11 березня 2026 рокусправа № 380/24653/25
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного О.І., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській областіта зобов'язання вчинити дії.
Обставини справи.
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо припинення з 01.11.2025 виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" з обмеженням пенсії максимальним розміром;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області поновити з 01.11.2025 ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" та виплатити перераховану пенсію без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням вже виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію, призначену згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII). На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова № 713) відповідач з 01 серпня 2021 року встановив до пенсії позивача щомісячну доплату в сумі 2000,00 гривень.
Позивач вказав, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16 червня 2025 року у справі № 380/9351/25 відповідачем з 01 листопада 2025 року здійснено перерахунок його пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення. При цьому, під час здійснення такого перерахунку, відповідач припинив виплату щомісячної доплати у розмірі 2000,00 гривень, передбаченої Постановою № 713.
10 листопада 2025 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії із збереженням доплати згідно з Постановою № 713. Однак, листом від 14 листопада 2025 року відповідач відмовив у задоволенні заяви, зазначивши, що оскільки розмір пенсії після перерахунку збільшився більше ніж на 2000 грн, підстави для подальшої виплати доплати відсутні.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, посилаючись на те, що перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою відновлення порушеного права особи на належний розмір пенсійного забезпечення, не є перерахунком у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення в розумінні Постанови № 713. А тому, на переконання позивача, факт такого перерахунку не може бути підставою для припинення виплати щомісячної доплати.
Ухвалою від 22 грудня 2025 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У поданому до суду відзиві відповідач проти позову заперечує та просить відмовити у його задоволенні в повному обсязі. В обґрунтування своєї правової позиції відповідач зазначив, що відповідно до абзацу 3 пункту 1 Постанови № 713, у разі коли пенсія особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень.
Відповідач наголосив, що з 01 листопада 2025 року здійснено перерахунок пенсії позивача на виконання судового рішення у справі № 380/9351/25. Оскільки внаслідок проведеного перерахунку основний розмір пенсії позивача збільшився більше ніж на 2000,00 грн, то, на думку пенсійного органу, щомісячна доплата відповідно до Постанови № 713 виплаті не підлягає.
Суд на підставі заяв по суті справи, якими згідно з частиною третьою статті 263 КАС України є позов та відзив, а також поданих сторонами доказів
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсія позивачу була призначена до 01 березня 2018 року.
З 01 липня 2021 року позивачу встановлено та виплачувалась щомісячна доплата у сумі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16 червня 2025 року у справі № 380/9351/25 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.
На виконання вказаного судового рішення відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01 листопада 2025 року. Водночас, з матеріалів пенсійної справи встановлено, що при проведенні цього перерахунку відповідач припинив нарахування та виплату щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн, передбаченої Постановою № 713.
10 листопада 2025 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив відновити виплату вказаної доплати. Листом від 14 листопада 2025 року відповідач повідомив, що оскільки після перерахунку пенсії на виконання рішення суду її основний розмір збільшився більше ніж на 2000 грн, то відповідно до абзацу 3 пункту 1 Постанови № 713 підстави для подальшої виплати щомісячної доплати відсутні.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Кабінет Міністрів України 14 липня 2021 року прийняв постанову № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова № 713). Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Водночас, абзацом 3 пункту 1 Постанови № 713 передбачено, що у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Таким чином, Постановою № 713 для осіб, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року, встановлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, а розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився більше ніж на 2000 гривень.
Суд зазначає, що метою прийняття Урядом Постанови № 713 було зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Відтак, перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати, має бути обумовлений саме підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців на підставі нормативно-правового акта компетентного органу (Кабінету Міністрів України).
У справі, що розглядається, перерахунок пенсії позивача з 01 листопада 2025 року був здійснений відповідачем не у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення, встановленого Урядом, а на виконання судового рішення у справі № 380/9351/25. Суд звертає увагу, що перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії (право на який виникло у особи раніше, але не було реалізоване через протиправні дії пенсійного органу), не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення в розумінні Постанови № 713.
При вирішенні справи суд враховує сталу практику Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах. Зокрема, у постанові Верховного Суду від 08 листопада 2022 року у справі № 420/2473/22 сформульовано наступний правовий висновок:
"Перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії".
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що оскільки перерахунок пенсії позивача проведено на виконання судового рішення з метою відновлення порушеного права на належний розмір пенсійного забезпечення, такий перерахунок не може слугувати підставою для припинення виплати щомісячної доплати у розмірі 2000 грн, передбаченої Постановою № 713. Дії відповідача щодо припинення виплати вказаної доплати є протиправними, а порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов'язання відповідача поновити нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн з 01 листопада 2025 року.
Щодо позовної вимоги про виплату перерахованої пенсії без обмеження її максимальним розміром, суд зазначає, що встановлений позивачеві розмір пенсії навіть з урахуванням 2000 грн не перевищує максимальний і пенія позивача відповідачем не обмежквалася. Відтак така вимога задоволенню не підлягає.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідачем не доведено правомірності припинення виплати позивачу доплати до пенсії, передбаченої Постановою № 713.
Згідно зі статтею 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню частково.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд встановив, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,50 грн, що підтверджується квитанцією, наявною в матеріалах справи. Вказана сума підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо припинення з 01 листопада 2025 року виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ 13814885) провасти з 01 листопада 2025 року нарахування та виплату ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", та здійснити виплату , з урахуванням раніше виплачених сум.
4. У задоволенні інших вимог відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, адреса: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) судовий збір у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 50 копійок.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі статтею 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його складення в порядку письмового провадження. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення набирає законної сили, згідно зі статтею 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 11 березня 2026 року.
Суддя Коморний О.І.