Ухвала від 11.03.2026 по справі 580/575/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про передачу справи до іншого суду

11 березня 2026 року Справа № 580/575/26

суддя Донецького окружного адміністративного суду Голубова Л.Б., ознайомившись з адміністративною справою за позовом ОСОБА_1 до Донецької обласної прокуратури про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Донецької обласної прокуратури з вимогами про:

- визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати в період з 24.10.2024 року по 14.10.2025 року заробітної плати з врахуванням посадового окладу та надбавки за вислугу років;

- визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати вихідної допомоги при звільненні у розмірі не менше середнього місячного заробітку з врахуванням надбавки за вислугу років;

- визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати одноразової допомоги у зв'язку з направленням на роботу в іншу місцевість;

- зобов'язання здійснити перерахунок заробітної плати з 24.10.2024 року по 14.10.2025 року із врахуванням посадового окладу та надбавки за вислугу років, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум;

- зобов'язання здійснити перерахунок оплачених відпусток з 24.10.2024 року по 14.10.2025 року у розмірі, обчисленому відповідно до Постанови № 100 із врахуванням посадового окладу та надбавки за вислугу років, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум;

- зобов'язання здійснити перерахунок перших 5 днів виплаченої з 24.10.2024 року по 14.10.2025 року кожної допомоги по тимчасовій непрацездатності у розмірі, обчисленому відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року № 1266 «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням», із врахуванням посадового окладу та надбавки за вислугу років, здійснити виплату з урахуванням виплачених сум, та подати до відповідного органу Пенсійного фонду України уточнюючі данні для здійснення доплат з шостих днів непрацездатності до її відновлення за вказаний період;

- зобов'язання здійснити перерахунок виплачених з 24.10.2024 року по 14.10.2025 року двох допомог на оздоровлення у розмірі, обчисленому відповідно до Постанови № 100, із врахуванням посадового окладу та надбавки за вислугу років, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум;

- зобов'язання здійснити перерахунок виплачених з 24.10.2024 року по 14.10.2025 року двох матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, обчисленому відповідно до Постанови № 100, із врахуванням посадового окладу та надбавки за вислугу років, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум;

- зобов'язання здійснити перерахунок компенсації при звільненні за невикористані дні відпустки у розмірі, обчисленому відповідно до Постанови № 100, з врахуванням посадового окладу та надбавки за вислугу років, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум;

- зобов'язання здійснити нарахування та виплату вихідної допомоги при звільненні у розмірі не менше середнього місячного заробітку, обчисленого відповідно до Постанови № 100, з врахуванням посадового окладу та надбавки за вислугу років;

- зобов'язання здійснити нарахування та виплату одноразової допомоги у зв'язку з направленням на роботу в іншу місцевість, обчислену відповідно до Постанови № 255, у розмірі місячного посадового окладу станом на 24.10.2024 року, та на неповнолітнього сина, який переїхав у розмірі 25 відсотків одноразової допомоги;

- зобов'язання виплатити середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні у розмірі, обчисленому відповідно до Постанови № 100, з врахуванням посадового окладу та надбавки за вислугу років до дня фактичного розрахунку, але не більш як за шість місяців;

- зобов'язання виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, обчислену відповідно до Постанови № 159.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 27 січня 2026 року передано адміністративну справу № 580/575/26 на розгляд Донецькому окружному адміністративному суду.

Суд, отримавши матеріали справи № 580/575/26 уважає за необхідне зазначити таке.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Згідно із частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 4 КАС України публічно-правовий спір - це спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

За приписами частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.

Згідно з ч. 1 ст. 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 5 ст. 171 КАС України якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу.

Досліджуючи матеріали адміністративної справи № 580/575/26, суд встановив, що ОСОБА_1 у позовній заяві зазначила адресу: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою від 15.12.2025 № 7101-5003913903 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Суд зазначає, що ОСОБА_1 , посилаючись на ч. 1 ст. 25 КАС України і постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 09.11.2022 року у справі № 320/9940/21 висловила бажання щодо розгляду її позову саме Черкаським окружним адміністративним судом за фактичним місцем її проживання, яке підтверджено у встановленому законом порядку, а саме: довідкою від 15.12.2025 № 7101-5003913903 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Вирішуючи питання щодо територіальної підсудності спору, суд зазначає таке.

Відповідно до абзацу 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» № 1706-VII від 20.10.2014 року (далі - Закон № 1706-VII) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Частинами 1 і 2 ст. 4 Закону № 1706-VII встановлено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Кожна дитина, у тому числі яка прибула без супроводження батьків, інших законних представників, отримує довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Згідно із ч. 1 ст. 5 Закону № 1706-VII довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014року №509, зі змінами, регулює як механізм видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, так і облік даних про внутрішньо переміщених осіб, включених до Єдиної інформаційної бази, у тому числі, містить дані про фактичне місце проживання/перебування таких особи, які по суті являють собою реєстрацію фактичного місця проживання/перебування цих особи у зв'язку із тимчасовою окупацією частини території України, на якій була проведена реєстрація місця проживання/перебування осіб до їх переселення до інших регіонів країни.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 року № 265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад» прийнятий Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування), згідно пункту 4 якого визначено, що особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.

Положення абзацу першого цього пункту не поширюються на осіб, адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) яких знаходиться на територіях, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації. Така особа може задекларувати/зареєструвати місце свого проживання без зняття з реєстрації місця свого попереднього проживання (абзац другий пункту 4).

Особа, адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) якої знаходиться на територіях, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, може задекларувати/зареєструвати місце свого проживання за межами тимчасово окупованої території України без внесення будь-яких відміток до паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки (абзац третій пункту 4).

Відомості про адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), що знаходиться на територіях, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, вносяться до реєстру територіальної громади, яка здійснила відповідну реєстраційну дію за межами таких територій (абзац четвертий пункту 4).

З огляду на викладене, переселенці, які покинули домівки внаслідок бойових дій та окупації місць їх постійного проживання, можуть звертатися з позовами до судів в районах тимчасового перебування. Якщо особа-переселенець зареєструвалася на новому місці як внутрішньо переміщена особа, то маючи відповідну довідку про взяття на облік, переселенець може звертатись з позовом до суду у місці свого тимчасового перебування.

Таким чином, внутрішньо переміщені особи можуть звертатися до суду з позовами за підсудністю за місцем свого фактичного перебування, за наявності довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Аналогічні правові висновки викладені в постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 09.11.2022 року у справі № 320/9940/21 та постанові Одеського апеляційного суду від 23.02.2023 року у справі № 522/15147/22.

Таким чином, судом з наявних матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 підтвердила факт проживання на території м. Черкас, оскільки відбулась реєстрація місця проживання у встановленому Законом № 1706-VII порядку, про що свідчить довідка від 15.12.2025 № 7101-5003913903 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та в силу ч. 1 ст. 25 КАС України обрала Черкаський окружний адміністративний суд.

Відповідно до ч.ч. 6, 8 ст. 29 Кодексу адміністративного судочинства України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4 - 6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.

Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Суд наголошує та звертає увагу, що відповідно до ч. 1 ст. 318 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.

Таким, чином, порушення окружним адміністративним судом правил як предметної, так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє адміністративним судам розглядати справи, які йому предметно та територіально не підсудні, і зобов'язує суд направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.

З огляду на встановлене, суд висновує про необхідність передачі адміністративної справи № 580/575/26 до Черкаського окружного адміністративного суду для розгляду справи по суті заявлених позовних вимог за підсудністю обраною безпосередньо позивачем.

Керуючись статтями 20, 25, 27, 29, 30, 243, 248, 256, 286, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Передати адміністративну справу № 580/575/26 за позовом ОСОБА_1 до Донецької обласної прокуратури про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, для розгляду до Черкаського окружного адміністративного суду.

Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Копію ухвали надіслати сторонам.

Повний текст ухвали складено та підписано 11 березня 2026 року.

Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтями 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.

Суддя Л.Б. Голубова