Україна
Донецький окружний адміністративний суд
13 березня 2026 року Справа№200/488/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу
за позовом Комунального некомерційного підприємства «Обласна лікарня інтенсивного лікування м. Маріуполь»
до Східного офісу Держаудитслужби
про визнання протиправною та часткове скасування вимоги
Комунальне некомерційне підприємство «Обласна лікарня інтенсивного лікування м. Маріуполь» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Східного офісу Держаудитслужби з вимогою про визнання протиправною та скасування вимоги управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області № 040504-15/1764-2025 від 18.12.2025 року в частині пункту 3, якою зобов'язано забезпечити відшкодування Національній службі здоров'я України безпідставно отриманих коштів державного бюджету за договорами від 01.12.2023 року № 3485-Е124-Р000 та від 01.11.2024 року № 1017-Е125-Р000 у сумі 23324987,60 гривень шляхом повернення в добровільному порядку зайво отриманих коштів на рахунок НСЗУ.
Заявлені вимоги позивач обґрунтував тим, 28.11.2025 року управлінням Східного Офісу Держаудитслужби в Донецькій області було складено акт № 040504-20/20 ревізії окремих питань фінансово господарської діяльності Комунального некомерційного підприємства «Обласна лікарня інтенсивного лікування м. Маріуполь» за період з 01.01.2023 року по 31.08.2025 року, який був підписаний позивачем з запереченнями.
Актом ревізії, зокрема встановлено порушення підпунктів 1, 4 пункту 19 договорів від 01.12.2023 № 3485-Е124-Р000 та від 01.11.2024 № 1017-Е125-Р000, статті 526, частини першої статті 530 та статті 629 Цивільного кодексу України, частини першої статті 193 Господарського кодексу України (втратив чинність з 28.08.2025 на підставі Закону України «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об'єднань юридичних осіб» №4196-ІХ від 09.01.2025), а також внаслідок невідповідності Лікарні визначеним у підпункті 8.2 пункту 8 умовам закупівлі медичних послуг в частині вимоги щодо забезпечення харчування в умовах стаціонару (додатків № 2.3 та № 2.4 до зазначених вище договорів), КНП «ОЛІЛ м. Маріуполь» за 2024 та 8 місяців 2025 року безпідставно отримано від НСЗУ кошти державного бюджету в загальній сумі 23 324 987,60 грн. (у т.ч. 2024 рік - 10 025 933,10 грн., 2025 - 13 299 054,50 грн.), чим завдано матеріальної шкоди (втрат) державному бюджету на зазначену суму.
Вказує, що відповідач нехтував своїм обов'язком ретельно розглянути кожний довід заперечень, внаслідок чого, 18.12.2025 року Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області направило КНП «ОЛІЛ м. Маріуполь» вимогу щодо усунення виявлених порушень законодавства №040504-15/1764-2025 від 18.12.2025, в якій в пункті 3 викладена наступна вимога: «3. Забезпечити відшкодування підприємством Національній службі здоров'я України безпідставно отриманих коштів державного бюджету за договорами від 01.12.2023 № 3485-Е124-Р000 та від 01.11.2024 № 1017-Е125 Р000 на суму 23 324 987,60 грн. шляхом повернення в добровільному порядку зайво отриманих коштів на рахунок НСЗУ».
Позивач вважає пункт 3 вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства №040504-15/1764-2025 від 18.12.2025 Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області є протиправним, у зв'язку з чим звернувся до суду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2026 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Східним офісом державної аудиторської служби надано письмовий відзив від 09.02.2026 року. В обґрунтування незгоди із позовом зазначив, що Управлінням Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області відповідно до п. 2.2.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на ІІІ квартал 2025 року проведену ревiзiю окремих питань фiнансово-господарської дiяльностi Комунального некомерцiйного пiдприємства «Обласна лікарня інтенсивного лікування м. Маріуполь» за період з 01.01.2023 по 31.08.2025.
За результатом проведеної ревiзiї управлiнням Схiдного офiсу Держаудитслужби в Донецькiй областi складено акт вiд 28.11.2025 року № 040504-20/20, в якому детально описано встановленi порушення законодавства, з посиланням на вiдповiднi норми законодавства.
На підставі акта ревізії позивачу була направлена вимога №040504-15/1764-2025 від 18.12.2025 року щодо усунення виявлених ревізією порушень, зокрема пунктом 3 якої, позивачу запропоновано забезпечити відшкодування підприємством Національній службі здоров'я України безпідставно отриманих коштів державного бюджету за договорами від 01.12.2023 № 3485-Е124-Р000 та від 01.11.2024 № 1017-Е125 Р000 на суму 23 324 987,60 грн. шляхом повернення в добровільному порядку зайво отриманих коштів на рахунок НСЗУ.
Наголошує, що позицiя позивача с хибною та не пiдтверджена жодними належними та допустимими доказами у справi, повнiстю спростовусться дослiдженими в ходi ревiзii: договорами: 01.12.2023 № 3485-Е124-Р000 та від 01.11.2024 № 1017-Е125 Р000 з додатками до них; звiтами НСЗУ про надання медичних послуг; договорами про надання послуг з лiкувального харчування та медичними картами стацiонарного хворого на вiдповiднiсть Спецiальним умовам надання медичних послуг за пакетами № 3 та № 4 до договорiв № 3485-Е124-Р000 та № 1017-Е125 Р000.
На підставі викладеного, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Комунальне некомерційне підприємство «Обласна лікарня інтенсивного лікування м. Маріуполь» є юридичною особою, яка обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з кодом 03098229, про що свідчать відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до пункту 1 Положення про Східний офіс Державної аудиторської служби України, затверджений наказом № 23 від 02.06.2016 року Східний офіс Держаудитслужби підпорядковується Держаудитслужбі та є її міжрегіональним територіальним органом.
Згідно з пунктом 3 Положення основним завданням Офісу є реалізація повноважень Держаудитслужби в Донецькій, Запорізькій, Кіровоградський областях.
Головні завдання, функції та правові засади діяльності органів державного фінансового контролю визначено Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-XII, Положенням про Державну аудиторську службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року № 43.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.
Відповідно ч. 1 статті 4 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» орган державного фінансового контролю, зокрема:
1) здійснює державний фінансовий контроль та контроль;
2) розробляє пропозиції щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому;
3) вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб;
За приписами п. 7 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Відповідно до п. 45, 46 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550, у міру виявлення ревізією порушень законодавства керівники об'єкта контролю можуть невідкладно вжити заходів до їх усунення та запобігання їм у подальшому, про що зазначають в акті ревізії.
Якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом державного фінансового контролю у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після вручення (надіслання) об'єкту контролю другого примірника акта ревізії чи складення акта про відмову від підпису, та у разі надходження заперечень до нього - не пізніше ніж 10 робочих днів після надсилання висновків на такі заперечення об'єкту контролю надсилається вимога щодо усунення виявлених порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
Управлінням Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області відповідно до п. 2.2.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на IIІ квартал 2025 року, на підставі направлень на проведення ревізії №№88, 89 від 19.09.2025 року, №90 від 25.09.2025 року та №97 від 23.10.2025, виданих начальником управління Східного Офісу Держаудитслужби в Донецькій області Воробйовим Д.С., начальником відділу контролю у галузі освіти, науки, спорту та інформації, у соціальній галузі та сфері культури Курач Л.О. (керівник ревізійної групи), заступником начальника цього ж відділу Єсіною Н.М. (з 29.09.2025 року) та головними державними аудиторами цього ж відділу Новошицькою О.І. та Гетта В.В. (з 27.10.2025 по 31.10.2025) проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального некомерційного підприємства «Обласна лікарня інтенсивного лікування м. Маріуполь» за період з 01.01.2023 року по 31.08.2025 року.
28.11.2025 року управлінням Східного Офісу Держаудитслужби було складено акт ревізії № 040504-20/20 окремих питань фінансово господарської діяльності Комунального некомерційного підприємства «Обласна лікарня інтенсивного лікування м. Маріуполь» за період з 01.01.2023 року по 31.08.2025 року.
Актом ревізії встановлено порушення підпунктів 1, 4 пункту 19 договорів від 01.12.2023 № 3485-Е124-Р000 та від 01.11.2024 № 1017-Е125-Р000, статті 526, частини першої статті 530 та статті 629 Цивільного кодексу України, частини першої статті 193 Господарського кодексу України (втратив чинність з 28.08.2025 на підставі Закону України «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об'єднань юридичних осіб» №4196-ІХ від 09.01.2025), а також внаслідок невідповідності Лікарні визначеним у підпункті 8.2 пункту 8 умовам закупівлі медичних послуг в частині вимоги щодо забезпечення харчування в умовах стаціонару (додатків № 2.3 та № 2.4 до зазначених вище договорів), КНП «ОЛІЛ м. Маріуполь» за 2024 та 8 місяців 2025 року безпідставно отримано від НСЗУ кошти державного бюджету в загальній сумі 23 324 987,60 грн. (у т.ч. 2024 рік - 10 025 933,10 грн., 2025 - 13 299 054,50 грн.), чим завдано матеріальної шкоди (втрат) державному бюджету на зазначену суму.
Порушення встановлене шляхом дослідження звітів НСЗУ про надання медичних послуг, договорів на надання послуг з лікувального харчування та медичних карт стаціонарного хворого на відповідність Спеціальним умовам надання медичних послуг за пакетами №3 та №4 до договорів № 3485-Е124-Р000 та № 1017 Е125-Р000.
Зокрема, актом ревізії встановлено, що КНП «ОЛІЛ м. Маріуполь» в порушення вимог наказу Міністерства охорони здоров'я України від 29.10.2013 року № 931 «Про удосконалення організації лікувального харчування та роботи дієтологічної системи в Україні» не забезпечило пацієнтам лікувального харчування.
Незабезпечення пацієнтів лікувальним харчуванням свідчить про невідповідність КНП «ОЛІЛ м. Маріуполь» умовам закупівлі, що визначені у підпункті 8.2 пункту 8 умовам закупівлі медичних послуг в частині вимоги щодо забезпечення харчування в умовах стаціонару (додатків № 2.3 та № 2.4 до договорів № 3485-Е124-Р000 та № 1017 Е125-Р000 та про невиконання умов цих договорів.
Ревізією відповідності умов закупівлі медичних послуг, визначених в пункті 8.2 Спеціальних умов надання медичних послуг за пакетами медичної послуги №3 «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» та №4 «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій», що є додатками до договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій від 01.12.2023 № 3485-Е124-Р000 та від 01.11.2024 № 1017-Е125-Р000 встановлено, що Спеціальними умовами надання медичних послуг вищезазначених додатків на 2024 2025 роки, висунуто вимоги, визначені у п.8.2 - Специфікації медичних послуг, які надаються згідно з цим додатком, а саме: у п.16 та п.17 відповідних договорів «Забезпечення харчуванням в умовах стаціонару».
Наказом МОЗ України від 29.10.2013 року № 931 «Про удосконалення організації лікувального харчування та роботи дієтологічної системи в Україні» затверджено порядок організації системи лікувального харчування хворих у закладах охорони здоров'я, в основу якого покладено принципи достатнього та збалансованого харчування, а саме: наголошується, що лікувальне харчування хворого є невід'ємною складовою лікувального процесу. В закладах охорони здоров'я державної та комунальної форм власності встановлюється чотириразовий режим лікувального харчування (пункт 1.4).
А також, відповідно до Додатку 2 до Порядку організації системи лікувального харчування хворих у закладах охорони здоров'я (пункт 1.3) встановлені норми харчування на одного хворого на день у загальних відділеннях (терапевтичні, хірургічні відділення).
Крім того, ревізією встановлено, що КНП «ОЛІЛ м. Маріуполь» у 2024 році був укладений договір № 5 від 01 грудня 2023 року з ТОВ «ХІЛІНГ ФУД» на послуги з надання харчування пацієнтам. Строк дії договору з 01 січня 2024 року до 31 грудня 2024 року.
Відповідно до специфікації (додаток № 1 до договору), яка є невід'ємною частиною договору № 5, послуги з харчування повинні надаватися пацієнтам по лікувальним дієтам (№ 1, 5, 7, 9, 10, 15) на загальну суму 99 970,00 гривень. Проте, акти приймання передачі послуг відповідно до договору № 5 від 01 грудня 2023 року у 2024 році відсутні, тобто послуга з надання харчування пацієнтам у Лікарні у 2024 році не надавалася.
Відповідно до договору від 01.12.2023 року № 3485-Е124-Р000 запланована вартість медичних послуг протягом січня - грудня 2024 року за пакетом медичної послуги №3 «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» становить 8 688 481,61грн., у тому числі у вигляді глобальної ставки - 2 574 217,38 грн. та за пакетом медичної послуги №4 «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій» становить 1 537 231,49 грн., у тому числі у вигляді глобальної ставки 137 356,26 грн.
Згідно із звітами НСЗУ протягом січня - грудня 2024 року КНП «ОЛІЛ м. Маріуполь» отримано за пакетом медичної послуги №3 «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» кошти на загальну суму 8 539 999,22 грн. та за пакетом медичної послуги №4 «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій» на загальну суму 1 485 933,88 грн.
Разом за двома пакетами НСЗУ Лікарня у 2024 році отримала 10 025 933,10 гривень. Проте, послуга з харчування в умовах стаціонару пацієнтам Лікарні у 2024 році не надавалася.
Відповідно до договору від 01.11.2024 року № 1017-Е125-Р000 запланована вартість медичних послуг протягом січня - серпня 2025 року за пакетом медичної послуги №3 «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» становить 11 476 437,68 грн, у тому числі у вигляді глобальної ставки 3 071 981,79грн, та за пакетом медичної послуги №4 «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій» становить 3 186 364,23грн, у тому числі у вигляді глобальної ставки 501 559,92 гривень.
Згідно із звітами НСЗУ протягом січня - серпня 2025 року КНП «ОЛІЛ м. Маріуполь» отримано за пакетом медичної послуги №3 «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» кошти на загальну суму 10 514 778,09 грн. та за пакетом медичної послуги №4 «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій» на загальну суму 2 784 276,41 гривень.
Разом за двома пакетами НСЗУ у 2025 році (січень - серпень) КНП «ОЛІЛ м. Маріуполь» отримано 13 299 054,50 гривень. Проте, послуга з харчування в умовах стаціонару пацієнтам Лікарні у 2025 році також не надавалася.
В 2025 році договір на надання послуг з лікувального харчування пацієнтам та акти приймання передачі послуг відсутні.
Таким чином, відповідач дійшов висновків про порушення КНП «ОЛІЛ м. Маріуполь» підпунктів 1, 4 пункту 19 договорів від 01.12.2023 року № 3485-Е124-Р000 та від 01.11.2024 року № 1017-Е125-Р000, статті 526, частини першої статті 530 та статті 629 Цивільного кодексу України, частини першої статті 193 Господарського кодексу України, який втратив чинність з 28.08.2025 року, а також внаслідок невідповідності Лікарні визначеним у підпункті 8.2 пункту 8 умовам закупівлі медичних послуг в частині вимоги щодо забезпечення харчування в умовах стаціонару (додатків № 2.3 та № 2.4 до зазначених вище Договорів), КНП «ОЛІЛ м. Маріуполь» за 2024 та 8 місяців 2025 року безпідставно отримано від НСЗУ кошти державного бюджету в загальній сумі 23 324 987,60грн (у т.ч. 2024 рік - 10 025 933,10 грн., 2025 рік - 13 299 054,50 грн.), чим завдано матеріальної шкоди (втрат) державному бюджету на зазначену суму.
03.12.2025 року позивачем надано відповідачеві заперечення до акту ревізії фінансово-господарської діяльності КНП «ОЛІЛ м. Маріуполь».
18.12.2025 року Управлiнням Східного Офісу Держаудитслужби надано позивачу висновок на заперечення до акту. При цьому, висновки, що мiстяться в акти ревізії залишилися незмiнними.
18.12.2025 року відповідачем позивачу вручено вимогу № 040504-15/1764-2025 щодо усунення встановлених актом ревізії порушень, яку позивач оскаржує в частині пункту 3, яким визначено: забезпечити відшкодування Підприємством Національній службі здоров'я України безпідставно отриманих коштів державного бюджету за договорами від 01.12.2023 року № 3485-Е124-Р000 та від 01.11.2024 року № 1017-Е125 Р000, на суму 23 324 987,60 грн., шляхом повернення в добровільному порядку зайво отриманих коштів на рахунок НСЗУ.
Судом встановлено, що між, позивачем (надавач) та Національною службою здоров'я України (замовник) (далі - НСЗУ) укладено договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій від 01.12.2023 року № 3485-Е124-Р000 за пакетом медичних послуг №3 «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах».
Згідно з умовами вказаного договору КНП «ОЛІЛ м. Маріуполь» зобов'язаний надавати медичні послуги за програмою медичних гарантій пацієнтам, а замовник зобов'язується оплачувати такі послуги відповідно до встановленого тарифу та коригувальних коефіцієнтів.
Аналогічний договір № 1017-Е125-Р000 між позивачем (надавач) та Національною службою здоров'я України (замовник) було укладено 01.11.2024 року за пакетом медичних послуг №4 «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій».
Вiдповiдно до п. 4 вказаних договорiв, роздiлу медична послуга - послуга з медичного обслуговування населення (послуга з охорони здоров'я), що включена до програми державних гарантiй медичного обслуговування населення (далi - програма медичних гарантiй), яку надавач зобов'язується надавати згiдно з цим договором. Перелiк та обсяг медичних послуг, якi надаються за цим договором, визначений у додатках до нього.
Відповідно до п. 8 умов укладених договорів КНП «ОЛІЛ м. Маріуполь» зобов'язується надавати медичні послуги за програмою медичних гарантій пацієнтам, а замовник (НСЗУ) зобов'язується оплачувати такі послуги відповідно до встановленого тарифу та коригувальних коефіцієнтів.
Пунктом 9 вказаних договорів передбачено, що медичні послуги та спеціальні умови їх надання визначаються у додатках до цього договору. Умови закупівлі та специфікації, визначені в оголошенні про укладення договору, є невід'ємною частиною договору.
Відповідно до п. 10 умов укладених договорів медичні послуги надаються відповідно до законодавства з обов'язковим дотриманням галузевих стандартів у сфері охорони здоров'я та в місцях надання медичних послуг, що зазначені у додатках до цього договору.
Згідно з пунктами 1.2 та 1.3 наказу Міністерства охорони здоров'я України від 29.10.2013 року № 931, яким затверджено Інструкцію з організації лікувального харчування у закладах охорони здоров'я, лікувальне харчування є обов'язковою складовою комплексної терапії і застосовується в усіх відділеннях стаціонарів ЗОЗ.
Лікувальне харчування - науково обґрунтована система організації харчування та диференційованого використання з лікувальною метою певних харчових продуктів, їхніх комбінацій, видів кулінарної обробки.
Лікувальне харчування здійснюється відповідно до принципів та методологій, визначених Порядком організації системи лікувального харчування хворих у закладах охорони здоров'я, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України від 29 жовтня 2013 року № 931.
Так, відповідно до пункту 1.3 цього Порядку лікувальне харчування - науково обґрунтована система організації харчування та диференційованого використання з лікувальною метою певних харчових продуктів, їхніх комбінацій, видів кулінарної обробки.
Лікувальне харчування призначається хворим за наявності медичних показань лікарем ЗОЗ.
Таким чином, лікувальна тактика, включаючи призначення дієтичного харчування, належить виключно до професійної компетенції лікаря.
Отже, лікувальне харчування отримують тільки ті пацієнти, які мають відповідні показання, і таке призначення хворому пацієнту робить лікар.
На виконання вказаного наказу МОЗ позивачем було укладено такі договори:
- договір №5 від «01» грудня 2023 року з ТОВ «ХІЛІНГ ФУД»:
- договір №10112025 постачання комплексних обідів від «01» січня 2025 року з ФОП ОСОБА_1 ;
- договір №79 від «10» листопада 2025 року з ТОВ «ХІЛІНГ ФУД», що свідчить про забезпечення пацієнтів стаціонару харчуванням.
Слід зазначити, що договори, укладені позивачем з НСЗУ не містять умов замовлення та оплати послуг саме дієтичного харчування.
Водночас, актом ревізії не встановлено, що лікарями КНП «ОЛІЛ м. Маріуполь» пацієнтам призначалось лікувальне харчування та такі лікарські призначення не виконано, а пацієнти не були забезпечені таким харчуванням, а тому висновки ревізії в частині порушення вимог наказу МОЗ від 29.10.2013 року №931 є безпідставними в цій частині.
Щодо висновків відповідача про невідповідність умовам закупівлі, визначених у підпункті 8.2 пункту 8 умовам закупівлі медичних послуг в частині вимоги щодо забезпечення харчування в умовах стаціонару (додатків № 2.3 та № 2.4 до зазначених вище договорів та порушення умов договорів слід зазначити таке.
Як зазначено вище, пунктом 9 договорів договорами від 01.12.2023 року № 3485-Е124-Р000 та від 01.11.2024 року № 1017-Е125-Р000 передбачено, що медичні послуги та спеціальні умови їх надання визначаються у додатках до цього договору.
Умови закупівлі та специфікації, визначені в оголошенні про укладення договору, є невід'ємною частиною договору.
Відповідно до додатків № 2.3 та № 2.4 (спеціальні умови надання медичних послуг) до договорів від 01.12.2023 року № 3485-Е124-Р000 та від 01.11.2024 року № 1017-Е125-Р000 ці додатки до договорів не віднесено до умов закупівлі, оскільки ними не визначаються умови закупівлі. А отже, ці спеціальні умови можна виконати чи не виконати.
Разом з тим, акт ревізії не містить доказів невиконання позивачем умов договорів.
Суд звертає увагу, що пунктом 8 статті 10 8 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено право органу державного фінансового контролю порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства.
Фактично ж відповідач у акті ревізії надає правову оцінку господарським договорам, укладеним з НСЗУ, вказавши на порушення норм статті 526, частини першої статті 530 та статті 629 Цивільного кодексу України, частини першої статті 193 Господарського кодексу України.
Так, стаття 526 ЦК України передбачає загальні умови виконання зобов'язання.
Статтею 530 ЦК України унормовано строк (термін) виконання зобов'язання.
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтею 193 ГК України передбачено загальні умови виконання господарських зобов'язань.
Відтак, господарські договори, укладені позивачем з НСЗУ є виконаними, про що свідчить акт звірки розрахунків між сторонами договорів від 01.12.2023 року № 3485-Е124-Р000 та від 01.11.2024 року № 1017-Е125-Р000, а вказані договори не визнані недійсними.
До того ж, укладені позивачем з НСЗУ договори не передбачають часткового або повного припинення зобов'язань сторін за договором чи дострокового припинення такого договору у зв'язку з його виконанням.
Акт ревізії Держаудитслужби не є беззаперечною підставою для задоволення позовних вимог про стягнення збитків, оскільки виявлені таким органом порушення не можуть впливати на умови укладених між сторонами договорів і не можуть їх змінювати.
Зокрема, акт ревізії не може змінювати, припиняти договірні правовідносини сторін, зобов'язання, визначені укладеними договорами та які підтверджені відповідним актами здачі-приймання наданих послуг.
За таких обставин, вимога відповідача в частині зобов'язання позивача повернути НСЗУ у добровільному порядку 23 324 987,60 грн. є не обґрунтованою умовами укладених між позивачем та НСЗУ договорами від 01.12.2023 року № 3485-Е124-Р000 та від 01.11.2024 року № 1017-Е125-Р000.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На думку суду, відповідачем не доведено правомірність винесення оскаржуваної вимоги від 18.12.2025 року № 040504-15/1764-2025 в частині пункту 3, що оскржується позивачем, з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов некомерційного підприємства «Обласна лікарня інтенсивного лікування м. Маріуполь» підлягає задоволенню.
За вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Податкового кодексу України, ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги комунального некомерційного підприємства «Обласна лікарня інтенсивного лікування м. Маріуполь» (юридична адреса: 85000, Донецька область, м. Добропілля, вул. Гагаріна, буд. 3; фактична адреса: 03057, м. Київ, вул. Олександра Довженка, буд. 3, код ЄДРПОУ 03098229) до Східного офісу Держаудитслужби (49101, м. Дніпро, вул. Антоновича Володимира, буд. 22, корпус 2, код ЄДРПОУ 40477689) про визнання протиправною та скасування вимоги - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Східного офісу державної аудиторської служби від 18.12.2025 року № 040504-15/1764-2025 в частині пункту 3, якою зобов'язано забезпечити відшкодування Національній службі здоров'я України безпідставно отриманих коштів державного бюджету за договорами від 01.12.2023 року № 3485-Е124-Р000 та від 01.11.2024 року № 1017-Е125-Р000 у сумі 23324987,60 гривень шляхом повернення в добровільному порядку зайво отриманих коштів на рахунок НСЗУ.
Стягнути зі Східного офісу державної аудиторської служби (код ЄДРПОУ 40477689) за рахунок бюджетних асигнувань на користь комунального некомерційного підприємства «Обласна лікарня інтенсивного лікування м. Маріуполь» (код ЄДРПОУ 03098229) судові витрати з судового збору у розмірі 3328 (три тисячі триста двадцять вісім) гривень 00 копійок.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 13 березня 2026 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Л.Б. Голубова