Справа № 712/1413/26
Провадження № 3/712/723/26
02 березня 2026 року м. Черкаси
Суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Гоменюк О.Ю., за участю преставника Черкаської митниці Горбенко О.М., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшла з Черкаської митниці відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених ч.1 ст.485 Митного кодексу України,
29.10.2020 митним постом «Рівне» Поліської митниці Держмитслужби (33024, Рівненська область, м.Рівне, вул.Млинівська, буд.23) за митною декларацією №UA204020/2020/250953 здійснено митне оформлення транспортного засобу FORD FOCUS (рік виготовлення - 2013, VIN: НОМЕР_2 ), задекларованого в митний режим імпорту громадянином України ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ).
Відповідно до граф 42, 45, 47 вказаної митної декларації, митну вартість задекларованого товару заявлено декларантом за основним методом на суму 58302,94 грн (складові митної вартості: фактурна вартість товару - 1553,00 доларів США, витрати на транспортування - 500 доларів США).
На підтвердження вказаної митної вартості в графі 44 під кодом 0380 (рахунок-фактура (інвойс)) та 3007 (документ, що підтверджує вартість перевезення товару) заявлено та подано до митного оформлення рахунок від 21.08.2020 №4112-14 на суму 1553,00 доларів США та повідомлення від 29.10.2020 б/н.
Відповідно до заявленої митної вартості нараховано до сплати до державного бюджету України митні платежі на загальну суму 42630,52 грн (ввізне мито - 5830,29 грн, акцизний податок - 19977,99 грн, податок на додану вартість - 16822,24 грн).
Вищезазначена митна декларація №UA204020/2020/250953 була оформлена 29.10.2020 митним постом «Рівне» Поліської митниці Держмитслужби, а задекларований транспортний засіб випущений у вільний обіг.
В подальшому, за результатами проведеної Черкаською митницею документальної невиїзної перевірки дотримання законодавства України з питань митної справи в частині правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежі при митному оформленні товарів за митною декларацією від 29.10.2020 № UA204020/2020/250953 (Акт від 03.11.2025 №33/25/7.27-19-02/3606106697) встановлено, що витрати на доставку автомобіля FORD FOCUS (рік виготовлення - 2013, VIN: НОМЕР_2 ) складають 1382,00 доларів США та 1172,00 доларів США, що підтверджується випискою з рахунку № НОМЕР_3 від 26.08.2020 №820 та від 29.09.2020 №920 UAB «Rolidas» (за рухом коштів в частині оплати транспортних послуг), наданою компетентними органами Литовської Республіки.
Митна вартість вказаного транспортного засобу становила 116634,28 грн (складові митної вартості: вартість товару згідно рахунку-фактури (інвойсу) - 44103,49 грн, транспортні витрати - 72530,79 грн).
При здійсненні декларування громадянином України ОСОБА_1 , який відповідно до ст.ст.265, 293 Митного кодексу України є декларантом, допущено порушення:
- п.2 ч.2 ст.52, ч.21 ст.58, ч.1 ст.257 Митного кодексу України від 13.03.2012 №4495-VІ, в частині заявлення точних відомостей про товари, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню;
- п.190.1 ст.190 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, в частині визначення бази оподаткування податком на додану вартість товарів, які ввозяться на митну територію України.
Встановлені порушення призвели до заниження податкових зобов'язань зі сплати митних платежів на загальну суму 18666,04 грн, в тому числі зі сплати ввізного мита на суму 5833,14 грн, зі сплати податку на додану вартість на суму 12832,90 грн.
Відповідальність за вказане порушення митних правил передбачена ч.1 ст.485 Митного кодексу України.
В судовому засіданні представник Черкаської митниці підтримала позицію митного органу, вважала обставини, викладені в протоколі про порушення митних правил, доведеними; та просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності і накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст.485 МК України у виді штрафу.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, до суду скерував заяву, в якій просив розглянути справу без його участі, оскільки він є військослужбовцем та не має можливості прибути в судове засідання. ОСОБА_1 просив застосувати найменшу міру покарання, передбачену за дане адміністративне правопорушення.
Заслухавши представника Черкаської митниці, вивчивши матеріали справи, суддя встановив таке.
Відповідно до ст.257, ч.8 ст.264 Митного кодексу України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Перелік таких відомостей визначений ч.8 ст.257 Митного кодексу України. З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Згідно з ч.1 ст.266 Митного кодексу України, декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; на вимогу митного органу пред'явити товари, транспортні засоби комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу; у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на митні органи.
Відповідно до ст.49 Митного кодексу України митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Згідно зі ст.50 Митного кодексу України, відомості про митну вартість товарів використовуються для: 1) нарахування митних платежів; 2) застосування інших заходів державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності України; 3) ведення митної статистики; 4) розрахунку податкового зобов'язання, визначеного за результатами документальної перевірки.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.52 Митного кодексу України, декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані подавати органу доходів і зборів достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню.
Згідно з ч.4 ст.58 Митного кодексу України, митною вартістю товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, якщо вони продаються на експорт в Україну, скоригована в разі потреби з врахуванням положень частини десятої цієї статті.
Відповідно до п.5 ч.10 ст.58 Митного кодексу України, при визначенні митної вартості до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, додаються такі витрати (складові митної вартості), якщо вони не включалися до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, як витрати на транспортування оцінюваних товарів до аеропорту , порту або іншого місця ввезення на митну територію України.
Відповідно до ч.21 ст.58 Митного кодексу України, використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості повинні бути об'єктивними, піддаватися обчисленню та підтверджуватися документально.
Згідно з п.190.1 ст.190 Податкового кодексу України, базою оподаткування податком на додану вартість для товарів, що ввозяться на митну територію України, є договірна (контрактна) вартість, але не нижче митної вартості цих товарів, визначеної відповідно до розділу III Митного кодексу України, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті і включаються до ціни товарів.
Відповідно до ст.36 Податкового кодексу України обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи являється податковим обов'язком платника податку.
Особою, на яку покладається обов'язок із сплати митних платежів, відповідно до ч. 1 ст.293 Митного кодексу України, є декларант. Якщо декларування товарів здійснюється особою, уповноваженою на це декларантом, на таку особу покладається обов'язок із сплати митних платежів солідарно з декларантом.
Відповідно до ч.1 ст.485 Митного кодексу України, заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 150 відсотків несплаченої суми митних платежів.
Згідно з ч.2 ст.459 Митного кодексу України, суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств. Посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку (п. 43 ст. 4 Митного кодексу України).
Відповідно до графи 9 митної декларації № UA204020/2020/250953, декларантом та особою, відповідальною за нарахування та сплату митних платежів був громадянин України ОСОБА_1 , а отже, останній згідно з ч.2 ст.459 Митного кодексу України є належним суб'єктом адміністративної відповідальності за порушення митних правил.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.485 Митного кодексу України, підтверджується матеріалами справи, зокрема: даними протоколу про порушення митних правил №0001/UA902000/2026 від 02.01.2026; доповідною запискою головного державного інспектора відділу боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Черкаської митниці Орла Я.Л. від 02.01.2026; копією митної декларації ІМ 40 ДЕ від 29.10.2020 №UA204020/2020/250953; копією інвойсу від 21.08.2020 №4112-14; копією рахунку від 29.10.2020; копією повідомлення Поліської митниці Державної митної служби від 29.10.2020, адресованого ОСОБА_2 ; копіями роздруківки з мережі Інтернет; службовою запискою начальника управління проведення митного аудиту Черкаської митниці Шульги Д. від 20.11.2025; копією листа Черкаської митниці №7.27-4/19-02/10/3785 від 03.11.2025 «Про направлення акта перевірки», адресованого ОСОБА_1 ; копією листа Черкаської митниці №7.27-4/19-02/10/3974 від 19.11.2025 «Про направлення податкових повідомлень-рішень», адресованого ОСОБА_1 ; копією податкового повідомлення-рішення від 18.11.2025 №UA902000202590; копією податкового повідомлення-рішення від 18.11.2025 №UA902000202591; копією акту від 03.11.2025 №33/25/7.27-19-02/3606106697 «Про результати документальної невиїзної перевірки дотримання платником податків-громадянином України ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в частині правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів при митному оформленні товару «FORD FOCUS» за митною декларацією від 29.10.2020 №UA204020/2020/250953»; копією листа Рівненської митниці №7.13-1/7-19/1902 від 24.03.2025; копією запиту про міжнародну правову допомогу від 30.07.2021, адресованого Компетентним органам Литовської Республіки; копією листа Генеральної прокуратури Литовської Республіки від 23.08.2022 №128461-22; копією листа ТОВ «М3-КОНСАЛТ» №4996/14 від 13.11.2025, адресованого Черкаській митниці; копією листа Слідчого управління Національної поліції України ГУНП в Рівненській області від 06.09.2023 №9705/24-2023, адресованого Рівненській митниці Державної митної служби України; копією листа Рівненської митниці Державної митної служби України №7.13-1/19-02/7-19/1902 від 24.03.2025, адресованого митниці Державної митної служби України; копією виписки з рахунку № НОМЕР_3 ; копією довіреності від 21.10.2020; копією договору №47; копією паспорта громадянина України на ім'я ОСОБА_3 ; копією документа на ім'я ОСОБА_3 ; копією паспорта громадянина України на ім'я ОСОБА_1 ; копією картки платника податків на ім'я ОСОБА_1 ; копією листа Черкаської митниці Державної митної служби України №7.27-4/20/10/4195 від 08.12.2025, адресованого ОСОБА_1 ; копією листа Черкаської митниці Державної митної служби України №7.27-4/20/8.10/4298 від 16.12.2025 «Про надання інформації», адресованого Центрально-південному міжрегіональному управлінню Державної міграційної служби; копією резолюції начальника від 24.12.2025; копією листа Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби №3501.3.2-10456/35.1-25 від 18.12.2025, адресованого Начальнику Черкаської митниці Державної митної служби України; копією листа Черкаської митниці Державної митної служби України №7.27-4/20/10/4343 від 18.12.2025, адресованого ОСОБА_1 ; копією витягів із АСМО Інспектор.
Таким чином, в ході судового розгляду об'єктивно встановлено, що внаслідок дій громадянина України ОСОБА_1 , 29.10.2020 при здійсненні декларування в митний режим імпорту транспортного засобу «FORD FOCUS» (рік виготовлення - 2013, VIN: НОМЕР_2 ) за митною декларацією №UA204020/2020/250953, до митного поста «Рівне» Поліської митниці Держмитслужби (вул.Млинівська, буд.23, м.Рівне, Рівненська область, 33024) було подано недостовірні (неповні) відомості щодо митної вартості даного товару, зокрема щодо понесених витрат на транспортування транспортного засобу FORD FOCUS (рік виготовлення - 2013, VIN: НОМЕР_2 ), що спричинило ненарахування та несплату митних платежів на суму 18666,04 грн (ввізне мито - 5833,14 грн, податок на додану вартість - 12832,90 грн), чим порушено вимоги ч.2 ст.52, п.п.5, 6 ч.10 ст.58, ч.1 ст.ст.257, 266 Митного кодексу України, п.190.1 ст.190 Податкового кодексу України.
За таких обставин суд дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу порушення митних правил, передбаченого ч.1 ст.485 Митного кодексу України.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 суд визнає щире каяття.
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 не вбачаю.
З огляду на викладене, враховуючи характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, суддя вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у межах санкції ч.1 ст.485 МК України, а саме у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів.
Згідно зі ст.40-1 КУпАП з особи на яку накладено адміністративне стягнення, слід стягнути судовий збір у розмірі, встановленому Законом України «Про судовий збір».
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.257, 264, 266, 467, 485, 524-528 Митного кодексу України, суддя -
Визнати ОСОБА_1 винним у порушенні митних правил, передбачених ч.1 ст.485 Митного кодексу України, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів, що складає 9333 (дев'ять тисяч триста тридцять три) гривні 02 коп
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 коп., який зарахувати на рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Згідно зі ч.2 ст.308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Соснівський районний суд м.Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.Ю. Гоменюк