Рішення від 13.03.2026 по справі 640/22322/19

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

13 березня 2026 рокум. ДніпроСправа № 640/22322/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши у спрощеному провадженні без виклику сторін справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельне підприємство «Буд-Граніт» до Головного управління ДПС у м.Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва 14 листопада 2019 року звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельне підприємство «Буд-Граніт» (далі позивач або ТОВ «БП «Буд-Граніт») із позовною заявою до Головного управління ДПС у м.Києві (далі відповідач 1 або ГУ ДПС у м.Києві), Державної податкової служби України (ДПС України), відповідно до якої позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у м. Києві від 22.10.2019 № 1311653/42769633 про відмову у реєстрації податкової накладної від 17.09.2019 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої Товариством з обмеженою відповідальності «Будівельне підприємство «Буд-Граніт»;

зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 17.09.2019 № 2, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельне підприємство «Буд-Граніт» (ЄДРПОУ 42769633).

В обґрунтування пред'явленого позову зазначено, що ТОВ «БП «Буд-Граніт» є новоствореною юридичною особою, що засноване у січні 2019 року у відповідності до законодавства України та фактично розпочало свою фінансово-господарську діяльність з II кварталу 2019 року. Основним видом діяльності підприємства є Будівництво житлових і нежитлових будівель (код по КВЕД 41.20). Також Статутом позивача передбачена діяльність, зокрема, Код КВЕД 43.12 Підготовчі роботи на будівельному майданчику.

В рамках вказаного напрямку діяльності позивач здійснює свою фінансово-господарську діяльність щодо виконання підрядних робіт на будівельних майданчиках замовників, виконання будівельних, підготовчих робіт та інших робіт на умовах, визначених у відповідних договорах.

Відповідно до вимог податкового законодавства у відповідності до п. 187.7. ст. 187 ПК України позивачем було виписано податкову накладну від 17.09.2019 № 2 на суму 1 458 093,22 грн, в тому числі ПДВ в розмірі 243 015,54 грн, яку подано на реєстрацію в межах строку, визначеного податковим законодавством.

Згідно квитанції від 11.10.2019 в ЄРПН податкову накладну від 17.09.2019 № 2 прийнято, але реєстрацію зупинено.

Позивачем 18.10.2019 направлено в електронному вигляді до Регіональної комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації власні письмові пояснення та копії документів щодо підтвердження реальності операції по відмовленій податковій накладній.

Однак, рішенням Комісії ГУ ДПС у м.Києві від 22.10.2019 № 1311653/42769633 ТОВ «БП «Буд-Граніт» відмовлено у реєстрації податкової накладної від 17.09.2019 № 2.

29.10.2019 позивачем подано до Комісії центрального рівня ДПС України скаргу на рішення Комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 17.09.2019 та документи, що підтверджують реальність операцій по відмовній податковій накладній.

Рішенням Комісії центрального рівня ДПС України від 01.11.2019 № 40887/42769633/2 скаргу позивача залишено без задоволення, рішення Комісії регіонального про відмову у реєстрації податкової накладної від 17.09.2019 № 2 - без змін.

Не погоджуючись із рішенням Комісії регіонального рівня ГУ ДПС у м.Києві від 22.10.2019 № 1311653/42769633 від 22.10.2019, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Від представників відповідачів ГУ ДПС у м.Києві та ДПС України 23.02.2026 надійшли відзиви на позовну заяву ТОВ «БП «Буд-Граніт», відповідно до яких представник відповідачів позов визнав виходячи з наступного.

Комісією контролюючого органу про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних рішенням № 1311653/42769633 від 22.10.2019 було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 2 від 17.09.2019, підставами для відмови є ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.

Для підтвердження реальності господарських операцій, зазначеній в спірній податковій накладній ТОВ «Будівельне підприємство «Буд-Граніт» було надіслано до контролюючого органу повідомлення № 1 від 18.10.2019 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення господарської операції, відображеної в податковій накладній, в реєстрації якої було відмовлено.

Комісією ГУ ДФС у м. Києві, в ході аналізу документів, надісланих вище вказаним повідомленням, встановлено, що ТОВ «Будівельне підприємство «Буд-Граніт» виписало та подало на реєстрацію податковому органу спірну податкову накладну № 2 від 17.09.2019. Однак, ТОВ «Будівельне підприємство «Буд-Граніт» не надало первинних документів: щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти прийманняпередачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.

Відсутність вищезазначених документів не дала можливості підтвердити реальність здійснення господарських операцій ТОВ «Будівельне підприємство «Буд-Граніт», відображених в податковій накладній № 2 від 17.09.2019.

За результатами розгляду вищевказаних документів Комісією прийнято рішення № 1311653/42769633 від 22.10.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2 від 17.09.2019.

Процедура зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з наступним прийняттям рішення про їх реєстрацію/відмову у реєстрації на даний час регламентована: Податковим кодексом України від 02.12.2010 року №2755-VI (зі змінами та доповненнями); Постановою Кабінету міністрів України від 21.02.2018 № 117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Постанова № 117).

Законом України від 07.12.2017 № 2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» внесено зміни в порядок роботи системи блокування податкових накладних, а саме виключено п.74.2 ст. 74 ПКУ.

На виконання п. 10 Порядку № 117 Державною фіскальною службою України розроблено проекти критеріїв ризиковості платника податків, ризиковості здійснення операцій, показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податків.

Нова система аналізу ПН/РК має чотири етапи: відсікаючий; контроль наявності ознак ризиковості платника податку; моніторинг відповідності показникам, яким визначається позитивна податкова історія платника; перевірка ризиковості здійснення операцій, тобто контроль наявного «пересорту».

Так, до «відсікаючих» ознак, за якими податкова накладна не буде проходити перевірку на критерії ризиковості платника чи ризиковості операцій, віднесені: операції з постачання товарів (послуг) кінцевому споживачу та/або які звільнені від оподаткування; обсяг постачання менше 500 тис. грн. та якщо керівник є директором менше ніж у 3-х платників ПДВ; податкове навантаження більше 3%.

Після цього податкова накладна перевіряється, чи виписана вона платником податків, який визначений як ризиковий. Далі, якщо платник податків не внесений до переліку ризикових платників, він перевіряється на наявність позитивної історії.

Серед таких показників, зокрема, загальна сума сплати ЄСВ та податків і зборів становить більше 5 млн. грн.; наявність власних (орендованих) земельних ділянок більше 200 га або орендованих земельних ділянок комунальної та/або державної власності площею не менше 0,5 га; торгівля однаковими товарами.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Згідно з п.21. Порядку зупинення № 117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

За результатами розгляду вищевказаних документів Комісією ГУ ДПС у м. Києві було прийняте рішення про відмову в реєстрації вищезазначеної податкової накладної.

На підставі викладеного, відповідачі просять прийняти рішення, яким відмовити у в задоволенні позовних вимог ТОВ «БП «Буд-Граніт» у повному обсязі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.11.2019 позовну заяву Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельне підприємство «Буд-Граніт» залишено без руху.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.12.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 26.01.2026 суддею Петросян К.Є. прийнято до провадження адміністративну справу № 640/22322/19.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 26.01.2026 допущено заміну відповідача по зазначеній справі, а саме Головне управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 43141267) на його правонаступника - Головне управління ДПС у м. Києві, як відокремлений підрозділ ДПС України (04655, м. Київ, вул. Шолуденка, б. 33/19, код ЄДРПОУ ВП: 44116011).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-74 КАС України, суд прийшов до такого.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельне підприємство «Буд-Граніт» зареєстровано в установленому законом порядку в якості юридичної особи, ідентифікаційний код юридичної особи 42769633, місцезнаходження: 88000, Закарпатська обл., Ужгородський р-н, місто Ужгород, вул.Собранецька, будинок 60, кабінет 403. Основним видом діяльності підприємства є: Будівництво житлових і нежитлових будівель (КВЕД 41.20); також до видів діяльності підприємства віднесено: Підготовчі роботи на будівельному майданчику (КВЕД 43.12), що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

29.07.2019 між ТОВ «Будівельне підприємство «Буд-Граніт» (Підрядник) та Комунальним підприємством «Київська міська лікарня ветеринарної медицини» (Замовник) укладено Договір за № 29-07-2019-01 на виконання підготовчих робіт по об'єкту «Будівництво «Центру захисту тварин по вулиці Автопарковій у Дарницькому районі м.Києва», відповідно до умов якого Замовник доручає, а Підрядник бере на себе зобов'язання виконання підготовчих робіт (ДК 021:2015 код 45110000-1 - Руйнування та знесення будівель і земляні роботи) по об'єкту: «Будівництво «Центру захисту тварин» на вулиці Автопарковій у Дарницькому районі м. Києва» відповідно до «Проекту підготовчих робіт» по об'єкту «Будівництво центру захисту тварин по вулиці Автопарковій у Дарницькому районі м. Києва» (надалі - Об'єкт) за завданням Замовника та у встановлений строк здати виконання робіт Замовнику, а Замовник зобов'язується надати Підряднику будівельний майданчик (фронт робіт), прийняти від Підрядника закінчені роботи та оплатити їх (пункт 1.1 Договору).

Роботи за цим Договором фінансуються за рахунок коштів бюджету міста Києва (пункт 3.4 Договору). Відповідно до пункту 4.1 Договору оплата здійснюється після прийняття Замовником закінчених робіт (підписання Сторонами Акту приймання-передачі виконаних робіт) шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на поточний рахунок Виконавця, що вказаний у цьому Договорі, протягом 14 (чотирнадцяти) банківських днів з дати надходження бюджетного фінансування.

Додатком № 2 до Договору від 29.07.2019 № 29-07-2019-01 визначено Перелік та обсяг підготовчих робіт за об'єктом об'єкту «Будівництво центру захисту тварин по вулиці Автопарковій у Дарницькому районі м. Києва», а також додатком № 4 до Договору № 29-07-2019-01 затверджено графік виконання робіт.

Для виконання своїх зобов'язань Підрядником використано найману техніку, орендовану у суб'єктів господарювання відповідного напрямку, що підтверджено договором оренди техніки з екіпажем (водієм) від 21.05.2019 № 20-33/2019 та від 21.05.2029 № 20-34/2019, а також актами приймання-передачі в оренду техніки з екіпажем (водієм) від 29.07.2019 згідно Договору № 20-33/2019 від 21.05.2019 та Договору № 20-34/2019 від 21.05.2019 відповідно.

У серпні - вересні 2019 року Підрядником виконано роботи, що підтверджується підписаними актами КБ-2в приймання виконаних будівельних робіт: № 1, № 2, № 3 від 21.08.2019 на суму 1 429 045,97 грн з ПДВ; № 4 від 13.09.2019 на суму 483 678,32 грн з ПДВ; № 5 від 13.09.2019 на суму 1 458 093,22 грн, всього на загальну суму 3 370 817,51 грн з ПДВ. Зазначені акти підписані Підрядником, Замовником та Технічним наглядом Замовника.

17 вересня 2019 року Замовником здійснено оплату за виконані підготовчі роботи по об'єкту згідно Акта КБ-2в № 5 від 13.09.2019 приймання виконаних будівельних робіт в сумі 1 458 093,22 грн, в тому числі ПДВ в розмірі 243 015,54 грн, що підтверджується випискою по рахунку за період з 16.09.2019 по 22.09.2019.

Позивачем було сформовано податкову накладну від 17.09.2019 № 2 на суму 1 458 093,22 грн, в тому числі ПДВ в розмірі 243 015,54 грн, яку відправлено на реєстрацію в ЄРПН.

Згідно квитанції від 11.10.2019 вбачається, що документ доставлено до ДПС України, прийнято та реєстрацію зупинено. Зазначено, що обсяг постачання товару/послуги 43.12 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам пп.2.1 п.2 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

18.10.2019 ТОВ «БП «Буд-Граніт» направлено в електронному вигляді до Комісії ГУ ДПС у м.Києві письмові пояснення щодо податкової накладної від 17.09.2019 № 2 разом із копіями документів на підтвердження реальності операції по відмовленій податковій накладній, зокрема: копія Договору № 29-07-2019-01 від 29.07.2019 на виконання підготовчих робіт; копії Актів КБ-2в приймання виконаних будівельних робіт № 1, № 2, № 3 від 22.08.2019, № 4 від 13.09.2019; № 5 від 13.09.2019 на суму 1 458 093,22 грн, в тому числі ПДВ в розмірі 243 015,54 грн; копія банківської виписки оплати за вересень 2019 року; копія Договору № 20-33/2019 від 21.05.2019 оренди техніки з екіпажем (водієм) та Акта приймання-передачі в оренду техніки; копія Договору № 20-34/2019 від 21.05.2019 оренди спец. техніки з екіпажем (водієм) та Акта приймання-передачі в оренду спец. техніки.

22.10.2019 Комісією ГУ ДПС у м.Києві прийнято рішення за № 1311653/42769633, яким ТОВ «БП «Буд-Граніт» відмовлено в реєстрації податкової накладної від 17.09.2019 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з ненаданням платником податку первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Не погоджуючись з рішенням комісії ГУ ДПС у м. Києві про відмову в реєстрації податкових накладних від 22.10.2019 № 1311653/42769633, ТОВ «БП «Буд-Граніт» 29.10.2019 подало скаргу до Державної податкової служби України, до якої також та додало копії документів щодо підтвердження реальності операції по відмовленій податковій накладній.

Однак, рішенням комісії ДПС України від 01.11.2019 № 40887/42769633/2 скаргу позивача залишено без задоволення, рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційний опис), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності первинних типових форм та галузевої специфіки, накладних, ненадання платником податків копії розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.

Не погоджуючись з вищевказаним рішенням Комісії ГУ ДПС у м.Києві про відмову в реєстрації податкової накладної від 22.10.2019 № 1311653/42769633, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із пунктом 201.10 статті 201 ПК України (далі - ПК України, станом на час виникнення спірних правовідносин) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (далі - Порядок № 1246) податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Пунктом 13 Порядку № 1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених п. 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Пунктом 14 Порядку №1246 визначено, що квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

У відповідності до пункту 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

З матеріалів справи вбачається, що підставою для зупинення реєстрації податкової накладної від 17.09.2019 № 2 слугувало перевищення обсягу постачання товару/послуги 43.12 величини залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам пп.2.1 п.2 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117 (чинною на час виникнення спірних правовідносин) було затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі по тексту - Порядок № 117).

Відповідно до пункту 5 Порядку № 117 податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється (пункт 6 Порядку № 117).

У відповідності до пункту 7 Порядку № 117 у разі коли за результатами моніторингу податкова накладна / розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

Отже, підставами для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є наступна відповідність:

1) платника податку - критеріям ризиковості платника податку;

2) податкової накладної - критеріям ризиковості здійснення операції.

Зважаючи на викладене, положення пунктів 6 та 7 Порядку № 117 є чіткими і не припускають неоднозначне (множинне) трактування обов'язків контролюючих органів.

При цьому, відповідно до пункту 10 Порядку № 117 критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.

Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Про визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики.

ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

На час виникнення спірних у цій справі правовідносин критерії ризиковості здійснення операцій були визначені листом Державної фіскальної служби України №959/99-99-07-18 від 21 березня 2018 року за погодженням з Міністерством фінансів України від 22 березня 2018 року.

Так, у підпункті 2.1 пункту 2 Листа ДФС від 21 березня 2018 року №959/99-99-07-18 «Критерії ризиковості платника податку» зазначено, що податкові накладні / розрахунки коригування, складені платниками податку, перевіряються на відповідність ознакам ризиковості здійснення операцій: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яку(ий) подано на реєстрацію в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 відсотків загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД та послуг з кодами згідно з ДКПП, перелік яких визначено ДФС відповідно до додатка, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в Таблиці даних платника податку як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).

Відповідно до вимог пунктів 12 та 13 Порядку № 117, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування;

2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД/послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;

3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Разом з тим суд заважує, що надіслана позивачу квитанція від 11.10.2019 містить лише загальне посилання на відповідність спірної податкової накладної критерію ризиковості платника податку, визначеному у п.п.2.1 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку, з огляду на те, що обсяг постачання товару/послуги 43.12 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання.

При цьому, контролюючим органом не конкретизовано обставини, на підставі яких він дійшов висновку про відповідність податкової накладної від 17.09.2019 № 2, поданої ТОВ «БП «Буд-Граніт» критеріям ризиковості платника податку і не довів правомірність зупинення реєстрації зазначених накладних.

Так, контролюючий орган був зобов'язаний у квитанції чітко вказати не тільки на конкретний вид критерію, який встановлений Критеріями, а і на відповідне рішення, відповідно до якого позивача внесено до переліку ризикових платників.

Матеріалами справи підтверджено, що ТОВ «БП «Буд-Граніт» у відповідності до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України та пунктів 14, 15, 16 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117, 18.10.2019 було направлено в електронному вигляді до Комісії ГУ ДПС у м.Києві письмові пояснення від 17.10.2019 щодо податкової накладної від 17.09.2019 № 2 разом із копіями документів на підтвердження реальності операції по відмовленій податковій накладній, а саме: копія Договору № 29-07-2019-01 від 29.07.2019 на виконання підготовчих робіт; копії Актів КБ-2в приймання виконаних будівельних робіт № 1, № 2, № 3 від 22.08.2019, № 4 від 13.09.2019; № 5 від 13.09.2019 на суму 1 458 093,22 грн, в тому числі ПДВ в розмірі 243 015,54 грн; копія банківської виписки оплати за вересень 2019 року; копія Договору № 20-33/2019 від 21.05.2019 оренди техніки з екіпажем (водієм) та Акта приймання-передачі в оренду техніки; копія Договору № 20-34/2019 від 21.05.2019 оренди спец. техніки з екіпажем (водієм) та Акта приймання-передачі в оренду спец. техніки.

За правилами пункту 14 Порядку № 117, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Пунктами 18-21 Порядку № 117 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС). Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Разом з тим, в порушення наведених вимог законодавства, оскаржуване рішення про відмову у реєстрації податкової накладної контролюючого органу від 17.09.2019 № 2 містить лише загальне твердження про не надання платником податку копій документів, зокрема первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси , акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки , накладні.

Недотримання принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації податкової накладної призвело до необізнаності платника податків щодо вичерпного переліку необхідних документів, які він повинен був надати контролюючому органу, внаслідок чого позивач не зміг належним чином виконати свої обов'язки щодо реєстрації податкових накладних.

Аналогічна правова позиція висловлювалася Верховним Судом, зокрема, у постановах від 21 травня 2019 року у справі № 0940/1240/18, від 10 квітня 2020 року у справі № 819/330/18, від 18 червня 2020 року у справі № 824/245/19-а, від 03 листопада 2021 року у справі №360/2460/20, від 20 січня 2022 року у справі № 140/4162/21, від 14 грудня 2022 року у справі № 560/11825/21.

Суд зауважує, що при реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому під час розгляду справи суд не робить висновків щодо реальності операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної. При цьому здійснення моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення такого моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 21 травня 2020 року у справі №0940/1240/18 та від 07 грудня 2022 року у справі № 500/2237/20.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що за відсутності належного мотивування податковим органом рішення про відмову у реєстрації податкової накладної з підстав ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, таке рішення не узгоджується з вимогами наведених вище нормативно-правових актів, а тому підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Така позиція узгоджується також із висновками Верховного Суду, висловленими у постанові від 21 травня 2020 року у справі № 560/391/19, постанові від 03 листопада 2021 року у справі № 360/2460/20 та від 20 січня 2022 року у справі № 140/4162/21.

Що стосується вимоги позивача про зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 17.09.2019 № 2, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельне підприємство «Буд-Граніт», суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 19 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Пунктом 20 Порядку № 1246 передбачено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

З урахуванням викладеного, з огляду на протиправність оскаржуваного рішення від 22.10.2019 № 1311653/42769633 про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН та відсутність законодавчо закріплених перешкод для такої реєстрації, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну датою її фактичного надходження.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободзобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

В матеріалах справи знаходиться платіжне доручення від 13.11.2019 № 22 про сплату судового збору на суму 19210,00 грн.

Станом на 01 січня 2019 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становив 1921,00 грн.

В прохальній частині позовної заяви позивачем заявлено одну вимогу немайнового характеру, інша є похідною. Відтак, позивач за подання даної позовної заяви повинен був сплатити судовий збір у розмірі 1921,00 грн.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позов підлягає задоволенню, на користь позивача підлягають стягненню судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1921,00 грн з Головного управління ДПС у м.Києві за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, оскільки спірне рішення прийнято комісією регіонального рівня, що призвело до виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі, зокрема, зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Тому суд роз'яснює позивачу його право звернення до суду з заявою щодо повернення судового збору, який внесено в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 91, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельне підприємство «Буд-Граніт» (місцезнаходження: 88000, Закарпатська обл., Ужгородський р-н, місто Ужгород, вул.Собранецька, будинок 60, кабінет 403, код ЄДРПОУ 42769633) до Головного управління ДПС у м.Києві (місцезнаходження: 04116, місто Київ, вул.Шолуденка, будинок 33/19, код ЄДРПОУ 4411601), Державної податкової служби України (місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії, задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м.Києві від 22.10.2019 №1311653/42769633 про відмову в реєстрації податкової накладної від 17.09.2019 № 2, складеної Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельне підприємство «Буд-Граніт».

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельне підприємство «Буд-Граніт» від 17.09.2019 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання до Державної податкової служби України.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м.Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельне підприємство «Буд-Граніт» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1921,00 грн (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна гривня).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга відповідно до пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» подається до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Суддя К.Є. Петросян