Рішення від 13.03.2026 по справі 360/149/26

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

13 березня 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/149/26

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Токарєвої Інни Віталіївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

26 січня 2026 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Токарєвої Інни Віталіївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в якій позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 25.12.2025 № 909150119994 про відмову у виплаті допомоги на поховання за померлого ОСОБА_2 ;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) допомогу на поховання за померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Кремінна, що наразі є тимчасово окупованою територію, помер чоловік позивачки - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть від 05.12.2025, виданого Амур - Нжньодніпровським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).

Після смерті чоловіка, за першої можливості позивачка перемістилася з м. Кремінна на підконтрольну територію України до м. Дніпро, де стала на облік як внутрішньо переміщена особа.

08.12.2025 ОСОБА_1 звернулась до органів Пенсійного фонду України із заявою про виплату допомоги на поховання померлого чоловіка ОСОБА_2 .

Однак, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 25.12.2025 № 909150119994 позивачці у виплаті допомоги відмовлено з підстав того, що на момент смерті ОСОБА_2 не отримував пенсію в органах Пенсійного фонду України (виплата призупинена).

Вважаючи прийняте відповідачем рішення протиправним, позивачка звернулась до суду.

Ухвалою суду від 02 лютого 2026 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує проти задоволення позовних вимог з огляду на таке.

Виплата пенсії ОСОБА_2 призупинена з 01.10.2023 відповідно до частини першої статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд.

В свідоцтві про смерть серії НОМЕР_2 зазначено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Кремінна Луганської області.

Згідно з наказом Міністерства розвитку громад та територій від 28.02.2025 №376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (далі - Наказ №376) щодо м. Кремінна Луганської області зазначено дату початку тимчасової окупації Російською Федерацією з 25.06.2022.

Пунктом 14-4 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що громадянам України, які проживають на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та особам, які під час тимчасової окупації територій виїхали на підконтрольну Україні територію, виплата пенсії проводиться за умови неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації.

У разі відсутності обміну інформацією між органами пенсійного забезпечення України та Російської Федерації, неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації підтверджується повідомленням про це органу Пенсійного фонду в заяві особи про призначення, поновлення та продовження виплати пенсії. ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

За життя пенсіонер ( ОСОБА_2 ) до територіальних органів Пенсійного фонду України з заявою про поновлення виплати пенсії, в тому числі із повідомленням про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації, не звертався. Пенсія за період з 01.10.2023 по 30.09.2024 не нараховувалась та не виплачувалась

Відповідно до статті 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на час смерті.

Оскільки, на момент смерті ОСОБА_2 не отримував пенсію в органах Пенсійного фонду України, заяву про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації також не надавав, підстави для обчислення виплати допомоги на поховання, на думку відповідача, відсутні.

08.12.2025 позивачка ОСОБА_1 звернулась до відділу обслуговування громадян №2 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою №25124 про виплату допомоги на поховання за померлого ОСОБА_2 .

До заяви від 08.12.2025 надала документи: свідоцтво про смерть на ім'я ОСОБА_2 ; Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання; паспорт на ім'я ОСОБА_1 ; довідку ВПО на ім'я ОСОБА_1 ; РНОКПП на ім'я ОСОБА_1 .

Звернення про виплату допомоги на поховання, які зареєстровані в будь-якому територіальному органі ПФУ вносяться до інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (ІКІС ПФУ) Підсистеми «Звернення» органом який прийняв звернення, після чого рішення за наслідком розгляду звернення приймає територіальний орган ПФУ за місцем перебування на обліку пенсіонера.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області №909150119994 від 25.12.2025 відмовлено ОСОБА_1 у виплаті допомоги на поховання померлого ОСОБА_2 за заявою від 08.12.2025, оскільки виплата пенсії на момент смерті не здійснювалась.

Статтею 53 Закону №1058-IV визначено, що у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на його поховання в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті. ОСОБА_2 на момент смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) пенсію не отримував.

Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області №909150119994 від 25.12.2025 про відмову ОСОБА_1 в оформленні та виплаті допомоги на поховання померлого ОСОБА_2 за заявою від 08.12.2025, було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (Відділ обслуговування громадян №2) супровідним листом №1200-0402-9/39817 від 26.12.2025, оскільки вказане звернення подавалось позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

У супровідному листі зазначалось, що оскільки, відсутня технічна можливість завантажити рішення про відмову до ІКІС ПФУ: Підсистема «Звернення» до картки звернення, прохання зробити це та встановити статус «виконано» з типом рішення «відмовлено» та повідомити заявницю про винесені рішення.

На підставі вищенаведеного, представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні позову повністю.

Дослідивши матеріали електронної справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 18.11.225 № 1205-5003881538.

Рішенням Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпра від 28.11.2025 у справі № 199/15983/25 встановлено факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженця м. Лисичанськ, Луганської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в місті Кремінна, Луганська область, Україна.

На підставі вищевказаного рішення Амур - Нжньодніпровським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) видано свідоцтво від 05.12.2025 серії НОМЕР_2 про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Кремінна.

ОСОБА_1 є дружиною померлого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 від 05.09.1970, паспортом громалянина України, виданого на ім'я позивача.

Померлий ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебував на обліку у відповідача, як отримувач пенсії за віком, що не заперечуються відповідачем.

Позивачка 08.12.2025 звернулась до відповідача з заявою про виплату допомоги на поховання померлого ОСОБА_2 , надавши разом з заявою: свідоцтво про смерть на ім'я ОСОБА_2 ; Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання; паспорт на ім'я ОСОБА_1 ; довідку ВПО на ім'я ОСОБА_1 ; РНОКПП на ім'я ОСОБА_1 .

Рішенням відповідача від 25.12.2025 № 909150119994 ОСОБА_1 відмовлено у виплаті допомоги на поховання, оскільки на момент смерті її чоловіка ОСОБА_2 , останній не отримував пенсію в органах Пенсійного фонду України.

За матеріалами електронної пенсійної справи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебував на обліку в Головному управлінні та отримував пенсію за віком. Виплата пенсії ОСОБА_2 призупинена з 01.10.2023 відповідно до частини першої статті 49 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд.

Таким чином, відповідачем прийнято рішення про відмову позивачці в оформленні та виплаті допомоги на поховання за померлого чоловіка, у зв'язку з тим, що виплата пенсії на момент смерті пенсіонера не здійснювалась.

Вважаючи таке рішення відповідача протиправним, позивачка звернулась до суду з цим позовом.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до частини третьої статті 9 Закону № 1058-IV у солідарній системі надаються соціальні послуги за рахунок коштів Пенсійного фонду. До соціальних послуг, передбачених цим Законом, належить допомога на поховання пенсіонера.

Згідно зі статтею 53 Закону № 1058-IV у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1).

Звернення за допомогою на поховання регламентовано нормами розділу V Порядку № 22-1.

Відповідно до пункту 5.1 Порядку № 22-1 особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання (додаток 8), свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382) або довідку про смерть пенсіонера. У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.

Згідно із пунктом 5.2 Порядку № 22-1 заява про виплату допомоги на поховання та необхідні документи працівником структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, приймаються у порядку, передбаченому пунктом 4.2 розділу IV цього Порядку, та засобами програмного забезпечення передаються для опрацювання до структурного підрозділу з питань виплати пенсій органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку померлого пенсіонера.

Інформація про виплату допомоги на поховання додається до електронної пенсійної справи померлого пенсіонера.

Допомога на поховання виплачується в розмірі, визначеному чинним законодавством.

Допомога на поховання не виплачується в разі смерті особи, яка перебувала на повному державному утриманні (крім випадків, коли поховання здійснюється членами сім'ї або іншою особою).

Пунктом 4.2 Порядку № 22-1 визначено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;

проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії;

з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Сторони визнають той факт, що за життя чоловік позивачки перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримував пенсію, призначену відповідно до Закону № 1058-IV.

Факт призупинення виплати пенсії жодним чином не позбавляє громадянина України статусу пенсіонера. Навіть призупинення нарахування та виплати пенсії померлому пенсірнеру не позбавляло його статусу пенсіонера, що передбачав наявність у нього всіх гарантій, передбачених статтею 46 Конституції України та Законом № 1058.

Суд акцентує увагу на тому, що згідно наведених вище норм законодавства виплата вказаної допомоги пов'язується лише з фактом поховання пенсіонера і право на неї має особа, яка здійснила таке поховання.

Жодних застережень, обмежень, заборон про виплату такої допомоги особам, що здійснили поховання пенсіонера, якому по тим чи іншим підставам призупинено виплату пенсії, діюче законодавство не містить.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, позивачка звернулась до територіального органу Пенсійного фонду із заявою про виплату їй допомоги на поховання, надавши перелік документів згідно з пунктом 5.1 розділу V Порядку №22-1.

Відтак, позивачем виконано всі умови, що визначені діючим законодавством.

У зв'язку з цим, жодних підстав для відмови у виплаті їй такої допомоги у відповідача не було.

Підсумовуючи вище викладене, суд дійшов висновку, що рішення відповідача про відмову у виплаті позивачці допомоги на поховання померлого чоловіка є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Відновленням порушеного права позивача є визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 25.12.2025 № 909150119994 про відмову у виплаті допомоги на поховання за померлого ОСОБА_2 , та як наслідок зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області виплатити ОСОБА_1 допомогу на поховання померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За таких обставин, враховуючи задоволення позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1064,96 грн підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов адвоката Токарєвої Інни Віталіївни в інтересах ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 25.12.2025 № 909150119994 про відмову ОСОБА_1 у виплаті допомоги на поховання за померлого ОСОБА_2 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області виплатити ОСОБА_1 допомогу на поховання померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1064,96 грн (одна тисяча шістдесят чотири гривні 96 коп).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.Є. Петросян