СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/1883/26
ун. № 759/5595/26
09 березня 2026 року м.Київ
Слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання слідчого у кримінальному провадженні - заступник начальника відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025112320000044 від 04.04.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 236 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів,
В провадження слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання слідчого у кримінальному провадженні - заступник начальника відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025112320000044 від 04.04.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 236 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів.
Клопотання мотивовано тим, що Слідчим управлінням ГУНП в Київській області за процесуального керівництва Київської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42025112320000044 від 04.04.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 236 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до п. 1 ч. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.12.2012 № 1221, підприємства, установи та організації всіх форм власності, що виробляють або імпортують для вільного використання мастила (оливи), внаслідок використання яких утворюються відпрацьовані мастила (оливи), зобов'язані самостійно відповідно до законодавства забезпечити збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізацію та/або знешкодження відпрацьованих мастила (оливи) або укласти договори про виконання робіт з організації збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізацію та/або знешкодження відпрацьованих мастила (оливи) тільки із суб'єктами господарювання - переробниками відповідних мастил (олив), що мають ліцензію на право провадження господарської діяльності у сфері поводження з небезпечними відходами, з урахуванням встановленої ціни на послуги з організації збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізацію та/або знешкодження відпрацьованих мастила (оливи).
Даним Порядком встановлено ціну на послуги з організації збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив) для імпортерів, яка становить 0,8 гривні (без урахування податку на додану вартість) за 1 літр під час митного оформлення товару.
Під час здійснення державного екологічного контролю, що передує завершенню митного оформлення, імпортер мастил (олив) надає державному інспектору з охорони навколишнього природного середовища територіального органу Держекоінспекції (далі - державний інспектор) підписані сторонами та завірені печаткою імпортера (у разі її наявності): дві копії договору про виконання робіт з організації збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив) переробниками відпрацьованих мастил (олив); дві копії документів про оплату послуг з організації збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив) з урахуванням встановленої ціни на послуги з організації збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та знешкодження відпрацьованих мастил (олив). Оплата таких послуг здійснюється за весь обсяг ввезених мастил (олив).
На 2025-2029 роки для всіх суб'єктів господарювання - виробників, імпортерів мастил (олив), переробників відпрацьованих мастил (олив) та споживачів мастил (олив) встановлюються норми збирання відпрацьованих мастил (олив) - 60% загального обсягу.
Встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) здійснює діяльність з управління небезпечними відходами на підставі ліцензії, виданої наказом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 15.08.2024 № 1044, із збирання, оброблення та видалення відпрацьованих нафтопродуктів, а саме:
1. A3020 13 02 05*- 13 02 05* Мінеральні мастила та оливи, нехлоровані моторні, трансмісійні та мастильні оливи;
2. A3020 13 02 06*- 13 02 06* Синтетичні та моторні мастила, трансмісійні та мастильні оливи;
3. A3020 13 02 07*- 13 02 07* Моторні, трансмісійні та мастильні оливи, що піддаються швидкому біологічному розкладанню;
4. A3020 13 02 08*- 13 02 08* Інші моторні, індустріальні та мастильні оливи;
5. A3020 13 03 07*- 13 03 07* Мінеральні нехлоровані мастила (оливи) ізоляційні та для теплопередавання;
6. A3020 13 01 10*- 13 01 10* Мінеральні гідравлічні нехлоровані мастила (оливи);
7. A3020 13 01 11*- 13 01 11* Синтетичні гідравлічні мастила (оливи);
8. A3020 13 01 12*- 13 01 12* Гідравлічні мастила (оливи), що піддаються швидкому біологічному розкладанню;
9. A3020 13 01 13*- 13 01 13* Інші гідравлічні мастила (оливи);
10. A4060 13 01 05*- 13 01 05* Нехлоровані емульсії;
11. A4060 13 05 06*- 13 05 06* Відходи масел від масловодовідокремлювачів;
12. A4060 13 05 07*- 13 05 07* Вода, що містить масла із масловодовідокремлювачів
За період з 01.01.2024 по 30.12.2025 року імпортерами мастил (олив), серед яких ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ з ІІ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), сплачено за надання послуг з організації збирання, видалення, знешкодження та утилізації відпрацьованих олив (мастил) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » суму 31 866 350 грн. за 28 351 873 літрів імпортованих мастил. При цьому документально не підтверджено збирання відпрацьованих мастил (олив) у передбачених Порядком обсягах, які в десять разів перевищують технологічні спроможності підприємства згідно технологічного регламенту ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », який був поданий для отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами. Технологічний регламент на здійснення кожної операції з оброблення відпрацьованих моторних мастил ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » складає - 2 080 000 літрів відпрацьованого мастила на рік та базується на Постанові Кабінету Міністрів № 1221 від 17.12.2012, передбачаючи роздільне збирання, зберігання в герметичних контейнерах та передачу ліцензованим компаніям. Основними методами є переробка на базові оливи або спалювання для енергоутилізації, забороняючи скидання у довкілля.
Таким чином, враховуючи максимальну потужність оброблення, яка за Технологічним регламентом становить лише 2 080 000 літрів на рік загальний обсяг олив, за які сплачено кошти, у 6,8 разів перевищує сукупну проектну потужність підприємства за два роки - 4 160 000 літрів.
Окрім того встановлено, що посадові особи імпортерів та переробників мастил (олив), усвідомлюючи формальність укладених договорів із організації збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив), та фактичне невиконання даних робіт у подальшому, обготівковують сплачені грошові кошти та розподіляють між собою у таких пропорціях: 60% - повертається готівкою імпортеру, 40% - переробнику (ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »).
ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » має видану згідно з наказом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 15.08.2024 № 1044 ліцензію на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, строк дії необмежений.
Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про управління відходами», оброблення відходів - операція з відновлення або видалення відходів, включаючи підготовку відходів до таких операцій.
Відповідно ч. 2 ст. 41 ЗУ «Про управління відходами», суб'єкти господарювання для здійснення операцій з оброблення відходів зобов'язані отримати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів до початку своєї діяльності.
ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » мало дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів від 21.05.2025 № 6794/24, строк якого закінчився 01.09.2025.
Аналізом банківських рахунків ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » встановлено, що грошові кошти, які надходили на рахунки за послуги збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив) були переведені в готівку за допомогою банківських переводів на рахунки підпорядкованих ФОП, а саме:
1) ФОП ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_9 ) 3 522 300 грн. за період з 18.07.23 по 22.07.25 передплата за силікагель індикаторний, без пдв.
2) ФОП ОСОБА_5 (ІПН НОМЕР_10 ) 374 925 грн. за період з 22.08.2025 по 22.09.2025 - передплата за силікагель, без пдв.
3) ФОП ОСОБА_6 ( НОМЕР_11 ) 1 302 250 грн. за період 13.09.2023 по 26.12.2025 - оплата за сервісні (інформаційні) послуги, БЕЗ ПДВ.
4) БО» БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код НОМЕР_12 ) 118 417 грн. за період з 06.05.2024 по 24.04.2025 - добровільний безповоротній внесок, БЕЗ ПДВ.
5) ФОП ОСОБА_7 (ІПН НОМЕР_13 ) - 730 000 грн. за період з 17.11.2023 по 22.09.2025 - оплата за послуги SEO оптимізації, без пдв.
6) ФОП ОСОБА_8 (ІПН НОМЕР_14 )
495 000 грн. за період з 06.01.2023 по 22.09.2025 - оплата за послуги SEO оптимізації, без пдв.
7) ФОП ОСОБА_9 (ІПН НОМЕР_15 ) 265 988 грн. за період з 04.06.2024 по 10.10.2024 передплата за інформаційно-консультанті послуги, без пдв.
8) ФОП ОСОБА_10 (ІПН НОМЕР_16 ) 149 100 грн. за період з 03.01.2023 по 10.12.2025 - оплата за підтримку сайту, без пдв.
9) ФОП ОСОБА_11 (ІПН НОМЕР_17 ) 975 000 грн. за період з 24.02.2023 по 21.02.2025 - аванс за юридичні послуги, без пдв.
10) ОСОБА_12 (ІПН НОМЕР_18 ) 1 074 571 грн. за період: 74 571 грн. - 10.04.2025 - НОМЕР_19 виплата дивідендів за 2024 рік, податки сплачено квітень 2025 р., 1 000 000 грн. - 25.11.2025 - виплата безвідсоткової поворотної фінансової допомоги, без пдв.
11) ФОП ОСОБА_13 (ІПН НОМЕР_20 ) 286 198 грн. за період з 06.09.2023 по 30.09.2025 - передплата за інформаційно-консультанті послуги, без пдв.
На даному етапі досудового розслідування є необхідність у отриманні документів, які містять у собі інформацію про послуги з організації збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з дистриб'юторами моторних мастил з метою встановлення (підтвердження або спростування) відомостей про вчинення кримінального правопорушення.
Таким чином, на даний час в органу досудового розслідування виникла необхідність у тимчасовому доступі до речей та документів, тобто ознайомитися з ними та вилучити їх засвідчені копії (здійснити їх виїмку), в тому числі копії електронних документів, які перебувають у володінні ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) щодо робіт (послуг) за період з 01.01.2024 по 28.02.2026, які здійснює ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з організації збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив), а саме:
-документи про походження мастил (олив): копії митних декларацій та матеріалів перевірок працівниками боротьби з контрабандою та порушення митних правил, документи із відомостями поставщиків, брокерів, перевізників, місць поставки
-договори з додатками та додатковими угодами про виконання робіт з організації збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив) переробниками відпрацьованих мастил (олив), матеріали перевірки виконавця робіт (надавача послуг) щодо наявності дозвільних документів
-документи про оплату послуг з організації збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив) з урахуванням встановленої ціни на послуги з організації збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та знешкодження відпрацьованих мастил (олив)
-товарно-транспортні накладні, акти виконаних робіт, акти приймання відпрацьованих мастил, акти знищення відпрацьованих мастил
-декларація про відходи ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » за період з 01.01.2024 по 28.02.2026
-інформація за період з 01.01.2024 по 28.02.2026, визначена додатками № 4, 5 до Порядку збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1221 від 17.12.2012.
В судове засідання слідчий не з'явився, подав заяву, відповідно до якої просив розглядати клопотання за його відсутності, клопотання підтримав в повному обсязі, просив його задовольнити.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалося.
Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Згідно з ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не виключають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно з ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених ч. 5 цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей та документів.
Слідчий суддя вважає, що з метою повного і неупередженого дослідження всіх обставин кримінального правопорушення, необхідно надати дозвіл на отримання тимчасового доступу до речей та документів, оскільки слідчим доведено можливість використання, як доказів речей які будуть вилучені та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, а тому клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись вимогами ст. 131, 132, 160-166, 245, 309, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання слідчого у кримінальному провадженні - заступник начальника відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025112320000044 від 04.04.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 236 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів задовольнити.
Надати дозвіл слідчим у кримінальному провадженні: заступнику начальника відділу СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_3 ; старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_14 ; старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_15 ; начальнику відділу СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_16 ; старшому слідчому СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_17 на тимчасовий доступ до речей та документів, тобто ознайомитися з ними та вилучити їх засвідчені копії (здійснити їх виїмку), в тому числі копії електронних документів, які перебувають у володінні ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) щодо робіт (послуг) за період з 01.01.2024 по 28.02.2026, які здійснює ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з організації збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив), а саме:
-документи про походження мастил (олив): копії митних декларацій та матеріалів перевірок працівниками боротьби з контрабандою та порушення митних правил, документи із відомостями поставщиків, брокерів, перевізників, місць поставки
-договори з додатками та додатковими угодами про виконання робіт з організації збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив) переробниками відпрацьованих мастил (олив), матеріали перевірки виконавця робіт (надавача послуг) щодо наявності дозвільних документів
-документи про оплату послуг з організації збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив) з урахуванням встановленої ціни на послуги з організації збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та знешкодження відпрацьованих мастил (олив)
-товарно-транспортні накладні, акти виконаних робіт, акти приймання відпрацьованих мастил, акти знищення відпрацьованих мастил
-декларація про відходи ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » за період з 01.01.2024 по 28.02.2026
-інформація за період з 01.01.2024 по 28.02.2026, визначена додатками № 4, 5 до Порядку збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1221 від 17.12.2012.
Строк дії ухвали два місяці, тобто - до 09.05.2026 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1