Справа № 161/5323/26
Провадження № 2-а/161/116/26
13 березня 2026 року м. Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі головуючого судді Шестерніна В.Д, вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнаня дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
встановив:
10.03.2026 ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнаня дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Проаналізувавши матеріали позовної заяви, суд дійшов таких висновків.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема в спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження.
Публічно-правовий спір - це спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи (п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Характерною ознакою публічно-правових спорів є сфера їх виникнення - публічно-правові відносини, тобто передбачені нормами публічного права суспільні відносини, що виражаються у взаємних правах та обов'язках їх учасників у різних сферах діяльності суспільства, зокрема пов'язаних з реалізацією публічної влади.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Позовна заява подана до суду в порядку адміністративного судочинства та її належить розглядати за цими правилами.
Предметом позову є вимоги:
- «Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 вчинити всі необхідні дії для виправлення недостовірних відомостей у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно мене, ОСОБА_1 , шляхом виключення інформації щодо порушення правил військового обліку та подання мене у розшук»;
- «Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 вчинити всі необхідні дії для повідомлення відповідних органів Національної поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення мене, ОСОБА_1 , до ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Підставами позову є посилання на такі обставини:
- «Таким чином, вважаю, що у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів містяться недостовірні відомості щодо порушення мною правил військового обліку та відсутні підстави для здійснення заходів щодо адміністративного затримання та доставлення мене до ТЦК та СП з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення».
У кожній справі за змістом обґрунтувань позовних вимог, наданих позивачем пояснень тощо суд має встановити, якого саме результату хоче досягнути позивач унаслідок вирішення спору. Суд, зберігаючи об'єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим кодексом (пункт 4 частини п'ятої статті 12 ЦПК України). Виконання такого обов'язку пов'язане, зокрема, з тим, що суд має надавати позовним вимогам належну інтерпретацію, а не тлумачити їх лише буквально (див., наприклад, постанови Великої Палати Верховного Суду від 30.06.2021 у справі № 9901/172/20 (пункти 1, 80-81, 83), від 01.07.2021 у справі №9901/381/20 (пункти 1, 43-47), від 26.10.2021 у справі № 766/20797/18 (пункти 6, 20-26, 101, 102), від 01.02.2022 у справі № 750/3192/14 (пункти 4, 26, 47), від 22.09.2022 у справі № 462/5368/16-ц (пункти 4, 36)).
Аналіз змісту позовної заяви свідчить, що позивач не погоджується із відомостями Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення ним правил військового обліку, оголошення його у зв'язку з цим у розшук та прагне довести відсутність підстав для його затримання.
Згідно з ч. 5 ст. 5 КАС України ніхто не може бути позбавлений права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 12.10.1978 у справі Zand v. Austria вказав, що словосполучення встановлений законом поширюється не лише на правову основу самого існування суду, але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття суд, встановлений законом у частині першій статті 6 Конвенції передбачає усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів. З огляду на це не вважається судом, встановленим законом орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Правила розмежування предметної юрисдикції (підсудності) адміністративних справ встановлені ст. 20 КАС України.
Так, згідно з ч. 2 ст. 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.
Підстави для визначення підсудності цієї справи за місцевим загальним судом як адміністративним судом чи Вищим антикорупційним судом відсутні (ч.ч. 1, 3 ст. 20 КАС України). Суд окрема зауважує, що дана справа не є адміністративною справою з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності (п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України), яка повинна вирішуватися за правилами ст. 286 КАС України.
Отже, дана справа предметно не підсудна Луцькому міськрайонному суду Волинської області, а її розгляд належить до юрисдикції окружного адміністративного суду, яким, з урахуванням правил територіальної юрисдикції, є Волинський окружний адміністративний суд.
Відповідно до п.п. 2, 6, 8 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено. Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 30 КАС України адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
За наведених обставин, виходячи з необхідності дотримання вимог щодо територіальної юрисдикції (підсудності) розгляду справи суд дійшов висновку про необхідність передачі цієї адміністративної справи до Волинського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст. ст. 19, 20, 29, 30, 248, 256 КАС України, суд, -
ухвалив:
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнаня дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - передати на розгляд до Волинського окружного адміністративного суду.
Передачу адміністративної справи на розгляд Волинського окружного адміністративного суду на підставі цієї ухвали здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Повний текст ухвали суду складено - 13.03.2026.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області В.Д. Шестернін