65618, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"13" березня 2026 р.м. Одеса Справа № 916/5322/25
Господарський суд Одеської області у складі судді Петренко Н.Д.,
розглянувши справу № 916/5322/25 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження
за позовом: Комунальної установи “Одесреклама» Одеської міської ради /ЄДРПОУ 25830211, адреса - 65091, Одеська обл., м. Одеса, вул. Косовська, буд. 2-Д/
до відповідача: Фізичної особи-підприємця Шекери Зінаїди Олександрівни /РНОКПП невідомий, адреса - АДРЕСА_1 /
про стягнення 10 646,55 грн
Комунальна установа “Одесреклама» Одеської міської ради /позивач, КУ “Одесреклама»/ звернулась до Господарського суду Одеської області з позовною заявою /вх. №5466/25 від 30.12.2025/ Фізичної особи-підприємця Шекери Зінаїди Олександрівни /відповідач, ФОП Шекера З.О./ про стягнення збитків у вигляді витрат за вимушене проведення демонтажу та транспортування протиправно розміщених рекламних засобів у сумі 1 300,00 грн. (одна тисяча триста гривень 00 коп.) та збитків у вигляді витрат на зберігання демонтованих рекламних засобів у сумі 9 346,55 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неправомірне розміщення відповідачем рекламних засобів, вивіски та невиконання припису робочого органу щодо їх демонтажу власними силами відповідача, внаслідок чого КУ “Одесреклама» зазнала збитків у вигляді витрат на демонтаж, транспортування та зберігання рекламних засобів, які підлягають відшкодуванню.
Позов пред'явлено на підставі ст. ст. 11, 15, 16, 22, 509 Цивільного кодексу України, Закону України “Про рекламу», Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 2067 від 29.12.2003, Правил розміщення зовнішньої реклами в місті Одесі (Правила № 434), Правила благоустрою території міста Одеси (Правила - №1631), Порядок розміщення вивісок на території міста Одеси (Порядок № 178), затверджених Виконавчим комітетом Одеської міської ради.
Ухвалою суду від 12.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/5322/25; постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку ст. ст. 257-252 ГПК України без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження.
До повноважень господарських судів не віднесено з'ясування фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб-учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.
Ухвала суду по справі № 916/5322/25 про відкриття провадження у справі від 12.01.2026 направлялась учасникам справи в порядку, визначеному положеннями Господарського процесуального кодексу України, зокрема відповідачу, за адресою, вказаною в позовній заяві (Одеська обл., Овідіопольський р-н, смт Таїрове, вул. 40 років Перемоги, буд. 46, кв. 74), про що свідчить відтиск штампу вихідної кореспонденції на зворотньому боці другої сторінки цих ухвал з зазначенням адреси відповідача, рекомендованим листом з повідомленням про вручення з позначкою на конверті «Судова повістка».
Відповідно до п. 4 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
09.02.2026 на адресу суду повернуто рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення відповідачу з ухвалою суду від 12.01.2026 з відміткою відділення поштового зв'язку Укрпошта - "адресат відсутній за вказаною адресою" від 17.01.2026.
Суд звертає увагу, що положеннями ч. 7 ст. 120 ГПК України визначено, що учасники судового засідання зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.
У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою в вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за відповідною адресою не проживає.
Отже, у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв'язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії. Сам лише факт не отримання скаржником кореспонденції, якою суд, з додержанням вимог процесуального закону, надсилав ухвалу для вчинення відповідних дій за належною адресою та яка повернулася в суд у зв'язку з її неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною не виконання ухвали суду, оскільки зумовлено не об'єктивними причинами, а суб'єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на його адресу (аналогічна правова позиція викладена в постанові Касаційного господарського суду Верховного Суду у справі № 910/15442/17 від 16.05.2018 року).
Також необхідно зазначити, що за змістом ст. 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі.
Ухвалу Господарського суду Одеської області від 12.01.2026 було оприлюднено у Єдиному державному реєстрі судових рішень, а тому відповідач міг ознайомитися з текстом цієї ухвали.
Оскільки відповідач по справі не надав суду відзив на позовну заяву у строк, встановлений судом, суд в порядку ч. 9 ст. 165 ГПК України вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення заявлених позовних вимог, виходячи з наступного.
Як встановлено при безпосередньому дослідженні доказів, позивач Комунальна установа «Одесреклама» Одеської міської ради (КУ «Одесреклама») відповідно до Статуту створена шляхом перетворення Комунального підприємства «Одесреклама» Одеської міської ради (КП «Одесреклама) відповідно до чинного законодавства України.
У відповідності до п. 1.5. Правил розміщення зовнішньої реклами в місті Одесі, затверджених рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради №434 від 22.04.2008 КУ «Одесреклама» - Комунальна установа «Одесреклама» Одеської міської ради, створена для реалізації господарської компетенції органів місцевого самоврядування у сфері зовнішньої реклами, виконання інших завдань та функцій, визначених цими Правилами, іншими актами органів місцевого самоврядування та міського голови.
Комунальна установа «Одесреклама» Одеської міської ради є уповноваженою особою власника місць розміщення рекламних засобів комунальної власності територіальної громади м. Одеси у сфері укладання договорів на право тимчасового користування місцями для розташування рекламних засобів.
Згідно п. 4.1. Правил №434, КУ «Одесреклама»: забезпечує повноту надходжень до бюджету міста Одеси плати за тимчасове користування місцями для розміщення рекламних засобів, що перебувають у комунальній власності територіальної громади м. Одеси; укладає договори з розповсюджувачами зовнішньої реклами на право тимчасового користування місцями для розміщення рекламних засобів у випадках, передбачених цими Правилами; здійснює, в тому числі за направленням робочого органу, обстеження місць розміщення рекламних засобів щодо відповідності виданим дозволам, дотримання вимог цих Правил, Концепції розвитку зовнішньої реклами у місті Одесі, схем комплексного розміщення зовнішньої реклами та надає робочому органу матеріали фіксації відповідних порушень; на підставі направлення робочого органу організовує та/або здійснює власними силами у встановленому порядку демонтаж протиправно розміщених рекламних засобів; організовує або здійснює власними силами утилізацію демонтованих рекламних засобів у передбаченому пунктом 13.10 цих Правил порядку; забезпечує виготовлення та/або розміщення соціальної реклами та інформації соціальної спрямованості; виконує інші завдання та функції, передбачені законодавчими актами, цими Правилами, іншими актами органів місцевого самоврядування та міського голови.
Статутом КУ «Одесреклама» передбачено, що основною метою установи є задоволення міських, суспільних потреб шляхом реалізації господарської компетенції органів місцевого самоврядування в галузі формування сучасного міського дизайну, у тому числі у сфері зовнішньої реклами.
У відповідності до п. 2.2. Статуту КУ «Одесреклама» завданнями установи є, зокрема:- демонтаж у встановленому порядку засобів зовнішньої реклами та вивісок (пп. 2.2.7.).
Судом встановлено, що 19.07.2023 року в ході проведення обстеження місць розміщення зовнішньої реклами головним фахівцем відділу інспекційної роботи КУ «Одесреклама» Вороненко О.І. встановлено, що Фізична особа-підприємець Шекера Зінаїда Олександрівна (далі ФОП Шекера З.О., відповідач) за адресою: м. Одеса, проспект Свободи, 32, без дозволів на розміщення зовнішньої реклами розміщує наступні рекламні засоби:
1) рекламний засіб на фасаді розміром 1,5 м х 1,1 м х 1 сторону у кількості 2 шт.;
2) рекламний засіб на фасаді розміром 1 м х 1 м х 1 сторону у кількості 1 шт.;
3) рекламний засіб на фасаді розміром 1,2 м х 2 м х 1 сторону у кількості 1 шт.;
4) вивіска розміром 0,5 м х 3 м х 1 сторону у кількості 1 шт., про що складено акт фіксації № 004212/23 від 19.07.2023.
Позивач зазначає, що при складанні Акту фіксації № 004212/23 від 19.07.2023 по факту розміщення рекламних засобів без дозволів на розміщення зовнішньої реклами за адресою: м. Одеса, проспект Свободи, 32 головним фахівцем відділу інспекційної роботи КУ «Одесреклама» Вороненко О.І. від працівника відповідача було отримано інформацією, що саме відповідач здійснює підприємницьку діяльність на даному об'єкті та рекламні засоби належать йому, вказана інформація була підтверджена копіями документів на здійснення підприємницької діяльності оформленими на ФОП Шекера З.О. наданими працівником для огляду.
На підставі акта фіксації № 004212/23 від 19.07.2023, Управлінням реклами Одеської міської ради складено приписи про усунення порушень № 01-20/4383 від 26.07.2023 та № 01-20/4384 від 26.07.2023 з вимогою здійснити демонтаж конструкцій протягом п'яти днів з моменту отримання даного припису. Приписи було отримано відповідачем, що підтверджується особистим підписом та датою вручення 29.07.2023.
Приписи Управління реклами Одеської міської ради про усунення порушень не оскаржено в судовому порядку, не визнано протиправними і не скасовано, отже, вони є чинними і підлягають обов'язковому виконанню.
Відповіді на припис від відповідача не надходило, вимоги щодо самостійного демонтажу протиправних рекламних засобів відповідачем не були виконані.
У зв'язку з невиконанням вимог припису у встановлений термін Управління реклами Одеської міської ради видало направлення КУ «Одесреклама» №104/01-21 від 08.11.2023 на проведення демонтажу протиправно розміщених рекламних конструкцій (копія додається).
Згідно із п. 13.1. Правил № 434 передбачено, що демонтаж рекламних засобів здійснюється КУ «Одесреклама» за направленням робочого органу. Для виконання цих функцій підприємство може використовувати послуги суб'єктів господарювання на підставі відповідних договорів.
Відповідно до акту проведення демонтажу №524 від 16.11.2023 КУ «Одесреклама» здійснила демонтаж рекламних засобів: рекламний засіб на фасаді (банер) розміром 1,5 м х 1 м х 1 сторону у кількості 2 шт.; рекламний засіб на фасаді (банер) розміром 1 м х 1 м х 1 сторону у кількості 1 шт.; рекламний засіб на фасаді розміром 1,2 м х 2 м х 1 сторону у кількості 1 шт.; вивіска розміром 3,2 м х 0,7 м х 1 сторону у кількості 1 шт., за адресою: м. Одеса, проспект Свободи, 32.
Послуги із демонтажу та транспортування рекламних конструкцій відповідно до договору №23/12/07 від 12.07.2023 року були надані КУ «Одесреклама» ФОП Свєтлова В.Г.
30.08.2023 року демонтовані рекламні засоби силами ФОП Свєтлова В.Г. було транспортовано до приміщень складу, які КУ «Одесреклама» орендувало та продовжує орендувати у ТОВ «Приватний Двір» (попередня назва ТОВ «Колгоспний Двір») на підставі договорів АР-2-23 від 10.02.2023 року, АР-2/24 від 20.02.2024 року та АР-2/25 від 10.02.2025 року для подальшого зберігання.
Судом встановлено, що предметом позову у даній справі є стягнення збитків у вигляді витрат за вимушене проведення демонтажу та транспортування протиправно розміщених рекламних засобів у сумі 1 300,00 грн та зберігання демонтованих рекламних засобів у сумі 9 346,55 грн.
Згідно із п. 13.1. Правил № 434 передбачено, що демонтаж рекламних засобів здійснюється КУ «Одесреклама» за направленням робочого органу.
Для виконання цих функцій підприємство може використовувати послуги суб'єктів господарювання на підставі відповідних договорів.
У зв'язку із відсутністю на балансі КУ «Одесреклама» спеціалізованої техніки та обладнання, а також відповідних посад у штатному розписі, установа здійснює закупівлю послуг демонтажу та транспортування рекламних конструкцій за замовленнями.
Так, 12.07.2023 р. за результатам відкритих торгів між КУ «Одесреклама» та Фізичною особою-підприємцем Свєтлова Валентина Григорівна укладено договір № 23/12/07 від 12.07.2023 року, предметом якого є надання Виконавцем комплексних інженерних послуг, ДК 021:2015-71340000-3 (послуги з демонтажу та транспортування рекламних конструкцій за замовленнями послуги), Замовник зобов'язався прийняти та оплатити такі послуги в порядку та на умовах, визначених цим Договором.
Також попередньо у 2023 році був укладений аналогічний договір № 23/04/05 від 04.05.2023, також з ФОП Свєтлова В.Г.
У відповідності до п. 1.2. даного Договору найменування, кількість та ціна послуг, що надаються згідно з цим Договором, визначені у Таблиці цін демонтажу та транспортування рекламних конструкцій за замовленнями (Додаток № 1 до Договору).
Таким чином, вартість демонтажу та транспортування визначається типом та площею рекламної конструкції, що демонтується відповідно до цін визначених у договорі.
Щодо розрахунку вартості демонтажу та транспортування пояснюємо, що розрахунок зроблено виходячи із типу та площі рекламної конструкції яку демонтовано на підставі даних зазначених в актах демонтажу, відповідно до цін визначених для таких видів рекламних засобів в Додатку 1 до Договорів.
Вартість послуг демонтажу КУ «Одесреклама» було сплачено ФОП Свєтлова Валентина Григорівна згідно Акта №231207/1 наданих послуг від 05.09.2023, Акта №231207/2 наданих послуг від 18.09.2023, Акта №231207/3 наданих послуг від 16.10.2023, Акта №231207/4 наданих послуг від 23.10.2023, Акта №231207/5 наданих послуг від 14.11.2023, Акта №231207/6 наданих послуг від 07.12.2023, Акта №231207/7 наданих послуг від 21.12.2023, що підтверджується платіжними дорученнями, що додаються.
Проведення демонтажу рекламних засобів у серпні 2023 року підтверджується підписаним сторонами Актами приймання-передачі наданих послуг та платіжними дорученнями згідно яких КУ «Одесреклама» сплатила на рахунок ФОП Свєтлової В.Г. кошти за надані послуги згідно договору, у тому числі за демонтаж конструкцій відповідача.
Оскільки у КУ «Одесреклама» немає власних складських приміщень для зберігання демонтованих рекламних засобів, такі приміщення позивач орендує відповідно до договору.
Між КУ «Одесреклама» (Орендар) та ТОВ «Колгоспний Двір» (Орендодавець) було укладено договір оренди №АР-2-23 від 10.02.2023 року, договір оренди № АР-2/22024 від 20.02.2024 року, та 10.02.2025 року договір оренди №АР-2/2025 з ТОВ «Приватний Двір» (Орендодавець).
На виконання п. 1.1. Договору АР-2-23 від 10.02.2023 року Орендодавець передав Орендареві в строкове платне користування нежитлові приміщення загальною площею 68,5 кв.м, що розташовані за адресою: 67632, Одеська обл., Біляївський р-н, с. Латівка, вул. Світла, буд. 3-Б., які КУ «Одесреклама» використовувало для зберігання демонтованих рекламних конструкцій у 2023 році.
06.03.2023 між КУ «Одесреклама» (Орендар) та ТОВ «Колгоспний Двір» (Орендодавець) було укладено додаткову угоду № 1 до договору оренди №АР-2-23 від 10.02.2023 року.
Пунктом 8.1. Договору (зі змінами) встановлено, що договір вступає в дію з дати підписання уповноваженими представниками обох сторін і діє до 31.12.2023 року.
01.09.2023 року між КУ «Одесреклама» (Орендар) та ТОВ «Колгоспний Двір» (Орендодавець) було укладено додаткову угоду № 2 до договору оренди №АР-2-23 від 10.02.2023 року.
Пунктом 3.1. Договору (зі змінами) встановлено, що розмір орендної плати орендованого приміщення на місяць становить 4104,73 грн. на місяць з урахуванням ПДВ (копія додається). 20.02.2024 року між КУ «Одесреклама» (Орендар) та ТОВ «Колгоспний Двір» (Орендодавець) було укладено договір оренди №АР-2/2024.
Згідно п. 1.1. Договору АР-2/2024 від 20.02.2024 року Орендодавець передав Орендареві в строкове платне користування нежитлові приміщення загальною площею 68,50 кв.м, що розташовані за адресою: 67632, Одеська обл., Біляївський р-н, с. Латівка, вул. Світла, буд. 3-Б, які КУ «Одесреклама» використовувало для зберігання демонтованих рекламних конструкцій у 2024 році.
Пунктом 8.1. Договору встановлено, що договір вступає в дію з дати підписання уповноваженими представниками обох сторін і діє до 31.12.2024 року, та відповідно до пункту 8.2 застосовується сторонами з 01.01.2024 року, та розмір орендної плати орендованого приміщення згідно пункту 3.1 на місяць становить 4104,73 грн. на місяць з урахуванням ПДВ.
31.05.2024 року між КУ «Одесреклама» (Орендар) та ТОВ «Колгоспний Двір» (Орендодавець) було укладено додаткову угоду № 1 до договору оренди №АР-2/2024 від 20.02.2024 року (копії додаються).
Згідно п. 1.1 додатковій угоді № 1 від 31.05.2024 року до Договору № АР-2/2024 від 20.02.2024 року Орендодавець передав Орендареві в строкове платне користування нежитлові приміщення загальною площею 150,00 кв.м, що розташовані за адресою: 67632, Одеська обл., Біляївський р-н, с. Латівка, вул. Світла, буд. 3-Б, які КУ «Одесреклама» використовувало для зберігання демонтованих рекламних конструкцій у 2024 році.
Пунктом 3.1. Договору (зі змінами) встановлено, що розмір орендної плати на місяць становить 9000,00 грн. на місяць з урахуванням ПДВ.
У відповідності до п. 3.4. Договорів орендна плата включає в себе послуги Орендодавця щодо охорони та зберігання майна Орендаря на території Приміщення. 01.10.2024 року між КУ «Одесреклама» (Орендар) та ТОВ «Колгоспний Двір» (Орендодавець) було укладено додаткову угоду № 2, згідно якої були внесені зміни до договору оренди №АР-2/2024 від 20.02.2024 року, а саме змінено назву Орендодавця на ТОВ «Приватний двір».
Відповідно п.1.2 додаткової угоди № 2 від 01.10.2024 року, внесені зміни до п. 1.1 Договору, згідно якого Орендодавець передав Орендареві в строкове платне користування нежитлові приміщення загальною площею 216,5 кв.м, що розташовані за адресою: 67632, Одеська обл., Біляївський р-н, с. Латівка, вул. Світла, буд. 3-Б, які КУ «Одесреклама» використовувало для зберігання демонтованих рекламних конструкцій у 2024 році.
Пунктом 1.3 внесені зміни до п. 3.1. Договору та встановлено, що розмір орендної плати на місяць становить 13000,00 грн. на місяць з урахуванням ПДВ. 10.02.2025 року між КУ «Одесреклама» (Орендар) та ТОВ «Приватний Двір» (Орендодавець) було укладено договір оренди №АР-2/2025.
Згідно п. 1.1. Договору АР-2/2025 від 10.02.2025 року Орендодавець передав Орендареві в строкове платне користування нежитлові приміщення загальною площею 216,5 кв.м, що розташовані за адресою: 67632, Одеська обл., Біляївський р-н, с. Латівка, вул. Світла, буд. 3-Б, які КУ «Одесреклама» використовувало для зберігання демонтованих рекламних конструкцій у 2025 році.
Пунктом 8.1. Договору встановлено, що договір вступає в дію з дати підписання уповноваженими представниками обох сторін і діє до 30.04.2025 року, та відповідно до пункту 8.2 застосовується сторонами з 01.01.2025 року, та розмір орендної плати орендованого приміщення згідно пункту 3.1 на місяць становить 13000,0 грн. на місяць з урахуванням ПДВ.
09.05.2025 року між КУ «Одесреклама» (Орендар) та ТОВ «Приватний Двір» (Орендодавець) було укладено договір оренди №АР-3/2025.
Згідно п. 1.1. Договору АР-2/2025 від 10.02.2025 року Орендодавець передав Орендареві в строкове платне користування нежитлові приміщення загальною площею 216,5 кв.м, що розташовані за адресою: 67632, Одеська обл., Біляївський р-н, с. Латівка, вул. Світла, буд. 3-Б, які КУ «Одесреклама» використовувало для зберігання демонтованих рекламних конструкцій у 2025 році.
Пунктом 8.1. Договору встановлено, що договір вступає в дію з дати підписання уповноваженими представниками обох сторін і діє до 31.1.2025 року, та відповідно до пункту 8.2 застосовується сторонами з 01.05.2025 року, та розмір орендної плати орендованого приміщення згідно пункту 3.1 на місяць становить 13000,0 грн. на місяць з урахуванням ПДВ.
Виходячи з розміру орендної плати та площі орендованого складу, позивач розрахував вартість одного дня зберігання 1 кв.м рекламної конструкції з 01.09.2023 року, яка складає 1,97 грн.
Таким чином, помножуючи вартість зберігання 1 кв.м. рекламного засобу на площу рекламних засобів та на кількість днів їх зберігання, позивач розрахував вартість зберігання рекламних засобів відповідача у період з 16 листопада 2023 по 28 липня 2025 року.
КУ «Одесреклама» на підтвердження понесених витрат до позовної заяви надано акти надання послуг, підписаних КУ «Одесреклама» і ТОВ «Приватний Двір» (раніше «Колгоспний Двір») та платіжні інструкції за оренду приміщення з 16 листопада 2023 по 28 липня 2025 року, що свідчать про оплату послуг оренди.
Судом досліджено наданий до позовної заяви обґрунтований розрахунок вартості демонтажу та транспортування рекламних конструкцій та обґрунтований розрахунок вартості зберігання демонтованих рекламних конструкцій, що стягуються.
Так, судом перевірено надані розрахунки та встановлено їхню правильність.
З огляду на наведене, загальна сума витрат на демонтаж, транспортування та зберігання рекламних засобів ФОП Шекера З.О., що підлягають відшкодуванню складає 10 646,55 грн. яка складається з:- вартості демонтажу та транспортування рекламних засобів 1 300,00 грн.- вартості зберігання демонтованих рекламних конструкцій 9346,55 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу» розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 2067 від 29.12.2003 були затверджені Типові правила розміщення зовнішньої реклами (Типові правила) (із змінами та доповненнями), які регулюють відносини, що виникають у зв'язку з розміщенням зовнішньої реклами у населених пунктах, та визначають порядок надання дозволів на розміщення такої реклами.
Згідно з п. 3 Типових правил зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.
Пунктом 24 Типових правил передбачено, що лише виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення зовнішньої реклами та виконання робіт, пов'язаних з розташуванням рекламного засобу.
Крім того, Правила № 434 які регламентують порядок надання дозволів на розміщення зовнішньої реклами та процедуру їх переоформлення, зміни й анулювання, визначають вимоги до технічного стану, художньо-естетичного вигляду та порядку розміщення рекламних засобів, умови користування місцями для розміщення зовнішньої реклами, що перебувають у комунальній власності, підстави та порядок здійснення демонтажу протиправно розміщених рекламних засобів, а також порядок здійснення контролю за дотриманням положень цих Правил.
Дія цих Правил поширюється на всю територію міста Одеси, включаючи розташування рекламних засобів на будинках (будівлях) і спорудах, на відкритих майданчиках, на міських вулицях (дорогах), площах та інших територіях, у зелених зонах, на елементах вуличного обладнання, зовнішніх та внутрішніх поверхнях підземних переходів, інших об'єктах, розташованих на відкритій місцевості, незалежно від форм власності та відомчого підпорядкування.
Згідно із Статтею 144 Конституції України та ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Виконавчим комітетом Одеської міської ради затверджені Правила розміщення зовнішньої реклами в місті Одесі (Правила № 434), Правила благоустрою території міста Одеси (Правила - №1631), Порядок розміщення вивісок на території міста Одеси (Порядок № 178), які є обов'язковими до виконання на відповідній території та якими делеговані та визначені повноваження КУ «Одесреклама» діяти у сфері зовнішньої реклами в м. Одесі.
Згідно п. 1.5. Правил № 434, в якості робочого органу визначено Управління реклами Одеської міської ради, яке уповноважене Одеською міською радою регулювати діяльність з розміщення зовнішньої реклами у межах міста Одеси, а КУ «Одесреклама» - Комунальна установа «Одесреклама» Одеської міської ради, створена для реалізації господарської компетенції органів місцевого самоврядування у сфері зовнішньої реклами, виконання інших завдань та функцій, визначених цими Правилами, іншими актами органів місцевого самоврядування та міського голови.
За змістом п. 3.1. Правил № 434 робочий орган в межах своїх завдань та повноважень, зокрема, реєструє та видає дозволи на підставі відповідних рішень виконавчого комітету Одеської міської ради; забезпечує контроль за дотриманням цих Правил фізичними та юридичними особами; видає направлення на здійснення фіксації дотримання цих Правил; надає фізичним та юридичним особам обов'язкові до виконання приписи про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами, а також Правил благоустрою території міста Одеси в частині утримання і забезпечення належного технічного стану та зовнішнього вигляду рекламних засобів; контролює виконання цих приписів; видає направлення на здійснення демонтажу протиправно розміщених рекламних засобів.
Згідно з п. 4.1. Правил № 434 КУ «Одесреклама» в межах покладених на неї завдань та функцій, зокрема, здійснює, в тому числі за направленням робочого органу, обстеження місць розміщення рекламних засобів щодо відповідності виданим дозволам, дотримання вимог цих Правил, Концепції розвитку зовнішньої реклами у місті Одесі, схем комплексного розміщення зовнішньої реклами та надає робочому органу матеріали фіксації відповідних порушень; на підставі направлення робочого органу організовує та/або здійснює власними силами у встановленому порядку демонтаж протиправно розміщених рекламних засобів.
У відповідності до п. 6.1. Правил № 434 розміщення зовнішньої реклами в межах міста провадиться на підставі дозволів, які видаються робочим органом на підставі відповідного рішення виконавчого комітету Одеської міської ради.
Пункт 6.2. Правил № 434 передбачає, що виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення рекламного засобу. Розділом 13 Правил № 434 врегульовано порядок здійснення демонтажу рекламних засобів.
Так, згідно п. 13.2. Правил № 434 демонтаж рекламного засобу здійснюється відповідно до цих Правил у наступних випадках: а) рекламний засіб є протиправно розміщеним; б) рекламний засіб розміщується з порушенням вимог, передбачених розділом 6 цих Правил, або технічний стан рекламного засобу не відповідає вимогам безпеки, а також якщо відповідні порушення чи недоліки не були усунуті у термін, зазначений у приписі робочого органу; в) рекламний засіб перебуває у неналежному санітарному та/або технічному стані (забруднений, погано пофарбований, містить несправні конструктивні елементи тощо), а також, якщо відповідні недоліки не були усунуті у термін, зазначений у приписі робочого органу.
На підставі п. 1.5. Правил № 434 протиправно розміщеним рекламним засобом вважається, зокрема, такий рекламний засіб, який розміщується без виданого у встановленому порядку дозволу.
Відповідно до п. 13.3. Правил № 434 у випадках, визначених абзацом «а» п. 13.2 цих Правил, демонтаж рекламного засобу здійснюється його власником за приписом робочого органу у термін, визначений приписом. Про виконання припису власник рекламного засобу зобов'язаний письмово повідомити робочий орган не пізніше наступного дня від дати демонтажу рекламного засобу. У разі невиконання зазначеного припису у встановлений робочим органом термін, демонтаж рекламного засобу здійснюється КУ «Одесреклама».
Розділом 13 Правил № 434 також передбачено, що демонтаж рекламного засобу організовується КУ «Одесреклама» на підставі направлення, що видається робочим органом. Демонтовані рекламні засоби транспортуються для подальшого зберігання на територію, що знаходиться у віданні КУ «Одесреклама». Витрати, пов'язані з проведенням демонтажу рекламного засобу, його транспортуванням та зберіганням, відшкодовуються власником демонтованого рекламного засобу. КУ «Одесреклама» Одеської міської ради вправі вимагати відшкодування таких витрат у судовому порядку шляхом звернення з відповідним позовом згідно з вимогами чинного законодавства. Зберігання демонтованих рекламних конструкцій забезпечує Комунальна установа «Одесреклама» Одеської міської ради.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини; створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; інші юридичні факти.
Відповідно до ч. 4 ст. 11 Цивільного кодексу України, у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Згідно ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Цивільного кодексу України збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода) (ч. 2 ст. 22 Цивільного кодексу України).
Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі (ч. 3 ст. 22 Цивільного кодексу України).
До складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.
Таким чином, на підставі викладеного, суд погоджується з доводами сторони позивача, що у зв'язку з неправомірним розміщенням відповідачем рекламних засобів, вивіски та невиконанням припису робочого органу щодо їх демонтажу власними силами відповідача, КУ «Одесреклама» зазнала збитків у вигляді витрат на демонтаж, транспортування та зберігання рекламних засобів, які підлягають відшкодуванню.
Доказів на спростування позовних вимог відповідачем не надано.
Матеріали справи не містять доказів, які були б відхилені судом.
За правилами ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно з ч. 1 ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Частиною 1 ст. 14 ГПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. ч. 2, 3, 4 ст. 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Враховуючи принципи змагальності сторін та диспозитивності господарського судочинства суд не збирає докази за власною ініціативою та ухвалює рішення на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
За таких обставин, з урахуванням вищевикладеного, проаналізувавши та оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, так як обґрунтовані та доведені.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Судом встановлено, що позивач при пред'явленні позову сплатив судовий збір у розмірі 2 422,40 грн, що вбачається із платіжної інструкції № 1430 від 26.12.2024.
Таким чином, враховуючи висновок суду про задоволення позовних вимог у повному обсязі, судовий збір у розмірі 2 422,40 грн підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись ст. ст. 4, 5, 74-75, 129, 237-251, 257-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позовні вимоги Комунальної установи “Одесреклама» Одеської міської ради до Фізичної особи-підприємця Шекери Зінаїди Олександрівни про стягнення 10 646,55 грн, - задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Шекери Зінаїди Олександрівни /РНОКПП невідомий, адреса - АДРЕСА_1 / на користь Комунальної установи “Одесреклама» Одеської міської ради /ЄДРПОУ 25830211, адреса - 65091, Одеська обл., м. Одеса, вул. Косовська, буд. 2-Д/ 10 646,55 грн /десять тисяч шістсот сорок шість гривень 55 копійок/, з яких: 1 300,00 грн - збитки у вигляді витрат за вимушене проведення демонтажу та транспортування протиправно розміщених рекламних засобів у сумі та 9 346,55 грн - збитки у вигляді витрат на зберігання демонтованих рекламних засобів, а також стягнути судовий збір у розмірі 2 422,40 грн /дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок/.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено та підписано 13 березня 2026 р.
Суддя Н.Д. Петренко