13 березня 2026 року м. Житомир справа № 240/26865/25
категорія 102080000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського відділу у м. Житомирі Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчичнити дії,
встановив:
Позивач 25.11.2025 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Житомирського відділу у м. Житомирі Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, викладену в листі від 25.10.2025 р. № М-20/6/1819-25/1819/1022-25, у видачі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , паспорту громадянина України у формі книжечки, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1192 №2503-XII;
- зобов'язати Житомирський відділ у м. Житомирі Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області оформити та видати ОСОБА_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1192 №2503-XII, без передачі будь-яких даних про дитину і про її батьків до ЄДЦР, без формування (присвоєння) унікального номеру запису в Реєстрі (УНЗР), без відцифрованого підпису особи, без відцифрованого образу обличчя особи, без відцифрованих відбитків пальців рук, без використання будь-яких засобів ЄДДР.
В обґрунтування позову зазначає, що на підставі п. 13 Положенням про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 р. № 2503-ХІІ позивач особисто 18.10.2025 подала до Житомирського відділу у м. Житомирі УДМС України в Житомирській області документи, необхідні для оформлення та видачі йому паспорту громадянина України у формі книжечки, проте неповнолітній ОСОБА_1 Житомирським відділом у м. Житомирі УДМС України в Житомирській області паспорт громадянки України у формі паспортної книжечки видано не було; в той-же час, листом від 25.10.2025 р. № М-20/6/1819-25/1819/1022-25 вказаною державною установою фактично відмовлено у видачі ОСОБА_1 паспорту громадянина України у формі паспортної книжечки у відповідності до Положенням про паспорт громадянина України, посилаючись на те, що для оформлення вказаного типу паспорту їй необхідно досягти 16-річного віку, а також необхідно надати документи, вказані в Тимчасовому порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженому наказом МВС України від 06.06.2019 р. за № 456, а саме рішення суду; вказану заяву було необґрунтовано та незаконно розглянуто в порядку Закону України «Про звернення громадян»; вважає, що наведеною бездіяльністю, зокрема і у формі відмови, Відповідач грубо і безпідставно порушує законні права та інтереси неповнолітньої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою від 28.11.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що на день звернення позивача із заявою були відсутні правові підстави для видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді книжечки, оскільки право на оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки виникає у особи після досягнення 16-річного віку.
Позивач подав відповідь на відзив, в якій просив задовольнити позов в повному обсязі, зазначаючи, що у постанові від 18.11.2021 у справі № 420/4049/20 Верховний Суд звернув увагу на те, що питання стосовно права особи на отримання паспорта України у формі книжечки відповідно до Положення № 2503-ХІІ, у зв'язку із ненаданням нею згоди на обробку персональних даних було предметом розгляду Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі, за результатами розгляду якої 19.09.2018 була винесена постанова у справі № 806/3265/17 (Пз/9901/2/18).
Дослідивши та проаналізувавши наявні у справі докази, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позову з таких підстав.
Відповідно до матеріалів справи:
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.14), особисто звернулась 18.10.2025 до Житомирського відділу у м. Житомирі Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області із заявою (вх. № М-20/6/1819-25 від 18.10.2025) про видачу паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року (а.с. 18), у якій просила видати паспорт громадянки України у формі книжечки, передбаченої Положенням про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII;
- розглянувши вказану заяву в порядку ст. 15 Закону України "Про звернення громадян" відповідач листом від 20.03.2025 № М-20/6/1819-25/1819/1022-25 (а.с.19) надав позивачу відповідь, в якій зазначив, що відповідно до п. 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII, паспорт громадянина України видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку, якого заявниця досягне лише 08.04.2027, а тому звернення з порушеного питання є передчасним.
При цьому суд зауважує, що в листі від 20.03.2025 № М-20/6/1819-25/1819/1022-25 відповідач не посилається, як зазначає в позові позивач, на те, що для оформлення вказаного типу паспорту необхідно надати документи, вказані в Тимчасовому порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженому наказом МВС України від 06.06.2019 р. за № 456, а саме рішення суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до позовної заяви предметом спору є дії відповідача щодо розгляду заяви позивача від 18.10.2025 та надання листом від 20.03.2025 № М-20/6/1819-25/1819/1022-25 відповіді за результатами такого розгляду.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України від 20.11.2012 № 5492-VI «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» (далі - Закон № 5492-VI) визначає правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 № 5492-VI оформлення, видача, обмін документів, їх пересилання, вилучення, повернення державі та знищення відбуваються в порядку, встановленому законодавством, якщо інше не передбачено цим Законом.
В ст. 21 Закону № 5492-VI зазначено:
"1. Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
2. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України.
Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України."
Постановою КМ України від 25 березня 2015 р. № 302 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (далі - Порядок № 302).
Пунктом 91 Порядку № 302 встановлено, що видача заявникові паспорта здійснюється територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, уповноваженим суб'єктом, який прийняв документи для його оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта.
Відповідно до законодавства України (Закон № 5492-VI, Постанова КМ України від 25 березня 2015 р. № 302, наказ МВС 06.06.2019 № 456) рішення щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України приймається територіальним органом/підрозділом ДМС.
Як встановлено судом, відповідач розглянув заяву позивача від 18.10.2025 в порядку ст. 15 Закону України 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР "Про звернення громадян".
Частинами 2, 3 ст. 15 Закону № 393/96-ВР передбачено, що відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки; рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
В листі відповідача від 20.03.2025 № М-20/6/1819-25/1819/1022-25 не вказується про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві позивача від 18.10.2025.
Суд звертає увагу на правовий принцип "Lex specialis derogat generali" ("спеціальний закон відміняє (витісняє) загальний закон"), а тому вважає, що з набуттям чинності Законом України 17 лютого 2022 року № 2073-IX "Про адміністративну процедуру" заяви про оформлення та видачу паспорта громадянина України розглядаються відповідно до цього закону, а не Закону України 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР "Про звернення громадян".
Таким чином, суд вважає, що відповідач не розглянув належним чином заяву позивача від 18.10.2025 (вх. № М-20/6/1819-25 від 18.10.2025) і визнає таки дії відповідача протиправними.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача оформити та видати паспорт громадянина України у формі книжечки, то вони задоволенню не підлягають.
Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII затверджено Положення про паспорт громадянина України (далі - Положення № 2503-XII), відповідно до пунктів 2,3 якого паспорт громадянина України видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку у вигляді паспортної книжечки.
Оскільки позивач на момент звернення до відповідача із заявою про видачу паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення № 2503-XII, як і на даний час, не досяг 16-річного віку, суд вважає, що він не має права на отримання паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до положення Положення № 2503-XII, а тому .
При цьому суд звертає увагу, що постанови Верховного Суду, на які посилається позивач в позовній заяві, ухвалювались у справах, предмет спору в яких була відмова відповідача у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних та зобов'язання відповідача видати позивачеві паспорт у формі книжечки, у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ, або відмова у видачі такого паспорту особі після досягнення нею 16-річного віку.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що належним та достатнім способом захисту порушеного права позивача у цій справі є зобов'язання відповідача розглянути заяву позивача в порядку, передбаченому Законом України 17 лютого 2022 року № 2073-IX "Про адміністративну процедуру".
Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242- 246 КАС України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ( АДРЕСА_1 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 12.04.2011) до Житомирського відділу у м. Житомирі Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області (вул. Грушевського, 75/114, м. Житомир, 10029, код 37808497) задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Житомирського відділу у м. Житомирі Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 18.10.2025 (вх. № М-20/6/1819-25 від 18.10.2025).
Зобов'язати Житомирський відділ у м. Житомирі Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.10.2025 (вх. № М-20/6/1819-25 від 18.10.2025) в порядку, передбаченому Законом України 17 лютого 2022 року № 2073-IX "Про адміністративну процедуру".
Відмовити в задоволенні інших позовних вимог.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк