Рішення від 12.03.2026 по справі 420/21691/25

Справа № 420/21691/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2026 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бжассо Н.В.,

за участі секретаря судового засідання Музики І.О.,

за участі сторін:

представників позивача адвокатів Гранкіної А.В. (згідно ордеру), Маклашевської А.О. (згідно ордеру), Хмеленко Я.О. (згідно довіреності), Соколової В.Г. (згідно посадової інструкції),

представників відповідача Франчука Я.Р., Норець В.М. (згідно витягу з ЄДРПОУ),

розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відео конференції в м. Одеса за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ШЛЯХОВИК-97» до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ШЛЯХОВИК-97» до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, за результатом розгляду якого, з урахуванням уточненого позову, позивач просить суд:

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 19.06.2025 року № 1239/Ж10/31-00-04-02-04-27, яким визначено суму штрафних санкцій у розмірі 433 792,40 грн. (чотириста тридцять три тисячі сімсот дев'яносто дві гривні 40 коп.), прийняте на підставі акту «Про результати камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість ТОВ «Шляховик-97» від 13.05.2025 року № 1252/Ж5/31-00-04-02-04-22/3446334.

В обґрунтування адміністративного позову сторона позивача зазначає, що ТОВ «Шляховик-97» не порушило строки сплати узгодженої суми грошового зобов'язання по податковим деклараціям з податку на додану вартість за листопад 2023 року (від 20.12.2023 № 9346772851) та за грудень 2023 року (від 22.01.2024 № 9376803713), оскільки податкові зобов'язання по спірному податковому повідомленню-рішенню №324/04-02-04 від 16.06.2022 року мали бути сплачені протягом 10 робочих днів після набрання законної судовим рішенням по справі № 420/16010/22 та № 420/18042/23, а не протягом 10 робочих днів з моменту отримання ППР №324/04-02-04 від 16.06.2022 року, як зазначено в Акті перевірки. ТОВ «Шляховик-97» погасило узгоджену суму грошового зобов'язання у сумі 3 462 950,66 (збільшене податкове зобов'язання по податку на додану вартість) та застосовану штрафну санкцію в розмірі 865 880 грн. Проте, податкових вимог ТОВ «ШЛЯХОВИК-97» не отримувало взагалі. Також, представник позивача зазначає, що відповідачем не подавалися реєстри платежів до Казначейства для списання коштів з рахунку ТОВ «Шляховик-97» у СЕА ПДВ, пропущений строк для формування такого реєстру, а також безпідставно нараховано суму в розмірі 8 675 848,00 грн. замість тієї, що вказана в ППР №324/04-02-04 від 16.06.2022 року.

Ухвалою суду від 07.07.2025 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 28.07.2025 року.

Від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який згідно відомостей наведених у розрахунку до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення та відомостей акта перевірки, контролюючим органом встановлено порушення Позивачем термінів сплати на загальну суму 8 675 848 грн. по деклараціях з податку на додану вартість. Позивачем жодним чином не спростовано доводи контролюючого органу про встановлені під час перевірки факти несвоєчасної сплати грошових зобов'язань по деклараціях з податку на додану вартість.

Також, від представника відповідача надійшли пояснення у справі.

Від представника позивача надійшли пояснення у справі згідно з якими, з урахуванням всього вищезазначеного, податковий орган мав би списати податковий борг з ПДВ на суму 3 463 520 грн. та застосовану штрафну санкцію в розмірі 865 880 грн. з рахунку СЕА ПДВ ТОВ «Шляховик-97» самостійно, але, Відповідач всупереч вимогам законодавства цього не зробив, натомість нарахував Позивачу штрафні санкції у розмірі у розмірі 433 792,40 грн. за прострочення зі сплати податкового боргу, чим порушив приписи ст. 87.1 та 87.9 ПК України.

Від представника відповідача надійшло клопотання про доручення до матеріалів справи податкових вимог.

Представник позивача надала заперечення щодо вказаних доказів, в яких зазначила, що вони не стосуються спірного ППР.

Також, від представника відповідача надійшли пояснення у справі, згідно з якими, в ситуації, коли платник в порушення пункту 57.3 статті 57 ПК України вчасно не сплачує до бюджету грошові зобов'язання, визначені контролюючим органом (з поточного рахунку) , в ІКП платника утворюється податковий борг (пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України), при тому, що на електронному рахунку може бути переплата. ТОВ «ШЛЯХОВИК-97» не враховано, що згідно п. 87.9. ст. 87 ПК України, у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Ухвалою суду від 01.12.2025 року, яка занесена до протоколу підготовчого засідання, суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 17.12.2025 року.

Від представника позивача надійшли пояснення, в яких остання наполягає на наявності підстав для задоволення позовних вимог.

Під час судового розгляду справи, представник позивача позовні вимоги підтримала та просила задовольнити з підстав, наведених у позові, додаткових поясненнях.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог та просив відмовити у задоволенні адміністративного позову, з підстав зазначених у відзиві та додаткових поясненнях.

Суд, вислухав представника позивача та представника відповідача, розглянув матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками справи докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

На підставі п.п. 230.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 75.1 ст. 75, у порядку, визначеному п. 76.2 ст. 76 та в терміни, що встановлені абз. 2 п. 76.3 ст. 76 ПКУ, Центральним МУ ДПС по роботі з ВПП проведено камеральну перевірку ТОВ «Шляховик-97», щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку додану вартість.

За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки від 13.05.2025 №1252/ Ж5/31-00-04-02-04-22/3446334, яким встановлено порушення Позивачем термінів сплати на загальну суму 8 876 002,13 грн. по:

- деклараціях з податку на додану вартість на суму 8 675 848 грн.;

- по податковому повідомленню-рішенню (форма «Р») від 16.06.2022 №324/04-02-04 на суму 200 154,13 грн.

31.05.2025 року ТОВ «ШЛЯХОВИК-97» надало заперечення до акта камеральної перевірки.

За результатами розгляду заперечень, Центральним МУ ДПС по роботі з ВПП скасовано висновки акта перевірки від 13.05.2025 №1252/Ж5/31-00-04-02-04 22/3446334, в частині порушення Позивачем термінів сплати узгодженої суми грошового зобов'язання по податковому повідомленню - рішенню від 16.06.2022 №324/04-02-04.

На підставі висновків акта перевірки та з врахуванням висновку комісії із розгляду заперечень та пояснень до актів камеральних перевірок податкової звітності платників податків від 12.06.2025 №297/Ж7/31-00-04-02-04-24, Центральне міжрегіональне управління по роботі з великими платниками податків прийняло податкове повідомлення-рішення від 19.06.2025 року № 1239/Ж10/31-00-04-02-04-27, яким ТОВ «ШЛЯХОВИК-97» визначено суму штрафних санкцій у розмірі 433 792,40 грн. за порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по податковим деклараціям з ПДВ, зазначених в акті перевірки.

Позивач з прийнятим ППР не погоджується, що стало підставою для звернення до суду із вказаним позовом.

Відповідно до положень п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно з п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Предметом камеральної перевірки також можуть бути, зокрема: 3) своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Згідно із п.76.1 ст.76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Приписами пп.пп.16.1.2, 16.1.3, 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до положень ст. 33 Податкового кодексу України податковим періодом визнається встановлений цим Кодексом період часу, з урахуванням якого відбувається обчислення та сплата окремих видів податків та зборів.

Податковий період може складатися з кількох звітних періодів.

Базовий податковий (звітний) період - період, за який платник податків зобов'язаний здійснювати розрахунки податків, подавати податкові декларації (звіти, розрахунки) та сплачувати до бюджету суми податків та зборів, крім випадків, передбачених цим Кодексом, коли контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податку.

Положеннями п.36.1 ст.36 Податкового кодексу України передбачено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Згідно приписів п.38.1 ст. 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до п.46.1 ст.46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання, у тому числі податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а також суми нарахованого єдиного внеску.

Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.

Статтею 49 ПК України передбачено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.

Пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 200 ПК України визначено, що сума податку, яка підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні цієї суми, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені ПК України.

Згідно пункту 202.1 статті 202 ПК України звітним (податковим) періодом є календарний місяць з урахуванням особливостей визначених цим пунктом. Податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (пункт 203.1 стаття 203 ПК України).

Відповідно до пункту 203.2 статті 203 та пункту 57.1 статті 57 ПК України сума податкового зобов'язання зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 статті 203 ПК України для подання податкової декларації

Пунктом 109.2 статті 109 ПК України передбачено, що порушення податкового законодавства та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.

Положеннями пункту 124.1 ст. 124 ПК України унормовано, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Суд встановив, що згідно з актом перевірки від від 13.05.2025 №1252/Ж5/31-00-04-02-04 22/3446334, відповідачем встановлено що ТОВ «ШЛЯХОВИК-97» подано податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2023 року (від 20.12.2023 №9346772851), згідно якої самостійно задекларовано до сплати 31 915 301 грн. (термін сплати 02.01.2024).

На дату сплати - 02.01.2024, згідно даних ІКП з ПДВ переплата у сумі 27 577 377 грн. рахувалась (виникла в результаті проведення списання коштів з електронного рахунку 26.12.2023 у сумі 31 915 301 грн., про що свідчать дані СЕА ПДВ і дані ІКП), яка і була зарахована в погашення вказаної декларації.

Податкова заборгованість склала 4 337 924 грн., яка була предметом перевірки.

Фактично вказана заборгованість була погашена ТОВ «ШЛЯХОВИК-97» 25.01.2024 (затримка 23 дні) після проведення списання коштів з електронного рахунку платника, про що в ІКП зроблено відповідний запис «Зараховано 25.01.2024 [91042613] Надходження до бюджету коштів з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ Платіжне доручення №608730145 від 25.01.2024».

Також, ТОВ «ШЛЯХОВИК-97» подано податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2023 року (від 22.01.2024 № 9376803713), згідно якої самостійно задекларовано до сплати 91 042 613 грн . (термін сплати - 30.01.2024).

На дату сплати - 30.01.2024, згідно даних ІКП з ПДВ 86 704 689 грн. рахувалась переплата у сумі (виникла в результаті проведення списання коштів з електронного рахунку 25.01.2024 у сумі 91 042 613 грн., про що свідчать дані СЕА ПДВ і дані ІКП) , яка і була зарахована в погашення вказаної податкової декларації.

Податкова заборгованість склала 4 337 924 грн., яка була предметом перевірки.

Щодо причин виникнення податкового боргу, суд встановив, що 16.06.2022 року Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято ППР № 324/04-02-04, яким ТОВ «Шляховик-97» визначено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 3463520 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 865880 грн.

Вказане ППР позивачем оскаржено до суду.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22.03.2023 року по адміністративній справі №420/16010/22 відмовлено в задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю Шляховик-97.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 27.06.2023 року апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Шляховик-97» залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.03.2023 року залишено без змін.

Не погодившись з вищезазначеними судовими рішеннями, 17.07.2023 року Позивач повторно звернувся до Одеського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 15.08.2023 року відкрито провадження у справі №420/18042/23 за позовом ТОВ «Шляховик-97» до Центрального МУ ДПС по роботі з ВПП.

26.09.2023 року Одеський окружний адміністративний суд ухвалою закрив провадження у справі за позовом в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 324/04-02-04 від 16.06.2022 року.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 01.12.2023 року ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 26.09.2023 року залишено без змін.

У зв'язку із поновленням в обліку 21.12.2023 року грошових зобов'язань визначених контролюючим органом за ППР № 324/04-02-04 від 16.06.2022 року, згідно даних ІКП з ПДВ, податкова заборгованість ТОВ «Шляховик-97» станом на 21.12.2023 податкова заборгованість склала 4 329 383,84 грн. та погашалася шляхом проведення списання коштів з електронного рахунку платника, згідно з черговістю її виникнення, тобто незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків, що призвело до порушення позивачем термінів сплати податкових зобов'язань за податковими деклараціями з ПДВ за листопад 2023 року та грудень 2023 року.

Відповідно до п. 87.1 ст. 87 ПКУ, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Джерелом самостійної сплати грошових зобов'язань з податку на додану вартість є суми коштів, джерела яких зазначені в абзаці першому цього пункту та обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. У разі сплати податкових зобов'язань, що виникли до 1 липня 2015 року, та/або погашення податкового боргу за податковими зобов'язаннями, що виникли до 1 липня 2015 року, перерахування коштів до бюджету здійснюється безпосередньо з рахунків платника податків, відкритих у банках, небанківських надавачах платіжних послуг.

Сплату грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснено також: а) за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника);б) за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів з урахуванням особливостей, визначених у пункті 43.4-1 статті 43 цього Кодексу;) за рахунок суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (на підставі відповідної заяви платника) до Державного бюджету України".

Не можуть бути джерелом погашення податкового боргу, крім погашення податкового боргу з податку на додану вартість (крім податкового боргу, що виник до 1 липня 2015 року), кошти на рахунку платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Для погашення такого податкового боргу за рахунок коштів на рахунку платника податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість центральний орган виконавчої влади, що реалізує податкову політику, за умови наявності підстав, передбачених статтею 95 цього Кодексу, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр, у якому зазначаються найменування платника податків, податковий та індивідуальний податковий номер платника податків та сума податкового боргу, що підлягає перерахуванню до бюджету (крім сум податкового боргу за податковими зобов'язаннями з податку на додану вартість, що підлягали сплаті до державного бюджету та за якими сформовано реєстр для перерахування коштів до державного бюджету з рахунка у системі електронного адміністрування відповідно до пункту 200.2 статті 200 цього Кодексу). Порядок формування та надсилання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, такого реєстру визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Приписами п. 87.9 ст. 87 ПКУ визначено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно з п. 20 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість», для перерахування до бюджету сум узгоджених податкових зобов'язань відповідно до поданої податкової декларації з податку ДПС не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення граничного строку, встановленого Кодексом длясамостійної сплати податкових зобов'язань, надсилає Казначейству реєстр платників податку, в якому зазначаються найменування або прізвище, ім'я та по батькові платника податку, податковий номер або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта), індивідуальний податковий номер платника податку, звітний (податковий) період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету.

На підставі такого реєстру Казначейство не пізніше останнього дня строку, встановленого Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету з електронних рахунків платника податку.

У разі подання платником податку уточнюючих розрахунків до податкових декларацій з податку за попередні звітні (податкові) періоди, які передбачають збільшення податкових зобов'язань з податку, що підлягають перерахуванню до бюджету, для перерахування таких зобов'язань до бюджету ДПС не пізніше наступного робочого дня подання таких уточнюючих розрахунків надсилає Казначейству реєстр платників податку, в якому зазначаються найменування або прізвище, ім'я та по батькові платника податку, податковий номер або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта), індивідуальний податковий номер платника податку, звітний (податковий) період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету.

На підставі такого реєстру Казначейство перераховує суми податку до бюджету.

У разі подання платниками податку уточнюючих розрахунків до податкових декларацій з податку за попередні звітні (податкові) періоди, за результатами яких зменшуються позитивні нарахування в межах залишку узгоджених податкових зобов'язань, не сплачених до бюджету, що обліковуються Казначейством до виконання в повному обсязі, ДПС не пізніше наступного робочого дня подання таких уточнюючих розрахунків надсилає Казначейству коригуючий реєстр.

На підставі такого реєстру Казначейство уточнює інформацію, зазначену в раніше надісланих реєстрах.

У разі зміни даних платника податку, зазначених в абзаці першому цього пункту, та/або реквізитів його рахунка у банку або небанківському надавачу платіжних послуг, на який зараховуються кошти з електронного рахунка, ДПС надсилає Казначейству коригуючі реєстри.

Приписами п.п. 22,24 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість», у разі недостатності коштів на електронному рахунку платника податку для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань:

1) платник податку у строки, встановлені Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує на електронний рахунок необхідні кошти з рахунка у банку або небанківському надавачу платіжних послуг;

2) Казначейство перераховує кошти в межах їх залишку на такому рахунку. При цьому залишок узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачений до бюджету, обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі шляхом перерахування до бюджету коштів, що перераховуються на електронний рахунок.

Казначейство подає ДПС в розрізі платників податку інформацію про перераховані з їх електронних рахунків кошти до бюджету або на рахунок у банку або небанківському надавачу платіжних послуг у день, що настає за днем такого перерахування, та про не перераховані суми у зв'язку з відсутністю коштів на таких рахунках.

На запит платника податку ДПС подає шляхом надсилання електронного повідомлення інформацію про рух коштів на його електронному рахунку (інформація про суми коштів, перерахованих з електронного рахунка платника податку до бюджету, на рахунок платника податку у банку або небанківському надавачу платіжних послуг).

Відповідно до п.25 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість», сплата податкових зобов'язань, визначених контролюючим органом відповідно до підпунктів 54.3.1, 54.3.2, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 Кодексу, та сплата передбачених Кодексом штрафних санкцій і пені здійснюються платником податку з рахунка у банку або небанківському надавачу платіжних послуг до відповідного бюджету.

Таким чином, суд вважає обґрунтованими та такими, що відповідають приписам чинного законодавства (п. 87.9 ст. 87 ПКУ) доводи відповідача з приводу того, що позивачем порушено терміни сплати узгоджених зобов'язань за податковими деклараціями з ПДВ за листопад та грудень 2023 року, оскільки станом на граничні терміни сплати податкових зобов'язань на електронному рахунку позивача були відсутні додатні суми коштів для списання і погашення податкових зобов'язань через першочергове зарахування коштів в рахунок податкового боргу, що виник за ППР № 324/04-02-04 від 16.06.2022 року.

При цьому, щодо доводів позивача про не надсилання контролюючим органом податкових вимог, суд зазначає, що 22.01.2024 року та 01.02.2024 року Центральним МУ ДПС по роботі з ВПП виставлено позивачу податкові вимоги № 0000001-1301-3100 та № 0000013-1301-3100, якими нараховано податковий борг з ПДВ, а згідно з п. 59.5 ст.59 ПКУ, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

Таким чином, суд зробив висновок про необґрунтованість позовних вимог ТОВ «ШЛЯХОВИК-97».

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З урахуванням викладеного, суд робить висновок про наявність підстав для відмови у задоволенні адміністративного позову ТОВ «ШЛЯХОВИК-97».

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 139, 173-183, 192-228, 243, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ШЛЯХОВИК-97» до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до статті 255 КАС України, рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач -Товариство з обмеженою відповідальністю «ШЛЯХОВИК-97» (Одеська обл., Овідіопольський р-н, смт. Авангард, вул. Базова, б.12 ЄДРПОУ 03446334).

Відповідач - Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (м.Київ, Львівська площа, 8 ЄДРПОУ 44082145).

Повний текст рішення складений та підписаний судом 12.03.2026 року.

Суддя Н.В. Бжассо

.