печерський районний суд міста києва
Справа № 757/18969/25-п
15 січня 2026 року м. Київ
суддя Печерського районного суду м. Києва Білоцерківець О.А., за участю секретаря Звонарьової В.О., прокурора Шкурпела Р.В., адвоката Бойчука Д.В., особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, що надійшли з департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП
ОСОБА_1 , припинивши з 20.03.2023 діяльність на посаді головного спеціаліста відділу з питань дотримання тендерної рівності Департаменту моніторингу дотримання прав людини Міністерства внутрішніх справ України, маючи 9 ранг державного службовця в межах категорії «В» посад державної служби та будучи суб'єктом декларування відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції» (далі - Закон), суб'єктом згідно Примітки до ст. 172-6 КУпАП, як особа яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, в порушення абзацу другого ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин подала 01.03.2025 о 18 год. 32 хв. шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнала, зазначила, що подання декларацій в 2023 році не була обов'язковою під час воєнного стану. Наголошувала на тому, що вчасно подала всі декларації, зокрема на кінець 2025 року були подані всі декларації. Зауважила, що наразі перебуває у декретній відпустці та не працює на державній службі.
Адвокат Бойчук Д.В. просив закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю в діях його підзахисної складу адміністративного правопорушення.
Прокурор у судовому засіданні підтримав викладені у протоколі обставини та просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення та закрити провадження у справі у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Вислухавши пояснення особи, що притягається до адміністративної відповідальності, адвоката, прокурора, дослідивши матеріали справи, суддя приходить наступного висновку.
Протокол № 57 про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, складений 14.04.2025 року головним оперуповноваженим - інспектором відділу документування адміністративних корупційних правопорушень управління запобігання адміністративній корупції Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України Топчієм А.Ю., відповідає вимогам ст. 255 КУпАП.
Відповідно до матеріалів справи, згідно з наказом від 12.12.2022 № 924 о/с Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України), з 14.12.2022 ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу з питань дотримання тендерної рівності Департаменту моніторингу дотримання прав людини Міністерства внутрішніх справ України.
На підставі наказу від 16.01.2023 № 35 о/с МВС України, ОСОБА_1 присвоєно 9 ранг державного службовця.
Згідно пункту 3 частини 2 статті 6 Закону України «Про державну службу», інші посади державної служби, не віднесені до категорії «А» і «Б» віднесено до посад категорії «В» державної служби.
Таким чином, головний спеціаліст відділу з питань дотримання тендерної рівності Департаменту моніторингу дотримання прав людини Міністерства внутрішніх справ України ОСОБА_1 є державним службовцем в межах категорії «В», суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону відповідно до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону та суб'єктом відповідальності відповідно до Примітки до ст. 172-6 КУпАП, і вона зобов'язана виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначені у ст. 45 вказаного Закону.
У відповідності з п. 15 ст. 1 Закону, суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
12.10.2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції № 4 від 13.11.2023 «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» визначено, що обов'язок подавати щорічну декларацію виникає в суб'єкта декларування: наступного року після припинення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, або перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності (щорічна декларація (після звільнення)). Для цього у розділі І «Вид декларації та звітний період» декларації слід обрати позначку «я припинив(ла) виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення)».
Відповідно до п.п. 1 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 08.11.2023 № 252/23, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
На виконання зазначених вимог, головний спеціаліст відділу з питань дотримання тендерної рівності Департаменту моніторингу дотримання прав людини Міністерства внутрішніх справ України ОСОБА_1 , як особа, яка припинила 20.03.2023 діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, була зобов'язана подати декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік не пізніше 31.03.2024.
Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, яка повинна бути обізнаною щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення абзацу другого частини другої ст. 45 Закону, подала відповідну декларацію лише 01.03.2025 об 18 год. 32 хв., що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 27.03.2025 № 47-06/26119-25 щодо Послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 в період з 31.12.2023 по 03.03.2025 встановлено, що декларація особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік має ідентифікатор документу 6eef24dc-b235-44c9- b24a-6792b47c3a0d, та відповідно до послідовності дій документ з таким ідентифікатором був створений 28.02.2025 о 19 год. 19 хв.
Таким чином, ОСОБА_1 , припинивши з 20.03.2023 діяльність на посаді головного спеціаліста відділу з питань дотримання тендерної рівності Департаменту моніторингу дотримання прав людини Міністерства внутрішніх справ України, будучи суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно 01.03.2025, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування за 2023 рік, чим порушила вимоги абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язані з'ясувати зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Орган (посадова особа) при розгляді справ про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, як це визначено ст. 252 КУпАП.
За таких обставин, оцінивши докази у справі у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням та з точки зору належності, допустимості та достатності для висновку про вчинення особою адміністративного правопорушення, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП доведена повністю.
Пункт 7 ч.1 ст.247 КУпАП передбачає, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 цього Кодексу.
Відповідно до ч.4 ст.38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення.
Враховуючи, що строк притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 закінчився, провадження по справі підлягає закриттю.
Враховуючи викладене, керуючись ст.38, п.7 ст.247 КУпАП,
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП за закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності закрити.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня винесення постанови і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга, подається до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва.
Суддя О.А. Білоцерківець