Постанова від 02.03.2026 по справі 361/1071/26

справа № 361/1071/26

провадження № 3/361/404/26

02.03.2026

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2026 р. м. Бровари

Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Скрипка О.В., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , його адвоката Штабського М.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, яка надійшла від УПП у Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 750007 від 23.01.2026 р., 23.01.2026 р. о 08 год. 28 хв. у м. Бровари по вул. Вокзальна, 52 Київської області гр. ОСОБА_1 керував т/з «Setra» д.н.з. НОМЕР_1 , що використовується для надання послуг з перевезення пасажирів, перевозив 15 пасажирів працівників «Укрпошти» за маршрутом КН-13+300 Північносхідний об'їзд м. Києва - м. Бровари, без необхідних документів, а саме без одержання дозволу на здійснення пасажирських перевезень за даним маршрутом, та був відсутній договір на перевезення пасажирів (працівників «Укрпошти») між замовником та перевізником, чим порушив вимоги ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 164 КУпАП.

У судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 свою вину не визнав.

Представник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - адвокат Штабський М.В. подав суду письмові заперечення, в яких зазначає, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 750007 від 23.01.2026 вказано, що 23 січня 2026 року ОСОБА_1 порушив сг. 39 ЗУ «Про автомобільний транспорт». Однак, ст. 39 ЗУ «Про автомобільний транспорт» містить ряд частин та пунктів які визначають ті чи інші вимоги як окремо відносно водіїв так і окремо відносно перевізників щодо документів на підставі яких здійснюються пасажирські перевезення. Протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не містить жодних посилань на частину чи пункт ст. 39 ЗУ «Про автомобільний транспорт», які, начебто, порушив ОСОБА_1 . Вважає, що у протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 обов'язково мало бути вказано - яку саме частину та (чи) пункт ст. 39 ЗУ «Про автомобільний транспорт» порушив ОСОБА_1 . Відтак, протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 750007 від 23.01.2026 складений з порушенням вимог чинного законодавства, а саме не вказано конкретно яку точно норму закону порушив ОСОБА_1 , що перешкоджає йому належним чином здійснювати захист та порушує його права. ОСОБА_1 , як водій транспортного засобу - автобусу марки «БЕТЛА» д.н. НОМЕР_2 , не є належним суб'єктом щодо можливості притягнення до адміністративної відповідальності на підставі протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 750007 від 23.01.2026. ОСОБА_1 є найманим працівником у ФОП ОСОБА_2 та працює на посаді водія автобуса. Копія трудового договору між ФОП Путята ВА та ОСОБА_1 поданий в суд для долучення до матеріалів справи. ОСОБА_1 як водій та найманий працівник не є уповноваженою особою для укладення договорів на перевезення пасажирів. Такою уповноваженою особою може бути лише ФОП ОСОБА_3 . Якщо водій ОСОБА_1 не має повноважень на укладення договорів на перевезення пасажирів, то його неможливо притягнути до відповідальності за відсутність такого договору. 23 січня 2026 року ОСОБА_1 за дорученням ФОП Путята ВА дійсно перевозив пасажирів із території поштового терміналу ПАТ «Укрпошта» що в с. Дударків, Київської області в м. Бровари. Якщо у ФОП ОСОБА_3 відсутній договір з ПАТ «Укрпошта» на перевезення працівників то відповідальність може наставати лише у ФОП, а не у найманого працівника. Крім цього, відносно ОСОБА_1 як водія автобуса марки «БЕТЯА» д.н. НОМЕР_2 23 січня 2026 року за це ж правопорушення, тобто за перевезення пасажирів - працівників «Укрпошта» без погодження відповідних дозвільних документів вже було складено постанову серії ЕНА № 6552352 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 140 КУпАП та накладено адміністративне стягнення. Зокрема, на запит адвоката Штабського М.В. від ФОП ОСОБА_2 отримана письмова інформація та копії документів про те, що ОСОБА_1 не підставі трудового договору є найманим працівником на посаду водія автобуса, що ФОП ОСОБА_2 має необхідні дозвільні документи для здійснення пасажирських перевезень та що водій ОСОБА_1 23.01.2026 виконував доручення ФОП Путята ВА на здійснення пасажирських перевезень, зокрема і перевезення працівників АТ «Укрпошта» і що таке перевезення відбувалося на підставі письмового звернення від 19.02.2026 вих № 19/02/2026-1 від керівництва ПП «Біранд» з м. Харкова. Прохав суд закрити провадження у справі у звязку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, доводи його захисника, вивчивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до висновку, що провадження по справі підлягає закриттю з наступних підстав.

Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Згідно з диспозицією ч. 1 ст. 164 КУпАП, передбачено адміністративну відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

За змістом положень ст. 3 Господарського кодексу України господарська діяльність це діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом.

Згідно з п. 24 ст. 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності: перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів внутрішнім водним, морським, автомобільним, залізничним та повітряним транспортом, міжнародні перевезення пасажирів та вантажів автомобільним транспортом.

Відповідно до п. 4 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, затверджених постановою КМУ від 02.12.2015 № 1001, господарська діяльність може провадитись частково за такими видами: 1) внутрішні перевезення пасажирів на таксі; 2) внутрішні перевезення пасажирів легковими автомобілями на замовлення; 3) внутрішні перевезення пасажирів автобусами; 4) внутрішні перевезення небезпечних вантажів та небезпечних відходів вантажними автомобілями; 5) міжнародні перевезення пасажирів на таксі; 6) міжнародні перевезення пасажирів легковими автомобілями на замовлення; 7) міжнародні перевезення пасажирів автобусами; 8) міжнародні перевезення небезпечних вантажів та небезпечних відходів вантажними автомобілями; 9) міжнародні перевезення вантажів вантажними автомобілями (крім перевезення небезпечних вантажів та небезпечних відходів).

Згідно з ст. 9 Закону України "Про автомобільний транспорт", ліцензія видається на господарську діяльність з надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів на такі види робіт: надання послуг з внутрішніх перевезень пасажирів автобусами; надання послуг з внутрішніх перевезень пасажирів на таксі; надання послуг з внутрішніх перевезень пасажирів легковими автомобілями на замовлення; надання послуг з внутрішніх перевезень небезпечних вантажів вантажними автомобілями, причепами та напівпричепами; надання послуг з міжнародних перевезень пасажирів автобусами; надання послуг з міжнародних перевезень пасажирів на таксі; надання послуг з міжнародних перевезень пасажирів легковими автомобілями на замовлення; надання послуг з міжнародних перевезень небезпечних вантажів вантажними автомобілями, причепами та напівпричепами.

За змістом ст.35 Закону України «Про автомобільний транспорт» послуги з перевезення пасажирів автобусами можуть надаватися за видами режимів організації перевезень: регулярні, регулярні спеціальні, нерегулярні.

Для здійснення, як регулярних, так і нерегулярних режимів організації перевезень, автомобільні перевізники та водії автобусів повинні мати певний пакет дозвільних документів.

Відповідно до ст.39 Закону України «Про автомобільний транспорт» документами для регулярних пасажирських перевезень: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково - касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду ( крім міських перевезень), інші документи передбачені законодавством України. Документи для нерегулярних пасажирських перевезень: для автомобільного перевізника - ліцензія, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водіїв автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України.

Автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення водій ОСОБА_1 здійснював нерегулярні перевезення без відповідних документів на перевезення пасажирів.

Під час розгляду справи ОСОБА_1 пояснив, що виконував доручення ФОП Путята ВА на здійснення пасажирських перевезень, зокрема і перевезення працівників АТ «Укрпошта» і що таке перевезення відбувалося на підставі письмового звернення від 19.02.2026 вих № 19/02/2026-1 від керівництва ПП «Біранд» з м. Харкова.

Отже, дослідивши усі обставини справи в їх сукупності та оцінюючи зібрані у справі докази, суддя вважає, що матеріалами справи не доведено поза розумним сумнівом наявність в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, події та складу інкримінованого адміністративного правопорушення, а викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини вчиненого діяння не підтверджені достатніми належними та допустимими доказами

Згідно з п.1 ст.247 КУпАП - провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин - відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП не доведено, а тому у відповідності до ст.247 КУпАП провадження у даній адміністративній справі підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу правопорушення.

Керуючись ст.ст. 247, 265, 279-280, 283-285, 289 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, в зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя: О. В. Скрипка