Рішення від 04.03.2026 по справі 400/12023/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2026 р. № 400/12023/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бульби Н.О., з секретарем судового засідання Ксьонжик С.Ю., за участю представників сторін:

від позивача - Цюпа В.П., ордер,

від позивача - Гайдаржи В.С., за посадою,

від відповідача - Задачина С.П., самопредставництво,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомКомунального некомерційного підприємства "Березанська центральна районна лікарня" Березанської селищної ради, вул. Медична, 6, с-ще Березанка, Миколаївський р-н, Миколаївська обл., 57401,

до відповідачаУправління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області, вул. Спаська, 42А, м. Миколаїв, 54005,

провизнання протиправною та скасування вимоги, оформленої листом від 08.10.2025 №151404-14/2095-2025 в частині,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне некомерційне підприємство «Березанська центральна районна лікарня» Березанської селищної ради звернулось до адміністративного суду з позовом до Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області про визнання дій протиправними, а саме з вимогами визнати протиправною та скасувати вимогу Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області «Щодо усунення порушень законодавства», оформлену листом від 08.10.2025 №151404-14/2095-2025 в частині забезпечення відшкодування до державного бюджету безпідставно отриманих коштів за договорами про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій 03.02.2022 №0452-Е122-Р000, від 31.01.2023 №2183-Е123-Р000, від 07.02.2024 №2644-Е124-Р000, від 06.02.2025 №1115-Е125-Р000, укладених з Національною службою здоров'я України в загальній сумі 24542870,00 гривень.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач вважає, що відповідачем не встановлено фактів не надання медичних послуг чи надання неякісних медичних послуг, а отже факти невиконання умов укладених договорів з боку позивача відсутні.

Відповідач надав до суду відзив на позов, проти задоволення позовних вимог заперечує. Свої заперечення відповідач обґрунтовує тим, що за результатами ревізії відповідачем були виявлені порушення, які в ході ревізії не були усунуті позивачем, тому позивачу була направлена вимога щодо усунення порушень законодавства від 08.10.2025 №151404-14/2095-2025. Перевірку законності отримання від НСЗУ коштів державного бюджету проведено в частині відповідності умов закупівлі медичних послуг, визначених Спеціальними умовами договорів.

Відповідачем було встановлено невідповідність фактичної кількості спеціалістів за місцем надання медичних послуг, що свідчить про недотримання позивачем умов договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій 03.02.2022 №0452-Е122-Р000, від 31.01.2023 №2183-Е123-Р000, від 07.02.2024 №2644-Е124-Р000, від 06.02.2025 №1115-Е125-Р000 на 2022-2024 роки.

Від позивача до суду надійшли письмові пояснення у справі.

Відповідач надав письмові заперечення на пояснення позивача.

Ухвалою від 12.11.2025 суд відкрив провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 03.12.2025 суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 15.01.2026.

Ухвалою від 05.02.2026 суд закрив підготовче провадження, призначив розгляд справи по суті на 04.03.2026.

В засіданні суду представники позивача позовні вимоги підтримали з викладених у позові та письмових поясненнях підстав та мотивів.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечила, просить відмовити у задоволенні позову.

В засіданні суду 04.03.2026 були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.

Позивачем відповідно до п. 2.2.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Держаудитслужби на ІІІ квартал 2025 року проведено ревізію окремих питань фінансово-господарсько діяльності КНП «Березанська ЦРЛ» БСР за період з 01.01.2021 по 30.06.2025, результати якої відображені в Акті ревізії від 09.09.2025 № 15-14-11/122.

За результатами ревізії були встановлені порушення, які в ході ревізії не було усунуто, тому позивачу було направлено вимогу щодо усунення порушень законодавства від 08.10.2025 №151404-14/2095-2025.

Протягом періоду, що підлягав ревізії, КНП «Березанська ЦРЛ» БСР здійснювала свою діяльність відповідно до Статуту. Згідно зі Статутом КНП «Березанська ЦРЛ» БСР є закладом охорони здоров'я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги первинно, вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги населенню в порядку та на умовах, встановлених законодавством України та Статутом.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій.

Згідно зі статтею 8 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій здійснюється на підставі договору між Уповноваженим органом (НСЗУ) та закладом охорони здоров'я, який відповідає встановленим КМУ вимогам до надавача медичних послуг за програмою медичних гарантій, та має відповідати умовам закупівлі, специфікаціям до медичних послуг, а також враховувати визначений у програмі медичних гарантій обсяг забезпечення медичними послугами відповідно до потреб у межах кожного госпітального округу.

Договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій укладається у письмовій (електронній) формі у порядку та за Типовою формою, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 41 Договорів від 03.02.2022 №0452-Е122-Р000, від 31.01.2023 №2183-Е123-Р000, від 07.02.2024 №2644-Е124-Р000, від 06.02.2025 №1115-Е125-Р000 у разі надання надавачем медичних послуг, що не відповідають переліку, обсягу або якості медичних послуг, передбачених цими договорами, надавач зобов'язаний повернути замовнику кошти, сплачені замовником за надання таких медичних послуг.

При проведенні ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності в КНП «Березанська ЦРЛ» БСР встановлено, що у 2021-2024 роках та протягом І півріччя 2025 року від НСЗУ надходили кошти за укладеними договорами про медичне обслуговування настелення за програмою медичних гарантій:

- у 2021 році на підставі 3 договорів на суму 17982076,72 грн;

- у 2022 році на підставі 3 договорів в сумі 20342608,68 грн;

- у 2023 році на підставі 3 договорів в сумі 24826358,72 грн;

- у 2024 році на підставі 2 договорів в сумі 30181016,02 грн;

- протягом першого півріччя 2025 року на підставі 1 договору в сумі 13594231,08 грн.

Відповідно до п. 9 та п.п. 4 п. 19 Договорів від 03.02.2022 №0452-Е122-Р000, від 31.01.2023 №2183-Е123-Р000, від 07.02.2024 №2644-Е124-Р000, від 06.02.2025 №1115-Е125-Р000 надавач зобов'язується належним чином надавати медичні послуги відповідно до умов цього договору, специфікацій та встановлених законодавством вимог; медичні послуги та спеціальні умови надання визначаються у додатках до договору, є невід'ємною частиною договору.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами, перевірку законності отримання від НСЗУ коштів державного бюджету проведено в частині відповідності умов закупівлі медичних послуг, визначених Спеціальними умовами договорів.

Оцінка якості наданих медичних послуг не належить до компетенції органу державного фінансового контролю.

В ході ревізії контролюючим органом було встановлено невідповідність фактично кількості спеціалістів за місцем надання медичних послуг, що свідчить про недотримання позивачем умов договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій від 03.02.2022 №0452-Е122-Р000, від 31.01.2023 №2183-Е123-Р000, від 07.02.2024 №2644-Е124-Р000, від 06.02.2025 №1115-Е125-Р000.

Позивачу було надіслано вимогу «Щодо усунення порушень законодавства», оформлену листом від 08.10.2025 №151404-14/2095-2025, з якою позивач не погоджується в частині забезпечення відшкодування до державного бюджету безпідставно отриманих коштів за договорами про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій 03.02.2022 №0452-Е122-Р000, від 31.01.2023 №2183-Е123-Р000, від 07.02.2024 №2644-Е124-Р000, від 06.02.2025 №1115-Е125-Р000, укладених з Національною службою здоров'я України в загальній сумі 24542870,00 гривень.

Не погоджуючись з отриманою вимогою, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (Закон № 2939-XII) органу державного фінансового контролю надається право, зокрема, перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо) та при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку.

Згідно з Положенням про Державну аудиторську службу України, що затверджене постановою КМУ від 03.02.2016 №43 (далі - Положення №43), Держаудитслужба є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» контроль за дотриманням законодавства про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення здійснюють центральні органи виконавчої влади в межах своєї компетенції відповідно до закону.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають до задоволенню, виходячи з наступного.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений КМУ на реалізацію державної політики у сфері державного контролю

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій здійснюється на підставі договору між Уповноваженим органом (НСЗУ) та закладом охорони здоров'я, який відповідає встановленим КМУ вимогам до надавача медичних послуг за програмою медичних гарантій, та має відповідати умовам закупівлі, специфікаціям до медичних послуг, а також враховувати визначений у програмі медичних гарантій обсяг забезпечення медичними послугами відповідно до потреб у межах кожного госпітального округу.

Виконання всіх умов для закупівлі медичних послуг за усіма пакетами медичних послуг є обов'язковими.

Для належного виконання договору надавач медичних послуг зобов'язується забезпечити наявність необхідного для надання медичних послуг обладнання і персоналу та відповідати умовам надання медичних послуг.

В спеціальних умовах надання медичних послуг у відповідних додатках до договорів з НСЗУ структура викладення вимог до спеціалістів та кількості фахівців, які працюють на посадах (за основним місцем роботи або за сумісництвом), виокремлює такі вимоги:

1. за місцем надання медичних послуг;

2. у закладі. При цьому можуть визначатися конкретні відділення/палати в закладі, де мають працювати такі спеціалісти.

Таким чином, кількість медичного персоналу, необхідного для надання медичних послуг, зокрема за пакетами №№ 3, 23, 35, 47 визначається з урахуванням умов працевлаштування спеціалістів і фахівців (за основним місцем роботи/за сумісництвом) як за місцем надання послуг, так і в межах закладу.

Відповідачем було встановлено невідповідність фактичної кількості спеціалістів за місцем надання медичних послуг, що свідчить про недотримання позивачем умов договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій 03.02.2022 №0452-Е122-Р000, від 31.01.2023 №2183-Е123-Р000, від 07.02.2024 №2644-Е124-Р000, від 06.02.2025 №1115-Е125-Р000 на 2022-2024 роки.

Таким чином, відповідач довів правомірність оскаржуваного рішення, оскільки діяв на підставі та у спосіб, передбачений чинним законодавством, а доводи позивача не знайшли свого підтвердження у ході судового розгляду справи, що є підставою для відмови в задоволенні позову.

Враховуючи вищезазначене, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають до задоволення.

Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Комунального некомерційного підприємства "Березанська центральна районна лікарня" Березанської селищної ради (вул. Медична, 6, с-ще Березанка, Миколаївський р-н, Миколаївська обл., 57401, код ЄДРПОУ 01998360) до Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області (вул. Спаська, 42А, м. Миколаїв, 54005, код ЄДРПОУ 41168670) відмовити.

Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя Н.О. Бульба

Рішення складено в повному обсязі 13.03.2026.