Постанова від 10.03.2026 по справі 157/2322/25

Справа № 157/2322/25

Провадження № 3/157/110/26

ПОСТАНОВА

про закриття провадження

10 березня 2026 рокумісто Камінь-Каширський

Суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області Ходачинський Р.О., за участю секретаря судового засідання Плакоша Д.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , захисника Федчика С.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від Камінь-Каширського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , секретаря-друкарки Раково-Ліського ліцею,

за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 545331 від 19.12.2025 - ОСОБА_1 19 грудня 2025 року о 17 год 41 хв на вул. Довга Нива у с. Раків Ліс Камінь-Каширського району Волинської області, керувала автомобілем марки «SKODA OCTAVIA AMBIENTE», номерний знак НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_2 , перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, чим порушила п. 2.9а Правил дорожнього руху та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.

До протоколу долучені докази вини особи у вчиненні правопорушення, а саме: акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів з результатом тестування на алкоголь № 895, який становить 0,52 проміле, направлення на медичний огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 19.12.2025, та відеозаписи з бодікамери поліцейського.

На відеозаписах з бодікамери поліцейського зафіксовано факт керування ОСОБА_1 автомобілем, його зупинку поліцейськими, проходження нею огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою алкотестера на місці зупинки транспортного засобу, із результатом огляду - 0,52 проміле, а також складення протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушення не визнала. Підтвердила факт керування транспортним засобом 19.12.2025, зупинки поліцейськими та проходження огляду на місці зупинки. Зауважила, що не погодилась із результатом огляду на місці та повідомила це поліцейським. Право пройти огляд у такому випадку у медзакладі поліцейські їй не роз'яснювали.

Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, Федчик С.В. в судовому засіданні підсумував порушення, що допустили поліцейські при складенні протоколу про адміністративне правопорушення. Просив звернути увагу суду на те, що огляд на стан алкогольного сп'яніння проведений з істотним процесуальним порушенням, а саме відсутні докази згоди ОСОБА_1 із результатами тесту драгера. Навпаки, на відеозаписах водій чітко оголосила поліцейському, що вона не погоджується із результатом огляду. Всупереч цьому, не отримавши згоди з результатом огляду, поліцейський склав протокол. Захисник Федчик С.В. вважає, що саме згода водія з результатом огляду на місці зупинки є підставою для притягнення до відповідальності. Просив також звернути увагу на формальний характер складення процесуальних документів - акту та направлення. У прохальній частині клопотання адвокат просив закрити провадження у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та її захисника, проаналізувавши долучені до протоколу матеріали, суддя вважає клопотання захисника Федчика С.В. обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, тому провадження у справі належить закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з нормами ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Суд, відповідно до ст. 252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачена за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Згідно з п. 2.9а Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до частин 2, 3, 5 та 6 ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 2 та 3 Розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного сп'яніння, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України МОЗ №1452/735 від 09.11.2015 року (далі Інструкція) передбачено, що огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

Пунктами 6 та 7 Розділу І Інструкції передбачено, що огляд на стан алкогольного сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 КУпАП.

Досліджені у судовому засіданні матеріали справи, а також відеозаписи, що містяться на долученому оптичному носієві, підтверджують, що огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння був проведений поліцейським на місці зупинки транспортного засобу із застосуванням спеціального приладу «Drager Alcotest 6820». Під час спілкування поліцейський з'ясовує, чи вживала водій алкогольні напої та чи готовий пройти огляд на стан сп'яніння. Після проходження тесту на драгері та оголошення результату поліцейський не з'ясував, чи згідна вона з результатом такого огляду, не роз'яснив, що у разі незгоди з результатом його буде направлено для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.

На відеозаписі «NOR_LEVCHUK_000000_20251219_174043_0010» на часовій позначці 17:55:11 водій ОСОБА_1 повідомляє, що не відмовляється від підпису на документах, але не погоджується з результатом огляду. Поліцейські не реагують на незгоду із результатом огляду та продовжують складення документів, що є порушенням ч. 3 ст. 266 КУпАП, та призводить до недійсності такого огляду.

Суддя також зауважує, що на відеозаписі відсутня фіксація складання документів на підтвердження вини особи (акту, направлення), а також роз'яснення їх змісту та наслідків підписання. Суддя погоджується з позицією сторони захисту про формальний характер складення цих документів та визнає ці докази неналежними доказами вини особи.

Суддя дійшов висновку, що у судовому засіданні не здобуто належних доказів перебування водія ОСОБА_1 у стані алкогольного сп'яніння та її вини у порушенні вимог Правил дорожнього руху, а тому відсутні подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст. 130, 247, 283, 284 КУпАП, суддя

постановив:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження та може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Камінь-Каширського районного суду Волинської області.

Повний текст постанови складений 13.03.2026.

СуддяРоман ХОДАЧИНСЬКИЙ