13 березня 2026 року м. Житомир справа № 240/34770/23
категорія 111030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Токаревої М.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМКОНТАКТ" ЛДТ до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Житомирській області, за участі третіх осіб Державної казначейської служби України, Товариства з обмеженої відповідальністю «Світ» про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просить:
- визнати протиправними дії Державної казначейської служби України щодо зарахування на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «СВІТ» в системі електронного адміністрування податку па додану вартість в Казначействі України в сумі 36 444.00 гривень, за Платіжним дорученням №7995 від 24.12.2021, що надійшли від Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОМКОНТРАКТ» ЛТД .
-визнати протиправною бездіяльність Державної податкової служби України та Головного управління ДПС у Житомирській області щодо неповернення Товариству з обмеженою відповідальністю "ПРОМКОНТРАКТ» ЛТД з бюджету помилково сплачених коштів в сумі 36 444,00 гривень.
- зобов'язати Державну податкову службу України підготувати та подати до відповідного органу Державної казначейської служби України висновок (реєстр) про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "ПРОМКОНТРАКТ» ЛТД з рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю "СВІТ" в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, помилково сплачених коштів в сумі 36 444,00 гривень, сплачених згідно Платіжного дорученням №7995 від 24.12.2021.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, 02.11.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю «СВІТ» (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРОМКОНТРАКТ» ЛТД укладено Договір №02/11 оренди нежитлового приміщення. На виконання вищевказаного договору 24.12.2021 ТОВ «ПРОМКОНТРАКТ» ЛТД перераховано па поточний рахунок ТОВ «СВІТ» відповідно до платіжного доручення №7995 суму коштів в розмірі 36 444,00 грн. Як вбачається з платіжного доручення №7995, помилково зазначено поточний казначейський рахунок який використовується ТОВ «СВІТ» для електронного адміністрування податків. В липні 2023 року позивач звернувся до ГУ Державної податкової служби у Житомирській області із заявою про внесення подання до Управління Державної казначейської служби України, в якій просив сформувати відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затверджений наказом Міністерства фінансів України віл 03.09.2013 року №787 та подати Подання до Казначейства України про повернення ТОВ «ПРОМКОНТРАКТ ЛТД» коштів, сплачених згідно Платіжного доручення №7995 від 24.12.2021. в сумі 36 444,00 грн. З відповіді ДПС України віл 26.07.2023 №20419/6/99-00-04-02-01-06 вбачається, що вказані заяви залишені без задоволення, а кошти які були зараховані на рахунок ТОВ «СВІТ» в СЕА ПДВ на думку ДПС України можуть бути повернуті виключно на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг ТОВ «СВІТ» або до бюджету в рахунок сплати податкових зобов'язань з ПДВ, які виникли у ТОВ «СВІТ».
Ухвалою суду вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Державна казначейська служба України подала до суд відзив на позовну заяву, в якому представник просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказав, що згідно пункту 21 Порядку перерахування коштів з електронного рахунку на поточний рахунок платника податків здійснюється Казначейством на підставі реєстру платників податків, який надсилає ДПС. Тобто у зазначеній ситуації Казначейство як державний орган самостійно (одноособово) не має визначених законодавством повноважень на вчинення дій щодо перерахування коштів з електронного рахунку СЕА ПДВ на поточний рахунок платника податків.
Головне управління ДПС у Житомирській області подало до суд відзив на позовну заяву, в якому представник просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказав, що відповідно до положень п. 2001.6 ст. 2001 Податкового кодексу України вбачається, що кошти, які зараховані на рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника податку повертаються на поточний рахунок саме такого платника податків. Повернення коштів іншому платнику податків норма п. 2001.6 ст. 2001 Податкового кодексу України не передбачає. За таких обставин грошові кошти, які зараховані позивачем на рахунок ТОВ «СВІТ» в системі електронного адміністрування ПДВ, прирівнюються до грошових коштів, які сплачені одним суб'єктом господарювання на користь іншого.
Головним управлінням ДПС у Житомирській області було подано до суду клопотання про розгляд справи у порядку загального провадження.
Ухвалою суду у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Житомирській області про розгляд справи у порядку загального провадження відмовлено.
Ухвалою суду позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМКОНТАКТ" ЛДТ залишено без руху з наданням строку для усунення недоліків шляхом надання до суду нової позовної заяви, оформленої відповідно до вимог ст. 160 КАС України, у якій викласти прохальну частину з урахуванням суб'єктного складу у кількості примірників відповідно до кількості учасників справи.
На виконання вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху представник позивача подав до суду уточнену позовну заяву, в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Державної податкової служби України та Головного управління ДПС у Житомирській області щодо неповернення Товариству з обмеженою відповідальністю "ПРОМКОНТАКТ" ЛДТ з бюджету помилково сплачених коштів в cумі 36444,00 гривень.
- зобов'язати Державну податкову службу України підготувати та подати до відповідного органу Державної казначейської служби України висновок (реєстр) пpo повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "ПРОМКОНТАКТ" ЛДТ з рахунку товариства з обмеженою відповідальністю «СВІТ» в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, помилково сплачених коштів в сумі 36 444,00 гривень, сплачених згідно Платіжного дорученням №7995 від 24.12.2021.
Ухвалою суду продовжено розгляд адміністративної справи № 240/34770/23.
Державної податкової служби України подала до суд відзив на позовну заяву, в якому представник просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказав, що в рамках ст. 43 Податкового кодексу України платник податків має право на повернення грошового зобов'язання, яке сплачене до відповідного бюджету, натомість у даному випадку, позивач не сплачував ПДВ до відповідного бюджету, оскільки згідно платіжного доручення № 7995 від 24.12.2021 кошти перераховано ТОВ «Промконтракт» ЛТД на електронний рахунок в СЕА ПДВ іншого суб'єкта господарювання - ТОВ «Світ», а тому не можуть бути застосовано норми законодавства, яке регулює повернення помилково та/або надміру сплаченого податку. З аналізу положень п. 2001.6 ст. 2001 ПК України вбачається, що кошти, які зараховані на рахунок в СЕА ПДВ повертаються на поточний рахунок саме такого платника податків.
Товариство з обмеженої відповідальністю «Світ» пояснення щодо позову до суду не надало.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд виходить із наступного.
Матеріалами справи підтверджується, що 02.11.2020 між ТОВ «СВІТ» (Орендодавець) та ТОВ «ПРОМКОНТРАКТ» ЛТД укладено Договір №02/11 оренди нежитлового приміщення, відповідно до умов якого Орендодавець передає, а Орендар отримує в оренду (строкове платне користування) нежитлове приміщення загальною площею 303,2 кв. м., розташоване на проспекті Незалежності, 10-Д, м. Житомир.
Як зазначає позивач в адміністративному позові на виконання договору 24.12.2021 ТОВ «ПРОМКОНТРАКТ» ЛТД перераховано на поточний рахунок ТОВ «СВІТ» плату за оренду нежитлового приміщення в розмірі 36444,00 грн відповідно до Платіжного доручення №7995.
Як вбачається з даного Платіжного доручення «7995 ТОВ «ПРОМКОНТРАКТ» ЛТД помилково зазначено поточний Казначейський рахунок, який використовується ТОВ «СВІТ» для електронного адміністрування ПДВ.
Позивач звернувся до податкового органу та до Державної казначейською служби України із заявою про повернення коштів в сумі 36444,00 грн, сплачених згідно платіжного доручення №7995.
ДКС України у листі від 12.07.2023 зазначило, що нормативно-правові акти з питань перерахування коштів з рахунків СЕА ПДВ до бюджету або на поточний рахунок платника за його заявою надають Казначейству повноваження та передбачають можливість перерахування коштів з відповідних рахунків в автоматичному режимі та винятково на підставі отриманого від Державної податкової служби України реєстру.
У відповіді від 26.07.2023 ДПС України повідомила, що кошти, які були зараховані на рахунок ТОВ «Світ» в СЕА ПДВ можуть бути повернені виключно на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг ТОВ «Світ» або до бюджету в рахунок сплати податкових зобов'язань з ПДВЮ які виникли у ТОВ «Світ», за умови дотримання чинного законодавства, зокрема, в частині функціонування СЕА ПДВ.
У листі ТОВ " Вольт-Авто" за №17/03 від 17.03.2023 позивачу зазначено, що відповідно до пункту 200-1-4 статті 200-1 ПК України збільшення реєстраційного ліміту в системі електронного адміністрування ПДВ відбувається лише на суму поповнення, яка надходить з власного поточного рахунку платника податків власника рахунку в СЕА ПДВ. За вказаної причини ТОВ " Вольт-Авто " не має права власності на кошти, що були помилково зараховані на рахунок товариства в системі адміністрування ПДВ.
Не погоджуючись з доводами відповідача, позивач звернувся до суду для повернення помилково сплачених коштів
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 200-1.2 статті 200-1 Податкового кодексу України (далі - ПК України, в редакції на час виникнення спірних правовідносин) платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Розрахунки з бюджетом у системі електронного адміністрування податку на додану вартість здійснюються з цих рахунків, крім випадку, передбаченого абзацом другим пункту 87.1 статті 87 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 200-1.4 статті 200-1 ПК України на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти: а) з поточного рахунку такого платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу; б) з поточного рахунку такого платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку; в) з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, а рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України; г) з бюджету в сумах надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість, повернутих платнику податків у порядку, встановленому пунктом 43.4-1статті 43 цього Кодексу.
За правилами пункту 200-1.5 статті 200-1 ПК України з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у складених податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов'язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді.
Кошти, що надійшли на рахунки, визначені у підпунктах «а» - «в» пункту 200-1.2 цієї статті, автоматично перераховуються органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, на рахунок такого платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість та на спеціальний рахунок такого платника протягом наступного операційного дня. Реквізити такого спеціального рахунка платник - сільськогосподарське підприємство, що обрав спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зобов'язаний зазначати у податковій звітності з податку на додану вартість.
Відповідно до пункту 200-1.6 статті 200-1 Податкового кодексу України за підсумками звітного податкового періоду, відповідно до задекларованих в податковій декларації результатів, а також у разі подання уточнюючих розрахунків до податкової декларації, платником проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтями 200 та 209 цього Кодексу.
Якщо на дату подання податкової звітності з податку сума коштів на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника податку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої звітності, платник податку має право подати до контролюючого органу у складі такої податкової звітності заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню на поточний рахунок такого платника податку, реквізити якого платник зазначає в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобов'язань з податку.
На суму податку, що відповідно до поданої заяви підлягає перерахуванню на поточний рахунок платника, на момент подання заяви зменшується значення суми податку, визначеної пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, шляхом зменшення на таку суму показника загальної суми поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку з поточного рахунку платника.
Перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі, якщо таке зменшення загальної суми поповнення електронного рахунка не призведе до формування від'ємного значення суми податку, визначеної відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Для відповідного перерахування таких коштів центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету/на поточний рахунок та реквізити поточного рахунку платника (у випадку подання заяви платника на повернення коштів на такий рахунок).
На підставі такого реєстру центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів після граничного терміну, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати платником сум податкових зобов'язань, здійснює таке перерахування до бюджету/на поточний рахунок платника податку.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує податкову політику, має право надсилати центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість:
реєстри - для перерахування податку до бюджету в разі подання платником податку уточнюючих розрахунків до податкових декларацій;
коригуючі реєстри - для уточнення інформації, зазначеної у раніше надісланих реєстрах.
Викладене свідчить, що кошти, які зараховані на рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника податку, повертаються на поточний рахунок саме такого платника податків. Повернення коштів іншому платнику податків норма пункту 200-1.6 статті 200-1 ПК України не передбачає. При цьому положення пункту 200-1.4 статті 200-1 ПК України свідчить, що на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника не зараховуються кошти, які надійшли на цей рахунок від інших платників податків (окрім випадків, передбачених підпунктом «в» цього пункту).
У свою чергу, пунктом 43.1 статті 43 ПК України передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Згідно з пунктом 43.4-1 статті 43 ПК України у разі повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному пунктом 200-1.5 статті 200-1 цього Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку.
Повернення у випадках, визначених законодавством, сум податку на додану вартість, контроль за справлянням яких покладено на контролюючий орган, визначений підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, при ввезенні товарів на митну територію України здійснюється в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент оформлення митної декларації/аркуша коригування, на підставі яких здійснюватиметься таке повернення.
Суд звертає увагу, що під помилково сплаченими грошовими зобов'язаннями слід розуміти суми коштів, які на певну дату надійшли до відповідного бюджету та/або на єдиний рахунок від юридичних осіб (їх філій, відділень, інших відокремлених підрозділів, що не мають статусу юридичної особи) або фізичних осіб (які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності або не мають такого статусу), що не є платниками таких грошових зобов'язань, та у випадках, передбачених статтею 35-1 цього Кодексу (підпункт 14.1.182 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Натомість, грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня (підпункт 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Суд враховує, що сплачені 24.12.2021 ТОВ «ПРОМКОНТРАКТ» ЛТД на рахунок в СЕА ПДВ, відкритий ТОВ «Світ» у Казначействі в СЕА ПДВ кошти в сумі 36444,00 грн із призначенням платежу: «Оплата за оренду нежитлового приміщення» не належать до грошових зобов'язань, які сплачені до відповідного бюджету, у розумінні положень Податкового кодексу України.
Разом з тим, відповідно до пункту 4 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 (далі - Порядок № 569), рахунок у системі електронного адміністрування податку - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який перераховуються кошти відповідно до пункту 200-1.4 статті 200-1 Податкового кодексу України (далі - Кодекс).
Електронний рахунок відкривається платнику податку Казначейством автоматично на безоплатній основі.
Згідно з пунктом 20 Порядку № 569 для перерахування до бюджету сум узгоджених податкових зобов'язань відповідно до поданої податкової декларації з податку ДПС не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення граничного строку, встановленого Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, надсилає Казначейству реєстр платників податку, в якому зазначаються найменування або прізвище, ім'я та по батькові платника податку, податковий номер або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта), індивідуальний податковий номер платника податку, звітний (податковий) період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету.
На підставі такого реєстру Казначейство не пізніше останнього дня строку, встановленого Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету з електронних рахунків платника податку.
У разі подання платником податку уточнюючих розрахунків до податкових декларацій з податку за попередні звітні (податкові) періоди, які передбачають збільшення податкових зобов'язань з податку, що підлягають перерахуванню до бюджету, для перерахування таких зобов'язань до бюджету ДПС не пізніше наступного робочого дня подання таких уточнюючих розрахунків надсилає Казначейству реєстр платників податку, в якому зазначаються найменування або прізвище, ім'я та по батькові платника податку, податковий номер або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта), індивідуальний податковий номер платника податку, звітний (податковий) період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету.
На підставі такого реєстру Казначейство перераховує суми податку до бюджету.
У разі подання платниками податку уточнюючих розрахунків до податкових декларацій з податку за попередні звітні (податкові) періоди, за результатами яких зменшуються позитивні нарахування в межах залишку узгоджених податкових зобов'язань, не сплачених до бюджету, що обліковуються Казначейством до виконання в повному обсязі, ДПС не пізніше наступного робочого дня подання таких уточнюючих розрахунків надсилає Казначейству коригуючий реєстр.
На підставі такого реєстру Казначейство уточнює інформацію, зазначену в раніше надісланих реєстрах.
У разі зміни даних платника податку, зазначених в абзаці першому цього пункту, та/або реквізитів його поточного рахунка, на який зараховуються кошти з електронного рахунка, ДПС надсилає Казначейству коригуючі реєстри.
Пунктами 26-27 Порядку № 569 передбачено, що повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку, зарахованих до бюджету з електронного рахунка платника податку в порядку, визначеному пунктом 200-1.5 статті 200-1 Кодексу, здійснюється шляхом перерахування таких коштів виключно на електронний рахунок платника податку, а у разі його відсутності на дату звернення платника податку із заявою про повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку чи на дату фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на поточний рахунок платника податку в установі банку.
У разі анулювання реєстрації платника податку податкові зобов'язання визначаються на підставі податкової звітності з податку за підсумками останнього звітного (податкового) періоду, визначеного пунктом 184.6 статті 184 Кодексу. Залишок коштів на електронному рахунку платника податку після розрахунків з бюджетом за результатами останнього звітного (податкового) періоду перераховується до бюджету.
Якщо після анулювання реєстрації платника податку залишок коштів на електронному рахунку недостатній для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з податку на підставі поданих контролюючому органу податкових декларацій з податку, остаточний розрахунок з бюджетом таким платником здійснюється з поточного рахунка на електронний рахунок.
Якщо залишок коштів на електронному рахунку, який після анулювання реєстрації платника податку перераховано до бюджету, перевищує суми узгоджених податкових зобов'язань з податку за результатами останнього звітного (податкового) періоду, такі суми повертаються з бюджету в порядку, передбаченому статтею 43 Кодексу, за заявою платника податку.
Отже, електронний рахунок платника податку на додану вартість відкривається Казначейством останньому на безоплатній основі та виключно з цього рахунку здійснюються розрахунки з бюджетом у частині сплати цього податку. Відтак, зарахування коштів на такий рахунок неможливо ототожнювати із зарахуванням коштів до бюджету. Повернення за правилами статті 43 Податкового кодексу України коштів з такого рахунку допускається виключно у випадку, коли після анулювання реєстрації платника податку кошти з цього рахунку переховано до бюджету і вони перевищують суму узгоджених податкових зобов'язань з ПДВ за результатами останнього звітного (податкового) періоду.
Судом встановлено, що позивач звертався до податкового органу з заявою про повернення коштів, однак отримав відмову, яка мотивована неможливістю повернення на поточний рахунок платника податку в даному випадку помилково сплачених на електронний рахунок ТОВ "Світ" коштів у сумі 36444,00 грн.
Тобто, склалася ситуація, коли Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОМКОНТАКТ" ЛДТ не може повернути собі кошти, які помилково були зараховані в СЕА ПДВ ТОВ "Світ", оскільки кодексом не передбачено перерахування коштів з рахунку в СЕА ПДВ одного платника на рахунок іншого платника.
У свою чергу, ТОВ "Світ" не може скористатися такими коштами, оскільки не відбулося поповнення ліміту електронного рахунку платника ПДВ останнього.
Зазначені обставини підтверджуються матеріалами справи, не заперечуються письмовими поясненнями учасників справи.
Так, згідно пояснень ДКС України, 24.12.2021 на рахунок, відкритий в Казначействі в СЕА ПДВ ТОВ «СВІТ» (код ЄДРПОУ 13573559) за №UA078999980385199000000010129 зараховано кошти в сумі 36 444,00 грн від платника ТОВ «ПРОМКОНТРАКТ» ЛТД (код ЄДРПОУ 31538562) із призначенням платежу: «оплата за оренду нежитлового приміщення. У сумі 30370,00 грн., ПДВ - 20% 6074,00 грн», але повернення коштів у сумі 36 444,00 грн, помилково сплачених позивачем на рахунок в СЕА ПДВ, лежить у компетенції податкового органу.
При цьому, списання коштів з ПДВ-рахунку відбувається у визначених законодавчих випадках - коли податковий орган подасть органу Казначейства реєстри на списання коштів з ПДВ-рахунку та у визначеній цими реєстрами сумі.
Як вказувалось, нормами пункту 200-1.4 статті 200-1 ПК України визначено, що електронний ПДВ-рахунок може поповнюватися тільки з поточного рахунку платника податків, з огляду на що, грошові кошти, перераховані не з поточного рахунку самого платника, не можуть зараховуватися на електронний ПДВ-рахунок.
Поряд із цим, суд вважає, що відсутність законодавчо закріпленого механізму поновлення майнових прав позивача у спірній ситуації не може бути підставою для відмови у вирішенні цього спору.
У розрізі наведеного, повертаючись до положень Порядку № 569, суд звертає увагу, що за загальним правилом право розпорядження коштами на рахунку в СЕА ПДВ належить двом особам - платнику податку і податковому органу. Проте, за відсутності участі коштів, що надійшли на такий рахунок від іншого платника податку, у формуванні реєстраційного ліміту, можливість розпоряджатися такими коштами у платника податку відсутня, що свідчить, що таке право залишається лише за податковим органом.
Уже згаданими вище нормами пункту 200-1.4 статті 200-1 ПК України визначено, що електронний рахунок у СЕА ПДВ може поповнюватися тільки з поточного рахунку платника податків. Тобто, грошові кошти, перераховані не з поточного рахунку самого платника, не повинні були взагалі зараховуватися на електронний рахунок. У свою чергу вказана прогалина у нормативному механізмі зарахування коштів на рахунок у СЕА ПДВ не може бути перешкодою у можливості реалізації особою права на повернення помилково перерахованих коштів на власний рахунок.
Судом враховується, що нормами чинного законодавства України не передбачено повноважень органів Державної казначейської служби України відмовити платнику, який подав до банку оформлений платіжний документ, на проведення відповідного зарахування коштів на рахунок зазначеного в платіжному документі одержувача, з підстав невідповідності підстави платежу приписам Податкового кодексу України.
Водночас, органи Державної податкової служби України на стадії здійснення банківського платежу одним суб'єктом господарювання на рахунок в СЕА ПДВ іншого платника податку також не наділені повноваженнями на не зарахування відповідних сум на такий електронний рахунок, позаяк не супроводжують здійснення платіжної операції.
Як зазначено вище, правові основи функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - СЕА ПДВ) регулюються статтею 200-1 Податкового кодексу України та регламентуються Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість». СЕА ПДВ працює в автоматичному режимі та на підставі алгоритмів, розроблених відповідно до статті 200-1 ПК України та Порядку № 569.
Списання коштів з ПДВ-рахунку платника податку відбувається у визначених законодавчих випадках - коли податковий орган подасть органу Казначейства реєстри на списання коштів з ПДВ-рахунку та у визначеній цими реєстрами сумі.
При цьому, кошти з ПДВ-рахунку повертаються на поточний рахунок платника за чітко визначеною процедурою та при дотриманні певних умов, про що вже вказувалось вище.
Згідно зі ст. 1 Протоколу Першого Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Верховенство права, один із основоположних принципів демократичного суспільства, притаманний усім статтям Конвенції, а тому, при будь-якому втручанні державних органів у право на мирне володіння майном повинно бути забезпечено справедливий баланс між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи.
У справі «Беєлер проти Італії» Європейський суд з прав людини зазначив, що будь-яке втручання органу влади у захищене право не суперечитиме загальній нормі, викладеній у першому реченні частини 1 статті 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, лише якщо забезпечено «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогам захисту основоположних прав конкретної особи. Питання щодо того, чи було забезпечено такий справедливий баланс, стає актуальним лише після того, як встановлено, що відповідне втручання задовольнило вимогу законності і не було свавільним.
За даних обставин, слід врахувати, що втручання у право мирного володіння майном позивача має переслідувати легітимну мету, яка чітко передбачена національним законодавством, зокрема, приписами ПК України. Однак, у разі відсутності відповідного механізму повернення коштів, слід застосовувати одну з основоположних засад податкового законодавства, визначену підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 ПК України, а саме, презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.
Отже, зважаючи на відсутність законодавчого механізму повернення помилково сплачених на електронний рахунок у СЕА ПДВ, суд приходить до висновку про можливість поширення на спірні правовідносини загальних правил повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, визначених статтею 43 ПК України.
Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 20.02.2025 у справі № 320/45550/23, які враховується судом під час розгляду даної справи та відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають застосуванню при розгляді цієї справі.
У розрізі вищенаведеного, а також приймаючи до уваги гарантоване Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод право мирно володіти та розпоряджатись своїм майном, обираючи спосіб захисту порушених прав, суд зважає й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи встановлені судом обставини справи та зміст заявлених позовних вимог, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача є визнання протиправною бездіяльність Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області щодо неповернення Товариству з обмеженою відповідальністю "ПРОМКОНТАКТ" ЛДТ суми помилково сплачених згідно платіжного доручення №7995 від 24.12.2021 на рахунок ТОВ "Світ" у системі електронного адміністрування податку на додану вартість грошових коштів в розмірі 36444,00 грн та зобов'язання Головне управління Державної податкової служби у Житомирській області підготувати та подати до відповідного органу Державної казначейської служби України висновок (реєстр) про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "ПРОМКОНТАКТ" ЛДТ помилково сплачених коштів згідно платіжного доручення №7995 від 24.12.2021 на рахунок ТОВ "Світ" у системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
ГУ ДПС у Житомирській області як суб'єкт владних повноважень, який за правилами Порядку №569 відповідає за адміністрування ПДВ, має можливість, як адміністратор цієї системи, вчиняти дії, зокрема, щодо повернення помилково зарахованих коштів з рахунку платника ПДВ, шляхом підготовки та подання до органу, що здійснює казначейське обслуговування, відповідного висновку (реєстру).
У задоволенні позовних вимог до Державної податкової служби України слід відмовити.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Під час звернення до суду з цим позовом позивач сплатив судовий збір у розмірі 8052,00 грн.
Водночас як видно зі змісту позовної заяви, позивач заявив одну позовну вимогу немайнового характеру, за яку має бути сплачений судовий збір, оскільки вимога про визнання протиправною бездіяльності податкового органу є передумовою для застосування інших способів захисту порушеного права.
Отже на момент звернення із позовною заявою сплаті підлягав судовий збір у розмірі 2684,40 грн.
Отже, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 2684,00 грн підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Заразом суд звертає увагу, що позивач має право відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» подати клопотання про повернення судового збору у зв'язку з внесенням його в більшому розмірі.
Керуючись статтями 139, 194, 205, 242-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМКОНТАКТ" ЛДТ (вул. Київська, 79, м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н,10001. РНОКПП/ЄДРПОУ: 31538562) до Державної податкової служби України (пл. Львівська, 8,м. Київ,04053. РНОКПП/ЄДРПОУ: 43005393), Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7,м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н,10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 44096781), за участі третіх осіб Державної казначейської служби України (вул. Бастіонна, 6,м. Київ,01601. РНОКПП/ЄДРПОУ: 37567646), Товариства з обмеженої відповідальністю «Світ» (просп. Незалежності, 10-Д, м. Житомир, 10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13573559) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Житомирській області щодо неповернення Товариству з обмеженою відповідальністю "ПРОМКОНТАКТ" ЛДТ суми помилково сплачених згідно платіжного доручення №7995 від 24.12.2021 на рахунок ТОВ "Світ" у системі електронного адміністрування податку на додану вартість грошових коштів в розмірі 36444,00 грн.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Житомирській області підготувати та подати до відповідного територіального органу Державної казначейської служби України висновок (реєстр) про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "ПРОМКОНТАКТ" ЛДТ помилково сплачених коштів згідно платіжного доручення №7995 від 24.12.2021 на рахунок ТОВ "Світ" у системі електронного адміністрування податку на додану вартість в сумі 36444,00 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Житомирській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМКОНТАКТ" ЛДТ судовий збір в розмірі 2684,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.С. Токарева
13.03.26