Справа № 420/31313/25
12 березня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАВРІЯ-В" до Одеської митниці про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ТАВРІЯ-В" (далі - позивач) звернулося з позовною заявою до Одеської митниці (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Одеської митниці про коригування митної вартості товарів № UA500500/2025/000171/2 від 03.04.2025 р.;
- визнати протиправним та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення Одеської митниці № UA500500/2025/000278 від 03.04.2025 р.
Позовні вимоги мотивує тим, що 07.02.2025 р. між ТОВ "ТАВРІЯ-В" та І.С.S. "NATUR BRAVO" S.А. укладено договір поставки № 847. На підставі вказаного контракту та супроводжувальних документів І.С.S. "NATUR BRAVO" S.А. здійснила на адресу ТОВ "ТАВРІЯ-В" поставку товару. Під час декларування вказаного товару позивачем відповідно до ст.ст.57, 58 МК України самостійно визначено митну вартість товарів за основним методом, а саме, за ціною контракту. З метою митного оформлення товарів та на підтвердження заявленої митної вартості товарів позивачем надано до митного органу повний пакет документів, передбачений ст.53 МК України. Проте, за результатами розгляду поданих документів митний орган відмовив позивачу у митному оформленні (випуску) товару за заявленою декларантом митною вартістю, у зв'язку з чим оформив картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA500500/2025/000278 з причин винесення рішення про коригування митної вартості товарів від 03.04.2025 р. № UA500500/2025/000171/2, яким за резервним методом скориговано митну вартість товару. Вважає, що рішення про коригування митної вартості товарів прийнято з порушенням вимог МК України, так як воно не містить передбачених законодавством відомостей про підстави невизнання заявленої митної вартості, обґрунтованих підстав для коригування заявленої декларантом митної вартості. При цьому, позивач не погоджується з обставинами, на які вказує в оскаржуваному рішенні відповідач, оскільки вони жодним чином не спростовують митної вартості, яка визначена позивачем у поданій митній декларації, і не є підставою для здійснення коригування її вартості. З огляду на викладене вважає, що висновок митного органу щодо не підтвердження ТОВ "ТАВРІЯ-В" числового значення складових митної вартості товару, заявленого за основним методом його визначення, є безпідставним, так як позивачем надано всі обов'язкові документи, передбачені ч.2 ст.53 МК України.
Ухвалою від 19.09.2025 р. відкрито спрощене провадження у справі та надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву.
03.10.2025 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, декларантом до митниці було подано митну декларацію для здійснення митного оформлення товарів від 03.04.2025 р. № 25UA500500010731U2. Декларантом обрано основний метод визначення митної вартості товару - за ціною договору. Під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості товару, який надійшов на адресу позивача, та перевірки документів, поданих до митниці, встановлено, що в поданих документах містяться розбіжності та не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари. Так, відповідно до терміну FCA згідно Інкотермс від продавця вимагається виконання митних формальностей для вивезення. Обов'язки продавця з поставки вважаються виконаними, коли він поставляє товар після його митного оформлення в режимі експорту (визначеному покупцем перевізнику у вказаному місці). Згідно офіційних правил Міжнародної торгової палати для тлумачення торговельних термінів (Інкотермс), на заявлених умовах поставки FCA покупець зобов'язаний за власний рахунок укласти договір перевезення товару та понести витрати, пов'язані з доставкою товару. В наданій до митного оформлення МД в графі 44 відсутній договір на перевезення товару та документи що підтверджують вартість перевезення товару. Відповідно до Правил заповнення декларації митної вартості, затверджених Наказом Міністерства фінансів України від 24.05.2012 р. № 599, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 червня 2012 р. за № 984/21296, у розділі Б "Складові митної вартості, гривень" зазначаються витрати (складові митної вартості), передбачені ч.10 ст.58 МК України, що не включені до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, підтверджені документально (договорами, рахунками, товаротранспортними накладними, розрахунками на основі транспортних тарифів тощо). Для підтвердження витрат на транспортування декларантом відповідно до ч.2 ст.53 МК України подаються транспортні (перевізні) документи, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів. До зазначених документів можуть належати: рахунок-фактура (акт виконаних робіт (наданих послуг)) від виконавця договору (контракту) про надання транспортно-експедиційних послуг, що містить реквізити сторін, суму та умови платежу, інші відомості, відповідно до яких встановлюється належність послуг до товарів; банківські та платіжні документи, що підтверджують факт оплати транспортно експедиційних послуг відповідно до виставленого рахунка фактури; калькуляція транспортних витрат (якщо перевезення товарів здійснюється з використанням власного транспортного засобу). Якщо відсутні будь-які відомості про фактичні витрати на транспортування оцінюваних товарів до аеропорту, порту або іншого місця ввезення на митну територію України, для розрахунку зазначених витрат використовуються тарифи, які застосовуються перевізниками для відповідного виду транспорту, що діяли на дату транспортування товару. У зв'язку з цим, позивачу було запропоновано надати додаткові документи: 1) виписку з бухгалтерської документації; 2) каталоги, специфікації, прайс-листи продавця; 3) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини; 4) копію митної декларації країни відправлення. Декларантом листом від 03.04.2025 р. № 03/04 повідомлено, що інших документів надано не буде. Таким чином, у визначений законом час, декларантом не спростовані наявні розбіжності у наданих документах відповідно до умов, зазначених у ст.53 МК України. Тому митним органом прийнято рішення про коригування митної вартості товарів із застосуванням наявної в митниці інформації щодо аналогічних (подібних) товарів, митне оформлення яких вже здійснено, та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення. З огляду на викладене, оскаржувані рішення є правомірними і підстави для їх скасування відсутні.
Ухвалою від 12.03.2026 р. відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 07.02.2025 р. між І.С.S. "NATUR BRAVO" S.А. (Постачальник) та ТОВ "ТАВРІЯ-В" (Покупець) укладено договір поставки № 847, за умовами якого Постачальник зобов'язується в строки і порядку. що встановлені даним Договором, передати Товар Покупцю, а Покупець зобов'язується прийняти цей Товар та оплатити його Постачальнику (п.2.1 договору).
Пунктом 2.2 договору встановлено, що умови Договору (найменування, асортимент і кількість Товару, ціна за одиницю Товару, порядок оплати, умови поставки та інні умови) визначаються цим договором і Специфікаціями. Специфікації підписуються Сторонами щодо однієї або декількох поставок конкретної партії (партій) Товару та є невід'ємними частинами Договору.
Згідно п.п.4.1, 4.2, 4.4 договору ціна Товару встановлюється в Євро (Є/EUR). Ціна Товару та Загальна вартість партії Товару узгоджується Сторонами в Специфікації. Загальна вартість партії Товару визначається відповідно до умов поставки згідно з Інкотермс 2010 і включає в себе, в тому числі: вартість Товару, упаковки та робіт, пов'язаних з пакуванням, маркування, навантажувальних робіт, внутрішнього перевезення, експортне мито, митний збір та податки країн експорту, та транспортування до місяця, узгодженого Сторонами, і інші необхідні витрати Постачальника. Якщо інше не передбачено Специфікацією або угодою Сторін, Покупець сплачує Постачальнику 100 % загальної вартості прийнятого Покупцем Товару, до якого у Покупця відсутні претензії, - протягом 30 днів від дати приймання Товару на складі Покупця.
За приписами п.п.5.2, 5.3 договору умови поставки конкретної партії Товару узгоджуються Сторонами у відповідній Специфікації. Постачальник зобов'язаний доставити Товар в кількості, зазначеній в Специфікації.
Відповідно до п.5.8 договору Постачальник передає Покупцеві разом з партією Товару наступні документи: інвойс, міжнародну товарно-транспортну накладну СМR/коносамент, пакувальний лист, експортну декларацію, сертифікат походження Товару/сертифікат EUR.1 (за наявності), сертифікат якості (за наявності), фітосанітарні сертифікати, декларації безпеки харчової продукції рослинного походження, інші сертифікати, ліцензії, дозволи, обов'язкові для імпорту даного виду Товару (за наявності), інші необхідні документи.
На виконання умов договору компанія І.С.S. "NATUR BRAVO" S.А. поставила ТОВ "ТАВРІЯ-В" товар, а саме:
товар № 1 - Кукурудза консервована, без додання оцту та оцтової кислоти, незаморожена, в первинній упаковці: Кукурудза солодка консервована ТМ "Natur Bravo" ж/б 0,425 мл/0,340 г easy open - 11760 шт., країна виробництва - MD, торговельна марка - NATUR BRAVO, виробник - I.C.S. "NATUR BRAVO" S.A.;
товар № 2 - Горошок консервований, без додання оцту та оцтової кислоти, незаморожений, в первинній упаковці: Горошок зелений консервований з мозгових сортів ТМ "Natur Bravo" ж/б 0,425 мл/0,420 г easy open - 5040 шт., країна виробництва MD, торговельна марка - NATUR BRAVO, виробник - I.C.S. "NATUR BRAVO" S.A.;
товар № 3 - Овочі мариновані, з доданням оцту чи оцтової кислоти, в первинних упаковках: Овочі мариновані слобокислі Асорті (огірки - томати) (с/б - 720 мл) ТМ "Natur Bravo" с/б 0,720 мл/0670 г - 768 шт., Томати неочищені в томатному соку ТМ "Natur Bravo" с/б 0,720мл/ 0,660 г - 1536 шт., Томати мариновані червоні слабокислі ТМ "Natur Bravo" с/б 0,720 мл/0,670 г - 2304 шт., країна виробництва - MD, торговельна марка - NATUR BRAVO, виробник - I.C.S. "NATUR BRAVO" S.A.;
товар № 4 - Овочі гомогенізовані, консервовані без додання оцту чи оцтової кислоти, у первинних упаковках: Ікра з кабачків ТМ "Natur Bravo" с/б 0,314 мл/0,290 г - 1440 шт., країна виробництва - MD, торговельна марка - NATUR BRAVO, виробник - I.C.S. "NATUR BRAVO" S.A.;
товар № 5 - Овочі консервовані без додання оцту чи оцтової кислоти, у первинних упаковках: Огірки малосолоні пастеризовані 6-9 см ТМ "Natur Bravo" с/б 0,900 мл /0,840 г - 1152 шт., країна виробництва - MD, торговельна марка - NATUR BRAVO, виробник - I.C.S. "NATUR BRAVO" S.A.;
товар № 6 - Мариновані огірки, консервовані, з доданням оцту чи оцтової кислоти, в первинній упаковці: Огірки мариновані цілі слабокислі 6-9 см ТМ "Natur Bravo" с/б 0,720 мл/ 0,670 г - 2304 шт., країна виробництва - MD, торговельна марка - NATUR BRAVO, виробник - I.C.S. "NATUR BRAVO" S.A.;
товар № 7 - Мариновані огірки, консервовані, з доданням оцту чи оцтової кислоти, в первинній упаковці: Огірки мариновані цілі слабокислі 6-9 см ТМ "Natur Bravo" с/б 0,720 мл/ 0,670 г - 2304 шт., країна виробництва - MD, торговельна марка - NATUR BRAVO, виробник - I.C.S. "NATUR BRAVO" S.A.
03.04.2025 р. декларантом подано митну декларацію для здійснення митного оформлення зазначеного товару - МД № 25UA500500010731U2. Митна вартість товарів визначена декларантом самостійно за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції).
Для здійснення митного оформлення та підтвердження заявленої митної вартості товару декларантом надані наступні документи: рахунок-фактуру (інвойс) від 01.04.2025 р. № 78; автотранспортну накладну від 02.04.2025 р. № 028818; довідку про вартість перевезення від 03.04.2025 р. № 125; зовнішньоекономічний договір від 07.02.2025 р. № 847; специфікацію від 02.04.2025 р. № 1; сертифікат про походження товару від 01.04.2025 р. № А 307996; копію митної декларації країни відправлення від 02.04.2025 р. № 25МD116000А4001153.
За результатами перевірки МД № 25UA500500010731U2 та поданих до неї документів, сформоване повідомлення від 03.04.2025 р., в якому вказано, що у поданих до митного оформлення документах містяться розбіжності та витребувано додаткові документи: 1) виписку з бухгалтерської документації; 2) каталоги, специфікації, прайс-листи продавця; 3) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини; 4) копію митної декларації країни відправлення.
Декларантом 03.04.2025 р. було повідомлено, що інших документів надаватися не буде.
03.04.2025 р. відповідачем прийняте рішення про коригування митної вартості товарів № UA500500/2025/000171/2, відповідно до якого визначено вартість товару № 2 - 0,9517 EUR/кг нетто, ніж заявлено декларантом 0,9375 EUR/кг нетто, вартість товару № 3 - 1,0840 EUR/кг нетто, ніж заявлено декларантом 0,8484 EUR/кг нетто, вартість товару № 4 - 2,2199 EUR/кг нетто, ніж заявлено декларантом 1,3528 EUR/кг нетто, вартість товару № 6 - 1,3546 EUR/кг нетто, ніж заявлено декларантом 0,8880 EUR/кг нетто, вартість товару № 7 - 1,3778 EUR/кг нетто, ніж заявлено декларантом 1,1754 EUR/кг нетто.
У рішенні про коригування митної вартості зазначено, що у поданих документах містяться розбіжності: 1) відповідно до терміну FCA згідно Інкотермс від продавця вимагається виконання митних формальностей для вивезення. Обов'язки продавця з поставки вважаються виконаними, коли він поставляє товар після його митного оформлення в режимі експорту (визначеному покупцем перевізнику у вказаному місці). Згідно офіційних правил Міжнародної торгової палати для тлумачення торговельних термінів (Інкотермс), на заявлених умовах поставки FCA покупець зобов'язаний за власний рахунок укласти договір перевезення товару та понести витрати, пов'язані з доставкою товару. В наданій до митного оформлення МД в графі 44 відсутній договір на перевезення товару та документи що підтверджують вартість перевезення товару. Відповідно до Правил заповнення декларації митної вартості, затверджених Наказом Міністерства фінансів України від 24.05.2012 р. № 599, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 червня 2012 р. за № 984/21296, у розділі Б "Складові митної вартості, гривень" зазначаються витрати (складові митної вартості), передбачені ч.10 ст.58 МК України, що не включені до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, підтверджені документально (договорами, рахунками, товаротранспортними накладними, розрахунками на основі транспортних тарифів тощо). Для підтвердження витрат на транспортування декларантом відповідно до ч.2 ст.53 МК України подаються транспортні (перевізні) документи, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів. До зазначених документів можуть належати: рахунок-фактура (акт виконаних робіт (наданих послуг)) від виконавця договору (контракту) про надання транспортно-експедиційних послуг, що містить реквізити сторін, суму та умови платежу, інші відомості, відповідно до яких встановлюється належність послуг до товарів; банківські та платіжні документи, що підтверджують факт оплати транспортно-експедиційних послуг відповідно до виставленого рахунка фактури; калькуляція транспортних витрат (якщо перевезення товарів здійснюється з використанням власного транспортного засобу). Якщо відсутні будь-які відомості про фактичні витрати на транспортування оцінюваних товарів до аеропорту, порту або іншого місця ввезення на митну територію України, для розрахунку зазначених витрат використовуються тарифи, які застосовуються перевізниками для відповідного виду транспорту, що діяли на дату транспортування товару. Митним органом відповідно до п.5 ст.54, ч.3 ст.53 МК України декларанта було зобов'язано протягом 10 календарних днів надати (за наявності): 1) виписку з бухгалтерської документації; 2) каталоги, специфікації, прайс-листи продавця; 3) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини; 4) копію митної декларації країни відправлення. 03.04.2025 р. декларантом надіслано лист від 03.04.2025 р. № 03/04 повідомлено, що інших документів надано не буде. З метою забезпечення повноти оподаткування було проведено аналіз баз даних АСМО "Інспектор" та ЄАІС та встановлено, що рівень митної вартості митного оформлення СЗЕД є більшим та становить: по товару № 2 - 0,9517 EUR/кг нетто (МД від 22.03.2025 р. № UA401080/2025/000162), ніж заявлено декларантом 0,9375 EUR/кг нетто, по товару № 3 - 1,0840 EUR/кг нетто (МД від 24.01.2025 р. № UA500590/2025/000127), ніж заявлено декларантом 0,8484 EUR/кг нетто, по товару № 4 - 2,2199 EUR/кг нетто (МД від 26.03.2025 р. № UA401080/2025/000166), ніж заявлено декларантом 1,3528 EUR/кг нетто, вартість товару № 6 - 1,3546 EUR/кг нетто (МД від 27.01.2025 р. № UA500020/2025/000625), ніж заявлено декларантом 0,8880 EUR/кг нетто, вартість товару № 7 - 1,3778 EUR/кг нетто (МД від 14.01.2025 р. № UA500590/2025/000068), ніж заявлено декларантом 1,1754 EUR/кг нетто.
У зв'язку з прийняттям рішення про коригування митної вартості товарів від 03.04.2025 р. № UA500500/2025/000171/2, відповідачем сформовано карту відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA500500/2025/000278.
Вважаючи дані рішення відповідача протиправними, позивач звернувся до суду із позовною заявою про їх скасування.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Статтею 49 МК України визначено, що митна вартість товарів - це вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Згідно ч.ч.4, 5 ст.58 МК України митною вартістю товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, якщо вони продаються на експорт в Україну, скоригована в разі потреби з урахуванням положень частини десятої цієї статті. Ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, - це загальна сума всіх платежів, які були здійснені або повинні бути здійснені покупцем оцінюваних товарів продавцю або на користь продавця через третіх осіб та/або на пов'язаних із продавцем осіб для виконання зобов'язань продавця.
У відповідності до ч.3 ст.318 МК України митний контроль передбачає виконання митними органами мінімуму митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи.
Статтею 50 МК України визначено, що відомості про митну вартість товарів використовуються для нарахування митних платежів; застосування інших заходів державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності України; ведення митної статистики; розрахунку податкового зобов'язання, визначеного за результатами документальної перевірки.
Частиною 1 статті 51 МК України встановлено, що митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.52 МК України декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару зобов'язані подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню.
Стаття 57 МК України передбачає, що визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами: 1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); 2) другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товарів; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний.
Основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції). Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу. Застосуванню другорядних методів передує процедура консультацій між митним органом та декларантом з метою визначення основи вартості згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу. При цьому кожний наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу. Методи на основі віднімання та додавання вартості (обчислена вартість) можуть застосовуватися у будь-якій послідовності на прохання декларанта або уповноваженої ним особи. У разі якщо неможливо застосувати жоден із зазначених методів, митна вартість визначається за резервним методом відповідно до вимог, встановлених статтею 64 цього Кодексу.
Таким чином, митні органи мають виключну компетенцію в питаннях перевірки та контролю правильності обчислення декларантом митної вартості. Однак дискреційні повноваження митних органів мають законодавчі обмеження у випадках незгоди із задекларованою митною вартістю. До таких, зокрема, належать процедура консультацій між митним органом та декларантом з метою обґрунтованого вибору підстав для визначення митної вартості та обов'язок послідовного вибору методів (від першого до шостого) визначення митної вартості товарів.
При декларуванні товарів позивач визначив їх митну вартість виходячи саме з ціни угоди, що підлягала сплаті згідно до умов контракту, інвойсів та інших документів постачальника.
Згідно ч.1 ст.53 МК України у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає митному органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.
Документами, які підтверджують митну вартість товарів, згідно з ч.2 ст.53 МК України, є: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п'ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) ліцензія на імпорт товару, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.54 МК України контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості. Контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється митним органом шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу.
Зокрема, ст.58 МК України передбачено, що метод визначення митної вартості за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, застосовується у разі, якщо щодо продажу оцінюваних товарів або їх ціни відсутні будь-які умови або застереження, які унеможливлюють визначення вартості цих товарів. Метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов'язковою при її обчисленні. У разі якщо митна вартість не може бути визначена за основним методом, застосовуються другорядні методи, зазначені у пункті 2 частини першої статті 57 цього Кодексу.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.55 МК України рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається митним органом у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо митним органом у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.
Прийняте митним органом письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товарів має містити: 1) обґрунтування причин, через які заявлену декларантом митну вартість не може бути визнано; 2) наявну в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом; 3) вичерпний перелік вимог щодо надання додаткових документів, передбачених частиною третьою статті 53 цього Кодексу, за умови надання яких митна вартість може бути визнана митним органом; 4) обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої митним органом, та фактів, які вплинули на таке коригування; 5) інформацію про: а) право декларанта або уповноваженої ним особи на випуск у вільний обіг товарів, що декларуються: у разі згоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю, визначеною митним органом; у разі незгоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю товарів та надання гарантій відповідно до розділу Х цього Кодексу в розмірі, визначеному митним органом відповідно до частини сьомої цієї статті; б) право декларанта або уповноваженої ним особи оскаржити рішення про коригування заявленої митної вартості до органу вищого рівня відповідно до глави 4 цього Кодексу або до суду.
Форма рішення про коригування митної вартості товарів встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Разом з тим, відповідно до вимог ст.57 МК України основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції). Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу. При цьому кожний наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу. Методи на основі віднімання та додавання вартості (обчислена вартість) можуть застосовуватися у будь-якій послідовності на прохання декларанта або уповноваженої ним особи.
Тобто, відповідно до норм Митного кодексу України митним органом при прийнятті рішення про коригування митної вартості товарів повинна бути зазначена послідовність застосування методів визначення митної вартості та причини, через які не був застосований кожний з методів, що передує методу, обраному митним органом.
Відповідно до ч.3 ст.53 МК України у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); 4) виписку з бухгалтерської документації; 5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; 6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 7) копію митної декларації країни відправлення; 8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
Також згідно ч.6 ст.53 МК України декларант або уповноважена ним особа за власним бажанням може подати додаткові наявні у них документи для підтвердження заявленої ними митної вартості товару.
В той же час, витребуванню підлягають лише ті документи, які дають можливість пересвідчитись у правильності чи помилковості задекларованої митної вартості, а визначення митної вартості не за першим методом можливе тільки тоді, коли подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності не спростовують сумнів у достовірності наданої інформації.
Таким чином, витребування додаткових документів можливе лише у випадку наявності обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, яка була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари. При цьому, сумніви митного органу є обґрунтованими, якщо надані декларантом документи містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Відтак, наведені приписи зобов'язують митний орган зазначити конкретні обставини, які викликали вiдповiднi сумніви, причини неможливості їх перевірки на пiдставi наданих декларантом документів, а також обґрунтувати необхідність перевірки спірних відомостей та зазначити документи, надання яких може усунути сумніви у їх достовірності.
Встановивши вiдсутнiсть достатніх відомостей, що підтверджують задекларовану митну вартість товарів, митний орган повинен вказати, які саме складові митної вартості товарів є непідтвердженими, чому з поданих документів неможливо встановити дані складові, та які документи необхiднi для підтвердження того чи іншого показника.
Як вбачається зі змісту оскаржуваного рішення про коригування митної вартості товарів, підставою для його прийняття стало встановлення відповідачем тієї обставини, що надані позивачем документи містять розбіжності, а саме:
- не надано до митного оформлення договору перевезення та документів, що підтверджують вартість перевезення;
- не надано додатково витребуваних документів: виписки з бухгалтерської документації, каталогів, специфікацій, прайс-листів продавця, висновків про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини, копію митної декларації країни відправлення.
Стосовно доводів відповідача про ненадання договору на перевезення та документів, що підтверджують транспортні витрати, суд зазначає наступне.
Пунктом 5.2 контракту від 07.02.2025 р. № 847 передбачено, що умови поставки конкретної партії Товару узгоджуються Сторонами у відповідній Специфікації.
Згідно Специфікації від 02.04.2025 р. № 1 ціна та Товар розуміється згідно умов FCA м.Купчинь (Молдова).
Відповідно до умов Інкотермс 2010 базис поставки FСА ("Free Carriec" named place - "Франко перевізник" вказана назва місця) означає, що продавець передає товар, випущений в митному режимі експорту, вказаному покупцем перевізнику у названому місці.
Базис поставки FСА покладає на продавця обов'язки по завантаженню товару у транспортний засіб у місці відправлення та по виконанню експортних митних процедур для вивозу товару зі сплатою експортного мита та інших зборів.
Ціна FСА означає, що контрактна (інвойсна) ціна за товар включає в себе суму вартості самого товару та експортного митного оформлення цього товару з оплатою експортного мита та інших зборів, без вартості доставки (фрахту) до покупця.
Пунктом 4.2 договору від 07.02.2025 р. № 847 визначено, що загальна вартість партії Товару визначається відповідно до умов поставки згідно з Інкотермс 2010 і включає в себе, в тому числі: вартість Товару, упаковки та робіт, пов'язаних з пакуванням, маркування, навантажувальних робіт, внутрішнього перевезення, експортне мито, митний збір та податки країн експорту, та транспортування до місяця, узгодженого Сторонами, і інші необхідні витрати Постачальника.
Отже, за умовами договору від 07.02.2025 р. № 847 та Специфікації від 02.04.2025 р. ціна товару, зазначена в інвойсі, включає в себе вартість перевезення товару до складу постачальника у м.Купчинь (Молдова).
Стосовно подальшого транспортування товару з м.Купчинь (Молдова) до м.Одеса на склад позивача, то митному органу надавалися документи, які містять повні відомості про транспортні витрати, зокрема: автотранспортна накладна від 02.04.2025 р. № 028818, довідка про транспортні витрати від 02.04.2025 р. № 125.
З довідки про транспортні витрати від 02.04.2025 р. № 125, виданої ПП "СИСТЕМА-РЕЗЕРВ 2000", вбачається, що транспортно-експедиторські витрати по маршруту м.Сирсіпі (Молдова) - м/п Старокозаче складають 17100 грн., у тому числі: вартість завантаження у м.Сирсіпі (Молдова) - 1200 грн., вартість доставки вантажу по маршруту м.Сирсіпі (Молдова) - м/п Старокозаче (Україна) - 15900 грн.
Експедиторська компанія ПП "СИСТЕМА РЕЗЕРВ 2000" залучила перевізника LLC DYM TRANS, що відображено в автотранспортній накладній від 02.04.2025 р. № 028818.
Суд зауважує, що залучення експедиторською компанією до перевезення третіх осіб не суперечить чинному законодавству України, а здійснення перевезення товару особою, відмінною від тієї, з якою укладено договір, не впливає на митну вартість товару за умови належного підтвердження витрат на перевезення товару.
Відповідно до ч.2 ст.53 МК України до митного оформлення подаються транспортні (перевізні) документи, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів.
За приписами п.6 ч.2 ст.53 МК України документами, які підтверджують митну вартість товарів, є: транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів.
Згідно наказу МФУ від 24.05.2012 р. № 599 "Про затвердження Форми декларації митної вартості та Правил її заповнення" до документів, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів можуть належати: рахунок-фактура (акт виконаних робіт (наданих послуг)) від виконавця договору (контракту) про надання транспортно-експедиційних послуг, що містить реквізити сторін, суму та умови платежу, інші відомості, відповідно до яких встановлюється належність послуг до товарів; банківські та платіжні документи, що підтверджують факт оплати транспортно-експедиційних послуг відповідно до виставленого рахунка-фактури; калькуляція транспортних витрат (якщо перевезення товарів здійснюється з використанням власного транспортного засобу), що містить відомості про маршрут перевезення, його протяжність у кілометрах до місця ввезення на митну територію України та по митній території України, розмір тарифної ставки на перевезення за одиницю виміру (вагу) товару за 1 кілометр маршруту.
З матеріалів справи вбачається, що на підтвердження транспортних витрат до митного оформлення позивачем надавалась довідка про транспортні витрати від 03.04.2025 р. № 125, яка містять інформацію про вартість перевезення товару за весь маршрут від місця відправлення до кордону з Україною.
Верховний Суд у постанові від 31.05.2019 р. у справі № 804/16553/14 зазначив, що законом не визначено доказ (докази), виключно яким (-ми) повинен підтверджуватися розмір витрат на перевезення, а тому такі витрати можуть підтверджуватися будь-якими доказами. Митний кодекс України не визначив вид доказів, якими повинен підтверджуватися розмір витрат на перевезення товарів (не вказав, що такими доказами можуть бути лише фінансові та/або бухгалтерські документи), а тому довідка про транспортні витрати є допустимим доказом на підтвердження витрат на перевезення товарів.
За таких обставин суд приходить до висновку, що надані позивачем митному органу документи є логічними та містять необхідні відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів згідно із положеннями ч.2 ст.53 МК України для визначення вартості товару.
Щодо ненадання митному органу договору перевезення, то даний факт жодним чином не впливає на визначення митної вартості товарів, оскільки договір перевезення не містить вартісних показників конкретного випадку перевезення товарів, а такі витрати (із визначенням маршруту, складових, ціни) визначаються безпосередньо у довідці про транспортні витрати, яка відповідачу була надана.
Доводи відповідача про ненадання позивачем копії експортної декларації не відповідають дійсності, оскільки до митного органу надавалась копія митної декларації країни відправлення від 02.04.2025 р. № 25МD500500010731U2, про що зазначено і в картці відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 03.04.2025 р. № UA500500/2025/000278.
Твердження відповідача про ненадання декларантом виписки з бухгалтерської документації суд відхиляє виходячи з наступного.
Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 р. № 996-XIV (далі - Закон № 996) передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію.
Таким чином саме інвойс є первинним документом, оскільки у ньому відображено відомості про господарську операцію.
Згідно правил бухгалтерського обліку відображення товарів у регістрах обліку визначається лише за фактом переходу права власності на нього. Ця подія має бути документально оформлена. Для імпортних операцій таким документом є митна декларація, у якій міститься вичерпна інформація щодо ввезеного на митну територію України товару: фіксується ціна товару, кількість, загальна сума (ураховуючи курс).
З огляду на викладене, первинними документами, на підставі яких в обліку відображається придбання товару (ввезеного на митну територію України), є митна декларація, складена з дотриманням встановлених законодавством вимог та яка фіксує господарську операцію із взяття підприємством зобов'язання у сумі нарахованих митних платежів та інвойс, який входить до переліку документів, що підтверджують митну вартість товарів згідно ч.2 ст.53 МК України.
Тому виписка з бухгалтерської документації не є документом, який підтверджує митну вартість товару.
Стосовно доводів відповідача про ненадання декларантом каталогів, висновків про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини, то суд вважає їх безпідставними, так як такі документи згідно ч.2 ст.53 МК України не є обов'язковими, а враховуючи, що надані декларантом документи підтверджували всі складові митної вартості, не містили розбіжностей та/або явних ознак підробки, тому у митного органу не було законних підстав для витребування додаткових документів, зокрема і перелічених вище.
Неподання декларантом запитуваних митним органом документів, за відсутності обґрунтування неможливості визначення митної вартості товарів за першим методом, не є достатнім для висновку про наявність підстав для застосування митним органом іншого методу визначення митної вартості.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 19.12.2019 р. у справі № 810/5295/15, від 06.02.2020 р. у справі № 540/2219/18.
Отже, суд відхиляє вищевказані доводи відповідача про наявність сумніву у заявленій позивачем митній вартості імпортованих товарів з підстав, наведених у спірному рішенні про коригування митної вартості товарів, оскільки надані позивачем до митного органу вище перелічені документи, підтверджують ціну імпортованих товарів та жодних розбіжностей не містять.
Разом із тим підставою для коригування відповідачем митної вартості товарів слугувала інформація з цінової бази Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби щодо митного оформлення ідентичних товарів з вищим рівнем митної вартості.
Однак формально нижчий рівень митної вартості імпортованих позивачем товарів від рівня митної вартості іншого митного оформлення не може розцінюватися як заниження позивачем митної вартості та не є перешкодою для застосування першого методу визначення митної вартості товарів і не може бути достатньою та самостійною підставою для відмови у здійсненні митного оформлення товарів за першим методом визначення його митної вартості.
Дана правова позиція сформована в постановах Верховного Суду від 15.02.2024 у справі № 815/5838/17, від 05.05.2022 р. у справі № 2040/6019/18, від 19.11.2024 р. у справі № 420/23588/23, від 31.07.2018 р. у справі № 814/1253/14, від 04.09.2018 р. у справі № 814/2659/16, від 04.09.2018 р. у справі № 818/1186/17.
Відповідач не довів, що позивач сплатив за товари іншу суму ніж та, яка заявлена у якості митної вартості товарів.
Відповідно до ч.2 ст.55 МК України прийняте митним органом письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товарів має містити, крім іншого, наявну в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом; обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої органом доходів і зборів, та фактів, які вплинули на таке коригування.
Згідно п.2.1 Правил заповнення рішення про коригування митної вартості товарів, затверджених наказом Міністерства фінансів України № 598 від 24.05.2012 р., посилання на використання цінової бази Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби у Рішенні допускається тільки при визначенні митної вартості відповідно до положень статей 59, 60 та 64 Кодексу з обов'язковим зазначенням номера та дати митної декларації, яка була взята за основу для визначення митної вартості оцінюваних товарів, з поясненнями щодо зроблених коригувань на обсяг партії ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, умов поставки, комерційних умов тощо. У випадку визначення митної вартості оцінюваних товарів із застосуванням резервного методу (стаття 64 Кодексу) зазначаються докладна інформація та джерела, які використовувалися митним органом при її визначенні.
Як вбачається з рішення про коригування митної вартості товарів від 03.04.2025 р. № UA500500/2025/000171/2, відповідачем використано для коригування митної вартості товарів МД від 22.03.2025 р. № UA401080/2025/000162, МД від 24.01.2025 р. № UA500590/2025/000127, МД від 26.03.2025 р. № UA401080/2025/000166, МД від 27.01.2025 р. № UA500020/2025/000625, МД від 14.01.2025 р. № UA500590/2025/000068.
В той же час приймаючи рішення про коригування митної вартості імпортованого позивачем товару за резервним методом, відповідач лише зазначив ці МД однак не вказав, яким чином митна вартість товару визначена саме в такому розмірі, які складові вплинули на формування такої вартості, не навів порівняння характеристик оцінюваного товару та характеристик товару, ціна якого взята за основу для коригування митної вартості за резервним методом, що свідчить про порушення відповідачем ч.2 ст.55 МК України щодо обґрунтованості прийнятого рішення.
Аналогічна позиція з цього питання викладена в постанові Верховного Суду від 12.03.2020 р. у справі № 804/6243/14.
Враховуючи викладене, позивачем для митного оформлення були надані всі документи, необхідні для підтвердження заявленої митної вартості імпортованого товару, які містили необхідні числові показники митної вартості.
З урахуванням викладеного, рішення про коригування митної вартості товарів від 03.04.2025 р. № UA500500/2025/000171/2 не відповідає ознакам правомірності та обґрунтованості, а тому підлягає скасуванню.
Оскільки за результатами розгляду справи суд дійшов висновку про протиправність рішення про коригування митної вартості товарів від 03.04.2025 р. № UA500500/2025/000171/2, то і прийнята на його підставі картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 03.04.2025 р. № UA500500/2025/000278 також є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Відповідач не надав доказів того, що документи, подані позивачем для митного оформлення товару, є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів в недостовірності наданої інформації. В той же час позивач належними доказами підтвердив правомірність своїх вимог.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про протиправність рішення про коригування митної вартості товарів від 03.04.2025 р. № UA500500/2025/000171/2 та картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 03.04.2025 р. № UA500500/2025/000278, а тому позовні вимоги ТОВ "ТАВРІЯ-В" підлягають задоволенню у повному обсязі.
Приписами ч.1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки за результатами розгляду справи суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ТОВ "ТАВРІЯ-В", то з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 6056 грн.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАВРІЯ-В" (65091, м.Одеса, вул.Мясоїдівська, буд.14, код ЄДРПОУ 19202597) до Одеської митниці (65078, м.Одеса, вул.Лип Івана та Юрія, буд.21-А, код ЄДРПОУ 44005631) про визнання протиправними та скасування рішень задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Одеської митниці про коригування митної вартості товарів від 03.04.2025 р. № UA500500/2025/000171/2 та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 03.04.2025 р. № UA500500/2025/000278.
Стягнути з Одеської митниці (65078, м.Одеса, вул.Лип Івана та Юрія, 21-А, код ЄДРПОУ 44005631) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАВРІЯ-В" (65091, м.Одеса, вул.Мясоїдівська, буд.14, код ЄДРПОУ 19202597) судовий збір у сумі 6056 (шість тисяч п'ятдесят шість) грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко