Ухвала від 09.03.2026 по справі 915/1531/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

09 березня 2026 року м. Миколаїв Справа № 915/1531/25

Господарський суд Миколаївської області у складі:

судді Л.М. Ільєвої

при секретарі судового засідання І.С. Степановій

за участю представників:

від прокуратури - Левкович А.Є.,

від позивачів:

1) Миколаївської міської ради - не з'явився,

2) Управління капітального будівництва Миколаївської міської ради - Кутир Т.С.,

від відповідача - Косенчук С.І. ,

розглянувши у підготовчому засіданні справу за позовом першого заступника керівника Окружної прокуратури міста Миколаєва в інтересах держави в особі Миколаївської міської ради та Управління капітального будівництва Миколаївської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія Нікон-Буд» про визнання недійсними додаткових угод до договору підряду та стягнення грошових коштів у розмірі 588581,83 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Перший заступник керівника Окружної прокуратури міста Миколаєва звернувся до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Миколаївської міської ради та Управління капітального будівництва Миколаївської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія Нікон-Буд» про:

- визнання недійсною додаткової угоди від 30.09.2024 №2 до договору від 19.07.2024 підряду №12-т, укладеного між Управлінням капітального будівництва Миколаївської міської ради та товариством з обмеженою відповідальністю “Компанія Нікон-Буд»;

- визнання недійсною додаткової угоди від 30.09.2024 №6 до договору від 19.07.2024 підряду №12-т, укладеного між Управлінням капітального будівництва Миколаївської міської ради та товариством з обмеженою відповідальністю “Компанія Нікон-Буд»;

- стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія Нікон-Буд» на користь місцевого бюджету в особі Управління капітального будівництва Миколаївської міської ради штрафних санкцій у розмірі 588581,83 грн., з них пені в сумі 239496,73 грн. та штрафу за прострочення зобов'язання понад 10 днів в сумі 349085,10 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на порушення вимог законодавства під час укладення додаткових угод № 2 від 30.09.2024 р. та № 6 від 31.03.2025 р. до договору підряду № 12-т від 19.07.2024 р., укладеного між Управлінням капітального будівництва Миколаївської міської ради та ТОВ “Компанія Нікон-Буд», в частині продовження строку надання послуг, а саме за відсутності документального підтвердження об'єктивних обставин для продовження строку виконання робіт, як визначено ст. 41 Закону України “Про публічні закупівлі» та пп. 4 п. 19 “Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178, а також невиконання вказаних робіт у строк, встановлений у договорі. Як вказує прокурор, за наданою Управлінням капітального будівництва Миколаївською міською радою інформацією в листі від 02.07.2025 №17472/18.03-30/18/020/25, документальним підтвердженням об'єктивних обставин, що спричинили продовження строку надання послуг за договором, є лист ТОВ “Компанія Нікон-Буд» від 30.09.2024 № 32, у якому виконавець просить розглянути можливість перенесення кінцевого терміну виконання робіт у зв'язку з виникненням обставин, які вплинули на строк виконання робіт, а саме: посилення мобілізаційних заходів, що призвело до зменшення кількості кваліфікованих працівників робітничих спеціальностей, та збільшення строків на пошук і постачання матеріалів та обладнання необхідних для виконання робіт, застосування графіків погодинних вимкнень електроенергії, необхідність реагувати на оголошення повітряних тривог, для забезпечення безпеки працівників, що знаходяться на об'єкті. В подальшому, як зазначає прокурор, на підставі листа ТОВ “Компанія Нікон-Буд» від 31.03.2025 № 12/25 аналогічного змісту, сторонами укладено додаткову угоду від 31.03.2025 № 6, якою строк виконання робіт за договором продовжено до 30.04.2025.

Натомість прокурор зазначає, що обставини, які унеможливлюють виконання договору про закупівлю у встановлені договором строки, мають підтверджуватись належними документами та матеріалами, що об'єктивно відображають інформацію про настання несприятливих для виконання договору обставин. Водночас вищевказані листи підрядника не містять жодних доводів викладених у них обставин, зокрема відомостей про те, яких саме працівників мобілізовано, які саме матеріали та обладнання вимагали тривалого пошуку, та постачання, не вказано чи вчасно підрядник замовляв матеріали та обладнання, а також неможливо встановити, що матеріали та обладнання постачаються саме для виконання робіт в межах договірних відносин між замовником та підрядником та скільки триватиме така затримка у часі, (тобто не підтверджено строк, з якого має відліковуватися термін доставки матеріалів, обладнання, та відповідно термін, на який має бути продовжено виконання робіт за договором оспорюваними додатковими угодами.

Відтак, прокурор вважає, що вищевказані додаткові угоди № 2 від 30.09.2024 р. та № 6 від 31.03.2025 р. до договору підряду підлягають визнанню недійсними відповідно до ст.ст. 16, 203, 215 ЦК України.

Також на підставі п. 7.2. та 7.4. договору за несвоєчасне невиконання зобов'язань за договором підряду відповідачу нараховано пеню в сумі 239496,73 грн. та штраф за прострочення зобов'язання понад 10 днів у сумі 349085,10 грн.

23.10.2025 від Окружної прокуратури міста Миколаєва до господарського суду через підсистему “Електронний суд» ЄСІТС надійшла заява (вх. №14951/25), в якій прокурор зазначає, що при підготовці позовної заяви допущено технічну помилку у даті укладення додаткової угоди №6 та вказано дату 30.09.2024 замість 31.03.2025, у зв'язку з чим прокурор просить суд розглянути позовну заяву з урахуванням виправлення, а саме: визнати недійсною додаткову угоду від 31.03.2025 №6 до договору від 19.07.2024 підряду №12-т, укладеного між Управлінням капітального будівництва Миколаївської міської ради та товариством з обмеженою відповідальністю “Компанія Нікон-Буд».

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 27.10.2025 р. вказану позовну заяву першого заступника керівника Окружної прокуратури міста Миколаєва прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 915/1531/25, розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження, при цьому підготовче засідання призначено на 19.11.2025 р. о 09:30.

18.11.2025 р. від представника відповідача - Косенчука С.І. до господарського суду через підсистему “Електронний суд» ЄСІТС надійшов відзив на позовну заяву (вх. №16183/25), в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Так, відповідач зазначає, що він під час звернення до Управління капітального будівництва Миколаївської міської ради з проханням продовжити строк договору зазначав про виникнення обставин, які вплинули на строк виконання робіт, а саме: посилення мобілізаційних заходів, що призвело до зменшення кількості кваліфікованих працівників робітничих спеціальностей, збільшення строків на пошук і постачання матеріалів та обладнання необхідних для виконання робіт, застосування графіків погодинних вимкнень електроенергії, необхідність реагувати на оголошення повітряних тривог, для забезпечення безпеки працівників, що знаходяться на об'єкті. Крім того, в листі від 11.12.2024 року №51 відповідач повідомляв Управління капітального будівництва Миколаївської міської ради про питання, які він не може вирішити без участі позивача, що також вплинуло на строк виконання робіт за договором. Разом з цим, відповідач зазначає, що при виконанні будівельних робіт завжди задіяний електроінструмент та електрообладнання, натомість відсутність електропостачання фактично унеможливлює виконання певного виду робіт, що фактично призводить до більшого терміну на виконання певної роботи. Крім того, як стверджує відповідач, постійні сигнали "повітряна тривога" фактично унеможливлюють виконання робіт на об'єкті.

Під час підготовчого засідання судом було розглянуто відзив на позовну заяву (вх. №16183/25 від 18.11.2025 р.) та встановлено, що відповідачем - ТОВ “Компанія Нікон-Буд» (код ЄДРПОУ 38841179) не виконано приписи ст. 6 ГПК України та не зареєстровано електронний кабінет у Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі.

Водночас, у підготовчому засіданні представник відповідача зазначив про неможливість реєстрації відповідачем електронного кабінету, оскільки у відомостях щодо керівника відповідача, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, наявна помилка у прізвищі, наразі керівництвом відповідача здійснюється необхідні реєстраційні дії для її виправлення. З огляду на вищенаведене, у підготовчому засіданні 19.11.2025 представником відповідача заявлено клопотання про відкладення підготовчого засідання з метою реєстрації відповідачем електронного кабінету та надання прокурору та позивачам можливості висловити свої позиції.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 19.11.2025 у справі № 915/1531/25 підготовче засідання відкладено на 12 грудня 2025 року о 11:30.

24.11.2025 від Окружної прокуратури міста Миколаєва до господарського суду через підсистему “Електронний суд» ЄСІТС надійшла відповідь на відзив (вх. №16442/25), в якій прокурор зазначає, що листи відповідача від 30.09.2024 та від 31.03.2025 не містять підтвердження викладених у них обставин, зокрема відомостей про те, яких саме працівників мобілізовано, які саме матеріали та обладнання вимагали тривалого пошуку, та постачання, не вказано чи вчасно підрядник замовляв матеріали та обладнання. На думку прокурора, зі змісту листів підрядника неможливо встановити, що матеріали та обладнання постачаються саме для виконання робіт в межах договірних відносин між замовником та підрядником та скільки триватиме така затримка у часі. Окрім того, прокурор звертає увагу на те, що підрядник поінформував замовника про мобілізацію працівників, збільшення строків на пошук і постачання матеріалів та обладнання, застосування графіків погодинних вимкнень електроенергії, необхідність реагувати на оголошення повітряних тривог, для забезпечення безпеки працівників, що знаходяться на об'єкті, тільки 30.09.2024 (лист №32), тобто в день закінчення строку надання послуг за договором. Як стверджує прокурор, доказів мобілізації персоналу до лав ЗСУ підрядник не надав ані замовнику під час продовження строків виконання робіт, ані суду у своєму відзиві. Разом з цим прокурор стверджує, що наведені відповідачем обставини військової агресії проти України, які зумовили введення у державі воєнного стану та проведення у зв'язку з цим мобілізаційних заходів, були відомими та передбачуваними ще на момент укладення договору, у зв'язку з чим вони не можуть визнаватися такими, що становлять істотну зміну обставин у розумінні законодавства. Відповідно, на думку прокурора, вони не створюють для сторін правових підстав для внесення змін до істотних умов договору, зокрема, щодо продовження строку його дії чи строків виконання зобов'язань, що судом першої інстанції залишено без належної уваги. Щодо аргументів відповідача стосовно тривалих повітряних тривог на території області та відключень електроенергії прокурор зазначає, що вони мають бути оцінені критично, оскільки про вказані обставини було відомо до укладання договору.

27.11.2025 від представника відповідача - Косенчука С.І. до господарського суду через підсистему “Електронний суд» ЄСІТС надійшли заперечення на відповідь на відзив (вх. №16658/25), до яких відповідачем надано на підтвердження своєї позиції копії договорів, що укладені між ним та ТОВ “Аксель В», ТОВ “Ніка Мода Груп», ТОВ “Корн Сити». Відповідач звертає увагу, що визначені прокурором інтереси держави та територіальної громади, які порушені внаслідок укладення спірних додаткових угод, повинні мати матеріальний вираз, а обраний в даній справі прокурором спосіб захисту таких прав, без вимоги про застосування реституції або відшкодування шкоди чи збитків, не може забезпечити їх реального захисту. Так, відповідач зазначає, що оспорюваними додатковими угодами було продовжено строк дії договору та строк виконання робіт, тобто безпосередньо на виконання цих угод будь-які додаткові кошти не сплачувались, будь-яке інші роботи ніж визначено безпосередньо договором, не виконувались. Відповідач вважає, що звернення прокурора в інтересах позивачів з вимогою про визнання оспорюваних додаткових угод недійсними за даних обставин справи не призведе до поновлення будь-яких прав позивачів. Відтак, на думку відповідача, вимога про стягнення штрафних санкцій не може бути розцінена як така, що пред'явлена з метою застосування реституції, оскільки будь-які кошти безпосередньо за додатковими угодами на користь товариства не сплачувались. Відповідач зазначає, що вказана вимога є похідною вимогою, оскільки її задоволення за певних обставин залежить від задоволення вимог про визнання додаткових угод недійсними.

Під час підготовчого засідання 12.12.2025 р. судом встановлено, що відповідачем зареєстровано електронний кабінет ЄСІТС, відтак, поданий відповідачем відзив (вх. №16183/25 від 18.11.2025) прийнято судом до розгляду.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 12.12.2025 у справі № 915/1531/25 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів, та підготовче засідання відкладено на 23 січня 2026 року о 13:00 (з урахуванням виправлень, внесених ухвалою суду від 16.12.2025), викликано учасників справи в підготовче засідання, визнавши явку позивачів обов'язковою

26.12.2025 від Окружної прокуратури міста Миколаєва до господарського суду через підсистему “Електронний суд» ЄСІТС надійшли додаткові пояснення (вх. №19020/25), в яких прокурором наведено додаткове обґрунтування підстав здійснення прокурором представництва інтересів держави в суді у спірних правовідносинах.

22.01.2026 від позивача-2 до господарського суду через підсистему “Електронний суд» ЄСІТС надійшли додаткові пояснення (вх. №961/26), в яких позивач зазначає, що Управління капітального будівництва Миколаївської міської ради під час укладання оспорюваних додаткових угод діяло з урахуванням несприятливих обставин, що об'єктивно існували на дату їх укладення, а також у межах і спосіб передбачений пунктом 19 Особливостей та з неухильним дотриманням принципів проведення закупівель, визначених статтею 5 Закону України “Про публічні закупівлі».

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 23.01.2026 у справі № 915/1531/25 підготовче засідання відкладено на 09 лютого 2026 року о 16:00.

03.02.2026 від Окружної прокуратури міста Миколаєва до господарського суду через підсистему “Електронний суд» ЄСІТС надійшла заява (вх. №1552/26), в якій заявник просить суд долучити до матеріалів справи № 915/1531/25 відповідь на відзив (сканований варіант).

Під час підготовчого засідання представник відповідача повідомив про необхідність часу для надання додаткових документів з держаудиту по спірній закупівлі.

Так, у підготовчому засіданні 09.02.2026 року по справі № 915/1531/25 за участю прокурора та представників позивача-2 та відповідача судом було протокольно оголошено перерву до 09.03.2026 року о 12 год. 30 хв. в порядку ч. 5 ст. 183 ГПК України, про що ухвалою суду від 09.02.2026 р. в порядку ст. 120 ГПК України повідомлено позивача-1.

У підготовче засідання 09.03.2026 р. представник позивача-1 не з'явився.

В ході підготовчого провадження судом встановлено, що ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 11.02.2026 передано на розгляд Об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду справу № 916/270/25 за позовом заступника керівника Подільської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Окнянської селищної ради Подільського району Одеської області; Південного офісу Держаудитслужби до Товариства з обмеженою відповідальністю «Котовський асфальтобетонний завод» про визнання недійсною додаткової угоди до договору та стягнення штрафних санкцій. Як вказано в ухвалі від 11.02.2026 р., передаючи справу № 916/270/25 на розгляд Об'єднаної палати КГС у складі Верховного Суду, колегія суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду вважає за необхідне відступити від висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 15.01.2026 у справі № 916/1199/25, шляхом викладення правової позиції щодо неефективності обраного прокурором способу захисту у подібній категорії справ про визнання недійсним додаткової угоди до договору щодо продовження строку його дії через відтермінування виконання робіт, котрі вже виконані та оплачені на час звернення з позовом, а договором сторони не передбачили відповідальності підрядника за прострочення виконання зобов'язання.

Враховуючи підстави та вимоги даного позову у справі №915/1531/25, господарський суд вважає, що висновок Об'єднаної палати КГС у складі Верховного Суду у справі №916/270/25 має суттєве значення для вирішення спору в цій справі та для єдності судової практики у спорах з подібними правовідносинами. Адже правовий висновок об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у справі №916/270/25 щодо питання ефективності / неефективності обрання прокурором в межах позову в інтересах держави способу захисту підлягатиме врахуванню під час розгляду даної категорії спорів та матиме суттєве значення для вирішення цієї справи.

Відповідно до частини 4 статті 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" єдність системи судоустрою забезпечується, зокрема єдністю судової практики.

Статтею 36 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" також передбачено, що Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України, який забезпечує сталість та єдність судової практики у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом.

Верховний Суд, серед іншого забезпечує однакове застосування норм права судами різних спеціалізацій у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом.

Згідно з частиною 4 статті 236 Господарського процесуального кодексу України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 228 Господарського процесуального кодексу України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду.

Згідно з приписами пункту 11 частини 1 статті 229 Господарського процесуального кодексу України провадження у справі зупиняється до закінчення перегляду в касаційному порядку.

Виходячи зі змісту вказаних положень Кодексу, зупинення провадження у справі обумовлено саме необхідністю досягнення правової визначеності у правозастосуванні відносно конкретної категорії справ.

При цьому під судовими рішеннями в подібних правовідносинах слід розуміти такі рішення, де є схожі предмет спору, підстави позову, зміст позовних вимог та встановлені фактичні обставини, а також має місце однакове матеріально-правове регулювання спірних правовідносин. Такий правовий висновок викладено у п. 60 постанови Великої Палати Верховного Суду від 23.06.2020 у справі № 696/1693/15-ц (провадження № 14-737цс19).

У постанові від 12.10.2021 у справі № 233/2021/19 (провадження № 14-166цс20) Велика Палата Верховного Суду конкретизувала визначення подібності правовідносин, згідно з яким на предмет подібності слід оцінювати саме ті правовідносини, які є спірними у порівнюваних ситуаціях, після чого застосувати змістовий критерій порівняння (оцінювання спірних правовідносин за характером урегульованих нормами права та договорами прав і обов'язків сторін спору), а за необхідності - також суб'єктний і об'єктний критерії, які матимуть значення у випадках, якщо для застосування норми права, яка поширюється на спірні правовідносини, необхідним є специфічний суб'єктний склад цих правовідносин або їх специфічний об'єкт.

Забезпечення єдності судової практики є фундаментальним завданням, виконання якого має сприяти стабільності правопорядку, прогнозованості здійснення правосуддя. Застосування різних підходів до тлумачення законодавства у подібних правовідносинах, навпаки, призводить до стану юридичної невизначеності.

Наразі слід зазначити, що суб'єктний склад сторін у справі № 916/270/25 подібний даній справі № 916/270/25, адже в обох справах позивачами є юридичні особи, видатки яких фінансуються за рахунок бюджетних коштів, і в обох справах заявлено вимогу про недійсною додаткової угоди до договору про публічну закупівлю на підставі п. 4 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", якою продовжено строк дії такого договору через відтермінування виконання робіт, котрі вже виконані та оплачені на час звернення з позовом та стягнення штрафних санкцій; правовими підставами позовів позивачі визначали недодержання стороною (сторонами) в момент вчинення правочину вимог, які встановлені частинами ст. 203 ЦК України та ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Враховуючи наведене, з огляду на те, що висновок Об'єднаної палати Верховного Суду у справі у справі №916/270/25 має значення для надання правової оцінки правовідносинам у даній справі № 915/1531/25, предметом спору в якій є визнання додаткових угод до договору підряду недійсними та стягнення штрафних санкцій, господарський суд вважає за необхідне зупинити провадження у даній справі до перегляду Об'єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду судового рішення у подібних правовідносинах по справі № 916/270/25 за позовом заступника керівника Подільської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Окнянської селищної ради Подільського району Одеської області та Південного офісу Держаудитслужби до Товариства з обмеженою відповідальністю «Котовський асфальтобетонний завод» про визнання недійсною додаткової угоди до договору та стягнення штрафних санкцій.

Керуючись п. 7 ч. 1 ст.228, ст. 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Зупинити провадження у справі №915/1531/25 до перегляду Об'єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду судового рішення у подібних правовідносинах по справі № 916/270/25 за позовом заступника керівника Подільської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Окнянської селищної ради Подільського району Одеської області та Південного офісу Держаудитслужби до Товариства з обмеженою відповідальністю «Котовський асфальтобетонний завод» про визнання недійсною додаткової угоди до договору та стягнення штрафних санкцій.

2. Запропонувати учасникам справи повідомити суд про усунення обставин, що стали підставою для зупинення провадження у справі.

Ухвала набирає законної сили в порядку ст.235 ГПК України та може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня підписання повного тексту ухвали.

Ухвалу підписано 12.03.2025 року.

Суддя Л.М. Ільєва