Рішення від 11.03.2026 по справі 420/20167/25

Справа № 420/20167/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2026 року м. Одеса

Одеський кружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ай Сі Єн» до Головного управління ДПС в Одеській області, про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Ай Сі Єн» до Головного управління ДПС в Одеській області у якому позивач просить суд визнати протиправною відмову ГУ 4243/АП/15-32-04-10-06 від 09.06.2025 у задоволенні моєї заяви про застосування Єдиного податку третьої групи на Спрощеній системі оподаткування обліку та звітності, згідно до розділу 14 ПКУ (3 група, із ставкою 5 відсотків без сплати ПДВ), у зв'язку із чим зобов'язати Головне управління ДПС в Одеській області, ЄДРПОУ 44069166 застосувати з 01.07.2025 Спрощену систему оподаткування обліку та звітності, згідно до розділу 14 ПКУ до ТОВ «АЙ СІ ЄН», код 33080470, як платника Єдиного податку третьої групи без сплати ПДВ.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що позивачем 06.06.2025 була подана до Головного управління ДПС в Одеській області заява № 9160641311 про застосування Спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності у відповідності до розділу 14 ПКУ з 01.07.2025 року. У заяві зазначений у якості виду діяльності Підприємства клас КВЕД 61.10, оскільки Підприємство надає послуги доступу до мережі Інтернет і мета Заяви полягала у здійсненні оподаткування прибутку від таких послуг Єдиним податком у рамках Спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, згідно до розділу 14 ПКУ. Однак, відповідачем протиправно, на думку позивача, відмовлено Товариству у застосуванні Єдиного податку третьої групи без ПДВ з 01.07 2025 року.

Позивач зауважує, що зі змісту відповіді - відмови Головного управління слідує, що відповідач не надавав заперечень щодо того, що Товариство відповідає критеріям ст. 291.4 ПКУ. Обмеження перебування на Єдиному податку згідно до абз. 8 ст. 291.5.1 ПКУ стосується виключно суб'єктів, які безпосередньо здійснюють саме види діяльності прямо зазначені у ПКУ: Поштовий зв'язок, Телефонний зв'язок, Діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж. Підприємство не займається та не планує займатися жодним з видів діяльності, які згідно до абз. 8 ст.291.5.1 ПКУ підпадають під обмеження для застосування Спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності та сплати Єдиному податку. Наявність декларації Підприємством діяльності за класом КВЕД 61.10 не може бути критерієм визначення заборонених для застосування на Єдиному податку видів господарської діяльності, оскільки крім зазначених у абз. 8 п.п. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 ПКУ видів господарської діяльності, класом КВЕД 61.10 визначені види діяльності, які не заборонені для застосування на ССО.

Ухвалою суду від 30.06.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Відповідач надав відзив на позову заяву, у якому вказуючи на хибність та необґрунтованість доводів позивача, просить відмовити у задоволенні позову.

У своїх доводах відповідач зазначає, що згідно з даними з інформаційно-комунікаційних систем ДПС (далі - ІКС), основним видом діяльності за КВЕД ТОВ «АЙ СІ ЄН» є 61.10 - діяльність у сферi проводового електрозв'язку. Згідно з пунктом 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 ПК України не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи суб'єкти господарювання (юридичні особи), які здійснюють, діяльність з надання послуг пошти (крім кур'єрської діяльності), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж. Наказом Державного комітету статистики України від 23.12.2011 № 396 визначено види господарської діяльності, які належать до класу 61.10 «Діяльність у сфері проводового електрозв'язку» розділу 61 «Телекомунікації (електрозв'язок)» КВЕД ДК 009:2010: експлуатація, технічне обслуговування або надання доступу до пристроїв, що передають голосові, текстові, звукові або відеодані з використанням інфраструктури проводового електрозв'язку; купівля доступу та пропускної здатності мережі у власників і операторів мереж, а також надання телекомунікаційних послуг із використанням цих потужностей для бізнесу та населення; надання доступу до мережі Інтернет оператором кабельної інфраструктури; комплектування пакета каналів і розповсюдження такого пакета без створення телевізійних програм. Згідно наданої ТОВ «АЙ СІ ЄН» заяви зазначено вид діяльності, здійснення якого не дає права на застосування спрощеної системи оподаткування, а саме 61.10 дiяльнiсть у сферi проводового електрозв'язку. Отже, на думку відповідача, ТОВ «АЙ СІ ЄН» не може набути статусу платника єдиного податку третьої групи зі ставкою податку 5 відсотків з 01.07.2025, що свідчить про правомірність та обґрунтованість відмови Головного управління.

Позивач надав відповідь на відзив, в якій наголошуючи на безпідставності та неправомірності спірної відмови контролюючого органу додатково вказує, що безпосередньо норма абз. 8 п.п. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 ПКУ передбачає, що забороні застосування ССО підлягають саме суб'єкти, що надають послуги Технічного обслуговування, а не суб'єкти, які надають якісь інші послуги у сфері електронних комунікацій (надання доступу до мережі Інтернет), для надання котрих вони мають робити ТО власного обладнання, яке (ТО) не є предметом договору із Абонентом, хоча б їх діяльність і відносилася до класів 61.10 чи 61.90 КВЕД. Позивач вказує, що ЗУ «Про електронні комунікації» не має впливати на оподаткування, оскільки норми ПКУ не змінювались. Умови оподаткування змінюються саме внаслідок зміни ПКУ (до того ж із додержанням принципу стабільності за п.4.1.9 ПКУ). Наголошує на відмінності послуг з надання доступу до мережі Інтернет від послуг з технічного обслуговування мереж; відмінності здійснення технічного обслуговування власних мереж від надання послуг з технічного обслуговування мереж третіх осіб; нерелевантності аргументів щодо притягнення у якості критерію застосування обмежень за ПКУ здійснення видів діяльності, включених до будь - яких угрупувань будь яких класифікаторів (у тому числі КВЕД) поряд із видами діяльності прямо зазначеними у ПКУ. Окремо, позивач у своїх доводах звертає увагу, що КВЕД 61.10 та 61.90 містять безліч видів діяльності крім трьох видів, під час здійснення діяльності за якими заборонено застосовувати спрощену систему обліку та звітності (пошта, телефонія, надання послуг з технічного обслуговування). Відтак, відмова у задоволенні заяви щодо внесення до ЄДР суб'єкта та у внесенні до переліку видів діяльності платника Єдиного податку певних класів КВЕД, що містять у собі окремі види діяльності, які обмежені під час використання ССО поряд із іншими видами, що не заборонені, у будь-якому разі не є законною та є передчасною.

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, викладені сторонами у заявах по суті справи, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю “Ай Сі Єн» у встановленому законом порядку зареєстрований юридичною особою, є платником ПДВ з 17.05.2024. Видами діяльності позивача є: 61.10 - діяльність у сфері проводового електрозв'язку; 43.99 - інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.; 46.51 - оптова торгівля комп'ютерами, периферійним устаткованням і програмним забезпеченням; 46.52 - оптова торгівля електронним і телекомунікаційним устаткованням, деталями до нього; 95.11 - ремонт комп'ютерів і периферійного устатковання; 95.12 - ремонт обладнання зв'язку; 46.69 -оптова торгівля іншими машинами й устаткованням; 46.90 - неспеціалізована оптова торгівля; 58.21 - видання комп'ютерних ігор; 58.29 -видання іншого програмного забезпечення; 59.11 - виробництво кіно- та відеофільмів, телевізійних програм; 59.12 - компонування кіно- та відеофільмів, телевізійних програм; 59.13 - розповсюдження кіно- та відеофільмів, телевізійних програм; 60.10 - діяльність у сфері радіомовлення; 60.20 - діяльність у сфері телевізійного мовлення; 61.20 - діяльність у сфері безпроводового електрозв'язку; 61.30 - діяльність у сфері супутникового електрозв'язку; 61.90 - інша діяльність у сфері електрозв'язку; 62.01 - комп'ютерне програмування; 62.02 - консультування з питань інформатизації; 62.03 - діяльність із керування комп'ютерним устаткованням, та інш. (62.09, 63.11, 63.12, 63.99, 73.12, 74.90, 41.10, 41.20), що підтверджується даними виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадський формувань.

06.06.2025 ТОВ «Ай Сі Єн» подало до Головного управління ДПС в Одеській області заяву № 9160641311 про застосування Спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності у відповідності до розділу 14 ПКУ з 01.07.2025 року; обрана ставка єдиного податку під час переходу на спрощену систему оподаткування 5%, група 3, без реєстрації ПДВ; з анулюванням реєстрації платником ПДВ останнім днем звітного періоду, що передує переходу на застосування ставки єдиного податку, що не передбачає сплати ПДВ (без подання заяви про анулювання реєстрації платником ПДВ.

У заяві зазначений у якості виду діяльності Підприємства клас КВЕД 61.10 - діяльність у сфері проводового електрозв'язку.

Листом ГУ ДПС в Одеській області від 09.06.2025 №4243/АП/15-32-04-10-06 було відмовлено позивачу в реєстрації платником єдиного податку 3 групи з тих підстав, що згідно наданої ТОВ «АЙ СІ ЄН» заяви зазначено вид діяльності, здійснення якого не дає права на застосування спрощеної системи оподаткування, а саме 61.10 - діяльність у сфері проводового зв'язку, у зв'язку із чим, Товариство не може набути статусу платника єдиного податку 3 групи зі ставкою податку 5 відсотків з 01.07.2025.

В указаному листі Головне управління зокрема зазначило, що: «Згідно з п.8 пп.291.5.1 п.291.5 ст.291 ПК України, не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи суб'єкти господарювання (юридичні особи), які здійснюють діяльність з надання послуг пошти (крім кур'єрської діяльності), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж.

З 01.01.2022 набрав чинності Закон України від 16 грудня 2020 року №1089 - IX «Про електронні комунікації» (далі - Закон № 1089), який визначає правові та організаційні основи державної політики у сферах електронних комунікацій та радіочастотного спектра, а також права, обов'язки та відповідальність фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у відповідній діяльності або користуються електронними комунікаційними послугами.

Так, відповідно до визначень, наведених у Законі, мережа Інтернет (Інтернет) - глобальна електронна комунікаційна мережа, що призначена для передачі даних та складається з фізично та логічно взаємоз'єднаних окремих електронних комунікаційних мереж, взаємодія яких базується на використанні єдиного адресного простору та на використанні інтернет-протоколів, визначених міжнародними стандартами.

Послуга доступу до мережі Інтернет - електронна комунікаційна послуга, що забезпечує доступ до мережі Інтернет і можливість логічного з'єднання з кінцевими точками мережі Інтернет незалежно від технології, що застосовується в електронній комунікаційній мережі, і кінцевого (термінального) обладнання, що використовується.

Електронна комунікаційна мережа - комплекс технічних засобів електронних комунікацій та споруд, призначених для надання електронних комунікаційних послуг.

Електронна комунікація (телекомунікація, електрозв'язок) - передавання та/або приймання інформації незалежно від її типу або виду у вигляді електромагнітних сигналів за допомогою технічних засобів електронних комунікацій.

Електронна комунікаційна послуга - послуга, що полягає в прийманні та/або передачі інформації через електронні комунікаційні мережі, крім послуг з редакційним контролем змісту інформації, що передається за допомогою електронних комунікаційних мереж і послуг.

Постачальник електронних комунікаційних послуг - суб'єкт господарювання, який фактично надає та/або має право надавати електронні комунікаційні послуги на власних мережах та/або на мережах інших постачальників електронних комунікаційних послуг.

Постачальник електронних комунікаційних мереж - суб'єкт господарювання, який надає послуги доступу до електронної комунікаційної мережі, що знаходиться в його володінні, та до пов'язаних з нею засобів, або з використанням віртуальних мереж.

Оператор електронних комунікацій (оператор) - суб'єкт господарювання, який володіє, здійснює експлуатацію та управління електронними комунікаційними мережами та/або пов'язаними засобами.

У разі постачання електронних комунікаційних мереж оператор вважається також постачальником електронних комунікаційних мереж.

У разі постачання електронних комунікаційних послуг оператор вважається також постачальником електронних комунікаційних послуг.

Право власності та право на технічне обслуговування і експлуатацію електронних комунікаційних мереж може належати будь-якій фізичній особі - підприємцю або юридичній особі, незалежно від форм власності, які є резидентами України.

Надання електронних комунікаційних мереж та послуг на території України є виключним правом юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстрованих відповідно до законодавства (резиденти України).

Наказом Державного комітету статистики України від 23.12.2011 №396 визначено види господарської діяльності, які належать до класу 61.10 «Діяльність у сфері проводового електрозв'язку» розділу 61 «Телекомунікації (електрозв'язок)» КВЕД ДК 009:2010 включає: експлуатація, технічне обслуговування або надання доступу до пристроїв, що передають голосові, текстові, звукові або відеодані з використанням інфраструктури проводового електрозв'язку; експлуатацію і технічне обслуговування комутаційно-передавального устаткування задля забезпечення прямого зв'язку між двома точками за допомогою кабельного зв'язку, мікрохвиль або сполучення стаціонарних і супутникових з'єднань; експлуатацію кабельних розподільчих мереж (наприклад, для передавання даних і телевізійних сигналів); надання телеграфного та іншого неголосового зв'язку власними засобами; купівля доступу та пропускної здатності мережі у власників і операторів мереж, а також надання телекомунікаційних послуг із використанням цих потужностей для бізнесу та населення; надання доступу до мережі Інтернет оператором кабельної інфраструктури; комплектування пакета каналів і розповсюдження такого пакета без створення телевізійних програм.».

Вважаючи таку відмову податкового органу протиправною, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч.2 ст.2 КАС України вимогам.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як визначено ст.66 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом, що стосується і юридичних осіб.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.

Відповідно до пункту 291.2 статі 291 ПК України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Пунктом 291.3 статі 291 ПК України визначено, що юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку першої - третьої груп здійснюється відповідно до підпунктів 298.1.1-298.1.4 цієї статті (абз. 1 п.298.1 ст.298 ПК України).

Згідно абз. 1 пп. 298.1.1, пп.298.1.4, пп.298.1.5 п.298.1 ст.298 ПК України, для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до контролюючого органу за місцем податкової адреси заяву.

Суб'єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм цього Кодексу, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб'єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.

Перехід на спрощену систему оподаткування суб'єкта господарювання, зазначеного в абзаці першому цього підпункту, може бути здійснений за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, суб'єктом господарювання дотримано вимоги, встановлені в пункті 291.4 статті 291 цього Кодексу.

До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначається з дотриманням вимог, встановлених цією главою.

При цьому якщо суб'єкт господарювання протягом календарного року, що передує року обрання спрощеної системи оподаткування, самостійно прийняв рішення про припинення фізичної особи - підприємця, то при переході на спрощену систему оподаткування до розрахунку доходу за попередній календарний рік включається вся сума доходу, отриманого такою особою в результаті провадження господарської діяльності за такий попередній календарний рік.

Форма розрахунку доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

За умови дотримання платником єдиного податку вимог, встановлених цим Кодексом для обраної ним групи, такий платник може самостійно перейти на сплату єдиного податку, встановленого для інших груп платників єдиного податку, шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу. При цьому у платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, анулюється реєстрація платника податку на додану вартість у порядку, встановленому цим Кодексом, у разі обрання ним першої або другої групи чи ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка включає податок на додану вартість до складу єдиного податку.

Згідно з пунктом 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 ПК України не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які здійснюють діяльність з надання послуг пошти (крім кур'єрської діяльності), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж.

Тобто, законодавцем визначено підстави, за наявності яких суб'єкти господарювання не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи, а саме, які здійснюють діяльність з надання послуг поштового зв'язку, телефонного зв'язку (фіксованого з проводним та безпроводним доступом, рухомого), з надання іншим особам послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж.

Єдиним органом виконавчої влади, який має повноваження встановлювати види та опис електронних комунікаційних послуг є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку (НКЕК).

3 01 січня 2022 року набрав чинності Закон України від 16.12.2020 №1089-IX «Про електронні комунікації» (далі - Закон №1089-IX), який визначає правові та організаційні основи державної політики у сферах електронних комунікацій та радіочастотного спектра, а також права, обов'язки та відповідальність фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у відповідній діяльності або користуються електронними комунікаційними послугами.

Відповідно до визначень, наведених у частині першій статті 2 Закону №1089-IX:

- мережа Інтернет (Інтернет) - глобальна електронна комунікаційна мережа, що призначена для передачі даних та складається з фізично та логічно взаємоз'єднаних окремих електронних комунікаційних мереж, взаємодія яких базується на використанні єдиного адресного простору та на використанні інтернет-протоколів, визначених міжнародними стандартами (пункт 54);

- послуга доступу до мережі Інтернет - електронна комунікаційна послуга, що забезпечує доступ до мережі Інтернет і можливість логічного з'єднання з кінцевими точками мережі Інтернет незалежно від технології, що застосовується в електронній комунікаційній мережі, і кінцевого (термінального) обладнання, що використовується (пункт 80);

- електронна комунікаційна мережа - комплекс технічних засобів електронних комунікацій та споруд, призначених для надання електронних комунікаційних послуг (пункт 25);

- електронна комунікація (телекомунікація, електрозв'язок) - передавання та/або приймання інформації незалежно від її типу або виду у вигляді електромагнітних сигналів за допомогою технічних засобів електронних комунікацій (пункт 28);

- електронна комунікаційна послуга - послуга, що полягає в прийманні та/або передачі інформації через електронні комунікаційні мережі, крім послуг з редакційним контролем змісту інформації, що передається за допомогою електронних комунікаційних мереж і послуг (пункт 27);

- постачальник електронних комунікаційних послуг - суб'єкт господарювання, який фактично надає та/або має право надавати електронні комунікаційні послуги на власних мережах та/або на мережах інших постачальників електронних комунікаційних послуг (пункт 87);

- постачальник електронних комунікаційних мереж - суб'єкт господарювання, який надає послуги доступу до електронної комунікаційної мережі, що знаходиться в його володінні, та до пов'язаних з нею засобів, або з використанням віртуальних мереж (пункт 85);

- оператор електронних комунікацій (оператор) - суб'єкт господарювання, який володіє, здійснює експлуатацію та управління електронними комунікаційними мережами та/або пов'язаними засобами; у разі постачання електронних комунікаційних мереж оператор вважається також постачальником електронних комунікаційних мереж; у разі постачання електронних комунікаційних послуг оператор вважається також постачальником електронних комунікаційних послуг (пункт 70).

Згідно з частиною другою статті 19 Закону №1089-IX право власності та право на технічне обслуговування і експлуатацію електронних комунікаційних мереж може належати будь-якій фізичній особі - підприємцю або юридичній особі, незалежно від форм власності, які є резидентами України.

Надання електронних комунікаційних мереж та послуг на території України є виключним правом юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстрованих відповідно до законодавства (резиденти України).

Відповідно до ч.2 ст.16 Закону № 1089-IX суб'єкти господарювання, які мають намір здійснювати господарську діяльність як постачальники електронних комунікаційних мереж та/або послуг, повинні протягом місяця від початку такої діяльності надіслати до регуляторного органу повідомлення про початок здійснення діяльності у сфері електронних комунікацій (далі - Повідомлення). Обов'язок з надання Повідомлення не поширюється на надання послуг міжособистісних електронних комунікацій без використання ресурсу нумерації.

Згідно п.8 ч.3 ст.16 Закону №1089-IX у Повідомленні зазначається вид та опис електронних комунікаційних послуг. Інформація вноситься до Повідомлення шляхом проставляння суб'єктом господарювання відмітки навпроти найменування відповідного виду послуг чи доступу. У разі відсутності в орієнтовному переліку видів електронних комунікаційних послуг, затвердженому регуляторним органом, послуги, яку надає суб'єкт господарювання, вид та опис такої послуги надаються в довільній формі.

Враховуючи наведене, при поданні Повідомлення суб'єкт господарювання самостійно визначає необхідний перелік видів електронних комунікаційних послуг згідно з Орієнтовним переліком, а в разі відсутності в Орієнтовному переліку послуги, яку надає суб'єкт господарювання, вид та опис такої послуги надаються ним в довільній формі.

На підставі поданих суб'єктами господарювання Повідомлень, НКЕК веде в електронному вигляді Реєстр постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг, за встановленими нею порядком та формою. Реєстр постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг розміщений у відкритому доступі на офіційному веб-сайті НКЕК.

Постачальники електронних комунікаційних мереж та/або послуг у встановленому порядку отримують витяги з Реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг, які зокрема містять інформацію про код, вид та опис електронних комунікаційних послуг та код юридичних осіб за Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України, або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) - для фізичних осіб - підприємців.

Єдиним ресурсом, де відображаються актуальні дані про постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг, в тому числі про надання того чи іншого виду послуг у сфері електронних комунікацій, є Реєстр постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг (далі - Реєстр). Документом, який може підтвердити право суб'єкта господарювання на надання того чи іншого виду послуг у сфері електронних комунікацій, є Витяг з Реєстру, наданий уповноваженими посадовими особами НКЕК.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку від 20 квітня 2022 року №30 «Питання ведення реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07 травня 2022 року за №502/37838 (зі змінами), затверджено Порядок ведення реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг та його форму, а також Орієнтовний перелік видів електронних комунікаційних послуг.

Суд встановив, що згідно з витягом з Реєстру постачальників електронних комунікаційних послуг, оприлюдненого на сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку, надалі НКЕК, ТОВ «АЙ СІ ЄН» здійснює діяльність постачальника електронних комунікаційних послуг за наступними видами діяльності: «IA.S1» - Послуга доступу до мережі Інтернет. Послуга, що забезпечує доступ до мережі Інтернет і можливість логічного з'єднання з кінцевими точками мережі Інтернет незалежно від технології, що застосовується в електронній комунікаційній мережі, і кінцевого (термінального) обладнання, що використовується. У тому числі послуга широкосмугового доступу до мережі Інтернет. З використанням мережі: фіксованого зв'язку; (на підставі договору з постачальником мережі).

Під час реєстрації діяльності у НКЕК у відповідності до вимог ЗУ «Про електронні комунікації» ТОВ «АЙ СІ ЄН» не зазначало у якості діяльності такого виду діяльності як OS.S1: OS.S1- Послуга технічного обслуговування і експлуатації електронних комунікаційних мереж. Послуга з підтримки у працездатному стані обладнання електронних комунікаційних мереж в процесі його експлуатації, при якому воно здатне виконувати задані функції, зберігаючи задані значення параметрів у межах, які встановлені в нормативно-технічній документації; експлуатації електронних комунікаційних мереж Підприємство послуг технічного обслуговування і експлуатації електронних комунікаційних мереж не надає.

Крім того, Товариство не займається ні поштовим, ні телефонним зв'язком.

Встановлене не заперечується відповідачем.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (зараз Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій) у своєму листі від 29 грудня 2021 року №01-7119/111 на запити народного депутата України ОСОБА_1 та Асоціації правовласників та постачальників контенту, прямо зазначається, що діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж, зазначена у пункті 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 ПК України передбачає діяльність з надання послуг третім особам з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, а не обслуговування власної телекомунікаційної мережі.

Таким чином, навіть у разі наявності у позивача власної телекомунікаційної мережі та її технічного обслуговування, така діяльність ні у якому разі не може бути наданням послуг із технічної експлуатації телекомунікаційної мережі і, відтак, не може бути підставою для застосування обмеження, передбаченого у абзаці 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 ПК України.

Окрім того, декларація позивачем діяльності за кодом КВЕД 61.90 не може бути критерієм визначення заборонених для застосування на єдиному податку видів господарської діяльності.

Заборона перебування на єдиному податку всіх видів діяльності, що входять до КВЕД 61.90 з тих підстав що до цього класу входять певні види діяльності, конкретно визначені у абзаці 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 ПК України, не може вважати правомірною.

Також суд враховує, що у листі від 02.05.2025 №01-3319/104, направленому Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку на адресу Державної податкової служби України зазначається, що НКЕК здійснює свою діяльність, зокрема, на підставі законів України «Про електронні комунікації» (далі- Закон № 1089-IX), «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку» та не наділена повноваженнями щодо проведення аналізу положень Податкового Кодексу України (далі- ПКУ) та питання визначення чи тлумачення правил (з питань) оподаткування. Водночас, єдиним органом виконавчої влади, який має повноваження встановлювати види та опис електронних комунікаційних послуг та надавати роз'яснення щодо них є НКЕК. У підпункті 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 ПКУ зазначено перелік послуг, стосовно яких Законом України від 18.09.2019 № 102-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення переліку видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню" було припинено ліцензування діяльності у сфері телекомунікацій, що здійснювалась на виконання вимог Закону України «Про телекомунікації» та передбачала ліцензування виключно наступних видів діяльності у сфері телекомунікацій: діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного); діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного); діяльність з надання обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку; діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж.

Тобто, право (а не обов'язок) технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку передбачалося в рамках здійснення ліцензованої діяльності з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного); з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі (місцевого, міжміського, міжнародного); з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв'язку, а не як окремий вид діяльності.

До припинення ліцензування видів діяльності у сфері телекомунікацій підпункт 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 ПКУ було визначено: «не можуть бути платниками єдиного податку першої- третьої груп суб'єкти господарювання, зокрема юридичні особи, які здійснюють, діяльність з надання послуг пошти (крім кур'єрської діяльності) та зв'язку (крім діяльності, що не підлягає ліцензуванню)».

З огляду на таке, перелік послуг у сфері телекомунікацій, що підлягали ліцензуванню носив виключний характер і до нього не входили надання послуг доступу до Інтернету, послуги доступу до електронних комунікаційних мереж та їх інфраструктури, а тим більше технічне обслуговування і експлуатація власних телекомунікаційних мереж, тому що це взагалі не може бути послугою.

Закон України «Про телекомунікації» втратив чинність 01.01.2022.

З 01.01.2022 року набрав чинності Закон № 1089-IX, відповідно до якого здійснення діяльності у сфері електронних комунікацій без подання повідомлення про початок здійснення діяльності у сфері електронних комунікацій забороняється (частина друга статті 16 Закону 1089-IX).

Відповідно всі суб'єкти господарювання, які у встановлені законодавством строки не повідомили НКЕК про постачання послуг, зокрема з технічного обслуговування і експлуатації електронних комунікаційних мереж не наділені правом на здійснення цих видів діяльності у сфері електронних комунікацій.

На виконання вимог статті 16 Закону № 1089-IX постановою НКЕК від 20.04.2022 № 30 «Питання ведення реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07.05.2022 за № 502/37838, затверджено Орієнтовний перелік видів електронних комунікаційних послуг (далі - Орієнтовний перелік).

В Законі № 1089-IX імплементовано положення Директиви (ЄС) 2018/1972 Європейського парламенту і ради від 11.12.2018 «Про запровадження Європейського кодексу електронних комунікацій». Закон № 1089-ІХ не передбачає згаданих видів діяльності та, відповідно, в Орієнтовному переліку такі види діяльності відсутні.

Враховуючи вищезазначене, щодо питання «Чи визначається в положеннях Закону 1089 спеціальний суб'єкт господарювання, який має право здійснювати діяльність у сфері електронних комунікацій без права на технічне обслуговування та експлуатацію мереж (у тому числі надає доступ до таких мереж)?», повідомлялось, що Закон № 1089-IX не ставить у залежність право здійснювати діяльність у сфері електронних комунікацій (у тому числі надання доступу до мережі Інтернет) від наявності права на технічне обслуговування та експлуатацію мереж. В системному зв'язку з наведеним правовим висновком знаходяться положення постанови НКЕК від 20.04.2022 № 30 (пройшли процедуру реєстрації у Міністерстві юстиції України 07.05.2022 за № 502/37838, а отже є обов'язковими для застосування), де чітко виділено послугу з кодом OS.S1, яка передбачає «послугу технічного обслуговування і експлуатації електронних комунікаційних мереж», яка надається іншим постачальникам електронних комунікаційних мереж або іншим суб'єктам господарювання.

Суб'єкти господарювання, які надають послуги з технічного обслуговування та експлуатації електронних комунікаційних (телекомунікаційних) мереж відповідно до діючого законодавства у сфері електронних комунікацій включені до Реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг з кодом OS.S1- «послуга технічного обслуговування і експлуатації електронних комунікаційних мереж».

Надання доступу до електронних комунікаційних мереж (у запиті наведено у дужках: «(у тому числі надають доступ до таких мереж)») є окремою категорією видів електронних комунікаційних послуг (коди послуг від NA.N1 до AN.N1).

Водночас зазначалось, що питання організації доступу до електронних комунікаційних мереж є загальною вимогою для всіх постачальників мереж та регулюються статтею 34 Закону № 1089-IX, а також відповідними нормативно-правовими актами НКЕК. При цьому слід брати до уваги, що згідно з Законом № 1089-IX під доступом розуміється надання відповідно до цього Закону права та можливості доступу до електронних комунікаційних мереж, інфраструктури, засобів та/або послуг іншим постачальникам електронних комунікаційних мереж та/або послуг з метою надання ними електронних комунікаційних мереж та/або послуг, у тому числі для мовлення.

Окремо у вказаному вище листі відмічалось, що положеннями ПКУ (абзац 4 підпункту 2 пункту 291.4 статті 291) обмеження займатись послугами з надання доступу до мережі Інтернет передбачається тільки для фізичних осіб-підприємців на другій групі платників єдиного податку. Також слід зазначити, що відповідно до положень розділу 1 «Сфера застосування» вступної частини до Класифікації видів економічної діяльності ДК 009:2010, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 № 457, КВЕД- це статистичний інструмент для впорядкування економічної інформації. Класифікація не завжди відповідає всім потребам користувачів за межами статистичної системи, у зв'язку з чим можуть виникнути суперечності стосовно юридичного використання коду КВЕД. Слід мати на увазі, що код виду діяльності не створює прав чи обов'язків для підприємств і організацій, не спричинює жодних правових наслідків. Будь-яке використання КВЕД не для статистичних потреб (адміністративних або нормативних) здійснюють самі користувачі за власними правилами, відповідаючи за це та належно пояснюючи таке використання. Отже, види діяльності у сфері електронних комунікацій, передбачені в Орієнтовному переліку можуть не збігатися з КВЕД, та такий збіг або його відсутність не створює прав та обов'язків для суб'єктів господарювання та жодні правові наслідки зазначеного відсутні.

Проаналізувавши викладене, суд зазначає, що у спірному випадку контролюючий орган в своїй відмові у якості критерію для виявлення обмежень за абзацом 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 ПК України використав не здійснення конкретних видів діяльності, прямо вказаних у ПК України, а здійснення всього класу 61.10 КВЕД, до якого, крім багатьох інших видів діяльності входять перелічені у абзаці 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 ПК України види діяльності.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій у додатку до рішення від 03 квітня 2024 року №170 «Про надання офіційного узагальненого роз'яснення щодо деяких питань визначення видів електронних комунікаційних послуг» роз'яснила про те, що види діяльності у сфері електронних комунікацій, передбачені в Орієнтовному переліку, можуть не збігатися з КВЕД, та такий збіг чи його відсутність не створюють жодних правових наслідків для суб'єкта господарювання.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що обмеження перебування на єдиному податку згідно до абзацу 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 ПК України стосується виключно суб'єктів, які безпосередньо здійснюють саме види діяльності, прямо зазначені у ПК України, а саме: поштовий зв'язок, телефонний зв'язок, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж.

Таким чином, відповідачем не доведено, що здійснювана позивачем діяльність віднесена до заборонених видів діяльності, передбачених абзацом 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 ПК України, щоб унеможливлювало його реєстрацію платником єдиного податку третьої групи.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підсумовуючи викладене, дослідивши встановлені обставини справи, надані сторонами письмові докази та доводи у їх сукупності, суд приходить до висновку, що вимоги позивача в частині визнання протиправною відмову ГУ 4243/АП/15-32-04-10-06 від 09.06.2025 у задоволенні заяви ТОВ «АЙ СІ ЄН» про застосування Єдиного податку третьої групи на Спрощеній системі оподаткування обліку та звітності, згідно до розділу 14 ПКУ (3 група, із ставкою 5 відсотків без сплати ПДВ), є обґрунтованими та підлягають задоволенню, з огляду на не доведення контролюючим органом правомірності такої відмови.

Суд зауважує, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Відповідно до положень статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Так, згідно з пунктом 19-3.1 статті 19-3 ПК України до функцій державних податкових інспекцій належать: здійснення реєстрації та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формування та ведення Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу; виконання інших функцій сервісного обслуговування платників податків, визначених законом.

Відповідно до пункту 299.1 статті 299 ПК України реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

Згідно з пунктом 299.13 статті 299 ПК України з метою постійного забезпечення органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб інформацією центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, щоденно оприлюднює для безоплатного та вільного доступу на єдиному державному реєстраційному веб-порталі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань і власному офіційному веб-сайті такі дані з реєстру платників єдиного податку: податковий номер (для юридичної особи); найменування для юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові для фізичної особи; дату (період) обрання або переходу на спрощену систему оподаткування; ставку єдиного податку; групу платника податку; види господарської діяльності (за наявності відповідних даних); дату виключення з реєстру платників єдиного податку.

Зважаючи на вказані норми, враховуючи, що єдиною підставою для відмови у реєстрації платником єдиного податку третьої групи Товариства позивача відповідачем було зазначено про зазначення в заяві виду діяльності, здійснення якого не дає права на застосування спрощеної системи оподаткування, а саме 61.10, що за висновком суду є протиправним та таким, що не узгоджується з вимогами чинного законодавства, суд дійшов висновку про те, що вимога позивача в частині зобов'язання Головне управління застосувати з 01.07.2025 спрощену систему оподаткування обліку та звітності, згідно до розділу 14 ПКУ до ТОВ «АЙ СІ ЄН» як платника єдиного податку третьої групи без сплати ПДВ є правомірною та підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу адміністративного судочинства України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).

Враховуючи те, що за наслідками розгляду справи суд прийшов висновку про задоволення позову в повному обсязі, наявні передбачені КАС України підстави для відшкодування позивачу понесених ним витрат зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

вирішив:

Задовольнити позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АЙ СІ ЄН».

Визнати протиправною відмову Головного управління ДПС в Одеській області 4243/АП/15-32-04-10-06 від 09.06.2025 у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «АЙ СІ ЄН» про застосування спрощеної системи, а саме 3 групи із ставкою 5 відсотків, без сплати ПДВ.

Зобов'язати Головне управління ДПС в Одеській області застосувати з 01.07.2025 до Товариства з обмеженою відповідальністю «АЙ СІ ЄН» спрощену систему оподаткування обліку та звітності як платника єдиного податку 3 групи із ставкою 5 відсотків, без сплати ПДВ.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АЙ СІ ЄН» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області 2422,40 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «АЙ СІ ЄН», код ЄДРПОУ 33080470, адреса: пл.Десятого Квітня, 1, м.Одеса, 65009.

Відповідач: Головне управління ДПС в Одеській області, код ЄДРПОУ ВП 44069166, адреса: вул.Семінарська, 5, м.Одеса, 65044.

Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА