Ухвала від 04.03.2026 по справі 991/1705/26

Справа № 991/1705/26

Номер провадження 2-аз/991/1/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2026 року м. Київ

Колегія суддів Вищого антикорупційного суду у складі

головуючого судді Сікори К.О.,

суддів Мовчан Н.В., Литвинко Т.В.,

за участю секретаря судового засідання Акімової О.В.,

представників позивача Кржевіна В.М., Сербін І.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду заяву про забезпечення позову у справі за позовом Міністерства юстиції України (місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Архітектора Городецького, 13)

до

ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер платника податків: НОМЕР_1 , адреса 1: АДРЕСА_1 , адреса 2: АДРЕСА_2 ),

треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача:

ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер платника податків: НОМЕР_2 , адреса 1: АДРЕСА_1 , адреса 2: АДРЕСА_2 ),

ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер платника податків: НОМЕР_3 , адреса 1: АДРЕСА_1 , адреса 2: АДРЕСА_2 ),

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГЛОУ РИНО» (код ЄДРПОУ: 43198486, Адреса: 49101, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, просп. Олександра Поля, б. 28а), про застосування санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції»,

ВСТАНОВИВ:

І. Суть заяви про забезпечення позову

1.1. 24 лютого 2026 року до Вищого антикорупційного суду (надалі - ВАКС) звернулось Міністерство юстиції України (надалі - позивач, заявник) з адміністративним позовом до ОСОБА_4 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , Товариство з обмеженою відповідальністю «ГЛОУ РИНО», про застосування санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції» (надалі - Закон), у якому просило застосувати до ОСОБА_4 санкцію, передбачену п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону, та стягнути в дохід держави:

(a) активи, якими ОСОБА_4 володіє опосередковано, через ОСОБА_5 , а саме:

- земельну ділянку, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0009, загальна площа: 4.57 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1321017612214);

- земельну ділянку, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0011, загальна площа: 4.66 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1321072712214);

- земельну ділянку, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0014, загальна площа: 4.66 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 77597712214);

- земельну ділянку, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0016, загальна площа: 5.23 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 76593612214);

- земельну ділянку, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0020, загальна площа: 5.24 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1320908912214);

- земельну ділянку, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0021, загальна площа: 5.17 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1320484212214);

- земельну ділянку, пай 48'-6, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0025, загальна площа: 4.78 га, склад угідь: Вид угіддя: рілля, Площа (га): 4.78, Дата державної реєстрації земельної ділянки: 31.08.2005, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 178795912214);

- земельну ділянку, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0029, загальна площа: 4.76 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 176514312214);

- земельну ділянку, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0030, загальна площа: 4.66 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 97722512214);

- земельну ділянку, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0055, загальна площа: 4.7739 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1320949712214);

- земельну ділянку, кадастровий номер: 1221486200:01:002:0128, загальна площа: 4.66 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 97224412214);

- земельну ділянку, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0018, загальна площа: 4.6588 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1367844712214);

- земельну ділянку, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0010, загальна площа: 4.6605 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1367809312214);

- земельну ділянку, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0013, загальна площа: 4.662 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1368033612214);

- земельну ділянку, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0017, загальна площа: 5.31 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1367756912214);

- земельну ділянку, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0019, загальна площа: 4.7091 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1368064012214);

- будівлі та споруди, площа земельної ділянки: 2839 кв.м., загальна вартість нерухомого майна: 15 075 грн. 58 коп., адреса нерухомого майна: АДРЕСА_3 (реєстраційний номер майна: 24797945);

- причіп STEMA 2008 року випуску, номер та серія знака: НОМЕР_4 , свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_5 , дата реєстрації: 10.10.2008, VIN: НОМЕР_6 ;

(b) активи, якими ОСОБА_4 володіє опосередковано, через ОСОБА_6 , а саме:

- земельну ділянку, кадастровий номер: 1221486200:11:126:0015, цільове призначення: 01.05 для садівництва, загальна площа: 0.0962 га, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_4 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 77462112214);

- земельну ділянку, кадастровий номер: 1221486200:11:126:0016, цільове призначення: 01.05 для садівництва, загальна площа: 0.096 га, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_4 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 97347512214);

- земельну ділянку, кадастровий номер: 1221486200:11:126:0023, цільове призначення: 01.05 для садівництва, загальна площа: 0.0949 га, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_4 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 76684612214);

- земельну ділянку, кадастровий номер: 1221486200:01:126:0072, цільове призначення: 01.05 для садівництва, загальна площа: 0.0844 га, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_4 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 97831812214);

- земельну ділянку, кадастровий номер: 1221486200:01:126:0189, цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства, загальна площа: 2 га, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 514670912214);

- будівлю, торговельно-виставковий комплекс, загальна площа: 73.6 кв.м., опис: Літ. А-2 будівля торговельно-виставкового комплексу, загальною площею 73,6 кв.м., адреса нерухомого майна: АДРЕСА_5 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 214840012101);

- будівлю, торговельно-виставковий комплекс, загальна площа: 73.2 кв.м., опис: Літ. А-2 будівля торговельно-виставкового комплексу, загальною площею 73,2 кв.м., адреса нерухомого майна: АДРЕСА_5 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 215099412101);

- будівлю, торговельно-виставковий комплекс, загальна площа: 31,4 кв.м., опис: Літ. А-1 будівля торговельно-виставкового комплексу, загальною площею 31,4 кв.м., адреса нерухомого майна: АДРЕСА_6 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 215158712101);

- 100% частки статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛОУ РИНО» (код ЄДРПОУ: 43198486), що на праві власності належить ОСОБА_6 .

1.2. Ухвалою ВАКС від 25 лютого 2026 року відкрито провадження у справі. Цією ж ухвалою як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, залучено ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , Товариство з обмеженою відповідальністю «ГЛОУ РИНО».

Одночасно з пред'явленням позову позивач подав заяву про забезпечення позову, у якій просить:

- заборонити органам державної реєстрації прав на нерухоме майно, державним реєстраторам прав на нерухоме майно, державним реєстраторам органів місцевого самоврядування, особам, які виконують функції державного реєстратора прав на нерухоме майно, вчиняти будь-які реєстраційні дії (реєстрацію прав власності, скасування реєстрації права власності та інших речових прав, у тому числі реєстрацію правочинів щодо відчуження, передачі у володіння та користування третім особам та інше) щодо зазначених вище об'єктів нерухомого майна;

- заборонити державним реєстраторам вчинення реєстраційних дій, прямо передбачених Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» щодо 100% частки статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛОУ РИНО»;

- заборонити посадовим особам товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛОУ РИНО» вчиняти дії, які спрямовані на зменшення вартості майна, яке належить вказаному товариству;

- заборонити Головному сервісному центру Міністерства внутрішніх справ України здійснювати перереєстрацію прав (реєстрацію прав власності, скасування реєстрації права власності та інших речових прав, у тому числі реєстрацію правочинів щодо відчуження, передачі у володіння та користування третім особам та інше) щодо причепу STEMA 2008 року випуску, номер та серія знака: НОМЕР_4 , свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_5 , дата реєстрації: 10.10.2008, VIN: НОМЕР_6 .

1.3. Позивач вважає, що незастосування заходів забезпечення позову може призвести до втрати активів, що є предметом спору у адміністративній справі та опосередковано належать ОСОБА_4 . Натомість це унеможливить виконання судового рішення у разі задоволення позовних вимог, оскільки іншим чином неможливо реалізувати рішення суду про стягнення активів. Тому вжиття заходів забезпечення позову необхідне для упередження позбавлення держави можливості здійснити стягнення активів, які є предметом спору у адміністративній справі.

За змістом заяви, частина активів, які є предметом спору, - об'єкти нерухомого майна - арештовані у межах кримінальних проваджень, і на переконання позивача, з огляду на наявність щодо відповідача двох вироків, які набрали законної сили, зазначений арешт може бути скасований, а відповідач та треті особи можуть вчиняти дії, направлені на відчуження таких активів з метою недопущення їх стягнення у дохід держави.

ІІ. Позиція учасників судового засідання

2.1. Представники позивача Міністерства юстиції України - Сербін І.І. та Кржевін В.М. висловили консолідовану позицію, якою підтримали заяву про забезпечення адміністративного позову.

У судовому засіданні 04 березня 2026 року представники позивача долучили до матеріалів витяг з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ТОВ «ГлоуРино» станом на цей же день, а також витяг з Державного реєстру санкцій, з якого вбачається, що до відповідача ще указом Президента України № 266/2021 від 24 червня 2021 року була застосована санкція у виді блокування активів.

ІІІ. Мотиви суду

3.1. Дослідивши заяву про забезпечення позову та додані до неї матеріали, заслухавши думку представників позивача Міністерства юстиції України - Сербін І.І. та Кржевіна В.М., суд дійшов таких висновків.

3.2. Частина 1 ст. 150 КАС України передбачає, що суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Заходи забезпечення позову допускаються як до подання позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду (ч. 2 ст. 150 КАС України).

Позов може бути забезпечено шляхом заборони іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору (п. 4 ч. 1 ст. 151 КАС України).

Залежно від обставин справи суд може забезпечити позов повністю або частково (ч. 4 ст. 154 КАС України).

3.3. За своєю суттю інститут забезпечення позову в адміністративному судочинстві є інститутом попереднього судового захисту. Метою його запровадження є гарантування виконання рішення суду у випадку задоволення позову за існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення у справі.

Доведення наявності зазначених підстав або принаймні однієї з них, з точки зору процесуального закону, є необхідною передумовою для вжиття судом заходів до забезпечення позову. Водночас такі заходи мають бути вжиті лише в межах позовних вимог та бути адекватними, співмірними з позовними вимогами. Суд не вправі вживати заходи забезпечення позову, які є фактично рівнозначними задоволенню позовних вимог.

Співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу, іншим особам вчиняти певні дії.

Адекватність заходу забезпечення позову, що застосовується судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється судом, зокрема з урахуванням співвідношення права (інтересу), про захист яких просить заявник, з майновими наслідками заборони відповідачеві, іншій особі вчиняти певні дії.

Отже, при вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом забезпечення позову і предметом позову, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позовних вимог; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 01.06.2022 у справі № 380/4273/21.

3.4. Предметом позову, у межах якого подано заяву про забезпечення позову, є застосування до ОСОБА_4 санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції».

Ця санкція передбачає стягнення в дохід держави активів, що належать фізичній або юридичній особі, а також активів, щодо яких така особа може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними.

Згідно з ч. 1 ст. 5-1 Закону України «Про санкції» санкція, передбачена п. 1-1 ч. 1 ст. 4 цього Закону, може бути застосована:

- у період дії правового режиму воєнного стану чи після його припинення або скасування (якщо позовну заяву про застосування цієї санкції подано в період дії правового режиму воєнного стану);

- лише щодо фізичних та юридичних осіб, які своїми діями створили суттєву загрозу національній безпеці, суверенітету чи територіальній цілісності України (в тому числі шляхом збройної агресії чи терористичної діяльності) або значною мірою сприяли (в тому числі шляхом фінансування) вчиненню таких дій іншими особами, у тому числі до резидентів у розумінні Закону України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об'єктів права власності Російської Федерації та її резидентів»;

- за умови, що на таких осіб в порядку, визначеному цим Законом, вже накладено санкцію у виді блокування активів.

За змістом позовної заяви ОСОБА_4 , щодо якого на підставі Рішення РНБО від 18 листопада 2023 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», яке введено в дію Указом Президента України № 758/2023 від цієї ж дати застосовано санкцію у виді блокування активів, поширює російську пропаганду, направлену на виправдовування, визнання правомірною збройної агресії проти України, заперечення самовизначення України, підтримання політики держави-агресора щодо невизнання права Українського народу на самоідентифікацію та самовизначення, викривлення уявлення про самобутність Українського народу та його прагнення до незалежності, що реалізується через поширення фальшивих ідеологем, в основі яких лежить завідомо хибне та маніпулятивне ототожнення українського патріотизму з «нацизмом».

З огляду на це позивач просить стягнути в дохід держави активи, якими відповідач володіє опосередковано - через дружину ОСОБА_5 та сина ОСОБА_6 .

Обсяг активів, щодо яких за змістом заяви мають бути застосовані заходи забезпечення позову, відповідає обсягу активів, які за змістом позовних вимог мають бути стягнуті у дохід держави.

Наведене дає підстави для висновку про існування взаємозв'язку між обраним позивачем заходом забезпечення позову і предметом позовної вимоги. Заходи забезпечення позову, про вжиття яких просить позивач, відповідають предмету спору.

3.5. Оцінюючи наявність або відсутність ознак того, що невжиття заходів забезпечення у цій адміністративній справі може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся, колегія суддів виходить з такого.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 ЗУ «Про санкції» блокування активів - це тимчасове позбавлення права користуватися та розпоряджатися активами, що належать фізичній або юридичній особі, а також активами, щодо яких така особа може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними.

Частина 8 ст. 5 ЗУ «Про санкції» визначає механізм застосування санкцій цього виду. Зокрема, передбачає право центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері стягнення в дохід держави активів осіб, щодо яких застосовано санкції, звертатися до відповідних органів та/або посадових осіб з вимогою вчинити дії, спрямовані на тимчасове позбавлення відповідних осіб права користуватися та розпоряджатися цими активами. Така вимога центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері стягнення в дохід держави активів осіб, щодо яких застосовано санкції, є обов'язковою та підлягає негайному виконанню.

Центральним органом виконавчої влади, відповідно до п. 1 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою КМУ від 02 липня 2014 року № 228, є Міністерство юстиції України.

Відтак положення окресленого законодавства передбачають правовий механізм тимчасового позбавлення права користування та розпорядження активами відповідача, а також визначають повноваження Міністерства юстиції України щодо реалізації відповідних заходів.

Позивач має повноваження, аналогічні заходу забезпечення, на застосуванні якого він наполягає, зокрема, зобов'язувати компетентні органи та посадових осіб вчиняти дії, спрямовані на тимчасове позбавлення відповідних осіб права користуватися та розпоряджатися цими активами.

Системний аналіз положень ЗУ «Про санкції» дає підстави колегії зробити висновок, що Міністерство юстиції України в межах захисту національних інтересів, національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України, протидії терористичній діяльності, запобігання порушенням та відновлення порушених прав, свобод і законних інтересів громадян України, суспільства та держави (ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про санкції») не лише має право, а й зобов'язане блокувати виявлені активи, щодо яких підсанкційна особа може прямо чи опосередковано вчиняти дії, тотожні за змістом реалізації права розпорядження ними.

Міністерство юстиції України як центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері стягнення в дохід держави активів осіб, до яких застосовано санкції, має право та зобов'язане залучати до виявлення та розшуку таких активів інші органи державної влади й органи місцевого самоврядування. У разі виявлення незаблокованих активів Міністерство юстиції України зобов'язане звернутися до відповідних органів та/або посадових осіб із вимогою вчинити дії, спрямовані на тимчасове позбавлення відповідних осіб права користування та розпорядження цими активами. Така вимога Міністерства юстиції України є обов'язковою та підлягає негайному виконанню.

3.6. Разом з тим, здійснений колегією суддів системний аналіз чинного нормативного регулювання зазначених питань свідчить про певні труднощі реалізації повноважень із застосування санкції у виді блокування активів у тих випадках, коли особа, щодо якої застосовано санкцію, володіє такими активами опосередковано через третіх осіб.

Так, відповідно до п. 12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою КМУ № 1127 від 25 грудня 2015 року (надалі - Порядок), розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на таке майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами, обтяженнями речових прав, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, залишення заяви без руху, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав, зокрема у зв'язку із прийняттям Радою національної безпеки і оборони України та введенням в дію Указом Президента України рішення про застосування санкцій, передбачених п. 1, 4, 7, 16 і 24-1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції».

Отже, зазначений порядок передбачає можливість відмови у здійсненні державної реєстрації прав у разі застосування санкції у виді блокування активів. Проте, чинне законодавство не унормовує технічний алгоритм дій державного реєстратора у випадку звернення до нього щодо об'єкта нерухомого майна, яким особа, щодо якої застосована санкція у виді блокування активів, володіє опосередковано через третіх осіб.

Відповідно до п. 3-4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (надалі - Закон про державну реєстрацію) державний реєстратор, серед іншого, перевіряє наявність факту застосування санкцій відповідно до Закону України «Про санкції», які унеможливлюють проведення державної реєстрації.

Пунктом 3-3 ч. 1 ст. 28 Закону про державну реєстрацію однією з підстав відмови у державній реєстрації є встановлення факту застосування санкцій відповідно до Закону України «Про санкції», які унеможливлюють проведення державної реєстрації, крім проведення державної реєстрації змін до відомостей про боржника на підставі судового рішення господарського суду у справі про банкрутство (неплатоспроможність) боржника.

Також Закон про державну реєстрацію передбачає процедуру оскарження рішень та дій державного реєстратора, прийняті (вчинені) всупереч санкціям, застосованим відповідно до Закону України «Про санкції».

Разом з тим, зазначений закон та підзаконні нормативно-правові акти також не визначають алгоритм дій державного реєстратора у випадку звернення до нього із заявою про здійснення реєстраційних дій щодо корпоративних прав, належних особі, щодо якої застосована санкція у виді блокування активів, опосередковано - через третю особу.

За таких обставин, на переконання колегії суддів, (1) обставини, встановлені під час розгляду цієї заяви про забезпечення адміністративного позову, (2) особливості предмета позовних вимог, а саме належність цього предмета третім особам, через яких, за твердженням позивача, відповідач опосередковано володіє своїми активами, (3) вади законодавчої техніки та певні лакуни у правовому регулюванні дозволяють дійти висновку про наявність ризиків відчуження активів у вигляді нерухомого майна та корпоративних прав до ухвалення рішення.

3.7. На підтвердження цієї обставини та наявності таких ризиків свідчить відчуження (зміна власника) 5 земельних ділянок, належних сину відповідача - ОСОБА_6 у 2022 році, в той час як щодо відповідача вже була застосована санкція у виді блокування активів на підставі Указу Президента України № 266/2021 від 24 червня 2021 року.

Зазначені обставини підтверджуються додатково долученими 27 лютого 2026 року представником позивача документами:

- ухвалою слідчого судді Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу від 20 січня 2023 року у справі № 214/3959/22;

- Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна - щодо цих п'яти земельних ділянок.

Отже, заява про забезпечення позову у частині заборони вчиняти реєстраційні дії щодо об'єктів нерухомого майна, перелічених у заяві, та корпоративних прав - 100 % частки у статутному капіталі ТОВ «Глоу Рино» підлягає задоволенню, оскільки невжиття таких заходів забезпечення дійсно може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду. Також підлягає задоволенню вимога заяви про забезпечення позову у частині заборони посадовим особам ТОВ «Глоу Рино» вчиняти дії, спрямовані на зменшення вартості майна, належного цьому товариству.

3.8. Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне відмовити у задоволенні заяви про забезпечення позову у частині заборони Головному сервісному центру Міністерства внутрішніх справ України здійснювати перереєстрацію прав (реєстрацію прав власності, скасування реєстрації права власності та інших речових прав, у тому числі реєстрацію правочинів щодо відчуження, передачі у володіння та користування третім особам та інше) щодо причепу STEMA 2008 року випуску, номер та серія знака: НОМЕР_4 , свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_5 , дата реєстрації: 10.10.2008, VIN: НОМЕР_6 .

Як стверджують представники позивача, зазначений причіп належить дружині відповідача - ОСОБА_5 . На підтвердження наведеної обставини надають реєстраційну картку транспортного засобу, яка є додатком до листа Головного сервісного центру МВС № 31/33824-31726-2024 від 29 жовтня 2024 року.

Матеріали, додані до заяви про забезпечення позову та надані представниками позивача додатково, не містять інформації про власника причіпа STEMA 2008 року випуску станом на дату звернення з адміністративним позовом. Представники позивача повідомили у судовому засіданні, що не володіють додатковою інформацією щодо належності причіпа дружині відповідача - ОСОБА_5 станом на дату звернення з адміністративним позовом (заявою про його забезпечення).

З метою виконання завдань адміністративного судочинства (ч. 1 ст. 2 КАС України) суд здійснив запит до Єдиного державного реєстру транспортних засобів за параметрами власника (дата народження та РНОКПП ОСОБА_5 ), однак не отримав жодної інформації за результатом його виконання (відповідь № 2418947 від 04 березня 2026 року).

За наведених обставин, колегія суддів вважає, що задоволення заяви про забезпечення позову у цій частині становило б невиправдане втручання у права та інтереси власника такого причіпа, який станом на дату розгляду цієї заяви є невідомим.

Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб (ч. 2 ст. 151 КАС України).

Суд зауважує, що позивач володіє широким спектром повноважень та гарантій, які забезпечуються чинним адміністративним процесуальним законом, серед іншого - правом звернутись до суду із заявою про забезпечення доказів з метою отримання інформації щодо актуального власника причіпа STEMA 2008 року випуску. Разом з тим, представники позивача своїм правом не скористались, а спроби колегії суду віднайти цю інформацію з доступних джерел не дали результату.

Отже, у задоволенні заяви про забезпечення позову у цій частині слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст. 241, 243, 248 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Заяву Міністерства юстиції України про забезпечення позову задовольнити частково.

2. Заборонити органам державної реєстрації прав на нерухоме майно, державним реєстраторам прав на нерухоме майно, державним реєстраторам органів місцевого самоврядування, особам, які виконують функції державного реєстратора прав на нерухоме майно, вчиняти будь-які реєстраційні дії (реєстрацію прав власності, скасування реєстрації права власності та інших речових прав, у тому числі реєстрацію правочинів щодо відчуження, передачі у володіння та користування третім особам та інше) щодо:

- Земельної ділянки, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0009, загальна площа: 4.57 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1321017612214);

- Земельної ділянки, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0011, загальна площа: 4.66 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1321072712214);

- Земельної ділянки, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0014, загальна площа: 4.66 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 77597712214);

- Земельної ділянки, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0016, загальна площа: 5.23 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 76593612214);

- Земельної ділянки, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0020, загальна площа: 5.24 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1320908912214);

- Земельної ділянки, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0021, загальна площа: 5.17 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1320484212214);

- Земельної ділянки, пай 48'-6, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0025, загальна площа: 4.78 га, склад угідь: Вид угіддя: рілля, Площа (га): 4.78, Дата державної реєстрації земельної ділянки: 31.08.2005, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 178795912214);

- Земельної ділянки, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0029, загальна площа: 4.76 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 176514312214);

- Земельної ділянки, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0030, загальна площа: 4.66 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 97722512214);

- Земельної ділянки, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0055, загальна площа: 4.7739 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1320949712214);

- Земельної ділянки, кадастровий номер: 1221486200:01:002:0128, загальна площа: 4.66 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 97224412214);

- Земельної ділянки, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0018, загальна площа: 4.6588 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1367844712214);

- Земельної ділянки, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0010, загальна площа: 4.6605 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1367809312214);

- Земельної ділянки, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0013, загальна площа: 4.662 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1368033612214);

- Земельної ділянки, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0017, загальна площа: 5.31 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1367756912214);

- Земельної ділянки, кадастровий номер: 1221486200:01:129:0019, загальна площа: 4.7091 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1368064012214);

- Земельної ділянки, кадастровий номер: 1221486200:11:126:0015, цільове призначення: 01.05 для садівництва, загальна площа: 0.0962 га, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_4 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 77462112214);

- Земельної ділянки, кадастровий номер: 1221486200:11:126:0016, цільове призначення: 01.05 для садівництва, загальна площа: 0.096 га, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_4 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 97347512214);

- Земельної ділянки, кадастровий номер: 1221486200:11:126:0023, цільове призначення: 01.05 для садівництва, загальна площа: 0.0949 га, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_4 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 76684612214);

- Земельної ділянки, кадастровий номер: 1221486200:01:126:0072, цільове призначення: 01.05 для садівництва, загальна площа: 0.0844 га, адреса нерухомого майна: ІНФОРМАЦІЯ_4 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 97831812214);

- Земельної ділянки, кадастровий номер: 1221486200:01:126:0189, цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства, загальна площа: 2 га, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_7 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 514670912214);

- Будівлель та споруд, площа земельної ділянки: 2839 кв.м., загальна вартість нерухомого майна: 15 075 грн. 58 коп., адреса нерухомого майна: АДРЕСА_3 (реєстраційний номер майна: 24797945);

- Будівлі, торговельно-виставкового комплексу, загальна площа: 73.6 кв.м., опис: Літ. А-2 будівля торговельно-виставкового комплексу, загальною площею 73,6 кв.м., адреса нерухомого майна: АДРЕСА_5 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 214840012101);

- Будівлі, торговельно-виставкового комплексу, загальна площа: 73.2 кв.м., опис: Літ. А-2 будівля торговельно-виставкового комплексу, загальною площею 73,2 кв.м., адреса нерухомого майна: АДРЕСА_5 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 215099412101);

- Будівлі, торговельно-виставкового комплексу, загальна площа: 31,4 кв.м., опис: Літ. А-1 будівля торговельно-виставкового комплексу, загальною площею 31,4 кв.м., адреса нерухомого майна: АДРЕСА_6 (Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 215158712101).

3. Заборонити державним реєстраторам вчинення реєстраційних дій, прямо передбачених Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» щодо 100% частки статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛОУ РИНО» (код ЄДРПОУ: 43198486), що на праві власності належить ОСОБА_6 .

4. Заборонити посадовим особам товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛОУ РИНО» (код ЄДРПОУ: 43198486) вчиняти дії, які спрямовані на зменшення вартості майна, яке належить вказаному товариству.

5. У решті заяви відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена безпосередньо до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Ухвала є виконавчим документом та підлягає негайному виконанню з дня її постановлення.

Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Строк пред'явлення ухвали до виконання становить три місяці з дня її постановлення.

Примірник ухвали про забезпечення позову негайно надіслати заявнику, всім особам, яких стосуються заходи забезпечення позову і яких суд може ідентифікувати.

Особи, винні в невиконанні ухвали про забезпечення позову, несуть відповідальність, встановлену законом.

Стягувач: Міністерство юстиції України (місцезнаходження: вул. Архітектора Городецького, буд. 13, м. Київ, 01001, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ: 00015622)

Боржники: органи державної реєстрації прав на нерухоме майно; державні реєстратори прав на нерухоме майно; державні реєстратори органів місцевого самоврядування; особи, які виконують функції державного реєстратора прав на нерухоме майно; державні реєстратори; Головному сервісному центру Міністерства внутрішніх справ України, ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГЛОУ РИНО» (код ЄДРПОУ: 43198486, Адреса: 49101, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, просп. Олександра Поля, б. 28а).

Головуючий суддя К.О. Сікора

Судді Н.В. Мовчан

Т.В. Литвинко