Постанова від 13.03.2026 по справі 520/29955/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2026 р. Справа № 520/29955/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Макаренко Я.М.,

Суддів: Жигилія С.П. , Перцової Т.С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.05.2025, по справі № 520/29955/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області , Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (відповідач 1) та до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (відповідач 2) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не зарахування до розрахунку пенсії довідки про заробітну плату від 29.02.2024 №С-19, видана комунальним підприємством «Міський архів», за період роботи з 01.01.1987 по 31.12.1991 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум заробітної плати відповідно до довідки про заробітну плату від 29.02.2024 №С-19, виданої комунальним підприємством «Міський архів», за період роботи з 01.01.1987 по 31.12.1991 року з 05.03.2024 року.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року №520/29955/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.

Суд першої інстанції вийшов за межі позовних вимог.

Визнано протиправним та скасовано Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 11.03.2024р. №204950021095 про відмову перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробітну плату від 29.02.2024р. №С-19, видана комунальним підприємством «Міський архів», за період роботи з 01.01.1987 по 31.12.1991 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум заробітної плати відповідно до довідки про заробітну плату від 29.02.2024р. №С-19, виданої комунальним підприємством «Міський архів», за період роботи з 01.01.1987 по 31.12.1991 року з 05.03.2024р.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити виплату перерахованої пенсії позивачки з 05.03.2024р.

Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ:13967927) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, в сумі 302,80 (триста дві гривні) 80 коп.

Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344), за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 задоволених позовних вимог, в сумі 302,80 (триста дві гривні) 80 коп.

Решту судових витрат залишено за позивачкою.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подало апеляційну скаргу, в якій посилається на те, що рішення є необґрунтованим і незаконним, винесеним з порушенням норм матеріального права, а тому таким, що підлягає скасуванню, з таких підстав, просить скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.05.2025 та прийняти нове рішення, відмовивши позивачу в задоволенні позову.

В обґрунтування позовних вимог апеляційної скарги відповідач посилається, що подана довідка про заробітну плату для перерахунку пенсії № С-19 від 29.02.2024, видана КП «Харківським архівом», за період з 01.01.1987 року по 31.12.1991 року, не підтверджена первинними документами та що, довідка про заробітну плату за відсутності будь яких первинних документів, що підтверджують нарахування та виплату заробітної плати, неможливо, тому вважає, що дії Головного управління були правомірними.

Згідно зі статтею 304 Кодексу адміністративного судочинства України, учасники справи мають право подати до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу в письмовій формі протягом строку, встановленого судом апеляційної інстанції в ухвалі про відкриття апеляційного провадження.

Позивачка та відповідач 1 своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

Відповідно до п.3 ч.1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними доказами у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Згідно з ч.4 статті 229 КАС України при розгляді справи в порядку письмового провадження, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на норми ч.1 статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує пенсію, яка призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

05.03.2024р. позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії за віком щодо зміни періоду 60 місяців до 01.07.2000р. у зв'язку з наданою довідкою про заробітну плату від 29.02.2024р. №С-19, видана комунальним підприємством «Міський архів», за період роботи з 01.01.1987р. по 31.12.1991 р.

Заява позивачки була розглянута ГУ Пенсійного фонду в Полтавській області з урахуванням принципу екстериторіальності, відповідно до Порядку № 22-1 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України від 25.11.2005р. № 22-1 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

За результатом розгляду заяви та доданих до неї документів Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області прийнято рішення від 11.03.2024р. № 204950021095 про відмову у перерахунку пенсії позивачки, оскільки довідка про заробітну плату не підтверджена первинними документами.

10.10.2024р. позивачка звернулася через WEB - портал електронних послуг Пенсійного фонду України до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із скаргою, згідно змісту якої було зазначено, що після звернення до органу ПФУ із заявою про перерахунок пенсії (від 05.03.2024р.), їй було відмовлено в перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю первинних документів.

Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області листом від 25.10.2024р. №30626-31648/С-02/8-2000/24 "про розгляд звернення" повідомило позивачку, що перевірка достовірності довідки про заробітну плату від 29.02.2024р. №С-19 за період роботи з січня 1987 року по грудень 1991 року, яка видана Комунальним підприємством «Міський архів», буде проведена у порядку календарної черговості надходження документів. На адресу товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕПЛОГАЗ» також було направлено листа щодо можливості надання документів для перевірок. Відповіді від товариства не надійшло. На теперішній час проведення перевірок не погоджено. У разі погодження з товариством проведення перевірок, перевірка довідки про заробітну плату від 08.09.2004 № 141 за період роботи з вересня 1988 року по квітень 1991 року, буде проведена у порядку календарної черговості надходження документів. Після проведення перевірок достовірності вищезазначеної довідки про заробітну плату буде розглянуте питання здійснення перерахунку пенсії.

Позивачка не погодилась із вищевказаним, тому звернулася з позовом до суду.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що відповідач 2 протиправно не врахував при обчисленні пенсії довідку про заробітну плату від 29.02.2024 року № С-19, яка видана комунальним підприємством «Міський архів», за період роботи з 01.01.1987 року по 31.12.1991 року, також зазначає, що матеріали справи не містять доказів існування спору стосовно не зарахування відповідачем 1 до розрахунку пенсії позивача довідки про заробітну плату від 29.02.2024 року № С-19, видана комунальним підприємством «Міський архів», за спірний період роботи.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції та зазначає.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-ХІІ передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 41 Закону № 1058-IV, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до цього Закону, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1(в подальшому - Порядок №22-1).

Згідно із пп. 3 п. 2.1 Порядку №22-1, для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01.07.2000 (додатки 1, 3 до Положення). За бажанням пенсіонера у період до 01.01.2016 ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01.07.2000 (форма і зміст довідки визначено Додатком 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. У разі якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 (додаток 1).

Пунктом 2.23 Порядку №22-1визначено, що документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

Системний аналіз зазначених норм свідчить про те, що за загальним правилом підставою для проведення розрахунку/перерахунку пенсії на підставі заробітної плати є первинні документи про нарахування такої заробітної плати. Видача довідок про заробітну плату заробітну плату проводиться підприємством, відповідно до первинних документів за нормативними документами, які дійсні на момент видачі довідки.

Отже, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписок з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постанові від 17 березня 2015 року у справа № 21-11а15 та Верховним Судом, зокрема, у постановах від 13 лютого 2018 року у справі № 358/1179/17, від 24 квітня 2018 року у справі № 686/6278/17.

Крім того, колегія суддів зазначає, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період до 01.07.2000 є не лише наявність відповідної довідки про заробітну плату (дохід), але й підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

Такий висновок суду апеляційної інстанції відповідає правовій позиції, викладеній Верховним Судом України у постанові від 15.12.2015 в справі № 2-а/576/29/14 та від 20.03.2018 в справі № 527/1655/17.

Як вже зазначалось, відповідно до частини 1статті 40 Закону № 1058-IVдля обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

З аналізу вказаної норми випливає, що за загальним правилом обчислення пенсії здійснюється за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. Однак, вказане правило має виключення, коли для обчислення пенсії може бути врахований страховий стаж до 01.07.2000 у двох випадках, а саме:

- за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року довідкою про заробітну плату первинними документами;

- в разі, якщо страховий стаж починаючи 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців.

Згідно з пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до пункту 2.10 цього Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Отже, обов'язковою умовою для обчислення чи перерахунку пенсії з урахування заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

Вказана позиція відповідає висновкам Верховного Суду від 24.06.2021 у справі № 233/179/17.

З вищенаведених правових норм вбачається, що за бажанням особа має право звернутися до органу Пенсійного фонду за обчисленням пенсії із врахування заробітної плати (доходу) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року, надавши довідку про заробітну плату, яка має містити інформацію про назву первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. Така довідка є підставою для обчислення пенсії за умови її підтвердження первинними документами.

При розрахунку пенсії не була врахована довідка про заробітну плату від 29.02.2024 року № С-19, яка видана комунальним підприємством «Міський архів», за період роботи з 01.01.1987 року по 31.12.1991 року

Доводи апеляційної скарги відповідача про неможливість врахування заробітної плати в зв'язку з неможливістю проведенням перевірки, колегія суддів не приймає, оскільки у постанові від 12.04.2021 у справі № 219/4550/17 Верховний Суд дійшов такого висновку: "посилання відповідача в обґрунтування касаційної скарги на неможливість врахування заробітної плати в зв'язку з неможливістю проведення перевірки обґрунтованості її видачі є безпідставним і висновки судів попередніх інстанцій не спростовує, оскільки надана позивачем довідка містила посилання на особові рахунки, як на первинні документи, на підставі яких вона видана, підприємство яке її видало на той час перебувало на обліку, а тому підстави для проведення перевірки поданої довідки у відповідача були відсутні".

Крім того, Верховний Суд, зокрема, у постанові від 21.02.2020 у справі № 291/99/17 дійшов висновку, про те, що перевірка достовірності виданих документів покладається на Пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.

Колегія суддів звертає увагу, що довідкою від 29.02.2024 року № С-19 виданою комунальним підприємством «Міський архів» на ім'я ОСОБА_1 підтверджується, що заробітна плата нарахована та виплачена за період з січня 1987 року по грудень 1991 року. Довідка складена відповідно до п.7 Порядку подання та оформлення документів до визначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" (Додаток 1). Підписана директором та архівістом.

Вказана довідка про заробітну плату для обчислення пенсії містить інформацію, що її видано на підставі особових рахунків з січня 1987 року по грудень 1991 року.

Отже, надана позивачем довідка про заробітну плату від 29.02.2024 року № С-19 містить інформацію про загальний розмір заробітної плати за відповідний період та про розмір заробітної плати із розбивкою по місяцях, видана на підставі первинних документів, про що прямо зазначено в довідці, директором та архівістом, довідка містить підстави для видачі з посиланням на відповідні документи, тому враховуючи викладене довідка відповідає вимогам Порядку № 22-1.

При цьому, колегія суддів також враховує, що в оскаржуваному рішенні відсутнє посилання на невідповідність довідки про заробітну плату вимогам чинного законодавства та судом встановлено, що ця довідка містить відомості щодо сум заробітної плати, а також підписи відповідальних осіб та печатку.

З урахуванням викладеного, у відповідача відсутні законні підстави для неврахування довідки про заробітну плату від від 29.02.2024 року № С-19 виданою комунальним підприємством «Міський архів» за період роботи з 01.01.1987 року по 31.12.1991 року для перерахунку пенсії відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 11.03.2024р. №204950021095 про відмову перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробітну плату від 29.02.2024р. №С-19, видана комунальним підприємством «Міський архів», за період роботи з 01.01.1987 по 31.12.1991 року, а також зобов'язання здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум заробітної плати відповідно до довідки про заробітну плату від 29.02.2024р. №С-19, виданої комунальним підприємством «Міський архів», за період роботи з 01.01.1987 по 31.12.1991 року з 05.03.2024р.

Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно гуртуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим, Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Частиною 1 ст. 315 КАС України визначено, що за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не містять належних та обґрунтованих міркувань, які б спростовували висновки суду першої інстанції. В апеляційній скарзі також не наведено інших міркувань, які б не були предметом перевірки судом першої інстанції та щодо яких не наведено мотивів відхилення наведених аргументів.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухваленим з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області - залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.05.2025 по справі № 520/29955/24 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Я.М. Макаренко

Судді С.П. Жигилій Т.С. Перцова