Справа № 461/1491/26
Провадження № 1-кс/461/1398/26
10.03.2026 року. м. Львів.
Слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
слідчого ОСОБА_4 ,
підозрюваної ОСОБА_5 ,
захисника ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області капітана поліції ОСОБА_4 про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою підозрюваній ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в межах кримінального провадження № 42025140000000165 від 20.08.2025 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 368, ч. 5 ст. 191 КК України, -
Старший слідчий відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області капітан поліції ОСОБА_4 , звернувся до суду з клопотанням, погодженим з прокурором Львівської обласної прокуратури ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні № 42025140000000165 від 20.08.2025 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 368, ч. 5 ст. 191 КК України, про обрання підозрюваній ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу у виді тримання під вартою.
Клопотання мотивує тим, що у провадженні СУ ГУНП у Львівській області, перебувають матеріали досудового розслідування, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42025140000000165 від 20.08.2025 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 368, ч. 5 ст. 191 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , обіймаючи у відповідності до Розпорядження міського голови Белзької міської ради Львівської області ОСОБА_7 №172/02.1-02 від 13.08.2025 посаду виконувача обов'язків начальника відділу освіти, культури молоді та спорту Белзької міської ради Львівської області з 15.08.2025, будучи згідно Положення про відділ освіти, культури молоді та спорту Белзької міської ради Львівської області затвердженого Рішенням Белзької міської ради Львівської області від 19.09.2025 №1995, зобов'язаною здійснювати керівництво діяльністю Відділу; призначати та звільняти працівників Відділу; приймати рішення щодо заохочення, притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників Відділу; діяти без доручення від імені Відділу, представляє його інтереси в органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами; видавати в межах своєї компетенції накази, контролювати їх виконання; затверджувати посадові інструкції працівників Відділу та визначає ступінь їх відповідальності; здійснювати контроль за ефективним і раціональним використанням бюджетних коштів в межах затвердженого кошторису витрат, пов?язаних із функціонуванням галузі, являючись службовою особою наділеною організаційно-розпорядчими функціями, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи всупереч інтересам служби, за попередньою змовою із міським головою Белзької міської ради Львівської області ОСОБА_8 , вчинила дії направлені на одержання неправомірної вигоди для юридичної особи ПП «Добувна компанія «Двірцівська», шляхом закупівлі вугілля кам'яного марки Г(13-100), ДГ(25-50) із заниженими якісними показниками, які не відповідали умовам договору, що призвело до завищення видатків Відділу освіти, культури молоді та спорту Белзької міської ради Львівської області на суму 2 260 120 грн., яка у 250 разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, що відповідно до п. 4 примітки ст. 364 КК України є тяжкими наслідками та мало місце за наступних обставин.
Так, 13.08.2025 Розпорядження міського голови Белзької міської ради Львівської області ОСОБА_7 №172/02.1-02 ОСОБА_5 призначено на посаду виконувача обов'язків начальника відділу освіти, культури молоді та спорту Белзької міської ради Львівської області з 15.08.2025.
Наказом відділу освіти культури молоді та спорту Белзької міської ради Львівської області №03-01/41 від 19.08.2025 ОСОБА_5 надано право першого підпису.
У відповідності до розділу 1 «Загальні положення» Положення про відділ освіти, культури молоді та спорту Белзької міської ради Львівської області затвердженого Рішенням Белзької міської ради Львівської області від 19.09.2025 №1995 ( надалі Положення)- Відділ освіти, культури, молоді та спорту Белзької міської ради Львівської області (надалі - Відліл) створюється міською радою, підзвітний і підконтрольний міській ралі, підпорядкований виконавчому комітету Белзької/ міської міському голові, першому заступнику міського голови.
Відділ у своїй діяльності керується Конституцією України, Конвенцією про захист людини самоврядування, основоположних" ратифікованими Верховною Радою України Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», «Про культуру», «Про фізичну культуру і спорт» та іншими законами України з питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування, постановами Верховної Ради України, актами
Президента України та Кабінету Міністрів України, рішеннями Белзької міської ради Львівської області і виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, даним Положенням і іншими актами.
Відділ є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, має право у межах своїх повноважень укладати від свого імені угоди з юридичними і фізичними особами, мати майнові і немайнові права, нести зобов?язання, бути позивачем і відповідачем у судах.
Засновником відділу є Белзька міська рада Львівської області, код ЄДРПОУ 04056144
Метою Відділу є створення умов для розвитку особистості і творчої самореалізації кожного громадянина через багатопрофільної, різнорівневої дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти, забезпечення доступності, безоплатності та обов?язковості освіти для всіх, хто її потребує, формування якісного інформаційно-освітнього простору, надання населенню якісних послуг в сфері культури, фізичної культури і спорту шляхом виконання відповідних державних і місцевих програм, через мережу комунальних підприємств, установ і закладів для задоволення потреб та інтересів територіальної громади ( Розділ 2 Положення «Мета відділу» ).
Для досягнення мети Відділ вирішує наступні завдання, в тому числі: здійснює реалізацію державної політики та політики Белзької міської ради Львівської області в сферах освіти, культури, фізичної культури та спорту та охорони культурної спадщини, а також державної мовної політики; здійснює контроль за організацією матеріально-технічного та фінансового забезпечення закладів дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти та закладів культури, фізкультурно-спортивної спрямованості тощо.
Розділом 7 Положення «Керівництво Відділу» передбачено, що Відділ очолює начальник, який призначається на посаду Белзьким міським головою за результатами конкурсу і звільняється з посади за розпорядженням Белзького міського відповідно до вимог закону України « Про службу в органах місцевого самоврядування», інших нормативних актів, що стосуються проходження служби в органах місцевого самоврядування.
Начальник Відділу:
- здійснює керівництво діяльністю Відділу;
- призначає та звільняє працівників Відділу;
- приймає рішення щодо заохочення, притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників Відділу;
- несе персональну відповідальність за невиконання або неналежне виконання покладених на нього завдань, реалізацію його повноважень, дотримання трудової дисципліни;
- діє без доручення від імені Відділу, представляє його інтереси в органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами;
- видає в межах своєї компетенції накази, контролює їх виконання;
- затверджує посадові інструкції працівників Відділу та визначає ступінь їх
відповідальності;
- здійснює контроль за ефективним і раціональним використанням бюджетних коштів в межах затвердженого кошторису витрат, пов?язаних із функціонуванням галузі;
- звітує про роботу відділу перед Белзькою міською радою та профільною комісією не рідше одного разу на рік, а на вимогу комісії чи однієї другої складу депутатів - у будь- який час.
- здійснює інші повноваження, покладені на нього відповідно до діючого законодавства;
Фінансування діяльності Відділу
Відділ є розпорядником бюджетних коштів за видатками, які визначені рішенням про бюджет. Фінансову діяльність Відділ, як розпорядник бюджетних коштів, здійснює відповідно до Бюджетного кодексу України.
Джерелами фінансування Відділу у відповідності до Розділу 8 Положення є:
- кошти міського бюджету;
- інші кошти, передані Відділу згідно з чинним законодавством.
Майно, що закріплене за Відділом, є комунальною власністю Белзької міської ради та перебуває в оперативному управлінні Відділу. Відділ володіє і користується цим майном відповідно до вимог чинного законодавства України.
Таким чином, ОСОБА_5 обіймаючи посаду виконувача обов'язків начальника відділу освіти, культури молоді та спорту Белзької міської ради Львівської області виконувала адміністративно-господарські та організаційно-розпорядчі функції, а тому відповідно до статті 18 та примітки до статті 364 КК України, являлась службовою особою.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами:
1) добросовісна конкуренція серед учасників;
2) максимальна економія, ефективність та пропорційність;
3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;
4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них;
5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі;
6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
Замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.
Забороняється зловживання правами, у тому числі правом на оскарження рішень, дії чи бездіяльності замовника.
Так, у вересні 2025 року більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено, у заступника директора ПП «Добувна компанія «Двірцівська» ОСОБА_9 виник злочинний умисел на заволодіння бюджетними коштами в результаті постачання вугільної продукції для закладів освіти Белзької міської ради Львівської області, якісні показники якого не відповідатимуть специфікації на закупівлю та без відповідних документів, які підтверджують їхню якість.
Розуміючи, що самостійно реалізувати свій злочинний план та залишитись не викритим ОСОБА_9 не зможе, перебуваючи з міським головою Белзької міської ради ОСОБА_8 у товариських відносинах, у вересні 2025 року, більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено, вступив з нею у злочинну змову та згідно домовленостей ОСОБА_8 повинна була сприяти йому у заволодінні бюджетними коштами, шляхом забезпечення за винагороду проведення Відділом освіти, культури, молоді та спорту Белзької міської ради Львівської області закупівлі з особливостями вугілля кам'яного марки Г( 13-100), ДГ(25-50), акцептування пропозиції ПП «Добувна компанія «Двірцівська», укладення договору на закупівлю вказаного товару зПП «Добувна компанія «Двірцівська» та подальшої поставки та прийняття Замовником вугілля, якісні показники якого не відповідатимуть специфікації на закупівлю та без відповідних документів, які підтверджують їхню якість.
В той же час, ОСОБА_8 , обіймаючи посаду міського голови Белзької міської ради Львівської області, керуючись корисливим мотивом, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, перебуваючи за адресою: Львівська область, м. Белз, вул. Домініканська, 1, достовірно знаючи про порядок проведення публічних закупівель товарів у відповідності до Закону України «Про публічні закупівлі», з метою сприяння у заволодінні бюджетними коштами заступникові директора ПП «Добувна компанія «Двірцівська» ОСОБА_9 погодилась на його пропозицію та вступила з останнім у злочинну змову.
В подальшому ОСОБА_8 продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел спрямований на одержання неправомірної вигоди, володіючи інформацією, щодо необхідності закупівлі вугільної продукції для потреб закладів освіти Белзької міської ради, усвідомлюючи, що відділ освіти, культури молоді та спорту Белзької міської ради Львівської області ОСОБА_5 перебуває у її безпосередньому підпорядкуванні та розуміючи, що самостійно реалізувати спільний злочинний план не зможе, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин залучила до своєї протиправної діяльності виконувача обов'язки начальника відділу освіти, культури молоді та спорту Белзької міської ради Львівської області ОСОБА_5 та інших невстановлених на даний час осіб, з котрими вступила у злочинну змову та згідно домовленостей ОСОБА_5 повинна була забезпечити проведення Відділом освіти, культури, молоді та спорту Белзької міської ради Львівської області закупівлі товарів з особливостями, в тому числі вугілля кам'яного марки Г ( 13-100), ДГ(25-50), акцептування пропозиції ПП «Добувна компанія «Двірцівська», укладення договору на закупівлю вказаного товару з ПП «Добувна компанія «Двірцівська» та подальшого прийняття як Замовником вугілля якісні показники якого не відповідатимуть специфікації на закупівлю та без відповідних документів, які підтверджують їхню якість.
В той же час, ОСОБА_5 , виконуючи спільний злочинний план спрямований на одержання неправомірної вигоди для юридичної особи ПП «Добувна компанія «Двірцівська», обіймаючи у відповідності до Розпорядження голови Белзької міської ради Львівської області ОСОБА_7 №172/02.1-02 від 13.08.2025 посаду виконувача обов'язків начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту Белзької міської ради Львівської області з 15.08.2025, будучи у відповідності до Положення про відділ освіти, культури, молоді та спорту Белзької міської ради Львівської області затвердженого Рішенням Белзької міської ради Львівської області від 19.09.2025 №1995, зобов'язаною здійснювати контроль за ефективним і раціональним використанням бюджетних коштів в межах затвердженого кошторису витрат, пов?язаних із функціонуванням галузі, являючись службовою особою наділеною організаційно-розпорядчими функціями, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи всупереч інтересам служби, за попередньою змовою із міським головою Белзької міської ради Львівської області ОСОБА_8 та іншими на даний час невстановленими досудовим розслідуванням особами, з метою забезпечення закупівлі вугілля кам'яного марки Г( 13-100), ДГ(25-50) в ПП «Добувна компанія «Двірцівська», сформувала потребу закладів освіти, в які здійснюватиметься доставка товару (вугілля) вказаної марки, серед яких Белзький опорний заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів в кількості 25 тон, Ванівська гімназія 15 тон, Домашівська гімназія 20 тон, Карівська гімназія імені Віктора Матюка 20 тон, Мурованська гімназія 20 тон, Низіваська гімназія 5 тон, Стаївська гімназія імені Осипа Лещука 25 тон, Дібровська філія Стаївської гімназія імені Осипа Лещука 16 тон, Угнівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів імені братів Онишкевичів 15 тон, Хлівчанська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів 50 тон та Жужелянський заклад дошкільної освіти 3 тони, всього 214 тон.
Після цього, ОСОБА_5 продовжуючи реалізовувати злочинний умисел спрямований на одержання неправомірної вигоди для юридичної особи ПП «Добувна компанія «Двірцівська», шляхом проведення закупівлі вугілля кам'яного марки Г(13-100), ДГ(25-50) із заниженими якісними показниками, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби та в порушення ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі», формально одержала відповідь від ПП «Добувна компанія «Двірцівська» на підписаний нею без адресата лист №01-41/211 від 23.09.2025 щодо ціни вугільної продукції та в подальшому забезпечила оголошення 10.10.2025 уповноваженою особою із закупівель відділу освіти, культури молоді та спорту Белзької міської ради Львівської області ОСОБА_10 відкритих торгів ідентифікатор закупівлі UA-2025-10-10-000711-а, предмет закупівлі вугілля кам'яне, торф'яні брикети, ( код національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник»-09110000-3- Тверде паливо, зокрема вугілля кам'яне марки Г( 13-100), ДГ(25-50) в кількості 214 тон.
20.10.2025 у відповідності до протоколу розкриття тендерних пропозицій уповноваженою особою із закупівель відділу освіти, культури, молоді та спорту Белзької міської ради Львівської області ОСОБА_10 акцептовано пропозицію ПП «Добувна компанія «Двірцівська» вартістю 2 299 870 грн.
30.10.2025 за результатами проведеної за сприяння виконувача обов'язків начальника відділу освіти, культури молоді та спорту Белзької міської ради Львівської області ОСОБА_5 за попередньою змовою з міським головою Белзької міської ради Львівської області ОСОБА_8 закупівлі вугілля кам'яне марки Г( 13-100), ДГ(25-50) в кількості 214 тон, між Відділом освіти, культури, молоді та спорту Белзької міської ради Львівської області як «Замовник» в особі в.о. начальника ОСОБА_5 та ПП «Добувна компанія «Двірцівська» в особі директора ОСОБА_11 ( далі-Постачальник) укладено договір про закупівлю товарів №04-18/197 ( надалі -Договір).
Так у відповідності до Розділу 1 «Предмет договору» постачальник зобов?язується поставити Замовнику товари, зазначені в п. 1.2. Договору, а Замовник - прийняти і оплатити такі товари.
Найменування (номенклатура, асортимент) товару - Вугілля кам?яне, торф?яні брикети (код національного класифікатора України ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник" 09110000-3 - Тверде паливо) (далі по тексту - товар). Кількість та опис товарів - згідно Специфікації (Додаток N? 1 до Договору).
Розділом 2 Договору «Якість Товару» визначено, що Постачальник повинен передати Замовнику вугілля, якість якого відповідає вимогам ДСТУ 3472:2015 «Вугілля буре, кам?яне та антрацит. Класифікація» та ДСТУ 7146:2010 «Вугілля кам?яне та антрацит для побутових потреб. Технічні умови». Брикети торф?яні, що будуть постачатися замовнику, повинні відповідати зольності, вологості, механічній міцності, теплоті згорання, розмірам, що вказані в Додатку 1 до Договору та повинна відповідати діючим ДСТУ 2042-92 "Брикети торф?яні на комунально-побутові потреби. Технічні умови".
Якість Товару та інші вимоги до Товару, що буде постачається за цим договором Постачальником повинна відповідати вимогам, встановленим у Додатку 1 до договору "Специфікація".( п.2.2. Договору).
Постачальник зобов?язаний замінити неякісний Товар (який не відповідає вимогам даного Договору та Додатку 1 до нього) протягом 1 робочого дня з дати отримання обґрунтованої претензії від Замовника. Заміна неякісного Товару виконується Постачальником безкоштовно, за власний рахунок. Всі витрати, пов?язані із заміною Товару неналежної якості, несе Постачальник. ( 2.3. Договору).
Розділом 3 Договору «Сума та порядок оплати» визначено, що сума цього Договору становить 2 299 870,00 грн. (два мільйони двісті дев?яносто дев?ять тисяч вісімсот сімдесят гривень 00 копійок) у тому числі ПДВ 383 311,67 грн. (триста вісімдесят три тисячі триста одинадцять гривень 67 копійок) і складається із вартості (ціни) окремих партій Товару, що підлягають поставці за цим Договором.
Розрахунки проводяться шляхом оплати Замовником після постачання Постачальником товару та після підписання Сторонами акту приймання - передавання по мірі надходження коштів на рахунок Замовника, але не пізніше 31.12.2025
На кожну поставлену партію Товару, Постачальник передає Замовнику видаткову накладну та/або акт приймання-передачі Товару, а також посвідчення про якість Товару, відповідно ДСТУ 7146:2010 (п.3.6 Договору). Постачання товару відбувається спецтранспортом Постачальника та за його рахунок за адресами навчальних закладів Відділу освіти, культури, молоді спорту Белзької міської ради Львівської області. Разом з кожною партією товару повинна надаватися супровідна первинна документація, зокрема накладна та посвідчення про якість, відповідно до п. 3.6.
Замовник має право при поставці кожної окремої партії товару вимагати проведення незалежної експертизи та лабораторних досліджень щодо якісних та технічних показників вугілля та їх відповідності вимогам Замовника за рахунок Постачальника. В такому випадку Постачальник зобов?язаний вжити заходів щодо відібрання проб товару у присутності представника Замовника, забезпечення доставки проб товару до лабораторії та здійснити оплату відповідних лабораторних досліджень. Замовник має право вибору лабораторії, що здійснюватиме дослідження товару щодо технічних та якісних показників / або у випадку обрання лабораторії Постачальником - вибір так-лабораторії погоджується із Замовником (замовник письмово підтверджує згоду на обра, Постачальником лабораторію, шляхом надання листа/довідки тощо довільної форми). ( п.4.4.Договору).
Замовник зобов'язаний:
Своєчасно та в повному обсязі сплачувати за поставлений Товар, який відповідає всім вимогам Замовника, передбаченим у Договорі та Додатках до нього (пункт 5.1.1. Розділу 5 Договору)
Постачальник зобов'язаний:
забезпечити поставку Товару, якість якого відповідає умовам, установленим цим Договором та додатками ( п. 5.3.2. Договору) ;
завозити та зважувати вугілля власними силами та транспортом за місцем призначення, визначеним Замовником згідно Договору. Постачальник зобов?язаний забезпечити зважування товару за присутності представника Замовника на території Белзької ТГ Львівської області ( п. 5.3.4. Договору);
на кожну поставлену партію Товару, передати Замовнику видаткову накладну та/або акт приймання-передачі Товару, а також посвідчення про якість Товару, відповідно ДСТУ 7146:2010. ( п. 5.3.7. Договору)
Постачальник гарантує відповідність кількості і якості вугілля до умов, що узгоджені в цьому Договорі. ( п. 6.1.Договору).
Сторони гарантують відповідність порядку приймання-передачі вугілля за кількістю і якістю до вимог чинних нормативних документів та цього Договору. ( п.6.2.Договору)
Сторони зобов?язуються дотримуватись вимог антикорупційного законодавства у зв?язку з виконанням цього Договору, у тому числі не здійснювати дій (бездіяльності), що можуть трактуватися як корупційні чи пов?язані з корупцією правопорушення ( п.9.1. Договору)
Замовник гарантує, що його керівник та інші посадові особи, які здійснюють повноваження щодо управління його діяльністю (заступники керівника, головний бухгалтер та його заступники, відповідальні особи за закупівлю), не притягалися до відповідальності за вчинення корупційного - правопорушення та/або не були засуджені за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів, а також зобов?язується у разі виникнення зазначених обставин негайно повідомляти про це Постачальника у письмовій формі.(п 9.2. Договору).
Кожна зі Сторін відмовляється від стимулювання яким-небудь чином працівників іншої Сторони, в тому числі шляхом надання винагороди, подарунків або будь-яких інших подібних дій, з метою отримання невиправданих привілеїв (гарантій) в порівнянні з іншими контрагентами, прискорення (спрощення) існуючих процедур, виконання ними будь-яких інших неправомірних дій чи бездіяльності на користь стимулюючої Сторони у зв?язку з виконанням цього Договору. (п 9.3.Договору).
Додатком №1 до Договору Специфікація на закупівлю Вугілля кам?яне, торф?яні брикети (код національного класифікатора України ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник" 09110000-3 - Тверде паливо) визначено показники вугілля кам'яного марки Г (13-100), а саме розмір кусків від 13 до 100 мм., зольність на сухий стан палива не більше 24 %, волога на робочий стан палива не більше 8%, а також якість вугілля кам'яного марки ДГ(25-50) розмір кусків від 25 до 50 мм., зольність на сухий стан палива не більше 10 %, волога на робочий стан палива не більше 16%.
Якісні, технологічні та фізико-механічні показники вугілля, що є предметом закупівлі, в тому числі показники виходу летких речовин, повинні відповідати вимогам передбаченим згідно ДСТУ 3472:2015 «Вугілля буре, кам?яне та антрацит. Класифікація» та ДСТУ 7146:2010 «Вугілля кам?яне та антрацит для побутових потреб. Технічні умови» для вугілля. ( п.1 Додатку до Договору Специфікації)
Приймання Товару за кількістю і якістю здійснюється представником замовника. ( п.4 Додатку до Договору Специфікації)
В той же час, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду виконувача обов'язків начальника відділу освіти, культури молоді та спорту Белзької міської ради Львівської області з 15.08.2025, будучи у відповідності до Положення про відділ освіти, культури молоді та спорту Белзької міської ради Львівської області затвердженого Рішенням Белзької міської ради Львівської області від 19.09.2025 №1995, зобов'язаною здійснювати контроль за ефективним і раціональним використанням бюджетних коштів в межах затвердженого кошторису витрат, пов?язаних із функціонуванням галузі, являючись службовою особою наділеною організаційно-розпорядчими функціями, достовірно знаючи, що відповідно до умов Договору постачальник повинен передати Замовнику вугілля, якість якого відповідає вимогам ДСТУ 7146:2010 «Вугілля кам?яне та антрацит для побутових потреб. Технічні умови», ДСТУ 3472:2015 «Вугілля буре, кам?яне та антрацит. Класифікація», а якість товару та інші вимоги до Товару, що буде постачається за цим договором Постачальником повинна відповідати вимогам, встановленим у Додатку 1 до договору "Специфікація".( п.2.2. Договору), усвідомлюючи, що вугілля кам'яне марки Г (13-100) та ДГ(25-50), яке буде поставлене ПП «Добувна компанія «Двірцівська» для закладів освіти Белзької міської ради не відповідає показникам зазначеним у Додатку №1 до Договору, а також те, що на вказану вугільну продукцію відсутні посвідчення про якість Товару, та таке не відповідає вимогам ДСТУ 7146:2010, ДСТУ 3472:2015 зловживаючи своїм службовим становищем, діючи всупереч інтересам служби, за попередньою змовою із міським головою Белзької міської ради Львівської області ОСОБА_8 та іншими на даний час невстановленими особами, в період з 12.11.2025 по 19.11.2025, на підставі поданих заступником директора з фінансово-господарської діяльності ПП «Добувна компанія «Двірцівська» ОСОБА_9 видаткових накладних №112, 113, 114, 115, 116, 117, 118 від 12.11.2025; 119, 120 від 13.11.2025; 121, 122, 123, 124 від 14.11.2025 отримала 214 тони вугілля кам'яного марки Г (13-100), ДГ(25-50) як Замовник, шляхом підписання таких, для потреб закладів освіти, зокрема: Белзький опорний заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів в кількості 25 тон, Ванівська гімназія 15 тон, Домашівська гімназія 20 тон, Карівська гімназія імені Віктора Матюка 20 тон, Мурованська гімназія 20 тон, Низіваська гімназія 5 тон, Стаївська гімназія імені Осипа Лещука 25 тон, Дібровська філія Стаївської гімназія імені Осипа Лещука 16 тон, Угнівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів імені братів Онишкевичів 15 тон, Хлівчанська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів 50 тон та Жужелянський заклад дошкільної освіти 3 тони.
В подальшому на підставі виставленого до оплати заступником директора з фінансово-господарської діяльності ПП «Добувна компанія «Двірцівська» ОСОБА_9 рахунку на оплату №90 від 19.11.2025 на суму 2299870 грн., ОСОБА_5 достовірно знаючи, що прийнятий нею товар вугілля кам'яне марки Г (13-100) та ДГ(25-50) в кількості 214 тон без якісних посвідчень, згідно видаткових накладних №№112, 113, 114, 115, 116, 117, 118 від 12.11.2025; 119, 120 від 13.11.2025; 121, 122, 123, 124 від 14.11.2025 не відповідає показникам зазначеним у Додатку №1 до Договору, а також те, що на поставлений товар відсутні посвідчення про якість Товару, діючи за попередньою змовою з міським головою Белзької міської ради Львівської області ОСОБА_8 та іншими на даний час невстановленими досудовим розслідуванням особами, підписала від імені Замовника загальну видаткову накладну №124 від 19.11.2025, чим підтвердила прийняття товару в тому числі вугілля кам'яного марки Г (13-100), ДГ(25-50) в кількості 214 тони на загальну суму 2 148 120 грн., яке у відповідності до ТТН № №№Р112, Р113, Р114, Р115, Р116, Р117, Р118 від 12.11.2025; Р119, Р120 від 13.11.2025; Р121, Р122, Р123, Р124 від 14.11.202 поставлено до закладів освіти Белзької міської ради, зокрема: Белзький опорний заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів в кількості 25 тон, Ванівська гімназія 15 тон, Домашівська гімназія 20 тон, Карівська гімназія імені Віктора Матюка 20 тон, Мурованська гімназія 20 тон, Низіваська гімназія 5 тон, Стаївська гімназія імені Осипа Лещука 25 тон, Дібровська філія Стаївської гімназія імені Осипа Лещука 16 тон, Угнівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів імені братів Онишкевичів 15 тон, Хлівчанська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів 50 тон та Жужелянський заклад дошкільної освіти 3 тони.
24.11.2025 на виконання умов Договору на підставі платіжних доручень №219, 227 підписаних ОСОБА_5 з розрахункового рахунку Відділу освіти, культури молоді та спорту Белзької міської ради Львівської області ГФ558201720344230002000111160 відкритого в Державній казначейській службі України на розрахунковий рахунок ПП «Добувна компанія «Двірцівська» НОМЕР_1 відкритого в АТ «Райфайзен Банк» здійснено перерахунок грошових коштів в загальній сумі 2 299 870,00 гривень, в тому числі з яких безпідставно 2 260 120 грн. за вугілля марки Г (13-100) та ДГ(25-50) в кількості 214 тон, яке не відповідало вимогам ДСТУ 7146:2010 та ДСТУ 3472:2015.
Таким чином, ОСОБА_5 , обіймаючи у відповідності до Розпорядження міського голови Белзької міської ради Львівської області ОСОБА_7 №172/02.1-02 від 13.08.2025 посаду виконувача обов'язків начальника відділу освіти, культури молоді та спорту Белзької міської ради Львівської області з 15.08.2025, будучи зобов'язаною здійснювати контроль за ефективним і раціональним використанням бюджетних коштів в межах затвердженого кошторису витрат, пов?язаних із функціонуванням галузі, являючись службовою особою наділеною організаційно-розпорядчими функціями, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, в порушення ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі», Положення про відділ освіти, культури молоді та спорту Белзької міської ради Львівської області затвердженого Рішенням Белзької міської ради Львівської області від 19.09.2025 №1995, п.2.1., 2.2., 3.6. Договору на закупівлю товарів №04-18/197 від 30.10.2025, за попередньою змовою із міським головою Белзької міської ради Львівської області ОСОБА_8 , діючи в інтересах ПП «Добувна компанія «Двірцівська» забезпечила проведення тендерної закупівлі вугілля кам'яного марки Г(13-100) та ДГ(25-50), акцептування тендерної пропозиції ПП «Добувна компанія «Двірцівська», укладення Договору №04-18/197 від 30.10.2025 на закупівлю товарів та подальше прийняття та оплату вугілля кам'яного марки Г(13-100) та ДГ(25-50) в кількості 214 тони, яке не відповідало вимогам ДСТУ 7146:2010 та ДСТУ 3472:2015, що призвело до завищення видатків Відділу освіти, культури молоді та спорту Белзької міської ради Львівської області на суму 2 260 120 грн., яка у 250 разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, що відповідно до п. 4 примітки ст. 364 КК України є тяжкими наслідками.
09.03.2026 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці м. Львів, громадянці України, українці, зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_1 , працюючій на посаді виконувача обов'язки начальника відділу освіти, культури молоді та спорту Белзької міської ради Львівської області, не адвокату, не депутату, раніше не судимій, повідомлено про підозру в зловживанні владою або службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 , у вчиненні інкримінованго їй кримінального правопорушення підтверджується наступними доказами, отриманими у встановленому КПК України порядку:
?рапортом про виявлення кримінального правопорушення;
?довідкою Західного офісу держаудитслужби від 26.02.2026;
?документами, які вилучені в ході проведення тимчасового доступу до речей та документів;
?протоколами за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій;
?іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності та взаємозв'язку.
Враховуючи зазначене, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється в зловживанні владою або службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
З метою забезпечення виконання ОСОБА_5 покладених на неї процесуальних обов'язків, як підозрюваної, щодо неї необхідно застосувати запобіжний захід.
Оцінюючи обставини, передбачені ст. 178 КПК України, сторона обвинувачення дійшла до висновків, що:
наявні докази вчинення підозрюваним інкримінованих йому кримінальних правопорушень є вагомими та допустимими, отриманими у встановленому КПК України порядку;
у разі визнання винною, ОСОБА_5 загрожує покарання у виді позбавлення волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
вік та стан здоров'я підозрюваноЇ дозволяє застосування щодо неї запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою;
наявні докази, які дають підстави підозрювати ОСОБА_5 у вчиненні тяжкого злочину є вагомими, допустимими та отриманими у встановленому КПК України порядку;
шкода відділу освіти, культури молоді та спорту Белзької міської ради Львівської області, заподіяна внаслідок протиправних дій складає 2 260 120 грн. 00 коп.
Оцінюючи особу підозрювану та вчинене нею кримінальне правопорушення, враховуючи те, що у разі визнання винною у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення ОСОБА_5 загрожує покарання у виді позбавлення волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, орган досудового розслідування приходить до висновку про наявність передбачених ст. 177 КПК України підстав для застосування запобіжного заходу, з огляду на наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення та ризиків, які дають підстави вважати, що ОСОБА_5 з метою уникнення кримінальної відповідальності та призначення вищевказаного покарання може: переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином та вчинити інші кримінальні правопорушення.
На підставі наведеного, орган досудового розслідування вважає, що жодний із менш суворих запобіжних заходів, а саме: особисте зобов'язання, особиста порука, застава, домашній арешт - не достатні для запобігання вищевказаним ризикам, окрім як тримання під вартою.
З огляду на викладене, з метою забезпечення виконання підозрюваною ОСОБА_5 покладених на неї процесуальних обов'язків, із врахуванням положень ч. 5 ст. 182 КПК України, їй необхідно обрати розмір застави 226 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 752 128 гривень, що зможе достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваною покладених на неї обов'язків.
З урахуванням викладених ризиків та особи підозрюваної, обставин вчинення та суспільної небезпеки кримінального правопорушення, у скоєнні якого підозрюється ОСОБА_5 , орган досудового розслідування приходить до висновку про необхідність застосування щодо підозрюваної запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, оскільки більш м'які запобіжні заходи не зможуть запобігти вищевказаним ризикам та забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваної не в силі.
Враховуючи наведене, слідчий просить клопотання задовольнити.
Прокурор у судовому засіданні просить задовольнити подане клопотання, покликаючись на наявність обґрунтованої підозри та ризиків, передбачених ст. 177 КПК України.
Підозрювана та її захисник під час розгляду клопотання проти задоволення клопотання слідчого заперечили. Захисник вважає, що ризики передбачені ст. 177 КПК України відсутні, підозра є безпідставною та необґрунтованою. Також, зазначає, що визначений у клопотанні слідчого розмір застави є непідсильним для підозрюваної. Просять відмовити в задоволенні клопотання. В разі якщо суд прийде до висновку щодо задоволення поданого клопотання, просить зменшити розмір застави.
Заслухавши думку прокурора на підтримання внесеного клопотання, заслухавши думку захисника та підозрюваної, вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до такого висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст. 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Поняття "обґрунтована підозра" визначена в рішенні Європейського суду з прав людини від 21 квітня 2011 року у справі "Нечипорук і Йонкало проти України", відповідно до якої цей термін означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення. Мета затримання для допиту полягає в сприянні розслідуванню злочину через підтвердження або спростування підозр, які стали підставою для затримання (рішення у справі "Мюррей проти Сполученого Королівства" від 28 жовтня 1994 року).
Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 , у вчиненні інкримінованго їй кримінального правопорушення підтверджується наступними доказами, отриманими у встановленому КПК України порядку:
-рапортом про виявлення кримінального правопорушення;
-довідкою Західного офісу держаудитслужби від 26.02.2026;
-документами, які вилучені в ході проведення тимчасового доступу до речей та документів;
-протоколами за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій;
-іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності та взаємозв'язку.
Розглядаючи клопотання про застосування запобіжного заходу для прийняття законного і обґрунтованого рішення, суд, відповідно до ст. 178 КПК України та практики Європейського суду з прав людини, крім наявності даних обставин, повинен враховувати тяжкість кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється особа та особисті обставини життя особи, які можуть свідчити на користь збільшення (зменшення) ризику переховування від правосуддя чи інших способів неналежної процесуальної поведінки.
Згідно з пунктами 3, 4 статті 5 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливо лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою.
Заслухавши думку прокурора та слідчого щодо поданого клопотання, пояснення підозрюваної та думку її захисника, враховуючи особу ОСОБА_5 яка має міцні соціальні зв'язки, раніше не притягувалась до кримінальної відповідальності, підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, санкція якого передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк до трьох років, зі штрафом від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, суд вважає, що у випадку обрання м'якого запобіжного заходу підозрювана ОСОБА_5 може: переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином та вчинити інші кримінальні правопорушення, у зв'язку з чим запобігання ризикам, передбаченим ч.1 ст.177 КПК України, шляхом обрання більш м'якого запобіжного заходу не є можливим, а тому приходить до висновку про необхідність обрання підозрюваній запобіжного заходу у виді тримання під вартою.
Між тим, відповідно до ч. 3 ст. 183 КПК України слідчий суддя при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою зобов'язаний визначити розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним обов'язків, передбачених цим Кодексом, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Відповідно до ч. 4 ст. 182 КПК України розмір застави визначається з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього.
В рішенні ЄСПЛ «Мангурас проти Іспанії» від 28.09.2010, Європейський суд з прав людини зазначив, що «суд вважав, що при тлумаченні вимог п.3 ст.5 Конвенції повинні враховуватись сучасні реалії. Як вимагається більш високий рівень стандартів в області захисту прав людини, так відповідно і неминуче вимагається більша жорсткість при оцінці правопорушень, вчинених стосовно основних цінностей демократичного суспільства. Враховуючи виключний характер справи, не дивно, що судові органи співвіднесли суму застави з рівнем можливої відповідальності для гарантії того, щоб винні особи не намагались уникнути правосуддя і не порушували запобіжний захід. Не було ніякої впевненості в тому, що розмір застави, застосований тільки з врахуванням майнового стану заявника, буде достатнім для забезпечення його явки в суд».
Враховуючи практику Європейського суду з прав людини, яка свідчить про те, що рішення суду повинно забезпечити не тільки права підозрюваної, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів, що вимагає більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства, а також обставини обгрунтованості підозри, пов'язані із розміром посадових повноважень підозрюваного та можливості вчинити ті чи інші дії в ході вчинення злочину, визначити підозрюваній заставу в розмірі 120 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 399,360 гривень, оскільки саме така застава достатня для того, щоб забезпечити виконання підозрюваною покладених на неї законом обов'язків. При визначенні застави суд врахує також розмір доходів підозрюваної та її майновий стан загалом.
Такий розмір застави є відповідним і достатнім у даному кримінальному провадженні, виходячи з практики Європейського суду з прав людини, відповідно до якої розмір застави повинен визначатися тим ступенем довіри, при якому перспектива втрати застави, буде достатнім стимулюючим засобом, щоб відбити у підозрюваної бажання будь-яким чином перешкоджати встановленню істини у кримінальному провадженні.
На підставі ч.3 ст.183 КПК України, вважаю необхідним визначити, передбачені ст.194 КПК України, обов'язки підозрюваній у випадку внесення ним або іншою фізичною чи юридичною особою (заставодавцем) визначеної цією ухвалою застави.
Керуючись ст.ст. 184, 193, 197, 199, 372, 376, 395 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання задовольнити частково.
Обрати підозрюваній ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід - тримання під вартою в Державній установі «Львівська установа виконання покарань (№ 19)» строком на 60 днів - до 08.05.2026 року включно.
Визначити заставу в розмірі 120 прожиткових мінімумів для працездатних осіб - 399, 360 гривень.
Роз'яснити підозрюваній ОСОБА_5 право внести або забезпечити внесення іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) застави у будь-який момент з часу винесення ухвали на депозитний рахунок суду IBAN: UA918201720355299001500000757 Банк одержувача: Державна казначейська служба України, м. Київ, ЄДРПОУ 26306742, одержувач ТУ ДСА в Львівській області.
Внесення застави, визначеної слідчим суддею про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою, є підставою для звільнення особи з-під варти.
Встановити підозрюваній ОСОБА_5 випадку внесення застави, наступні обов'язки строком на 60 днів з моменту внесення такої:
- прибувати до слідчого, прокурора, суду за кожною вимогою;
- не відлучатися за межі Львівської області, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утримуватися від спілкування зі свідками та експертами у вказаному кримінальному провадженн
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Роз'яснити підозрюваній, що у випадку невиконання зазначених обов'язків та в подальшому розгляду питання про застосування до неї запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, на підставі п. 3 ч. 4 ст. 183 КПК України, слідчий суддя матиме право не визначати розмір застави.
Контроль за виконанням ухвали покласти на старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області капітана поліції ОСОБА_4 .
Повний текст ухвали проголошено 12.03.2026 року о 16:20 год.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її оголошення, а особою, яка перебуває під вартою протягом п'яти днів з моменту вручення їй копії судового рішення.
Слідчий суддя ОСОБА_12