Рішення від 13.03.2026 по справі 400/11834/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2026 р. справа № 400/11834/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачівІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , Військової частини НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ,

провизнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування наказу від 03.10.25 р. в частині

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач 1), військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач 2), в якому просить суд:

- протиправними дії відповідача 1 щодо призову (мобілізації) позивача на військову службу під час мобілізації та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про мобілізацію ОСОБА_1 від 03.10.25 р;

- визнати протиправним та скасувати наказ відповідача 2 від 03.10.25 р. в частині призначення та зарахування позивача до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України.

На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що згідно обліково-послужної картки ІНФОРМАЦІЯ_2 позивача було виключено 08.02.07 р. з військового обліку на підставі ст. 37 ч. 2 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу». А згідно додатку “Резерв+» позивач уточнив дані в додатку 21.07.24 р. та перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 , є військовозобов'язаним. Позивач звертався з заявою до ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо відображення інформації щодо його зняття з військового обліку (присвоєння йому статусу «невійськовозобов'язаний»), однак його заява була не розглянута. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.08.25 р. у справі № 160/15582/25 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_5 розглянути його заяву. Однак, станом на час подання даного позову рішення суду не було виконано, через що, на думку позивача, протиправна поведінка призвела до незаконної мобілізації позивача. Таким чином, призов позивача на військову службу не відповідає вимогам законодавства України, відтак, він не повинен проходити військову службу під час мобілізації.

Від відповідача 1 надійшов відзив, в якому він просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що наказ ІНФОРМАЦІЯ_4 від 03.10.25 р. був виданий у межах компетенції та відповідно до вимог Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу». Позивач станом на момент видання наказу перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується даними інформаційної підсистеми “Оберіг». Жодного чинного рішення військово-лікарської комісії (ВЛК) про непридатність з виключенням з обліку на час мобілізації не існувало.

Від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій він заперечує проти обґрунтування відповідача 1 та повністю підтримує позовні вимоги.

Від відповідача 2 до суду відзив на позовну заяву не надходив, ухвала про відкриття провадження у справі доставлена до електронного кабінету підсистеми «Електронний суд» 08.11.25 р. о 12:08.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Згідно обліково-послужної картки Вільшанського районного військомату Кіровоградської області - ОСОБА_1 було виключено 08.02.07 р. з військового обліку на підставі ст. 37 ч. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Згідно додатку “Резерв+» ОСОБА_1 уточнив дані в додатку 21.07.24 р., має номер в реєстрі “Оберіг» № 060620200676070500008, перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 , є військовозобов'язаним.

01.05.25 р. позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_7 з заявою, в якій просив оновити дані щодо нього в реєстрах ТЦК та СП, в тому числі з метою відображення інформації щодо його зняття з військового обліку (присвоєння йому статусу «невійськовозобов'язаний») та повідомити про внесення відомостей до реєстрів ТЦК та СП з відображенням інформації щодо зняття (виключення) позивача з військового обліку. Однак, відповіді на заяву не отримав.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.08.25 р. у справі № 160/15582/25 було зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_8 розглянути заяву від 04.03.25 р. ОСОБА_1 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку військовозобов'язаних.

Позивач зазначив, що на час звернення до суду з даним позовом рішення суду не виконано, заява не була розглянута.

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про мобілізацію ОСОБА_1 від 03.10.25 р., позивача було призвано на військову службу за мобілізацією.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 03.10.25 р. позивача зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України.

Вважаючи протиправними спірний наказ про його мобілізацію та наказ про зарахування його до особового складу військової частини, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.92 р. № 2232-ХІІ (зі змінами) (далі - Закон № 2232-ХІІ).

Відповідно до статті 1 Закону № 2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями (частини перша-третя статті 1 Закону № 2232-ХІІ).

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань організовують проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» від 23.02.22 р. № 154.

Згідно з ч. 9 статті 1 Закону № 2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави,- резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Процедуру оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначає Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 (далі - Порядок №560).

Відповідно до III Розділу п. 49 перевірка військово-облікових документів під час мобілізації Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період у період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

Згідно з п. 2 Порядку № 560 на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі - військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (далі - Збройні Сили та інші військові формування).

Наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 р. № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 р. за № 1109/15800 (далі - Положення № 402).

Відповідно до розділу І гл. 1 п. 1.2. Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно з розділом І гл. 2 п. 2.1. Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

До суду позивачем не надано чинного рішення військово-лікарської комісії (ВЛК) про непридатність з виключенням з обліку на час мобілізації, при тому що призов на військову службу під час мобілізації, зокрема, здійснюється з проходженням медичного огляду військово-лікарською комісією, як військовозобов'язаного.

Таким чином, на час видання наказу відповідачем 1 позивач перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується даними інформаційної підсистеми “Оберіг» і відсутні докази наявності рішення військово-лікарської комісії (ВЛК) про непридатність з виключенням з обліку.

Щодо зазначення у військово-обліковому документі про виключення позивача з військового обліку, то Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" не містить обмежень чи заборон з приводу можливості взяття особи на військовий облік, після її виключення.

Так, ст. 37 ч. 1 п. 2 абз. 7 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" в редакції від 18 травня 2024 р. передбачає, що взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників.

Позивач цьому критерію взяття на облік як військовозобов'язаного, відповідає.

Суд відхиляє посилання позивача на те, що не розгляд його заяви щодо зняття з військового обліку став наслідком його мобілізації, оскільки на час видання наказу про мобілізацію, він був військовозобов'язаним і в будь-якому випадку не є підставою для скасування спірних наказів, адже процедура призову військовозобов'язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, тобто такою, що вже відбулася, а визнання процедури призову протиправною не спричиняє відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 5 лютого 2025 р. у справі № 160/2592/23.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Приписами ч. 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).

За встановлених обставин, суд не вбачає підстав для задоволення позову.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), відмовити.

2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Мороз