Справа № 351/146/26
Номер провадження №3/351/43/26
Іменем України
06 березня 2026 року м.Снятин
Суддя Снятинського районного суду Івано-Франківської області Сегін І.Р., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживає АДРЕСА_1 ,
за ст. 184 ч.1 КУпАП,-
До Снятинського районного суду Івано-Франківської області надійшов адміністративний матеріал, складений стосовно ОСОБА_1 за ст. 184 ч.1 КУпАП, який містить протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 736172 від 05.02.2026 року, згідно якого ОСОБА_1 05.02.2026р. близько 14.20 год., знаходячись за місцем свого проживання, ухилилась від виконання, передбачених ст. 150 СК України, обов'язків щодо забезпечення належних умов проживання та виховання відносно своїх трьох дітей: ОСОБА_2 , 2020 р.нар., ОСОБА_3 , 2020 р.нар. та ОСОБА_4 , 2022 р.нар..
Постановою Снятинського районного суду від 06.03.2026р. провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 закрито, у зв'язку з відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 184 КУпАП, відповідальність настає за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.
До протоколу додані рапорт, письмові пояснення ОСОБА_1 , фототаблиці соціально-побутових умов проживання ОСОБА_1 ..
В письмових поясненнях ОСОБА_1 від 05.02.2026 року повідомила, що проживає разом з дітьми: ОСОБА_5 , 2011 р.нар., ОСОБА_6 , 2014 р.нар., ОСОБА_7 , 2018 р.нар., ОСОБА_8 , 2018 р.нар., ОСОБА_9 , 2019 р.нар., ОСОБА_2 , 2020 р.нар., ОСОБА_3 , 2020 р.нар. та ОСОБА_4 , 2022 р.нар. у власному господарстві. 05.02.2026р. близько 14.20 год. під час перевірки службою у справах дітей Снятинської міської ради умов проживання її восьмох дітей, встановлено, що вони перебувають у складних житлових обставинах та перебувають на обліку. Визнає, що в будинку антисанітарні умови проживання, присутній сторонній запах, розкидані речі, брудно, троє дітей виглядають неохайно, в брудному одязі. Решта дітей знаходяться в санаторії "Ясен".
У відповідності з ч. 3 ст. 51 Конституції України сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Статтею 52 Конституції України передбачено, що діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи поза ним. Будь-яке насильство над дитиною та її експлуатація переслідуються за законом. Утримання та виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, покладається на державу. Держава заохочує і підтримує благодійницьку діяльність щодо дітей.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Відповідно до ст.8 ч.1 Закону України "Про охорону дитинства" кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Згідно пп.2-1 п. б) ч.1 ст. 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: вирішення відповідно до законодавства питань надання соціальних послуг особам та сім'ям з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги, забезпечення утримання та виховання дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Згідно ст. 18-1 вищевказаного Закону право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до п.15 ст.1 Закону України "Про соціальні послуги" складні життєві обставини - обставини, що негативно впливають на життя, стан здоров'я та розвиток особи, функціонування сім'ї, які особа/сім'я не може подолати самостійно. Чинники, що можуть зумовити складні життєві обставини: є зокрема, е) безробіття; є) малозабезпеченість особи.
Згідно п.17 ст. 1 вказаного Закону, соціальні послуги - дії, спрямовані на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин або мінімізацію їх негативних наслідків для осіб/сімей, які в них перебувають. Особі/сім'ї можуть надаватися одна або одночасно декілька соціальних послуг. Порядок організації надання соціальних послуг затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про соціальні послуги" соціальні послуги надаються для досягнення таких цілей: 1) профілактика складних життєвих обставин; 2) подолання складних життєвих обставин; 3) мінімізація негативних наслідків складних життєвих обставин.
Відповідно до ч.7 ст. 28 Закону України "Про соціальні послуги" уповноважені органи системи надання соціальних послуг, визначені пунктами 3 і 4 частини першої статті 11 цього Закону, мають право приймати рішення, у тому числі у разі введення надзвичайного або воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, про надання за рахунок бюджетних коштів інших соціальних послуг та/або іншим категоріям осіб, ніж передбачені частиною другою цієї статті. Надані соціальні послуги під час дії воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях надавачами соціальних послуг державної/комунальної власності (надання притулку, догляд, підтримане проживання, натуральна допомога, транспортні послуги тощо) особам із числа внутрішньо переміщених осіб за новим місцем їх проживання/перебування, які опинилися у складних життєвих обставинах через шкоду, завдану воєнними (бойовими) діями, терористичним актом, збройним конфліктом, у тому числі тимчасовою окупацією, сексуальним насильством, пов'язаним із збройною агресією Російської Федерації проти України, примусовим переміщенням або депортацією, вимушеним внутрішнім переміщенням, позбавленням особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, фінансуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Разом із тим, під час судового розгляду встановлено, що ОСОБА_1 має на утриманні восьмеро малолітніх дітей, від двох чоловіків. Батьки аліменти на утримання дітей належно не сплачують. Вона є одинокою матір'ю, всі вони проживають в одному житловому будинку, який складається із двох житлових кімнат, з яких одна кімната є непридатною для проживання. Вони, всі 9 осіб живуть в одній кімнаті площею приблизно 16 кв.м. Проживають за рахунок соціальних виплат, в середньому близько 35 000 грн. на місяць на сім'ю. Через обмеженість площі та кількість дітей в кімнаті безлад. З пояснень ОСОБА_1 встановлено, що соціальні служби їй не допомагають матеріально, а лише роблять зауваження. Її діти віком: 4 роки, двоє по 6 років, 7 років, 8 років, 10 років, 12 років, 14 років. В будинку ОСОБА_1 безлад, по причині того, що вона одна і фізично не справляється. ОСОБА_1 намагається належним чином виконуати батьківські обов'язки та в міру можливості створювати належні житлово-побутові умови проживання. Алкогольними напоями ОСОБА_1 не зловживає. В житловому будинку відсутні належні побутові умови проживання. Туалет знаходиться на вулиці і тому в зимову пору діти вимушені ходити по потребах на горщики. В будинку неприємний запах. З метою економії коштів за спожите газопостачання ОСОБА_1 вимушена опалювати будинок дровами. Внаслідок важких пологів у ОСОБА_1 розвинулись хронічні болі в спині. Тому, ОСОБА_1 іноді не може виконувати фізичну роботу.
Згідно вимог ст.246 КУпАП порядок провадження у справах про адміністративні правопорушення в районних, районних у містах, міських чи міськрайонних судах визначається цим Кодексом та іншими законами України.
Ст. 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання ухваленої постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Ст. 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
Окрема постанова- це вид судового рішення, за допомогою якого суд реагує на виявлені під час судового розгляду порушення законності, а також причини та умови, що цьому сприяли: суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону і встановивши причини та умови, що сприяли вчиненню порушення, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним особам чи органам для вжиття заходів щодо усунення цих причин та умов. Про вжиті заходи протягом місяця з дня надходження окремої ухвали має бути повідомлено суд, який постановив окрему ухвалу. Суддя має право постановити окрему ухвалу для усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, якщо виявить таке порушення під час розгляду справи.
Здійснюючи провадження у справі про адміністративне правопорушення, суди мають враховувати, що завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Положеннями ст.282 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа), який розглядає справу, встановивши причини та умови, що сприяли вчиненню адміністративного правопорушення, вносить у відповідний державний орган чи орган місцевого самоврядування, громадську організацію або посадовій особі пропозиції про вжиття заходів щодо усунення цих причин та умов. Про вжиті заходи протягом місяця з дня надходження пропозиції повинно бути повідомлено орган (посадову особу), який вніс пропозицію.
Стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, поширено ЄСПЛ й на провадження у справах про адміністративні правопорушення, оскільки протокол про адміністративне правопорушення у розумінні Конвенції слід розглядати «кримінальним обвинуваченням» (справа «Лучанінова проти України» (рішення від 09.06.2011 р., заява № 16347/02).
При цьому, слід зважити на позицію Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду у постанові від 14.06.2021 у справі №686/9636/18 (провадження № 51-6276кмо19), де зазначено про те, що є можливим ухвалення рішень, які не пов'язані із суттю кримінального провадження або з його забезпеченням, проте, зумовлені позитивним впливом на ефективність здійснення правосуддя у конкретному кримінальному провадженні та забезпеченням конституційного права на судовий захист, гарантований ст. 55 Конституції України.
Враховуючи встановлені у даній справі обставини, вважаю за необхідне внести до Снятинської міської ради, виконавчого комітету Снятинської міської ради та Орган опіки та піклування виконавчого комітету Снятинської міської ради, пропозиції вжити заходів щодо усунення причин та умов, які викликали ситуацію, коли ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 184 КУпАП, а саме: вжити заходів щодо покращення житлово-побутових умов проживання сім'ї.
Органи, особи, які виконують судове рішення, повідомляють суд, який постановив судове рішення, про його виконання (ч.4 ст.535 КПК України).
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.1, 7, 245, 282 КУпАП, суд,-
Внести до: 1) Органу місцевого самоврядування - Снятинської міської ради, 2) виконавчого комітету Снятинської міської ради, 3) Органу опіки та піклування виконавчого комітету Снятинської міської ради - пропозиції відшукати ресурси територіальної громади для вжиття заходів щодо покращення житлово-побутових умов проживання сім'ї ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та її восьми малолітніх дітей за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: проведення ремонту житлових приміщень, придбання для дітей речей першої необхідності, засобів гігієни, одягу.
Про вжиті заходи повідомити суд протягом місяця з дня надходження пропозиції.
Відповідно до Наказу Генерального прокурора України № 509 від 04.11.2020р. надіслати копію Окремої постанови в Снятинський відділ Коломийської окружної прокуратури, для реагування.
Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення через Снятинський районний суд.
Суддя Ігор СЕГІН