замовників, визначених частиною першою статті 2 цього Закону, які здійснюють спрощені закупівлі відповідно до цього Закону та/або укладають договори без використання електронної системи закупівель відповідно до частин другої, третьої і сьомої цієї статті.
Замовники здійснюють спрощені закупівлі шляхом використання електронної системи закупівель у порядку, передбаченому цим Законом.
Частиною 9 статті 3 Закону №922-VIII встановлено, що особливості здійснення закупівель, визначених цим Законом, для гарантованого забезпечення потреб оборони (крім товарів, робіт і послуг, що підлягають закупівлі відповідно до угод у порядку, визначеному пунктом 6 частини п'ятої цієї статті) Міністерством оборони України та його розвідувальним органом, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національною гвардією України, Національною поліцією України, Державною прикордонною службою України, Службою зовнішньої розвідки України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державною спеціальною службою транспорту, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Управлінням державної охорони України та іншими військовими формуваннями та/або частинами в особливий період, у період проведення операції об'єднаних сил, антитерористичної операції, у період введення надзвичайного стану встановлюються окремим законом.
З наведеного вбачається, що Закон №808-IX визначає загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель, а Закон №922-VIII установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.
Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону № 922-VIII спрощена закупівля проводиться замовником із застосуванням електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону № 922-VIII спрощена закупівля складається з таких послідовних етапів: 1) оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі; 2) уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі; 3) подання пропозицій учасниками; 4) проведення електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону; 5) розгляд на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі, пропозиції учасника; 6) визначення переможця спрощеної закупівлі та укладення договору про закупівлю; 7) розміщення звіту про результати проведення закупівлі відповідно до статті 19 цього Закону.
За приписами частини 3 статті 14 Закону № 922-VIII в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, що оприлюднюється замовником відповідно до статті 10 цього Закону, обов'язково зазначаються: 1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія; 2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності); 3) інформація про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі; 4) кількість та місце поставки товарів або обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг; 5) строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; 6) умови оплати; 7) очікувана вартість предмета закупівлі; 8) період уточнення інформації про закупівлю (не менше трьох робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі в електронній системі закупівель); 9) кінцевий строк подання пропозицій (строк для подання пропозицій не може бути менше ніж два робочі дні з дня закінчення періоду уточнення інформації про закупівлю); 10) перелік критеріїв та методика оцінки пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв; 11) розмір та умови надання забезпечення пропозицій учасників (якщо замовник вимагає його надати); 12) розмір та умови надання забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати); 13) розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону в межах від 0,5 відсотка до 3 відсотків або в грошових одиницях очікуваної вартості закупівлі. В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі може зазначатися інша інформація.
Згідно з частиною 11 статті 14 Закону № 922-VIII замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною. Строк розгляду найбільш економічно вигідної пропозиції не повинен перевищувати п'ять робочих днів з дня завершення електронного аукціону.
Частиною 12 статті 14 Закону № 922-VII передбачено, що за результатами оцінки та розгляду пропозиції замовник визначає переможця.
Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю замовник оприлюднює в електронній системі закупівель.
У разі відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції відповідно до частини тринадцятої цієї статті замовник розглядає наступну пропозицію учасника, який за результатами оцінки надав наступну найбільш економічно вигідну пропозицію.
Наступна найбільш економічно вигідна пропозиція визначається електронною системою закупівель автоматично.
У силу приписів частини 13 статті 14 Закону № 922-VII замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо:
1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі;
2) учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;
3) учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю;
4) якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.
Як встановлено судом позивач був учасником спрощеної закупівлі, оголошеної 17.02.2026р. Державним підприємством Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель», як Замовником, (ідентифікаційний UA-2026-02-17-011292-a) - ДК 021:2015: 39220000-0 - Кухонне приладдя, товари для дому та господарства і приладдя для закладів громадського харчування, 2 лоти.
Товариство з обмеженою відповідальністю “ЕКВІПТОРГ», за Лотом 2 подало свою пропозицію 25.02.2026р., з переліком всіх необхідних документів, у терміни та порядку, передбаченому відповідачем.
Розкриття пропозицій відбулось 26.02.2026р., при цьому пропозиція позивача виявилась найбільш вигідною.
Рішенням уповноваженої особи, оформленим протоколом від 03.02.2026р., щодо виявлення невідповідностей та розміщення повідомлення з вимогою про їх усунення UA-2026-02-17-011292-a за лотом 2, в частині надання документів на підтвердження наявності документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів) відповідно до вимог підпунктів 1.1. та 1.2 пункту 1 Додатка № 4 до Оголошення про проведення спрощеної закупівлі. Термін усунення невідповідностей - до 04.03.2026р. 17:29.
Щодо не підтвердження учасником процедури - ТОВ ЕКВІПТОРГ досвіду виконання аналогічних за предметом договору закупівлі договорів, суд їх відхиляє з наступних мотивів.
Відповідно до п. 2 ч. 2 статті 22 Закону України від 25.12.2015 №922-VІІІ «Про публічні закупівлі» замовник в тендерній документації встановлює один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників встановленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації", та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.
Згідно із ч. 1 ст. 16 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 16 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв як:
1) наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій;
2) наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;
3) наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів);
4) наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю.
В Додатку №4 до Оголошення про проведення спрощеної закупівлі за ідентифікатором UA 2026-02-17-011292-а містяться кваліфікаційні критерії до учасників та інформація перелік документів, які підтверджують відповідність Учасника кваліфікаційним критеріям.
Пункт 1 Додатку №4 до Оголошення про проведення спрощеної закупівлі за ідентифікатором UA 2026-02-17-011292-а містить такий кваліфікаційний критерій як "Наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів)".
Так, згідно з пунктами 1.1, 1.2 пункту 1 Додатку №4 до Оголошення про проведення спрощеної закупівлі за ідентифікатором UA 2026-02-17-011292-а Учасник у складі пропозиції має надати документи, що підтверджують наявність досвіду виконання аналогічного (-их) договору (-ів) протягом останніх трьох років (36 календарних місяців, що передують місяцю оголошення закупівлі) із загальним обсягом постачання (за вартістю договору) не менше 30% від очікуваної вартості закупівлі (частини предмета закупівлі (лота) в разі поділу предмета закупівель на частини):
1.1. Копію (-ї) договору (-ів) в повному обсязі та з усіма додатками, зазначеними в договорі (-ах), які є невід'ємними частинами договору (-ів) та з додатковими угодами, що стосуються зміни обсягів постачання та/або зміни ціни договору (у випадку їх наявності). Примітка: під аналогічним договором слід розуміти договір за предметом закупівлі цього оголошення "Посуд одноразовий" та/або кухонне приладдя. Допускається приховування конфіденційних відомостей в копіях договорів, які не впливають на підтвердження факту постачання визначеного товару у відповідному обсязі (зокрема інформація про місце та умови постачання).
1.2. Копії актів прийому-передачі товару або актів звірки взаєморозрахунків або видаткових накладних, які підтверджують факт виконання аналогічного (-их) договору (-ів) у обсязі не менше 30% від очікуваної вартості, передбаченої умовами закупівлі (частини предмета закупівлі (лота) в разі поділу предмета закупівель на частини). Примітка: надані документи мають містити реквізити договору (номер та дата).
У справі № 460/49097/22 Верховний Суд висловив правову позицію щодо питання застосування підпункту 1 пункту 1 частини першої статті 31 Закону № 922-VIII щодо кваліфікаційних критеріїв, установлених у пункті 3 частини другої статті 16 цього Закону, та виснував, що Закон № 922-VIII не встановлює вичерпного переліку документів, які замовник може вимагати для підтвердження кваліфікаційних критеріїв.
Одним із основних кваліфікаційних критеріїв є наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору.
При цьому, чинне законодавство не дає визначення поняття «аналогічний договір», а отже замовник самостійно визначає перелік документів, якими учасник має підтвердити цей досвід, беручи до уваги специфіку предмета закупівлі.
Водночас, критерії на підтвердження досвіду (обсяги робіт, відсутність претензій тощо) не є дискримінаційними, оскільки дозволяють усім учасникам, які вже виконували подібні роботи, взяти участь у закупівлі та підтвердити свій досвід відповідними договорами чи іншими документами.
Таким чином, відповідно до кваліфікаційного критерію «наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору», учасник може надати будь-який документ, у тому числі довідку, що підтверджує виконання договору(ів), аналогічних до предметів закупівлі.
Верховний Суд зазначив, що ураховуючи вимоги тендерної документації (пункт 5.1.), надання довідки є допустимим, однак істотне значення має її зміст і те, наскільки розкритий зміст інформації про наявність досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів).
За усталеною практикою Верховного Суду замовник визначає вимоги до об'єкта тендеру та встановлює конкурентні умови для учасників, які пропонують товари чи послуги відповідно до його потреб.
Обсяг підтвердження відповідності визначається саме замовником. Він має право:
- розширити вимоги шляхом конкретизації способів підтвердження або додаткових документів;
- звузити вимоги або дозволити учасникам підтвердити відповідність у будь-який прийнятний для них спосіб.
У такому випадку учасник самостійно обирає спосіб підтвердження відповідності тендерним умовам. Це передбачає гнучкість та креативність, що може вплинути на кінцевий результат тендеру та сприяти отриманню замовником оптимальних пропозицій.
Суд звертає увагу, що положеннями пункту 3 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв як: наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів).
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість встановлення замовником такого кваліфікаційного критерію як: наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів).
У той же час, Законом України «Про публічні закупівлі» не передбачено встановлення обмежень, зокрема шляхом визначення періоду тривалості такого досвіду, а лише передбачено можливість встановлення замовником вимоги від учасників процедури закупівлі інформації про наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору.
Суд вважає, що факт наявності досвіду виконання аналогічного договору документально підтверджений позивачем шляхом надання на вимогу відповідача, викладену у рішенні, оформленому протоколом від 03.02.2026р. щодо виявлення невідповідностей та розміщення повідомлення з вимогою про їх усунення UA-2026-02-17-011292-а за лотом 2, 04.03.2026р. о 13:27 год.: довідки про аналогічний договір; договору поставки № 181125/20 від 18.11.2025р.; видаткової накладної № РН-25/12/16 від 16.12.2025р.; договору поставки №17102024/02 від 17.10.2024 з видатковими накладними №РН-00000042 від 10.06.2025р., №РН-00000044 від 10.06.2025р. та №РН-00000045 від 11.06.2025р.
З огляду на подані документи в складі тендерної пропозиції суд погоджується з доводами позивача про те, що останнім підтверджено досвід виконання аналогічного договору протягом останніх трьох років. При цьому Замовник (відповідач у справі) не має претензій до самого факту наявності досвіду позивача щодо виконання аналогічного договору.
Не зважаючи на наведені обставини, 09.03.2026р. Протоколом Уповноваженої особи державного підприємства Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель» пропозиції/пропозиції UA-2026-02-17-011292-a затверджено рішення про відхилення тендерної пропозиції/ пропозиції ТОВ «ЕКВІПТОРГ» згідно приписів ч. 13 ст. 14 ЗУ «Про публічні закупівлі», з підстави, що пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі, а саме - «Термос ТВН-12» виробництва «Nanjing Zennison Outdoor Equipment Co., Ltd., країна виробника та походження - Китай» не відповідає TC A01XJ.15074-605:2025 (03). ТОВ «ЕКВІПТОРГ» надано недостовірну інформацію в цій частині, у зв'язку з чим не підтверджено відповідність встановленим вимогам Оголошення щодо технічних та якісних характеристик предмета закупівлі.
Суд критично ставиться до того, що наведені невідповідності не були викладені у рішенні, оформленому протоколом від 03.02.2026р. з наданням позивачу строку на їх усунення шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення державним замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей, адже такими діями відповідач порушив право позивача, визначене приписами Особливостей № 1275.
Наведене вказує на необґрунтованість та протиправність рішення відповідача від 09.03.2026р. про відхилення тендерної пропозиції/ пропозиції ТОВ «ЕКВІПТОРГ» щодо лоту 2 спрощеної закупівлі UA-2026-02-17-011292-a.
Щодо посилань відповідача на те, що пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі, а саме - «Термос ТВН-12» виробництва «Nanjing Zennison Outdoor Equipment Co., Ltd., країна виробника та походження - Китай», - не відповідає TC A01XJ.15074-605:2025 (03).
Як встановлено судом, відповідно до вимог підпункту 2.1 пункту 2 Додатка № 1 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі (UA-2026-02-17-011292-a), Учасник у складі своєї пропозиції надає гарантійний лист в довільній формі щодо відповідності запропонованого товару вимогам до технічних, якісних та кількісних характеристик предмета закупівлі згідно з Додатком № 3 до Оголошення. Відповідно до Додатку № 3 до Оголошення про проведення спрощеної закупівлі товар має відповідати TC A01XJ.15074-605:2025 (03).
На виконання підпункту 2.1 пункту 2 Додатка № 1 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі (UA-2026-02-17-011292-a), ТОВ «ЕКВІПТОРГ» було надано:
- Гарантійний лист від 25.02.2026 вих. № 25-02/26/04, відповідно до якого ТОВ «ЕКВІПТОРГ» гарантує відповідність запропонованого товару вимогам до технічних, якісних та кількісних характеристик предмета закупівлі згідно з Додатком № 3 до Оголошення, зокрема ТС А01XJ.15074-605:2025 (03).
Разом з тим, суд враховує те, що:
- відповідно до протоколу випробувань ВИПРОБУВАЛЬНОГО ЦЕНТРУ КРИВОРІЗЬКОЇ ФІЛІЇ ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ РЕГІОНАЛЬНИЙ ДЕРЖАВНИЙ НАУКОВО- ТЕХНІЧНИЙ ЦЕНТР СТАНДАРТИЗАЦІЇ, МЕТРОЛОГІЇ ТА СЕРТИФІКАЦІЇ» (КРИВОРІЗЬКА ФІЛІЯ ДП «ДНІПРОСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» №339-Б від 05.03.2026: «За результатами випробувань зразок відповідає вимогам: Технічна специфікація Міністерства оборони України на майно продовольчої служби "Термос ТВН-12" ТС АО 1X1.15074-605:2025 (03) за показниками, що вказані в таблиці 1, таблиці 2 (п.1, п.2, п.4, п.5, п.7, п.9, пЛ 1, пЛ2), п. ЗЛЛ, 3.1.2, 3.1^ 605:2025 (03)»;
- відповідно до протоколу випробувань ВИПРОБУВАЛЬНОГО ЦЕНТРУ КРИВОРІЗЬКОЇ ФІЛІЇ ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ РЕГІОНАЛЬНИЙ ДЕРЖАВНИЙ НАУКОВО- ТЕХНІЧНИЙ ЦЕНТР СТАНДАРТИЗАЦІЇ, МЕТРОЛОГІЇ ТА СЕРТИФІКАЦІЇ» (КРИВОРІЗЬКА ФІЛІЯ ДП «ДНІПРОСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» №3291-Б від 25.12.2025: «За результатами випробувань зразок відповідає вимогам: Технічна специфікація Міністерства оборони України на майно продовольчої служби "Термос ТВН-12" ТС АО 1X1.15074-605:2025 (03) за показниками, що вказані в таблиці 1, таблиці 2 (п.1, п.2, п.4, п.5, п.7, п.9, пЛ 1, пЛ2), п. ЗЛЛ, 3.1.2, 3.1^ 605:2025 (03)»;
- відповідно до протоколу випробувань ВИПРОБУВАЛЬНОГО ЦЕНТРУ КРИВОРІЗЬКОЇ ФІЛІЇ ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ РЕГІОНАЛЬНИЙ ДЕРЖАВНИЙ НАУКОВО- ТЕХНІЧНИЙ ЦЕНТР СТАНДАРТИЗАЦІЇ, МЕТРОЛОГІЇ ТА СЕРТИФІКАЦІЇ» (КРИВОРІЗЬКА ФІЛІЯ ДП «ДНІПРОСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» №3292-Б від 25.12.2025: «За результатами випробувань зразок відповідає вимогам: Технічна специфікація Міністерства оборони України на майно продовольчої служби "Термос ТВН-12" ТС АО 1X1.15074-605:2025 (03) за показниками, що вказані в таблиці 1, таблиці 2 (п.1, п.2, п.4, п.5, п.7, п.9, пЛ 1, пЛ2), п. ЗЛЛ, 3.1.2, 3.1^ 605:2025 (03)»;
- відповідно до протоколу випробувань ПП «НЕЗАЛЕЖНОГО ЦЕНТРУ ЛАБОРАТОРНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ «ЕТАЛОН» №727-728 від 05.03.2026: «Доставлені зразки відповідають вимогам Регламенту (ЄС) 10./2011 за визначеними показниками;
- відповідно до протоколу випробувань ПП «НЕЗАЛЕЖНОГО ЦЕНТРУ ЛАБОРАТОРНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ «ЕТАЛОН» №5659-5660 від 29.12.2025: «Доставлені зразки відповідають вимогам Регламенту (ЄС) 10./2011 за визначеними показниками;
- відповідно до протоколу випробувань ПП «НЕЗАЛЕЖНОГО ЦЕНТРУ ЛАБОРАТОРНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ «ЕТАЛОН» №5659-728 від 05.03.2026: «Доставлені зразки відповідають вимогам Регламенту (ЄС) 10./2011 за визначеними показниками;
- відповідно до протоколу випробувань ПП «НЕЗАЛЕЖНОГО ЦЕНТРУ ЛАБОРАТОРНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ «ЕТАЛОН» №5562 від 19.12.2025 (Термостійка ущільнююча прокладка з харчового силікону платинової групи з термосу ТВН-12): «Доставлений зразок відповідає вимогам Регламенту (ЄС) 10./2011 за визначеними показниками;
- відповідно до протоколів спектрометрії методом оптичної емісії зробленим ВЛТК ТОВ «ЦПДК» протягом 2025-2026 років про відповідність Термосу ТВН-12 вимогам п. 3.1.4 Технічної специфікації ТС А01XJ.15074-605:2025 (03) «ТЕРМОС ТВН-12», а саме AISI 304 (аналог 08Х18Н10)»;
- відповідно до висновку наукової санітарно-епідеміологічної експертизи на відповідність санітарному законодавству від 11.08.2025 №2025/04/3676 зробленим ДУ ІМПІ Ю.І. КУндієва Національної академії медичних наук України: «Термос ТВН-12, виготовлений у відповідності із ТС А01XJ.15074- 605:2025 (03)..»;
- відповідно до висновку наукової санітарно-епідеміологічної експертизи на відповідність санітарному законодавству від 05.11.2025 №2025/04/4842 зробленим ДУ ІМПІ Ю.І. КУндієва Національної академії медичних наук України: «Термостіка ущільнююча прокладка з харчового силікону платинової групи відповідає вимогам діючого санітарного законодавства України»;
- відповідно до протоколу випробування №496 від 26.12.2025 ВП ТОВ «ВЛ «ХАРПЛАСМАС» (Об'єкт випробування: Термос ТВН-12 - 1 штука. Виробник: «Nanjing Zennison Outdoor Equipment Co., Ltd, China, Китай.): ЗОВНІШНІЙ ВИГЛЯД МАРКУВАННЯ ТА ПАКУВАННЯ ВІДПОВІДАЄ TC A01XJ.15074 - 605:2025 (03) п. 3.5.1.;
- відповідно до протоколу випробування №496/1 від 26.12.2025 ВП ТОВ «ВЛ «ХАРПЛАСМАС» (Об'єкт випробування: Термос ТВН-12 - 1 штука. Виробник: «Nanjing Zennison Outdoor Equipment Co., Ltd, China, Китай.): ЗОВНІШНІЙ ВИГЛЯД МАРКУВАННЯ ТА ПАКУВАННЯ ВІДПОВІДАЄ TC A01XJ.15074 - 605:2025 (03) п. 3.5.1.;
- відповідно до протоколу випробування №474/1 від 12.12.2025 ВП ТОВ «ВЛ «ХАРПЛАСМАС» (Об'єкт випробування: Термос ТВН-12 - 1 штука. Виробник: «Nanjing Zennison Outdoor Equipment Co., Ltd, China, Китай.): ЗОВНІШНІЙ ВИГЛЯД МАРКУВАННЯ ТА ПАКУВАННЯ ВІДПОВІДАЄ TC A01XJ.15074 - 605:2025 (03) п. 3.5.1.;
- відповідно до протоколу випробування №95/1 від 03.03.2026 ВП ТОВ «ВЛ «ХАРПЛАСМАС» (Об'єкт випробування: Термос ТВН-12 - 1 штука. Виробник: «Nanjing Zennison Outdoor Equipment Co., Ltd, China, Китай.): ЗОВНІШНІЙ ВИГЛЯД МАРКУВАННЯ ТА ПАКУВАННЯ ВІДПОВІДАЄ TC A01XJ.15074 - 605:2025 (03) п. 3.5.1.
Отже, численними вищевказаними випробуваннями термосів ТВН-12 (Виробник: «Nanjing Zennison Outdoor Equipment Co., Ltd, China, Китай), підтверджено їх відповідність технічній специфікації A01XJ.15074-605:2025 (03).
Відтак, суд дійшов висновку, що пропозиція ТОВ «ЕКВІПТОРГ» у Закупівлі UA_2026-02-17-011292-a не містила порушення вимог частини 13 статті 14 ЗУ «Про публічні закупівлі», та не мала бути відхилена через не підтвердження відповідності встановленим вимогам оголошення щодо технічних та якісних характеристик предмета закупівлі.
Тому, відповідно, наявні підстави для визнання протиправними та скасування оскаржуваних рішення відповідача.
Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань з відповідача у відповідності до вимог приписів ч. 1 ст. 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250, 255, 282 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕКВІПТОРГ» (місцерозташування: 03062, м. Київ, вул. Нивська, 21; код ЄДРПОУ 45582454) до Державного підприємства Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель" (місцезнаходження: 04070, м. Київ, вул. Автозаводська, 2, код ЄДРПОУ 44725823) про зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення уповноваженої особи Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель» оформлене Протоколом визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю UA-2026-02-17-011292-a від 11.03.2026, лот № 2 Термос ТВН-12 (ДК 021:2015: 39220000-0: Кухонне приладдя, товари для дому та господарства і приладдя для закладів громадського харчування).
3. Визнати протиправним та скасувати рішення уповноваженої особи Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель» оформлене Протоколом відхилення тендерної пропозиції/пропозиції UA-2026-02-17-011292-a від 09.03.2026, лот № 2 Термос ТВН-12 (ДК 021:2015: 39220000-0: Кухонне приладдя, товари для дому та господарства і приладдя для закладів громадського харчування).
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державного підприємства Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель" (місцезнаходження: 04070, м. Київ, вул. Автозаводська, 2, код ЄДРПОУ 44725823) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ЕКВІПТОРГ (місцезнаходження: 03062, м. Київ, вул. Нивська, буд. 21, код ЄДРПОУ 45582454) судовий збір у розмірі 2662,40 грн (дві тисячі шістсот шістдесят дві гривні 40 коп.).
5. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Марич Є.В.