Дата документу 16.03.2026
Справа № 334/9558/24
Провадження № 1-кп/334/235/26
16 березня 2026 року м. Запоріжжя
Дніпровський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
розглянувши в порядку спеціального судового провадження (in absentia), у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Запоріжжя кримінальне провадження за обвинуваченням
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Долинське, Мелітопольського району, Запорізької області, громадянки України, одруженої, яка має на утриманні неповнолітню дитину, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судима,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України,
Громадянка України ОСОБА_5 , діючи умисно, достовірно усвідомлюючи та передбачаючи невідворотне настання суспільно небезпечних наслідків та бажаючи їх настання, діючи умисно, всупереч передбачених Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про службу в органах місцевого самоврядування» та інших норм і законів діючими на території суверенної України, у невстановлений досудовим розслідуванням дату та час, але не пізніше 15.12.2022 року, перебуваючи на території смт. Кирилівка Мелітопольського району Запорізької області, територія якого з 24.02.2022 року по теперішній час є тимчасово окупованою російською федерацією територією України відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», вся територія Мелітопольського району, у тому числі Кирилівська селищна територіальна громада, внесена до вказаного переліку територіальних громад, розташованих в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) та станом на час складання обвинувального акту перебуває у ньому, прийняла пропозицію від невстановлених під час досудового розслідування осіб, із числа представників військової окупаційної адміністрації держави-агресора рф та свідомо і добровільно зайняла посаду «заместителя главы администрации Кирилловского сельского поселения», яка пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконно створеному органі влади - «Администрация Кирилловского сельского поселения», який фактично розташований за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, селище Кирилівка, бульвар Приморський, створеному на тимчасово окупованій території Кирилівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, та в подальшому, у невстановлений досудовим розслідуванням дату та час, але не пізніше 27.01.2023 року, зайняла посаду «первого заместителя главы администрации Кирилловского сельского поселения» у незаконно створеному органі влади - «Администрация Кирриловского сельского поселения», та використовуючи незаконно набуті владні повноваження, здійснює відповідні організаційно-розпорядчі функції у незаконному органі влади, створену на тимчасово окупованій території, яку займала на момент повідомлення про підозру.
Формулювання обвинувачення:
Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1899 та 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
За загальновідомим фактом, всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент рф ОСОБА_7 та інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади РФ, діючи всупереч вимогам п.п. 1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Резолюції Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 №36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV) від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 №3314 (XXIX), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, та віддали відповідні накази на вторгнення підрозділів ЗС РФ на територію України з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.
Президент російської федерації 22 лютого 2022 року направив до ради федерації звернення про використання збройних сил російської федерації за межами російської федерації, яке було задоволено.
Приблизно о 5 годині 00 хвилин 24 лютого 2022 року президент російської федерації оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України та віддав відповідний наказ підрозділам збройних сил та іншим збройним формуванням рф про військове вторгнення на територію суверенної України через державні кордони в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснити збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, після чого здійснити військову окупацію частин території суверенної України.
24.02.2022, на виконання вищевказаних наказів, військовослужбовці ЗС РФ, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України, в тому числі Кирилівська селищна територіальна громада Мелітопольського району Запорізької області, яку було вихоплено 24.02.2022 представниками держави-агресора, та створили незаконні органи влади на вказаній території з метою впровадження політичних і освітніх стандартів російської федерації.
З метою відсічі військової агресії Російської Федерації, 24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжено відповідними Указами Президента України затверджених Верховною радою України, зокрема Указом Президента України від 28 жовтня 2024 року №740/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України № 4024-ІХ від 29.10.2024, яким строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 10 листопада 2024 року строком на 90 діб, тобто до 08 лютого 2025 року.
Так, відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон №1207-VII), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.
За державою Україна, територіальними громадами сіл, селищ, міст, розташованих на тимчасово окупованій території, органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб'єктами публічного права зберігається право власності, інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходиться на тимчасово окупованій території.
Порядок створення органів місцевого самоврядування, обрання сільських, селищних, міських голів, встановлюється Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування України» та іншими Законами та ґрунтується на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Відтак, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» вся територія Мелітопольського району, у складі якого знаходиться Кирилівська селищна територіальна громада, внесена до вказаного переліку територіальних громад, розташованих в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) та станом на сьогоднішній - перебуває у ньому.
Після повної окупації території Мелітопольського району Запорізької області, представниками збройних формувань російської федерації фактично було узурповано всі владні повноваження на цій тимчасово окупованій території шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження питального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності територіальних громад, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення на захоплених територіях, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування.
Разом з тим, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.04.2022, представниками збройних формувань російської федерації всупереч установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими діючими нормативно-правовими актами порядку, цілеспрямовано було створено окупаційну адміністрацію російської федерації - «военно-гражданскую администрацию Мелитопольского района», з метою подальшого утримання адміністративно- політичного контролю на захопленій військовим шляхом території Мелітопольського району Запорізької області та реалізації всіх узурпованих владних повноважень.
Так, положеннями п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що окупаційна адміністрація російської федерації, це сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
В свою чергу незаконними органами, посадовими та службовими особами відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
В подальшому, продовжуючи встановлення тотального контролю та розповсюджуючи свою владу на захоплених територіях Мелітопольського району Запорізької області, представники збройних формувань російської федерації, діючи за підтримки місцевих колаборантів, які безпосередньо і сформували окупаційну адміністрацію російської федерації - «военно-гражданскую администрацию Мелитопольского района», та інших лояльних до держави-агресора верств місцевого населення, створили на території Веселівської селищної територіальної громади, Кирилівської селищної територіальної громади, Костянтинівської сільської територіальної громади, Мирненської селищної територіальної громади, Новенської сільської територіальної громади, Новобогданівської сільської територіальної громади, Нововасилівської селищної територіальної громади, Новоуспенівської сільської територіальної громади, Олександрівської сільської територіальної громади, Ллодородненської сільської територіальної громади, Приазовської селищної територіальна громади, Семенівської сільської територіальної громади, Чкаловської сільської територіальної громади, Якимівської селищної територіальної громади та Терпіннівської сільської територіальної громади, аналогічні незаконні органи влади у вигляді місцевих окупаційних адміністрацій замість діючих сільських та селищних рад. які безпосередньо підпорядкували створеній раніше окупаційній адміністрації - воєнно-гражданской администрации Мелитопольского района».
В подальшому, у невстановлений досудовим розслідуванням дату та час, але не пізніше 26.05.2022 року на тимчасово окупованій території Кирилівської селищної територіальної громади, представники збройних формувань російської федерації та створеної ними окупаційної адміністрації російської федерації «военно-гражданская администрация Мелитопольского района», створили окупаційну адміністрацію держави-агресора - «Администрация Кирилловского сельского поселения», наділивши її всіма узурпованими у діючої Кирилівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області владними повноваженнями.
Так, ОСОБА_5 , будучи проросійськи налаштованою особою, з метою підтримки і пропаганди встановленої на тимчасово окупованій території окупаційної влади держави-агресора рф, приблизно у першій декаді жовтня 2022 року погодилась на співпрацю з окупаційною владою держави-агресора, а також з головою незаконно створеного органу влади - «Администрация Кирилловского сельского поселения», та почала допомагати у встановлені окупаційної влади на тимчасово окупованій території с. Кирилівка Мелітопольського району Запорізької області.
Надалі, будучи наближеною до керівництва незаконно створеного органу влади «Администрация Кирилловского сельского поселения», діючи умисно, достовірно усвідомлюючи та передбачаючи невідворотне настання суспільно небезпечних наслідків та бажаючи їх настання, діючи умисно, всупереч передбачених Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні» та - Про службу в органах місцевого самоврядування» та інших норм і законів діючими на території суверенної України, у невстановлений досудовим розслідуванням дату та час, але не пізніше 15.12.2022 року, перебуваючи на території с. Кирилівка Мелітопольського району Запорізької області, територія якого з 24.02.2022 року по теперішній час є тимчасово окупованою російською федерацією територією України відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», вся територія Мелітопольського району, у тому числі Кирилівська селищна територіальна громада, внесена до вказаного переліку територіальних громад, розташованих в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) та станом на сьогоднішній час перебуває у ньому, прийняла пропозицію від невстановлених під час досудового розслідування осіб, із числа представників військової окупаційної адміністрації держави-агресора рф та свідомо і добровільно зайняла посаду «заместителя главы администрации Кирилловского сельского поселения», яка пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконно створеному органі влади - «Администрация Кирилловского сельского поселения», який фактично розташований за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Кирилівка, бульвар Приморський, створеному на тимчасово окупованій території Кирилівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області.
Маючи незаконно набуті повноваження, усвідомлюючи протиправність своїх дій та бажаючи настання негативних наслідків, ОСОБА_5 , перебуваючи на вказаній посаді, проводила зібрання серед місцевого населення, на яких схиляла місцевих жителів до співпраці з окупаційною владою держави-агресора, проводить прийом громадян у адміністративному приміщенні незаконно створеного органу влади, а також вирішує питання соціального характеру.
Крім того, заручившись підтримкою представників окупаційної влади держави- агресора рф, з метою подальшої підтримки встановленої окупаційної влади на тимчасово окупованій території Мелітопольського району Запорізької області, продовжуючи виконуючи незаконно набуті організаційно-розпорядчі функції, діючи умисно, ОСОБА_5 , у невстановлений досудовим розслідуванням дату та час, аж не пізніше 27.01.2023 року, зайняла посаду «первого заместителя главы администрации Кирилловского сельского поселения» у незаконно створеному органі влади - «Администрация Кирилловского сельского поселения», та використовуючи незаконно набуті владні повноваження, здійснює відповідні організаційно-розпорядчі функції у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Запорізької області.
Так, ОСОБА_5 , діючи умисно, виконуючи покладені на неї організаційно- розпорядчі та адміністративно-господарські функції «первого заместителя главы администрации Кирилловского сельского поселения», здійснює особистий прийом громадян, проводить тижневі зібрання працівників незаконного органу влади «Администрации Кирилловского сельского поселения» щодо проведеної роботи, займається питанням щодо отримання місцевим населенням паспортів держави - агресора російської федерації, вирішує питання соціального напрямку, здійснює підбір та формування особового складу апарату незаконного органу влади, з метою подальшого поширення окупаційного режиму на всі сфери життєдіяльності на тимчасово окупованій території Мелітопольського району Запорізької області.
Вказаними діями ОСОБА_5 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме: добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Судовий розгляд у межах даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченої ОСОБА_5 (in absentia), яка показань суду не надавала та будь-яких клопотань від останньої на адресу суду також не надходило.
Водночас, дане кримінальне провадження здійснювалось за обов'язковою участю захисника адвоката ОСОБА_4 , який був забезпечений державою з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в у Донецькій та Запорізькій областях.
Повістки про виклик обвинуваченої ОСОБА_5 , а також інформацію про процесуальні документи надсилались та публікувались відповідно до вимог ст. 323 КПК України.
Таким чином, суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_5 , яка в свою чергу повинна була знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчить про її наміри від ухилення від кримінальної відповідальності.
В той же час, ухилення обвинуваченої ОСОБА_5 від правосуддя, суд оцінює як реалізацію останньою її невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п.«g» п.3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
Захисник ОСОБА_4 у судовому засіданні зазначила, що не мала можливості зв'язатися з обвинуваченою і з'ясувати в неї правову позицію щодо пред'явленого обвинувачення. Просить врахувати, що у судовому засіданні не було отримано доказів які б вочевидь вказували на вчинення нею кримінального правопорушення, про добровільність зайняття такої посади, вважає, що кримінальне провадження підлягає закриттю у зв'язку з недоведеністю вини обвинуваченої у вчиненні кримінального правопорушення.
Судом визнано загальновідомим і таким, що не потребує доказуванню в межах даного провадження, що тимчасова окупація з боку рф частини території України, яка розпочалася із збройного конфлікту, викликаного російською військовою агресією, починаючи з 20 лютого 2014 року та повномасштабного вторгнення рф на територію України 24 лютого 2022 року, а також анексія з боку рф частини території України є загально відомими фактами, які за хронологією подій: а) констатовані нормативними, хоча і засудженими з точки зору міжнародного права, актами рф, а також «нормативними актами» самопроголошених суб'єктів на території України, законність яких не визнається державою Україна, проте прийнятих судом у даному випадку до уваги, оскільки вирішується питання про відповідальність за вчинення кримінального правопорушення, внаслідок якого були прийняті такі акти; б) встановлені національними нормативно-правовими актами, які є обов'язковими для застосування на території України; в) засуджені міжнародними актами колективного реагування, а відтак ці факти не потребують окремого судового доказування.
На підтвердження винуватості ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.111-1 КК України, стороною обвинувачення надано наступні докази, які були досліджені судом.
Допитані в судовому засіданні свідки, а саме:
Свідок ОСОБА_8 пояснив, до окупації він мешкав у с. Кирилівка Мелітопольського району, працював тренером, готував спортсменів для національної збірної. Приблизно у березні - квітні 2022 року почали заїжджати групами російські військові, заблокували селище, почали проводити зачистки, аргументуючи, що шукають браконьєрів. Тоді свідка забрали вперше, привезли до селищної ради, де облаштувалася окупаційна влада, пропонували продовжувати тренерську діяльність під їх керівництвом. Свідок відмовився, йому пропонували ще кілька разів, у листопаді 2022 року він виїхав з окупації. Виїздив через м. Василівка, через особисті домовленості та гроші, оскільки його не випускали. ОСОБА_5 особисто не знає, але йому відомо, що вона раніше вона працювала у прикордонному загоні, ходила у формі, знімала житло, точно не місцева. Кирилівка невелике селище, усі всіх знають. Також, свідок був присутнім на зборах населення біля місцевого ДК, ОСОБА_5 проводила збори разом з ОСОБА_9 , як представники окупаційної влади, записувала питання місцевих жителів, складала списки на вугілля. Свідок бачив обвинувачену у селищній раді, коли його туди приводили спілкуватися з новою російською адміністрацією, в неї був свій кабінет. ОСОБА_5 також приймала участь в організації референдуму, розселяла у селищі російських військових, які приїхали, займалася складанням списків на вугілля, воду, продукти, організувала видачу місцевим жителям по десять тисяч рублів. Також, ОСОБА_5 стала членом російської партії ЛДПР. Свідок вважає, що вказану посаду обвинувачена зайняла добровільно, вона поводилася себе як керівник, постійно ходила з охороною. Вихати з окупованої території була усіх бажаючих, навіть його знайомий, учасник АТО, зміг виїхати.
Свідок ОСОБА_10 , щодо якого були застосовані заходи безпеки у кримінальному провадженні постановою від 08.06.2023 року, пояснив, що до окупації мешкав у м. Мелітополь, виїхав у вересні 2022 року з окупованої території, працював у с. Кирилівка. На початку літа 2022 року проводилися збори біля приміщення сільської ради, нова керівник окупаційної влади ОСОБА_11 представила ОСОБА_5 , як свого заступника, до якого треба звертатися у разі її відсутності. У ОСОБА_5 був особистий кабінет в адміністрації поруч з ОСОБА_12 , на дверях висіла табличка з її посадою.
Свідок ОСОБА_13 пояснив, що працював у с. Кирилівка в пожежній частині, з обвинуваченою особисто не знайомий. ОСОБА_5 приїжджала у пожежну частину разом з ОСОБА_12 , представлялися як нова окупаційна адміністрація, пропонували працювати на рф, обвинувачена виступала як заступниця ОСОБА_14 . Другого разу, ОСОБА_5 приїжджала домовитися за використання пожежної драбини для встановлення прапору рф на адміністративній будівлі сільської ради. Свідок виїхав з окупованої території у червні 2022 року.
Від допиту інших свідків прокурор відмовився.
Також суду було надані наступні письмові докази.
Протокол огляду від 21.03.2023 року з DVD-диском до нього, проведений старшим оперуповноваженим Мелітопольського РВ УСБУ в Запорізькій області на підставі доручення слідчого УСБУ в Запорізькій області, шляхом пошуку інформації в додатку «Телеграм» за пошуковим запитом « Новая Кирилловка », в результаті якого знайдено телеграм - канал « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». У вказаному телеграм - каналі були оглянуті публікації від 01.10.2022 року, 15.12.2022 року.27.01.2023 року, 01.02.2023 року, 17.02.2023 року, 15.03.2023 року з фотографіями, щодо організації прийому громадян заступником голови адміністрації Кирилівського селища ОСОБА_5 , з графіком прийому громадян та контактним номером телефону, а також фотозвіт таких прийомів за участю обвинуваченої.
Протоколом огляду від 01.11.2024 року з DVD-диском до нього, проведений старшим слідчим 1-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_16 , шляхом пошуку інформації в додатку «Телеграм» за пошуковим запитом « ОСОБА_5 », в результаті якого знайдено телеграм - канал «ІНФОРМАЦІЯ_6», в якому розміщені наступні публікації: 01.10.2022 16:27 щодо святкових заходів, в яких приймала участь у тому числі «помощник глави Кирилловского сельського поселения» ОСОБА_5 ; 15.12.2022 12:45 щодо прийому громадян «заместителем глави администации Кириловского сельського поселения» ОСОБА_5 ; 27.01.2023 11:20 розміщено графік прийому та контактний телефон «заместителя глави администации Кириловского сельського поселения» ОСОБА_5 ; 01.02.2023 11:50 фотозвіт проведеного прийому громадян «заместителем глави администации Кириловского сельського поселения» ОСОБА_5 ; 17.02.2023 12:48 фотозвіт проведеного прийому громадян «заместителем глави администации Кириловского сельського поселения» ОСОБА_5 , на якому вона надавала відповіді як отримати паспорт рф без документів що посвідчують особу, щодо видачі вугілля; 25.03.2023 17:59 щодо участі «заместителя глави администации Кириловского сельського поселения» ОСОБА_5 у святкуванні дня працівника культури. Також, було встановлено телеграм - канал, який належить ОСОБА_5 , який було створено 24.04.2023 року та має 27 підписників.
Протокол огляду від 30.10.2024 року у ході якого було проведено огляд протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 07.03.2023 року з додатком резервної копії DVD-R диском №59/5/53-223т, згідно якого була оглянута інформація з акаунту «Телеграм», користувача із номером НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_18 , в підменю «chats» наявний чат з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 », який створено ІНФОРМАЦІЯ_5 , в якому 08.08.2022 року аккаунтом під ім'ям « ОСОБА_19 » переслано повідомлення «секретар - референт ВГА Кирилловской общини ОСОБА_5 НОМЕР_2 ». 10.08.2022 13:30 акканутом, зареєстрованим під ім'ям « ОСОБА_20 », надіслано файл з назвою « Список Кирилловка ». в якому міститься документ «Список учасников совещания, которое состоится 11.08.2022 года с ВГА Кирилловской общиныМР ЗО» за підписом секретар - референт ВГА Кирилловской общини ОСОБА_5 ». 07.09.2022 15:33 акканутом, зареєстрованим під ім'ям « ОСОБА_20 », надіслано файл з назвою «Телефони», в якому міститься документ «Телефони. Аппарт ВГА Кириловской общины». під №5 вказана ОСОБА_5 , секретар - референт.
Інших доказів в ході судового розгляду сторонами, які були вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, визначених КПК України, враховуючи, що суд, зберігаючи об'єктивність та неупередженість у ході розгляду даного кримінального провадження створив їм необхідні умови для реалізації ними їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків, надано не було.
Одночасно слід зазначити, що суд не покладає в обґрунтування даного вироку в якості доказів вини ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України, наступні матеріали та процесуальні документи, що надані стороною обвинувачення: витяги з ЄРДР, постанову про визначення групи прокурорів, постанови про визначення слідчих, постанови про доручення проведення слідчих (розшукових) дій, постанови про виділення матеріалів досудового розслідування в межах одного органу досудового розслідування, повідомлення про підозру та виклик до слідчого, постанови про оголошення у розшук підозрюваної ОСОБА_5 , протоколи огляду веб-сайті Офісу Генерального прокурора та у газеті «Урядовий кур'єр», повістки про виклик підозрюваної ОСОБА_5 , доручення про надання безоплатної правової допомоги, постанови про доручення призначити захисника для здійснення безоплатної правової допомоги у кримінальному провадженні, повістки про виклик, оскільки за своїм змістом вказані документи не містять ознак доказів, що мають значення для вирішення кримінального провадження, а лише засвідчують відповідність окремих проведених слідчих та процесуальних дій вимогам закону та належними особами.
Розглянувши кримінальне провадження з дотриманням положень ч.1 ст. 337 КПК України, в межах висунутого обвинувачення, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ, наданий стороною обвинувачення, з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку, вважає зазначені докази належними, допустимими, достовірними та в сукупності достатніми для прийняття рішення про винуватість обвинуваченої ОСОБА_5 у вчиненні нею інкримінованого кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України, поза розумним сумнівом.
Виходячи з зазначеного, судом достовірно встановлено, що ОСОБА_5 добровільно, будучи громадянином України, зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У відповідності до ст. 12 КК України, кримінальне правопорушення передбачене ч.5 ст.111 - 1 КК України відноситься до тяжкого злочину.
Особі, яка вчинила кримінальні правопорушення, має бути призначене покарання необхідне й достатнє для її виправлення і попередження нового кримінального правопорушення.
Обираючи обвинуваченій ОСОБА_5 вид та розмір покарання, суд враховує ступінь тяжкості вчиненого ним кримінального правопорушення, яке віднесене до категорії тяжких злочинів, обставини його вчинення, характер діяння, форму й ступінь вини, мотив вчинення кримінального правопорушення, дані про особу обвинуваченої, та обставини, що пом'якшують та обтяжують її покарання.
Обставини, відповідно до ч.1 ст. 66 КК України, які пом'якшують покарання обвинуваченої ОСОБА_5 , судом не встановлені. Обставини, які обтяжують її покарання, судом не встановлені.
Приймаючи до уваги характер, ступінь тяжкості та суспільну небезпеку скоєного ОСОБА_5 кримінального правопорушення, особу обвинуваченої, яка має на утриманні неповнолітню дитину, раніше не засуджена, у лікарів нарколога та психіатра на обліку не перебуває, відсутність пом'якшуючих та обтяжуючих покарання обставин, суд вважає, що обвинуваченій необхідно призначити покарання у виді позбавлення волі, у межах санкції встановленої ч.5 ст.111-1 КК України, з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, із застосування додаткового покарання у виді конфіскації майна.
Також, призначаючи покарання суд враховує, що згідно ч.1 ст. 59 КК України покарання у виді конфіскації майна полягає в примусовому безоплатному вилученні у власність держави всього або частини майна, яке є власністю засудженого і що згідно ч.2 ст. 52 КК України конфіскація майна відноситься до додаткових видів покарання.
При цьому, з огляду на вчинення ОСОБА_5 суспільно-небезпечного кримінального правопорушення у сфері злочинів проти основ Національної безпеки України, а також відсутність обставин, передбачених ст. 66 КК України, що пом'якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчинених нею кримінального правопорушення, суд, при призначенні покарання ОСОБА_5 не вбачає підстав для застосування положень ст. 69 КК України.
Таке покарання стосовно ОСОБА_5 на переконання суду, є необхідним та достатнім для її виправлення і попередження вчинення нею та іншими особами кримінальних правопорушень.
Початок строку відбування покарання ОСОБА_5 слід обраховувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто із дня фактичного її затримання.
Цивільний позов не заявлявся. Речові докази і процесуальні витрати по справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 349, 368, 370, 374, 376 КПК України,
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України, та призначити їй покарання у вигляді 7 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати будь-які посади у органах державної влади, органах місцевого самоврядування на строк 15 років з конфіскацією всього належного їй майна.
Строк відбуття основного покарання ОСОБА_5 рахувати з моменту її затримання на виконання цього вироку.
Строк додаткового покарання у виді позбавленням права обіймати будь-які посади у органах державної влади, органах місцевого самоврядування, слід рахувати з моменту відбуття основного покарання.
Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 13.11.2024 року на майно, належне ОСОБА_5 :
- земельна ділянка, площа (га): 0.0862, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 999657423203, кадастровий номер: 2320355400:10:002:0103, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , на праві приватної власності належить у розмірі частки 1/1.
- квартира, загальна площа (кв.м): 71.9, житлова площа (кв.м): 35.8, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 16585723230, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 , на праві приватної власності належить у розмірі частки 1.
скасуванню не підлягає, для виконання додаткового покарання у виді конфіскації майна.
Копію вироку після проголошення негайно вручити учасникам розгляду справи.
Вирок може бути оскаржений в Запорізького апеляційного суду протягом 30 діб з моменту його проголошення.
Суддя: ОСОБА_1