Рішення від 04.03.2026 по справі 924/244/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"04" березня 2026 р. Справа № 924/244/25

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Виноградової В.В., за участю секретаря судового засідання Люкової Л.С., розглянувши матеріали справи

за позовом виконувача обов'язків керівника Волочиської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області

до товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансово-промислова компанія "Ресурсгруп"

про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 180029,83 грн

за участю

прокурора Літвіна О.І..

представників сторін

позивача: не з'явився

відповідача: Зайцева А.М.

Рішення ухвалюється 04.03.2026, оскільки у судовому засіданні 02.02.2026, 18.02.2026 оголошувалася перерва.

В засіданні оголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

встановив: виконувач обов'язків керівника Волочиської окружної прокуратури звернувся до суду в інтересах держави в особі Наркевицької селищної ради з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансово-промислова компанія "Ресурсгруп", в якому просить визнати недійсними додаткові угоди №1 від 30.01.2023, №6 від 04.09.2023, №7 від 12.10.2023 до договору постачання електричної енергії споживачу №ФПК-НСР-2023-01 від 02.01.2023 як такі, що укладені з порушенням ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", та стягнути безпідставно набуте майно (кошти) в сумі 180029,83 грн у відповідності до 1212 ЦК України.

Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 24.03.2025, зокрема, зазначену позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі для її розгляду в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 09.04.2025, яке ухвалами, занесеними до протоколу судового засідання, відкладалося на 28.04.2025, 12.05.2025. Окрім того, ухвалою суду від 12.05.2025, занесеною до протоколу судового засідання відповідно до ст. 177 ГПК України продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.

Ухвалою суду від 12.05.2025 провадження у справі № 924/244/25 зупинено до закінчення перегляду Великою Палатою Верховного Суду справи № 920/19/24, зобов'язано учасників справи повідомити суд про усунення обставин, що стали підставою для зупинення провадження у справі № 924/244/25.

Ухвалою суду від 24.12.2025 провадження у справі № 924/244/25 поновлено, підготовче засідання призначено на 11:00 год. 13.01.2026.

Ухвалою суду від 13.01.2026 закрито підготовче провадження, призначено справу № 924/244/25 до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 02.02.2026, у якому оголошувалась перерва до 18.02.2026, 02.03.2026, 04.03.2026.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор вказує, що додаткові угоди № № 1, 6, 7 до договору №ФПК-НСР-2023-01 від 02.01.2023 укладені з порушенням вимог законодавства у сфері публічних закупівель, непідтвердженням наявності підстав для підвищення цін за одиницю товару.

З приводу недійсності додаткової угоди №1 від 30.01.2023, якою було піднято тарифи на послуги з розподілу електроенергії та тарифи на послуги з передачі електроенергії на підставі постанов НКРЕКП №№1811, 1788 від 21.12.2022, зазначає, що про підняття тарифів відповідно до наведених постанов сторонам було відомо до укладення договору від 02.01.2023, що відповідно потрібно було врахувати при формуванні цін під час підписання договору. Стверджує, що постачальником належним чином документально не підтверджено та не обґрунтовано наявність підстав для підвищення ціни за одиницю товару з моменту укладення основного договору до моменту виникнення необхідності внесення змін (укладення додаткової угоди), оскільки підняття цін було загальновідомим фактом ще в день прийняття вказаних вище постанов, що в свою чергу не може бути розцінено добросовісною поведінкою сторони та поважною причиною, яка забезпечує реалізацію максимальної економії, ефективності та пропорційності.

Посилаючись на постанову Верховного Суду від 07.03.2024 у справі №910/401/23, вважає, що постачальник, підписуючи договір, погоджуючи його істотні умови, повинен був оцінити можливість виконання зобов'язання щодо поставки електричної електроенергії станом на дату укладення договору.

Звертає увагу, що на обґрунтування укладення додаткової угоди №1, постачальником надано лист від 30.12.2022 №6428, в якому повідомлено про зміну тарифів, а договір укладено 02.01.2023, тобто за 3 дні до укладення договору.

Щодо недійсності додаткових угод №6 від 04.09.2023, №7 від 12.10.2023, якими збільшено ціну за одиницю товару, відповідно, на 12,48% та 13,18% у зв'язку із коливанням цін на ринку, прокурор акцентує увагу на недотриманні при їх укладенні вимог про збільшення ціни товару не більше ніж на 10% як це встановлено п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі". Посилаючись на висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 06.02.2025 у справі №916/747/24, від 28.08.2024, у справі №918/1313/23, зазначає, що Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт, послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі" на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених Постановою КМУ від 12.10.2022 №1178 (далі - Особливості), які є підзаконним актом, не встановлюють іншого алгоритму розрахунку процентного співвідношення ціноутворення передбаченого законом.

З врахуванням наведеного та положень ст. ст. 526, 530, 629, 655, 1212 ЦК України зазначає про стягнення з відповідача 180029,83 грн як безпідставно набутого майна (коштів за не поставлений товар) за наслідками визнання недійсним оспорюваних угод.

Відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансово-промислова компанія "Ресурсгруп" у відзиві на позовну заяву (від 07.04.2025) заперечує проти заявлених позовних вимог та просить відмовити у їх задоволенні.

З приводу визнання недійсною додаткової угоди №1 від 30.01.2023 відповідач повідомив про те, що подання тендерних пропозицій, їх розкриття та електронний аукціон відбулись до прийняття та вступу в дію постанов НКРЕКП від 21.12.2022 №1788 та №1811, у зв'язку з чим останні не повинні були враховуватись при формуванні цін на електричну енергію під час надання учасниками своїх пропозицій на відкритих торгах. Разом з тим акцентує увагу на положеннях ч. 4 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", відповідно до яких умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції / пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару). Вказує, що збільшення ціни електричної енергії за додатковою угодою №1 відбулось саме в результаті регуляторної діяльності компетентних органів та є правомірним, у зв'язку з чим додаткова угода не суперечить вимогам закону. Зазначає, що додаткова угода укладалась відповідно до п. 13.6 договору, п. 7 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі". Також звертає увагу суду, що Держаудитслужба у своєму висновку про наявність або відсутність порушень законодавства зазначила: що за результатами аналізу питань дотримання замовником законодавства у сфері закупівель - порушень не встановлено.

Щодо визнання недійсними додаткових угод №6 від 04.09.2023 та №7 від 12.10.2023 відповідач вказує на дотримання сторонами під час їх укладення вимог п. 13.6 договору від 02.01.2023, ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", Особливостей та положень ст. ст. 632, 652 Цивільного кодексу України. Зокрема звертає увагу на те, що Особливостями надано право сторонам збільшувати ціну за одиницю товару на відсоток коливання такої ціни у бік збільшення за умови пропорційності такого збільшення. Вважає, що Особливостями на час воєнного стану знято обмеження на допустимий відсоток збільшення ціни та на періодичність такого підвищення. Також в своїх позиціях посилається на Методичні рекомендації, затверджені наказом Мінекономіки № 11712 від 07.05.2024.

Щодо вимоги про стягнення з відповідача коштів за товар, який не отримано, відповідач звертає увагу на складання обома сторонами відповідних актів купівлі-продажу електричної енергії та приймання-передачі послуг без зауважень, що нівелює твердження про безпідставну оплату товару.

Прокурор у відповіді на відзив (від 08.04.2025) вказав на необґрунтованість позиції відповідача та вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з підстав наведених у позові.

Зокрема, щодо укладення додаткової угоди №1 від 30.01.2023 зауважив, що відповідач бере активну участь у торгах, які пов'язані з електричною енергією з 2020 року, йому відомо про щорічне збільшення тарифів на передачу та розподіл електричної енергії, а тому при поданні тендерної пропозиції таке збільшення повинно було бути враховано. Окрім того, пославшись на правові позиції Верховного Суду, викладені в постановах: від 28.08.2024 у справі №918/1313/23, від 21.08.2024 у справі №918/16/24, від 18.06.2024 у справі №922/2595/23, від 01.10.2024 у справі №918/779/23, звернув увагу на необхідність дотримання вимог Закону України "Про публічні закупівлі", оскільки Особливості не встановлюють іншого алгоритму розрахунку процентного співвідношення ціноутворення передбаченого нормою закону.

Наркевицька селищна рада Хмельницького району Хмельницької області у відповіді на відзив (від 09.04.2025) зазначила, що позовні вимоги підтримує, з відзивом відповідача не погоджується.

У запереченнях на відповідь на відзив (від 22.04.2025) щодо визнання недійсними оспорюваних додаткових угод № № 1, 6, 7 відповідач зауважив, що додаткові угоди не суперечать вимогам закону, укладеного договору та Особливостям. Вважає, що прокурором не доведено наявності обґрунтованих підстав для визнання спірних додаткових угод недійсними, у зв'язку з чим за спірним договором відсутня переплата, а отже відсутні підстави для стягнення заявленої суми.

02.05.2025 судом отримано пояснення прокурора на заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву (від 29.04.2025), в яких прокурор вказав, що з моменту укладення договору по дату укладення додаткової угоди №1 не настало подій, які б були законною підставою для внесення змін до істотних умов договору та підняття ціни за одиницю товару та те, що при укладенні договору відповідач не скористався положеннями п. 3 ч. 1 ст. 31 Закону України "Про публічні закупівлі", якими надано можливість відмовитись від підписання договору у випадку неможливості його виконання. Зауважує, що Волочиською окружною прокуратурою встановлено, що Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області зроблено сумнівний висновок про відсутність порушень при укладенні додаткової угоди № 1 від 30.01.2023 до договору №ФПК-НСР-2023-01 від 02.01.2023. Щодо укладення додаткових угод № № 6, 7 прокурор повторно наголосив на суперечливості інформації, яка міститься в довідці Хмельницької торгово-промислової палати №22-05/1087 від 10.10.2023, яка стала підставою для укладення додаткової угоди №6, довідки №22-05/1087 від 10.10.2023, якою сторони керувались при укладенні додаткової угоди №7 та довідки №22-05/663 від 12.06.2024, отриманої на запит Волочиської окружної прокуратури, за однаковий період часу, а також на порушенні вимог законодавства в сфері публічних закупівель щодо обмеження можливого збільшення ціни товару не більше ніж на 10%.

Відповідач у додаткових поясненнях (від 08.01.2026), аналізуючи висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 21.11.2025 у справі №920/19/24, звертає увагу, що останні сформовані після укладення сторонами спірних договорів. Також акцентує увагу, що на момент укладання договору та додаткових угод до нього діяли приписи Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, (затверджені Постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178), відповідно до яких (у редакції чинній на момент укладення спірних угод) на час дії воєнного стану було знято обмеження на допустимий відсоток підвищення ціни та періодичність такого підвищення.

Окрім того, вказує, що у п. 2 Постанови КМУ від 1 вересня 2025 року № 1067, якою внесенні зміни до Особливостей (щодо обмежень збільшення ціни на 10%) зазначено, що договори про закупівлю, укладені у порядку та на умовах, установлених до набрання чинності цією постановою, виконуються в повному обсязі до закінчення строку, на який такі договори були укладені. Зміни до таких договорів вносяться у порядку та на умовах, встановлених до набрання чинності цією постановою.

Прокурор у судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав викладених у позові, відповіді на відзив.

Представник відповідача заперечила щодо заявлених позовних вимог, підтримавши аргументи викладені у відзиві на позов, запереченнях на відповідь на відзив, поясненнях.

Позивач повноважного представника в засідання суду не направив, своїм процесуальним правом не скористалася, хоча був належним чином повідомлений про судовий розгляд справи, ухвали суду у справі направлено та доставлено до електронного кабінету позивача, що відображено у відповідних довідках про доставку електронного листа.

Розглядом матеріалів справи встановлено таке.

Наркевицькою селищною радою Хмельницького району Хмельницької області 09.12.2022 оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів UA-2022-12-09-003958-а із закупівлі електричної енергії (ДК 021:2015:09310000-5) в кількості 400000кВт*год зі строком поставки до 31.12.2023, очікувана вартість предмета закупівлі - 4000000,00 грн, кінцевий строк подачі тендерних пропозицій - 17.12.2022 18:00 год., дата та час розкриття тендерних пропозицій - 17.12.2022 18:00 год.

В матеріалах справи наявна тендерна документація для процедури закупівлі "Відкриті торги", предмет закупівлі: "код ДК 021:2015:09310000-5- "Електрична енергія"), в якій, зокрема, зазначено замовником - Наркевицьку селищну раду, предмет закупівлі-електрична енергія, місце поставки - смт. Наркевичі, точка комерційного обліку споживача, кількість - 400000,00 кВт/год, строк поставки - до 31.12.2023.

Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансово-промислова компанія "Ресурсгруп" 16.12.2022 зареєстровано на сайті закупівель SmartTender пропозицію щодо участі в електронних торгах, що відображено у скріншот із сайту.

Відповідно до протоколу №92 щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 22.12.2022 переможцем процедури відкритих торгів визначено учасника - ТОВ "Фінансово-промислова компанія "Ресурсгруп", прийнято рішення про намір укласти договір про закупівлю та вирішено оприлюднити повідомлення про намір укласти договір.

В матеріалах справи наявне повідомлення про намір укласти договір про закупівлю UA-2022-12-09-003958-а із закупівлі електричної енергії (ДК 021:2015:09310000-5) в кількості 400000кВт*год зі строком поставки до 31.12.2023, найменування переможця процедури закупівлі - товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансово-промислова компанія "Ресурсгруп", ціна тендерної пропозиції - 2332028,80 грн, джерело фінансування - кошти місцевого бюджету в розмірі 4000000 грн.

02.01.2023 між Наркевицькою селищною радою (Споживач) та товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансово-промислова компанія "Ресурсгруп" (Постачальник), укладено договір №ФПК-НСР-2023-01 про постачання електричної енергії споживачу (далі - Договір), який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу постачальником електричної енергії (п.1.1. Договору).

У п. 1.2 Договору зазначено, що його умови розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 №312 (ПРРЕЕ).

За цим Договором Постачальник продає Споживачу із 01.01.2023 до 31.12.2023 товар "код ДК 021:2015 - 09310000-5 Електрична енергія (Електрична енергія)" для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору (п. 2.1 Договору).

Відповідно до п. 2.2 Договору обов'язковою умовою для постачання електричної енергії Споживачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку оператором системи розподілу договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого Споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії.

Ціна цього Договору становить 2332028,80 грн, в т. ч. ПДВ 388671,16 грн, яких за рахунок місцевого бюджету 2332028,80 грн, за рахунок власного бюджету 0,00 грн (п. 5.1 Договору).

Згідно з п. 5.2 договору ціна за одиницю Товару визначається у додатку №1 до Договору "Комерційна пропозиція Постачальника".

Ціна за одиницю Товару включає в себе вартість послуг оператора системи передачі щодо надання послуг з передачі електричної енергії, які необхідні для виконання цього Договору. Інформацію про розмір тарифу на послуги з передачі електричної енергії визначено в Додатку № 1 до Договору (п. 5.3 Договору).

Пунктом 5.4 Договору передбачено, що ціна за одиницю Товару включає в себе вартість послуг оператора системи щодо надання послуг з розподілу електричної енергії, які необхідні для виконання цього Договору. Інформацію про розмір тарифу на послуги з розподілу електричної енергії визначено в Додатку № 1 до Договору. Вказані послуги оплачуються Споживачем через Постачальника. Споживач здійснює плату за послугу з розподілу електричної енергії через Постачальника. При цьому, Постачальник зобов'язаний при виставленні рахунка за електричну енергію споживачу окремо вказувати оплату за послугу з розподілу електричної енергії та оплату вартості електричної енергії.

У п. 5.5. Договору передбачено, що на виконання пп. 2 п. 19 Особливостей сторони домовились, що зміна ціни за одиницю товару без врахування тарифів та встановлення щомісячної ціни поставки товару без врахування тарифів здійснюється виходячи з коливання ціни на ринку товару, а саме, зміни середньозваженої ціни на ринку на добу на перед (РДН).

Відповідно до п. 5.5.1 Договору погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціна такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення. Внесення таких змін можливе за наявності пред'явленого учасником обґрунтованого документального підтвердження коливання ціни такого товару на ринку, отриманого від уповноваженого органу. Документ, що надається учасником повинен містити інформацію про ринкову (середньоринкову) ціну на товар станом на дату укладання додаткової угоди. Коливання ціни на ринку має бути обґрунтовано та підтверджено посиланням на дані ДП "Оператор ринку", зокрема офіційного сайту https://www.oree.com.ua/. Зміна ціни за одиницю непоставленого товару здійснюється шляхом множення ціни за одиницю товару станом на дату укладання договору (попередньої додаткової угоди) на індекс (коефіцієнт) зростання вартості товару. Застосування зміненої ціни за одиницю електричної енергії для виставлення рахунку за спожиту електричну енергію здійснюється з дати підписання Сторонами додаткової угоди.

Згідно з п. 5.7 Договору, на виконання п. п. 7 п. 19 Особливостей Сторони домовились, що зміна умов цього Договору допускається у випадку середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", регульованих цін (тарифів) і нормативів, які є складовими ціни електричної енергії, а саме, у випадку зміни середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", регульованих цін (тарифів) на послуги з передачі та / або розподілу електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП, що включені у вартість товару за цим Договором. Зміна середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед" відбувається в порядку передбаченому п. п. 5.5.1 цього Договору.

У пп. 5.7.1 Договору узгоджено, що у випадку зміни тарифу на передачу та / або тарифу на розподіл електричної енергії постановою НКРЕКП або рішенням іншого уповноваженого органу влади, сторони вносять відповідні зміни в додаток №1 до договору шляхом укладення додаткової угоди до договору та викладенням додатку №1 до договору в новій редакції.

Додаткова угода про внесення змін до Договору в частині зміни тарифу має містити інформацію про зміну Базової ціни Товару (стовпчик 7 таблиці Додатку №1), що сталась у зв'язку зі зміною тарифу на передачу електричної енергії та / або розподілу електричної енергії. Базова ціна Товару в такій додатковій угоді визначається як сума стовпчиків 4, 5 та / або 6 таблиці Додатку №1. Ціна Товару без ПДВ та без Тарифів (стовп. 4 таблиці Додатку №1) в такій додатковій угоді визначається згідно підписаного сторонами договору або згідно даних, вказаних в подальших додаткових угодах до Договору (пп. 5.7.2 Договору).

Згідно із пп. 5.7.3 Договору додаткова угода про внесення змін до Договору має містити посилання на дату та номер документу, яким змінено тариф на передачу та/або тариф на розподіл електричної енергії, дату (період), з якої такий тариф починає діяти, а також розмір встановленого тарифу у стовпчиках 5 та / або 6 таблиці Додатку № 1 до Договору.

Зміна ціни за одиницю товару згідно п. п. 5.5-5.7 Договору здійснюється в письмовій формі, шляхом підписання Сторонами додаткової угоди до договору (п. 5.8 Договору).

В п. 5.11 Договору передбачено, що розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць, протягом якого Споживачу здійснювалось постачання електричної енергії згідно поданих заявок.

Згідно з п. 5.12 Договору по закінченні розрахункового періоду Постачальник зобов'язаний надати для підписання Споживачу Акт приймання-передачі електричної енергії. Споживач зобов'язаний розглянути та підписати вказаний акт у строк, що не перевищує 5 робочих днів, або дати вмотивовану відмову від підписання такого акту, у цей же строк. Акт приймання-передачі електричної енергії має містити інформацію про розрахунок ціни за одиницю Товару згідно умов цього Договору та іншу інформацію згідно з вимогами Договору.

Оплата за електричну енергію здійснюється за умови подання Споживачем заявки / заявок на відповідний розрахунковий період, в наступному порядку: повного розрахунку за поставлену електричну енергію у відповідному розрахунковому періоді. Споживач здійснює оплату згідно виставленого Постачальником рахунку на оплату, на підставі підписаного Сторонами Акта приймання-передачі електричної енергії не пізніше ніж протягом 5 робочих днів з моменту його підписання, шляхом оплати повної вартості спожитої електричної енергії. Ціна за одиницю Товару в рахунку, виставленому за цим пунктом, та в Акті приймання-передачі Товару у відповідному розрахунковому періоді, визначається згідно ціни, визначеної в договорі або додатковій угоді (п. 5.13 Договору).

Відповідно до п. 5.14 Договору датою виконання зобов'язань Споживача щодо оплати за спожиту електричну енергію вважається дата перерахування Споживачем на банківський рахунок Постачальника грошових коштів.

Договір набирає чинності з моменту підписання Сторонами, скріплення печатками Сторін (за наявності) і діє до 31.12.2023 включно, але в будь-якому випадку до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань в частині розрахунків (п. 13.1 Договору).

У п. 13.5 Договору сторони домовились, які умови договору є істотними, серед яких зокрема, ціна електричної енергії та послуг, що надаються (п. п. 3 п. 13.5 Договору)

Як визначено у п. 13.6 договору, істотні умови цього Договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань Сторонами у повному обсязі, крім випадків, передбачених п. 19 Особливостей, зокрема, погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення. Внесення таких змін здійснюється згідно п. п. 5.5.1 договору (п. п. 2 п. 13 договору); зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу, іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGU регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни. Внесення таких змін здійснюється згідно п. 5.7 Договору (п. п. 7 п. 13 Договору).

Визнання недійсним окремого положення договору не тягне за собою визнання недійним цього договору в цілому (п. 13.7 Договору).

Відповідно до п. 15.1. невід'ємною частиною цього Договору є: Додаток №1 "Комерційна пропозиція Постачальника"; Додаток №2 - "Примірна форма Заявки на постачання електричної енергії Споживачу"; Додаток №3 - "Примірна форма Акту приймання-передачі електричної енергії".

У додатку №1 до договору - "Комерційна пропозиція постачальника" сторони погодили: кількість електричної енергії - 400000 кВт/год, ціна товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 3,24833333 грн за кВт/год, тариф на передачу без ПДВ - 0,34564 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,26442 грн, базову ціну товару без ПДВ, з тарифом на передачу та тарифом на розподіл - 4,85839333 грн (всього з ПДВ - 2332028,80 грн).

У додатку зазначено, що у відповідності до п. 5.3. Договору тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на 01.01.2023, затверджено постановою НКРЕКП №2454 від 01.12.2021, та становить 0,34564 коп. без ПДВ; у відповідності до п. 5.4. Договору тариф на розподіл електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на 01.01.2023, затверджено постановою НКРЕКП №2611 від 17.12.2021, та становить 1,26442 коп. без ПДВ.

ТОВ "ФПК "Ресурсгруп", як електропостачальник звернулося до своїх споживачів із листом від 30.12.2022 №6428, в якому, зазначивши, що на період з 01 січня 2023 року по 1 березня 2023 року (включно), постановою НКРЕКП №1788 від 21.12.2022 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на 2023 рік" встановлено тариф на послугу з передачі електричної енергії на період з 01 січня 2023 року по 31 березня 2023 року (включно) на рівні 380,28 грн / МВт.год (без ПДВ) та змінено тарифи на послуги з розподілу електричної енергії, розміри якого затверджені для кожного оператора системи розподілу (ОСР) окремими постановами НКРЕКП, повідомило про внесення відповідних змін до укладених договорів, в частині зміни встановленого тарифу на послуги з передачі та розподілу електричної енергії з 01.01.2023 року по 31.03.2023 р. (включно), шляхом укладання додаткової угоди до договору.

30.01.2023 між Наркевицькою селищною радою та ТОВ "Фінансово-промислова компанія "Ресурсгруп" укладено додаткову угоду №1 до Договору (далі - додаткова угода №1), у якій у зв'язку із зміною регульованих цін (тарифів) і нормативів на послуги з передачі та розподілу електричної енергії, які застосовуються в договорі, сторони домовились збільшити базову ціну за одиницю товару на період з 01.01.2023 по 31.03.2023 (включно) на 0,144336 грн з ПДВ за рахунок збільшення вартості її складових, а саме: відповідно до постанови НКРЕКП від 21.12.2022 №1788 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на період з 01.01.2023 по 31.03.2023 на рівні 380,28 грн/МВт*год (без ПДВ), збільшити тариф на передачу на 0,041568 грн з ПДВ (пп. 1.1.); відповідно до постанови НКРЕКП від 21.12.2022 №1811 "Про встановлення тарифу на послуги з розподілу електричної енергії АТ "Хмельницькобленерго" на період з 01.01.2023 по 31.03.2023 для 2-го класу напруги на рівні 1350,06 грн/МВт*год (без ПДВ), збільшити тариф на розподіл на 0,08564 грн без ПДВ, разом з ПДВ-0.102768 грн (пп. 1.2) ( п. 1 додаткової угоди №1).

Згідно з п. 2 додаткової угоди №1 розділ 5 договору "Ціна, порядок обліку та оплати електричної енергії" вирішено доповнити пунктом наступного змісту: "5.17. У випадку не поверненням споживачем підписаного оригіналу купівлі-продажу електричної енергії та прийому-передачі послуги або ненадання письмової обґрунтованої відмови від його підписання у строк, що не перевищує 5 (п'яти) робочих днів з дати отримання, такий акт вважається підписаним споживачем, а обсяг спожитої електроенергії встановлюється відповідно до даних ОСР".

З моменту підписання цієї додаткової угоди, сторони погодили наступне: в пунктах п. 5.16, п. 6.1., п. 7.1., п. 7.2. слова "Акти приймання-передачі товару" замінити на "Акти купівлі-продажу електричної енергії та прийому передачі послуг", у всіх відмінках та значеннях (п. 2.1. додаткової угоди №1).

У п. 3 додаткової угоди №1 передбачено, що розділ 12 договору "Форс-мажорні обставини" доповнити пунктом 12.6. наступного змісту: "12.6. У разі коли, строк дії обставин непереборної сили продовжується більше ніж 90 днів, кожна із сторін в установленому порядку має право розірвати цей договір".

Пунктом 4 додаткової угоди №1 встановлено, що розділ 13 договору "Строк дії договору та інші умови" доповнити пунктом 13.12. наступного змісту: "13.12. У відповідності до ст. 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) та п. 19 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України, від 13 грудня 2015 року № 1307 "Про затвердження Форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної" сторони домовилися виписувати зведену податкову накладну один раз в місяць не пізніше останнього дня, оскільки постачання електричної енергії за цим договором має безперервний характер та постійний зв'язок із споживачем. Відповідно до пункту 44 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення", Кодексу, тимчасово, платники податку на додану вартість (далі - ПДВ), які здійснюють постачання (у тому числі оптове), передачу, розподіл електричної та / або теплової енергії, постачання вугілля та / або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно УКТ ЗЕД, визначають виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом".

Відповідно до п. п. 5, 6, 7 додаткової угоди №1 сторони погодили відповідно викласти додаток 1 договору "Комерційна пропозиція постачальника" в новій редакції, додаток 2 договору "Заява на постачання електричної енергії споживачу" в новій редакції, замінити додаток 3 договору "Примірна форма акту приймання-передачі електричної енергії акт приймання-передачі до договору" під назвою "Примірна форма акту приймання-передачі електричної енергії та прийому-передачі послуг" та викласти його у новій редакції.

У п. п. 9, 10 додаткової угоди №1 визначено, що вона є невід'ємною частиною Договору, набирає чинності з моменту укладання та відповідно ч. 3 ст. 631 ЦК України, ч. 7 ст. 180 ГК України умови цього Договору застосовуються до правовідносин, що склались між сторонами, починаючи з 01.01.2023.

У додатку №1 до Договору (в редакції додаткової угоди №1) "Комерційна пропозиція постачальника" визначено: кількість електричної енергії - 390336,381 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу , без тарифу на розподіл - 3,24833333 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,38028 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,35006 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл електричної енергії - 4,97867333, всього з ПДВ - 2332028,80 грн.

У п. п. 1.1., 1.2 додатку №1 зазначено, що відповідно до п. 5.3. Договору тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на 01.01.2023 (початок постачання електроенергії згідно Договору), затверджено постановою НКРЕКП від 21.12.2022 №1788 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на період з 01.01.2023 по 31.03.2023, та становить 0,38028 коп. без ПДВ; відповідно до п. 5.4. Договору тариф на розподіл електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на 01.01.2023, затверджено постановою НКРЕКП від 21.12.2022 №1811 "Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ "Хмельницькобленерго" із застосування стимулюючого регулювання" на період з 01.01.2023 по 31.03.2023 для 2-го класу напруги, та становить 1,35006 коп. без ПДВ.

11.04.2023 між сторонами була укладена додаткова угода №2 (далі - додаткова угода №2), у якій у зв'язку із зміною регульованих цін (тарифів) і нормативів на послуги з передачі електричної енергії, які застосовуються у договорі, сторони домовилися - збільшити базову ціну за одиницю товару на період з 01.04.2023 р. по 30.06.2023 р. (включно) на 0,04997 грн (без ПДВ), ПДВ 20 % - 0,009994 грн, разом з ПДВ - 0,059964 грн за рахунок збільшення вартості її складових, а саме: відповідно до постанови НКРЕКП від 21.12.2023 №1788 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на період з 01.04.2023 по 30.069.2023 на рівні 430,2 грн/МВт*год. (без урахування податку на додану вартість).

Відповідно до п. 2 додаткової угоди №2 сторони також погодили викласти додаток 1 до договору "Комерційна пропозиція постачальника" в новій редакції.

У додатку 1 до договору (в редакції додаткової угоди №2) сторони погодили: кількість електричної енергії - 387189,215 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 3,24833333 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,43025 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,35006 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 5,02864334 грн, всього з ПДВ - 6,0343720 грн.

Окрім того, в додатку зазначено, що відповідно до п. 5.3. договору тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на 01.04.2023 (початок постачання електроенергії згідно договору), затверджено постановою НКРЕКП від 21.12.2022 року № 1788 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на період з 01.04.2023 по 30.06.2023 р. (включно), та становить 0,43025 коп. без ПДВ (п. 1.1.), відповідно до п. 5.4. договору тариф на розподіл електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на 01.01.2023 (початок постачання електроенергії згідно договору), затверджено постановою НКРЕКП від 21.12.2022 року № 1811 "Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ "Хмельницькобленерго" із застосуванням стимулюючого регулювання на період з 01.04.2023 по 30.06.2023 (включно) для 2-го класу напруги», та становить 1,35006 коп. без ПДВ. (п. 1.2.).

12.06.2023 сторони уклали додаткову угоду №3 до Договору (далі - додаткова угода №3), у якій, зокрема з огляду на постанову НКРЕКП від 23.05.2023 №930 "Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 21.12.2022 №1811 "Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії ПрАТ "Хмельницькобленерго" відповідно до якої тариф на послуги з розподілу на період з 01.06.2023 по 30.06.2023 становить 1515,21 грн/МВт*год, дійшли взаємної згоди збільшити ціну за одиницю товару на 0,16515 грн без ПДВ, ПДВ 20% - 0,3303 грн, разом з ПДВ - 0,19818 грн, та внести відповідні зміни до Договору, та зокрема викласти Додаток№1 до Договору "Комерційна пропозиція постачальника" в новій редакції".

У додатку 1 до договору (у редакції додаткової угоди №3) сторони погодили: кількість електричної енергії в період 01.01.2023 - 31.03.2023 - 73627 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 3,24833333 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,38028 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,35006 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 4,97867333 грн, всього з ПДВ - 5,974408 грн; кількість електричної енергії в період 01.04.2023 - 31.05.2023 - 23719 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 3,24833333 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,43025 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,35006 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 5,02864334 грн, всього з ПДВ - 6,034372 грн; кількість електричної енергії в період 01.06.2023 - 31.06.2023 і до 31.12.2023 року - 280626,905 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 3,24833333 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,43025 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,51521 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 5,193793 грн, всього з ПДВ - 6,232552 грн.

Також у додатку зазначено, що відповідно до п. 5.3. договору тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на 01.04.2023, затверджено постановою НКРЕКП №1788 від 21.12.2022, та становить 0,43025 коп. без ПДВ (п. 1.1.); відповідно до п. 5.4. договору тариф на розподіл електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на 01.06.2023, затверджено постановою НКРЕКП від 23.05.2023 №930 "Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 21.12.2022 №1811 "Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії ПрАТ "Хмельницькобленерго" із застосуванням стимулюючого регулювання", та становить 1,51521 коп. без ПДВ (п. 1.2.).

В додатковій угоді №4 до Договору від 30.06.2023 ТОВ "Фінансово-промислова компанія "Ресурсгруп" та Наркевицька селищна рада, зокрема, враховуючи, що відповідно до постанови НКРЕКП від 23.05.2023 №930 "Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 21.12.2022 №1811 "Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії ПрАТ "Хмельницькобленерго" тариф на послуги з розподілу на порід з 01.06.2023 по 30.06.2023 становить 1515.21 грн/МВТ*год, погодили збільшити ціну за одиницю товару на 0,16515 грн без ПДВ, ПДВ 20% - 0,03303 грн, разом з ПДВ - 0,19818 грн та внести відповідні зміни до Договору та додатку №1 до Договору.

У додатку 1 до договору (у редакції додаткової угоди №4) сторони погодили: кількість електричної енергії в період 01.01.2023 - 31.03.2023 - 73627 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 3,24833333 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,38028 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,35006 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 4,97867333 грн, всього з ПДВ - 5,974408 грн; кількість електричної енергії в період 01.04.2023 - 31.05.2023 - 23719 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 3,24833333 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,43025 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,35006 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 5,02864334 грн, всього з ПДВ - 6,034372 грн; кількість електричної енергії в період 01.06.2023 - 30.06.2023 - 4725 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 3,24833333 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,43025 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,51521 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 5,193793 грн, всього з ПДВ - 6,232552 грн; кількість електричної енергії в період 01.06.2023 - 31.12.2023 - 224356,35 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 3,24833333 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,4851 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,76294 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 5,496373 грн, всього з ПДВ - 6,5956480 грн.

У додатку 1 до договору також зазначено, що відповідно до п. 5.3. договору тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на дату проведення аукціону, по процедурі згідно якої укладено цей договір, затверджено постановою НКРЕКП від 21.12.2022 №1788 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на період з 01.07.2023 по 31.12.2023 (включно), та становить 0,4851 коп. без ПДВ (п. 1.1.); відповідно до п. 5.4. договору тариф на розподіл електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на дату проведення аукціону, по процедурі згідно якої укладено цей договір, затверджено постановою НКРЕКП від 23.05.2023 №930 "Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 21.12.2022 №1811 "Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії ПрАТ "Хмельницькобленерго" із застосуванням стимулюючого регулювання", та становить 1,76294 коп. без ПДВ (п. 1.2.).

31.07.2023 між сторонами була укладена додаткова угода №5 до Договору, в якій сторони дійшли взаємної згоди у зв'язку з коливанням ціни на ринку, що відбулось з моменту останнього внесення змін до Договору в частині зміни ціни за одиницю товару (30.06.2023) та ціною на момент звернення постачальника (21.07.2023) з 11.08.2023 збільшити ціну за одиницю товару пропорційно збільшенню ціни на ринку та внести відповідні зміни до Договору, додатку "Комерційна пропозиція".

У п. 3 додаткової угоди №5 зазначено, що відповідно до довідки Хмельницької ТППУ №22-05/7224 від 21.07.2023 на період з 30.06.2023 по 21.07.2023 коливання становить + 28,11 %.

У додатку 1 до договору (в редакції додаткової угоди №5) сторони погодили: кількість електричної енергії в період 01.01.2023 - 31.03.2023 - 73627 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 3,24833333 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,38028 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,35006 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 4,97867333 грн, всього з ПДВ - 5,974408 грн; кількість електричної енергії в період 01.04.2023 - 31.05.2023 - 23719 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 3,24833333 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,43025 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,35006 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 5,02864334 грн, всього з ПДВ - 6,034372 грн; кількість електричної енергії в період 01.06.2023 - 30.06.2023 - 4725 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 3,24833333 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,43025 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,51521 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 5,193793 грн, всього з ПДВ - 6,232552 грн; кількість електричної енергії в період 01.07.2023 - 10.08.2023 - 12587,0967 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 3,24833333 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,4851 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,76294 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 5,496373 грн, всього з ПДВ - 6,595648 грн; кількість електричної енергії в період 11.08.2023 - 31.12.2023 - 212777,653 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 4,161440 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,4851 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,76294 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 6,409480 грн, всього з ПДВ - 7,691376 грн.

ТОВ "ФПК "Ресурсгруп" листом від 29.08.2023 №8425 проінформувало своїх споживачів електричної енергії про значене коливання ціни електричної енергії на ринку "на добу на перед" та внутрішньодобового ринку в бік збільшення (станом на 31.07.2023 середньозважена ціна - 3948,83 грн/МВт.год, станом на 29.08.2023 - 4707,49 грн/МВт.год) в зв'язку із чим середньозважена ціна з врахуванням останньої ціни товару за Договором зросла на 19,21 % . Та, відповідно, повідомило про зміну умов договору про постачання електричної енергії споживачу в частині підвищення ціни за одиницю товару - електричної енергії у зв'язку із коливанням ціни на ринку електричної енергії в бік збільшення у вересні 2023 року. В листі вказано, що ТОВ "ФПК "Ресурсгруп" цей лист вважає офіційним повідомленням про внесення змін до Договору та наголошено на праві розірвати договір у разі незгоди із запропонованими змінами.

Додатком до вищезазначеного листа є наявна в матеріалах справи інформаційна довідка Хмельницької торгово-промислової палати №22-05/874 від 29.08.2023, видана відповідачу, в якій повідомлено, що середньозважена ціна електроенергії на ринку "на добу наперед" (РДН) в торговій зоні ОЕС України, станом на 31.07.2023 становить 3948,83 грн*МВТ/год, станом на 29.08.2023 - 4707,49 грн*МВт/год, коливання середньозваженої ціни між 31.07.2023-29.08.2023 - +19,21%.

04.09.2023 між Наркевицькою селищною радою, та ТОВ "Фінансово-промислова компанія "Ресурсгруп" укладено додаткову угоду №6 до Договору (далі - додаткова угода №6), в якій сторони дійшли взаємної згоди укласти цю додаткову угоду до договору ФПК-НСР-2023-01 від 02.01.2023 року про наступне:

1. Керуючись підпунктом 2 пункту 19 Особливостей, яким передбачена можливість зміни істотної умови договору про закупівлю після його підписання та до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі у випадку: погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливань ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку), та за умови, що таке коливання не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладання.

2. На підставі п. 1 цієї додаткової угоди, сторони дійшли взаємної згоди у зв'язку з коливанням ціни на ринку, що відбулося з моменту останнього внесення змін до Договору в частині зміни ціни за одиницю товару (31.07.2023), та ціною на момент звернення постачальника (29.08.2023) з 19.09.2023 збільшити ціну за одиницю товару пропорційно збільшенню ціни на ринку та внести відповідні зміни до Договору. Таке збільшення ціни не призведе до збільшення загальної суми Договору.

У п. 3 додаткової угоди №6 зазначено, що відповідно до довідки Хмельницької ТППУ №22-05/874 від 29.08.2023 на період з 31.07.2023 по 29.08.2023 коливання становить + 19,21%.

Також вирішено викласти Додаток до Договору "Комерційна пропозиція постачальника" в новій редакції (п. 4 додаткової угоди №6).

У додатку 1 до Договору (в редакції додаткової угоди №6) "Комерційна пропозиція постачальника" сторонами погоджено: кількість електричної енергії в період 01.01.2023 - 31.03.2023 - 73627 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 3,24833333 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,38028 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,35006 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 4,97867333 грн, всього з ПДВ - 5,974408 грн; кількість електричної енергії в період 01.04.2023 - 31.05.2023 - 23719 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 3,24833333 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,43025 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,35006 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 5,02864334 грн, всього з ПДВ - 6,034372 грн; кількість електричної енергії в період 01.06.2023 - 30.06.2023 - 4725 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 3,24833333 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,43025 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,51521 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 5,193793 грн, всього з ПДВ - 6,232552 грн; кількість електричної енергії в період 01.07.2023 - 31.07.2023 - 3774 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 3,24833333 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,4851 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,76294 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 5,496373 грн, всього з ПДВ - 6,595648 грн; кількість електричної енергії в період 01.08.2023 - 10.08.2023 - 1300 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 3,24833333 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,4851 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,76294 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 5,496373 грн, всього з ПДВ - 6,595648 грн; кількість електричної енергії в період 11.08.2023 - 31.08.2023 - 2730 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 4,161440 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,4851 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,76294 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 6,409480 грн, всього з ПДВ - 7,6913769 грн; кількість електричної енергії в період 01.09.2023 - 18.09.2023 - 6000 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 4,161440 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,4851 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,76294 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 6,409480 грн, всього з ПДВ - 7,6913769 грн; кількість електричної енергії в період 19.09.2023 - 31.12.2023 - 187148,576 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 4,960853 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,4851 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,76294 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 7,208893 грн, всього з ПДВ - 8,650672 грн.

Окрім того, в додатку зазначено, що відповідно до п. 5.3. Договору тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю Товару, станом на дату проведення аукціону, по процедурі згідно якої укладено цей договір, затверджено постановою НКРЕКП від 21.12.2022 №1788 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на період з 01.07.2023 по 31.12.2023, та становить 0,4851 коп. без ПДВ; відповідно до п. 5.4. Договору тариф на розподіл електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на дату проведення аукціону, по процедурі згідно якої укладено цей договір, затверджено постановою НКРЕКП від 23.05.2023 №930 "Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 21.12.2022 №1811 "Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії ПрАТ "Хмельницькобленерго" із застосуванням стимулюючого регулювання", та становить 1,76294 коп. без ПДВ (п. п. 1.1, 1.2 додатку).

Також зазначено, що загальний обсяг постачання електричної енергії склав 303023,576 кВт/год, загальна вартість договору - 2332028,80 грн. (з ПДВ).

В подальшому, листом від 10.10.2023 №8752 ТОВ "ФПК "Ресурсгруп" проінформувало своїх споживачів електричної енергії про зміну умов договору про постачання електричної енергії споживачу в частині підвищення ціни за одиницю товару - електричної енергії у зв'язку із коливанням ціни на ринку електричної енергії в бік збільшення (станом на дату укладення останньої додаткової угоди -04.09.2023 -3872,81 грн/МВт.год, станом на 10.10.2023- 4619,68 грн/МВт.год) у листопаді 2023 року (з 01.11.2023) на 19,28%. При цьому вказано, що ТОВ "ФПК "Ресурсгруп" цей лист вважає офіційним повідомленням про внесення змін до Договору.

Як додаток до вищезазначеного листа є наявна в матеріалах справи інформаційна довідка Хмельницької торгово-промислової палати №22-05/1087 від 10.10.2023, в якій зазначено про середньозважену ціну електроенергії на ринку "на добу наперед" (РДН) в торговій зоні ОЕС України, станом на 04.09.2023 - 3872,81 грн*МВТ/год, станом на 10.10.2023 - 4619,68 грн*МВт/год, коливання середньозваженої ціни між 04.09.2023-10.10.2023 - +19,28%.

12.10.2023 між Наркевицькою селищною радою та ТОВ "Фінансово-промислова компанія "Ресурсгруп", укладено додаткову угоду №7 до Договору (далі - додаткова угода №7), в якій сторони дійшли взаємної згоди укласти цю додаткову угоду до договору ФПК-НСР-2023-01 від 02.01.2023 року про наступне:

1. Керуючись підпунктом 2 пункту 19 Особливостей, яким передбачена можливість зміни істотної умови договору про закупівлю після його підписання та до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі у випадку: погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливань ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку), та за умови, що таке коливання не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладання.

2. На підставі п. 1 цієї додаткової угоди, сторони дійшли взаємної згоди у зв'язку з коливанням ціни на ринку, що відбулося з моменту останнього внесення змін до Договору в частині зміни ціни за одиницю товару (04.09.2023), та ціною на момент звернення постачальника (10.10.2023) з 01.11.2023 збільшити ціну за одиницю товару пропорційно збільшенню ціни на ринку та внести відповідні зміни до Договору. Таке збільшення ціни не призведе до збільшення загальної суми Договору.

В п. 3 додаткової угоди №7 закріплено, що відповідно до довідки Хмельницької ТППУ №22-05/1087 від 10.10.2023 на період з 04.09.2023 по 10.10.2023 коливання становить +19,28%.

Також сторони домовились викласти додаток до Договору "Комерційна пропозиція постачальника" в новій редакції в новій редакції.

У додатку 1 до Договору (в редакції додаткової угоди №7) "Комерційна пропозиція постачальника" сторони погодили: кількість електричної енергії в період 01.01.2023 - 31.03.2023 - 73627 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 3,24833333 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,38028 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,35006 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 4,97867333 грн, всього з ПДВ - 5,9744080 грн; кількість електричної енергії в період 01.04.2023 - 31.05.2023 - 23719 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 3,24833333 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,43025 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,35006 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 5,02864334 грн, всього з ПДВ - 6,0343720 грн; кількість електричної енергії в період 01.06.2023 - 30.06.2023 - 4725 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 3,24833333 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,43025 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,51521 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 5,193793 грн, всього з ПДВ - 6,2325520 грн; кількість електричної енергії в період 01.07.2023 - 31.07.2023 - 3774 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 3,24833333 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,4851 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,76294 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 5,496373 грн, всього з ПДВ - 6,5956480 грн; кількість електричної енергії в період 01.08.2023 - 10.08.2023 - 1219 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 3,24833333 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,4851 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,76294 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 5,496373 грн, всього з ПДВ - 6,5956480 грн; кількість електричної енергії в період 11.08.2023 - 31.08.2023 - 2561 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 4,16144 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,4851 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,76294 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 6,40948 грн, всього з ПДВ - 7,6913760 грн; кількість електричної енергії в період 01.09.2023 - 18.09.2023 - 4544 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 4,16144 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,4851 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,76294 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 6,40948 грн, всього з ПДВ - 7,6913760 грн; кількість електричної енергії в період 19.09.2023 - 30.09.2023 - 3029 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 4,960853 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,4851 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,76294 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 7,208893 грн, всього з ПДВ - 8,6506720 грн; кількість електричної енергії в період 01.10.2023 - 31.10.2023 - 10000 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 4,960853 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,4851 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,76294 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 7,208893 грн, всього з ПДВ - 8,6506720 грн; кількість електричної енергії в період 01.11.2023 - 31.12.2023 - 155054,081 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 5,917305 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,4851 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,76294 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 8,165345 грн, всього з ПДВ - 9,7984140 грн.

Окрім того, в додатку зазначено, що загальний обсяг електричної енергії на 2023рік становить 282252,081 кВт/год, загальна вартість договору - 2332028,80 грн.

Також в додатку зазначено, що відповідно до п. 5.3. Договору тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю Товару, станом на дату проведення аукціону, по процедурі згідно якої укладено цей договір, затверджено постановою НКРЕКП від 21.12.2022 №1788 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на період з 01.07.2023 по 31.12.2023 (включно), та становить 0,4851 коп. без ПДВ; відповідно до п. 5.4. Договору тариф на розподіл електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на дату проведення аукціону, по процедурі згідно якої укладено цей договір, затверджено постановою НКРЕКП від 23.05.2023 №930 "Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 21.12.2022 №1811 "Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії ПрАТ "Хмельницькобленерго" із застосуванням стимулюючого регулювання», та становить 1,76294 коп. без ПДВ.

Відповідно до додаткової угоди №8 до Договору від 18.12.2023 ТОВ "Фінансово-промислова компанія "Ресурсгруп" та Наркевицька селищна рада дійшли згоди, зокрема, продовжити строк дії Договору на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в договорі, укладеному в 2023 році, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку (п. 1); викласти п. 13.1 Договору в новій редакції наступного змісту: "13.1. Договір набирає чинності з моменту підписання Сторонами, скріплення печатками Сторін (за наявності) і діє до 31.03.2024 року включно, але в будь-якому випадку до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань в частині розрахунків" (п. 2).

22.01.2024 між сторонами укладено додаткову угоду №9 до Договору (далі - додаткова угода №9), в якій сторони вирішили збільшити суму Договору та погодили, зокрема, внести зміни до п. 5.1 Договору , а саме ціна договору становить 2027175,83 грн; доповнено п. 2.1 Договору новим абзацом - "Очікуваний обсяг постачання товару у січні 2024 року - 45915 кВт/год; збільшити тариф на передачу електроенергії на 0,052164 грн (з ПДВ), з огляду на постанову НКРЕКП від 09.12.2023 №2322 та на розподіл - на 0,307332 грн (з ПДВ), з огляду на постанову НКРЕКП від 09.12.2023 №2344; викласти Додаток 1 до Договору "Комерційна пропозиція постачальника" в новій редакції.

Крім того сторони домовились, що умови цієї додаткової угоди застосовуються до правовідносин, що склалися між сторонами, починаючи з 01.01.2024.

У додатку 1 до Договору (в редакції додаткової угоди №9) сторони зазначили кількість електричної енергії, тарифи на розподіл та передачу електроенергії, базову ціну на товар з тарифами за відповідні періоди, які були відображені в додатковій угоді №7 та з врахуванням нового періоду - "кількість електричної енергії в період 01.01.2024 - 31.01.2024 - 45915 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 5,917305 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,52857 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 2,01905 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 8,464925 грн, всього з ПДВ - 10,15791 грн".

Сторонами на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу №ФПК-НСР-2023-01 від 02.01.2023 було складено, підписано та скріплено відтисками печаток акти купівлі-продажу електричної енергії та прийому-передачі послуг №0440344423011, а саме: від 31.01.2023 на суму 104354,99 грн (з ПДВ), №0440344423021 від 20.03.2023 на суму 173287,71 грн (з ПДВ), №0440344423031 від 18.04.2023 на суму 162235,05 грн (з ПДВ), №0440344423041 від 19.05.2023 на суму 99494,72 грн (з ПДВ), №0440344423051 від 08.06.2023 на суму 43634,55 (з ПДВ), №0440344423061 від 11.07.2023 на суму 29448,81 (з ПДВ), №0440344423071 від 10.08.2023 на суму 24891,97 грн (з ПДВ), №0440344423081 від 13.09.2023 на суму 27737,71 (з ПДВ), №0440344423091 від 11.10.2023 на суму 61152.49 грн (з ПДВ), №0440344423101 від 14.11.2023 на суму 125573,15 грн (з ПДВ), № 0440344423111 від 11.12.2023 на суму 261127,73 грн (з ПДВ), №0440344423121 від 25.12.2023 на суму 439458,87 грн (з ПДВ), №0440344423131 від 13.02.2024 на суму 8377,64 грн (з ПДВ), із зазначенням вартості на кількості електроенергії, послуг з розподілу та передачі електроенергії.

Відповідно до наявних в матеріалах справи платіжних доручень: №19 від 16.02.2023 на суму 13054,08 грн, №55 від 16.02.2023 на суму 9021,36 грн, №19 від 16.02.2023 на суму 65808,11 грн, №6 від 16.02.2023 на суму 4809,40 грн, №4 від 16.02.2023 на суму 11662,04 грн, №34 від 20.03.2023 на суму 15061,48 грн, №92 від 20.03.2023 на суму 11895,05 грн, №4 від 20.03.2023 на суму 29,87 грн, №10 від 20.03.2023 на суму 8310,40 грн, №9 від 20.03.2023 на суму 1553,35 грн, №26 від 20.03.2023 на суму 129029,29 грн, №7 від 20.03.2023 на суму 7408,27 грн, №50 від 20.04.2023 на суму 14368,45 грн, №138 від 20.04.2023 на суму 15007,72 грн, №45 від 20.04.2023 на суму 119231,26 грн, №13 від 20.04.2023 на суму 298,72 грн, №17 від 20.04.2023 на суму 5436,71 грн, №19 від 20.04.2023 на суму 7892,19 грн, №66 від 19.05.2023 на суму 13402,34 грн, №21 від 19.05.2023 на суму 6305,92 грн, №253 від 19.05.2023 на суму 13450,62 грн, №18 від 19.05.2023 на суму1025,84 грн, №59 від 19.05.2023 на суму 57724,80 грн, №30 від 19.05.2023 на суму 7585,20 грн, №78 від 08.06.2023 на суму 3421,49 грн, №289 від 08.06.2023 на суму 12666,15 грн, №25 від 08.06.2023 на суму 3089,60 грн, №21 від 08.06.2023 на суму 422,41 грн, №37 від 08.06.2023 на суму 13655,78 грн, №76 від 08.06.2023 на суму 10379,12 грн, №317 від 11.07.2023 на суму 8170,87 грн, №24 від 11.07.2023 на суму 31,16 грн, №32 від 11.07.2023 на суму 3515,16 грн, №70 від 11.07.2023 на суму 8551,06 грн, №91 від 11.07.2023 на суму 3134,98 грн, №98 від 11.07.2023 на суму 1007,60 грн, №97 від 11.07.2023 на суму 5037,98 грн, №121 від 10.08.2023 на суму 2308,48 грн, №105 від 10.08.2023 на суму 3409,95 грн, №332 від 10.08.2023 на суму 4781,84 грн, №85 від 10.08.2023 на суму 9669,22 грн, №37 від 10.08.2023 на суму 4722,48 грн, №44 від 13.09.2023 на суму 5378,77 грн, №35 від 13.09.2023 на суму 36,69 грн,№151 від 13.09.2023 на суму 3059,95 грн, №395 від 13.09.2023 на суму 6090,55 грн, №122 від 13.09.2023 на суму 3302,11 грн, №103 від 13.09.2023 на суму 9869,64 грн, №117 від 11.10.2023 на суму 21762,31 грн, №132 від 11.10.2023 на суму 4578,56 грн, №451 від 11.10.2023 на суму 14414,00 грн, №169 від 11.10.2023 на суму 14010,24 грн, №41 від 11.10.2023 на суму 161,50 грн, №52 від 11.10.2023 на суму 6225,88 грн, №143 від 14.11.2023 на суму 10294,30 грн, №513 від 14.11.2023 на суму 24706,32 грн, №197 від 14.11.2023 на суму 47102,91 грн, №48 від 14.11.2023 на суму 648,80 грн, №58 від 14.11.2023 на суму 8996,70 грн, №127 від 14.11.2023 на суму 33824,12 грн, №161 від 11.12.2023 на суму 16784,68 грн, №551 від 11.12.2023 на суму 28395,80 грн, №131 від 11.12.2023 на суму 62660,86 грн, №224 від 11.12.2023 на суму 137942,07 грн, №53 від 11.12.2023 на суму 881,86 грн, №65 від 11.12.2023 на суму 14462,46 грн, №169 від 25.12.2023 на суму 30580,85 грн, №596 від 25.12.2023 на суму 36214,94 грн, №243 від 25.12.2023 на суму 271641,43 грн, №15 від 25.12.2023 на суму 97,99 грн, №74 від 25.12.2023 на суму 18087,87 грн, №59 від 25.12.2023 на суму 1107,22 грн, №143 від 25.12.2023 на суму 81728,57 грн, №42 від 13.02.2024 на суму 8377,64 грн, №31 від 13.02.2024 на суму 18769,39 грн, №47 від 13.02.2024 на суму 22071,70 грн, №98 від 13.02.2024 на суму 130000,00 грн, №16 від 13.02.2024 на суму 316,51 грн, №43 від 13.02.2024 на суму 1603,16 грн, №7 від 13.02.2024 на суму 43988,72 грн та довідки ТОВ "Фінансово-промислова компанія "Ресурсгруп" щодо оплати за спожиту електричну енергію, Наркевицькою селищною радою по договору №ФПК-НСР-2023-01 від 02.01.2023 сплачено товариству з обмеженою відповідальністю "Фінансово-промислова компанія "Ресурсгруп" 1777524,87 грн.

Прокурором в матеріали справи надано інформаційно-цінову довідку Хмельницької торгово-промислової палати від 12.06.2024 №22-05-663, в якій зазначено інформацію про індекси базових цін електричної енергії на ринку РДН для Об'єднаної енергосистеми України (ОЕС): 02.01.2023 - 3317,48 грн за Мвт.год. без ПДВ, 30.01.2023 - 3282,38 грн Мвт.год. без ПДВ, 31.07.2023 - 3701,69 грн Мвт.год. без ПДВ, 04.09.2023 - 3414,07 грн Мвт.год. без ПДВ , 12.10.2023 - 3663,79 грн Мвт.год. без ПДВ.

Відповідачем в матеріали справи надано скріншоти з веб-сайту ДП "Оператор ринку" з інформацією про середньозважену ціну на електричну енергію на ринку на добу наперед (РНД) ОЕС України станом на дату 02.01.2023 (3486,55 грн), на 30.01.2023 (3423,23 грн), 31.07.2023 (3948,83 грн.), 04.09.2023 (3972,81 грн), 12.10.2023 (3989,44 грн).

Керівник Волочиської окружної прокуратури звернувся до Наркевицького селищного голови із листом від 22.01.2025 №51-28вих-25, у якому, проаналізувавши умови договору про постачання електричної енергії споживачу №ФПК-НСР-2023-01 від 02.01.2023, укладеного між Наркевицькою селищною радою та ТОВ "Фінансово-промислова компанія "Ресурсгруп", додаткових угод № № 1-9 до нього, повідомив про порушення ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" при здійсненні закупівель за державні кошти, що можуть завдати шкоди економічним інтересам держави у вигляді незаконних витрат бюджетних коштів та просив надати інформацію чи вживались та чи будуть вживатися Наркевицькою селищною радою заходи, спрямовані на припинення (визнання недійсними) додаткових угод до договору на постачання електричної енергії і стягнення надмірно сплачених коштів.

У відповідь Наркевицька селищна рада листом №64 від 27.01.2025 повідомила керівника Волочиської окружної прокуратури, що селищною радою не вживалися заходи, спрямовані на визнання недійсним додаткових угод до договору на постачання електричної енергії за №ФПК-НСР-2023-01 від 02.01.2023, укладеного між Наркевицькою селищною радою та ТОВ "Фінансово-промислова компанія "Ресурсгруп" та вживатися не будуть у зв'язку із відсутністю бюджетних асигнувань на сплату судового збору та відсутністю у штаті посади юриста.

Виконувач обов'язків керівника Волочиської окружної прокуратури звернувся до Наркевицького селищного голови із повідомленням від 11.03.2025 №51-886вих-25 про встановлення підстав та намір відповідно до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" здійснювати представництво інтересів держави в особі Наркевицької селищної ради в суді шляхом подання позову .

Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.

Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства; кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Частиною 3 ст. 4 ГПК України передбачено, що до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Згідно зі ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, визначеному законом.

Відповідно до статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Частинами 4, 5 ст. 53 ГПК України передбачено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

У Рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) №3-рп/99 від 08.04.1999 Конституційний Суд України, з'ясовуючи поняття "інтереси держави" висловив позицію про те, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо. З урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Таким чином, "інтереси держави" охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному конкретному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація "інтересів держави", особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно (позиція викладена в постанові Верховного Суду від 25.04.2028 у справі №806/1000/17).

Системне тлумачення положень статті 53 Господарського процесуального кодексу України та статті 23 Закону України "Про прокуратуру" дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво у суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави лише у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.

Поняття "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах" означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом відповідно до статей 6, 7, 13 та 143 Конституції України може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади (пункти 4, 5 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України №3-рп/99 від 08.04.1999).

За змістом ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи його законним представником або суб'єктом владних повноважень.

З огляду на викладене, прокурор, звертаючись до суду в інтересах держави повинен навести причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб'єктом, і які є підстави для звернення прокурора до суду, а суд зобов'язаний перевірити такі.

У даній справі, звертаючись з позовом в інтересах держави в особі Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області, як органу місцевого самоврядування до повноважень якого входить фінансування видатків місцевих бюджетів, прокурор, з огляду на положення Закону України "Про публічні закупівлі", ст. ст. 3, 23 Бюджетного кодексу України зазначив про порушення при укладенні додаткових угод до договору про закупівлю вимог Закону України "Про публічні закупівлі", які призводять до неефективного використання бюджетних коштів, що порушує інтереси держави та територіальної громади у сфері формування та використання фінансових ресурсів, контролю за ефективним використанням бюджетних коштів, що в свою чергу становить державний та суспільний інтерес.

Тобто, звернення прокурора до суду у цій справі спрямоване на дотримання встановлених Конституцією України принципів верховенства права та законності, а також задоволення суспільної потреби у дотриманні вимог чинного законодавства під час витрачання бюджетних коштів.

Так, місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст (ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Згідно зі статтею 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування, зокрема, управляють майном, що є в комунальній власності.

Схожі положення містяться і в ч. 3 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", відповідно до якої територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти.

У статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що до повноважень селищної ради належить, зокрема, розгляд прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету; прийняття рішень щодо здійснення місцевих запозичень, щодо передачі коштів з відповідного місцевого бюджету.

Відповідно до ст. 22 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів, що уповноважені на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань та здійснення видатків бюджету, зобов'язані ефективно та раціонально використовувати бюджетні кошти, чим сприяти недопущенню порушень інтересів держави у бюджетній сфері.

Тобто з огляду на вищезазначене Наркевицька селищна рада Хмельницького району Хмельницької області є органом, що наділений повноваженнями щодо розпорядження коштами місцевого бюджету. Правомірне та раціональне використання бюджетних коштів становить інтерес територіальної громади в особі Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області.

При цьому оскільки закупівля електроенергії за договором №ФПК-НСР-2023-01 від 02.01.2023 здійснювалась за рахунок коштів місцевого бюджету, а укладання додаткових угод, як зазначає прокурор, призвело до зайвих витрат бюджетних коштів, які належать територіальній громаді, уповноваженим органом захищати інтереси держави та територіальної громади в спірних правовідносинах є насамперед Наркевицька селищна рада Хмельницького району Хмельницької області, а стягнення коштів є ефективним способом захисту та забезпечить відновлення порушених прав позивача.

Правова позиція щодо правомірності стягнення безпідставно отриманих коштів за незаконними правочинами на користь органу місцевого самоврядування викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.06.2023 у справі № 905/1907/21 та у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 09.08.2023 у справі № 924/1283/21.

У постанові від 28.09.2022 у справі №483/448/20 Велика Палата Верховного Суду наголосила, що прокурор може звертатися до суду в інтересах держави в особі органу державної влади чи місцевого самоврядування, зокрема, тоді, коли цей орган є стороною правочину, про недійсність якого стверджує прокурор. Оскільки таку позовну вимогу вправі заявити, зокрема, будь-яка сторона правочину, відповідний орган може бути позивачем.

Крім того, судом враховується, що закон не зобов'язує прокурора подавати позов в особі усіх органів, які можуть здійснювати захист інтересів держави у спірних відносинах і звертатися з позовом до суду. Належним буде звернення в особі хоча б одного з них (такий висновок міститься в постановах Верховного Суду від 18.06.2021 у справі №927/491/19, від 25.02.2021 у справі №912/9/20, від 19.08.2020 у справі №923/449/18).

Суд зважає на те, що захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні суб'єкти владних повноважень (органи державної влади, органи місцевого самоврядування або інші суб'єкти владних повноважень, до компетенції яких віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах), а не прокурор, між тим для того щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідного суб'єкта владних повноважень, який всупереч вимог закону не здійснює захисту або робить це неналежно. Прокурор не може вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати належного суб'єкта владних повноважень, який може і бажає захищати інтереси держави.

Отже, прокурор, звертаючись до суду з позовом, повинен обґрунтувати та довести бездіяльність компетентного органу.

Бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Як зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18, звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме: подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.

Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого незвернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду у справі №912/2385/18 від 26.05.2020.

З матеріалів справи слідує, що прокурор листом від 22.01.2025, в якому, проаналізувавши умови договору про постачання електричної енергії споживачу №ФПК-НСР-2023-01 від 02.01.2023, укладеного між Наркевицькою селищною радою та ТОВ "Фінансово-промислова компанія "Ресурсгруп", додаткових угод до нього, повідомив про порушення ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" при здійсненні закупівель за державні кошти, що можуть завдати шкоди економічним інтересам держави у вигляді незаконних витрат бюджетних коштів та просив надати інформацію чи вживались та чи будуть вживатися Наркевицькою селищною радою заходи, спрямовані на визнання недійсними додаткових угод до договору на постачання електричної енергії і стягнення надмірно сплачених коштів.

Наркевицька селищна рада у відповідь (лист від 27.01.2025), посилаючись на відсутність бюджетних асигнувань на сплату судового збору та відсутність у штаті посади юриста, повідомила, що радою не вживались та не будуть вживатись заходи, спрямовані на визнання недійсними додаткових угод до договору на постачання електричної енергії.

З наведеного слідує, що позивач з урахуванням обізнаності про порушення інтересів держави, територіальної громади, на які вказує прокурор, на такі порушення не відреагував, заходів захисту вказаних інтересів, зокрема у судовому порядку, не вжив. Невжиття таких заходів за умови обізнаності про наявність відповідного порушення, про що свідчить вищенаведене листування прокурора з позивачем, стало підставою для звернення прокурора в інтересах держави в особі позивача до суду з цим позовом.

При цьому, наявності підстав для представництва прокурором інтересів держави у суді позивачем не заперечено.

Така бездіяльність позивача як компетентного органу, який здійснює відповідні повноваження у сфері спірних правовідносин, є самостійною юридичною особою, однак який незалежно від причини не здійснює захисту інтересів держави в судовому порядку, виключає можливість трактування прокурора як альтернативного суб'єкта звернення до суду, що замінює компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави. У цьому випадку прокурор виконує саме субсидіарну роль, замінюючи в судовому провадженні позивача, який усупереч вимогам закону не здійснює захисту інтересів держави.

Наведені вище обставини щодо обізнаності позивача з порушенням інтересів держави, територіальної громади, зважаючи на характер наданих ним відповідей на лист прокурора, свідчать про встановлення обставин, за яких порушення відповідачами інтересів держави супроводжується неналежним виконанням уповноваженим органом функцій з їх захисту, що призводить до виникнення у прокурора не лише права, а й обов'язку вжити заходів з представництва інтересів держави в суді.

Вказане відповідно до ст. 53 Господарського процесуального кодексу України, статті 23 Закону України "Про прокуратуру" є підставою для захисту інтересів держави в особі позивача шляхом пред'явлення цього позову. Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 15.10.2019 у справі №903/129/18.

Водночас, у підтвердження дотримання прокурором порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" для звернення до суду з відповідним позовом, у матеріали справи надано повідомлення (від 11.03.2025), адресоване позивачу, про намір здійснювати представництво в суді законних інтересів держави в особі позивача шляхом пред'явлення відповідного позову до суду.

Щодо суті позовних вимог про визнання недійсними додаткових угод №1 від 30.01.2023, №6 від 04.09.2023, №7 від 12.10.2023 до договору постачання електричної енергії споживачу №ФПК-НСР-2023-01 від 02.01.2023.

Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання правочину недійсним.

За приписами ст. 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним (ст. 204 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч.1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин) (ч. 3 ст. 215 ЦК України).

Статтею 203 ЦК України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

При цьому суд виходить з того, що вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин.

Як убачається з позовних вимог, предметом позову є визнання недійсними додаткових угод №1 від 30.01.2023, №6 від 04.09.2023, №7 від 12.10.2023 до договору постачання електричної енергії споживачу №ФПК-НСР-2023-01 від 02.01.2023, укладеного між сторонами за результатами проведення процедури публічних закупівель.

Згідно з ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Статтею 11 ЦК України унормовано, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Стаття 627 ЦК України передбачає, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Одночасно, правові та економічні засади закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначає Закон України "Про публічні закупівлі".

Метою вказаного Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Положеннями ч. 1 ст. 5 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.

У статті 1 Закону України "Про публічні закупівлі" зазначено, що договір про закупівлю - це господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.

Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (ч. 1 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі").

Згідно зі ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Відповідно до ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

З матеріалів справи слідує, що 02.01.2023 за результатами проведення процедури закупівлі UA-2022-12-09-003958-a на підставі умов тендерної документації між Наркевицькою селищною радою Хмельницького району Хмельницької області, як споживачем, та товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансово-промислова компанія "Ресурсгруп", як постачальником, укладено договір №ФПК-НСР-2023-01 про постачання електричної енергії споживачу, відповідно до якого постачальник продає споживачу із 01.01.2023 до 31.12.2023 товар "код ДК 021:2015 - 09310000-5 Електрична енергія (Електрична енергія)" для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (п. 2.1 договору).

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч. 1 ст. 628 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Згідно з ч. 4 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції / пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі / спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та / або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції / пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

Положеннями п. п. 5.1, 5.2 Договору, укладеного між сторонами, передбачено, що ціна цього договору становить 2332028,80 грн, в т. ч. ПДВ 388671,16 грн, з яких за рахунок місцевого бюджету 2332028,80 грн, за рахунок власного бюджету 0,00 грн (п. 5.1 договору). Ціна за одиницю товару визначається у додатку №1 до договору "Комерційна пропозиція Постачальника".

У додатку №1 до Договору - "Комерційна пропозиція постачальника" сторони погодили: кількість електричної енергії - 400000 кВт/год, ціна товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 3,24833333 грн за кВт/год, тариф на передачу без ПДВ - 0,34564 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,26442 грн, базову ціну товару без ПДВ, з тарифом на передачу та тарифом на розподіл - 4,85839333 грн (всього з ПДВ - 2332028,80 грн).

При цьому у п. п. 1.1., 1.2. додатку зазначено, що у відповідності до п. 5.3 договору тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на 01.01.2023, затверджено постановою НКРЕКП №2454 від 01.12.2021, та становить 0,34564 коп. без ПДВ; у відповідності до п. 5.4. Договору тариф на розподіл електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на 01.01.2023, затверджено постановою НКРЕКП №2611 від 17.12.2021, та становить 1,26442 коп. без ПДВ.

Тобто станом на момент підписання договору про закупівлю сторонами погоджені істотні умови - предмет, кількість, ціна, строк виконання зобов'язань за договором.

Разом з тим, у подальшому сторони договору уклали до нього оспорювану додаткову угоду №1 від 30.01.2023, у якій, відповідно до ст. ст. 651, 653, 654 ЦК України, а також пп. 7 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі" на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178, у зв'язку із зміною регульованих цін (тарифів) і нормативів на послуги з передачі та з розподілу електричної енергії, які застосовуються у договорі, збільшено базову ціну за одиницю товару на період з 01.01.2023 по 31.03.2023 (включно) на 0,144336 грн з ПДВ за рахунок збільшення вартості її складових, а саме: відповідно до постанови НКРЕКП від 21.12.2022 №1788 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на період з 01.01.2023 по 31.03.2023 на рівні 380,28 грн/МВт*год (без ПДВ), збільшити тариф на передачу на 0,041568 грн з ПДВ; відповідно до постанови НКРЕКП від 21.12.2022 №1811 "Про встановлення тарифу на послуги з розподілу електричної енергії АТ "Хмельницькобленерго" на період з 01.01.2023 по 31.03.2023 для 2-го класу напруги збільшили тариф на розподіл напруги на рівні 1350,06 грн/МВт*год, збільшено тариф на розподіл на 0,102768 грн з ПДВ.

У додатку №1 до Договору "Комерційна пропозиція постачальника" (в редакції додаткової угоди №1) кількість електричної енергії - 390336,381 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 3,24833333 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,38028 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,35006 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та тарифом на розподіл електричної енергії - 4,97867333, всього з ПДВ - 2332028,80 грн.

У п. п. 1.1., 1.2. закріплено, що відповідно до п. 5.3. Договору тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на 01.01.2023, затверджено постановою НКРЕКП від 21.12.2022 №1788 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на період з 01.01.2023 по 31.03.2023, та становить 0,38028 коп. без ПДВ; відповідно до п. 5.4. Договору тариф на розподіл електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на 01.01.2023, затверджено постановою НКРЕКП від 21.12.2022 №1811 "Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ "Хмельницькобленерго" із застосування стимулюючого регулювання" на період з 01.01.2023 по 31.03.2023 для 2-го класу напруги, та становить 1,35006 коп. без ПДВ.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною 1 ст. 525 ЦК України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

За змістом ч. ч. 2, 3 ст. 632 ЦК України зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, установлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після виконання не допускається.

Стаття 652 ЦК України передбачає, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Через зміну істотних обставин договір може бути змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) у момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

При цьому, Закон пов'язує можливість внесення змін до договору безпосередньо не з наявністю істотної зміни обставин, а з наявністю чотирьох умов, визначених ч. 2 ст. 652 ЦК України, при істотній зміні обставин (відповідна позиція неодноразово висловлювалася Верховним Судом, зокрема, у постановах у справах №911/537/19, № 916/1921/18, №926/708/18, №910/5573/19, №912/3323/20).

Тому будь-яке внесення змін до істотних умов договору розуміється законодавцем не як правило, а як виняткова, виключна ситуація, зумовлена непередбачуваними для сторін під час укладення договору обставинами.

Частиною 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції на час укладення договору) встановлено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема: 2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії; 7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.

Окрім того, в додатковій угоді №1 від 30.01.2023, якою збільшено ціну на одиницю товару, є посилання на положення пп. 7 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт, послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі" на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених Постановою КМУ від 12.10.2022 №1178, відповідно до яких істотні умови договору про закупівлю (крім договорів про закупівлю товарів, робіт та послуг для / з будівництва, ремонту та інших інженерно-технічних заходів із захисту об'єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури за основними технічними показниками, погодженими Міненерго) не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни (в редакції на час укладення додаткової угоди №1).

Аналогічні умови також закріплено у пунктах 13.6, 5.7 договору.

З аналізу вищевказаних положень законодавства та умов договору №ФПК-НСР-2023-01 слідує, що внесення змін до договору є правомірним у разі, якщо зміна тарифу на передачу та розподіл електричної енергії відбулася вже після укладення договору про закупівлю електричної енергії.

У той же час, постанова НКРЕКП №1788 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії ПрАТ "НЕК "Укренерго" та постанова НКРЕКП № 1811 "Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ "Хмельницькобленерго" із застосуванням стимулюючого регулювання, згідно з яких було збільшено тарифи на передачу та розподіл електричної енергії, були прийняті 21.12.2022 та набрали чинності з 01.01.2023. Зазначені постанови були оприлюднені на офіційному веб-сайті Регулятора 22.12.2022.

Окрім того, постанова НКРЕКП № 1811 встановила тарифи на послуги з розподілу електричної енергії АТ "Хмельницькобленерго", а не відповідачу.

Таким чином, на момент підписання договору №ФПК-НСР-2023-01 (02.01.2023) постанови НКРЕКП №№ 1788, 1811 від 21.12.2022 вже були прийняті та набрали чинності з 01.01.2023 і, зважаючи на визначений умовами договору період постачання електричної енергії (2023 рік), підписуючи договір та погоджуючи його істотні умови, відповідач мав оцінити можливість виконання зобов'язання щодо поставки електричної енергії на запропонованих ним умовах.

Відтак жодних змін регульованих цін (тарифів) з моменту підписання договору №ФПК-НСР-2023-01 від 02.01.2023 по дату укладення додаткової угоди № 1 від 30.01.2023 не відбулося. Отже, відсутні підстави для зміни істотних умов Договору через зміну регульованих цін (тарифів) після підписання договору (схожа позиція викладена у постанові Верховного Суду від 09.09.2025 у справі № 924/84/24).

Крім того, судом звертається увага, що ТОВ "ФПК "Ресурсгруп" листом від 30.12.2022 №6428, ще до укладення договору про постачання від 02.01.2023, повідомило споживача про зміну тарифів на послуги передачі електричної енергії згідно постанови НКРЕКП №1788 від 21.12.2022 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на 2023 рік на рівні 380,28 грн / МВт.год (без урахування ПДВ), на послуги з розподілу електричної енергії, розміри якого затверджені для кожного оператора системи розподілу (ОСР) окремими постановами НКРЕКП (постанова НКРЕКП №1811 "Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ "Хмельницькобленерго" та проінформовано про внесення відповідних змін до укладених договорів, в частині зміни встановленого тарифу на послуги з передачі та розподілу електричної енергії з 01.01.2023 року по 31.03.2023 р. (включно), шляхом укладання додаткової угоди до договору.

Таким чином додаткова угода № 1 від 30.01.2023 щодо збільшення базової ціни товару з огляду на постанови НКРЕКП №1788 від 21.12.2022 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго", постанова НКРЕКП № 1811 "Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ "Хмельницькобленерго" (п. п.1, 5 додаткової угоди №1) укладена з порушенням вимог п. 7 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", ст. 652 ЦК України, оскільки не підтверджує наявність зміни регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі в бік збільшення в період між датою укладання договору №ФПК-НСР-2023-01 від 02.01.2023 та додаткової угоди № 1 від 30.01.2023, вказані нормативи (тарифи) були відомі постачальнику до укладання договору №ФПК-НСР-2023-01 від 02.01.2023, були чинними на момент його підписання, а тому додаткова угода №1 від 30.01.2023 є такою, що укладена без належного обґрунтування, спричинила здорожчання товару та зменшення обсягів його поставки за договором, відтак підлягає визнанню недійсною в частині п. п 1, 5, відповідно до ст. ст. 203, 215 Цивільного кодексу України.

Водночас прокурором не доведено та суд не вбачає підстав для визнання недійсною додаткової угоди №1 у частині інших її пунктів, оскільки останніми врегульовано, зокрема, випадки не повернення підписаного оригіналу акта щодо купівлі - продажу електроенергії, або ненадання відмови від його підписання, зміни назви акта, питання продовження строку дії непереборної сили як підстави для розірвання договору, а також порядок подання податкової накладної. Наведеними положеннями не збільшено ціну за електричну енергію та не зменшено обсяги постачання електричної енергії, а уточнено відповідні пункти договору, що не суперечить вимогам чинного законодавства, зокрема щодо публічних закупівель.

Також судом звертається увага, що у додатковій угоді №1 зазначено, що її умови застосовуються до правовідносин, що склалися між сторонами, починаючи з 01.01.2023, в тому числі щодо ціни товару.

Однак, оскільки ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю, тому зміна ціни товару (у даному випадку електроенергії) в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається відповідно до частини третьої статті 632 ЦК України (така позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 24 січня 2024 року у справі № 922/2321/22).

З врахуванням наведеного, позовні вимоги щодо визнання недійсною додаткової угоди №1 від 30.01.2023 до договору постачання електричної енергії споживачу №ФПК-НСР-2023-01 від 02.01.2023 підлягають частковому задоволенню, в частині визнання недійсним п. п. 1, 5 додаткової угоди №1 від 30.01.2023.

Окрім того прокурор просить визнати недійсними додаткові угоди №6 від 04.09.2023, №7 від 12.10.2023, укладені до договору про постачання електричної енергії споживачу №ФПК-НСР-2023-01 від 02.01.2023, посилаючись на невідповідність умов додаткових угод положенням п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", з огляду на перевищення визначеного 10 % збільшення ціни.

Як вбачається з матеріалів справи 04.09.2023 сторони, керуючись пп. 2 п. 19 Особливостей №1178 від 12.10.2022, уклали додаткову угоду №6, у якій у зв'язку з коливанням ціни на ринку, що відбулося з моменту останнього внесення змін до договору в частині зміни ціни за одиницю товару (31.07.2023), та ціною на момент звернення постачальника (29.08.2023) з 19.09.2023 вирішили збільшити ціну за одиницю товару пропорційно збільшенню ціни на ринку та внести відповідні зміни до Договору. Як доказ в підтвердження коливання ціни зазначено довідку Хмельницької ТППУ №22-05/874 від 29.08.2023, в якій відображено, що на період з 31.07.2023 по 29.08.2023 коливання становить + 19,21%.

Відповідні зміни були внесені до додатку "Комерційна пропозиція постачальника". Зокрема, враховуючи зміни внесені додатковою угодою №5, яка передбачала поставку електроенергії з 11.08.2023 по 31.12.2023 за ціною без ПДВ, тарифів - 4,161440 грн. за кВт/год, зазначено, що з 19.09.2023 по 31.12.2023 - кількість електричної енергії - 187148,576 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 4,960853 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,4851 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,76294 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 7,208893 грн, всього з ПДВ - 8,650672 грн.

12.10.2023 між сторонами було укладено додаткову угоду №7 до договору, якою, враховуючи довідку Хмельницької ТППУ №22-05/1087 від 10.10.2023, в якій зазначено, що на період з 04.09.2023 по 10.10.2023 коливання становить + 19,28%, з посиланням на коливання ціни на ринку, що відбулося з моменту останнього внесення змін до Договору в частині зміни ціни за одиницю товару (04.09.2023), та ціною на момент звернення постачальника (10.10.2023) з 01.11.2023 вирішено збільшити ціну за одиницю товару пропорційно збільшенню ціни на ринку та внести відповідні зміни до Договору.

Відповідні зміни з цього періоду також внесено у додаток "Комерційна пропозиція", зокрема, період 19.09.2023 - 30.09.2023 - 3029 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 4,960853 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,4851 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,76294 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 7,208893 грн, всього з ПДВ - 8,6506720 грн; кількість електричної енергії в період 01.10.2023 - 31.10.2023 - 10000 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 4,960853 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,4851 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,76294 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 7,208893 грн, всього з ПДВ - 8,6506720 грн; кількість електричної енергії в період 01.11.2023 - 31.12.2023 - 155054,081 кВт/год, ціна товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 5,917305 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,4851 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,76294 грн, базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу та з тарифом на розподіл електричної енергії - 8,165345 грн, всього з ПДВ - 9,7984140 грн.

Згідно з пп. 2 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі" на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1178 від 12.10.2022, (в редакції, чинній на момент укладення оспорюваних угод), істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпункту 13 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.

Суд зазначає, що відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 41 "Про публічні закупівлі" істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадку, зокрема збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.

Верховний Суд у постанові від 18.06.2021 у справі №927/491/19 висловив правову позицію, що закріплення можливості сторін змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10% є запобіганням ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника.

Тобто, передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим.

При цьому у будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у ст. 652 ЦК України та п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі. В іншому випадку не досягається мета вищевказаного Закону, яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку (правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного суду від 24.01.2024 у справі №922/2321/22, постановах Верховного Суду від 06.02.2025 №916/747/24, від 13.04.2023 у справі 3916/2536/22, від 07.12.2022 у справі №927/189/22, від 22.06.2022 у справі 3917/491/21, від 07.09.2022 у справі 3927/1058/21 від 18.06.2021 у справі 3927/491/19 ).

Такий правовий висновок викладений також у постанові від 21.11.2025 у справі №920/19/24, в якій Велика Палата Верховного Суду зазначила, що визначене законодавцем відсоткове значення обмеження суми є граничним (пороговим) і відповідний ліміт зміни ціни слід враховувати при кожному внесенні змін до договору про закупівлю, а не застосовувати щоразу до кожного окремого випадку внесення змін. Іншими словами, це означає, що сукупне значення збільшення ціни при послідовних змінах до договору (у разі коливання ціни товару на ринку) не може перевищувати нормативно закріпленого 10 % значення для зміни ціни, визначеної в договорі про закупівлю.

Інший підхід до розуміння положень п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону №922-VIII, який передбачає щоразу з кожним внесенням змін можливість збільшення ціни договору до 10 %, тобто можливість необмеженого збільшення ціни (понад 10% ціни договору закупівлі) при незмінному загальному розмірі суми закупівлі, може призвести до нівелювання мети законодавчого регулювання процедур закупівлі, адже відкриває шлях до маніпулювання учасниками загальною вартістю пропозицій, внаслідок чого відкривається можливість під час процедури усунути конкурентів, запропонувавши найнижчу ціну, та після укладення договору підвищити ціну до рівня економічно обґрунтованої.

Укладення додаткових угод до договору про закупівлю щодо зміни ціни на товар із урахуванням подібного підходу спотворюватиме результати торгів та зводитиме нанівець економію, яку було отримано під час підписання договору, та, як наслідок, робитиме результат закупівлі невизначеним й зумовлюватиме неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та ст. 5 Закону №922-VIII.

Окрім того, збільшення ціни може призвести до того, що кількість товарів настільки зменшиться, що виконання договору закупівлі в такому обсязі не відповідатиме господарській меті укладення замовником договору закупівлі.

До того ж застосування підходу, який передбачає можливість збільшувати ціну за одиницю товару більше ніж на 10 % пропорційно збільшенню ціни товару на ринку, у разі коливання ціни цього товару, спотворюватиме принцип добросовісної конкуренції серед учасників.

Велика Палата Верховного Суду, беручи до уваги усталену та послідовну судову практику, зауважила, що зміна тлумачення зазначеної норми та запровадження протилежного підходу щодо можливості неодноразового збільшення ціни товару на 10% при кожному внесенні змін до договору про закупівлю більше нагадує власне зміну цієї норми та, як наслідок, порушуватиме принцип правової визначеності.

Також, дотримуючись наведених висновків, Верховний Суд у постанові від 03.02.2026 у справі №906/607/24 зазначив, що у ст. 41 Закону України Про публічні закупівлі» передбачена можливість внесення змін до договору про закупівлю у разі збільшення ціни товару, однак за умови, що сукупне значення збільшення ціни при послідовних змінах до договору не повинне перевищувати нормативно визначеного граничного (порогового) відсоткового значення суми, визначеної в договорі про закупівлю, а не застосовуватися щоразу до кожного окремого випадку внесення змін. Такі послідовні зміни не повинні спрямовуватися на ухиляння від виконання положень цієї норми.

Інший підхід до розуміння положень п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», який передбачає щоразу з кожним внесенням змін можливість збільшення ціни договору до 10 %, тобто можливість необмеженого збільшення ціни (понад 10 % ціни договору закупівлі) при незмінному загальному розмірі суми закупівлі, може призвести до нівелювання мети законодавчого регулювання процедур закупівлі, адже відкриває шлях до маніпулювання учасниками загальною вартістю пропозицій, внаслідок чого відкривається можливість під час процедури усунути конкурентів, запропонувавши найнижчу ціну, та після укладення договору підвищити ціну до рівня економічно обґрунтованої.

Укладення додаткових угод до договору про закупівлю щодо зміни ціни на товар із урахуванням подібного підходу спотворюватиме результати торгів та зводитиме нанівець економію, яку було отримано під час підписання договору, та, як наслідок, робитиме результат закупівлі невизначеним й зумовлюватиме неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та 5 Закону України "Про публічні закупівлі". Крім того, збільшення ціни може призвести до того, що кількість товарів настільки зменшиться, що виконання договору закупівлі в такому обсязі не відповідатиме господарській меті укладення замовником договору закупівлі. Застосування підходу, який передбачає можливість збільшувати ціну за одиницю товару більше ніж на 10 % пропорційно збільшенню ціни товару на ринку, у разі коливання ціни цього товару, спотворюватиме принцип добросовісної конкуренції серед учасників.

Отже, зміна умов договору про закупівлю щодо збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10% не допускається, зокрема, у випадку закупівлі бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.

Крім того, внесення змін до договору про закупівлю щодо ціни товару повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.

Відповідно до сталих висновків Верховного Суду кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених у ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо (постанови Великої Палати Верховного Суду від 21.11.2025 у справі № 920/19/24, Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13.10.2020 у справі № 912/1580/18, від 02.12.2020 у справі № 913/368/19, від 11.05.2023 у справі № 910/17520/21).

Тобто сам факт збільшення ціни товару на ринку не обов'язково тягне підвищення ціни на аналогічний товар, який є предметом договору.

Постачальнику необхідно не лише довести підвищення ціни на товар на ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі, він також повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник також повинен довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції) (аналогічні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 16.02.2023 у справі №903/366/22, від 23.11.2023 у справі №917/1009/22).

Суд зазначає, що кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених у ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо.

Як коливання ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни товару на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період укладання договору і до внесення відповідних змін до нього.

Водночас, на підтвердження факту коливання ціни на товар, у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почали змінюватися ціни на ринку, - як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявність коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження.

Законом №922-VIII не передбачено форму / вигляд інформації щодо такого коливання, внесення змін до договору про закупівлю можливе у випадку саме факту коливання ціни такого товару на ринку та повинно бути обґрунтованим і документально підтвердженим (позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06.02.2025 у справі № 916/747/24).

Враховуючи вищенаведене, висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 11.02.2026 у справі №906/607/24, відповідно до яких довідка про коливання ціни має відображати ціну станом на дату укладення договору, ринкову ціну станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, (як у бік збільшення, так і у бік зменшення), а також ціну станом на дату укладення додаткової угоди, суд зазначає, що надані відповідачем довідки Хмельницької торгово-промислової палати № 22-05/874 від 29.08.2023 та № 22-08/1087 від 10.10.2023 не відображають необхідної інформації, та відповідно не підтверджують коливання ціни, як передбачено законодавством.

При цьому слушними є аргументи прокурора, що відповідні довідки, надані відповідачем, не можуть підтверджувати коливання цін у бік збільшення, оскільки оспорюваними угодами змінені ціни застосувались, відповідно, з 19.09.2023, у той час як додаткова угода №6 укладена 04.09.2023, з 01.11.2023, в той час як угода №7 укладена 12.10.2023.

Разом з тим, суд не бере до уваги довідку Хмельницької ТПП №22-05/663 від 12.06.2024, надану прокурором, оскільки у ній зазначено про коливання цін, виходячи із індексу базових цін електричної енергії на ринку РДН для Об'єднаної енергосистеми України, у той час як договором передбачено, що зміна ціни за одиницю товару без врахування тарифів та встановлення щомісячної ціни поставки товару без врахування тарифів здійснюється, виходячи з коливання ціни на ринку товару, а саме, зміни середньозваженої ціни на ринку на добу на перед (РДН).

Як слідує із матеріалів справи, внаслідок підписання додаткової угоди №6 від 04.09.2023 базову ціну за одиницю товару - кВт/год електроенергії (без ПДВ) було збільшено на 52,7 % від початкової ціни (3,24833333 грн - у договорі, 4,960853 грн. в додатковій угоді №6) визначеної при укладенні договору про закупівлю, а внаслідок підписання додаткової угоди №7 від 12.10.2023 - на 82,1 % (5,917305 грн), а всього вартість товару відповідно збільшено на 78,05 % (4,85839333 грн - 8,6506720 грн) згідно з додатковою угодою №6 та на 101% відповідно до додаткової угоди №7 (стало 9,7984140 грн), що суперечить п. 2 ч.5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Крім того, судом звертається увага, що додатковою угодою №6 збільшено ціну товару відносно додатковою угоди №5 на 12,47% , а додатковою угодою № 7 відносно додаткової угоди № 6 на 13,26 %

Щодо аргументів відповідача про застосування норм Закону України "Про публічні закупівлі" з урахуванням Особливостей, визначених постановою Кабінетом Міністрів України від № 1178, судом враховуються висновки Верховного Суду, в яких, зокрема, зазначено, що вказаною постановою №1178 Кабінет Міністрів України встановив певні особливості здійснення закупівель товарів замовниками, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", під час дії воєнного стану, основна мета яких є вжиття заходів щодо забезпечення захищеності саме замовників від воєнних загроз.

Разом з тим така Постанова Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 не скасовує та не передбачає внесення будь-яких змін до Закону України "Про публічні закупівлі", зокрема, до норми пункту 2 частини п'ятої статті 41 вказаного Закону (схожих висновків дійшов Верховний Суд у постановах 06.02.2025 у справі №916/747/24, від 18.06.2024 у справі №922/2595/23, від 01.10.2024 у справі №918/779/23 тощо).

Відповідно, як на момент виникнення спірних правовідносин (укладення основного Договору та Додаткових угод до нього), так і на момент розгляду справи в суді норма пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" була чинною та незміною за своїм буквальним змістом. Дія такої норми на час дії воєнного стану не скасовувалась та не призупинялась.

Ураховуючи наведене вище у своїй сукупності, суд відзначає, що затвердження Кабінетом Міністрів України, у межах визначених законом повноваженнях, Особливостей здійснення публічних закупівель (Постанови №1178), не свідчить про зміну законодавства у відповідній категорії спірних правовідносин, які унормовані Законом України "Про публічні закупівлі", зокрема, пунктом 2 п'ятої статті 41, оскільки: 1) постанова Кабінету Міністрів України є підзаконним нормативно-правовим актом; 2) її зміст лише деталізує випадки для можливості зміни сторонами правочину ціни договору в порядку пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", та не встановлює іншого алгоритму розрахунку процентного співвідношення ціноутворення передбаченого даною нормою.

Схожих висновків щодо правозастосування Постанови №11778 дійшов Верховний Суд також у постанові від 28.08.2024 у справі № 918/694/23.

Отже, вищенаведеним спростовуються доводи відповідача про необхідність дотримання у спірних правовідносинах положень Особливостей, якими не встановлено можливий відсоток коливання ціни.

Відтак, укладаючи спірні Додаткові угоди № 6, № 7 та змінюючи ціну на одиницю товару, сторони договору мали керуватись імперативними приписами положень пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", з урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178.

Натомість, як свідчать обставини цієї справи, сторони, збільшивши ціну товару на більше ніж 10% від ціни, визначеної у договорі, не дотримались приписів пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", що відповідно до ст. ст. 203, 215 ЦК України є підставою для визнання таких угод недійсними.

Крім того, судом враховується Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду у справі № 927/491/19 від 18.06.2021, який у своїй постанові зазначає, що будь-який суб'єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору.

Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача 180029,83 грн як безпідставно набутих коштів за товар, який не був отриманий відповідно до умов договору, суд зазначає наступне.

Згідно ч. 1 ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.

Із наявних в матеріалах справи довідки щодо оплати за спожиту електричну енергію, актів купівлі-продажу, платіжних інструкцій, вбачається, що відповідачем передано, а позивачем прийнято упродовж строку дії договору електричну енергію загальним обсягом 225407 кВт/год, за яку сплачено 1777524 грн.

Оскільки оспорювані додаткові угоди №1 від 30.01.2023, №6 від 04.09.2023, №7 від 12.10.2023 є недійсними та не породжують правових наслідків, підстава для оплати поставленої електричної енергії за ціною, встановленою у них, фактично відпала.

Як вбачається з матеріалів справи, враховуючи вищенаведене, умови договору, додаткових угод до нього щодо ціни товару, докази щодо поставки електроенергії, її оплати, визнання недійсними додаткових угод №1 від 30.01.2023, №6 від 04.09.2023, №7 від 12.10.2023, якими збільшено загальну вартість за електричну енергію, замовником надмірно сплачено 180029,83 грн.

Отже, відповідач безпідставно отримав кошти на загальну суму 180029,83 грн, які останній зобов'язаний повернути позивачу в силу приписів ст. ст. 216, 1212 ЦК України, так як підстава їх набуття відпала.

Аналогічний підхід щодо правозастосування ст. ст. 216, 1212 ЦК України викладений у постановах Верховного Суду від 05.03.2024 у справі №927/68/23, від 26.03.2024 у справі № 927/373/22, від 03.07.2024 у справі №910/13579/23, від 12.03.2025 у справі № 924/524/24.

Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до статті 73 Господарського процесуального кодексу України: доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ст. 86 ГПК України).

З врахуванням вищенаведеного позові вимоги підлягають частковому задоволенню, а саме щодо визнання недійсними пунктів 1, 5 Додаткової угоди №1 від 30.01.2023, додаткової угоди № 6 від 04.09.2023, додаткової угоди №7 від 12.10.2023 до договору про постачання електричної енергії споживачу №ФПК-НСР-2023-01 від 02.01.2023, укладених між Наркевицькою селищною радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансово-промислова компанія "Ресурсгруп"" та стягнення 180029,83 грн. В решті позовних вимог суд відмовляє.

Судом зважається на те, що Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" у рішенні від 18.07.2006 та у справі "Трофимчук проти України" у рішенні від 28.10.2010 зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент сторін. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.

Згідно зі ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача, з врахуванням того, що спір виник внаслідок неправомірних дій останнього.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 73, 74, 86, 123, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов виконувача обов'язків керівника Волочиської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області до товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансово-промислова компанія "Ресурсгруп" про визнання недійсними додаткових угод №1 від 30.01.2023, №6 від 04.09.2023, №7 від 12.10.2023 до договору постачання електричної енергії споживачу №ФПК-НСР-2023-01 від 02.01.2023 та стягнення коштів у сумі 180029,83 грн задовольнити частково.

Визнати недійсними пункти 1, 5 додаткової угоди №1 від 30.01.2023 до договору про постачання електричної енергії споживачу №ФПК-НСР-2023-01 від 02.01.2023, укладеної між Наркевицькою селищною радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансово-промислова компанія "Ресурсгруп".

Визнати недійсною додаткову угоду №6 від 04.09.2023 до договору про постачання електричної енергії споживачу №ФПК-НСР-2023-01 від 02.01.2023, укладену між Наркевицькою селищною радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансово-промислова компанія "Ресурсгруп".

Визнати недійсною додаткову угоду №7 від 12.10.2023 до договору про постачання електричної енергії споживачу №ФПК-НСР-2023-01 від 02.01.2023, укладену між Наркевицькою селищною радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансово-промислова компанія "Ресурсгруп".

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансово-промислова компанія "Ресурсгруп"" (01004, м. Київ, вул. Червоноармійська/Басейна, буд. 1-3/2"А", код 41468654) на користь Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області (31260, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, селище Наркевичі, вул. Незалежності, буд. 2, код 04403444) кошти у сумі 180029,83 грн (сто вісімдесят тисяч двадцять дев'ять гривень 83 коп).

Видати наказ.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансово-промислова компанія "Ресурсгруп"" (01004, м. Київ, вул. Червоноармійська/Басейна, буд. 1-3/2"А", код 41468654) на користь Хмельницької обласної прокуратури (29000, м. Хмельницький, пров. Військоматський, 3, код 02911102) 12112,00 грн (дванадцять тисяч сто дванадцять гривень 00 копійок) витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ.

В решті позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.

Повне рішення складено 13.03.2026.

Суддя В.В. Виноградова