Справа № 645/223/26
Провадження № 3/645/272/26
09 березня 2026 року м. Харків
Суддя Немишлянського районного суду міста Харкова Феленко Ю.В., за участю секретаря судового засідання Товстої Є.А., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , його захисника, адвоката Тимошенко Л.В., прокурора Харківської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Сологуб Е.С.
розглянувши матеріали, що надійшли з 7-го Управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Охтирка Сумської області, громадянина України, працюючого на посаді лікаря-офтальмолога «Мультидисциплінарної команди лікарів-спеціалістів військово-лікарської комісії з медичного огляду осіб, який організовується ІНФОРМАЦІЯ_2 » КНП «Міська поліклініка №3» Харківської міської ради, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
До Немишлянського районного суду міста Харкова з 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшов протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №36 від 13.01.2026 стосовно ОСОБА_1 , щодо вчинення ним правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді лікаря-офтальмолога «Мультидисциплінарної команди лікарів-спеціалістів військово-лікарської комісії з медичного огляду осіб, який організовується ІНФОРМАЦІЯ_2 » КНП «Міська поліклініка №3» Харківської міської ради, відповідно до п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам чю 1 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме 11.04.2024 о 17:15 без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за щорічну за 2023 рік, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні не заперечував щодо фактичних обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, та пояснив, що був обізнаний із обов'язком подати декларацію та з терміном її подання, однак наміру ухилятись від покладеного обов'язку не мав, у зв'язку з військовим станом та постійними обстрілами за місцем проживання, а також постійна відсутність електропостачання та інтернету, та не надав значення тому, що із запізненням подав декларацію.
Захисник ОСОБА_1 , адвокат Тимошенко Л.В. в судовому засіданні заявила клопотання про закриття провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст.38 КУпАП. Зазначила, що заступником начальника ОСОБА_2 було направлено повідомлення до Національного агентства з питань запобігання корупції, у якому зазначено, що 31.07.2025 № 47-06/65964-25 встановлено факт можливого порушення вимог законодавства щодо подання декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Саме з цієї дати уповноваженому органу стали відомі обставини, які можуть свідчити про вчинення адміністративного правопорушення, що відповідно до ч. 5 ст. 38 КУпАП та правової позиції Верховного Суду є днем виявлення правопорушення. Тож, шестимісячний строк накладення адміністративного стягнення підлягає обчисленню саме з 31.07.2025. Таким чином, шестимісячний строк накладення адміністративного стягнення, передбачений ч. 5 ст. 38 КУпАП, сплив 31.01.2026.
Прокурор Сологуб Е.С. пояснив, що ОСОБА_1 не виконав обов'язок своєчасно подати декларацію за 2023 рік шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції за встановленою формою; подав декларацію із порушенням передбачених законодавством строків без поважних причин. Просив суд визнати ОСОБА_1 винним за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти стягнення у виді штрафу.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , його захисника, адвоката Тимошенко Л.В., з'ясувавши позицію прокурора, дослідивши матеріали справи, суд зазначає таке.
Відповідно до положень ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідальність за ч.1 ст.172-6 КУпАП настає у разі несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Судом встановлено, що відповідно до наказу директора від 29.08.2023 № 182-к ОСОБА_1 призначено на посаду лікаря-офтальмолога мультидисциплінарної команди лікарів-спеціалістів з медичного огляду осіб, який організовується Територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, з 30.08.2023 на період дії військового стану, приступив до виконання посадових обов'язків.
Відповідно до п. п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII голови та члени лікарсько-консультативних і медико-соціальних експертних комісій, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті,, є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Відповідно до Наказу директора КНП «МП № 3» ХМР від 21.12.2023 № 164/о/628-23 «Про організацію роботи мультидисциплінарної команди лікарів- спеціалістів військово-лікарської комісії з огляду осіб, який організовується ІНФОРМАЦІЯ_2 » у КНП «МП № 3» ХМР, відповідно до п. 1.1 р. 1 «Загальні положення» Положення «Мультидисциплінарна команда лікарів-спеціалістів з медичного огляду осіб, який організовується ІНФОРМАЦІЯ_2 » КНП «МП № 3» ХМР, є органом військово-лікарської експертизи та має другу назву «Позаштатна постійно діюча військово- лікарська комісія ТЦК та СП», у відповідності до Положення про військово- лікарську експертизу у Збройних силах України, затвердженого наказом Міністерства Оборони України від 14.08.2008 № 402.
Відповідно до п. 1.1р. 1 «Загальні положення» Положення КНП «МП № 3» ХМР, «Мультидисциплінарна команда лікарів-спеціалістів з медичного огляду осіб, який організовується ІНФОРМАЦІЯ_2 » є структурним підрозділом КНП «МП № 3» ХМР , що є органом військово-лікарської експертизи та підпорядковується директору КНП «МП № 3» ХМР.
Згідно з ч. 7 ст. 45 Закону № 1700-VII суб'єкти декларування з числа військовослужбовців Державної прикордонної служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Управління державної охорони України, Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, а також поліцейських поліції особливого призначення, які під час дії воєнного стану залучені до ведення бойових дій у порядку, визначеному частиною четвертою статті 24 Закону України "Про Національну поліцію" (крім суб'єктів декларування із числа військовослужбовців, зазначених у пунктах 1-5 цієї частини), зобов'язані подати визначені цією статтею декларації не пізніше 90 календарних днів з дня настання першої з таких обставин - припинення або скасування воєнного стану чи звільнення з військової служби (служби в поліції).
Дія цієї частини не поширюється на суб'єктів декларування з числа військовослужбовців:
1) які проходять військову службу на посадах міністрів, заступників міністрів, керівників центральних та місцевих органів виконавчої влади та їх заступників, на інших посадах в апаратах міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів системи правосуддя або які відряджені на такі посади;
2) які входять до складу військово-лікарських комісій, лікарсько- льотних комісій або відряджені до них;
3) які проходять службу у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або відряджені до них (крім осіб рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів);
4) які здійснюють (беруть участь у здійсненні) підготовку, організацію, проведення закупівель товарів, робіт та послуг відповідно до Закону України "Про оборонні закупівлі", Закону України "Про публічні закупівлі" або інших актів законодавства у сфері публічних (оборонних) закупівель, укладення договорів (контрактів), контроль за якістю товарів, робіт та послуг оборонного призначення, у тому числі;
Таким чином, ОСОБА_1 будучи лікарем-офтальмологом, підрозділу поліклініки «Мультидисциплінарна команда лікарів-спеціалістів з медичного огляду осіб, який організовується Територіальним центром комплектування та соціальної підтримки» та входив до складу мультидисциплінарної команди лікарів-спеціалістів військово-лікарської комісії з медичного огляду осіб, який організовується Територіальним центром комплектування та соціальної підтримки КИП «МП № З» ХМР, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Щорічну декларацію за 2023 рік ОСОБА_1 подав 11.04.2024 о 17.15 год. (термін подання не пізніше 01 квітня 2024 року) шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
ОСОБА_1 без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік несвоєчасно, поза межами встановлених строків, чим порушив вимоги ч.1 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції» та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Доказів поважності причин несвоєчасного подання декларації за вищевказаний період ОСОБА_1 не надав.
За таких обставин, вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування є підтвердженим та доведеним.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність судом не встановлено.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, обставини, за яких скоєно правопорушення, вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу.
Щодо клопотання захисника про закриття провадження у справі через сплив строків накладення адміністративного стягнення суд зазначає наступне.
Частиною 4 статті 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 51,212-15,212-21цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Так, початком обчислення строку виявлення адміністративного правопорушення є момент, коли зібрано, проаналізовано фактичні дані та зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення.
Процесуально такий висновок оформлюється у виді протоколу.
Дії уповноваженої особи, що має право складати протоколи, до моменту його складення можуть свідчити лише про виявлені окремі ознаки правопорушення, але факт, що виявлене діяння містить склад адміністративного правопорушення, зазначається при складанні протоколу.
Таким чином, датою виявлення правопорушення є дата складення протоколу, тобто момент з'ясування всіх необхідних даних, оскільки лише після їх отримання можливо встановити всі необхідні ознаки складу адміністративного правопорушення.
Виконавши вимоги частини 2 статті 251 КУпАП, встановивши особу правопорушника, зібравши всі докази по справі, у уповноважених осіб на складання протоколу виникає обов'язок на складання протоколу про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог статей 254, 255, 256 КУпАП.
Окрім того, така особа у різні періоди часу може отримувати різну інформацію про події та факти, що мають відношення до вчинення адміністративного правопорушення (збір документів, інформації, відібрання пояснень тощо). Висновок про те, що виявлено правопорушення, пов'язане з корупцією як сукупність об'єктивних та суб'єктивних ознак, особа, уповноважена складати протокол про таке правопорушення, робить виключно шляхом оформлення та підписання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення.
Відповідно до роз'яснень НАЗК, викладених в листі № 47-09/27771/21 від 26.04.2021, початком обчислення строку виявлення адміністративного правопорушення є момент, коли проаналізовано зібрані фактичні дані та зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення. Процесуально такий висновок оформлюється у вигляді протоколу. Дії уповноваженої особи, що має право складати протоколи, до моменту його складання можуть свідчити лише про виявлені окремі ознаки правопорушення, проте факт, що виявлене діяння містить склад адміністративного правопорушення, зазначається при складенні протоколу.
Враховуючи наведене, доводи захисника особи, що притягується до адміністративної відповідальності щодо спливу передбаченого ст.38 КУпАП строку накладення адміністративного стягнення є неспроможними, а клопотання про закриття провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності таким, що не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір", у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору, що стягується з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст. 172-6, 245, 283, 284 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят гривень) 00 коп..
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 665 грн. 60 коп. (шістсот шістдесят п'ять гривень шістдесят копійок)
Роз'яснити, що згідно ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш, як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст. 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів до Харківського апеляційного суду через Немишлянський районний суд міста Харкова.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Повний текст постанови складений 13.03.2026.
Суддя Ю.В. Феленко