Рішення від 13.03.2026 по справі 380/2306/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2026 рокусправа № 380/2306/26

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мартинюк Віталій Ярославович, розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність щодо неврахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію) від 16.02.2024 року №10 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 16.02.2024 року №11, які видані управлінням адміністративних послуг департаменту адміністративних послуг Львівської міської ради при обчисленні пенсії на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.09.2024 року у справі №380/7131/24;

зобов?язати здійснити з 05.03.2024 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.09.2024 року у справі №380/7131/24 на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця ( за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію) від 16.02.2024 року №10 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 16.02.2024 року №11, які видані управлінням адміністративних послуг департаменту адміністративних послуг Львівської міської ради та провести виплату із урахуванням виплачених страхових сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що надані нею довідки відповідають вимогам закону, а саме видані відповідно до Постанови правління Пенсійного фонду України №1-3 від 17.01.2017 року, що діяла на момент спірних правовідносин. Вказує, що пенсійний орган зобов'язаний був здійснити на підставі вищезазначених довідок перерахунок пенсії з урахуванням складових та розмірів грошового забезпечення, вказаних у них.

Відповідач у відзиві вказав, що рішенням суду від 20.09.2024 року не покладено зобов'язань щодо врахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, а тому ромір пенсії розраховано в мінімальному розмірі. Пенсія обчислена при загальному страховому стажі 46 років 01 місяців 26 днів. Час роботи в органах місцевого самоврядування зараховується до стажу на посадах, віднесених до категорії посад державної служби до 04.07.2001 року по дату набуття чинності Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування". Окрім того, у позивачки станом на 01.05.2016 року відсутні 20 років роботи на посадах. віднесених до категорій посад державних службовців.

Ухвалою суду від 16.02.20269 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Дослідивши наявні у справі докази, суд встановив такі обставини.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20.09.2024 року у справі №380/7131/24 позов задоволено частково; визнано протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України м. Києві від 12.03.2024 №913080196700 про відмову в переведенні ОСОБА_1 на пенсію відповідно Закону України “Про державну службу»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести з 05.03.2024 ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» №3723-ХІІ, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи на посадах в органах місцевого самоврядування; в задоволенні інших позовних вимог відмовлено повністю.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.05.2025 року у справі №380/7131/24 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській обл. на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.09.2024р. в адміністративній справі № 380/7131/24 залишено без задоволення, а вказане рішення суду - без змін.

Листом від 25.12.2025 року у відповідь на звернення позивача відповідач повідомив, що на виконання рішення суду у справі №380/7131/24 їй зараховано до стажу державної служби періоди роботи на посадах в органах місцевого самоврядування та переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Після проведеного перерахунку розмір пенсії з 05.03.2024 року становить 2361,00 грн. Оскільки виконання вказаного рішення призводить до зменшення розміру пенсії, то виплата пенсії проводиться за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Змістом спірних правовідносин є протиправна бездіяльність щодо неврахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 16.02.2024 року №10 та від 16.02.2024 року №11, які видані управлінням адміністративних послуг департаменту адміністративних послуг Львівської міської ради.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

З 1 травня 2016 року набув чинності Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VIII), підпунктом 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» якого визнано таким, що втратив чинність, Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Як вже вище зазначено, рішенням Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/7131/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести позивача на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» №3723-ХІІ. Однак, судом у вказаному рішенні зазначено, що вимоги позову про визначення розміру пенсії з урахуванням зазначених вище довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії задоволенню не підлягають, оскільки такі є передчасними.

Так, з метою виконання рішення суду, органом Пенсійного фонду України позивачу з 05.03.2024 року здійснено переведення на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII з зарахуванням до стажу державної служби періоду її роботи на посадах в органах місцевого самоврядування.

Судом встановлено, що позивач разом із заявою за переведенням пенсії надала органу Пенсійного фонду України, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 16.02.2024 року №11 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 16.02.2024 року №10, виданих Департаментом адміністративних послуг Львівської міської ради.

Вищезазначені довідки складені за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3 Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, та містять відображення складових заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також дані про надбавку за інтенсивність праці, про розмір місячної премії та інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю, які визначені в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, на переконання суду, всі відображені в згаданих довідках види оплати праці є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, внаслідок чого, вони мають братися до уваги при розрахунку розміру пенсії позивача.

Такий висновок суду узгоджується з положеннями пункту 1 частини першої статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV.

Відповідно до даної норми до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Більше того, пенсійним органом не наведено жодного аргументу на підтвердження невідповідності поданих довідок вимогам встановленого зразка, зокрема формі, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3 та не зазначено в чому саме полягає така невідповідність.

Таким чином, оскільки на виконання вищевказаних рішень суду у справі №380/7131/24 органом Пенсійного фонду України позивачу здійснено перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», а також те, що остання зверталася до відповідача із заявою разом з довідками встановленого зразка, суд дійшов висновку про визнання протиправними дій відповідача щодо неврахування під час перерахунку пенсії позивачу довідок від 16.02.2024 року №10 та №11, і як наслідок прийнятого ним рішення, викладеного у листі від 25.12.2025 щодо обчислення розміру пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону № 3723-XII без урахування таких довідок.

Підсумовуючи вищенаведене, суд акцентує увагу на тому, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення (постанова Верховного Суду України від 16.09.2015 у справі 826/4418/14).

Відповідно до вимог частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не подано належних доказів правомірності обчислення позивачу розміру пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону №3723-XII без урахування вищезазначених довідок.

Враховуючи те, що відповідачем не було дотримано критерію, передбаченого п.1 ч.2 ст.2 КАС України, при перерахунку та виплаті позивачу пенсії державного службовця на підставі довідок від 16.02.2024 року №10 та №11, виданих департаментом адміністративних послуг Львівської міської ради із урахуванням виплачених страхових сум, і такі дії не можуть вважатись правомірними.

Як наслідок обґрунтованими є і похідні вимоги про спонукання до вчинення дій.

Відтак, позов підлягає до задоволення в повному обсязі.

Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі підлягають стягненню на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 9, 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо неврахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію) від 16.02.2024 року №10 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 16.02.2024 року №11, які видані управлінням адміністративних послуг департаменту адміністративних послуг Львівської міської ради при обчисленні пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.09.2024 року у справі №380/7131/24.

Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) здійснити з 05.03.2024 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.09.2024 року у справі №380/7131/24 на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця ( за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію) від 16.02.2024 року №10 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 16.02.2024 року №11, які видані управлінням адміністративних послуг департаменту адміністративних послуг Львівської міської ради та провести виплату із урахуванням виплачених страхових сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 1331 (одна тисяча триста тридцять одна) грн. 20 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Мартинюк Віталій Ярославович