13 березня 2026 р. № 400/9174/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач- ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії, які полягали у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів необґрунтованих відомостей про порушення правил військового обліку, зобов'язання виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.
Позивач обґрунтовує позов тим, що жодних протоколів про адміністративне правопорушення щодо нього не складалося та постанов про притягнення до відповідальності не винесено. Позивач своєчасно оновлював персональні дані відповідно до вимог чинного законодавства України. Жодних повісток, офіційних повідомлень чи викликів для з'явлення до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки позивач не отримував, тому у нього не існувало жодного обов'язку додатково уточнювати персональні дані чи з'являтися до ІНФОРМАЦІЯ_2 , а отже - підстави для внесення запису про розшук ТЦК були відсутні.
Відповідач надав суду відзив, в якому позов не визнає, оскільки позивач не виконав обов'язок щодо уточнення своїх облікових даних. Позивач був визнай обмежено придатним до військової служби до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21 березня 2024 року № 3621-ІХ, з дня набрання чинності цим Законом до 05 червня 2025 самостійно не звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 для отримання направлення щодо проходження повторного медичного огляду з метою визначення придатності до військової служби, порушивши вимоги п. 2 розділу II Закону № 3621-ІХ, за що передбачена адміністративна відповідальність згідно з частиною 3 статті 210-1 КУпАП.
У запереченнях, які по суті є відповіддю на відзив позивача зазначив, що Закон №3621-ІХ не вносив змін до існуючих норм законодавства та Порядку №560, згідно з якими явка військовозобов'язаного чи резервіста на медичний огляд є обов'язковою лише на підставі отриманої повістки або направлення територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до ст.262 КАС України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
Позивач, ОСОБА_1 є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач з Резерву+ дізнався, що його розшукує ТЦК та СП за порушення правил військового обліку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався. Воєнний стан в Україні триває й наразі.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок військову службу» № 2232-ХІІІ Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Громадяни зобов'язані: проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону(ч.1 ст.22 Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року №3543-ХІІ, у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до постанови КМУ №560 від 16.05.2024 « Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» передбачено:
п.15. Керівники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження відповідного керівника обласного (Київського та ІНФОРМАЦІЯ_4 з визначеними строками та обсягами призову резервістів та військовозобов'язаних:
звертаються до територіального органу (підрозділу) поліції для адміністративного затримання та доставлення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 і 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
вживають заходів разом з представниками територіальних органів (підрозділів) поліції до адміністративного затримання та доставляння до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які відмовляються від отримання повісток або порушили правила військового обліку;
Згідно до п. 2 розділу II Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний
захист» від 21 березня 2024 року № 3621-ГХ, встановлено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та витягу з Резерв + позивач 15.01.1986р.н., постановою ВЛК 16.05.2019 визнаний непридатним в мирний час, обмежено придатним у військовий час до військової служби.
Позивач був визнай обмежено придатним до військової служби до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21 березня 2024 року № 3621-ІХ, тому з дня набрання чинності цим Законом до 05 червня 2025 року повинен був пройти ВЛК.
Позивач доказів проходження ВЛК до 05.06.2025 суду не надав, тому не проходження ВЛК є порушенням ч.1 ст.22 Закону України « Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» та містить ознаки правопорушення передбаченого ст.210-1 КпАП -порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ №3621 від 21.03.2024 чітко встановлено обов'язок військовозобов'язаного до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
Ця норма для позивача, який в 2019 році був визнаний обмежено придатним до військової служби у воєнний час є спеціальною, тому суд відхиляє доводи позивача, що його повинні викликати повісткою до ТЦК та надати направлення на проходження ВЛК .
Отже, правових підстав для визнання протиправними дії ТЦК, які полягали у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів необґрунтованих відомостей про порушення правил військового обліку та зобов'язання виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку
немає, оскільки відповідно до вимог чинного законодавства позивач повинен пройти ВЛК.
Позивач при отриманні інформації, що він знаходиться в розшуку ТЦК до відповідача не звертався, між сторонами не виникли спірні правовідносини. Порушення своїх прав записом у Резерв+ обґрунтовує тим, що банк відмовляє йому в кредиті, в зв'язку з тим, що він знаходиться у розшуку ТЦК.
Позивач, всупереч ст. 77КАС України не надав суду належних та допустимих доказів протиправності дій відповідача та порушення його прав саме діями відповідача, тому позов задоволенню не підлягає.
Судовий збір відповідно до ст.139 КАС України покладається на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Т. О. Гордієнко