61022, м. Харків, пр. Науки, 5
іменем України
03.03.2026 Справа №905/22/25
Господарський суд Донецької області у складі судді Чернової О.В., за участю секретаря судового засідання Рикова А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Заступника керівника Костянтинівської окружної прокуратури Донецької області, м. Костянтинівка Донецької області
в інтересах держави в особі
позивача 1: Східного офісу Держаудитслужби, м. Дніпро
позивача 2: Костянтинівська міська військова адміністрація Краматорського району Донецької області, м. Костянтинівка Донецької області
до відповідача 1: Міського комунального закладу культури «Палац культури та дозвілля», м. Костянтинівка Донецької області,
відповідача 2: Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги», м. Дніпро
про визнання додаткових угод недійсними та стягнення коштів у розмірі 93566,73грн,
за участю уповноважених представників учасників справи:
прокурор Хряк О.О.;
від інших учасників справи: не з'явились;
Заступник керівника Костянтинівської окружної прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Східного офісу Держаудитслужби, Костянтинівської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, звернувся до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Міського комунального закладу культури «Палац культури та дозвілля», Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» про визнання додаткових угод недійсними та стягнення коштів у розмірі 93566,73грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на укладення між відповідачами додаткових угод №1 від 31.12.2020, №3 від 20.01.2021, №4 від 17.03.2021, №5 від 31.03.2021, №6 від 30.04.2021, №8 від 30.06.2021, №9 від 04.08.2021, №10 від 16.08.2021, №11 від 17.08.2021, №12 від 18.08.2021, №13 від 30.08.2021, №14 від 31.08.2021, №15 від 28.09.2021, №17 від 20.10.2021, №18 від 21.10.2021, №19 від 26.11.2021, №20 від 29.11.2021 до договору №1294 від 31.12.2020 про постачання електричної енергії споживачу з порушенням вимог п.2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», у зв'язку з чим такі додаткові угоди підлягають визнанню недійсними. Також прокурор вказує, що внаслідок укладення спірних додаткових угод відповідач 2 незаконно одержав 93566,73грн, які підлягають поверненню позивачеві 2.
На підтвердження позовних вимог прокурор долучив до матеріалів справи: договір №1294 від 31.12.2020 про постачання електричної енергії споживачу з додатками та додатковими угодами №1-21 до нього, лист Міського комунального закладу культури «Палац культури та дозвілля» №23 від 22.03.2024 з додатками (Статут міського комунального закладу культури «Палац культури та дозвілля», оголошення про проведення відкритих торгів, протокол розкриття тендерних пропозицій, платіжні доручення, рахунки за спожиту електроенергію); листи Костянтинівської окружної прокуратури №52-955ВИХ-24 від 07.03.2024, №52-1578ВИХ-24 від 04.04.2024, №52-2760ВИХ-24 від 22.05.2024, №52-4845ВИХ-24 від 10.09.2024, №52-5243ВИХ-24 від 22.11.2024, №52-6244ВИХ-24 від 22.11.2024, №52-50ВИХ-25 від 06.01.2025, №52-51ВИХ-25 від 06.01.2025; листи Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області від 09.04.2024, 28.11.2024, листи Костянтинівської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області від 04.07.2024, 11.10.2024, 05.12.2024, супровідні листи Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» з розрахунками середньозваженої ціни на ринку «на добу наперед».
Нормативно свої позовні вимоги прокурор обґрунтовує посиланням на статті 131-1 Конституції України, статтю 23 Закону України «Про прокуратуру», статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», статті 11, 203, 215, 216, 712, 1212 Цивільного кодексу України, статтю 180, 193, 207 Господарського кодексу України.
З дотриманням приписів ст.6 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, для розгляду справи №905/22/25 визначено суддю Говоруна О.В.
Ухвалою господарського суду від 13.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду; відкрито провадження у справі №905/22/25; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 11.02.2025 об 11:30 год.
Від представника відповідача 2 надійшов відзив на позовну заяву, за змістом якого останній просить відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своїх заперечень посилається на те, що до позовної заяви не надано доказів на підтвердження недотримання відповідачами вимог ст. 203 Цивільного кодексу України, Закону України «Про публічні закупівлі»; підвищення ціни за кожною додатковою угодою не перевищувало 10% обмеження і не було здійснено у спосіб, передбачений договором; визнання додаткових угод недійсними не означає автоматичного застосування положень договору у первісній редакції; ст. 216 Цивільного кодексу України передбачає обов'язкове застосування наслідків недійсності для обох сторін правочину та вимагає у разі недійсності правочину повернення кожною зі сторін другій стороні в натурі всього, що вона одержала на виконання цього правочину.
Від представника позивача 1 надійшли письмові пояснення, за змістом яких вказує, що моніторинг процедури закупівлі UA-2021-12-01-006415b управлінням Східного офісу Держаудитсулжби в Донецькій області не проводився, порушення під час проведення процедури закупівлі, укладання договору про закупівлю та протягом його дії не встановлювались та не документувались, у зв'язку з чим позивач 1 позбавлений можливості надати пояснення по суті спору.
Від заступника керівника Костянтинівської окружної прокуратури Донецької області надійшла відповідь на відзив представника відповідача 2.
Ухвалою господарського суду від 11.02.2025 підготовче засідання відкладено до 04.03.2025 о 12:30 год.
Ухвалою господарського суду від 02.04.2025 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів, підготовче засідання відкладено до 02.04.2025 о 12:00 год.
Ухвалою господарського суду від 02.04.2025 підготовче засідання відкладено до 14.04.2025 об 11:30 год.
Ухвалою господарського суду від 30.04.2025 провадження у справі №905/22/25 зупинено до закінчення перегляду Великою Палатою Верховного Суду в касаційному порядку справи №920/19/24.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 15.12.2025 поновлено провадження у справі №905/22/25, призначено судове засідання на 15.01.2026 об 11:30 год.
Справа №905/22/25 перебуває на стадії підготовчого провадження.
У зв'язку з призначенням судді Говоруна О.В. на посаду судді на посаду судді Шостого апеляційного адміністративного суду, розпорядженням керівника апарату суду №02-01/6 від 06.01.2026 було призначено повторний автоматичний розподіл справи №905/22/25.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу справ між суддями від 06.01.2026 для розгляду справи №905/22/25 визначено суддю Чернову О.В.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 08.01.2026 прийнято до провадження справу №905/22/25 на стадії підготовчого провадження. Постановлено розгляд справи №905/22/25 почати спочатку та призначити підготовче засідання на 03.02.2026 о 10:15 год.
Ухвалою господарського суду від 03.02.2026 закрито підготовче провадження у справі №905/22/25 та призначено судове засідання з розгляду справи по суті на 03.03.2026 о 14:30 год.
У судове засідання з'явився прокурор, підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Інші учасники справи у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце судового засідання повідомленні належним чином.
З'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази на їх підтвердження в порядку статті 210 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
За результатами проведення відритих торгів UA-2020-11-23-012573-с, 31.12.2020 між Міським комунальним закладом культури «Палац культури та дозвілля», м. Костянтинівка Донецької області (споживач, відповідач 1) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» (постачальник, відповідач 2) укладено договір №1294 про постачання електричної енергії споживачу (договір), відповідно до п. 2.1 якого за цим договором постачальник зобов'язується поставити споживачу у 2021 році електричну енергію (код зДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія) в кількості 210000 кВт*год., як різновид товарної продукції, для забезпечення потреб енергоустановок споживача, а споживач зобов'язується прийняти та оплатити вартість використаної електричної енергії та здійснити інші платежі згідно з умовами, що визначені договором.
Обсяги закупівлі товару мажуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків споживача (п. 2.2 договору).
Згідно з п. 3.1 початком постачання електричної енергії споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні, яка є додатком 1 до цього договору.
Вартість цього договору становить 463594,81грн, в тому числі ПДВ 20% (п.5.1 договору).
Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (п.5.5 договору).
Згідно з п. 5.7 договору оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строки, визначені в рахунку, але не пізніше ніж через 10 робочих днів від дати отримання споживачем цього рахунка, або протягом 10 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції.
Відповідно до п. 13.1 договору він набирає чинності з 01 січня 2021 року і діє по 31 грудня 2021 року, а в частині розрахунків до повного їх виконання.
За п. 13.7 договору істотні умови договору не можуть змінюватись після його підписання до виконання зобов'язань в повному обсязі, крім випадків, зокрема:
зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;
збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в даному договору. У разі коливання ціни за одиницю товару на ринку постачальник письмово звертається до споживача щодо внесення відповідних змін до договору. Наявність факту коливання ціни товару на ринку підтверджується довідками або завіреними копіями довідок щодо ціни товару на момент укладання договору та на момент звернення до органів, установ, організацій, які уповноважені надавати інформацію щодо коливання ціни товару на ринку. Підвищення ціни за одиницю товару по даному договору здійснюється шляхом підписання додаткових угод та з урахуванням вимог п.5 ч.1 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі». Споживач має право відмовитись від внесення змін до договору, якщо постачальником не надано належного документального підтвердження ціни товару, передбачене цим пунктом.
Продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми. визначеної в договорі про закупівлю;
погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів. робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку;
зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування;
зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
Згідно з п. 1 комерційної пропозиції як додатку №2 ціна сформована за результатами аукціону у системі Прозоро та становить 2,2076 (з ПДВ).
За змістом п.1.2 комерційної пропозиції ціна за одиницю товару не може змінюватися після підписання договору до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків відповідно до ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі» шляхом підписання додаткової угоди про внесення змін до договору у разі: зміни регульованих цін (тарифів), які враховуються при розрахунку ціни на електричну енергію. Постачальник здійснює коригування шляхом збільшення/зменшення відповідної регульованої складової з дати її внесення в дію. Підтвердженням необхідності внесення таких змін є чинні (введені в порядку встановленому законодавством в дію) нормативно-правові акти відповідного уповноваженого органу щодо встановлення (зміни) цін (тарифів), які враховуються при розрахунку ціни на електричну енергію. Таке коригування здійснюється згідно п.7 ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі».
Погодження зміни ціни в договорі в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку. Постачальник має право у разі зміни ціни на ринку на електричну енергію в бік зменшення здійснити відповідне корегування (без зміни кількості (обсягу) та якості товару), у тому числі у разі коливання цін на ринку на електричну енергію. Таке коригування здійснюється згідно п.5 ч.5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
Збільшення ціни за одиницю товару до 10% пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. Постачальник здійснює коригування шляхом збільшення ціни на електричну енергію до 10% у разі збільшення ціни на електричну енергію за одиницю товару на ринку, пропорційно до такого збільшення ціни на електричну енергію, але не більше 10% від попередніх змін, внесених до договору, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. Сторони узгодили, що постачальник має право здійснити коригування ціни електричної енергії для здійснення остаточних розрахунків та змінити ціну на наступний розрахунковий період, в разі зміни ринкової ціни за підсумками відповідного періоду від попередніх даних. Підтвердження зміни ціни (коливання ціни) на ринку на електричну енергію є рівень середньозваженої ціни на ринку електричної енергії «на добу наперед» (РДН) за підсумками відповідного періоду, що підтверджується інформацією ДП «Оператор ринку», які викладено на його офіційному сайті за адресою в мережі internet https://www.oree.com.ua і це є безумовним підтвердженням коливання ціни електричної енергії, та підставою для коригування ціни на електричну енергію, згідно з п.2 ч.5 ст.41 Закон України «Про публічні закупівлі».
Відповідно до п.4.1 комерційної пропозиції оплата обсягів споживання електричної енергії здійснюється на умовах (у строки) передбачені п. 4.2, цієї комерційної пропозиції, з урахуванням порядку визначення ціни передбаченого в розділі 1 цієї комерційної пропозиції.
Оплата за спожиту електричну енергію має бути здійснена споживачем у строк не більше 10 робочих днів після закінчення розрахункового періоду (п. 4.2 комерційної пропозиції).
Відповідно до п.5.1 комерційної пропозиції споживач самостійно формує розрахункові документи (рахунок, акт приймання-передавання) в сервісі «Особистий кабінет» не пізніше 24 годин після закінчення розрахункового періоду. В інших випадках, виставлення рахунків за спожиту електроенергію здійснюється не пізніше 20-го числа місяця наступного за розрахунковим, за умови отримання даних про обсяги споживання від споживача/оператора системи/адміністратора комерційного обліку. Виставлення рахунку здійснюється шляхом його формування в програмному комплексі постачальника з можливістю перегляду в сервісі «Особистий кабінет». Розрахункові документи можуть бути роздруковані постачальником та отримані споживачем у відповідному енергоофісі постачальника. У разі не отримання споживачем рахунку, споживач здійснює оплату за спожиту електричну енергію, у встановлені цією комерційною пропозицією строки, за платіжним документом, самостійно оформленим споживачем.
У випадку не отримання споживачем акту прийняття-передавання або не повернення постачальнику отриманого та підписаного з боку споживача акту прийняття-передавання протягом десяти днів з дня його формування, він вважається підписаним та узгодженим сторонами, якщо в цей же строк споживачем не буде надано обґрунтованих заперечень. (п.5.2 комерційної пропозиції).
За приписами п.10.1 комерційної пропозиції договір набирає чинності з дати підписання, та укладається на строк до 31.12.2021, якщо інший термін не визначений умовами закупівлі. Договір в частині виконання зобов'язань споживача щодо оплати діє до повного виконання споживачем таких зобов'язань.
До договору про постачання електричної енергії споживачу №1294 від 31.12.2020 відповідачами підписані додаткові угоди, зокрема:
- додаткову угоду №1 від 31.12.2020, згідно з якою, у зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу наперед» (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП «Оператор ринку», сторони дійшли згоди викласти п 2.1 Договору в наступній редакції: Постачальник зобов'язується поставити споживачу у 2021 році електричну енергію (код за ДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія) в кількості 191083 кВт*год., як різновид товарної продукції, для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач зобов'язується прийняти та оплатити вартість використаної електричної енергії та здійснити інші платежі згідно з умовами, що визначені договором.
Викласти п. 1.1. Комерційної пропозиції в наступній редакції: Ціна електричної енергії становить 2,42615грн. (з ПДВ). Ціна сформована з урахуванням регульованих цін на послуги оператора системи передачі та без урахування регульованих цін на послуги оператора системи розподілу.
Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 01.01.2021.
- додаткову угоду №3 від 20.01.2021, відповідно до якої, згідно з п.1 ч.5 ст.41 Закону «Про Публічні закупівлі» (зі змінами), сторони дійшли згоди викласти п.2.1 договору в наступній редакції: Постачальник зобов'язується поставити Споживачу у 2021 році електричну енергію (код за ДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія) в кількості 191082,5 кВт*год., як різновид товарної продукції, для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач зобов'язується прийняти та оплатити вартість використаної електричної енергії та здійснити інші платежі згідно з умовами, що визначені Договором.
Сторони підтверджують, що інші умови договору про постачання електричної енергії вважаються незмінними та Сторони підтверджують по ним свої зобов'язання: ціна електричної енергії становить 2,42615грн (з ПДВ). Вартість цього Договору становить 463594,81грн, в тому числі ПДВ 20 %.
- додаткову угоду №4 від 17.03.2021, відповідно до якої у зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу наперед» (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП «Оператор ринку», сторони дійшли згоди викласти п. 2.1, 5.1 договору в наступній редакції: постачальник зобов'язується поставити Споживачу у 2021 році електричну енергію (код за ДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія) в кількості 179147,365 кВт*год., як різновид товарної продукції, для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач зобов'язується прийняти та оплатити вартість використаної електричної енергії та здійснити інші платежі згідно з умовами, що визначені Договором. Вартість цього договору становить 463594,81грн, в тому числі ПДВ 20 %. На дату укладання договору бюджетні зобов'язання виникають в межах кошторисних призначень, які складають: 463594,81грн. Під час дії даного договору бюджетні зобов'язання можуть змінюватись відповідно до кошторисних призначень та регламентуються шляхом укладання додаткових угод відповідно до якому випадку бюджетні зобов'язання не можуть перевищувати суму договору, але в будь-якому випадку бюджетні зобов'язання не можуть перевищувати суму договору».
Викласти п. 1.1. комерційної пропозиції в наступній редакції: Ціна електричної енергії становить 2,62031грн (з ПДВ). Ціна сформована з урахуванням регульованих цін на послуги оператора системи передачі та без урахування регульованих цін на послуги оператора системи розподілу.
- додаткову угоду №5 від 31.03.2021, відповідно до якої викладено п.п.5.1 договору в наступній редакції: Вартість цього Договору становить 440439,85грн, в тому числі ПДВ 20 %. На дату укладання договору бюджетні зобов'язання виникають в межах кошторисних призначень, які складають: 440439,85грн.
Викладено п. 1.1. комерційної пропозиції в наступній редакції: ціна електричної енергії становить 2,42258грн (з ПДВ). Ціна сформована з урахуванням регульованих цін на послуги оператора системи передачі та без урахування регульованих цін на послуги оператора системи розподілу.
Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з березня 2021 р..
- додаткову угоду №6 від 30.04.2021, відповідно до якої викласти п.п.5.1 договору в наступній редакції: вартість цього договору становить 438943,45грн, в тому числі ПДВ 20 %. На дату укладання договору бюджетні зобов'язання виникають в межах кошторисних призначень, які складають: 438943,45грн.
Викладено п. 1.1. комерційної пропозиції в наступній редакції: Ціна електричної енергії становить 2,31758грн (з ПДВ). Ціна сформована з урахуванням регульованих цін на послуги оператора системи передачі та без урахування регульованих цін на послуги оператора системи розподілу.
Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з квітня 2021 р..
- додаткову угоду №7 від 31.05.2021, відповідно до якої викладено п.п.5.1 договору в наступній редакції: вартість цього договору становить 437956,99грн, в тому числі ПДВ 20 %. На дату укладання договору бюджетні зобов'язання виникають в межах кошторисних призначень, які складають: 437956,99грн. Під час дії даного договору бюджетні зобов'язання можуть змінюватись відповідно до кошторисних призначень та регламентуватися шляхом укладання додаткових угод, але в будь-якому випадку бюджетні зобов'язання не можуть перевищувати суму договору».
Викладено п. 1.1. Комерційної пропозиції в наступній редакції: ціна електричної енергії становить 2,16924грн (з ПДВ). Ціна сформована з урахуванням регульованих цін на послуги оператора системи передачі та без урахування регульованих цін на послуги оператора системи розподілу.
Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з травня 2021 р.
- додаткову угоду №8 від 30.06.2021, відповідно до якої у зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу наперед» (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП «Оператор ринку», сторони дійшли згоди: викласти п. 2.1. договору в наступній редакції: «Постачальник зобов'язується поставити споживачу у 2021 році електричну енергію (код за ДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія) в кількості 179146кВт*год., як різновид товарної продукції, для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач зобов'язується прийняти та оплатити вартість використаної електричної енергії та здійснити інші платежі згідно з умовами, що визначені Договором.
Викладено п.п. 5.1 договору в наступній редакції: вартість цього договору становить 437956,99грн, в тому числі ПДВ 20 %. На дату укладання договору бюджетні зобов'язання виникають в межах кошторисних призначень, які складають: 437956,99грн.
Викладено п. 1.1. комерційної пропозиції в наступній редакції: ціна електричної енергії становить 2,28340грн/кВт*год. (з ПДВ). Ціна сформована з урахуванням регульованих цін на послуги оператора системи передачі та без урахування регульованих цін на послуги оператора системи розподілу.»
Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з червня 2021 року.
- додаткову угоду №9 від 04.08.2021, відповідно до якої викладено п.п.5.1. договору в наступній редакції: вартість цього договору становить 437779,82грн, в тому числі ПДВ 20 %. На дату укладання договору бюджетні зобов'язання виникають в межах кошторисних призначень, які складають: 437779,82грн.
Викладено п. 1.1. комерційної пропозиції в наступній редакції: «Ціна електричної енергії становить 2,22287грн (з ПДВ). Ціна сформована з урахуванням регульованих цін на послуги оператора системи передачі та без урахування регульованих цін на послуги оператора системи розподілу.».
Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з липня 2021р.
- додаткову угоду №10 від 16.08.2021, відповідно до якої у зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу наперед» (РДН) за 1 кВт*год. за даними ДП «Оператор ринку», сторони дійшли згоди: викласти п. 2.1. договору в наступній редакції: постачальник зобов'язується поставити споживачу у 2021 році електричну енергію (код за ДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія) в кількості 179145 кВт*год., як різновид товарної продукції, для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач зобов'язується прийняти та оплатити вартість використаної електричної енергії та здійснити інші платежі згідно з умовами, що визначені Договором.
Викладено п.п. 5.1. договору в наступній редакції: вартість цього договору становить 437779,82грн, в тому числі ПДВ 20 %. На дату укладання договору бюджетні зобов'язання виникають в межах кошторисних призначень, які складають: 437779,82грн.
Викладено п. 1.1. комерційної пропозиції в наступній редакції: ціна електричної енергії становить 2,38756грн/кВт*год. (з ПДВ). Ціна сформована з урахуванням регульованих цін на послуги оператора системи передачі та без урахування регульованих цін на послуги оператора системи розподілу.
Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з серпня 2021 року.
- додаткову угоду №11 від 17.08.2021, відповідно до якої у зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу наперед» (РДН) за 1 кВт*год. за даними ДП «Оператор ринку», сторони дійшли згоди: викласти п. 2.1. договору в наступній редакції: постачальник зобов'язується поставити споживачу у 2021 році електричну енергію (код за ДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія) в кількості 179144 кВт*год., як різновид товарної продукції, для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач зобов'язується прийняти та оплатити вартість використаної електричної енергії та здійснити інші платежі згідно з умовами, що визначені Договором.»
Викладено п.п. 5.1. договору в наступній редакції: вартість цього договору становить 437779,82грн, в тому числі ПДВ 20 %. На дату укладання договору бюджетні зобов'язання виникають в межах кошторисних призначень, які складають: 437779,82грн.
Викладено п. 1.1. комерційної пропозиції в наступній редакції: ціна електричної енергії становить 2,56856грн/кВт*год. (з ПДВ). Ціна сформована з урахуванням регульованих цін на послуги оператора системи передачі та без урахування регульованих цін на послуги оператора системи розподілу.
Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з серпня 2021 року.
- додаткову угоду №12 від 18.08.2021, відповідно до якої у зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу наперед» (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП «Оператор ринку», сторони дійшли згоди: викласти п. 2.1. договору в наступній редакції: постачальник зобов'язується поставити споживачу у 2021 році електричну енергію (код за ДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія) в кількості 179143 кВт*год., як різновид товарної продукції, для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач зобов'язується прийняти та оплатити вартість використаної електричної енергії та здійснити інші платежі згідно з умовами, що визначені Договором.
Викладено п.п. 5.1. договору в наступній редакції: вартість цього договору становить 437779,82грн., в тому числі ПДВ 20 %. На дату укладання договору бюджетні зобов'язання виникають в межах кошторисних призначень, які складають: 437779,82грн.
Викладено п. 1.1. комерційної пропозиції в наступній редакції: ціна електричної енергії становить 2,76748грн/кВт*год. (з ПДВ). Ціна сформована з урахуванням регульованих цін на послуги оператора системи передачі та без урахування регульованих цін на послуги оператора системи розподілу.
Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з серпня 2021 року
- додаткову угоду №13 від 30.08.2021, відповідно до якої у зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу наперед» (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП «Оператор ринку», сторони дійшли згоди: викласти п. 2.1. договору в наступній редакції: «Постачальник зобов'язується поставити споживачу у 2021 році електричну енергію (код за ДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія) в кількості 179142 кВт*год., як різновид товарної продукції, для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач зобов'язується прийняти та оплатити вартість використаної електричної енергії та здійснити інші платежі згідно з умовами, що визначені Договором.»
Викладено п.п. 5.1. договору в наступній редакції: вартість цього договору становить 437779,82грн, в тому числі ПДВ 20 %. На дату укладання договору бюджетні зобов'язання виникають в межах кошторисних призначень, які складають: 437779,82грн. Під час дії даного договору бюджетні зобов'язання можуть змінюватись відповідно до кошторисних призначень та регламентуватися шляхом укладання додаткових угод, але в будь-якому випадку бюджетні зобов'язання не можуть перевищувати суму договору.
Викладено п. 1.1. комерційної пропозиції в наступній редакції: ціна електричної енергії становить 2,98616грн/кВт*год. (з ПДВ). Ціна сформована з урахуванням регульованих цін на послуги оператора системи передачі та без урахування регульованих цін на послуги оператора системи розподілу.
Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з серпня 2021 року.
- додаткову угоду №14 від 31.08.2021, відповідно до якої у зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу наперед» (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП «Оператор ринку», сторони дійшли згоди: викласти п. 2.1 5.1. договору в наступній редакції: постачальник зобов'язується поставити споживачу у 2021 році електричну енергію (код за ДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія) в кількості 179141 кВт*год., як різновид товарної продукції, для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач зобов'язується прийняти та оплатити вартість використаної електричної енергії та здійснити інші платежі згідно з умовами, що визначені Договором. Вартість цього Договору становить 437779,82грн, в тому числі ПДВ 20 %. На дату укладання договору бюджетні зобов'язання виникають в межах кошторисних призначень, які складають: 437779,82грн. Під час дії даного договору бюджетні зобов'язання можуть змінюватись відповідно до кошторисних призначень та регламентуватися шляхом укладання додаткових угод, але в будь-якому випадку бюджетні зобов'язання не можуть перевищувати суму договору.
Викладено п. 1.1. комерційної пропозиції в наступній редакції: «Ціна електричної енергії становить 3,13930грн/кВт*год. (з ПДВ). Ціна сформована з урахуванням регульованих цін на послуги оператора системи передачі та без урахування регульованих цін на послуги оператора системи розподілу.
Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з серпня 2021 року.
- додаткову угоду №15 від 28.09.2021, відповідно до якої у зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу наперед» (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП «Оператор ринку», сторони дійшли згоди: викласти п. 2.1. договору в наступній редакції: постачальник зобов'язується поставити споживачу у 2021 році електричну енергію (код за ДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія) в кількості 179140 кВт*год., як різновид товарної продукції, для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач зобов'язується прийняти та оплатити вартість використаної електричної енергії та здійснити інші платежі згідно з умовами, що визначені Договором.
Викладено п.п. 5.1. договору в наступній редакції: вартість цього Договору становить 437779,82грн, в тому числі ПДВ 20 %. На дату укладання договору бюджетні зобов'язання виникають в межах кошторисних призначень, які складають: 437779,82грн. Під час дії даного договору бюджетні зобов'язання можуть змінюватись відповідно до кошторисних призначень та регламентуватися шляхом укладання додаткових угод, але в будь-якому випадку бюджетні зобов'язання не можуть перевищувати суму договору.
Викладено п. 1.1. комерційної пропозиції в наступній редакції: ціна електричної енергії становить 3,39472грн/кВт*год. (з ПДВ). Ціна сформована з урахуванням регульованих цін на послуги оператора системи передачі та без урахування регульованих цін на послуги оператора системи розподілу.
Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з вересня 2021 року.
- додаткову угоду №17 від 20.10.2021, відповідно до якої у зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу наперед» (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП «Оператор ринку», сторони дійшли згоди: викласти п. 2.1. договору в наступній редакції: постачальник зобов'язується поставити споживачу у 2021 році електричну енергію (код за ДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія) в кількості 179139 кВт*год., як різновид товарної продукції, для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач зобов'язується прийняти та оплатити вартість використаної електричної енергії та здійснити інші платежі згідно з умовами, що визначені Договором.
Викладено п.п. 5.1. договору в наступній редакції: вартість цього Договору становить 437779,82грн., в тому числі ПДВ 20 %. На дату укладання договору бюджетні зобов'язання виникають в межах кошторисних призначень, які складають: 437779,82грн. Під час дії даного договору бюджетні зобов'язання можуть змінюватись відповідно до кошторисних призначень та регламентуватися шляхом укладання додаткових угод, але в будь-якому випадку бюджетні зобов'язання не можуть перевищувати суму договору.
Викладено п. 1.1. комерційної пропозиції в наступній редакції: ціна електричної енергії становить 3,64738грн/кВт*год (з ПДВ). Ціна сформована з урахуванням регульованих цін на послуги оператора системи передачі та без урахування регульованих цін на послуги оператора системи розподілу.
Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з жовтня 2021 року.
- додаткову угоду №18 від 21.10.2021, відповідно до якої у зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу наперед» (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП «Оператор ринку», сторони дійшли згоди: викласти п. 2.1. договору в наступній редакції: постачальник зобов'язується поставити споживачу у 2021 році електричну енергію (код за ДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія) в кількості 179138 кВт*год., як різновид товарної продукції, для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач зобов'язується прийняти та оплатити вартість використаної електричної енергії та здійснити інші платежі згідно з умовами, що визначені Договором.
Викладено п.п. 5.1. договору в наступній редакції: вартість цього Договору становить 437779,82грн, в тому числі ПДВ 20 %. На дату укладання договору бюджетні зобов'язання виникають в межах кошторисних призначень, які складають: 437779,82грн. Під час дії даного договору бюджетні зобов'язання можуть змінюватись відповідно до кошторисних призначень та регламентуватися шляхом укладання додаткових угод, але в будь-якому випадку бюджетні зобов'язання не можуть перевищувати суму договору.
Викладено п. 1.1. комерційної пропозиції в наступній редакції: ціна електричної енергії становить 3,95310грн/кВт*год. (з ПДВ). Ціна сформована з урахуванням регульованих цін на послуги оператора системи передачі та без урахування регульованих цін на послуги оператора системи розподілу.
Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з жовтня 2021 року.
- додаткову угоду №19 від 26.11.2021, відповідно до якої у зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу наперед» (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП «Оператор ринку», сторони дійшли згоди: викласти п. 2.1. договору в наступній редакції: «Постачальник зобов'язується поставити споживачу у 2021 році електричну енергію (код за ДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія) в кількості 157903 кВт*год., як різновид товарної продукції, для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач зобов'язується прийняти та оплатити вартість використаної електричної енергії та здійснити інші платежі згідно з умовами, що визначені Договором.
Викладено п.п. 5.1. договору в наступній редакції: «Вартість цього Договору становить 437779,82грн., в тому числі ПДВ 20 %. На дату укладання договору бюджетні зобов'язання виникають в межах кошторисних призначень, які складають: 437779,82грн.
Викладено п. 1.1. комерційної пропозиції в наступній редакції: ціна електричної енергії становить 4,28909грн/кВт*год. (з ПДВ). Ціна сформована з урахуванням регульованих цін на послуги оператора системи передачі та без урахування регульованих цін на послуги оператора системи розподілу.
Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з листопада 2021 року.
- додаткову угоду №20 від 26.11.2021, відповідно до якої у зв'язку із зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії «На добу наперед» (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП «Оператор ринку», сторони дійшли згоди: викласти п. 2.1. договору в наступній редакції: постачальник зобов'язується поставити споживачу у 2021 році електричну енергію (код за ДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія) в кількості 156730 кВт*год., як різновид товарної продукції, для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач зобов'язується прийняти та оплатити вартість використаної електричної енергії та здійснити інші платежі згідно з умовами, що визначені Договором.
Викладено п.п. 5.1. договору в наступній редакції: вартість цього Договору становить 437779,82грн., в тому числі ПДВ 20 %. На дату укладання договору бюджетні зобов'язання виникають в межах кошторисних призначень, які складають: 437779,82грн.
Викладено п. 1.1. комерційної пропозиції в наступній редакції: ціна електричної енергії становить 4,65834грн/кВт*год. (з ПДВ). Ціна сформована з урахуванням регульованих цін на послуги оператора системи передачі та без урахування регульованих цін на послуги оператора системи розподілу.»
Додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з листопада 2021 року.
- додаткову угоду №21 від 24.12.2021, відповідно до якої сторони домовились про зменшення суми договору на 6 грн 30 коп иа викласти п.п. 5.1 договору в наступній редакції: «Вартість цього Договору становить 437773,52грн., в тому числі ПДВ 20 %. На дату укладання договору бюджетні зобов'язання виникають в межах кошторисних призначень, які складають: 437773,52грн.
До матеріалів справи долучено рахунки на оплату за спожиту електроенергію, відповідно до яких постачальником поставлено електричну енергію:
- у січні 2021 року електричну енергію у кількості 30009кВт*год. за тарифом 2,02178грн/кВт*год. на загальну суму 72806,06грн з ПДВ;
- у лютому 2021 року електричну енергію у кількості 32034кВт*год. за тарифом 2,1839грн/кВт*год. на загальну суму 83939,10грн з ПДВ;
- у березні 2021 року електричну енергію у кількості 33820кВт*год. за тарифом 2,01881грн/кВт*год. на загальну суму 81931,55грн з ПДВ;
- у квітні 2021 року електричну енергію у кількості 14251кВт*год. за тарифом 1,93131грн/кВт*год. на загальну суму 33027,79грн з ПДВ;
- у травні 2021 року електричну енергію у кількості 6650кВт*год. за тарифом 1,8077грн/кВт*год. на загальну суму 14425,46грн з ПДВ;
- у червні 2021 року електричну енергію у кількості 3802кВт*год. за тарифом 1,90283грн/кВт*год. на загальну суму 8681,48грн з ПДВ;
- у липні 2021 року електричну енергію у кількості 2927кВт*год. за тарифом 1,85239грн/кВт*год. на загальну суму 6506,34грн з ПДВ;
- у серпні 2021 року електричну енергію у кількості 2953кВт*год. за тарифом 2,61611грн/кВт*год. на загальну суму 9270,43грн з ПДВ;
- у вересні 2021 року електричну енергію у кількості 3820кВт*год. за тарифом 2,8289грн/кВт*год. на загальну суму 12967,69грн з ПДВ;
- у жовтні 2021 року електричну енергію у кількості 12840кВт*год. за тарифом 3,29425грн/кВт*год. на загальну суму 50757,80грн з ПДВ;
- у листопаді 2021 року електричну енергію у кількості 13623кВт*год. за тарифом 3,8819грн/кВт*год. на загальну суму 63459,82грн з ПДВ.
У свою чергу споживач здійснив оплату за спожиту електроенергію на загальну суму згідно з платіжними дорученнями №18 від 12.02.2021 на суму 72806,06грн, №37 від 11.03.2021 на суму 80439,10грн, №37 від 03.03.2021 на суму 3500,00грн, №63 від 14.04.2021 на суму 81931,55грн, №87 від 12.05.2021 на суму 30027,79грн, №80 від 12.05.2021 на суму 3000,00грн, №108 від 08.06.2021 на суму 11025,46грн, №96 від 03.06.2021 на суму 3400,00грн, №128 від 08.07.2021 на суму 8681,48грн, №146 від 11.08.2021 на суму 6506,34грн, №137 від 07.09.2021 на суму 3000,00грн, №170 від 13.09.2021 на суму 6270,00грн, №187 від 12.10.2021 на суму 12967,69грн, №205 від 09.11.2021 на суму 50757,80грн, №194 від 07.12.2021 на суму 7093,70грн, №222 від 13.12.2021 на суму 56366,12грн.
На запити прокурора листами від 04.07.2024, 05.12.2024, 11.10.2024 Костянтинівська міська військова адміністрація Краматорського району Донецької області повідомила про невжиття заходів позовного характеру про визнання додаткових угод недійсними та стягнення коштів за договором №1294 від 31.12.2020.
До матеріалів справи долучені листи Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» з розрахунками середньозваженої ціни на ринку «на добу наперед» у періоди з 16.07.2021 до 31.07.2021, з 22.07.2021 по 05.08.2021, з 01.08.2021 по 10.08.2021, з 25.08.2021 до 26.08.2021, з 28.07.2021 по 09.08.2021, з 13.09.2021 по 23.09.2021, з 01.10.2021 по 09.10.2021, з 18.12.2020 по 24.12.2020, з 10.10.2021 по 13.10.2021, з 06.11.2021 по 07.11.2021, з 08.11.2021 по 09.11.2021, інформація в яких сформована на підставі даних офіційного сайту ДП «Оператор ринку».
У зв'язку з невжиттям Східним офісом Держаудитслужби та Костянтинівською міською військовою адміністрацією Краматорського району Донецької області заходів щодо захисту інтересів держави внаслідок неправомірного укладання відповідачами додаткових угод до договору №1294 від 31.12.2020 та безпідставного перерахування коштів відповідача 1, Костянтинівська окружна прокуратура направила листи-повідомлення №52-51ВИХ-25 від 06.01.2025 та №52-50ВИХ-25 від 06.01.2026 про звернення до суду з позовом.
Посилаючись на те, що додаткові угоди №1 від 31.12.2020, №3 від 20.01.2021, №4 від 17.03.2021, №5 від 31.03.2021, №6 від 30.04.2021, №8 від 30.06.2021, №9 від 04.08.2021, №10 від 16.08.2021, №11 від 17.08.2021, №12 від 18.08.2021, №13 від 30.08.2021, №14 від 31.08.2021, №15 від 28.09.2021, №17 від 20.10.2021, №18 від 21.10.2021, №19 від 26.11.2021, №20 від 29.11.2021 до договору №1294 від 31.12.2020 укладено з порушенням п.2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», внаслідок чого відповідач 2 безпідставно отримав грошові кошти у розмірі 93566,73грн, прокурор звернувся до суду з відповідним позовом.
Щодо представництва прокурором інтересів держави у цій справі, суд зазначає про таке.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно з ч.1 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч.3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до частин 3-5 статті 53 Господарського процесуального кодексу України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.
Прокурор виконує субсидіарну роль та замінює у судовому провадженні відповідного суб'єкта владних повноважень, який відсутній або всупереч вимог закону не здійснює захисту чи робить це неналежно. У кожному такому випадку прокурор повинен навести (а суд перевірити) причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб'єктом і які є підставами для звернення прокурора до суду.
Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів держави виключно після підтвердження судом підстав для представництва. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
У разі відкриття провадження за позовною заявою особи, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб (крім прокурора), особа, в чиїх інтересах подано позов, набуває статусу позивача. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.
В обґрунтування підстав для представництва, прокурор посилається на те, що виконання зобов'язань за додатковими угодами до договору, укладеними з порушенням чинного законодавства у сфері публічних закупівель, не відповідає меті Закону України «Про публічні закупівлі» та внаслідок укладення незаконних правочинів порушені економічні інтереси держави у вигляді незаконних витрат коштів місцевого бюджету. Звернення до суду з відповідним позовом спрямовано на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні значимого питання законності витрат коштів на потреби територіальної громади.
Відповідно до ч.4 ст.7 Закону України «Про публічні закупівлі» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, здійснює контроль у сфері публічних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України.
Згідно з Положенням про Державну аудиторську службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 №43, таким органом є Державна аудиторська служба України. На неї покладається здійснення державного фінансового контролю, спрямованого на оцінку ефективного, законного, цільового, результативного використання та збереження державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, досягнення економії бюджетних коштів, дотриманням законодавства про закупівлі.
Отже, компетентним суб'єктом владних повноважень щодо захисту інтересів держави у сфері публічних закупівель є Східний офіс Держаудитслужи, який здійснює контроль у формі моніторингу публічних закупівель, який унормовано ст.8 Закону України «Про публічні закупівлі».
Відповідно до частин 1, 6 статті ст.8 Закону України «Про публічні закупівлі» моніторинг закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладання договору про закупівлю та його дії.
За результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.
Як вбачається з матеріалів справи, Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області не приймало рішення про проведення моніторингу процедури закупівлі UA-2020-11-23-012573-с, не здійснювало заходи державного фінансового контролю під час строку дії договору.
У п. 8 ч. 1 ст. 10 Закону «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено право Держаудитслужби порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства.
Отже, у межах наданих законом прав орган державного фінансового контролю не має повноважень щодо оскарження у судовому порядку результатів проведених процедур закупівель, визнання недійсними рішень тендерного комітету та договорів про закупівлю, а може тільки порушити відповідні питання за результатами моніторингу.
Одночасно, відповідно до Статуту Міського комунального закладу культури «Палац культури та дозвілля», затвердженого рішенням міської ради від 11.12.2014 №6/52-915, засновником закладу є Костянтинівська міська рада; заклад фінансується за рахунок коштів міського бюджету та за рахунок інших коштів, незаборонених чинним законодавством України; заклад є неприбутковою установою, не має на меті одержання прибутку від здійснення своєї діяльності та утримується за рахунок коштів міського бюджету.
За змістом ч. 1 статті 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Організаційні засади реалізації повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад щодо здійснення державної регуляторної політики визначаються Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Згідно частин 1-2 статті 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» видатки, які здійснюються органами місцевого самоврядування на потреби територіальних громад, їх розмір і цільове спрямування визначаються відповідними рішеннями про місцевий бюджет; видатки, пов'язані із здійсненням районними, обласними радами заходів щодо забезпечення спільних інтересів територіальних громад, - відповідними рішеннями про районний та обласний бюджети.
Сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації.
Військові адміністрації населених пунктів утворюються в межах територій територіальних громад, у яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи, та/або сільські, селищні, міські голови не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, а також в інших випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання формування та виконання місцевих бюджетів у період воєнного стану» установлено, що з метою оперативного та ефективного прийняття управлінських рішень для забезпечення безперебійного функціонування установ і закладів бюджетної сфери, комунальних підприємств та задоволення життєво необхідних потреб жителів територіальних громад у період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. №64 «Про введення воєнного стану в Україні», виконання та формування місцевих бюджетів здійснюється відповідно до бюджетного законодавства з урахуванням таких особливостей: органи місцевого самоврядування, їх виконавчі органи, місцеві державні адміністрації, військово-цивільні адміністрації продовжують здійснювати бюджетні повноваження, а у разі утворення військових адміністрацій такі повноваження здійснюють військові адміністрації відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Отже, наразі тимчасово повноваження Костянтинівської міської ради здійснює Костянтинівська міська військова адміністрація Краматорського району Донецької області.
Суд, встановлюючи підстави для представництва прокурором інтересів держави, повинен здійснити оцінку не тільки виконання ним обов'язку попереднього (до звернення до суду) повідомлення відповідного суб'єкта владних повноважень, яке є останнім перед безпосереднім поданням позову, а й наявних у справі інших доказів щодо обставин, які йому передували, зокрема попереднього листування між прокурором та зазначеним органом, що за своїм змістом може мати різний характер.
При цьому якщо в процесі такої оцінки буде встановлено, що листування було спрямоване на отримання документів та/або інформації про можливе порушення і пов'язане саме зі з'ясуванням факту його наявності або відсутності, то обов'язковим є подальше інформування відповідного органу про виявлені прокурором порушення та надання відповідному органу можливості відреагувати протягом розумного строку на повідомлення при поданні відповідного позову прокурором, що відповідає змісту положень статті 23 Закону України «Про прокуратуру», усталеній практиці Європейського суду з прав людини та Верховного Суду.
Водночас якщо попереднє листування свідчить про те, що воно мало характер інформування відповідного органу про вже раніше виявлені прокурором порушення, і такий орган протягом розумного строку на зазначену інформацію не відреагував або відреагував повідомленням про те, що він обізнаний (у тому числі до моменту отримання інформації від прокурора) про порушення, але не здійснював та/або не здійснює та/або не буде здійснювати захист порушених інтересів, то у такому випадку наявні підстави для представництва, передбачені абзацом першим частини третьої статті 23 Закону України «Про прокуратуру». У такому разі дотримання розумного строку після повідомлення про звернення до суду не є обов'язковим, оскільки дозволяє зробити висновок про нездійснення або здійснення неналежним чином захисту інтересів держави вказаним органом.
Аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 26.05.2021 у справі №926/14/19.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 зроблено висновок про те, що невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу.
Матеріалами справи підтверджується, що прокурор звертався до Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області та Костянтинівської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області та повідомляв про виявлені порушення.
Оскільки вказаними суб'єктами протягом розумного строку не вживалися заходи позовного характеру щодо відновлення порушених прав в інтересах територіальної громади та держави в цілому, що є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва, прокурор направив відповідні листи-повідомлення про звернення до суду з відповідним позовом.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність законних підстав для представництва прокурором інтересів держави (щодо дотримання законодавства у сфері публічних закупівель) та територіальної громади (щодо законності використання коштів місцевого бюджету) у цій справі, та належними позивачами є Східний офіс Держаудитслужби як орган фінансового контролю у сфері публічних закупівель, та Костянтинівська міська військова адміністрація Краматорського району Донецької області.
Виходячи з принципу повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з огляду на таке.
Відносини, які виникли між сторонами, регулюються, зокрема, положеннями Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України, Законом України «Про публічні закупівлі».
Згідно з ст.ст.11, 509 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають, зокрема, з договорів. Аналогічні положення встановлені і в ст.ст. 173-175 Господарського кодексу України (чинний на момент виникнення спірних правовідносин).
У частині першій ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст. 185 Господарського кодексу України до укладення господарських договорів на біржах, оптових ярмарках, публічних торгах застосовуються загальні правила укладення договорів на основі вільного волевиявлення, з урахуванням нормативно-правових актів, якими регулюється діяльність відповідних бірж, ярмарків та публічних торгів.
Статтею 655 Цивільного кодексу України визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно з частинами 4, 5 ст. 656 Цивільного кодексу України, до договору купівлі-продажу на біржах, конкурсах, аукціонах (публічних торгах), договору купівлі-продажу валютних цінностей і цінних паперів застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено законом про ці види договорів купівлі-продажу або не випливає з їхньої суті. Особливості договору купівлі-продажу окремих видів майна можуть встановлюватися законом.
Як вбачаться з матеріалів справи, договір №1294 від 31.12.2020 про постачання електричної енергії споживачу укладено за результатами проведення процедури закупівлі UA-2020-11-23-012573-с на виконання вимог Закону України «Про публічні закупівлі», який установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.
Метою вказаного Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Положеннями статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції, чинній у період укладання спірних додаткових угод) визначено, що закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Статтею 41 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Згідно з частиною першою статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Частиною третьою статті 215 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Згідно з абзацом 1 частини першої статті 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
Так, загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, встановлені у статті 203 Цивільного кодексу України, відповідно до якої зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин (вказаний правовий висновок наведений в постанові Верховного Суду від 16.02.2023 по справі №903/383/22).
Статтею 632 Цивільного кодексу України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Судом встановлено, що станом на момент підписання договору про закупівлю сторонами були погоджені всі істотні умови - предмет, ціна та строк виконання зобов'язань за договором відповідно до вимог ч.3 ст.180 Господарського кодексу України та Закону України «Про публічні закупівлі».
Стаття 652 Цивільного кодексу України передбачає, що в разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Через зміну істотних обставин договір може бути змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) у момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Відповідно до частини 4 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
У п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.
Тобто, передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%. Інше тлумачення відповідної норми Закону України «Про публічні закупівлі» нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів.
Таким чином, у залежності від коливання ціни товару на ринку сторони протягом дії договору про закупівлю можуть вносити зміни декілька разів в частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін, внесених до нього, сукупність яких може перевищувати 10 відсотків від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладання договору про закупівлю та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі, і виконати свої зобов'язання відповідно до такого договору з урахуванням зазначених змін.
У постанові Велика Палата Верховного Суду від 21.11.2025 у справі №920/19/24 виснувала, що зміна умов договору про закупівлю щодо збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10% не допускається, зокрема, у випадку закупівлі бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії. Внесені зміни Законом №1530-ІХ до пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону №922-VIII не стосуються встановленої первісною редакцією цього Закону заборони збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10%, в тому числі і при здійсненні закупівлі бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
Таким чином, у будь-якому випадку загальний розмір збільшення ціни не може перевищувати 10 % ціни, встановленої в договорі закупівлі.
Водночас, внесення таких змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим. Тобто положення пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» прямо передбачає, що обов'язковою умовою для збільшення ціни договору є наявність підтверджених обставин коливання цін на ринку щодо відповідного товару.
Таким чином системний аналіз положень статей 651, 652 ЦК України та положень пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» дає підстави для висновку про те, що зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: відбувається за згодою сторін; порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації); підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником); ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%; загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися (подібний висновок наведений у постановах від 09.06.2022 у справі №927/636/21 та від 07.12.2022 у справі №927/189/22).
Коливання ціни на ринку повинно розцінюватися саме після підписання договору, оскільки ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі» урегульовано саме зміну істотних умов у разі виникнення такого явища, як коливання ціни на ринку.
Виходячи із викладеного, внесення змін до договору є правомірним лише у випадку документального підтвердження коливання ціни на товар у період з моменту укладення договору до моменту укладення додаткової угоди (або отримання пропозиції про її укладення). Існування обставин, які є підставою для зміни ціни товару, повинні бути доведені належними та допустимими доказами та такі коливання ціни товару на ринку повинні бути наявні саме на момент внесення таких змін.
Судом встановлено, що між відповідачами укладено договір №1294 від 31.12.2020 про постачання електричної енергії споживачу, відповідно до додатку №2 якого ціна сформована за результатами аукціону у системі Прозоро та становить 2,2076 (з ПДВ).
Надалі, сторонами неодноразово підписувались додаткові угоди, якими ціна за одиницю товару змінювалась, а саме:
- за додатковою угодою №1 від 31.12.2020 ціна електричної енергії становить 2,42615грн/кВт*год. (з ПДВ) - змінено у зв'язку з коливанням ціни на ринку;
.- за додатковою угодою №3 від 20.01.2021 ціна електричної енергії становить 2,42615грн/кВт*год. (з ПДВ) - підстави зміни ціни не визначено;
- за додатковою угодою №4 від 17.03.2021 ціна електричної енергії становить 2,62031грн/кВт*год. (з ПДВ) - змінено у зв'язку з коливанням ціни на ринку, збільшено ціну за одиницю товару більше ніж на 10% від ціни, визначної у договорі;
- за додатковою угодою №5 від 31.03.2021 ціна електричної енергії становить 2,42258грн/кВт*год. (з ПДВ) - підстави зміни ціни не визначено;
- за додатковою угодою №6 від 30.04.2021 ціна електричної енергії становить 2,31758грн/кВт*год. (з ПДВ) - підстави зміни ціни не визначено;
- за додатковою угодою №7 від 31.05.2021 ціна електричної енергії становить 2,16924грн/кВт*год. (з ПДВ) - зменшено ціну за одиницю товару у порівнянні з ціною, визначеною у договорі;
- за додатковою угодою №8 від 30.06.2021 ціна електричної енергії становить 2,28340грн/кВт*год. - змінено у зв'язку з коливанням ціни на ринку.
- за додатковою угодою №9 від 04.08.2021 ціна електричної енергії становить 2,22287грн (з ПДВ) - підстави зміни ціни не визначено;
- за додатковою угодою №10 від 16.08.2021 ціна електричної енергії становить 2,38756грн/кВт*год. (з ПДВ) - змінено у зв'язку з коливанням ціни на ринку, збільшено ціну за одиницю товару більше ніж на 10% від ціни, визначної у додатковій угоді №7 від 31.05.2021;
- за додатковою угодою №11 від 17.08.2021 ціна електричної енергії становить 2,56856грн/кВт*год. (з ПДВ) - змінено у зв'язку з коливанням ціни на ринку, збільшено ціну за одиницю товару більше ніж на 10% від ціни, визначної у додатковій угоді №7 від 31.05.2021;
- за додатковою угодою №12 від 18.08.2021 ціна електричної енергії становить 2,76748грн/кВт*год. (з ПДВ) - змінено у зв'язку з коливанням ціни на ринку, збільшено ціну за одиницю товару більше ніж на 10% від ціни, визначної у додатковій угоді №7 від 31.05.2021;
- за додатковою угодою №13 від 30.08.2021 ціна електричної енергії становить 2,98616грн/кВт*год. (з ПДВ) - змінено у зв'язку з коливанням ціни на ринку, збільшено ціну за одиницю товару більше ніж на 10% від ціни, визначної у додатковій угоді №7 від 31.05.2021;
- за додатковою угодою №14 від 31.08.2021 ціна електричної енергії становить 3,13930грн/кВт*год. (з ПДВ) - змінено у зв'язку з коливанням ціни на ринку, збільшено ціну за одиницю товару більше ніж на 10% від ціни, визначної у додатковій угоді №7 від 31.05.2021;
- за додатковою угодою №15 від 28.09.2021 ціна електричної енергії становить 3,39472грн/кВт*год. (з ПДВ) - змінено у зв'язку з коливанням ціни на ринку, збільшено ціну за одиницю товару більше ніж на 10% від ціни, визначної у додатковій угоді №7 від 31.05.2021;
- за додатковою угодою №17 від 20.10.2021 ціна електричної енергії становить 3,64738грн/кВт*год. (з ПДВ) - змінено у зв'язку з коливанням ціни на ринку, збільшено ціну за одиницю товару більше ніж на 10% від ціни, визначної у додатковій угоді №7 від 31.05.2021;
- за додатковою угодою №18 від 21.10.2021 ціна електричної енергії становить 3,95310грн/кВт*год. (з ПДВ) - змінено у зв'язку з коливанням ціни на ринку, збільшено ціну за одиницю товару більше ніж на 10% від ціни, визначної у додатковій угоді №7 від 31.05.2021;
- за додатковою угодою №19 від 26.11.2021 ціна електричної енергії становить 4,28909грн/кВт*год. (з ПДВ) - змінено у зв'язку з коливанням ціни на ринку, збільшено ціну за одиницю товару більше ніж на 10% від ціни, визначної у додатковій угоді №7 від 31.05.2021;
- за додатковою угодою №20 від 26.11.2021 ціна електричної енергії становить 4,65834грн/кВт*год. (з ПДВ) - змінено у зв'язку з коливанням ціни на ринку, збільшено ціну за одиницю товару більше ніж на 10% від ціни, визначної у додатковій угоді №7 від 31.05.2021;
Беручи до уваги, що у будь-якому випадку загальний розмір збільшення ціни не може перевищувати 10% ціни, встановленої в договорі закупівлі, то додаткові угоди №4 від 17.03.2021, №10 від 16.08.2021, №11 від 17.08.2021, №12 від 18.08.2021, №13 від 30.08.2021, №14 від 31.08.2021, №15 від 28.09.2021, №17 від 20.10.2021, №18 від 21.10.2021, №19 від 26.11.2021, №20 від 29.11.2021 до договору №1294 від 31.12.2020 підлягають визнанню недійсними з підстав порушення п.2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», у зв'язку зі збільшенням ціни за одиницю товару понад 10% від ціни, встановленої у договорі №1294 від 31.12.2020 та у додатковій угоді №7 від 31.05.2021.
Щодо інших додаткових угод, то додаткові угоди №3 від 20.01.2021, №5 від 31.03.2021, №6 від 30.04.2021 та №9 від 04.08.2021 до договору №1294 від 31.12.2020 не містять підстав щодо зміни ціни за одиницю товару у бік збільшення у порівнянні з ціною, визначеною у договорі №1294 від 31.12.2020, а у додаткових угодах №1 від 31.12.2020, №4 від 17.03.2021 та №8 від 30.06.2021 до договору №1294 від 31.12.2020 сторони посилаються як на підставу для внесення змін ціни - на зміну ціни (коливання ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії «на добу наперед» (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП «Оператор ринку».
Одночасно, матеріали справи не містять документального підтвердження коливання ціни на електричну енергію на ринку електричної енергії.
При цьому, щодо долучених до матеріалів справи листів Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» з розрахунками середньозваженої ціни на ринку «на добу наперед», то суд наголошує, що на підтвердження факту коливання ціни на товар у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання).
Тобто не будь-яка довідка уповноваженого органу про ціну товару на ринку, є належним підтвердженням та підставою для зміни ціни в договорі після його підписання, а лише яка містить інформацію про коливання ціни такого товару на ринку. Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд у постановах від 02.12.2020 у справу №913/368/19 та від 13.10.2020 у справі №912/1580/18.
Господарський суд звертає увагу, що інформація з офіційного сайту ДП «Оператор ринку» є документом довідко-інформаційного характеру, що відображає зміну середньозваженої ціни електричної енергії на певні декілька днів, однак не містить відомостей про ринкову (середньоринкову) ціну, тому не є належним підтвердженням факту зміни істотних умов договору - коливання цін для кожного конкретного спірного періоду на підставі пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про порушення відповідачами п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» при підписанні додаткових угод №1 від 31.12.2020, №3 від 20.01.2021, №4 від 17.03.2021, №5 від 31.03.2021, №6 від 30.04.2021, №8 від 30.06.2021та №9 від 04.08.2021 до договору №1294 від 31.12.2020 у зв'язку з відсутністю доказів коливання ціни на електричну енергію на ринку електричної енергії.
Таким чином, враховуючи відсутність правомірних підстав для зміни умов договору та збільшення ціни за одиницю товару, що є порушенням п.2 ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі», суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині визнання додаткових угод №1 від 31.12.2020, №3 від 20.01.2021, №4 від 17.03.2021, №5 від 31.03.2021, №6 від 30.04.2021, №8 від 30.06.2021, №9 від 04.08.2021, №10 від 16.08.2021, №11 від 17.08.2021, №12 від 18.08.2021, №13 від 30.08.2021, №14 від 31.08.2021, №15 від 28.09.2021, №18 від 21.10.2021, №19 від 26.11.2021, №20 від 29.11.2021 до договору №1294 від 31.12.2020 недійсними, тому задовольняє позовні вимоги в цій частині у повному обсязі.
Щодо позовних вимог в частині стягнення з відповідача 2 безпідставно отриманих коштів у розмірі 93566,73грн, суд зазначає про таке.
Відповідно до ч.1 ст.216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
У статті 669 Цивільного кодексу України визначено, що кількість товару, що продається, встановлюється у договорі купівлі-продажу у відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні.
Згідно частини першої статті 670 Цивільного кодексу України якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.
Відповідно до частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 1212 Цивільного кодексу України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.
Оскільки додаткові угоди угоди №1 від 31.12.2020, №3 від 20.01.2021, №4 від 17.03.2021, №5 від 31.03.2021, №6 від 30.04.2021, №8 від 30.06.2021, №9 від 04.08.2021, №10 від 16.08.2021, №11 від 17.08.2021, №12 від 18.08.2021, №13 від 30.08.2021, №14 від 31.08.2021, №15 від 28.09.2021, №18 від 21.10.2021, №19 від 26.11.2021, №20 від 29.11.2021 до договору №1294 від 31.12.2020 є недійсними та не породжують правових наслідків, правовідносини між відповідачами щодо ціни електричної енергії у період з дати укладання договору по квітень 2021 року включно мають регулюватись умовами договору №1294 від 31.12.2020, відповідно до якого ціна за 1 кВт/год. становить 2,2076грн (з ПДВ), з травня 2021 року по дату закінчення строку дії договору - умовами додаткової угоди №7 від 31.05.2021, відповідно до якого ціна за 1 кВт/год. становить 2,16924грн (з ПДВ).
Відповідно до рахунків та платіжних доручень відповідач 2 поставив електричну енергію у загальному обсязі 156729 кВт/год., а відповідач 1 оплатив поставлену електричну енергію на загальну суму 437773,52грн.
Одночасно, всього за період з січня по квітень 2021 року відповідач 1 повинен був сплатити відповідачу 2 за електричну енергію в обсязі 110114 кВт*год., за ціною 2,2076грн за одиницю товару, грошові кошти у розмірі 243087,67грн, та за період з травня по листопад 2021 року за електричну енергію в обсязі 46615кВт*год., за ціною 2,16924грн за одиницю товару, грошові кошти у розмірі 101119,12грн.
Таким чином, розмір безпідставно сплачених коштів становить 93566,73грн.
Одночасно, заперечення відповідача 2 не знайшли свого підтвердження та спростовані встановленими судом обставинами.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість позовних вимог в частині стягнення з відповідача 2 безпідставно отриманих грошових коштів у розмірі 93566,73грн.
Згідно з положеннями ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).
Проаналізувавши встановлені у справі обставини, оцінивши досліджені докази в їх сукупності та взаємозв'язку за своїм внутрішнім переконанням, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до приписів статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідачів.
Керуючись ст.ст. 7, 13, 42, 86, 123, 129, 210, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позовні вимоги Заступника керівника Костянтинівської окружної прокуратури Донецької області, м. Костянтинівка Донецької області в інтересах держави в особі Східного офісу Держаудитслужби, м. Дніпро, Костянтинівської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, м. Костянтинівка Донецької області до Міського комунального закладу культури «Палац культури та дозвілля», м. Костянтинівка Донецької області, Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги», м. Дніпро про визнання додаткових угод недійсними та стягнення коштів у розмірі 93566,73грн задовольнити.
Визнати недійсною додаткову угоду №1 від 31.12.2020 до договору №1294 від 31.12.2020 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» та Міським комунальним закладом культури «Палац культури та дозвілля».
Визнати недійсною додаткову угоду №3 від 20.01.2021 до договору №1294 від 31.12.2020 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» та Міським комунальним закладом культури «Палац культури та дозвілля».
Визнати недійсною додаткову угоду №4 від 17.03.2021 до договору №1294 від 31.12.2020 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» та Міським комунальним закладом культури «Палац культури та дозвілля».
Визнати недійсною додаткову угоду №5 від 31.03.2021 до договору №1294 від 31.12.2020 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» та Міським комунальним закладом культури «Палац культури та дозвілля».
Визнати недійсною додаткову угоду №6 від 30.04.2021 до договору №1294 від 31.12.2020 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» та Міським комунальним закладом культури «Палац культури та дозвілля».
Визнати недійсною додаткову угоду №8 від 30.06.2021 до договору №1294 від 31.12.2020 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» та Міським комунальним закладом культури «Палац культури та дозвілля».
Визнати недійсною додаткову угоду №9 від 04.08.2021 до договору №1294 від 31.12.2020 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» та Міським комунальним закладом культури «Палац культури та дозвілля».
Визнати недійсною додаткову угоду №10 від 16.08.2021 до договору №1294 від 31.12.2020 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» та Міським комунальним закладом культури «Палац культури та дозвілля».
Визнати недійсною додаткову угоду №11 від 17.08.2021 до договору №1294 від 31.12.2020 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» та Міським комунальним закладом культури «Палац культури та дозвілля».
Визнати недійсною додаткову угоду №12 від 18.08.2021 до договору №1294 від 31.12.2020 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» та Міським комунальним закладом культури «Палац культури та дозвілля».
Визнати недійсною додаткову угоду №13 від 30.08.2021 до договору №1294 від 31.12.2020 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» та Міським комунальним закладом культури «Палац культури та дозвілля».
Визнати недійсною додаткову угоду №14 від 31.08.2021 до договору №1294 від 31.12.2020 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» та Міським комунальним закладом культури «Палац культури та дозвілля».
Визнати недійсною додаткову угоду №15 від 28.09.2021 до договору №1294 від 31.12.2020 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» та Міським комунальним закладом культури «Палац культури та дозвілля».
Визнати недійсною додаткову угоду №17 від 20.10.2021 до договору №1294 від 31.12.2020 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» та Міським комунальним закладом культури «Палац культури та дозвілля».
Визнати недійсною додаткову угоду №18 від 21.10.2021 до договору №1294 від 31.12.2020 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» та Міським комунальним закладом культури «Палац культури та дозвілля».
Визнати недійсною додаткову угоду №19 від 26.11.2021 до договору №1294 від 31.12.2020 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» та Міським комунальним закладом культури «Палац культури та дозвілля».
Визнати недійсною додаткову угоду №20 від 29.11.2021 до договору №1294 від 31.12.2020 про постачання електричної енергії споживачу, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» та Міським комунальним закладом культури «Палац культури та дозвілля».
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» (49001, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул.Січових стрільців, будинок 4 Д; код ЄДРПОУ 42086719) на користь Костянтинівської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області 84114, Донецька обл., Краматорський р-н, місто Костянтинівка, вул.Тихого Олекси, будинок 260, код ЄДРПОУ 44887499) грошові кошти у розмірі 93566,73грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» (49001, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул.Січових стрільців, будинок 4 Д; код ЄДРПОУ 42086719) на користь Донецької обласної прокуратури (87500, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця Університетська, будинок 6; код ЄДРПОУ 25707002) судовий збір у розмірі 21801,60грн.
Стягнути з Міського комунального закладу культури «Палац культури та дозвілля», м. Костянтинівка Донецької області (85110, Донецька обл., Краматорський р-н, місто Костянтинівка, пр.Свободи, будинок 119; код ЄДРПОУ 33980812) на користь Донецької обласної прокуратури (87500, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця Університетська, будинок 6; код ЄДРПОУ 25707002) судовий збір у розмірі 21801,60грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено у Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя О.В. Чернова
У судовому засіданні 03.03.2026 проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повне рішення складено та підписано 13.03.2026.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/.