Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про відмову в задоволенні клопотання про зміну способу і порядку виконання рішення суду
13 березня 2026 року Справа №200/9594/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Голошивця І.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника відповідача про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення по справі №200/9594/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 02.03.2026 року по справі №200/9594/25 було вирішено: Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області (ЄДРПОУ: 20001792) щодо не проведення перерахунку розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та не оформлення і не надання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) визначених з посадового окладу, та окладу за військове звання, перерахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2023.
Зобов'язати Головне управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області (ЄДРПОУ: 20001792) перерахувати розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262- ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) визначених з посадового окладу, та окладу за військове звання, перерахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2023.
У березні 2026 року на адресу суду від представника відповідача на адресу суду надійшла заява про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення по справі №200/9594/25 шляхом - ухвалити у справі № 200/9594/25 на підставі ст. 378 КАС України судове рішення щодо зміни способу виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02.03.2026 у справі № 200/9594/25: доручивши виконання цього рішення суду органом державної влади (суб'єктом владних повноважень), уповноваженим згідно з Порядком № 45 на присуджене позивачу ОСОБА_1 складання довідки для перерахунку його пенсії з дотриманням вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України.
Розглядаючи вищевказану заяву, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Якщо судове рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, чи рішення, яке підлягає виконанню, набрало законної сили, то відсутність матеріалів судової справи у зв'язку з їх витребуванням судом апеляційної або касаційної інстанції не перешкоджає розгляду заяви, передбаченої абзацом першим цієї частини, крім випадку зупинення виконання судового рішення судом касаційної інстанції або зупинення виконавчого провадження.
Відповідно до приписів ч.2 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України, заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно з рекомендаціями Ради суддів України від 02.03.2022 в умовах воєнного стану режим роботи кожного суду визначається окремо. Рекомендовано судам за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.
Враховуючи активні бойові дії на території Донецької області та з метою недопущення випадків загрози життю, здоров'ю і безпеці учасників справи, режим роботи суду встановлений наступним чином:
- прийом вхідної кореспонденції та процесуальних документів здійснюється судом в підсистемі «Електронний суд» або через офіційну електронну адресу суду;
- розгляд справ у судових засіданнях за участю сторін не здійснюється до усунення обставин, які в умовах воєнної агресії проти України зумовлюють загрозу життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів, суддів та працівників апарату суду.
Відповідно до пункту 3 ч. 3 статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України, учасники справи мають право подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов до висновку, що розгляд заяви представника відповідача про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення провести у порядку письмового провадження без виклику учасників справи.
Суд зауважує, що в резолютивній частині рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/9594/25 суд зазначив - Повний текст рішення виготовлено та підписано 02 березня 2026 року.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до приписів ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Наразі рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/9594/25 від 02.03.2026 року, ще не набрало законної сили.
Слід зауважити, що питання зазначені представником відповідача в даній ухвалі були також зазначені у його відзиві на позовну заяву та суд з цього приводу зазначив в мотивувальній частині рішення: - «Щодо зазначеного відповідачем у його відзиві стосовно належного відповідача, суд зауважує, що довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій згідно із постановою КМУ від 21.02.2018 №103 від 06.04.2018 №51/19-171 була видана саме Головним управлінням СБУ у м. Києві та Київській області; в свою чергу на заяву позивача від 15.10.2025 року про надання йому довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2023 року Головним управлінням СБУ у м. Києві та Київській області було надано відповідь без рекомендації звернутися до відділу з якого його було звільнено, а навпаки було зазначено: - «…відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначенні за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпеченням відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Разом з тим, Кабінетом Міністрів України рішень, які б визначали умови та порядок перерахунку пенсій військовослужбовцям, а також членам їх сімей (крім осіб з числа військовослужбовців розвідувальних органів), не приймались. До того ж, списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, що надсилаються органами Пенсійного фонду України згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, до Головного управління не надходило.».
З урахуванням наведеного доводи про неналежного відповідача суд відхиляє за необґрунтованістю та недоведеністю.».
В свою чергу, у відповідності до приписів ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України, дана заява за своєю суттю може бути подана учасниками справи тільки після набрання рішенням суду законної сили та із врахуванням підстав/обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
В даному випадку, суд зауважує, що позивач як і відповідач мають право подати апеляційну скаргу у разі їх не згоди з висновками викладеними у рішенні суду.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що оскільки дана заява була подана до часу набрання законної сили рішенням суду по справі №200/9594/25 від 02.03.2026 року, то у розгляді по суті викладених в неї підстав щодо зміни способу виконання даного рішення слід відмовити.
Варто зазначити, що представник відповідача має можливість звернутися до суду повторно з відповідною заявою передбаченою ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України, після набрання законної сили рішення суду.
Керуючись статтями 9, 52, 243, 248, 256, 295, 297, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви представника відповідача про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення по справі №200/9594/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Представник відповідача має можливість звернутися до суду повторно з відповідною заявою передбаченою ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України, після набрання законної сили рішення суду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення до Першого апеляційного адміністративного суду.
Суддя І.О. Голошивець