Постанова від 13.03.2026 по справі 553/950/26

Подільський районний суд міста Полтави

Справа № 553/950/26

Провадження № 3/553/298/2026

ПОСТАНОВА

Іменем України

13.03.2026м. Полтава

Суддя Подільського районного суду м.Полтави Ткачук Ю.А., перевіривши матеріали, що надійшли від ДУ «Полтавська виправна колонія (№64) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 188 КУпАП,

встановив:

До Подільського районного суду м.Полтави надійшов матеріал про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ст. 188 КУпАП.

Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Статтею 278 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Зі змісту протоколу ПО № 20 від 30.12.2025 вбачається, що під час видачі посилки з-му ОСОБА_2 , що надійшла від г-ки ОСОБА_1 засобами ТОВ «Нова пошта» з відділення № 4 м.Полтави експ. накладна № 59001539543413 було виявлено 1 пластикову пляшку «Соса-соla» об'ємом 1 літр з рідиною коричневого кольору із різко вираженим запахом спиртовмісної речовини.

Відповідно до ст. 188 КУпАП, відповідальність настає за приховану від огляду передачу або спробу передачі будь-яким способом особам, яких тримають у слідчих ізоляторах, установах виконання покарань, алкогольних напоїв, лікарських та інших засобів, що викликають одурманювання, а так само інших заборонених для передачі предметів.

«Інструкція з оформлення посадовими особами установ виконання покарань та слідчих ізоляторів матеріалів про адміністративні правопорушення», затверджена наказом Міністерства юстиції України від 08.09.2015 № 1674/5 (далі Інструкція), розроблена відповідно до вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення, встановлює порядок оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення.

Так, відповідно до положень Інструкції, відповідно до статті 255 КУпАП уповноваженими посадовими особами установ виконання покарань чи слідчих ізоляторів (далі - уповноважені особи) у разі вчинення передбаченої статтею 188 КУпАП прихованої від огляду передачі або спроби передачі будь-яким способом особам, яких тримають в установах виконання покарань чи слідчих ізоляторах, алкогольних напоїв, лікарських та інших засобів, що викликають одурманювання, а також інших заборонених для передачі предметів (далі - заборонені предмети) складається протокол про адміністративне правопорушення (додаток 1).

Протокол про адміністративне правопорушення складається у двох примірниках, один з яких під підпис вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності .

У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; матеріальна шкода, заподіяна правопорушенням, якщо вона була заподіяна; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Протокол про адміністративне правопорушення підписується особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. .

У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу про адміністративне правопорушення в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу про адміністративне правопорушення, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.

До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються пояснення особи, щодо якої складається протокол про адміністративне правопорушення, свідків правопорушення).

При складанні протоколу про адміністративне правопорушення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права і обов'язки, передбачені статтями 29, 63 Конституції України та статтями 267, 268 КУпАП, про що робиться відмітка в протоколі.

Уповноважені особи, які мають право складати протокол про адміністративне правопорушення, визначаються наказом начальника установи виконання покарань чи слідчого ізолятора.

При перевірці правильності складання протоколу про адміністративне правопорушення, судом встановлено порушення зазначених положень Інструкції.

Так, до суду направлено не примірник протоколу, а його ксерокопія. У протоколі не зазначено місце, час вчинення адміністративного правопорушення, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, місце знаходження заборонених предметів, для вирішення питання про їх конфіскацію відповідно до санкції ст. 188 КУпАП. Протокол про адміністративне правопорушення не підписано особою, яка притягається до адміністративної відповідальності або в разі відмови особи від підписання протоколу в ньому не зроблено відповідний запис. До протоколу не долучено пояснення особи, щодо якої складено протокол. В протоколі відсутня відмітка про роз'яснення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, її прав і обов'язків, передбачених статтями 29, 63 Конституції України та статтями 267, 268 КУпАП. В матеріалах справи відсутній доказ вручення примірнику протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Також, до матеріалів справи не надано наказ начальника установи виконання покарань про визначення інспектора відділу нагляду і безпеки Ю.Кошелюк уповноваженою особою, яка має право складати протокол про адміністративне правопорушення.

Відповідно до абз. 5 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 № 14 визнана правильною практика тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративне правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу, для належного оформлення.

Враховуючи зазначене, вважаю, що протокол та додані до нього матеріали справи про адміністративне правопорушення, слід повернути до ДУ «Полтавська виправна колонія (№64)для належного оформлення відповідно до норм діючого законодавства України.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 7, 124, 245, 256, 268, 270,277, 279, 280 КУпАП,

постановив:

Справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ст. 188 КУпАП повернути до ДУ «Полтавська виправна колонія (№64), для належного оформлення (усунення недоліків).

Постанова апеляційному оскарженню не підлягає.

Суддя Подільського районного суду міста Полтави Ю. А. Ткачук