Справа № 373/557/26
про залишення позовної заяви без руху
05 березня 2026 року м.Переяслав
Суддя Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області Хасанова В.В., отримавши позовну заяву про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення
позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;
відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі т.в.о. начальника ОСОБА_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 ,
Позивач 02.03.2026 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення, винесену щодо нього за ч.3 ст.210-1 КУпАП 20.12.2025 т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 та якою на нього накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 17000 грн.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі суд відзначає наступне.
Частиною 2 ст. 171 КАС України встановлено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Згідно ч. 6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до положень ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, установленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно із частиною третьою статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
За правилами частини 2 статті 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду регламентовані статтею 123 КАС України.
Згідно із положеннями частин 1, 2 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Як вбачається з долучених до позовної заяви матеріалів, постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення 20 грудня 2025 року.
З позовом про скасування постанови ІНФОРМАЦІЯ_3 від 20 грудня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду лише 02.03.2026. тобто з порушенням встановленого ч.2 ст.286 КАСУ.
Клопотання про поновлення строку на звернення до суду з адміністративним позовом ОСОБА_1 до позовної заяви не долучив, а так само і доказів поважності пропуску цього строку.
Обмеження строку звернення до суду шляхом встановлення відповідних процесуальних строків, не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя (Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2011 року № 17-рп/2011). Такі обмеження направленні на досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулюють учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків та поважати права та інтереси інших учасників правовідносин.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно з ч. 2 ст. 123 КАС України, якщо вказані особою підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи викладене, оскільки позивач пропустив строк звернення до суду з адміністративним позовом, клопотання про поновлення такого строку не заявляв, доказів, що свідчать про поважність порушення процесуального строку суду не надав, позов слід залишити без руху та надати позивачу строк для усунення вказаного недоліку.
Керуючись ст.ст.2, 121-123, 169, 171, 248, 286 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови про адміністративне правопорушення, - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк від дня вручення копії цієї ухвали для усунення зазначених в ухвалі недоліків.
Ухвала окремому оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Хасанова