номер провадження справи 6/185/25
04.03.2026 Справа № 908/3111/25
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Федько О.А.,
за участю секретаря судового засідання Краснікової С.І.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні справу № 908/3111/25
за позовом: Запорізької міської ради (пр. Соборний, буд. 206, м. Запоріжжя, 69105; код ЄДРПОУ 04053915)
до відповідача: Закритого акціонерного товариства «ТЕПЛОСЕРВІС» (вул. Адмірала Нахімова, буд. 4-А, м. Запоріжжя, 69057; код ЄДРПОУ 20492287)
про стягнення грошових коштів,
за участю представників сторін:
від позивача - Мироненко Н.О. (самопредставництво), виписка з ЄДР;
від відповідача - Сердюченко В.В., адвокат, ордер АР №1263352; Михайленко В.В. (самопредставництво), витяг з ЄДР.
Процесуальні дії по справі.
08.10.2025 через підсистему «Електронний суд» ЄСІКС до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Запорізької міської ради до Закритого акціонерного товариства «ТЕПЛОСЕРВІС» про стягнення 274 199,89 грн.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 08.10.2025, здійснено автоматизований розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/3111/25 та визначено до розгляду судді Проскурякову К.В.
Ухвалою суду від 10.10.2025 суддею Проскуряковим К.В. заявлено самовідвід у справі №908/3111/25, постановлено передати позовну заяву Запорізької міської ради до Закритого акціонерного товариства «ТЕПЛОСЕРВІС» про стягнення 274 199,89 грн. для визначення нового складу суду в порядку статті 32 ГПК України.
Розпорядженням керівника апарату суду від 13.10.2025 №П-391/25 на підставі ухвали Господарського суду Запорізької області від 10.10.2025, відповідно до пунктів 2.3.3, 2.3.47, 2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №908/3111/25.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.10.2025 справу №908/3111/25 передано на розгляд судді Федько О.А.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 17.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/3111/25, присвоєно справі номер провадження 6/185/25, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою суду від 05.11.2025 постановлено перейти від спрощеного позовного провадження до розгляду справи № 908/3111/25 за правилами загального позовного провадження, стадія - відкриття провадження у справі. Підготовче засідання призначено на 25.11.2025 о 12 год. 00 хв.
Ухвалою суду від 25.11.2025 відкладено підготовче засідання на 16.12.2025 о 14 год. 15 хв. Зобов'язано Запорізьку міську раду надати відповідь на поставлене у відзиві питання №1 «Чи заперечувала Запорізька міська рада щодо сплати АТ «Теплосервіс» орендних платежів в рамках укладеного договору оренди, які були здійснені після 26.06.2019?» у визначеному ст. 90 Господарського процесуального кодексу України порядку, в строк до 10.12.2025.
Ухвалою суду від 16.12.2025 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів. Підготовче засідання відкладено на 13.01.2026 о 10 год. 30 хв.
Ухвалою суду від 13.01.2026 закрито підготовче провадження у справі № 908/3111/25 та призначено справу до судового розгляду по суті на 03.02.2026 о 12 год. 00 хв.
В судовому засіданні 03.02.2026 була оголошена перерва до 04.03.2026 о 10 год. 30 хв.
У судовому засіданні 04.03.2026 судом, в порядку ст. 240 ГПК України, проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення. Суд повідомив строк виготовлення повного тексту рішення, роз'яснив порядок і строк його оскарження.
Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.
В якості підстави для звернення з позовом позивач зазначив, що14.07.2009р. Закрите акціонерне товариство «Теплосервіс» набуло у власність об'єкт незавершеного будівництва, прибудова та надбудова над ЦТП для розміщення офісу, службових та побутових приміщень, а 17.11.2020р. зареєстровано закінчений будівництвом об'єкт адміністративну будівлю з ЦТП, загальною площею 2248,2кв.м., який розташований за адресою: м. Запоріжжя, вул. Тбіліська, 29 А. Земельна ділянка за адресою: м. Запоріжжя, вул. Тбіліська, 29 А, площею 0,4898 га, кадастровий номер: 2310100000:05:002:0291 належить Територіальній громаді м. Запоріжжя в особі Запорізької міської раді на праві комунальної власності.
28.05.2009р. між Позивачем та Відповідачем був укладений договір оренди землі, який зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 26.06.2009р. за №040926101095, строк дії якого визначено 10 років. Відповідно, строк дії Договору оренди землі сплинув 26.06.2019р.
За інформацією ГУ ДПС у Запорізькій області Відповідач за період з 01.12.2024р. по 31.03.2025р. не звітує та не сплачує земельний податок, орендну плату за землю з юридичних осіб за земельну ділянку за кадастровим номером 2310100000:05:002:0291. У 2025 році відповідачем сплачено 1 326,49 грн. При цьому, як стверджує позивач, договір оренди на земельну ділянку за кадастровим номером 2310100000:05:002:0291, на новий термін не укладався.
З урахуванням наведеного, позивач зазначає про безоплатне та безпідставне використання Відповідачем земельної ділянки комунальної форми власності за період часу з 01.12.2024р. по 01.09.2025р.
Відповідно до витягу № НВ-2300009642024 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 24.01.2024, нормативна грошова оцінка Земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:002:0291, становить 11 065 316,70 грн у цінах 2024р.
На підставі вказаного витягу Запорізькою міською радою складено розрахунок розміру недоотриманих доходів за фактичне користування Відповідачем вказаною земельною ділянкою без оформлення правовстановлюючого документа, що посвідчує право оренди (користування) за період з 01.12.2024р. по 01.09.2025р. Так, за розрахунком позивача, розмір недоотриманих доходів складає 274 199,89 грн, які просить стягнути з відповідача на користь Запорізької міської ради.
За текстом відзиву, який надійшов до суду 04.11.2025 (вх. №22190/08-08/25 та вих. №22195/08-08/25), відповідач заперечив проти заявлених позовних вимог, посилаючись на їх безпідставність, просив у позові відмовити. Заперечуючи проти позову зазначив, що відповідач фактично користується земельною ділянкою розміром 2352,7 кв.м., тобто земельною ділянкою, на якій розташований об'єкт нерухомості. Іншою частиною земельної ділянки відповідач ані у спірний період 2024-2025 роки, ані на теперішній час не користувався та не користується. Зауважив, що матеріали справи не містять жодних належних та допустимих доказів користування відповідачем земельною ділянкою з кадастровим номером 2310100000:05:002:0291 поза межами адміністративної будівлі з ЦТП, яка розташована за адресою: м. Запоріжжя, вулиця Тбіліська, будинок 29А.
Відповідач з посиланням на частину 6 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» заперечив твердження позивача щодо закінчення 26.06.2019 строку договору оренди землі від 28.05.2009 № 040926101095. Вважає, що договір оренди є поновленим, оскільки АТ «ТЕПЛОСЕРВІС» продовжувало після закінчення строку дії договору оренди користуватися земельною ділянкою та сплачувати орендну плату. Протягом місяця після закінчення строку дії договору оренди АТ «ТЕПЛОСЕРВІС» не отримало від Запорізької міської ради листа повідомлення про заперечення у поновленні договору оренди землі. АТ «ТЕПЛОСЕРВІС» за період з червня 2019 року по лютий 2022 року сплатило орендну плату у загальній сумі 194 154,34 грн. Станом на 01.11.2025 року від Запорізької міської ради не надходило зауважень щодо безпідставності сплачених відповідачем коштів.
З огляду на наведене вважає, що до спірних правовідносин застосування вимог ст. 1212 Цивільного кодексу України є неправомірним, через наявність між сторонами договірних відносин.
Відповідач не погодився з розрахунком суми недоотриманих доходів за користування земельною ділянкою, здійсненим позивачем, із застосуванням ставки орендної плати 3 відсотки від її нормативної грошової оцінки. Оскільки за даними Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-2308597422021 від 22.01.2021 року земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:05:002:0291 має цільове призначення 02.03 Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, категорія земель: землі житлової та громадської забудови. Відповідач наполягає, що при проведенні розрахунку стягуваних з відповідача сум має застосовуватись ставка орендної плати у розмірі 0,03 відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідач указує, що є власником об'єкту нерухомості: будівля, адміністративна будівля з ЦТП, який розташований за адресою: м. Запоріжжя, вулиця Тбіліська, будинок 29А. 10.08.2023 року вказаний об'єкт нерухомості внаслідок російської агресії зазнав пошкоджень, про що 13.11.2023 року складено комісійний Акт обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації. Відтак вважає, що відповідач, як особа, яка постраждала від російської агресії, має право на сплату орендної плати у розмірі 75% від встановленого у пунктах 1-17 розміру орендної плати відповідних категорій земельних ділянок, як передбачено п. 19 Додатку до рішення Запорізької міської ради №26 від 28.11.2018р. «Про встановлення розміру орендної плати за землю» з урахуванням змін внесених рішенням від 04.12.2024р. №103 «Про внесення змін до рішення від 28.11.2018 № 26 «Про встановлення Запорізької міської ради розміру орендної плати за землю».
Відповідач також надав конррозрахунки суми недоотриманої позивачем орендної плати. Згідно першого розрахунку, відповідач виконав його виходячи зі площі земельної ділянки, якою, за твердженням відповідача, останній фактично користується (2352,7 кв.м.) із застосуванням пільги зі сплати орендної плати - 75% від визначеного розміру орендної плати: 274199,89* (2352,7/4898*100%) * 75% = 98773,66 грн. Інший розрахунок виконаний відповідачем із застосуванням ставки орендної плати 0,03% та застосуванням пільги зі сплати орендної плати - 75% від визначеного розміру орендної плати: ((11065316,70 грн * 0,03% /12 + 12393154,70 грн * 0,03%/12*8) - 1326,49 грн) * 75% = 1071,58 грн.
У відповіді на відзив (документ сформований в системі Електронний суд 07.11.2025) позивач не погодився зі твердженням відповідача про користування ним земельною ділянкою площею 2352,7 кв.м. з огляду на те, що земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:05:002:0291 є сформованою у відповідності до приписів ст. 79-1 ЗК України, її межі визначені в натурі (на місцевості) відповідно до акту і площа якої складає 0,4898 га. Площа 2352,7 кв.м. не є площею земельної ділянки, оскільки це площа безпосередньо об'єктів нерухомості, належних відповідачеві. Зауважує, що оскільки на земельній ділянці за адресою: м. Запоріжжя, вул. Тбіліська, 29 А, загальною площею 0,4898 га, кадастровий номер: 2310100000:05:002:0291 розташоване нерухоме майно Відповідача, це свідчить про факт користування усією земельною ділянкою.
Позивач наполягає, що строк дії Договору оренди землі сплинув 26.06.2019р., та не був поновлений.
З приводу доводів відповідача про необхідність застосування ставки орендної плати за землю в розмірі 0,03 відсотки від її НГО зазначає, що 0,03 відсотка від НГО застосовується відповідно до рішень Запорізької міської ради від 28.11.2018р. №26 та від 04.12.2024р. №103 до земельних ділянок наданих для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок) та гаражного будівництва, гаражним та гаражно-будівельним кооперативам, підприємствам, установам, організаціям, основною метою діяльності яких не є одержання прибутку для розташування автостоянок для зберігання особистих транспортних засобів громадян, під індивідуальні гаражі громадянам України. Натомість майно Відповідача не є об'єктом житлового будівництва і Позивач при розрахунку застосував саме 3 відсотки від НГО як для інших земельних ділянок м.Запоріжжя.
Також позивач уважає, що Відповідачем не надано до відзиву належних доказів для розгляду питання про визначення річного розміру орендної плати у відсотках від їх нормативної грошової оцінки у розмірі 75%.
10.11.2025 відповідач в підсистемі Електронний суд сформував заперечення, за змістом яких наполягав на доводах, викладених ним у відзиві.
27.11.2025 в порядку ст. 90 ГПК України Запорізька міська ради надала Відповіді на письмове опитування. Так, представник позивача у відповідь на питання, поставлені відповідачем у відзиві пояснив, що Позивачем при складанні розрахунку щодо розміру недоотриманих доходів за фактичне користування Відповідачем земельною ділянкою площею 0,4898 га, з кадастровим номером 2310100000:05:002:0291, за період з 01.12.2024р. по 01.09.2025р. враховані сплачені суми Відповідачем за період з 01.12.2024р. по 01.09.2025р., які відображені в листах ГУ ДПС у Запорізькій області від 23.05.2025р. №5160/5/08-01-04- 01-05 та департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради від 23.09.2025р. №06.1-14/1865. Інформація про обстеження земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:002:0291 в Департаменті управління активами Запорізької міської ради не значиться. Управлінням юридичного забезпечення Департаменту управління активами Запорізької міської ради не вживалися заходи щодо повернення зазначеної земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:002:0291. Згідно з наявною інформаційною базою Департаменту управління активами Запорізької міської ради (договорів оренди землі, укладених Запорізькою міською радою) на земельну ділянку площею 0,4898 га кадастровий номер 2310100000:05:002:0291 по вул. Тбіліська, 29-а значиться договір оренди землі від 26.06.2009 №040926101095, укладений із Відповідачем строком до 26.06.2019р., для розташування офісу, службових та побутових приміщень. До Департаменту не надходило звернень від ЗАТ «ТЕПЛОСЕРВІС» щодо надання пільг по сплаті за землю у зв'язку із пошкодженням майна.
Під час розгляду справи по суті позивач підтримав позов з підстав, викладених у ньому. Представники відповідача заперечили проти позову з підстав, викладених у відзиві, запереченнях та додаткових письмових поясненнях.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
14.07.2009 відповідно до відомостей із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно за Закритим акціонерним товариством «Теплосервіс» зареєстровано право власності на об'єкт незавершеного будівництва, прибудова та надбудова над ЦТП для розміщення офісу, службових та побутових приміщень, який розташований за адресою: вул. Тбіліська, 29а, м. Запоріжжя на земельній ділянці з кадастровим номером 2310100000:05:002:0291.
30.09.2024 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за ЗАТ «Теплосервіс» зареєстровано право власності на закінчений будівництвом об'єкт - будівля, адміністративна будівля з ЦТП площею 2248,2 кв.м., розташований за адресою: вул. Тбіліська 29 а, м. Запоріжжя на земельній ділянці з кадастровим номером 2310100000:05:002:0291, що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, номер інформаційної довідки: 441076419 від 27.08.2025.
Земельна ділянка за адресою: м. Запоріжжя, вул. Тбіліська, 29 А, площею 0,4898 га, кадастровий номер: 2310100000:05:002:0291, цільове призначення: 02.03 Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, категорія земель: землі житлової та громадської забудови, дата державної реєстрації земельної ділянки 26.06.2009, належить Територіальній громаді м. Запоріжжя в особі Запорізької міської раді на праві комунальної власності, згідно інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 24.07.2025.
28.05.2009 між Запорізькою міською радою та Закритим акціонерним товариством «Теплосервіс» укладено договір оренди землі, за умовами якого ЗАТ «Теплосервіс» (орендар) приймає у строкове платне користування земельну ділянку площею 0,4898 га кадастровий номер 2310100000:05:002:0291 для розташування офісу, службових приміщень та побутових приміщень, яка знаходиться: м. Запоріжжя, вул. Тбіліська, 29а.
Договір оренди зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26.06.2009 за №040926101095.
Відповідно до п. 8 договору оренди землі, договір укладається на десять років.
Відповідно до п. 9 договору оренди землі, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 36 013,23 грн протягом строку будівництва об'єкту, у розмірі 86 433,45 грн з дня введення об'єкту до експлуатації, що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2009 року.
Відповідно до п. 33 договору оренди землі, дія договору припиняється у разі, зокрема, закінчення строку, на який його було укладено.
Відповідно до акту приймання-передачі земельної ділянки за договором оренди землі Орендодавець передає земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:05:002:0291 загальною площею 0,4898 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Тбіліська, 29а, а Орендар приймає вищевказану земельну ділянку в оренду.
До договору оренди землі від 28.05.2009 між сторонами були укладені додаткові угоди, якими сторони змінювали пункт 9 договору оренди щодо розміру орендної плати (додаткова угода від 20.07.2009 та від 10.03.2010).
Згідно з листом Департамента фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради від 23.09.2025 №06.1-14/1865, Відповідачем до бюджету Запорізької міської територіальної громади за кодом класифікації доходів бюджету 18010600 «Орендна плата з юридичних осіб» за період з 01.12.2024р. по 31.12.2024р. сплата не здійснювалась, з початку 2025р. по 10.09.2025р. в цілому сплачено 1410,24 грн, з яких 1 326,49 грн - донарахування орендної плати за землю згідно податкового повідомлення-рішення №0158990407 від 17.09.2024; 83,75 грн - пеня за затримку сплати орендної плати за землю згідно податкового повідомлення-рішення №0158990407 від 17.09.2024.
30.06.2015 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя».
28.11.2018 Запорізькою міською ради прийнято рішення № 26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю».
Згідно з п. 8 Додатку до рішення міської ради від 28.11.2018 № 26 річний розмір орендної плати за використання земельних ділянок, наданих для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок) та гаражного будівництва, гаражним та гаражно-будівельним кооперативам, підприємствам, установам, організаціям, основною метою діяльності яких не є одержання прибутку для розташування автостоянок для зберігання особистих транспортних засобів громадян, під індивідуальні гаражі громадянам України, встановлено на рівні 0,03%.
Відповідно до п. 15 Додатку до рішення міської ради від 28.11.2018 № 26 річний розмір орендної плати за використання інших земельних ділянок м. Запоріжжя, встановлено на рівні 3%.
Згідно з Витягом від 24.01.2024 № НВ-2300009642024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:002:0291 складає 11 065 316,70 грн.
До Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України внесена інформація про пошкодження об'єкта нерухомого майна - прибудова та надбудова над ЦТП для розміщення офісу, службових та побутових приміщень (незавершене будівництво), розташованого за адресою: Запорізька область, Запорізький район, Запорізька ТГ, м. Запоріжжя, вул.Тбіліська, будинок 29, корпус / секція, літера А, про що свідчить витяг, сформований 03.12.2025, дата його створення - 13.11.2023. За змістом такого витягу зазначено, що орієнтовною датою пошкодження є 10.08.2023, категорія пошкоджень - І.а, наявні незначні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, але без порушення вимог щодо механічного опору та стійкості за граничним станом першої та другої групи, пошкодження до 20%.
04.12.2025 відповідач звернувся до Департаменту управління активами Запорізької міської ради з заявою, якою поінформував про факт пошкодження майна внаслідок бойових дій, спричинених збройною агресією рф та просив розглянути питання щодо надання пільг по сплаті за землю (к.н.2310100000:05:002:0291) у зв'язку з пошкодженням майна.
За розрахунком позивача, загальний розмір недоотриманих доходів за фактичне користування земельною ділянкою без оформлення правовстановлюючого документа, що посвідчує право оренди (користування), за період з 01.12.2024 по 01.09.2025 складає 274 199,89 грн.
Доказів погашення суми заборгованості, заявленої до стягнення, відповідач на час розгляду справи суду не надав.
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на землю.
Статтею 83 Земельного кодексу України визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.
Земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:05:002:0291 належить до комунальної власності, власником земельної ділянки є територіальна громада міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради.
Відповідно до частин 1,4 ст. 79-1 ЗК України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
За даними Державного земельного кадастру земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:05:002:0291 загальною площею 0,4898 га, знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Тбіліська, будинок 29, цільове призначення: 02.03 Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, категорія земель: землі житлової та громадської забудови, дата державної реєстрації земельної ділянки - 26.06.2009.
Приписами статті 116 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
За змістом статей 122, 123, 124 ЗК України селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренду земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про оренду землі» об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.
Як установлено судом, відповідно до інформації із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, 14.07.2009 за Закритим акціонерним товариством «Теплосервіс» зареєстровано право власності на об'єкт незавершеного будівництва, прибудова та надбудова над ЦТП для розміщення офісу, службових та побутових приміщень, який розташований за адресою: вул. Тбіліська, 29а, м. Запоріжжя на земельній ділянці з кадастровим номером 2310100000:05:002:0291. 30.09.2024 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за ЗАТ «Теплосервіс» зареєстровано право власності на закінчений будівництвом об'єкт - будівля, адміністративна будівлю з ЦТП площею 2248,2 кв.м., розташований за адресою: вул. Тбіліська 29 а, м. Запоріжжя на земельній ділянці з кадастровим номером 2310100000:05:002:0291.
Судом також установлено, що між сторонами 28.05.2009 був укладений договір оренди землі, державну реєстрацію якого проведено 26.06.2009. Такий договір був укладений строком на 10 років.
Відповідач стверджує, що продовжував користуватися земельною ділянкою після закінчення вказаного у договорі строку оренди, сплачував оренду плату у визначеному договором розмірі, а позивач у свою чергу не вимагав повернення земельної ділянки. Відтак відповідач вважає, що договір оренди є продовженим.
Суд не вважає слушними такі доводи відповідача з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України «Про оренду землі» (в редакції закону станом на 01.01.2019), договір оренди землі припиняється в разі, зокрема, закінчення строку, на який його було укладено. Аналогічні умови визначені у пункті 33 договору оренди землі.
Можливість поновлення договору оренди землі передбачена статтею 33 Закону України «Про оренду землі» (в редакції закону станом на 01.01.2019), однак за умови підписання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі.
Велика Палата Верховного Суду у справах № 159/5756/18 від 22.09.2020, № 903/1030/19 від 31.08.2021 дійшла висновку, що додаткова угода про поновлення договору оренди землі має бути укладена в обов'язковому порядку, а за наявності відмови чи ухилення орендодавця від її укладення після дотримання усіх перелічених вище умов орендар може оскаржити такі дії орендодавця в судовому порядку.
Матеріали справи не містять доказів поновлення договору оренди землі від 28.05.2009, оскарження дій Запорізької міської ради щодо відмови у продовженні вказаного договору оренди землі.
Таким чином, договір оренди землі від 28.05.2009 припинив свою дію із закінченням строку, на який його було укладено.
Отже, у спірному періоді відповідач користувався земельною ділянкою з кадастровим номером 2310100000:05:002:0291 за відсутності укладеного договору оренди землі.
Згідно з ч. 1 ст. 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на об'єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об'єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці (крім земель державної, комунальної власності), право власності на таку земельну ділянку одночасно переходить від відчужувача (попереднього власника) такого об'єкта до набувача такого об'єкта без зміни її цільового призначення. У разі якщо відчужувачу (попередньому власнику) такого об'єкта належала частка у праві спільної власності на земельну ділянку, до набувача цього об'єкта переходить право власності на таку частку. При вчиненні правочину, що передбачає перехід права власності на зазначений об'єкт, мають дотримуватися вимоги частини шістнадцятої цієї статті.
Частиною 2 ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
До моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, ураховуючи принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, особа яка придбала такий об'єкт стає фактичним користувачем тієї земельної ділянки, на якій такий об'єкт нерухомого майна розташований, а відносини з фактичного користування земельною ділянкою без оформлення прав на цю ділянку (без укладення договору оренди тощо) та недоотримання її власником доходів у виді орендної плати є за своїм змістом кондикційними (постанова Верховного Суду у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 05.08.2022 у справі № 922/2060/20).
Згідно з ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1214 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави.
Кондиційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала. При цьому, під набуттям майна в даних правовідносинах слід розуміти збільшення вартості власного майна набувача; приєднання до нього нових цінностей, внаслідок чого потерпілий несе додаткові витрати або втрачає належне йому майно, тобто збереження майна однією особою відбувається за рахунок іншої.
Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідношення і його юридичному змісту. Тобто, відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином. Разом з цим, обов'язок набувача повернути безпідставно набуте (збережене) майно потерпілому не належить до заходів відповідальності, оскільки боржник при цьому не несе жодних майнових затрат він зобов'язується повернути тільки майно, яке безпідставно утримував (зберігав).
З огляду на викладене, фактичний користувач земельної ділянки, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України.
З огляду на викладене, у період з 01.12.2024 по 31.08.2025, земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:05:002:0291 площею 0,4898 га за адресою: Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Тбіліська, буд. 29а, перебувала у користуванні відповідача у зв'язку із розташуванням на цій земельній ділянці об'єкта нерухомого майна, що належать відповідачу на праві приватної власності.
Ураховуючи вищевикладені обставини, суд погоджується з доводами позивача, що відповідач, не сплачуючи орендну плату за користування земельною ділянкою у вказаний період за відсутності укладеного договору, збільшив вартість власного майна, а Запорізькою міською радою втрачено належне їй майно (кошти від орендної плати), на отримання яких позивач цілком підставно очікував.
Статтею 206 ЗК України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
В силу статті 143 Конституції України, статті 12 Податкового кодексу України, частини першої статті 69 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Запорізька міська рада наділена повноваженнями самостійно встановлювати місцеві податки та збори у порядку, визначеному Податковим кодексом України, чим забезпечується реалізація принципу правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності місцевого самоврядування, під яким розуміється право територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Статтею 284 Податкового кодексу України передбачено, що органи місцевого самоврядування уповноважено встановлювати ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.
До місцевих податків, зокрема належить податок на майно, до складу якого входить плата за землю - обов'язковий платіж, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (ст. 10, пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).
Згідно зі ст. 21 Закону України «Про оренду землі» та підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою, а його розмір визначається на підставі законодавчих актів.
ЗАТ «Теплосервіс» не є власником та постійним землекористувачем зазначеної земельної ділянки, а тому не є суб'єктом плати за землю у формі земельного податку (підпункт 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України). При цьому єдина можлива форма здійснення плати за землю для нього, як землекористувача, є орендна плата.
Рішенням Запорізької міської ради № 26 від 28.11.2018 встановлено розмір орендної плати за землю. Відповідно до п. 15 Додатку до рішення міської ради від 28.11.2018 № 26 річний розмір орендної плати за використання інших земельних ділянок м. Запоріжжя, встановлено на рівні 3%.
Рішенням Запорізької міської ради №103 від 04.12.2024 «Про внесення змін до рішення від 28.11.2018 №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю», річний розмір орендної плати за користування іншими земельними ділянками м. Запоріжжя не змінився та становить 3% від їх нормативної грошової оцінки (п. 17 додатку).
Отже, Запорізька міська рада в межах наданих їй повноважень, у відповідності до законодавства України, затвердила та встановила податок на користування землями міста Запоріжжя.
За умовами підпунктів 288.5.1, 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
За даними витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № НВ-2300009642024 від 24.01.2024, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:002:0291 становить 11 065 316,70 грн.
За правовим висновком, викладеним у постанові об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 14.02.2022 у справі №646/4738/19, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належним та допустимим доказом, який підтверджує дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
З урахуванням вищенаведених обставин, позивачем здійснено розрахунок недоотриманих доходів за фактичне користування ЗАТ «Теплосервіс» земельною ділянкою з кадастровим номером 2310100000:05:002:0291, площею 0,4898 га, яка розташована за адресою: Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Тбіліська, 29а, без оформлення правовстановлюючого документу, що посвідчує право оренди (користування), за період з 01.12.2024 по 31.08.2025.
Згідно вказаного розрахунку загальний розмір недоотриманих доходів за фактичне користування земельною ділянкою без оформлення правовстановлюючого документа, що посвідчує право оренди (користування), за вказаний період становить 274 199,89 грн.
Як убачається зі вказаного розрахунку, нормативна грошова оцінка земельної ділянки за 2025р. була визначена позивачем з урахуванням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель за 2024 р. в розмірі 1,12.
Дослідивши наданий позивачем розрахунок та проаналізувавши фактичні обставини справи і письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд вважає такий розрахунок обґрунтованим.
У даній справі господарським судом установлено, що ЗАТ «Теплосервіс» не сплачуючи орендну плату за користування земельною ділянкою за період з 01.12.2024 по 31.08.2025 за відсутності укладеного договору оренди, фактично збільшило свої доходи, а Запорізька міська рада втратила грошові кошти у вигляді орендної плати, а тому безпідставно збережені кошти підлягають стягненню з відповідача.
Щодо доводів відповідача про необхідність здійснення розрахунку стягуваної суми із застосуванням 0,03% від нормативної грошової оцінки землі як за земельну ділянку з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, суд зазначає таке.
Як установлено судом, згідно з п. 8 Додатку до рішення міської ради від 28.11.2018 № 26, річний розмір орендної плати за використання земельних ділянок, наданих для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок) та гаражного будівництва, гаражним та гаражно-будівельним кооперативам, підприємствам, установам, організаціям, основною метою діяльності яких не є одержання прибутку для розташування автостоянок для зберігання особистих транспортних засобів громадян, під індивідуальні гаражі громадянам України, встановлено на рівні 0,03%.
Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548 (який втратив чинність на підставі Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства № 586 від 22.03.2023, отже був чинним на момент прийняття рішення Запорізької міської ради від 28.11.2018 № 26) затверджено Класифікацію видів цільового призначення земель.
Відповідно до Розділу 1 «Загальні положення» Класифікації код та цільове призначення земель застосовується для забезпечення обліку земельних ділянок за цільовим призначенням у державному земельному кадастрі.
Відповідно до «секції В» «Землі житлової та громадської забудови» КВЦПЗ визначає, зокрема, такі види цільового призначення земель: 02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та 02.03 Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку.
Тобто землі надані для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку є різними за видом цільового призначення.
Запорізькою міською радою у межах своїх повноважень, визначених п. 24 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування», у пункті 8 Додатку до рішення Запорізької міської ради від 28.11.2018 № 26 визначено вид цільового призначення земельної ділянки 02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок, а інші види цільового призначення віднесені в категорію «інші земельні ділянки м. Запоріжжя», за користування якими пунктом 15 додатку до вказаного рішення визначена ставка орендної плати в розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки.
Варто також зауважити, що з аналізу п. 8 додатку до рішення ЗМР №26 від 28.11.2018 для висновку про застосування ставки орендної плати в розмірі 0,03% від її нормативної грошової оцінки земельна ділянка має перебувати у користуванні підприємства, установи, організації, основною метою діяльності яких не є одержання прибутку, і використовуватись з конкретно визначеної метою - для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок) та гаражного будівництва.
На земельній ділянці з кадастровим номером 2310100000:05:002:0291 знаходиться адміністративна будівля з ЦТП, належна відповідачеві, яка не є житловою будівлею. Земельна ділянка за договором оренди від 28.05.2009 передавалась відповідачу для розташування офісу, службових та побутових приміщень.
Таким чином, у спірний період відповідач використовував земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:05:002:0291 для розміщення нежитлової будівлі - об'єкта комерційного призначення. Крім того, матеріали справи не містять доказів того, що основною метою діяльності відповідача не є одержання прибутку.
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 22.01.2021 № НВ-2308597422021 (арк. спр. 87) земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:05:002:0291 має категорію - землі житлової та громадської забудови, цільове призначення - 02.03 для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, вид використання земельної ділянки - розташування офісу, службових та побутових приміщень.
З урахуванням наведеного суд виснує, що земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:05:002:0291 з цільовим призначення «для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку» не підпадає під дію п. 8 Додатку до рішення Запорізької міської ради від 28.11.2018 № 26, відтак суд вважає такі доводи відповідача необґрунтованими.
Оцінюючи доводи відповідача про те, що він як особа, яка постраждала від російської агресії, має право на сплату орендної плати у розмірі 75% від встановленого у пунктах 1-17 розміру орендної плати відповідних категорій земельних ділянок, як передбачено п. 19 Додатку до рішення Запорізької міської ради №26 від 28.11.2018р. «Про встановлення розміру орендної плати за землю» з урахуванням змін, внесених рішенням від 04.12.2024р. №103 «Про внесення змін до рішення від 28.11.2018 № 26 «Про встановлення Запорізької міської ради розміру орендної плати за землю» суд зазначає таке.
Запорізька міська рада на восьмій сесії двадцять шостого скликання 04.12.2024 ухвалила рішення №103 «Про внесення змін до рішення від 28.11.2018 №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю», яким зокрема, внесено зміни в додаток рішення Запорізької міської ради від 28.11.2018 №26. Додатком до вказаного рішення є Розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки.
Так, пункт 19 вказаного додатку визначає розмір орендної плати - 75 % від установленого розміру орендної плати розповсюджується на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, пошкоджені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України, дані про пошкодження яких та дані про земельні ділянки, на яких розташовані зазначені об'єкт нерухомого майна внесені до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України та які віднесені до ІІ категорії пошкоджень об'єкта, класифікаційні ознаки яких визначені Методикою проведення обстеження та оформлення його результатів, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 06.08.2022 №144, у разі, якщо загальна площа пошкодженого об'єкта нерухомості не перевищує одну третину загальної площі земельної ділянки, на якій був розташований такий пошкоджений об'єкт нерухомого майна.
Указаним рішенням установлено, що пункти 18, 19, 20 додатку до рішення міської ради від 28.11.2018 №26 діють тимчасово до 31.12.2025.
Дане рішення є підставою для укладення додаткових угод про внесення змін (в частині розміру орендної плати) до Договорів оренди землі (пункт 2 рішення).
Пунктом 12.3 ст. 12 ПК України передбачено право органів місцевого самоврядування встановлювати податкові пільги з плати за землю (в т. ч. орендної плати).
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами) (п. 288.4 ст. 288 ПК України).
При цьому, згідно з абзацами другим - третім п. 288.1 ст. 288 ПК України органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 01 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 01 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Отже, враховуючи положення пп. 288.1, 288.4 ст. 288 ПК України у разі встановлення рішенням ради, в межах своїх повноважень, на період дії воєнного стану пониженого розміру (ставки) орендної плати, такий розмір (ставка) застосовується суб'єктами господарювання після внесення відповідних змін до діючих договорів оренди земель державної і комунальної власності. До внесення змін до договорів оренди земель державної і комунальної власності щодо нового розміру (ставки) орендної плати та періоду його застосування, суб'єкти господарювання не можуть застосовувати зменшений розмір (ставку) орендної плати на підставі прийнятого рішення ради, крім випадків, якщо на період дії воєнного стану орган місцевого самоврядування, в межах своїх повноважень, на підставі положень п. 12.3 ст. 12, п. 284.6 ст. 284 ПК України, прийняв рішення про встановлення зменшеного розміру (ставки) орендної плати з визначенням терміну дії таких ставок та з обов'язковою умовою, що зменшені ставки застосовуються без внесення змін до діючих договорів оренди земель державної і комунальної власності.
Як установлено судом, відповідач у період 01.12.2024 - 31.08.2025 користувався земельною ділянкою з кадастровим номером 2310100000:05:002:0291 без належної правової підстави, тобто за відсутності укладеного зі Запорізькою міською радою договору оренди землі. За наведених обставин, відсутні підстави для застосування до відповідача пільги по сплаті орендної плати, встановленої рішенням від 04.12.2024р. №103 та, відповідно, зменшення розміру орендної плати у 2025 році на 75%.
Приписами ст. ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно із ст. ст. 78, 79 ГПК України, достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідач заявлені позовні вимоги належними та допустимими доказами не спростував, доказів перерахування на користь позивача доходу, набутого за період 01.12.2024 - 31.08.2025 у вигляді несплаченої орендної плати в сумі 274 199,89 грн суду не надав, відтак позовні вимоги про стягнення з відповідача вказаної суми є обґрунтованими, підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами.
Ураховуючи встановлені обставини у даній справі, предмет та визначені позивачем підстави позову, принципи диспозитивності, змагальності та рівності сторін перед законом і судом, суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі.
Щодо розподілу судових витрат.
Згідно з п. 12 ч. 3 ст. 2 ГПК України до основних засад (принципів) господарського судочинства, віднесено, зокрема, відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.
За результатами вирішення спору судові витрати щодо судового збору у справі покладаються на відповідача відповідно до частини 4 ст. 129 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Теплосервіс» (код ЄДРПОУ 20492287; 69057, м. Запоріжжя, Адмірала Нахімова, буд. 4-А) на користь Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 04053915, 69126, м. Запоріжжя пр. Соборний, буд. 206) дохід, отриманий від безпідставно набутого майна за період з 01.12.2024р. по 31.08.2025р. в розмірі 274 199,89 грн (двісті сімдесят чотири тисячі сто дев'яносто дев'ять гривень 89 коп.).
Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Теплосервіс» (код ЄДРПОУ 20492287, 69057, м. Запоріжжя, Адмірала Нахімова, буд. 4-А) на користь Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 04053915, 69126, м. Запоріжжя пр. Соборний, буд. 206), судовий збір за подання позову в розмірі 3 290,40 грн (три тисячі двісті дев'яносто гривень 40 коп.).
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено згідно з вимогами ст. 238 ГПК України та підписано 13.03.2026.
Рішення розміщується в Єдиному державному реєстрі судових рішень за вебадресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.
Суддя Федько О.А.