Рішення від 12.03.2026 по справі 420/41519/25

Справа № 420/41519/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Радчука А.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправним дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 в якій позивач просить:

визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на військовий облік як особу, раніше визнану непридатною до військової служби з виключенням з військового обліку;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 внести відомості про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг».

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , 24.04.2022 був взятий на військовий облік при ІНФОРМАЦІЯ_5 та згідно з тимчасовим посвідчення серії НОМЕР_4 20.05.2022 військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_6 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за гр. ІІ ст. 13А наказу МО України №402 від 14.08.2008. Відповідно до довідки військово-лікарської комісії №970 ОСОБА_1 встановлено діагноз: цукровий діабет І типу, інсулінозалежний та на підставі ст. 13 графи «А» розкладу хвороб визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (копія додається). Проте, в електронному військово-обліковому документі, номер в реєстрі Оберіг 300420250688132903029, зазначається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 як військовозобов'язаний та дані про проходження ВЛК відсутні.

У зв'язку з наведеним, 12.05.2025 позивачем на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 було особисто надіслано заяву з проханням внести відповідні дані щодо виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку в Єдиному електронному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг». У відповіді ІНФОРМАЦІЯ_8 №12/2/2274 від 15.09.2025 зазначено, що у зв'язку із невнесенням відповідних відомостей про виключення з військового обліку 07.06.2025 до ЄДРПВР ІНФОРМАЦІЯ_9 , 30.04.2025, ОСОБА_1 , був автоматично взятий на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 року №932. Зазначено, що для вирішення питання стосовно виключення ОСОБА_1 з військового обліку ОСОБА_1 необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_1 або надати відповідні документи до ІНФОРМАЦІЯ_6 для взяття на військовий облік з наступним виключенням з військового обліку на підставі оригіналів документів, які зберігаються в установі.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо взяття на військовий облік особу, раніше визнану непридатною до військової служби з виключенням з військового обліку, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 22.12.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження по справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня отримання даної ухвали для подання відзиву на адміністративний позов.

04.01.2026 року до суду надійшов відзив на адміністративний позов, відповідно до якого відповідач позов не визнає, зауважує, що згідно даних Реєстру, позивач був взятий на військовий облік автоматично, на підставі постанови КМУ від 16.08.2024 № 932 «Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів». Тобто, фактично взяття на військовий облік було здійснено за рішенням держави в особі Уряду, але аж ніяк не за ініціативою та за рішенням відповідача.

Крім того, відповідач зазначає, що позов не містить жодного посилання на нормативно-правовий акт, який би прямо передбачав право позивача, а відповідача, відповідно - обов'язок - переносити дані (про факт виключення з військового обліку за станом здоров'я) з копії його паперового ВОД, надісланого засобами зв'язку, до Реєстру тим ІНФОРМАЦІЯ_6 , на території відповідальності якого позивач навіть не проживає.

Додатково відповідачем зауважено, що в силу вимог Положення про військово-лікарську експертизу у ЗСУ, затвердженого наказом МОУ від 14.08.2008 № 402, належним доказом непридатності до військової служби є саме постанова ВЛК у виді свідоцтва про хворобу, затвердженого штатною (регіональною) ВЛК. Внести дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів без пред'явлення для перевірки (огляду) оригіналу ВОД позивача та без висновку ВЛК технічно не можливо. Також відповідач вважає, що теза про факт виключення позивача з військового обліку як достеменно встановлений, є вочевидь передчасною. Так, згідно Реєстру наразі позивач перебуває на військовому обліку, чого сам і не заперечує, тобто дане питання є спірним.

На підставі викладеного відповідач просить у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

12.01.2026 року до суду надійшла відповідь на відзив, у якій сторона позивача наполягає на задоволенні позовних вимог.

Відповідно до відповіді на відзив позивач вважає доводи Відповідача про відсутність у нього обв'язку вносити відомості щодо виключення Позивача з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОБЕРІГ необґрунтованими та такими, що спростовуються положеннями Постанови №559 та Закону №1951-VIII, які вказують, що саме районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому Позивач перебуває на військовому обліку наділений повноваженнями вносити зміни до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі відомостей, що подаються військовозобов'язаним, а також зобов'язаний забезпечувати актуалізацію бази даних Реєстру. Саме місце перебування на військовому обліку є визначальним, а не факт проживання Позивача в Одеській області.

Щодо доводів відповідача про належний доказ непридатності до військової служби у відповіді на відзив зауважено, що позивач 20.05.2022 року військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_6 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за гр. ІІ ст. 13А наказу МО України №402 від 14.08.2008. Відповідно до абз. 7 п. 3.8 глави 3 Положення №402 (в редакції чинній на момент проходження ВЛК - 20.05.2022) постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд. Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов: "Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку". Таким чином, за твердженням позивача, довідка ВЛК №970, оформлена військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_6 , є належним і достатнім доказом встановлення ОСОБА_1 непридатності до військової служби з виключенням з військового обліку та не підлягала затвердженню штатною (регіональною) ВЛК.

Інші заяви по суті справи, клопотання та додаткові докази станом на момент розгляду справи по суті до суду не надходили.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянином України відповідно до наявної в матеріалах справи копії паспорту серії НОМЕР_5 .

Позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_10 ).

Відповідно до копії довідки військово-лікарської комісії №970 від 07.06.2022 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 13 графи А Розкладу хвороб, графи ТДВ. Діагноз: цукровий діабет І типу, інсулінозалежний.

На підставі рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 від 07.06.2022 року ОСОБА_1 видано тимчасове посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_4 , у якому зазначено про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

Відповідно до пункту 13 вказаного тимчасового посвідчення позивача знято з військового обліку військовозобов'язаних.

У пункті 14 цього тимчасового посвідчення зазначено, що 20 травня 2022 року позивач виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_6 на підставі ст. 37 п. 6 пп. 3 ЗУ «Про ВО в ВС» як визнаний непридатним до військової служби зі зняттям з військового обліку за гр. ІІ ст. 13А наказу МО України №402 від 14.08.2008 року..

Згідно електронного військово-облікового документу із мобільного застосунку Резерв+, сформованого 05.05.2025 року, ОСОБА_1 є військовозобов'язаним; звання: рекрут. У графах «Відстрочка до», «Тип відстрочки», «Підстава зняття/виключення», «Постанова ВЛК», «Дата ВЛК» відомості відсутні. Дата уточнення даних 23.01.2025 року.

Вважаючи, що позивач повинен бути виключений з військового обліку через визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, останній звернувся до начальника ІНФОРМАЦІЯ_11 із заявою від 08.05.2025 року про виправлення недостовірних відомостей у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У вказаній заяві позивач просив внести відповідні дані щодо виключення його з військового обліку в Єдиний електронний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг».

До заяви від 08.05.2025 року позивачем додано:

1. Копію тимчасового посвідчення серії НОМЕР_4 - на 2 (двох) арк.;

2. Копію електронного військово-облікового документу - на 1 (одному) арк.;

3. Копію довідки військово-лікарської комісії №970 від 07.06.2022 - на 1 (одному) арк.;

4. Копію паспорту на ім'я ОСОБА_1 - на 2 (двох) арк.

Відповідно до наявного в матеріалах справи скріну з екрана телефону, заява позивача з додатками була направлена на адресу відповідача засобами електронної пошти 12.05.2025 року.

Не отримавши відповідь, позивач звернувся за правовою допомогою адвоката, та 10.09.2025 року на електронну адресу відповідача представником позивача - адвокатом Співак В. була надіслана скарга з питань розгляду по суті заяви ОСОБА_1 , направленої 12.05.2025 року.

За результатами розгляду даної скарги, відповідач листом від 15.09.2025 року повідомив представника позивача про наступне:

«…відповідно до даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, ОСОБА_2 , з 30.04.2025 року перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 , на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 року № 932 "Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей призовників, військовозобов'язаних та резервістів" Картотека вільних залишків, підкартотека: "підлягає призову на військову службу під час мобілізації".

… Відповідно до доданого до заяви тимчасового посвідчення військовозобов'язаного, його виключення з військового обліку здійснював ІНФОРМАЦІЯ_12 на підставі довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 від 07.06.2022 року № 970. Таким чином, з урахування вище вказаних положень нормативно правових актів, відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку Вашого клієнта повинний вносити ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Крім цього, згідно з відомостями інтегрованої міжвідомчої інформаційно-комунікаційної системи "Аркан", ОСОБА_2 вибув за межи території України. Саме тому та у зв'язку із не внесенням відповідних відомостей про виключення з військового обліку 07.06.2025 року до ЄДРПВР ІНФОРМАЦІЯ_9 , 30.04.2025 року, Ваш клієнт, був автоматично взятий на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 року № 932.

Пунктом 69 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 встановлено, що у разі проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду під час мобілізації та/або воєнного стану строк дії довідки з висновком щодо придатності до військової служби становить рік.

Відповідно до абзацу 5 пункту 3.8 глави 3 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра Оборони України від 14.08.2008 року № 402 (далі - Положення), під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи. Також, пунктом 2.1. глави 2 Положення встановлена можливість повторного медичного огляду військовозобов'язаних, визнаних непридатними до військової служби, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства. Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій, а також наявних медичних записів та висновків у відповідних реєстрах електронної системи охорони здоров'я, згідно з пунктом 3.3. глави 3 Положення.

Таким чином, для вирішення питання стосовно виключення ОСОБА_3 з військового обліку та враховуючи не внесення відповідних відомостей у ЄДРПВР 07.06.2022 року ІНФОРМАЦІЯ_9 , Вашому клієнту необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_1 або надати відповідні документи до ІНФОРМАЦІЯ_6 для взяття на військовий облік з наступним виключенням з військового обліку на підставі оригіналів документів, які зберігаються в установі.».

Не погоджуючись з діями відповідача щодо взяття на військовий облік особу, раніше визнану непридатною до військової служби з виключенням з військового обліку, вважаючи, що відповідач має внести відомості в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 з військового обліку, останній звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Пунктом 2 Указу Президента України від 24 лютого 2022 № 64/2022 військовому командуванню разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування доручено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Указом Президента України «Про Загальну мобілізацію» №69/2022 від 24.02.2022 р. оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

На момент розгляду адміністративної справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а відповідно під час розгляду справи застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу по мобілізації в умовах воєнного стану.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» №3543-XII від 21.10.1993 р. (далі - Закон №3543-ХІІ).

У статті 1 Закону №3543-ХІІ визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Відповідно до частини 8 статті 4 Закону №3543-ХІІ, з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначається Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-ХІІ від 25.03.1992 р. (далі - Закон №2232-ХІІ; в редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно із частиною десятою статті 1 Закону № 2232-XII громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Частиною 5 ст. 33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч.1 ст.34 Закону №2232-ХІІ).

Пунктом 11 статті 38 Закону № 2232-XII визначено, що призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.

На виконання ч. 5 ст. 33 Закону №2232-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок організації ведення військового обліку військовозобов'язаних, призовників та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487), пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.

Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 22 Порядку № 1487 визначено, що взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Під час воєнного стану направлення призовників на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду здійснюється лише у разі їх прийняття на військову службу у добровільному порядку.

За приписами пункту 23 Порядку № 1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265 “Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи.

Громадяни, які підлягають взяттю на військовий облік та не можуть здійснити електронну ідентифікацію в електронному кабінеті призовника, військовозобов'язаного, резервіста, зобов'язані особисто прибути до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік.

Відповідно до частини 6 статті 37 Закону № 2232-XII (в редакції чинній на момент звернення до відповідача з заявою про внесення змін) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Пунктом 79 Порядку № 1487 визначено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством та проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього. Також районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів

Відповідно до статті 1 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16 березня 2016 року № 1951-VIII (далі Закон № 1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Положеннями пункту 1 частини 1 статті 2 Закону № 1951-VIII визначено, що основними завданнями Реєстру є зокрема, ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України.

Відповідно до статті 3 Закону № 1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є: 1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.

Оформлення документів військового обліку громадян України здійснюється з використанням засобів Реєстру.

Відповідно до ч. 8 статті 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Згідно з ч. 9 статті 5 Закону № 1951-VIII органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 9 Закону № 1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Частиною 1 статті 14 Закону № 1951-VIII встановлено, що ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Відповідно до частини 3 статті 14 Закону № 1951-VIII актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Відповідно до пункту 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 (далі - Порядок № 559) військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».

Згідно з пунктом 3 Порядку № 559 відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним.

Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через:

електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

З наведених положень слідує, що при зверненні до відповідача в електронній формі громадянин України повинен скористатись засобами електронного кабінету.

Як зазначено у позові та надано на підтвердження відповідні докази, позивач пройшов медичний огляд та відповідно до довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 від 07.06.2022 року був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Однак, відповідно до інформації з електронного військово-облікового документу в додатку "Резерв+" позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_13 як військовозобов'язаний. Відомості про постанову ВЛК від 07.06.2022 року відсутні.

У відповідності до приписів Порядку №559 позивач звернувся з відповідною заявою до органу уповноваженого на внесення змін - ІНФОРМАЦІЯ_10 , направивши її засобами електронної пошти.

Суд зазначає, що подання заяви про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про виключення позивача з військового обліку засобами електронної пошти Порядком №559 не передбачено.

Таким чином, оскільки позивачем відповідну заяву через електронний кабінет або у паперовому вигляді подано не було, суд дійшов висновку, що відповідачем як суб'єктом владних повноважень не допущено протиправної бездіяльності щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про виключення позивача з військового обліку.

Інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин, судом не встановлено.

У контексті оцінки кожного аргументу (доводу), наданого стороною, суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах Проніна проти України (пункт 23) і Серявін та інші проти України (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів і інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони грунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі Бендерський проти України від 15 листопада 2007 року, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.

Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

У зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 77, 139, 241-246, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправним дій та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.

Суддя А.А. Радчук

.