Рішення від 13.03.2026 по справі 340/5595/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/5595/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Савонюка М.Я., за участю секретаря судового засідання Мацько В.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправними та скасування постанови та розпорядження, за участю:

представника позивача - Слюсара О.В.,

представників відповідача - Дяченко О.М., Свердловської І.В.,-

ВСТАНОВИВ:

До Кіровоградського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» (надалі - позивач) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - відповідач), у якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 29.07.2025 № 121-р «Про усунення порушень обласним комунальним виробничим підприємством «Дніпро-Кіровоград»;

- визнати протиправною та скасувати Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 29.07.2025 №1149 «Про застосування санкцій до обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград».

В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що на підставі Плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг на 2025 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 13.11.2024 №1940, повідомлення про проведення планової перевірки №19-39/25 від 05.05.2025, посвідчень від 19.05.2025 №241 та від 12.06.2025 №280, проведено планову перевірку обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» щодо дотримання ліцензіатом Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою НКРЕКП від 22.03.2017 №307, за період діяльності з 01.01.2024 по 31.12.2024.

За результатами перевірки складений Акт планової перевірки дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від №143 від 30.06.2025 (далі - Акт перевірки), у якому зазначено про порушення підприємством пункту 2.1, підпунктів 8, 9, 10, 12, 13 пункту 2.2 пункту 2.2 глави 2, абзацу 6 пункту 5 глави 4 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 22.03.2017 №307 (далі - Ліцензійні умови №307); пункту 5, пункту 2 Додатку 2 до Порядку розрахунку та встановлення ставки внесків на регулювання, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 06.04.2017 №491 (далі - Порядок №491), підпункту 58 пункту 11.2 глави 11 Правил організації звітності, що подається суб'єктами господарювання у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затверджених постановою НКРЕКП від 31.05.2017 №717 (далі - Правила №717).

На підставі Акта перевірки відповідачем винесено постанову від 29.07.2025 №1149 «Про застосування санкцій до обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, здійснення заходів державного регулювання» (далі - постанова №1149), згідно якої: на позивача накладено штраф у розмірі 52343,00 грн за порушення Ліцензійних умов №307; зобов'язано використати за призначенням кошти, передбачені на повернення позики та відсотків по погашенню позики Світового банку отриманої в рамках проекту «Розвиток міської інфраструктури-2» у встановлені терміни та суми.

Крім цього, винесено розпорядження від 29.07.2025 №121-р «Про усунення порушень обласним комунальним виробничим підприємством «Дніпро-Кіровоград» (далі - розпорядження №121-р), яким зобов'язано ОКВП «Дніпро-Кіровоград» усунути порушення Ліцензійних умов №307 інших актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій та у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Вказує, що Порядком розрахунку та встановлення ставки внесків на регулювання, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 06.04.2017 №491 (далі - Порядок №491) не передбачено, що платник внеску на регулювання при його розрахунку використовує звітність №20-НКРЕКП, № 8-НКРЕКП чи будь-які інші форми звітності визначені Відповідачем. Стверджує, що єдиними вихідними даними для їх обрахунку є виключно сформований дохід підприємства від здійснення господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення. Включення до розрахунку суми внесків доходів отриманих підприємством від інших неліцензованих видів діяльності, в тому числі «транспортування та очистка стоків вигрібних ям» постановою №491 також не передбачено. Поряд з цим, господарська діяльність з нецентралізованого водовідведення не входить в сферу регулювання НКРЕКП. Вказує на помилковість розрахованої суми штрафних санкцій за заниження внеску на регулювання та прийняття такого рішення з порушенням встановленого строку.

Наголошує, що заборгованість по оплаті за спожиту за електричну енергію виникла станом на 31.12.2024 виключно у зв'язку зі значним зростанням її вартості та в результаті запровадженого відповідачем державного тарифного регулювання на 2024 рік - невідповідності складових тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення в частині витрат підприємства на купівлю електроенергії.

Причиною не виконання ОКВП «Дніпро-Кіровоград» інвестиційної програми в затверджених кількісних та вартісних обсягах, а також дотримання фінансового плану використання коштів, передбачених для виконання інвестиційної програми (інвестиційного проєкту), та графіка здійснення заходів такої програми зазначає обмежені фінансові можливості, що виникли знову ж таки внаслідок запровадженого відповідачем тарифного регулювання на послуги централізованого водопостачання та водовідведення у 2023-2024 роках. У зв'язку з чим, підприємство вимушене було направляти кошти за першочерговими статтями витрат необхідних для забезпечення надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення.

Звертає увагу, що формулювання абзацу 6 пункту 5 глави 4 Ліцензійних умов №307 не встановлює підстави для застосування адміністративно-господарських санкцій з підстав не виконання запланованих обсягів планово-попереджувальних ремонтів. Порушенням визначених Ліцензійними умовами вимог провадження діяльності є саме встановлений факту відсутності заходів проведення планово-попереджувальних ремонтів. При цьому, підприємство провело у 2024 році 993 планово-попереджувальних ремонти з відведення та очищення стічної води із 1121 запланованих, тому вважає, що підстави для застосування штрафу у сумі 5814,00 грн є безпідставним.

Зауважив, що у НКРЕКП були відсутні передбачені пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 №303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) в умовах воєнного стану» (далі - постанова №303) підстав для проведення перевірки.

Також, прийнятті оскаржуваних рішень відповідачем не дотримано встановленого Законом України «Про адміністративну процедуру» принципу гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні, адже відповідач не повідомляв позивача про час та місце розгляду справи, не забезпечив права бути заслуханим та на участь у процесі прийняття рішення.

З цих підстав вважає постанову №1149 від 29.07.2025 та розпорядження №121-р від 29.07.2025 протиправними та просить позов задовольнити.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, у якому заперечив проти задоволення позовних вимог.

На обґрунтування заперечень зазначив, що відповідно до Плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2025 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 13.11.2024 №1940 та постанови НКРЕКП від 10.06.2025 №863 «Про збільшення строку проведення планової перевірки Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград», на підставі посвідчень від 19.05.2025 №241 та від 12.06.2025 №280, у період з 03.06.2025 по 30.06.2025 проведено планову перевірку ОВКП «Дніпро-Кіровоград» щодо дотримання ліцензіатом Ліцензійних умов №307 за період діяльності з 01.01.2024 по 31.12.2024 за результатами якої складено Акт перевірки.

На підставі Акта перевірки 29.07.2025 на засіданні НКРЕКП, яке проводилось у формі відкритого слухання, були прийняті Постанова №1149 та Розпорядження №121-р.

Стверджує, що планова перевірка позивача, а також вказані вище постанова та розпорядження прийняті у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, обґрунтовано та з дотриманням рівності перед законом, а тому підстави для їх скасування відсутні.

З посиланням на пункт 3 Постанови №303 зазначає, що НКРЕКП самостійно оцінює наявність загрози, що має значний негативний вплив, а отже, перевірки можуть проводитися, якщо комісія визнає це необхідним в силу своїх дискреційних повноважень

Вказує, що внаслідок зазначення у 2024 році невірних відомостей у рядку 245 форми звітності 8-НКРЕКП станом на 31.12.2024 у позивача наявний борг зі сплати внесків на регулювання від діяльності з централізованого водовідведення у сумі 1,94 тис. грн. Оскільки витрати на послуги з нецентралізованого водовідведення враховані при затверджені тарифу на централізоване водовідведення та самі витрати віднесені на зазначену ліцензовану діяльність то і частина доходу отримана ліцензіатом повинна враховуватись при розрахунках внесків на регулювання.

Стосовно виконання позивачем Інвестиційних програм (інвестиційних проєктів) на 2023 та 2024 роки зазначає, що Інвестиційна програма ОКВП «Дніпро-Кіровоград» на 2024 рік схвалена постановою НКРЕКП від 28.06.2024 №1215 «Про схвалення Інвестиційної програми (інвестиційного проекту) Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» на 2024 рік» з визначенням тарифних джерел фінансування в сумі 113365,89 тис. грн. Враховуючи не використання позивачем за цільовим призначенням (повернення позики Світового банку отриманої в рамках проекту «Розвиток міської інфраструктури-2» та Погашення відсотків по позиці Світового банку отриманої в рамках проекту «Розвиток міської інфраструктури-2») коштів, передбачених вказаною Інвестиційною програмою на 2024 рік за рахунок тарифів, що діяли у 2024 році (амортизація та виробничі інвестиції з прибутку) були застосовані штрафні санкції.

Зауважує, що порушенням абзацу 6 пункту 5 глави 4 Ліцензійних умов №307 в частині забезпечення проведення планово-попереджувальних ремонтів об'єктів з відведення та очищення стічної води та застосування штрафних санкцій, є невиконання в повному обсязі графіків плану ППР на об'єктах водовідведення за 2024 рік.

Вказує, що наявність заборгованості за електричну енергію є порушенням ОКВП «Дніпро-Кіровоград» пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов в частині дотримання ліцензіатом вимог законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», інших актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій та у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, а саме пункту 1 частини третьої статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» щодо зобов'язання споживача сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.

Щодо недотримання адміністративної процедури при прийнятті оскаржуваних рішень зазначає, що засідання Комісії є відкритими. Інформація про проведення засідання Комісії 29.07.2025, як і матеріали до засідання були заздалегідь оприлюднені на офіційному вебсайті НКРЕКП, що підтверджує належне інформування позивача та надання йому можливості реалізувати право на участь у розгляді.

З цих підстав просить відмовити у задоволенні позову.

11.09.2025 представник позивача надав суду відповідь на відзив, у якій більш детально конкретизує доводи та обґрунтування, зазначені у позовній заяві, а також наводить свої аргументи на спростування тверджень відзиву відповідача. Додатково вказав, що за змістом пункту 3 Постанови №303 НКРЕКП вправі проводити перевірки лише за наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави. Водночас відповідачем аналітичних пояснень та доказів, яким чином питання які поставлено при проведені планової перевірки ОКВП «Дніпро-Кіровоград» можуть нести загрозу, яка б мала значний негативний вплив на права та інтереси споживачів водопостачання чи інтересів держави, на наведено.

Наголошує на порушенні відповідачем при обгрунтуванні спірних рішень зазначених у статті 4 Закону України від 22.09.2016 №1540-VIII «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» принципів справедливості, неупередженості та об'єктивності, відкритості і прозорості, гласності процесу державного регулювання, недопущення дискримінації.

Зауважує, що в оприлюдненому 23.07.2025 порядку денному засідання НКРЕКП призначеного на 29.07.2025 не вказано ні загального часу початку такого засідання, ні часу розгляду питань включених до порядку денного, що надавало б можливість прийняти участь представника позивача в такій адміністративній процедурі.

16.09.2025 представник відповідача надала суду пояснення щодо відповіді на відзив позивача, у яких зазначає, що перевірка дотримання ОКВП «Дніпро-Кіровоград» вимог Ліцензійних умов №307 проведена на законних підставах, узгоджується з вимогами пункту 3 Постанови №303 щодо наявності підстав для призначення та проведення такої перевірки, оскільки підприємство є суб'єктом природної монополії у сфері централізованого водопостачання та водовідведення в Кіровоградській області та забезпечує послуги, що мають безпосередній вплив на життя і здоров'я населення, довкілля та безпеку держави. Наполягає на не дотриманні позивачем затверджених та схвалених НКРЕКП фінансових планів використання коштів, передбачених для виконання заходів ІП на 2023 та 2024 роки з використанням зазначених коштів, що є порушенням зобов'язання, передбаченим Ліцензійними умовами.

Вважає, що НКРЕКП діяла у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, пропорційно, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, а тому в силу вимог статті 2 КАС України підстави для задоволення позову відсутні.

28.10.2025 представник відповідача подала суду додаткові письмові пояснення, у яких вказує, що обсяги стічних вод (рідких побутових відходів) з вигрібних ям відносяться до ліцензованих видів діяльності, адже в структуру тарифів на 2024 рік, зокрема, на централізоване водовідведення підприємству включено обсяги реалізації 10945,75 тис.м3, з урахуванням 1,750 тис. куб. м стічних вод від здійснення іншого виду діяльності (окрім централізованого водовідведення). Поряд з цим, розрахунок щодо заповнення форми №20-НКРЕКП у відповідності до даних, з яких має бути сплачено внески на регулювання від провадження ліцензованої діяльності з централізованого водовідведення здійснено Комісією згідно листа ОКВП «Дніпро-Кіровоград» від 26.06.2025 № 1434/05/07-21, яким надано «Розрахунок чистого доходу від послуг централізованого водовідведення, який враховано при розрахунку внесків на регулювання за 2024 рік».

Зазначає, що невиконання у повному обсязі графіків попереджувально-планових ремонтів становить порушення Ліцензійних умов.

Стосовно позиції позивача щодо неможливості виконання інвестиційних програм через тарифне регулювання вказує, що виконання інвестиційної програми та дотримання фінансового плану використання коштів, передбачених для виконання інвестиційної програми є обов'язком Ліцензіата. При цьому, надання оцінки економічній обґрунтованості тарифу може бути здійснено лише під час надання оцінки правомірності Постанови №1025, що не є предметом розгляду у даній справі. Звертає увагу, що Інвестиційна програма ОКВП «Дніпро-Кіровоград» розроблялась та затверджувалась вже після встановлення тарифів на 2024 рік. Однак кошти, що були визначені джерелом фінансування Інвестиційних програм та передбачені тарифами на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, позивачем у 2023-2024 роках були спрямовані не за цільовим призначенням

На спростування тверджень позивача про незабезпечення його права бути заслуханим та брати участь у процесі прийняття рішення зазначає, що 23.07.2025 на веб-сайті було належним чином оприлюднено порядок денний на засідання, що було призначено на 29.07.2025. Також, 29.07.2025 на вебсайті НКРЕКП було опубліковано повідомлення, що засідання НКРЕКП 29.07.2025 розпочнеться о 12-00 год. Разом з тим, жодних повідомлень від ОКВП «Дніпро-Кіровоград» про бажання брати участь в засіданні до Комісії не надходило.

31.10.2025 представник позивача подав суду додаткові письмові пояснення, у яких наголошує, що доходи від інших видів діяльності отримані за затвердженими самим підприємством розцінками і встановленими органом місцевого самоврядування тарифами не можуть включатись до доходів з ліцензованих видів діяльності. Включення Комісією до Структури тарифу на централізоване водопостачання та водовідведення на 2024 рік витрат позивача всього обсягу прийнятих стічних вод ( в т.ч. від інших видів діяльності) не спростовує визначення чистого доходу від провадження ліцензованої діяльності з централізованого водовідведення відповідно до вимог підпункту 4 пункту 3.7 та 9.5 Правил №1474 з подальшим розрахунком внесків на регулювання саме від визначеного чистого доходу за нормами наведеного порядку.

Стосовно проведення планово-попереджувальних ремонтів зазначає, що чітких (універсальних) термінів їх завершення на об'єктах водовідведення та очищення стічних вод не встановлюється жодним нормативним актом.

Стверджує про порушення відповідачем при прийнятті спірних рішень положень Закону Закону «Про адміністративну процедуру».

27.11.2025 та 24.02.2026 представник НКРЕКП надала суду додаткові письмові пояснення щодо розрахунку внесків на регулювання, детальні розрахунки штрафних санкцій, а також стосовно отримання позивачем допомоги з місцевого (державного) бюджету та благодійної (гуманітарної) допомоги протягом 2024 року.

14.08.2025 позивач разом із позовною заявою подав суду заяву про забезпечення позову.

04.09.2025 до суду надійшло клопотання представника НКРЕКП про участь її представників в судовому засіданні 17.09.2025, а також в наступних засіданнях в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

06.10.2025 до суду надійшло клопотання представника НКРЕКП про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

07.11.2025 представник позивача подав суду клопотання про долучення до матеріалів справи висновку судово-економічної експертизи.

Інших заяв, чи клопотань від учасників справи не надходило.

15.08.2025 ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду у задоволенні заяви Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» про забезпечення позову відмовлено.

19.08.2025 ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на 17.09.2025.

08.09.2025 ухвалою суду задоволено клопотання представника НКРЕКП про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, з використанням власних технічних засобів.

17.09.2025 протокольною ухвалою суду закрито підготовче судове засідання, призначено розгляд справи по суті на 15.10.2025.

07.10.2025 ухвалою суду задоволено клопотання представника НКРЕКП про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, з використанням власних технічних засобів.

15.10.2025 протокольною ухвалою суду оголошено перерву у судовому засіданні до 11.11.2025.

11.11.2025 ухвалою суду клопотання представника позивача про поновлення процесуального строку для подання доказів задоволено. Поновлено позивачу процесуальний строк для подання доказів. Прийнято до розгляду висновок експерта №72 від 30.10.2025, та приєднати його до матеріалів справи.

11.11.2025 ухвалою суду відкладено розгляд справи на 09.12.2025.

19.12.2025 ухвалою суду відкладено розгляд справи на 13.01.2026.

13.01.2025 судове засідання не відбулось у зв'язку з оголошенням тривоги на території Кіровоградської області.

17.02.2026 ухвалою суду оголошено перерву у судовому засіданні до 03.03.2026.

03.03.2026 ухвалою суду відкладено ухвалення та проголошення рішення суду до 13.03.2026.

У судовому засіданні представник позивача Слюсар О. В. позов підтримав повністю, просив його задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві. Додатково зазначив, що базою нарахування суми внеску на регулювання є чистий дохід платника внеску на регулювання від провадження діяльності, що регулюється НКРЕКП, за звітний квартал, який відображений у рядку 250 форми №8-НКРЕКП. При цьому надання послуг із транспортування та очистки стоків вигрібних ям не відноситься до Ліцензійних видів діяльності, такий вид діяльності не регулюється Комісією, а тому суми доходу від його провадження не повинні враховуватись при розрахунку внесків на регулювання. Вказує на порушення порядку та строку накладення штрафних санкцій. Заборгованість по сплаті за спожиту електроенергію виникла виключно через тарифне регулювання відповідача, тому не може ставитись у провину підприємства. Це ж саме стосується і можливості виконання інвестиційних програм. Крім цього, Закон України «Про ринок електричної енергії» жодним чином не регулює діяльність суб'єкта природної монополії. Стосовно проведення планово-попереджувальних ремонтів вважає, що Ліцензійні умови №307 покладають обов'язок їх виконання, тому не є порушенням встановлення їх проведення не у повному обсязі. Наголосив на порушенні Комісією положень Закону України «Про адміністративну процедуру» в частині інформування та заслухання учасника адміністративного провадження.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити у їх задоволенні з підстав наведених у відзиві на позовну заяву. Вказала, що НКРЕКП була наділена повноваженнями на проведення планової перевірки ОКВП «Дніпро-Кіровоград», оскільки останнє є суб'єктом природної монополії, має ліцензію на право провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, а порушення ним ліцензійних умов діяльності можуть мати значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я жителів області, захист навколишнього природного середовища. Повідомлення позивача про проведення засідання НКРЕКП щодо застосування штрафних санкцій було здійснено згідно вимог Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" та регламенту Комісії, а надані ліцензіатом письмові пояснення враховані при прийнятті спірних рішень. Обсяги стічних вод (рідких побутових відходів) з вигрібних ям відносяться до ліцензованих видів діяльності, оскільки планові обсяги реалізації таких послуг включені в структуру тарифів на 2024 рік на централізоване водовідведення підприємству. При цьому, штрафна санкція застосована за невірне заповнення звітності та не розраховувалась від суми несплачених внесків на регулювання. З посиланням на положення Правил технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України наполягала на тому, що кількість проведених планово-попереджувальних ремонтів має відповідати заздалегідь розробленому плану. Відповідно до статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» ліцензіат має вчасно здійснювати розрахунки за спожиту електроенергію, однак у даному випадку позивачем допущені порушення таких строків, що ним і не заперечується. Зазначила, що виконання інвестиційної програми та дотримання фінансового плану використання коштів, передбачених для її виконання є обов'язком ліцензіата. Посилання позивача на неможливість виконання інвестиційної програми через відсутність тарифних джерел фінансування вважає безпідставним, адже її затвердження відбулось після затвердження тарифів для Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» на 2024 рік, у структурі яких передбачалось відповідне фінансування. Крім цього, можливість звільнення ліцензіата від виконання ліцензійних вимог внаслідок економічно необгрунтованих тарифів законодавством не передбачене.

Заслухавши представників сторін по справі, установивши фактичні обставини справи, на які посилаються сторони як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши та оцінивши докази, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до наступних висновків.

Згідно відомостей з Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Обласне комунальне виробниче підприємство "Дніпро-Кіровоград" зареєстроване як юридична особа із місцезнаходженням за адресою: Україна, 25009, Кіровоградська обл., місто Кропивницький, вулиця Соборна, будинок 19 А з основним видом економічної діяльності « 36.00 Забір, очищення та постачання води» (т.2 а.с. 83).

Позивач має ліцензію на право провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення (безстроково) та є суб'єктом природних монополій з надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на території Кіровоградської області (т. 2 а.с. 60).

Відповідно до Плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2025 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 13.11.2024 № 1940 та постанови НКРЕКП від 10.06.2025 №863 «Про збільшення строку проведення планової перевірки Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград», на підставі посвідчень від 19.05.2025 № 241 та від 12.06.2025 №280, НКРЕКП у період з 03.06.2025 по 30.06.2025 проведено планову перевірку ОВКП «Дніпро-Кіровоград» щодо дотримання ліцензіатом Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою НКРЕКП від 22.03.2017 №307, за період діяльності з 01.01.2024 по 31.12.2024 (т. 1 а.с. 32-39).

За результатами такої перевірки було складено Акт планової перевірки дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від №143 від 30.06.2025 (т.1 а.с. 45-176).

Перевіркою, встановлено порушення вимог:

- підпункту 12 пункту 2.2 Ліцензійних умов №307 щодо сплати щоквартально, протягом перших 30 днів кварталу, наступного за звітним, внесків на регулювання, що визначаються НКРЕКП (станом на 31.12.2024 у Ліцензіата наявний борг зі сплати внесків на регулювання від діяльності з централізованого водовідведення та складає 1,94 тис. грн.);

- пункту 5 та пункту 2 Додатку 2 Порядку № 491 у частині визначення платником внеску бази нарахування суми внесків на регулювання, яким є чистий дохід платника внеску на регулювання від провадження діяльності, що регулюється НКРЕКП, за звітний квартал та у частині забезпечення платниками внеску достовірності інформації, зазначеної у звіті (ліцензіатом невірно відображено чистий дохід від провадження ліцензованої діяльності з централізованого водовідведення у звітах по формі № 20-НКРЕКП за період I - IV квартали 2024 року);

- підпункту 58 пункту 11.2 глави 11 Правил №717, у частині у частині визначення значення рядка 245 «Розрахунковий чистий дохід від реалізації продукції (послуг) та від централізованого водопостачання/водовідведення для інших видів діяльності ліцензіата» (ліцензіатом дані рядка 245 (250) форми звітності № 8-НКРЕКП-водопостачання водовідведення (квартальна) «Звіт про фінансові результати та виконання структури тарифів за видами діяльності ліцензіата» (далі -форма № 8- НКРЕКП) не використовувались для визначення суми внеску на регулювання);

- пункту 2.1 Ліцензійних умов №307 щодо дотримання вимог законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про питну воду та питне водопостачання», інших актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій та у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а саме пункту 1 частини третьої статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» щодо зобов'язання споживача сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів (станом на 31.12.2024 заборгованість 53 154,19 тис. грн (без ПДВ). Заборгованість станом на момент перевірки 06.06.2025 становить 26 715,26 тис. грн (без ПДВ) за електричну енергію, спожиту в 2024 році);

- підпункту 13 пункту 2.2 Ліцензійних умов №307 в частині дотримання ліцензіатом структури витрат згідно зі статтями, затвердженими у тарифі на централізоване водопостачання та/або водовідведення постановами НКРЕКП від 22.12.2021 №2858 та від 28.05.2024 №1025 (в результаті аналізу ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за 2024 рік встановлено, що фактичні витрати Підприємства не відповідали затвердженим структурам тарифу. Відхилення втрат та витрат з врахуванням фактичних обсягів піднятої води від затверджених у діючих тарифах у 2024 році склали 11,02 % або 3 324,745 тис. грн, при цьому перевищення встановленого ІТНВПВ складає 2 113,010 тис. грн;

- підпункту 9 пункту 2.2 Ліцензійних умов №307 в частині виконання інвестиційної програми в затверджених кількісних та вартісних обсягах (станом на 31.12.2024 Ліцензіатом не профінансовано III на 2023 рік за рахунок коштів з тарифу 79366,50 тис. грн, у тому числі: з централізованого водопостачання - 51257,10 тис. грн, з централізованого водовідведення 28109,40 тис. грн. Станом на 31.12.2024 ліцензіатом не профінансовано II на 2024 рік за рахунок коштів з тарифу 113365,89 тис. грн, у тому числі: з централізованого водопостачання - 69151,40 тис. грн, з централізованого водовідведення 44 214,49 тис. грн);

- підпункту 8 пункту 2.2 Ліцензійних умов №307 у частині в частині щоденно перераховувати кошти на поточний рахунок зі спеціальним режимом, відкритий в уповноваженому банку, використовувати їх виключно для виконання інвестиційної програми в обсязі, передбаченому в установленому тарифі для виконання інвестиційної програми, подавати органу ліцензування разом із звітами про виконання інвестиційних програм звіт про цільове використання коштів із спеціального рахунка (перевіркою встановлено, відповідно до оборотно-сальдових відомостей по рахунку 311 за 2024 рік ОКВП «Дніпро-Кіровоград» було фактично перераховано на спеціальний рахунок зі спеціальним режимом використання не в обсязі, передбаченому в установленій структурі тарифів для виконання інвестиційної програми);

- підпункту 10 пункту 2.2 Ліцензійних умов №307 в частині дотримання фінансового плану використання коштів, передбачених для виконання інвестиційної програми, та графіка здійснення заходів такої програми з використанням зазначених коштів з урахуванням вимог Порядку здійснення контролю за виконанням інвестиційних програм у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №552 (ліцензіат не дотримувався затверджених та схвалених НКРЕКП фінансових планів використання коштів, передбачених для виконання заходів III на 2023 рік, з урахуванням продовження терміну виконання схвалених НКРЕКП інвестиційних програм на 2023 рік до 31 грудня 2024 року, що визначено пунктом 4 постанови НКРЕКП від 10.05.2022 №466 «Про врегулювання окремих питань щодо подання заяв для встановлення тарифів і схвалення інвестиційних програм (планів розвитку) у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення» та на 2024 рік з використанням зазначених коштів);

- абзацу шостого пункту 5 глави 4 Ліцензійних умов №307 в частині забезпечення проведення планово-попереджувальних ремонтів об'єктів з відведення та очищення стічної води (у 2024 році з запланованих 1 121 заходів на суму 1 544,851 тис. грн, виконано 993 заходи на суму 923,771 тис. грн Ліцензіатом не виконано 128 заходів (11,4%)).

На підставі висновків Акта перевірки НКРЕКП на засіданні 29.07.2025 прийняла постанову №1149 «Про застосування санкцій до обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, здійснення заходів державного регулювання» згідно якою:

- застережено Обласне комунальне виробниче підприємство «Дніпро-Кіровоград» щодо недопущення надалі порушень пункту 2.2 Ліцензійних умов, а саме: підпункту 8 у частині щоденного перераховування коштів на поточний рахунок зі спеціальним режимом, відкритий в уповноваженому банку відповідно до статті 181 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», «Про водовідведення та очищення стічних вод» та з урахуванням вимог Порядку зарахування коштів на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків за інвестиційними програмами, використання зазначених коштів і здійснення контролю за їх витрачанням у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2013 року № 750; підпункту 13 у частині дотримання структури витрат згідно із статтями, затвердженими у тарифі на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення.

- накладено штраф на позивача у розмірі 52343,00 грн за порушення Ліцензійних умов, а саме: пункту 2.1 щодо дотримання вимог законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про питну воду та питне водопостачання», інших актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій та у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а саме: пункту 1 частини третьої статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» щодо зобов'язання споживача сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; Порядку розрахунку та встановлення ставки внесків на регулювання, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 06 квітня 2017 року №491, а саме: пункту 5 у частині визначення платником внеску бази нарахування суми внесків на регулювання, яким є чистий дохід платника внеску на регулювання від провадження діяльності, що регулюється НКРЕКП, за звітний квартал; пункту 2 додатка 2 у частині забезпечення платниками внеску достовірності інформації, зазначеної у звіті за формою № 20-НКРЕКП (квартальна), що подається щокварталу до структурного підрозділу НКРЕКП на території за місцезнаходженням платника внеску; пункту 11.2 глави 11 Правил організації звітності, що подається суб'єктами господарювання у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затверджених постановою НКРЕКП від 31.05.2017 №717, щодо коректного визначення значення рядка 245 «Розрахунковий чистий дохід від реалізації продукції (послуг) та від централізованого водопостачання/водовідведення для інших видів діяльності ліцензіата» та пов'язаних з ним рядків та граф; пункту 2.2, а саме: підпункту 9 у частині виконання інвестиційної програми в затверджених кількісних та вартісних обсягах; підпункту 10 щодо дотримання фінансового плану використання коштів, передбачених для виконання інвестиційної програми (інвестиційного проекту), та графіка здійснення заходів такої програми з використанням зазначених коштів з урахуванням вимог Порядку здійснення контролю за виконанням інвестиційних програм у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №552; підпункту 12 щодо сплати щоквартально, протягом перших 30 днів кварталу, наступного за звітним, внесків на регулювання, що визначаються НКРЕКП; підпункту 13 у частині використання коштів, отриманих за рахунок діяльності з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, за цільовим призначенням; абзацу шостого пункту 5 глави 4 щодо проведення планово-попереджувальних ремонтів об'єктів з відведення та очищення стічної води. Зазначена сума штрафу має бути сплачена до Державного бюджету України у 30-денний строк з дня одержання копії постанови (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).

- наказано Департаменту із регулювання відносин у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, у межах здійснення заходів державного регулювання, відповідно до пунктів 1 та 13 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» підготувати та винести на засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проєкт рішення щодо встановлення (зміни) тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення Обласному комунальному виробничому підприємству «Дніпро-Кіровоград» відповідно до Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 10.03.2016 №302, з урахуванням коригування протягом двох років у бік збільшення на загальну суму недоотриманого доходу з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за 2023 та 2024 роки у розмірі 132420,825 тис. грн (без ПДВ), що включає: суму недоотриманого доходу за статтями витрат структури встановлених тарифів з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за 2023 рік у розмірі 8295,048 тис. грн (без ПДВ), у тому числі суму недоотриманого доходу за результатами діяльності з централізованого водопостачання у розмірі 25 245,669 тис. грн та суму надлишково отриманого доходу за результатами діяльності з централізованого водовідведення у розмірі 16 950,621 тис. грн; суму недоотриманого доходу за статтями витрат структури встановлених тарифів з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за 2024 рік у розмірі 124 125,777 тис. грн (без ПДВ), у тому числі суму недоотриманого доходу за результатами діяльності з централізованого водопостачання у розмірі 100453,385 тис. грн та суму недоотриманого доходу за результатами діяльності з централізованого водовідведення у розмірі 23672,392 тис. грн.

- вказано Обласному комунальному виробничому підприємству «Дніпро-Кіровоград» використати за призначенням кошти, передбачені на повернення позики та погашення відсотків по позиці Світового банку, отриманої в рамках проєкту «Розвиток міської інфраструктури-2», у термін до: 01 листопада 2025 року - амортизація та виробничі інвестиції з прибутку для погашення запозичень (кредитів, позик) відповідно до Інвестиційної програми (інвестиційного проекту) на 2023 рік на загальну суму 8 368,116 тис. грн (без ПДВ), у тому числі з водопостачання у розмірі 6 646,374 тис. грн, з водовідведення у розмірі 1721,742 тис. грн; 01 грудня 2025 року - амортизація та виробничі інвестиції з прибутку для погашення запозичень (кредитів, позик) відповідно до Інвестиційної програми (інвестиційного проекту) на 2024 рік на загальну суму 113365,890 тис. грн (без ПДВ), у тому числі з водопостачання у розмірі 69151,400 тис. грн, з водовідведення у розмірі 44214,490 тис. грн. Про виконання вимог абзаців першого - третього цього пункту письмово повідомити НКРЕКП та Сектору НКРЕКП у Кіровоградській області (з наданням належним чином завірених копій підтвердних документів) не пізніше 5 робочих днів після закінчення строків, зазначених в абзацах другому та третьому цього пункту. У разі невиконання Обласним комунальним виробничим підприємством «Дніпро-Кіровоград» вимог цього пункту Департаменту із регулювання відносин у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, у межах здійснення заходів державного регулювання, підготувати та винести на засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проєкт рішення щодо встановлення (зміни) тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення Обласному комунальному виробничому підприємству «Дніпро-Кіровоград» шляхом їх коригування в бік зменшення на суми невикористаних за призначенням коштів (т.1 а.с. 186-191).

Також, 29.07.2025 позивачем прийнято розпорядження №121-р «Про усунення порушень обласним комунальним виробничим підприємством «Дніпро-Кіровоград», яким зобов'язано ОКВП «Дніпро-Кіровоград» усунути порушення Ліцензійних умов №307 інших актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій та у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, для чого у строк:

- до 30.08.2025: сплатити заборгованість зі сплати внесків на регулювання від діяльності з централізованого водовідведення у сумі 1,94 тис. грн та надати до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та Сектору НКРЕКП у Кіровоградській області завірені копії підтвердних документів щодо сплати заборгованості; надати до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та Сектору НКРЕКП у Кіровоградській області скориговані форми звітності № 20-НКРЕКП (квартальна) «Звіт про сплату внеску на регулювання» за 2024 рік; надати до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та Сектору НКРЕКП У Кіровоградській області скориговані форми звітності № 8-НКРЕКП- водопостачання/водовідведення (квартальна) «Звіт про фінансові результати та виконання структури тарифів за видами діяльності ліцензіата» за 2024 рік у частині уточнення даних рядка 245 «Розрахунковий чистий дохід від реалізації продукції (послуг) та від централізованого водопостачання/водовідведення для інших видів діяльності ліцензіата» та пов'язаних з ним граф та рядків, у разі необхідності;

- до 31.12.2025 сплатити заборгованість за електричну енергію та надані послуги у сумі 26715,26 тис. грн (без ПДВ). Про сплату заборгованості за електричну енергію та надані послуги письмово повідомити Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, і Сектор НКРЕКП у Кіровоградській області з наданням належним чином завірених копій документів, що підтверджують погашення заборгованості, не пізніше 5 робочих днів після закінчення строку, зазначеного в абзаці першому цього пункту (т.1 а.с. 183-185).

Не погоджуючись із вказаною постановою та розпорядженням, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Правовий статус та повноваження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг визначаються Законом України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" від 22.09.2016 №1540-VIII (далі - Закон №1540-VIII).

Відповідно до частин 1-3 статті 1 Закону №1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі також - Регулятор) є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Регулятор є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, що є державною власністю, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням. Роботу Регулятора забезпечують його центральний апарат і територіальні органи.

За змістом статті 4 Закону №1540-VIII, основними принципами діяльності Регулятора є, зокрема: законність; компетентність; справедливість; прогнозованість та своєчасність прийняття рішень; неупередженість та об'єктивність під час прийняття рішень; відкритість і прозорість, гласність процесу державного регулювання; недопущення дискримінації; відповідальність за прийняті рішення.

Згідно із частинами 1-3 статті 19 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю. Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора. Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.

Відповідно до частини 5 статті 19 Закону №1540-VIII за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки. Один примірник акта про результати перевірки передається суб'єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі. У разі відмови суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб'єкту господарювання рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дня підписання акту членами комісії з перевірки. Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акту про результати перевірки. У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом. Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акту на засіданні Регулятора.

Частиною 11 статті 19 Закону №1540-VIII встановлено, що рішення Регулятора про застосування санкцій за порушення ліцензійних умов, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг може бути прийнято протягом 30 днів з дня виявлення порушення Регулятором.

Відповідно до частини 2-4 статті 22 Закону №1540-VIII за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб'єкта, щодо якого здійснювалася перевірка, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта, щодо якого здійснювалася перевірка, санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України "Про ринок електричної енергії", "Про природні монополії", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про ринок природного газу", "Про теплопостачання".

Згідно із частиною 5 статті 14 Закону №1540-VIII рішення Регулятора оформлюються постановами, крім рішень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, які оформлюються розпорядженнями.

Відповідно до частини 9 статті 14 Закону №1540-VIII рішення Регулятора є обов'язковими до виконання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.

Отже, НКРЕКП є органом, уповноваженим здійснювати державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних. При виявленні порушень у діях суб'єктів господарювання, НКРЕКП вправі застосовувати до них за результатом проведених перевірок санкції, у тому числі штрафні, виключний перелік яких визначений статтею 14 Закону №1540-VIII, а також здійснювати інші заходи державного регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави.

Як вбачається з матеріалів справи відповідно до Плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2025 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 13.11.2024 №1940 та постанови НКРЕКП від 10.06.2025 №863 «Про збільшення строку проведення планової перевірки Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград», на підставі посвідчень від 19.05.2025 № 241 та від 12.06.2025 №280, НКРЕКП у період з 03.06.2025 по 30.06.2025 проведено планову перевірку ОВКП «Дніпро-Кіровоград» щодо дотримання ліцензіатом Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою НКРЕКП від 22.03.2017 №307, за період діяльності з 01.01.2024 по 31.12.2024 (т.1 а.с. 40-42).

Щодо відсутності у НКРЕКП законних підстав для проведення планової виїзної перевірки, суд зазначає наступне.

Передумови та порядок проведення НКРЕКП планових перевірок суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені у частині шостій статті 19 Закону №1540-VIII.

Зокрема, планові перевірки суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, проводяться не частіше одного разу на рік відповідно до річних планів, які затверджуються Регулятором до 1 грудня року, що передує плановому, та оприлюднюються на його офіційному веб-сайті.

План здійснення заходів державного контролю на відповідний плановий період оприлюднюється на офіційному веб-сайті Регулятора не пізніш як за п'ять днів до початку відповідного планового періоду.

Планова виїзна перевірка проводиться за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за 10 днів до дня його початку.

Строк проведення планової виїзної перевірки не може перевищувати 15 робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - п'яти робочих днів.

У разі великих обсягів перевірки за рішенням Регулятора строк проведення планової виїзної перевірки може бути збільшений до 20 робочих днів, а для суб'єктів малого підприємництва - до семи робочих днів із внесенням відповідних змін до посвідчення на проведення перевірки.

Щорічно, до 1 червня, Регулятор готує звіт про виконання річного плану державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг, за попередній рік, який включається до річного звіту про діяльність Регулятора та підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора.

Безспірно, правові норми статті 19 Закону №1540-VIII наділяють відповідача здійснювати державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та суб'єктами, що належать до особливої групи споживачів у розумінні Закону України "Про ринок електричної енергії", законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

Постановою НКРЕКП від 13.11.2024 №1940 затверджено План здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2025 рік, пунктом 91 якого передбачено проведення перевірки Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» з питань дотримання законодавства та ліцензійних умов у сфері комунальних послуг тривалістю 15 днів, починаючи з 03.06.2025.

Водночас Кабінет Міністрів України 13.03.2022 прийняв постанову №303.

Відповідно до пункту 1 Постанови №303 Кабінет Міністрів України постановив припинити проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64 "Про введення воєнного стану в Україні".

За правилами пункту 3 Постанови №303 (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних у цій справі правовідносин) протягом періоду воєнного стану за наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, планові та позапланові заходи державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов здійснюються за рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, позапланові заходи державного нагляду (контролю) у сфері організації та проведення азартних ігор (у тому числі фактичні перевірки методом контрольних закупок) та у лотерейній сфері - за рішенням Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей відповідно до статті 10 Закону України "Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор" та статті 13 Закону України "Про державні лотереї в Україні".

За змістом наведеної норми Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг вправі проводити перевірки за наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.

У цьому випадку суд враховує, що Обласне комунальне виробниче підприємство «Дніпро-Кіровоград» є суб'єктом природних монополій з надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на території Кіровоградської області та має ліцензію на право провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення (безстроково).

Предметом планової перевірки НКРЕКП були питання дотримання законодавства та ліцензійних умов у сфері комунальних послуг.

При цьому, пунктом 1.4. Ліцензійних умов №307 встановлено, що НКРЕКП здійснює ліцензування господарської діяльності з централізованого водопостачання (виробництво та/або транспортування та/або постачання питної води споживачам) та/або централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічної води) у разі, якщо системи централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення суб'єктів господарювання розташовані в одному чи декількох населених пунктах у межах території однієї або більше областей (включаючи місто Київ), сукупна чисельність населення яких становить більше ніж сто тисяч осіб та обсяги реалізації послуг яких становлять відповідно: з централізованого водопостачання - більше ніж триста тисяч метрів кубічних на рік; з централізованого водовідведення - більше ніж двісті тисяч метрів кубічних на рік.

Таким чином, належне, своєчасне та у повному обсязі виконання Ліцензіатом всіх вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування сфери надання комунальних послуг населенню з централізованого водопостачання та водовідведення, а також Ліцензійних умов №307 спрямоване на безперебійне забезпечення постачання питної води та централізованого водовідведення населенню Кіровоградської області. У свою чергу, порушення ліцензійних умов діяльності можуть мати значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я жителів області, захист навколишнього природного середовища.

Крім цього, позивач не оскаржував постанову НКРЕКП від 13.11.2024 №1940 Про затвердження Плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2025 рік, в частині включення його до переліку суб'єктів господарювання, що підлягають перевірці.

За встановлених обставин, враховуючи специфіку діяльності позивача, суд дійшов висновку, що проведення НКРЕКП планової перевірки Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» щодо дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов узгоджується з вимогами пункту 3 Постанови №303 стосовно наявності підстав для призначення та проведення такої перевірки.

Щодо недотримання положень Закону України «Про адміністративну процедуру» при прийняті оскаржуваних рішень.

Приписами статті 14 Закону №1540-VIII встановлено, що засідання Регулятора є основною формою його роботи як колегіального органу. Порядок організації роботи Регулятора, зокрема проведення його засідань, визначається регламентом, що затверджується Регулятором, та підлягає оприлюдненню на його офіційному веб-сайті.

Засідання Регулятора проводяться у формі відкритих слухань. На відкритих слуханнях розглядаються всі питання, розгляд яких належить до повноважень Регулятора, крім питань, що містять таємну інформацію.

Засідання Регулятора є правомочними у разі присутності на ньому більшості із загального складу Регулятора. У відкритих слуханнях мають право брати участь представники суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, організацій, що представляють інтереси споживачів, громадських організацій, медіа та інші заінтересовані особи.

Порядок організації діяльності Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), пов'язаної із здійсненням її повноважень встановлює Регламент Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затверджений Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 06.12.2016 №2133 (у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 17.01.2020 №190).

Відповідно до пунктів 5.1.-5.3. вказаного Регламенту основною формою роботи НКРЕКП є засідання.

Засідання НКРЕКП є відкритими і гласними, за винятком випадків, передбачених чинним законодавством та цим Регламентом. Засідання НКРЕКП проводяться у формі відкритих або закритих слухань. Засідання НКРЕКП можуть бути виїзними.

До участі в засіданнях у формі відкритих слухань НКРЕКП може залучати представників суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, організацій, що представляють інтереси споживачів, громадських організацій, засобів масової інформації та інших заінтересованих осіб (свідки, експерти, перекладачі) (далі - учасники засідання). На засідання НКРЕКП можуть запрошуватися представники державних органів, установ, організацій з метою з'ясування обставин, що мають значення при розгляді питань і потребують спеціальних знань у відповідній галузі. Участь у засіданнях НКРЕКП може здійснюватися шляхом безпосередньої участі, а у випадках, визначених цим Регламентом, дистанційно за допомогою застосування технічних засобів, зокрема відеозв'язку/відеоконференції.

Згідно із пунктом 6.4 Регламенту перелік питань, що виносяться на розгляд НКРЕКП, інформація про місце, дату і час проведення засідання у формі відкритого слухання оприлюднюються на офіційному вебсайті НКРЕКП не пізніше як за три робочі дні до дня проведення засідання.

Відповідно до пункту 7.6. Регламенту НКРЕКП може запросити представників ліцензіатів або посадову особу ліцензіата на розгляд питань щодо: застосування санкцій до ліцензіатів; встановлення (затвердження, перегляду) тарифів ліцензіата; схвалення інвестиційних програм та змін до них.

Представництво ліцензіатів, запрошених із вказаних питань, має бути забезпечено на рівні не нижче керівників ліцензіатів або осіб, які виконують їх обов'язки.

Таким чином, засідання Регулятора проводяться у формі відкритих слухань. На відкритих слуханнях розглядаються всі питання, розгляд яких належить до повноважень Регулятора, крім питань, що містять таємну інформацію. Перелік питань, що вносяться на розгляд Регулятора, оприлюднюється не пізніше як за три робочі дні до дня проведення засідання на офіційному веб-сайті Регулятора. Участь представників ліцензіатів на засіданні не є обов'язковою.

Разом з тим, відповідно до приписів статті статті 32 Закону України від 17.02.2022 №2073-IX «Про адміністративну процедуру» (далі - Закон №2073-IX) учасник адміністративного провадження, особа, яка сприяє розгляду справи, залучаються адміністративним органом для надання пояснень і для участі у процедурних діях шляхом вручення (направлення) запрошення.

Запрошення учасника адміністративного провадження, особи, яка сприяє розгляду справи, здійснюється не пізніше ніж за сім календарних днів до дня відповідної процедурної дії. Цей строк може бути зменшено у разі, якщо обставини вимагають прийняття рішення у найменший строк, про що у запрошенні надається обґрунтоване пояснення. Запрошення вручається особисто під підпис, надсилається поштовим відправленням або іншими засобами зв'язку (телефоном, електронною поштою тощо) за наявними у справі контактними даними, про що в матеріалах справи робиться відповідний запис.

Якщо час отримання запрошення, надісланого поштою чи електронною поштою, не зафіксовано, воно вважається отриманим особою на п'ятий день з дня відправлення, крім випадків, якщо є інформація, що запрошення не надійшло або надійшло пізніше. Якщо особа заявляє про неотримання запрошення, надісланого поштою чи електронною поштою, або про отримання запрошення пізніше ніж на п'ятий день з дня відправлення, на адміністративний орган покладається обов'язок доказування факту і часу отримання запрошення особою.

Отже з урахуванням того, що надсилання вказаних документів та повідомлень є гарантією права позивача на участь в адміністративному провадженні та у взаємозв'язку з обов'язком дотримання принципів добросовісності та ефективності відповідач повинен був вжити всіх заходів, необхідних для фактичного одержання адресатом, передбачених законом документів.

Докази надсилання відповідачем запрошення позивачу про дату, місце та час розгляд питання про застосування до нього санкцій за результатами проведеної перевірки у матеріалах справи відсутні.

Таким чином, суд дійшов висновку щодо неналежного повідомлення та надсилання позивачу документів, пов'язаних з розглядом справи про порушення вимог профільного законодавства, невиконання обов'язку по забезпеченню права позивача на участь при розгляді справи.

Водночас, у постанові від 20.12.2019 у справі №820/3914/17 Верховний Суд зазначив, що саме по собі порушення процедури прийняття акта адміністративного органу може бути підставою для скасування рішення суб'єкта владних повноважень лише за тієї умови, що таке порушення вплинуло або могло вплинути на правильність оскаржуваного рішення.

Отже, ключовим питанням при наданні оцінки процедурним порушенням, допущеним під час прийняття суб'єктом владних повноважень рішення, є співвідношення двох базових принципів права: "протиправні дії не тягнуть за собою правомірних наслідків" і, на противагу йому, принцип "формальне порушення процедури не може мати наслідком скасування правильного по суті рішення".

Межею, що розділяє істотне (фундаментальне) порушення від неістотного, є встановлення такої обставини: чи могло бути іншим рішення суб'єкта владних повноважень за умови дотримання ним передбаченої законом процедури його прийняття. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23.04.2020 у справі №813/1790/18.

Судом встановлено та позивачем не заперечується, що 23.07.2025 на веб-сайті Комісії було належним чином оприлюднено порядок денний на засідання, що було призначено на 29.07.2025 (знаходиться у відкритому доступі) та матеріали до засідання (знаходяться у відкритому доступі).

Також, 29.07.2025 на вебсайті НКРЕКП було опубліковано повідомлення, що засідання НКРЕКП 29.07.2025 розпочнеться о 12-00 перевірка дотримання ліцензіатом Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення була призначена відповідно до Плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2025 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 13.11.2024 № 1940.

Перевірка проведена за відома та участі представників Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград». За результатами такої перевірки було складено Акт планової перевірки дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від №143 від 30.06.2025, який був надісланий та отриманий позивачем. Обласне комунальне виробниче підприємство «Дніпро-Кіровоград» надало свої пояснення/заперечення на Акт перевірки, які були взяті до уваги відповідачем при прийнятті спірних рішень.

З урахуванням наведеного, встановлених судом фактичних обставин даної справи, слід дійти висновку, що у даному випадку ненадсилання позивачу за його місцезнаходженням запрошення для участі у засіданні НКРЕКП, саме по собі об'єктивно не здатне призвести до невідповідності закону рішень Регулятора за результатами проведеної перевірки ліцензійної діяльності Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград».

Щодо суті виявлених порушень, суд зазначає наступне.

Приписами статті 13 Закону №1540-VIII встановлено, що платниками внесків на регулювання є суб'єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, визначену статтею 2 цього Закону. Базою для нарахування внеску на регулювання є чистий дохід платників внеску на регулювання від діяльності, що регулюється Регулятором, за звітний квартал.

Методика (порядок) визначення ставки внеску на регулювання затверджується Регулятором.

Внески на регулювання сплачуються платниками до спеціального фонду Державного бюджету України щоквартально, протягом перших 30 днів кварталу, наступного за звітним, та є джерелом фінансування Регулятора.

У разі несплати внеску на регулювання або сплати його не в повному обсязі протягом кварталу, наступного за звітним, Регулятор приймає рішення про накладення на такого платника внеску штрафу у розмірі 5 відсотків несплаченої суми внеску на регулювання та може звернутися до суду про стягнення несплаченого внеску на регулювання.

Методика визначення ставки внесків на регулювання та механізм сплати сум внесків на регулювання, які сплачуються суб'єктами господарювання, державне регулювання яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг визначена Порядком №491.

Відповідно до пункту 2 Порядку №491 внески на регулювання сплачуються суб'єктами господарювання, які зазначені в Реєстрі суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, діяльність яких регулюється Регулятором незалежно від форм власності (далі - платники внеску), зокрема з централізованого водопостачання та водовідведення в обсягах понад рівень, що встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами).

Пунктом 5 Порядку №491 встановлено, що сума внеску на регулювання визначається платником внеску щоквартально за формулою

Rkv = Dkv * Vkv / 100 %, (3)

де Rkv - сума внеску на регулювання;

Dkv - сума чистого доходу платника внеску від провадження діяльності, що регулюється НКРЕКП, за звітний квартал;

Vkv - ставка внеску на регулювання, визначена постановою НКРЕКП.

Базою нарахування суми внеску на регулювання є чистий дохід платника внеску на регулювання від провадження діяльності, що регулюється НКРЕКП, за звітний квартал.

Для визначення суми чистого доходу платників внеску за попередній рік та попередній квартал структурними підрозділами НКРЕКП до управління з фінансово-економічних питань, бухгалтерського обліку та звітності до 15 березня поточного року та 01 числа другого місяця звітного кварталу відповідно надається:

1) управлінням ліцензування - актуалізований реєстр суб'єктів господарювання, які провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг;

2) структурними підрозділами відповідальними за опрацювання статистичної звітності та звітності НКРЕКП - звітні дані про обсяг чистого доходу суб'єктів господарювання у розрізі видів ліцензованої діяльності, що підлягають державному регулюванню НКРЕКП за попередній рік та/або квартал за формою згідно з додатком 1 (п. 6 Порядку №491).

Згідно із пунктами 7-9 Порядку №491 внески на регулювання сплачуються щоквартально суб'єктами господарювання до спеціального фонду державного бюджету протягом перших 30 днів поточного кварталу, наступного за звітним. Сплачені понад необхідний розмір внески на регулювання не підлягають поверненню і враховуються при сплаті внеску на регулювання в наступних періодах.

Платники внеску подають до структурних підрозділів НКРЕКП на територіях звіт про сплату внеску на регулювання не пізніше другого робочого дня після встановленого строку сплати, за формою згідно з додатком 2.

Структурні підрозділи НКРЕКП на територіях перевіряють достовірність сплати внеску відповідно до виписок Державної казначейської служби і забезпечують зведення поданої звітності. Структурні підрозділи НКРЕКП на територіях надсилають зведений звіт про сплату внеску на регулювання до центрального апарату НКРЕКП не пізніше 01 числа третього місяця поточного кварталу, за формою згідно з додатком 3.

У разі несплати внеску на регулювання або сплати його не в повному обсязі протягом кварталу, наступного за звітним, НКРЕКП приймає рішення про накладення на такого платника внеску штрафу у розмірі 5 відсотків несплаченої суми внеску на регулювання, що не звільняє платника внеску на регулювання від сплати такого внеску. Рішення про накладення штрафу приймається НКРЕКП відповідно до Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов.

Штраф може бути накладено протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.

Пунктом 2 Пояснень щодо заповнення форми звітності №20-НКРЕКП (квартальна) "Звіт про сплату внеску на регулювання", що є додатком 2 до Порядку, визначено, що форму звітності №20-НКРЕКП (квартальна) подають платники внеску щокварталу не пізніше другого робочого дня після встановленого строку сплати, в якому сплачується внесок на регулювання в електронній формі до структурного підрозділу НКРЕКП на території за місцезнаходженням платника внеску, та забезпечують достовірність інформації, наведеної у звіті.

Отже, внески на регулювання сплачуються суб'єктами господарювання, які зазначені в Реєстрі суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, діяльність яких регулюється Регулятором незалежно від форм власності щоквартально. Розрахунок сплати внесків проводиться платником відповідно до суми чистого доходу від здійснення господарської діяльності, що регулюється НКРЕКП за звітний квартал (у даному випадку з централізованого водопостачання та водовідведення). При цьому, звіт про сплату внеску на регулювання подається за формою згідно форми №20-НКРЕКП (квартальна).

Відповідно до статті 2 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сфері комунальних послуг, зокрема, діяльності у сфері централізованого водопостачання та водовідведення в обсягах понад рівень, що встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами).

Приписами статті 16 Закону України від 10.01.2002 №2918-III «Про питну воду та питне водопостачання» встановлено, що забезпечення споживачів питної води централізованим питним водопостачанням, а також за допомогою пунктів розливу питної води (в тому числі пересувних) або фасованою питною водою здійснюють підприємства питного водопостачання.

Підприємство питного водопостачання провадить свою діяльність, зокрема на підставі ліцензії на господарську діяльність з централізованого водопостачання.

Згідно із статтею 14 Закону України від 12.01.2023 №2887-IX «Про водовідведення та очищення стічних вод» господарська діяльність у сфері водовідведення включає: централізоване водовідведення; нецентралізоване водовідведення; транспортування стічних вод та осадів стічних вод спеціальним транспортом.

Підприємство централізованого водовідведення провадить свою діяльність, на підставі ліцензії на провадження господарської діяльності з централізованого водовідведення (ч. 2 ст. 15 Закону №2887-IX).

Таким чином, Законом №2887-IX розмежовано такі види господарської діяльності як централізоване та нецентралізоване водовідведення, транспортування стічних вод та осадів стічних вод спеціальним транспортом. При цьому, ліцензії потребує тільки діяльність з централізованого водовідведення.

Крім цього, Законом України від 02.03.2015 №222-VIII "Про ліцензування видів господарської діяльності" (далі - Закон №222-VIII) врегульовано суспільні відносини у сфері ліцензування видів господарської діяльності та визначено виключний перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, встановлено уніфікований порядок їх ліцензування, нагляд і контроль у сфері ліцензування, відповідальність за порушення законодавства у сфері ліцензування видів господарської діяльності.

Так, відповідно до статті 7 Закону №222-VIII ліцензуванню підлягає діяльність, зокрема з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Відповідно до статті 17 Закону №1540-VIII для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, НКРЕКП розробляє та затверджує нормативно-правові акти, зокрема ліцензійні умови провадження господарської діяльності у сфері комунальних послуг та порядки (правила) організації обліку та звітності за видами ліцензованої діяльності, форми звітності та порядок їх подання.

Пунктом 1.4 Ліцензійних умов №307 визначено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), здійснює ліцензування господарської діяльності з централізованого водопостачання (виробництво та/або транспортування та/або постачання питної води споживачам) та/або централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічної води) у разі, якщо системи централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення суб'єктів господарювання розташовані в одному чи декількох населених пунктах у межах території однієї або більше областей (включаючи місто Київ), сукупна чисельність населення яких становить більше ніж сто тисяч осіб та обсяги реалізації послуг яких становлять відповідно: з централізованого водопостачання - більше ніж триста тисяч метрів кубічних на рік; з централізованого водовідведення - більше ніж двісті тисяч метрів кубічних на рік.

Правилами організації та ведення обліку за ліцензованими видами діяльності суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженими постановою НКРЕКП від 27.12.2017 №1474 (далі - Правила №1417), дія поширюється на суб'єктів природних монополій, які провадять (мають намір провадити) господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або водовідведення та є ліцензіатами НКРЕКП, визначено мету, завдання, принципи, процедури, механізми і єдині методичні засади організації та ведення обліку за ліцензованими видами діяльності у сфері централізованого водопостачання та водовідведення окремо від інших видів діяльності ліцензіата, у тому числі державне регулювання яких здійснює НКРЕКП.

Відповідно до пункту 9 Правил №1417 ведення обліку здійснюється ліцензіатом окремо за кожним ліцензованим видом діяльності у сфері централізованого водопостачання та водовідведення та за кожним іншим видом діяльності.

Підпунктом 4 пункту 3.7 Правил №1474 передбачено, що до складу доходів ліцензованих видів діяльності у сфері централізованого водопостачання та водовідведення не включають, серед іншого, доходи від реалізації продукції (робіт, послуг) інших видів.

Отже, НКРЕКП здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг та здійснює ліцензування господарської діяльності з централізованого водопостачання (виробництво та/або транспортування та/або постачання питної води споживачам) та/або централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічної води).

Встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення здійснюється відповідно до Процедури встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженої постановою НКРЕКП від 24.03.2016 №364 (далі - Процедура №364).

Відповідно до пункту 2.2 вказаної Процедури для встановлення тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення заявник подає до НКРЕКП у паперовому та електронному вигляді заяву про встановлення тарифів (додаток 2), а також розрахунки, підтвердні матеріали і документи, що використовувалися під час проведення таких розрахунків, у тому числі річний план ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, погоджений органами місцевого самоврядування або місцевими органами виконавчої влади.

На виконання вказаних вимог ОКВП «Дніпро-Кіровоград» складено та погоджено «Річний план ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення ОКВП «Дніпро-Кіровоград» на 12 місяців з 01.01.2024 року» (т.1 а.с. 88).

У зазначеному Річному плані, наданому до НКРЕКП для встановлення тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення на плановий період 2024 рік у рядку 13 «Обсяг реалізації централізованого водовідведення» зазначено 10944,000 (тис. куб.м), у рядку 14 «Обсяги стічних вод від здійснення іншого виду діяльності (окрім централізованого водовідведення)» - 1,750 (тис. куб.м). Загальний обсяг водовідведення (сума р. 13 + р. 14) наведена у рядку 15 та становить 10945,750 (тис. куб.м).

Водночас у рядку 12 Структури тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення ОКВП «Дніпро-Кіровоград», яка є додатком до Постанови НКРЕКП від 28.05.2024 №1025 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення Обласному комунальному виробничому підприємству «Дніпро-Кіровоград» також включено обсяги реалізації в об'ємах, визначених ліцензіатом - 10945,75 тис.м3.

Отже, позивачу в Структуру тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення на 2024 рік включені обсяги стічних вод від здійснення іншого виду діяльності. Крім цього, позивач не заперечує, що обсяги стічних вод від здійснення іншого виду діяльності в результаті потрапляють, транспортуються та очищуються через систему централізованого водовідведення, що є ліцензійною діяльністю підприємства.

Оскільки витрати на очистку стічних вод та їх обсяги враховані при затверджені тарифу на централізоване водовідведення та самі витрати віднесені на зазначену ліцензовану діяльність то і частина доходу отримана ліцензіатом повинна враховуватись при розрахунках внесків на регулювання.

Обгрунтовуючи заявлені позовні вимоги у цій частині позивач стверджує, що розрахунок внеску на регулювання має здійснюватися, виходячи із суми чистого доходу від ліцензованої діяльності, що наведений у рядку 250, а не 245 форми звітності № 8-НКРЕКП-водопостачання/ водовідведення (квартальна) «Звіт про фінансові результати та виконання структури тарифів за видами діяльності ліцензіата» (далі - форма № 8-НКРЕКП).

Разом з тим, Актом перевірки встановлено, що дані рядка 245 (250) форми звітності № 8-НКРЕКП є однаковими та не використовувались для визначення суми внеску на регулювання, про що детально зазначено в Таблиці 2.3.5 Акта перевірки, тому невірно відображено чистий дохід від провадження ліцензованої діяльності з централізованого водовідведення у звітах по формі № 20-НКРЕКП за період І - ІV квартали 2024 року.

Форми звітності, пояснення щодо їх заповнення, терміни, періодичність та способи подання цієї звітності до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) встановлені та регулюються Правилами організації звітності, що подається суб'єктами господарювання у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затверджені постановою НКРЕКП від 31.07.2017 №717 (далі - Правила №717).

Відповідно до підпункту 58 пункту 11.2 глави 11 Правил №717 у рядку 245 "Розрахунковий чистий дохід від реалізації продукції (послуг) та від централізованого водопостачання/водовідведення для інших видів діяльності ліцензіата" за графами 5 - 10 зазначається сумарна величина розрахункового чистого доходу від реалізації продукції (послуг) з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (відповідно до обсягів, вказаних у рядку 325) та розрахункового чистого доходу від водопостачання/водовідведення для здійснення інших видів діяльності ліцензіата (відповідно до обсягів, вказаних у рядку 350). За графами 5, 7 та 9 відображається чистий дохід, розрахований, відповідно, як обсяг централізованого водопостачання та обсяг централізованого водовідведення, заплановані при встановленні діючого тарифу (сума даних рядків 325 та 350), помножений на тариф на централізоване водопостачання/централізоване водовідведення, що діяв упродовж звітного періоду. За графами 6, 8 та 10 відображається чистий дохід, розрахований як фактичний обсяг централізованого водопостачання/централізованого водовідведення (сума даних рядків 325 та 350), помножений на тариф на централізоване водопостачання/централізоване водовідведення, що діяв упродовж звітного періоду. Дані рядка 245 використовуються для визначення ставки внеску на регулювання. У разі встановлення обмежень щодо застосування тарифів до певних груп споживачів ліцензіат у поясненнях надає розрахунок із зазначенням відповідних обсягів та тарифів.

У свою чергу, підпункт 59 пункту 11.2 глави 11 Правил №717 визначає, що у рядку 250 «Чистий дохід від реалізації продукції (послуг)» зазначається чистий дохід від реалізації продукції (послуг) за звітний період у розрізі видів господарської діяльності (до розрахунків не беруться обсяги водопостачання та водовідведення для інших видів діяльності ліцензіата, які зазначені в рядку 350).

Враховуючи наведене, суд погоджується з доводами відповідача, що за наявності обсягів водопостачання/водовідведення для здійснення інших видів діяльності ліцензіата у рядку 350 форми 8-НКРЕКП, які враховуються при розрахунку показника рядка 245 та не враховуються при розрахунку показника рядка 250, значення рядків 245 та 250 форми 8-НКРЕКП не можуть бути однаковими.

Також, у пункті 59 пункту 11.2 глави 11 Правил №717 вказано, що дані рядка 250 за графами 6 та 8 мають відповідати даним аналогічних показників звіту ліцензіата за формою №5-НКРЕКП-водопостачання/водовідведення (місячна).

У той же час, у рядку 221 графи 8 форми №5-НКРЕКП за грудень 2024 року (уточненої) позивача вказано суму 273251,040 тис. грн, а у рядку 250 графи 8 форми 8-НКРЕКП - 227709,200 тис. грн, тобто наявні розбіжності у відповідних сумах. Наведені помилки в оформленні звітності шляхом порівняння кореспонденції відповідних рядків форм звітності 8-НКРЕКП та №5-НКРЕКП були встановлені під час перевірки та відображені у Акті перевірки.

У зв'язку з наведеним, комісією з перевірки листом від 25.06.2025 №33-39/25 було направлено Ліцензіату запит щодо надання розрахунку чистого доходу від послуг централізованого водовідведення за 2024 рік.

Листом від 26.06.2025 № 1434/05/07-21 ОКВП «Дніпро-Кіровоград» надано Комісії «Розрахунок чистого доходу від послуг централізованого водовідведення, який враховано при розрахунку внесків на регулювання за 2024 рік» (т.3 а.с. 83).

Згідно отриманого Розрахунку комісією з перевірки було визначено суми чистого доходу від ліцензованої діяльності з централізованого водовідведення у частині транспортування та очистки стоків вигрібних ям, які відносяться до ліцензійної діяльності (транспортування стічних вод та їх очистка за допомогою систем водовідведення) виходячи з діючих у 2023-2024 роках тарифів на централізоване водовідведення та правомірно обраховано заборгованість заборгованість зі сплати внесків на регулювання у 2024 році від діяльності з централізованого водовідведення у сумі 1,94 тис. грн.

Відповідно до Обгрунтування до проєкту постанови НКРЕКП «Про застосування санкцій до Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» та детального розрахунку штрафу за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, здійснення заходів державного регулювання» та проєкту розпорядження «Про усунення порушень Обласним комунальним виробничим підприємством «Дніпро-Кіровоград» розмір штрафу за порушення - неправильне визначення значення рядка 245 (250) «Розрахунковий чистий дохід від реалізації продукції (послуг) та від централізованого водопостачання/водовідведення для інших видів діяльності ліцензіата» у формах звітності 8-НКРЕКП за 2024 та невірне відображення чистого доходу від провадження ліцензованої діяльності з централізованого водовідведення у звітах по формі №20-НКРЕКП за період І - ІV квартали 2024 року визначено у сумі 5865,00 грн.

Отже, відповідачем не було застосовано до позивача штрафні санкції відповідно до пункту 11.1 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП №428 від 14.06.2018, у розмірі п'яти відсотків несплаченої суми на регулювання, а визначено суму штрафу сукупно за встановлені у пункті 2.3 Акта перевірки порушення без їх розмежування.

Враховуючи встановлені обставини та наведені норми правового регулювання суд доходить до висновку про правомірність висновків перевірки, спірної постанови щодо порушення Обласним комунальним виробничим підприємством «Дніпро-Кіровоград» пункту 5 Порядку №491, у частині визначення платником внеску бази нарахування суми внесків на регулювання, яким є чистий дохід платника внеску на регулювання від провадження діяльності, що регулюється НКРЕКП, за звітний квартал; пункту 2 додатка 2 Порядку №491, у частині забезпечення платниками внеску достовірності інформації, зазначеної у звіті за формою №20-НКРЕКП (квартальна), що подається щокварталу до структурного підрозділу НКРЕКП на території за місцезнаходженням платника внеску; пункту 11.2 глави 11 Правил №717, щодо коректного визначення значення рядка 245 «Розрахунковий чистий дохід від реалізації продукції (послуг) та від централізованого водопостачання/водовідведення для інших видів діяльності ліцензіата» та пов'язаних з ним рядків та граф, а також застосування штрафних санкцій за виявлені порушення у сумі 5865,00 грн. Відтак правомірними є і вимоги спірного розпорядження щодо усунення виявлених порушень, а позовні вимоги у цій частині є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.

Щодо порушення абзацу 6 пункту 5 глави 4 Ліцензійних умов №307 (відносно ведення планово-попереджувальних ремонтів), суд зазначає таке.

Наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05.07.1995 №30 затверджені Правила технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України (далі - Правила №30).

Відповідно до підпункту 2.1.1. вказаних Правил технічна експлуатація систем водопостачання та водовідведення здійснюється виробниками згідно із Водним кодексом України, Кодексом України про надра, законами України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про охорону праці", "Про житлово-комунальні послуги", іншими нормативно-правовими актами, а також державними будівельними нормами і правилами, державними санітарними нормами і правилами.

Пунктом 2.1.3. Правил №30 передбачено, що технічна експлуатація систем водопостачання та водовідведення повинна забезпечувати безперебійну і надійну роботу всіх споруд при високих техніко-економічних і якісних показниках з врахуванням вимог охорони водойм від забруднення стічними водами і раціонального використання водних ресурсів.

Главою 2.9 Правил «Планово-попереджувальний ремонт» встановлено, що система планово-попереджувальних ремонтів (ППР) споруд і устаткування виробника включає в себе організаційно-технічні заходи нагляду і догляду за спорудами і всіма видами ремонту, які здійснюються періодично за заздалегідь розробленим планом. Метою ППР є попередження передчасного зносу споруд і устаткування, запобігання аварій, забезпечення безперебійної роботи споруд і устаткування при високих якісних і техніко-економічних показниках. Огляди споруд і устаткування повинні проводитись періодично, за затвердженим керівництвом календарним планом.

Відповідно до абзацу 6 пункту 5 глави 4 Ліцензійних умов №307 при провадженні господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення ліцензіат повинен дотримуватися таких технологічних вимог, зокрема, проведення планово-попереджувальних ремонтів об'єктів з відведення та очищення стічної води.

Згідно Акта перевірки у 2024 році з запланованих 1121 заходів на суму 1544,851 тис. грн, Обласним комунальним виробничим підприємством «Дніпро-Кіровоград» виконано 993 заходи на суму 923,771 тис. грн. Ліцензіатом не виконано 128 заходів (11,4%), економія коштів склала 621,080 тис. грн (40,2%).

Вказано, що невиконання в повному обсязі графіків плану ППР на об'єктах водовідведення за 2024 рік є порушенням абзацу 6 пункту 5 глави 4 Ліцензійних умов в частині забезпечення проведення планово-попереджувальних ремонтів об'єктів з відведення та очищення стічної води.

Позивач не заперечує встановленого контролюючим органом факту невиконання підприємством усіх запланованих у 2024 році планово-попереджувальних ремонтів, однак вважає, що часткове невиконання усіх запланованих ППР не є порушенням ліцензійних вимог.

З цього приводу суд зазначає, що системний аналіз наведених вище норм правового регулювання дає підстави для висновку, що суб'єкти господарювання, у тому числі юридичні особи що здійснюють технічну експлуатацію систем водопостачання та водовідведення, незалежно від організаційно-правової форми та форми власності зобов'язані здійснювати організаційно-технічні заходи нагляду і догляду за спорудами і всіма видами ремонту для забезпечення безперебійної і надійної роботи систем водопостачання та водовідведення, у тому числі й планово-попереджувальні ремонти згідно заздалегідь розробленого плану. Недотримання таких технологічних вимог є порушенням ліцензійних вимог №307.

Вищенаведене свідчить про порушення Обласним комунальним виробничим підприємством «Дніпро-Кіровоград» абзацу 6 пункту 5 глави 4 Ліцензійних умов проведення планово-попереджувальних ремонтів, а тому підстави для задоволення позовних вимог у цій частині відсутні.

Щодо порушення пункту 2.1 Ліцензійних умов №307 та інших актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій та у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (відносно слати за електричну енергію відповідно до укладених договорів), суд зазначає наступне.

Згідно Акта перевірки встановлено, що станом на 01.01.2024 заборгованість позивача перед постачальниками за спожиту електричну енергію становила 30537,07 тис. грн (без ПДВ), станом на 31.12.2024 - 53154,19 тис. грн (без ПДВ), станом на 06.06.2025 - 26715,26 тис. грн (без ПДВ). Зокрема, розмір заборгованості перед ПрАТ «Кіровоградобленерго» по договору від 01.01.2019 № 307100001 станом на 06.06.2025 складає 48,59 грн, а перед ТОВ «ПРОМГАЗ СІТІ» - 26666,67 тис. грн.

Позивач не заперечує наявність вказаної заборгованості, однак зазначає, що ОКВП «Дніпро-Кіровоград» не відноситься до суб'єктів природних монополій, що здійснюють діяльність на ринку електричної енергії, а положення пункту 1 частини третьої статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» поширюються на підприємство на загальних підставах, як на споживача електричної енергії який купує товарну продукцію - у взаємовідносинах з ТОВ «ПромгазСіті» та послуги з перетікання реактивної електричної енергії - у взаємовідносинах з ПрАТ «Кіровоградобленерго», а не як норма, що регулює діяльність Позивача у сфері природних монополій. Також наголошує, що вказана заборгованість виникла виключно у зв'язку з дефіцитом обігових коштів, що спричинений тарифним регулюванням відповідача.

Так, пунктом 2.1 Ліцензійних умов №307 визначено, що суб'єкти господарювання, що здійснюють господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, повинні дотримуватися вимог законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про водовідведення та очищення стічних вод», інших актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій та у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Правові, економічні та організаційні засади державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій в Україні визначає Закон України від 20.04.2000 №1682-III «Про природні монополії» (далі - Закон №1682-III).

Законодавство України про природні монополії складається з цього Закону, Повітряного кодексу України, Кодексу торговельного мореплавства України, законів України "Про захист економічної конкуренції", "Про транспорт", "Про трубопровідний транспорт", "Про залізничний транспорт", "Про ринок електричної енергії", "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг", "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", "Про ринок природного газу", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про теплопостачання", інших законів України, що встановлюють особливості здійснення господарської діяльності у сферах природних монополій (стаття 3 Закону №1682-III).

Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 58 Закону України від 13.04.2017 №2019-VIII «Про ринок електричної енергії» споживач зобов'язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.

Згідно із частиною 2 статті 10 Закону №1682-III суб'єкти природних монополій не можуть вчиняти дії, які призводять або можуть призвести до неможливості виробництва (реалізації) товарів, щодо яких здійснюється регулювання відповідно до цього Закону, або до заміни їх іншими товарами, не однаковими за споживчими характеристиками.

Таким чином, контроль Регулятора та здійсненням своєчасних розрахунків Ліцензіатом за спожиту електричну енергію та виконання відповідних вимог Закону України «Про ринок електричної енергії» спрямований на безперебійне забезпечення надання таких ліцензованих видів діяльності як централізоване постачання питної води та централізованого водовідведення населенню. У свою чергу, позивач має вживати належних заходів щодо виконання ліцензійних умов та своєчасних розрахунків за спожиту електричну енергію.

Встановлений Актом перевірки загальний розмір заборгованості станом на 06.06.2025 - 26715,26 тис. грн позивачем не заперечується. Крім цього, рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 13.03.2025 у справі № 912/347/25 стягнуто з Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМГАЗ СІТІ" заборгованість в сумі 48000000,00 грн, із розстроченням виконання рішення рівними частинами в сумі 5333333,33 грн щомісячно до 30(31) кожного календарного місяця починаючи з березня 2025 року по жовтень 2025 року включно та в сумі 5333 333,36 грн в листопаді 2025 року.

Водночас позивач вказує на збитковість підприємства внаслідок несвоєчасності перегляду тарифів наданих послуг, що відображено в Акті перевірки.

Так, згідно наведених у Акті перевірки висновків за результатами 2024 року обґрунтовані витрати позивача складають 148395,337 тис. грн, в той час як в скоригованих планових витратах включених до тарифу на послуги централізованого водопостачання було закладено 99853,782 тис. грн. Тобто, недофінансування за встановленим тарифом на 2024 рік по електричній енергії склало 48541,555 тис. грн по водопостачанню.

По водовідведенню відповідачем підтверджується обґрунтовані витрати позивача на електричну енергію в сумі 73548,651 грн, в той час як в скоригованих планових витратах включених до тарифу на послуги централізованого водопостачання було закладено 52105,736 тис. грн. Тобто, недофінансування за встановленим тарифом на 2024 рік по електричній енергії склало 21442,915 тис. грн по водовідведенню.

Таким чином, загальна сума недофінансування витрат на електричну енергію за встановленим Комісією тарифом на 2024 рік по електричній енергії складає 69984,47 тис. грн.

Суд в межах даної справи не надає оцінку обгрунтованості встановлених у 2024 році для ОКВП «Дніпро-Кіровоград» тарифів з централізованого водопостачання та водовідведення, однак враховує висновки відповідача, що наведені ним у Акті перевірки.

З урахуванням наведеного, суд доходить висновку, що позивач впродовж 2024 року згідно встановлених йому тарифів з централізованого водопостачання та водовідведення з незалежних від нього причин фактично не міг належним чином виконувати власні зобов'язання по сплаті за спожиту електричну енергію, оскільки діюче тарифне регулювання не відповідало поточним умовам, що об'єктивно склалися та впливали на діяльність підприємства.

Саме на Регулятора покладено обов'язок встановлювати для ліцензіатів, у тому числі для позивача економічно обґрунтовані тарифи. Це має забезпечуватися, зокрема, своєчасним здійсненням перегляду тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, у тому числі у зв'язку зі збільшенням вартості його складових тарифів на електроенергію, теплову енергію, податків, ПММ, реагенти тощо.

В той же час суд вважає, що відповідачем при проведенні перевірки не були об'єктивно враховані усі обставини, які призвели до існуючих наслідків та не було досліджено наявність вини підприємства, як основного елементу правопорушення.

Згідно Обгрунтування до проєкту постанови НКРЕКП «Про застосування санкцій до Обласного комунального виробничого підприємства «ДНІПРО-КІРОВОГРАД» та розрахунку штрафу за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, здійснення заходів державного регулювання» та проєкту розпорядження «Про усунення порушень Обласним комунальним виробничим підприємством «ДНІПРО-КІРОВОГРАД» розмір штрафу за дане порушення складає 18802,00 грн.

З урахуванням наведеного, спірна постанова від 29.07.2025 №1149 в частині накладення на Обласне комунальне виробниче підприємство «Дніпро-Кіровоград» штрафу в розмірі 18802,00 грн за порушення ліцензійних умов, а саме - пункту 1 частини третьої статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» щодо зобов'язання споживача сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів, є протиправною та підлягає скасуванню.

З цих же підстав є протиправним та підлягає скасуванню розпорядження від 29.07.2025 №121-р в частині зобов'язання позивача до 31.12.2025 сплатити заборгованість за електричну енергію та надані послуги у сумі 26715,26 тис. грн (без ПДВ).

Щодо встановлених порушень підпунктів 9-10 пункту 2.2 Ліцензійних умов №307 (виконання та фінансування інвестиційних програм), суд зазначає таке.

Відповідно до підпунктів 9-10 пункту 2.2 Ліцензійних умов №307 при провадженні господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог: розробляти інвестиційну програму (інвестиційний проект), затверджувати та здійснювати її погодження, подавати на схвалення у порядку, затвердженому НКРЕКП (для ліцензіатів НКРЕКП) або центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства (для ліцензіатів обласних та Київської міської державних адміністрацій), виконувати інвестиційну програму (інвестиційний проект) в затверджених кількісних та вартісних обсягах; дотримуватись фінансового плану використання коштів, передбачених для виконання інвестиційної програми (інвестиційного проекту), та графіка здійснення заходів такої програми з використанням зазначених коштів з урахуванням вимог Порядку здійснення контролю за виконанням інвестиційних програм (інвестиційних проектів) у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №552.

Постановою НКРЕКП від 04.10.2023 №1821 схвалено Інвестиційну програму ліцензіата, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" на 2023 рік у сумі 615889,90 тис. грн (без урахування ПДВ) та джерела її фінансування згідно з додатком.

Тарифні джерела для фінансування Інвестиційної програми на 2023 рік, які включені в структуру тарифу на 2023 рік становили 79366,504 тис. грн.

Також, постановою НКРЕКП від 28.06.2024 №1215 схвалено Інвестиційну програму (інвестиційний проект) ліцензіата, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" на 2024 рік у сумі 349465,90 тис. грн (без урахування ПДВ) та джерела її фінансування згідно з додатком.

28.05.2024 НКРЕКП прийнято постанову №1025 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення Обласному комунальному виробничому підприємству «Дніпро-Кіровоград», якою установлено позивачу з 01.06.2024 тарифи зі структурою, наведеною в додатку до цієї постанови.

Пунктом 4 вказаної Постанови зазначено, що кошти, що визначені як джерела фінансування Інвестиційної програми (інвестиційного проекту) Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" на 2024 рік (амортизація та прибуток на розвиток виробництва (виробничі інвестиції)), використовувати виключно на виконання заходів схваленої Інвестиційної програми (інвестиційного проекту) Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" на 2024 рік.

За результатами прийняття 28.05.2024 відповідачем постанови №102 тарифні джерела для фінансування Інвестиційної програми на 2024 рік були визначені в сумі 113365,89 тис. грн.

Актом перевірки встановлено, що у 2023 році позивачем не було профінансовано відповідно до запланованих витрат, скорегованих на фактичний обсяг реалізації, 321928,096 тис грн, у тому числі за рахунок коштів тарифів (амортизація та виробничі інвестиції 3 прибутку) 79366,504 тис. грн в тому числі: водопостачання на суму 51257,100 тис. грн (без ПДВ); водовідведення на суму 28109,404 тис. грн (без ПДВ).

Станом на 31.12.2024 підприємством профінансовано заходи інвестиційних програм на 2023 рік на загальну суму 252449,51 тис. грн, в тому числі: кошти тарифів 0,00 тис. грн; позичкові коштів, що підлягають поверненню - 180 007,14 тис. грн; бюджетні кошти 70998,390 тис. грн; інші залучені кошти - 1 443,98 тис. грн.

Станом на 31.12.2024 ОКВП «Дніпро-Кіровоград» не використані за цільовим призначенням (Повернення позики Світового банку отриманої в рамках проекту «Розвиток міської інфраструктури-2» та Погашення відсотків по позиці Світового банку отриманої в рамках проекту «Розвиток міської інфраструктури-2») кошти, передбачені схваленою Інвестиційною програмою на 2023 рік за рахунок тарифів, що діяли у 2023 році (амортизація та виробничі інвестиції з прибутку), з урахуванням фактичних джерел фінансування на загальну суму 79366,504 тис. грн, в тому числі: з централізованого водопостачання на суму (-) 51257,100 тис. грн або 100%; з централізованого водовідведення на суму (-) 28109,404 тис. грн або 100%.

Станом на 31.12.2024 Підприємством профінансовано заходи інвестиційних програм на 2024 рік на загальну суму 53735,79 тис. грн, в тому числі: кошти тарифів 0,00 тис. грн; позичкові коштів, що підлягають поверненню - 51946,37 тис. грн; бюджетні кошти 0,00 тис. грн; інші залучені кошти - 1789,42 тис. грн.

Також, станом на 31.12.2024 позивачем не використані за цільовим призначенням (Повернення позики Світового банку отриманої в рамках проекту «Розвиток міської інфраструктури-2» та Погашення відсотків по позиці Світового банку отриманої в рамках проекту «Розвиток міської інфраструктури-2») кошти, передбачені схваленою Інвестиційною програмою на 2024 рік за рахунок тарифів, що діяли у 2024 році (амортизація та виробничі інвестиції з прибутку), з урахуванням фактичних джерел фінансування на загальну суму 113 365,89 тис. грн, в тому числі: з централізованого водопостачання на суму (-) 69151,40 тис. грн або 100%; з централізованого водовідведення на суму (-) 44214,49 тис. грн або 100%.

Позивач не заперечує висновки перевірки в частині непроведення ним у повному обсязі фінансування інвестиційних програм у 2023-2024 роках на суму 79366,504 тис. грн та 13365,89 тис. грн відповідно за рахунок тарифних джерел (амортизація та виробничі інвестиції з прибутку). Водночас зазначає, що така ситуація склалась внаслідок тарифного регулювання відповідача. Зокрема, у зв'язку з недофінансуванням (електрична енергія - 69984,47 тис. грн, реагенти для очистки води - 9436,994 тис. грн, заробітна плата працівників - 44139,686 тис. грн, паливно-мастильні матеріали - 4331,826 тис. грн, витрати на соціальні заходи - 8582,88 тис. грн, податкові зобов'язання - 5671,972 тис. грн) був вимушений направляти кошти за першочерговими статтями витрат необхідних для забезпечення надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення.

На звернення позивача судовим експертом Перепелюк Світланою Миколаївною за результатами проведення судово-економічної експертизи виготовлено Висновок експерта №72 від 30.10.2025 (т.3 а.с. 112-127).

На розгляд експерта було винесено наступні питання:

1. Чи підтверджується документально Розрахунки фактичних нарахувань за послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, Розрахунки фактичних витрат на надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення та Розрахунок обсягу заборгованості з різниці в тарифах (різниця між фактично затвердженим тарифом на централізоване водопостачання/водовідведення та економічно обґрунтованими витратами на виробництво) за період з 01.06.2021 по 30.06.2025 проведені ОКВП «Дніпро-Кіровоград» за діючими тарифами?

2. Чи підтверджується висновок викладений в Довідці спеціаліста №381 від 09.09.2025, в частині, що стосується спричинення збитків ОКВП «Дніпро-Кіровоград» в розмірі 831962465,14 грн, за період з 01.06.2021 по 30.06.2025, під час реалізації послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на підставі тарифів, які були встановлені Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та діяли в період з 01.06.2021 по 30.06.2025 року?

Вищевказаним висновком встановлено:

1. В обсязі наданих на дослідження документів, документально підтверджуються Розрахунки фактичних нарахувань за послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, Розрахунки фактичних витрат на надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення та Розрахунок обсягу заборгованості з різниці в тарифах (різниця між фактично затвердженим тарифом на централізоване водопостачання/водовідведення та економічно обґрунтованими витратами на виробництво) за період з 01.06.2021 по 30.06.2025 проведені ОКВП «Дніпро-Кіровоград» за діючими тарифами.

2. В обсязі наданих на дослідження документів, висновок викладений в Довідці спеціаліста №381 від 09.09.2025, в частині, що стосується спричинення збитків ОКВП «Дніпро-Кіровоград» в розмірі 831962465,14 грн, за період з 01.06.2021 по 30.06.2025, під час реалізації послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на підставі тарифів, які були встановлені Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та діяли в період з 01.06.2021 по 30.06.2025 року, документально підтверджується.

Оцінюючи висновки експертизи №72 від 30.10.2025, суд зазначає, що експертним дослідженням лише математичним способом, на підставі наданих позивачем бухгалтерських та звітних документів підтверджено суму понесених підприємством збитків від здійснення господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення за період з 2021 по 2025 роки, водночас, не підтверджено факт взаємозалежності суми таких збитків від встановлених НКРЕП економічно необґрунтованих тарифів з водопостачання та водовідведення на 2021-2025 роки. При цьому, суд зауважує, що позивачем не надано розшифровки витрат/збитків від інших юридичних та фізичних осіб, не досліджено фактичні витрати на предмет їх обгрунтованості.

Поряд з цим, у Акті перевірки дійсно зафіксовані понесені підприємством збитки в результаті перевищення фактичних обгрунтованих витрат в структурі тарифу за 2023-2024 роки. Також, у спірній постанові та наданих суду письмових поясненнях відповідача вказано, що на виконання пункту 3 постанови №1149 опрацьовується питання коригування для ОКВП «Дніпро-Кіровоград» тарифів протягом двох років у бік збільшення на загальну суму недоотриманого доходу з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за 2023 та 2024 роки у розмірі 132420,825 тис. грн (без ПДВ), що включає: суму недоотриманого доходу за статтями витрат структури встановлених тарифів з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за 2023 рік у розмірі 8295,048 тис. грн (без ПДВ), у тому числі суму недоотриманого доходу за результатами діяльності з централізованого водопостачання у розмірі 25245,669 тис. грн та суму надлишково отриманого доходу за результатами діяльності з централізованого водовідведення у розмірі 16950,621 тис. грн; суму недоотриманого доходу за статтями витрат структури встановлених тарифів з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за 2024 рік у розмірі 124125,777 тис. грн (без ПДВ), у тому числі суму недоотриманого доходу за результатами діяльності з централізованого водопостачання у розмірі 100453,385 тис. грн та суму недоотриманого доходу за результатами діяльності з централізованого водовідведення у розмірі 23672,392 тис. грн.

Таки чином, відповідач не заперечує, що внаслідок діючого у 2023-2024 роках тарифного регулювання позивачем недоотримано дохід у загальній сумі 132420,825 тис. грн.

Враховуючи наведене, суд погоджується з доводами позивача, що у впродовж 2023-2024 років фактично не міг забезпечити фінансування інвестиційних програм з урахуванням об'єктивних факторів. Тому для забезпечення виробничого процесу та запобігання наслідків припинення діяльності підприємство вимушене було допускати перевитрати за одними статтями витрат, що закономірно приводило до недофінансування інших статей.

Відповідач же, як суб'єкт владних повноважень, мав діяти вчасно та в належний спосіб, дотримуватися принципу "належного урядування", своїх власних внутрішніх правил та процедур, встановлених державою, в тому числі, нормами процесуального закону, не міг і не повинен отримувати вигоду від їх порушення, уникати допущення зайвих затримок та невиправданих зволікань, відтерміновуючи виконання своїх процесуальних обов'язків.

Отже, недотримання позивачем виконання Інвестиційних програм підприємства виникло не з його вини, а у зв'язку з несвоєчасним переглядом тарифів та адекватного реагування у тому числі на зростання вартості головних тарифних складових, що у свою чергу вплинуло на прогнозований розмір отриманих тарифних джерел. Поряд з цим, у ОКВП «Дніпро-Кіровоград» були відсутні можливості покриття витрат структури тарифу за рахунок будь-яких інших джерел, аніж тариф на центральне водопостачання та водовідведення.

Зі змісту Обгрунтування до проєкту постанови НКРЕКП «Про застосування санкцій до Обласного комунального виробничого підприємства «ДНІПРО-КІРОВОГРАД» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, здійснення заходів державного регулювання» та проєкту розпорядження «Про усунення порушень Обласним комунальним виробничим підприємством «ДНІПРО-КІРОВОГРАД» розмір штрафу за порушення щодо подання на розгляд, виконання інвестиційних програм, планів розвитку та оновлення основних фондів за 2023 та 2024 роки становить 15096,00 грн.

Враховуючи встановлені обставини та наведені вище норми правового регулювання, спірна постанова від 29.07.2025 №1149 в частині накладення на Обласне комунальне виробниче підприємство «Дніпро-Кіровоград» штрафу в розмірі 15096,00 грн за порушення ліцензійних умов, а саме - пункту 2.2, а саме: підпункту 9 у частині виконання інвестиційної програми в затверджених кількісних та вартісних обсягах; підпункту 10 щодо дотримання фінансового плану використання коштів, передбачених для виконання інвестиційної програми (інвестиційного проекту), та графіка здійснення заходів такої програми з використанням зазначених коштів з урахуванням вимог Порядку здійснення контролю за виконанням інвестиційних програм у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №552, є протиправною та підлягає скасуванню.

Також, суд дійшов висновку про протиправність пункту 4 спірної постанови щодо зобов'язання позивача використати за призначенням кошти, передбачені на повернення позики та погашення відсотків по позиці Світового банку, отриманої в рамках проєкту «Розвиток міської інфраструктури-2», у термін до: 01.11.2025 - амортизація та виробничі інвестиції з прибутку для погашення запозичень (кредитів, позик) відповідно до Інвестиційної програми (інвестиційного проекту) на 2023 рік на загальну суму 8368,116 тис. грн (без ПДВ), у тому числі з водопостачання у розмірі 6646,374 тис. грн, з водовідведення у розмірі 1721,742 тис. грн; 01.12.2025 - амортизація та виробничі інвестиції з прибутку для погашення запозичень (кредитів, позик) відповідно до Інвестиційної програми (інвестиційного проекту) на 2024 рік на загальну суму 113365,890 тис. грн (без ПДВ), у тому числі з водопостачання у розмірі 69151,400 тис. грн, з водовідведення у розмірі 44 214,490 тис. грн.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною другою статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, яким є відповідач.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та вважає, що порушені права позивача підлягають захисту шляхом часткового задоволення позову.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина 3 статті 139 КАС України).

Оскільки позов задоволено частково, суд стягує на користь позивача судовий збір у сумі 4989,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241 - 246, 250, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправними та скасування постанови та розпорядження - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 29.07.2025 № 121-р "Про усунення порушень Обласним комунальним виробничим підприємством "Дніпро-Кіровоград" в частині зобов'язання позивача до 31.12.2025 сплатити заборгованість за електричну енергію та надані послуги у сумі 26715,26 тис. грн (без ПДВ).

Визнати протиправним та скасувати пункт 2 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 29.07.2025 №1149 "Про застосування санкцій до обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, здійснення заходів державного регулювання" в частині накладення на Обласне комунальне виробниче підприємство "Дніпро-Кіровоград" штрафу у сумі 33898,00 грн за порушення пункту 2.1 (наявність заборгованості за спожиту електричну енергію) та підпунктів 9, 10 пункту 2.2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 22.03.2017 №307.

Визнати протиправним та скасувати пункт 4 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 29.07.2025 №1149 "Про застосування санкцій до обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, здійснення заходів державного регулювання".

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (код ЄДРПОУ 39369133, вулиця Сім'ї Бродських, 19, місто Київ, Київська область, 03057) на користь Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» (код ЄДРПОУ 03346822, вулиця Соборна, будинок 19А, місто Кропивницький, Кіровоградська область, 25009) судовий збір у сумі 4989 (чотири тисячі дев'ятсот вісімдесят дев'ять) грн 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 13 березня 2026 року.

Повне найменування учасників справи:

Позивач - Обласне комунальне виробниче підприємство «Дніпро-Кіровоград» (код ЄДРПОУ 03346822, вулиця Соборна, будинок 19А, місто Кропивницький, Кіровоградська область, 25009).

Відповідач - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (код ЄДРПОУ 39369133, вулиця Сім'ї Бродських, 19, місто Київ, Київська область, 03057).

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду М.Я. САВОНЮК