СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 2-о/759/116/26
ун. № 759/28815/25
12 березня 2026 року м. Київ
Суддя Святошинського районного суду міста Києва Кравченко Ю.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Міністерство освіти і науки України, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві про встановлення факту навчання,
26 листопада 2025 до суду засобами поштового зв'язку надійшла заява ОСОБА_1 , подана 20 листопада 2025 року, адвокаткою Мороз С.С., заінтересовані особи: Міністерство освіти і науки України, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві про встановлення факту навчання.
Дослідивши заяву та додатки до неї, суддя дійшов таких висновків.
Відповідно до ч. 1 ст.4 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
До відкриття провадження у справі, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 175, 177 ЦПК України, чи підсудна справа даному суду, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в цивільній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» (далі - Закон) судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 ч. 2 ст. 4 Закону за подання до суду фізичною особою заяви у справах окремого провадження встановлюється ставка судового збору у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до положень ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» № 4059-IX від 19.11.2024 прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2025 року становить 3 028,00 гривень.
Отже, сума судового збору, яку мав сплатити ОСОБА_1 за подання цієї заяви становить 605,60 гривень (3 028,00 грн*0,4).
У порушення вказаних вимог заявник документ, що підтверджує сплату судового збору в зазначеному розмірі, до заяви не долучив.
За таких обставин, заявнику належить сплатити судовий збір у сумі 605,60 грн.
Доводи ОСОБА_1 про його звільнення від сплати судового збору на підставі п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону суддя відхиляє з огляду на таке.
Відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються заявники у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв'язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, втрати документів, необхідних для отримання компенсації за пошкоджені та знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Тлумачення вказаної норми дозволяє виснувати, що вона підлягає застосуванню лише в разі, якщо необхідність установлення факту, що має юридичне значення, спричинена збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, і така агресія (конфлікт, тимчасова окупація, надзвичайна ситуація) мала наслідком вимушене переселення з тимчасово окупованих територій України, загибель, поранення, перебування в полоні, незаконне позбавлення волі або викрадення, втрату документів, необхідних для отримання компенсації за пошкоджені та знищені об'єкти нерухомого майна порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Предметом заяви є вимоги про встановлення факту навчання ОСОБА_1 на денній формі у Донецькому політехнічному технікумі Міністерства промисловості України в період з 01.09.1992 по 30.04.1997 включно.
Необхідність установлення цього факту заявник обґрунтував відмовою органу Пенсійного фонду України в зарахуванні трудового стажу за вказаний період, що впливає на розмір перерахованої пенсії.
За таких обставин, норма п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону не є застосовною в цій справі, оскільки подання заяви про встановлення факту навчання зумовлене невизнанням соціального інтересу заявника, що полягає у належному перерахунку пенсії. Саме по собі місцезнаходження закладу освіти, в якому навчався заявник, на тимчасово окупованій території України не свідчить про звільнення його від сплати судового збору за подання цієї заяви.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 2 ст. 185 ЦПК України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
За таких обставин, заява підлягає залишенню без руху. При цьому суддя вважає за доцільне встановити заявнику строк у 10 днів з дня вручення цієї ухвали для усунення зазначених недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст. 175, 177, 185, 258-261, 293, 294, 353ЦПК України, суддя
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Міністерство освіти і науки України, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві про встановлення факту навчання, залишити без руху.
Зобов'язати заявника сплатити судовий збір у сумі 605,60 грн у строк, що становить 10 днів з дня вручення заявнику цієї ухвали.
Роз'яснити заявнику, що в разі невиконання ухвали суду у встановлені строки позовна заява буде вважатись неподаною та підлягає поверненню заявнику, що не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.В. Кравченко