Ухвала від 05.03.2026 по справі 910/11416/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

м. Київ

05.03.2026Справа № 910/11416/24

Господарський суд міста Києва у складі судді Васильченко Т.В., за участю секретаря судового засідання Шмиги В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи №910/11416/24

За позовом TRT International LTD

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гермес Експрес Шипінг»

про стягнення 25271,40 доларів США

Представники учасників справи:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: не з'явився.

ВСТАНОВИВ:

TRT International LTD (далі - позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовними вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гермес Експрес Шипінг» (далі - відповідач) про стягнення 25271,40 доларів США.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач в порушення взятих на себе зобов'язань за договором перевезення укладеним у спрощений спосіб, не відшкодував позивачу вартість зберігання судна та автомобілів на складі Baltspeda у Литві, у зв'язку з чим виникла заборгованість у загальному розмірі 25271,40 доларів США.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.10.2024 відкрито провадження у справі №910/11416/24 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі.

У судовому засіданні 25.04.2025 року представником позивача було подано клопотання про звернення суду з судовим дорученням до Міністерства юстиції України з метою отримання міжнародної правової допомоги щодо встановлення змісту норм права Сполучених Штатів Америки. Подане клопотання обґрунтовано тим, що під час попереднього підготовчого засідання виникла необхідність у встановленні змісту норм права Сполучених Штатів Америки (штату Нью-Джерсі) у правовідносинах, які виникли між позивачем та відповідачем під час доставлення вживаних автомобілів із території Сполучених Штатів Америки до України, оскільки у межах зазначених правовідносин сторони перебували у зобов'язальних відносинах, що регулюються правом США, зокрема у частині умов укладання та виконання договору, наслідків його порушення, права стягувача у реалізації частини товару в рахунок заборгованості, а також способів захисту прав стягувача, відтак позивач з посиланням на приписи статті 8 Закону України «Про міжнародне приватне право» просить суд звернутися до Міністерства юстиції України або інших компетентних органів та установ в Україні чи за кордоном, з метою встановлення та використання змісту та можливої застосовності права іноземної держави.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.05.2025 постановлено звернутись до уповноваженого органу Сполучених Штатів Америки - Office of International Judicial Assistance U.S. Department of Justice (1100 L Street, NW, Room 8024 Washington, D.C. 20005 United States of America) через Міністерство юстиції України із судовим дорученням про надання правової допомоги з метою отримання: інформації про те, які положення законодавства США (штату Нью-Джерсі), в тому числі положення Uniform Commercial Code (USS), регулюють: порядок укладання та виконання договору перевезення/експедиції (у тому числі через підписання довіреності та Shippers Letter of Instruction - (укр. Інструкція для вантажовідправників) чи фактичне розміщення замовлень); основні права та обов'язки сторін такого договору; відповідальність сторін за невиконання чи неналежне виконання договірних зобов'язань, включаючи підстави для стягнення плати та відшкодування витрат; наявність законодавчих санкцій (штрафів, пені) за прострочення виконання грошових зобов'язань; право перевізника/експедитора на утримання та реалізацію вантажу для погашення заборгованості; офіційного тлумачення і, за наявності, судову практику США (штату Нью-Джерсі) щодо застосування відповідних положень Уніфікованого комерційного кодексу Сполучених Штатів Америки (Uniform Commercial Code, UCC, зокрема параграфів 1-302, 1-304, 1-305, 1-307, 7-307, 7-308 UCC) до договорів міжнародного перевезення/експедиції та відносин між сторонами за участю нерезидента; зупинено провадження у справі №910/11416/24 до надходження відповіді від уповноваженого органу Сполучених Штатів Америки.

28.05.2025 року за супровідним листом Господарського суду міста Києва від 23.05.2025 №910/11416/24/3121/25 на адресу Міністерства юстиції України надіслано запит про міжнародну допомогу (з перекладом на англійську мову) від 15.05.2025 - у 2 примірниках та ухвалу Господарського суду міста Києва від 06.05.2025 у справі №910/11416/24 (належним чином (нотаріально) засвідчений переклад на англійську мову) - у 2 примірниках, для подальшого направлення Центральному Органу Сполучених Штатів Америки - Office of International Judicial Assistance U.S. Department of Justice.

13.10.2025 року через відділ діловодства суду від Міністерства юстиції України за супровідним листом №141900/166824-30-25/12.3 від 30.09.2025 року повернуто без виконання судове доручення Господарського суду міста Києва про витребування інформації щодо законодавства Сполучених Штатів Америки, з листом U.S. Department of Justice Civil Division Office of International Judicial Assistance від 16.02.2025.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 28.10.2025 поновлено провадження у справі №910/11416/24 та призначено судове засідання у справі на 04.12.2025.

Судове засідання, призначене на 04.12.2025, не відбулось у зв'язку з перебуванням судді Васильченко Т.В. на лікарняному.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.12.2025 призначено підготовче засідання у справі на 29.01.2026.

У судовому засіданні 29.01.2026 суд, у відповідності до приписів статті 216 Господарського процесуального кодексу України, оголосив перерву до 05.03.2026.

У судове засідання 05.03.2026 представники сторін не з'явилися, однак про дату, час і місце судового засіданні були повідомлені належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

За таких обставин, враховуючи, що сторони були належним чином повідомлені про розгляд даної справи і не повідомили суду про причини неявки, суд на місці постановив розгляд справи по суті проводити за їх відсутності.

Розглянувши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.

Відповідно до статті 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

За приписами статті 3 Господарського процесуального кодексу України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України «Про міжнародне приватне право», Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Якщо міжнародним договором України встановлено інші правила судочинства, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, іншими законами України, застосовуються правила міжнародного договору.

При цьому, право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом (ч. 1 ст. 4 ГПК України).

Стаття 365 Господарського процесуального кодексу України визначає, що іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов'язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

В ході підготовчих засідань у даній справі, судом виявлено необхідність у встановленні змісту норм права Сполучених Штатів Америки (штату Нью-Джерсі) у правовідносинах, які виникли між позивачем та відповідачем під час доставлення вживаних автомобілів із території Сполучених Штатів Америки до України, оскільки у межах зазначених правовідносин сторони перебували у зобов'язальних відносинах, що регулюються правом Сполучених Штатів Америки, зокрема у частині умов укладання та виконання договору, наслідків його порушення, права стягувача у реалізації частини товару в рахунок заборгованості, а також способів захисту прав стягувача.

За таких обставин, з метою отримання інформації про те, які положення законодавства США (штату Нью-Джерсі), в тому числі положення Uniform Commercial Code (USS), регулюють правовідносини, що виникли у даній справі, суд звернувся із судовим дорученням до Центрального Органу Сполучених Штатів Америки - Office of International Judicial Assistance U.S. Department of Justice через Міністерство юстиції України.

На виконання згаданого судового доручення від Міністерства юстиції України за супровідним листом №141900/166824-30-25/12.3 від 30.09.2025 року надійшов листом U.S. Department of Justice Civil Division Office of International Judicial Assistance від 16.02.2025, зі змісту якого вбачається, що U.S. Department of Justice Civil Division Office of International Judicial Assistance, як відповідальний орган, визначений Конвенцією про отримання за кордоном доказів у цивільних або комерційних справах, укладеної 18.03.1970 в м. Гаага, не може виконати судове доручення, з огляду на те, що до компетенції судової влади Сполучених Штатів Америки не входить надання консультативних висновків, щодо застосування законодавства, зокрема штату Нью-Джерсі.

У той же час, для розгляду даної справи, виходячи з приписів чинного законодавства, наявна потреба у встановлені змісту норм права Сполучених Штатів Америки (штату Нью-Джерсі) у правовідносинах, які виникли між позивачем та відповідачем під час доставлення вживаних автомобілів із території Сполучених Штатів Америки до України.

Статтею 8 Закону України «Про міжнародне приватне право» визначено, що при застосуванні права іноземної держави суд чи інший орган встановлює зміст його норм згідно з їх офіційним тлумаченням, практикою застосування і доктриною у відповідній іноземній державі. Із метою встановлення змісту норм права іноземної держави суд чи інший орган може звернутися в установленому законом порядку до Міністерства юстиції України чи інших компетентних органів та установ в Україні чи за кордоном або залучити експертів.

Міністерство юстиції України (Мін'юст) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, у відповідності до пункту 1 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №228 від 02.07.2014 (далі - Положення №228).

Пункт 4 Положення №228 встановлює, що Мін'юст відповідно до покладених на нього завдань, зокрема укладає угоди про правове співробітництво з відповідними органами іноземних держав і міжнародними організаціями, організовує у межах повноважень, передбачених законом, взаємодію з ними; забезпечує правове співробітництво судів та інших органів державної влади у цивільних і кримінальних справах із компетентними органами іноземних держав на підставі законів та міжнародних договорів України, вирішує питання про видачу правопорушників (екстрадицію) і про передачу засуджених осіб, виконує інші функції, визначені законами і міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; організовує виконання і надає методичну допомогу судам та іншим органам державної влади під час виконання міжнародних договорів України з питань, що належать до компетенції Мін'юсту; у випадках, передбачених міжнародними договорами України, забезпечує отримання на запит суду або інших державних органів, у провадженні яких перебуває цивільна, кримінальна чи інша справа, інформації про іноземне законодавство.

Водночас, як і Мін'юст, Міністерство закордонних справ України (МЗС) також є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. МЗС є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері зовнішніх зносин, пункт 1 Положення про Міністерство закордонних справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №281 від 30.03.2016 (далі - Положення №281).

Пункт 2 Положення №281 визначає, що МЗС у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

При цьому, згідно пункту 3 Положення №281 основними завданнями МЗС є: забезпечення формування та реалізація державної політики у сфері зовнішніх зносин; забезпечення: захисту національних інтересів України у сфері міжнародних відносин; дипломатичними засобами і методами захисту суверенітету, міжнародної безпеки, територіальної цілісності та непорушності кордонів України, її політичних, торговельно-економічних, культурних, гуманітарних та інших інтересів; розвитку зв'язків із закордонними українцями та їх громадськими об'єднаннями, координація заходів, що здійснюються органами виконавчої влади з метою розвитку таких зв'язків; державних органів інформацією, необхідною для здійснення ефективної зовнішньої та внутрішньої політики України; реалізація зовнішньополітичного курсу України, спрямованого на розвиток політичних, економічних, культурних, гуманітарних, наукових та інших зв'язків з іноземними державами, міжнародними організаціями; координація діяльності державних органів щодо забезпечення реалізації єдиного зовнішньополітичного курсу України; захист прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном; сприяння утвердженню міжнародного авторитету України, піднесенню у світі її іміджу як надійного і передбачуваного партнера; вивчення та проведення аналізу політичної та економічної ситуації, що склалася у світі, зовнішньої та внутрішньої політики іноземних держав, діяльності міжнародних організацій; участь у забезпеченні в межах повноважень, передбачених законом, реалізації державної зовнішньоекономічної політики, політики інтеграції національної економіки до світової економічної системи; участь у формуванні та реалізації державної політики, спрямованої на інтеграцію України в європейський політичний, економічний, безпековий, правовий простір, набуття членства в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору; участь у забезпеченні розвитку міжнародного права; участь у формуванні, реалізації та моніторингу ефективності державної санкційної політики; координація державної санкційної політики із санкційною політикою ЄС, США, Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, Канади, інших іноземних держав; інші завдання відповідно до закону.

Відтак, враховуючи, що звернення Господарського суду міста Києва із судовим дорученням до Центрального Органу Сполучених Штатів Америки - Office of International Judicial Assistance U.S. Department of Justice про отримання інформації про те, які положення законодавства США (штату Нью-Джерсі), в тому числі, положення Uniform Commercial Code (USS), регулюють правовідносини, що виникли у даній справі, в порядку Конвенції про отримання за кордоном доказів у цивільних або комерційних справах, укладеної 18.03.1970 в м. Гаага, не виконано, суд виходячи з того, що між Україною та Сполученими Штатами Америки на даний час не укладено окремого договору про взаємну правову допомогу у цивільних та господарських (комерційних) справах, вважає за необхідне, з огляду на завдання покладені на Міністерство юстиції України та Міністерство закордонних справ України, звернутися до останніх із дорученнями про надання (сприяння у наданні) правової допомоги (консультації), з метою отримання положень Уніфікованого комерційного кодексу, що застосовуються у штаті Нью-Джерсі, які містяться у Титулі 12А - Комерційні операції Кодексу законів штату Нью-Джерсі (Title 12A - Commercial Transactions of the New Jersey Statutes).

Керуючись статтями 202, 228, 229, 234, 235, 365, 367 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Звернутись до Міністерство юстиції України (01001, м. Київ, вул. Архітектора Городецького, буд. 13) та до Міністерства закордонних справ України (01018, м. Київ, Михайлівська площа, 1) із дорученнями про надання (сприяння у наданні) правової допомоги (консультації), з метою отримання положень Уніфікованого комерційного кодексу, що застосовуються у штаті Нью-Джерсі, які містяться у Титулі 12А - Комерційні операції Кодексу законів штату Нью-Джерсі (Title 12A - Commercial Transactions of the New Jersey Statutes).

2. Встановити Міністерству юстиції України та Міністерству закордонних справ України строк протягом 20 днів з дня отримання даної ухвали, для подання до суду інформації про можливість/неможливість у сприянні отримання інформації, визначеної у пункті 1 даної ухвали.

3. Відкласти підготовче засідання у справі на 28.04.26 о 14:00 год. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 44- Б, зал № 2.

4. Повідомити учасників справи про дату, час та місце розгляду справи. У відповідності до ст. 60 ГПК України сторонам надати документи, що підтверджують повноваження представників учасників справи.

5. Згідно частиною 2 статті 235 Господарського процесуального кодексу України дана ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Дана ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Повний текст ухвали складено та підписано 12.03.2026.

СуддяТ.В. Васильченко