про закриття провадження у справі
12 березня 2026 рокусправа № 640/1837/22
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку письмового провадження заяву відповідача про закриття провадження в адміністративній справі за позовом Дочірнього підприємства «Дьолер Україна» до Київської митниці Державної митної служби України про визнання протиправним і скасування рішення -
Дочірнє підприємство “Дьолер Україна» звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Київської митниці Державної митної служби України, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення від 01.10.2021 № КТ-UA100000-0088-2021 про визначення коду товару.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.02.2022 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Законом України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Ухвалою від 18.02.2025 прийнято адміністративну справу № 640/1837/22 за позовом Дочірнього підприємства "Дьолер Україна" до Київської митниці Державної митної служби України про визнання протиправним і скасування рішення до провадження судді Львівського окружного адміністративного суду Качур Р.П.
Відповідач надіслав на адресу суду клопотання про закриття провадження у справі (вх. № 20080 від 11.03.2025). Клопотання обґрунтоване тим, що під час вжиття заходів з метою захисту інтересів митниці по справі установлено, що службовою запискою профільного підрозділу митниці - управління митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання зовнішньо-економічної діяльності (Підрозділ) від 22.03.2023 №7.8-15-03-04/1370 скасовано оспорюване позивачем у даній справі рішення про визначення коду товару від 01.10.2021 № КТ-UA-100000-0088-2021. Повідомив, що згідно з пунктами 6, 7, 8 Розділу ІІІ Порядку роботи митних органів при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженого Наказом Міністерства Фінансів України від 30.05.2012 № 650 (Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 липня 2012 р. за № 1085/21397) для скасування або анулювання Рішення Підрозділ або підрозділ митних компетенцій подає керівнику митного органу або уповноваженій ним особі службову записку з обґрунтуванням причин необхідності скасування або анулювання Рішення. Датою скасування або анулювання Рішення є дата накладення керівником митного органу або уповноваженою ним особою резолюції щодо скасування або анулювання Рішення на службовій записці, передбаченій пунктом 6 цього розділу. У разі накладення керівником митного органу або уповноваженою ним особою резолюції щодо скасування або анулювання Рішення на службовій записці, передбаченій пунктом 6 цього розділу, посадова особа Підрозділу або підрозділу митних компетенцій невідкладно, але не пізніше ніж на наступний робочий день вносить до Автоматизованої системи митного оформлення інформацію про дату скасування або анулювання Рішення. При цьому, відповідно до п. 2 Розділу ІІІ «Скасування та анулювання Рішень» Порядку № 650 оспорюване рішення митного органу втратило чинність 01.01.2023.
Також вказав, що відповідно до наданого витягу АСМО «Інспектор» можна встановити, що рішення скасоване, оскільки у графі «Дата відкликання» зазначено дату 27.03.2023, та у графі «Підстава відкликання» вказана вище службова записка. Одночасно вказав, що Закон України «Про Митний тариф України» від 19.10.2022 № 2697-ІX є у загальному доступі і використовується суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності починаючи з 01.01.2023. А відповідно до цього закону набув чинності УКТЗЕД-2022, який відрізняється від попереднього, і декларанти використовують саме УКТ ЗЕД 2022, про що не може не знати позивач, оскільки займається зовнішньоекономічною діяльністю і декларує товари, які надходять на його адресу.
Відповідно до розділу ІІІ п. 1.1 Порядку митний орган здійснює скасування рішення у разі, якщо воно не відповідає законодавству України з питань митної справи внаслідок внесення змін до законодавства.
Отже, скасування усіх рішень про визначення коду товару, винесених до 01.01.2023, є обов'язковим та очевидним з огляду на вимоги митного законодавства. Одночасно, і надані митним органом докази (службова записка та витяг з АСМО Інспектор) на підтвердження даного факту є належними, оскільки вони повністю відповідають установленому законодавством порядку скасування рішень про визначення коду товару.
Разом з тим, додатково, на підтвердження факту скасування оскарженого рішення відповідачем надано витяг з бази даних «Класифікаційні рішення» ЄАІС, який містить інформацію про дату скасування рішення та номер службової записки № 7.8 15-03-04/1370, якою скасовувались всі рішення про визначення коду товарів, прийняті до 01.01.2023, у зв'язку із змінами до Законодавства з митної справи, а саме набрання чинності з 01.01.2023 чинної версії УКТЗЕД (Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності) від 2022 року.
Відповідно до п.8 розділу ІІІ митний орган має поінформувати підприємство про скасування рішення про визначення коду товару.
Службовою запискою профільного підрозділу від 27.03.2023 №7.8-15-03-04/1481 було зобов'язано начальників митних постів інформувати суб'єктів ЗЕД про скасування рішень, прийнятих до 01.01.2023 (копія додається).
У зв'язку з великим обсягом скасованих рішень (близько 30 тисяч) було прийнято рішення щодо інформування суб'єктів ЗЕД шляхом розміщення інформації про скасування всіх рішень, прийнятих до 01.01.2023 на інформаційних стендах підрозділів митного оформлення. Отже, інформування суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності здійснювалося шляхом розміщення відповідної інформації на інформаційних стендах митних постів, оскільки фізично неможливо поінформувати про таку велику кількість скасованих рішень. Позовною вимогою відповідно до позовної заяви позивача є скасувати оспорювань рішення про визначення коду товару. Оскільки, на даний час окаржене рішення про визначення коду товару скасовано митним органом самостійно, митний орган вважає за можливе та доцільне закрити провадження у справі на підставі ст. 238 КАС України
Відповідно до ч. 3 ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
З огляду на те, що розгляд цієї справи здійснюється у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), суд вирішив розглянути подану заяву в порядку письмового провадження.
При вирішенні заяви про закриття провадження у справі суд керується таким.
Відповідно до пункту восьмого частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
З наданих відповідачем доказів, судом встановлено, що Управлінням митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД скеровано Начальнику Київської митниці службову записку № 7.8-15-03-04/1370 від 22.03.2023. У вказаній записці Управління повідомило Начальника митниці про те, що відповідно до Закону України «Про Митний тариф України» від 19.10.2022 № 2697-ІХ 01.01.2023 набула чинності нова редакція Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності версії 2022 року (далі УКТЗЕД-2022), складена на основі сьомої редакції Гармонізованої системи опису та кодування товарів Всесвітньої митної організації та Комбінованої номенклатури ЄС версії 2022 року. На виконання положень статті 68 Митного кодексу України, Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності затвердженого постановою Кабінету-Міністрів України від 21.05.2012 № 428 «Про затвердження Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності та визнання такими, що втратили чинність деяких постанов Кабінету Міністрів України» наказом Держмитслужби від 14.12.2022 № 543 (вх. митниці від 16.12.2022 №36158/4) затверджені Пояснення до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності. Законодавство з митної справи у разі внесення змін в УКТЗЕД передбачає приведення рішень з класифікації товарів у відповідність до чинної версії УКТЗЕД. З 01.01.2023 чинною версією Української класифікації товарів є УКТЗЕД 2022 року. Відповідно до положень підпункту 1 пункту, І розділу ІІІ Порядку роботи митних органів при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 650 із змінами та доповненнями, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 23.12.2023 № 455, просило погодити скасувати рішення про визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД які не відповідають законодавству України з питань митної справи внаслідок внесення змін до законодавства (прийняті до 01.01.2023).
Зі змісту вказаної службової записки слідує, що така погоджена першим заступником начальника митниці Павлом Сичем.
Порядок роботи митних органів при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 650 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 23 грудня 2022 року № 455) (далі - Порядок № 650) визначає порядок роботи спеціалізованого підрозділу митного органу з питань класифікації товарів, підрозділу митного оформлення, підрозділу митних компетенцій митного органу під час здійснення контролю правильності класифікації товарів, прийняття рішень щодо класифікації товарів, здійснення митних процедур, пов'язаних з контролем правильності класифікації товарів при митному контролі та митному оформленні товарів, що переміщуються через митний кордон України (далі - товари), порядок взаємодії з іншими структурними підрозділами митного органу при вирішенні питань класифікації товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТ ЗЕД).
Відповідно до п.п. 1, 2 Розділу ІІ Порядку № 560 посадові особи Підрозділу, ПМО здійснюють контроль правильності класифікації товарів під час виконання митних формальностей. Обсяг митного контролю, достатнього для забезпечення додержання правил класифікації товарів, визначається на підставі результатів застосування системи управління ризиками. Контроль правильності класифікації товарів здійснюється шляхом перевірки відповідності: опису товару в митній декларації процедурі декларування відповідно до вимог Кодексу; відомостей про товар та код товару згідно з УКТ ЗЕД, заявлених у митній декларації, відомостям про товар (найменування, опис, визначальні характеристики для класифікації товарів тощо), зазначеним у наданих для митного контролю документах, шляхом перевірки дотримання вимог Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, із врахуванням Пояснень до УКТ ЗЕД, рекомендацій, розроблених центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, відповідно до вимог Кодексу.
Згідно з п.п. 6, 7, 8 Розділу ІІІ Порядку № 560 для скасування або анулювання Рішення Підрозділ або підрозділ митних компетенцій подає керівнику митного органу або уповноваженій ним особі службову записку з обґрунтуванням причин необхідності скасування або анулювання Рішення.
Датою скасування або анулювання Рішення є дата накладення керівником митного органу або уповноваженою ним особою резолюції щодо скасування або анулювання Рішення на службовій записці, передбаченій пунктом 6 цього розділу.
У разі накладення керівником митного органу або уповноваженою ним особою резолюції щодо скасування або анулювання Рішення на службовій записці, передбаченій пунктом 6 цього розділу, посадова особа Підрозділу або підрозділу митних компетенцій невідкладно, але не пізніше ніж на наступний робочий день:
вносить в АСМО та до бази даних «Класифікаційні рішення» ЄАІС інформацію про дату скасування або анулювання Рішення, дату втрати чинності Рішенням та номер такої службової записки;
засвідчує внесення інформації із застосуванням кваліфікованого електронного підпису;
у паперовій або електронній формі повідомляє декларанта або уповноважену ним особу, щодо митної декларації якого було прийнято Рішення, про скасування або анулювання такого Рішення.
З огляду на погодження першим заступником начальника митниці службової записки № 7.8-15-03-04/1370 від 22.03.2023, відповідачем скасовано окаржене позивачем у цій справі рішення про визначення коду товару від 01.10.2021 № КТ-UA-100000-0088-2021, про що внесено відомості до ПІК «Інспектор-2006».
Вказане також підтверджується долученим до матеріалів справи відповідачем витягу з Єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів, з якого слідує, що рішення № КТ-UA-100000-0088-2021 від 01.01.2021 відкликано на підставі службової записки № 7.8-15-03-04/1370 від 22.03.2023.
Зважаючи на вищенаведене та беручи до уваги скасування відповідачем спірного рішення, суд дійшов висновку, що у цій справі наявні підстави для закриття провадження у справі на підставі пункту восьмого частини першої статті 238 КАС України.
З огляду на те, що службовою запискою № 7.8-15-03-04/1370 від 22.03.2023 погоджено скасування рішень про визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД які не відповідають законодавству України з питань митної справи внаслідок внесення змін до законодавства (прийняті до 01.01.2023), то відповідачем приведено у відповідність відомості, які наявні у ПІК «Інспектор-2006» та внесено до Єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів інформацію про скасування спірного у цій справі рішення.
За вказаних обставин суд дійшов висновку, що клопотання відповідача про закриття провадження у справі слід задовольнити.
Відповідно до ч. 2 ст. 238 КАС України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 7 Закону України “Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Судом встановлено, що позивачем сплачено за подання цього позову судовий збір у загальному розмірі 2270,00 грн відповідно до платіжного доручення № 314 від 28.10.2021.
Згідно з даними автоматизованої системи документообігу суду вказані кошти зараховано до спеціального фонду Державного бюджету України.
З огляду на висновки суду про закриття провадження у справі з Державного бюджету України позивач може звернутися до суду із клопотанням про повернення сплаченого судового збору.
Керуючись ст.ст. 238, 239, 241-243, 248, 256, 293-295 КАС України, суд -
1. Клопотання відповідача про закриття провадження у справі задовольнити.
2. Провадження в адміністративній справі за позовом Дочірнього підприємства «Дьолер Україна» до Київської митниці Державної митної служби України про визнання протиправним і скасування рішення закрити.
3. Роз'яснити позивачу, що повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу про закриття провадження у справі суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання в повному обсязі.
Суддя Р.П. Качур