10 березня 2026 р. Справа № 520/13568/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Перцової Т.С.,
Суддів: Жигилія С.П. , Макаренко Я.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.09.2025, головуючий суддя І інстанції: Біленський О.О., м. Харків, повний текст складено 09.09.25 по справі № 520/13568/25
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач), звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - ГУ ПФУ в Харківській області, пенсійний орган, відповідач), в якому просила суд:
- визнати протиправними дії та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 її пенсії на підставі ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та з урахування висновків у рішенні Харківського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 по справі № 520/33390/23, яке набрало законної сили 05.11.2024, з використанням даних по заробітній платі ОСОБА_1 за період з 1986 по 1990 роки замість використаних показників за 2014, 2015, 2016 роки, з урахування індексів інфляції за весь період з моменту призначення пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області в порядку, межах, спосіб та строки, визначені законодавством, здійснити перерахунок ОСОБА_1 її пенсії на підставі ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та з урахування висновків у рішенні Харківського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 по справі № 520/33390/23, яке набрало законної сили 05.11.2024 з використанням даних по заробітній платі ОСОБА_1 за період з 1986 по 1990 роки замість використаних показників за 2014, 2015, 2016 роки, з урахування індексів інфляції за весь період з моменту призначення пенсії та здійснити виплату різниці з урахуванням вже виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначила про протиправність дій відповідача, який при призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі по тексту - Закон № 1058-ІV) визначив її розмір з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015, 2016 роки, замість середніх показників по заробітній платі за період з 1986 по 1990 роки, які є 5 роками трудової діяльності позивача з найкращим заробітком та надають позивачу право на отримання пенсії у більшому розмірі ніж обраховано відповідачем.
Зауважила, що право позивача на обрахунок її пенсії з урахуванням середніх показників по заробітній платі за період з 1986 по 1990 роки підтверджено рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 по справі № 520/33390/23, що набрало законної сили 05.11.2024, однак відповідачем свідомо ігноруються висновки, викладені у вказаному рішенні суду, та вчиняються незаконні відмови у здійсненні такого перерахунку з надуманих причин, зокрема, через відсутність документів для здійснення такого перерахунку, що не відповідає дійсності, оскільки усі необхідні документи для підтвердження трудового стажу позивача наявні у розпорядженні пенсійного органу.
Крім того, стверджувала, що незаконне зменшення пенсії при проведеному перерахунку пенсії позивача за рахунок використання даних по заробітній платі за 2014, 2015, 2016 роки також пов'язане із обставинами неврахування пенсійним органом індексів інфляції та не проведення індексації пенсії за весь період, починаючи з дати її призначення.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.09.2025 по справі №520/13568/25 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV та з урахування висновків у рішенні Харківського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 у справі № 520/33390/23, з використанням даних по заробітній платі ОСОБА_1 за період з 1986 по 1990 роки.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV та з урахування висновків у рішенні Харківського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 у справі № 520/33390/23, з використанням даних по заробітній платі ОСОБА_1 за період з 1986 по 1990 роки та здійснити виплату різниці з урахуванням вже виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Відповідач, не погодившись із вказаним рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на його необґрунтованість та порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.09.2025 по справі № 520/13568/25 та прийняти нове рішення суду, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі.
Апеляційна скарга мотивована твердженнями про відсутність підстав для обрахунку пенсії позивача із використанням даних по заробітній платі ОСОБА_1 за період з 1986 по 1990 роки, оскільки при здійсненні розрахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 у справі №520/33390/23 з урахуванням довідки про заробіток для обчислення пенсії № 712-01 від 30.12.2022, виданої КНП «Куп'янське територіальне медичне об'єднання» за період роботи з січня 1986 року по грудень 1986 року, та довідки № 1935 від 15.11.2011, виданої Куп'янською міською центральною лікарнею за період роботи з січня 1987 року по грудень 1990 року, встановлено, що розмір пенсії позивача з надбавками буде складати 3325,79 грн, що є меншим ніж розмір пенсії, який позивач отримує наразі.
З огляду на вказане, вважав позовні вимоги позивача безпідставними та необґрунтованими, а рішення суду першої інстанції таким, що підлягає скасуванню в частині задоволених позовних вимог.
У надісланому до суду апеляційної інстанції відзиві на апеляційну скаргу, позивач вважала рішення суду першої інстанції законним і обґрунтованим, прийнятим на підставі повно та правильно досліджених доказів та обставин справи, з правильною оцінкою доказів та застосуванням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим, просила суд апеляційної інстанції апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.09.2025 по справі № 520/13568/25 залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін. Підтримала правову позицію, викладену у позовній заяві, та додатково зазначила, що ОСОБА_1 обирала спосіб перерахунку її пенсії за старим законодавством за період часу, коли діяло законодавство по обчисленню пенсій до 01.01.2004, з використання 5 років її трудової діяльності з найкращим заробітком за період з 1986 по 1990 роки, що прямо передбачено приписами частини 2 статті 27 Закону № 1058-IV, однак відповідач, всупереч вказаним приписам закону обрахував розмір пенсії ОСОБА_1 за новими правилами (які діють з 2004 року), на основі персоніфікованого обліку внесків і коефіцієнтів з використанням даних по заробітній платі за 2014, 2015, 2016 роки, чим позбавив позивача права на отримання пенсії у належному розмірі.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області з 08.09.2011 та отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV (переведено з 01.11.2022).
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 у справі №520/33390/23, яке набрало законної сили 05.11.2024, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з використанням даних по її заробітній платі за період з 1986р. по 1990р.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.01.2023 про перерахунок пенсії відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з використанням даних по заробітній платі за період з 1986 р. по 1990 р., з урахуванням висновків суду по даній справі.
В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Згідно з листом ГУ ПФУ в Харківській області від 01.01.2025 № 2000-0202-8/55, на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 по справі № 520/33390/23 проведено розрахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробітну плату від 30.12.2022 № 712-01, виданої КНП "Куп'янське територіальне медичне об'єднання", за період роботи з січня 1986 по грудень 1986 та довідки від 15.11.2011 №1935, виданої Куп'янською міською центральною лікарнею, за період роботи з січня 1987 по грудень 1990 року.
За результатами розгляду відділом перерахунків пенсій № 4 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято рішення від 03.12.2024 № 45759/03-16 про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 по справі № 520/33390/23, оскільки це призводить до зменшення розміру пенсії.
Як вбачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області від 17.01.2025 № 2000-0202-8/10198, на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 по справі № 520/33390/23 проведено розрахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробітну плату від 30.12.2022 №712-01, виданої КНП "Куп'янське територіальне медичне об'єднання", за період роботи з січня 1986 по грудень 1986 та довідки від 15.11.2011 №1935, виданої Куп'янською міською центральною лікарнею, за період роботи з січня 1987 по грудень 1990 року.
Пенсію було обчислено із середньомісячної заробітної плати за період роботи з 01.01.1986 по 31.12.1990 та за весь період страхового стажу з 01.07.2000 по 31.08.2011. Із періоду, за який обчислюється заробітна плата, виключено оптимізацію в межах 10% тривалості страхового стажу періоди з квітня по грудень 1990 та з липня 2000 по грудень 2002 (39 місяців). При розрахунку середньомісячної заробітної плати на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 по справі № 520/33390/23 заробітна плата за 1991 рік не враховувалась. Після розрахунку було встановлено, що індивідуальний коефіцієнт заробітної плати зменшується. При розрахунку середньомісячної заробітної плати за період роботи з 01.01.1986 по 31.12.1990 та за весь період страхового стажу з 01.07.2000 по 31.08.2011 застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.) та збільшеної на відповідні коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, визначені згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 (далі - Порядок № 124). Формули, за якими обчислюється пенсія та заробітна плата для обчислення пенсії, визначені статтями 27-28, 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Аналогічного змісту відповідь Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області від 03.03.2025 № 2000-0310-8/32730, надана на звернення позивача від 06.02.2025.
З наведеного вбачається, що на неодноразові звернення позивача із заявами про перерахунок пенсії з використанням показників по середній заробітній платі за період з 1986 року по 1990 року, а не за 2014, 2015 та 2016 роки, позивач отримала відмову відповідача.
Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги в частині визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Харківській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі частини 2 статті 27 Закону № 1058-IV та з урахування висновків у рішенні Харківського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 у справі № 520/33390/23, з використанням даних по заробітній платі ОСОБА_1 за період з 1986 по 1990 роки, суд першої інстанції виходив з їх обґрунтованості, оскільки неврахування відповідачем даних про заробітну плату позивача за період з 1986 року по 1990 року при обчисленні розміру її пенсії за наявності довідок про заробітну плату від 30.12.2022 № 712-01, виданої КНП "Куп'янське територіальне медичне об'єднання", за період роботи з січня 1986 року по грудень 1986 року та від 15.11.2011 №1935, виданої Куп'янською міською центральною лікарнею, за період роботи з січня 1987 року по грудень 1990 року, порушує конституційне право ОСОБА_1 на соціальний захист, передбачений статтею 46 Конституції України.
З огляду на викладене, суд вважав, що належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання ГУ ПФУ в Харківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі частини 2 статті 27 Закону № 1058-IV та з урахування висновків у рішенні Харківського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 у справі № 520/33390/23, з використанням даних по заробітній платі ОСОБА_1 за період з 1986 по 1990 роки та здійснити виплату різниці з урахуванням вже виплачених сум.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання відповідача перерахувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням індексів інфляції за весь період з моменту призначення пенсії, суд першої інстанції виходив з їх недоведеності, оскільки матеріалами справи не підтверджується факт порушення прав та інтересів позивача діями чи бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у вказаній частині.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, а також виходячи з меж апеляційного перегляду справи, визначених статтею 308 КАС України (рішення підлягає перегляду в частині задоволення позовних вимог), колегія суддів зазначає наступне.
Згідно зі статтею 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
З 01 січня 2004 року набрав чинності Закон № 1058-IV, який розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Отже, з 01 січня 2004 року Закон № 1058-IV є основним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону № 1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно зі статтею 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
За приписами частин 1 та 2 статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9, 14, 15 і 16 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Відповідно до частини першої статті 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П= Зп х Кс, де: П - розмір пенсії; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.
За приписами частини другої статті 27 Закону № 1058-IV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
Відповідно до статті 65 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-ХІІ) середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
У разі відсутності відомостей про заробітну плату (виплати, дохід) у системі персоніфікованого обліку подаються документи про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), видані в установленому законодавством порядку.
З аналізу вищенаведених норм права слідує, що розмір пенсії в солідарній системі залежить від страхового стажу та заробітної плати (доходу) працівника, яку він одержував протягом трудової діяльності і з якої було сплачено внески до Пенсійного фонду України. Обчислення пенсій у солідарній системі здійснюється відповідно до Закону № 1058-IV, при цьому, за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом (01.01.2004), може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, зокрема, за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі.
Згідно з приписами частин 1, 2, 3 статті 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Колегія суддів враховує, що відповідно до приписів пункту 4 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Колегією суддів встановлено та не заперечується відповідачем, що позивачем надані пенсійному органу довідка про заробітну плату від 30.12.2022 № 712-01, видана КНП "Куп'янське територіальне медичне об'єднання", за період роботи з січня 1986 року по грудень 1986 року та довідка від 15.11.2011 № 1935, видана Куп'янською міською центральною лікарнею, за період роботи з січня 1987 року по грудень 1990 року.
На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 по справі № 520/33390/23 відповідачем проведено розрахунок пенсії з урахуванням довідки про заробіток для обчислення пенсії № 712 - 01 від 30.12.2022, виданої КНП «Куп'янське територіальне медичне об'єднання», за період роботи з січня 1986 року по грудень 1986 року і довідки № 1935 від 15.11.2011, виданої Куп'янською міською центральною лікарнею, за період роботи з січня 1987 року по грудень 1990 року за такими складовими :
- коефіцієнт стажу, обчислений зі стажу 56 років 5 місяців 13 днів - 0,56417;
- середньомісячний заробіток - 5209,69 грн (обчислений від середнього заробітку за три роки, які передують року призначення пенсії (2014-2016), проіндексованого на коефіцієнти індексації, в розмірі 6186,32 грн (3764,40 х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14), та індивідуального коефіцієнту для обчислення 0,84213, визначеного з урахуванням заробітної плати за період з січня 1986 року по грудень 1990 року (6186,32 грн х 0,84213);
- розмір пенсії за віком (ст. 27) - 2939,15 грн (5209,69 х 0,56417);
- доплата за понаднормативний стаж - 386,64 грн.
Загальний розмір пенсії - 3325,79 грн.
Наявними у матеріалах справи протоколами перерахунків пенсії підтверджено, що до проведення вищезазначеного перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 становив 3332,39 грн, який визначено з урахуванням:
- коефіцієнту стажу, обчисленого зі стажу 56 років 5 місяців 13 днів - 0,56417;
- середньомісячного заробітку - 5221,38 грн, обчисленого від середнього заробітку за три роки, які передують року призначення пенсії (2014-2016), проіндексованого на коефіцієнти індексації, в розмірі 6186,32 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14), та індивідуального коефіцієнту для обчислення 0,84402, отриманого з урахуванням заробітної плати за період з січня 1987 року по грудень 1991 року (6186,32 х 0,84402);
- розмір пенсії за віком (ст. 27) - 2945,75 грн (5221,38 х 0,56417);
- доплата за понаднормативний стаж - 386,64 грн.
Загальний розмір пенсії - 3332,39 грн.
При цьому, пенсію було обчислено із середньомісячної заробітної плати за період роботи з 01.01.1986 по 31.12.1990 та за весь період страхового стажу з 01.07.2000 по 31.08.2011 року, однак із періоду, за який обчислюється заробітна плата, виключено оптимізацією в межах 10% тривалості страхового стажу періоди з квітня по грудень 1990 року та з липня 2000 року по грудень 2002 року (39 місяців).
Порівнявши вищевказані розрахунки розміру пенсії позивача, колегією суддів встановлено, що при здійсненні перерахунку пенсії на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 по справі № 520/33390/23 індивідуальний коефіцієнт заробітної плати зменшився (0,84213 - визначений з урахуванням заробітної плати за період з січня 1986 року по грудень 1990 року, як просить позивач) проти (0,84402 - визначений з урахуванням заробітної плати за період з січня 1987 року по грудень 1991 року в порядку оптимізації), у зв'язку з чим зазнав змін у бік зменшення загальний розмір пенсії позивача - 3325,79 грн (після проведення перерахунку) проти 3332,39 грн (до його проведення).
При цьому, колегія суддів враховує, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 у справі № 520/33390/23, яке набрало законної сили 05.11.2024, не було покладено на відповідача обов'язок здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати за період з 1986 по 1990 роки, а було зобов'язано ГУ ПФУ в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.01.2023 про перерахунок пенсії відповідно до частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV з використанням даних по заробітній платі за період з 1986 по 1990 роки, з урахуванням висновків суду по даній справі, що і було зроблено відповідачем.
Крім того, слід зазначити, що станом на 01.03.2026 розмір пенсії ОСОБА_1 становить 5706,29 грн, що є більшим за обраховану відповідачем суму з урахуванням заробітної плати за період з січня 1986 року по грудень 1990 року - 3325,79 грн.
З 01.03.2026 розмір пенсії ОСОБА_1 визначено з урахуванням :
- коефіцієнту стажу, обчисленого зі стажу 56 років 7 місяців 13 днів - 0,56583;
- середньомісячного заробітку - 8433,79 грн, обчисленого від середнього заробітку за три роки, які передують року призначення пенсії (2014-2016), проіндексованого на коефіцієнти індексації, в розмірі 9992,40 грн (3764,40 х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,115 х 1,121), та індивідуального коефіцієнту для обчислення 0,84402 (9992,40 грн х 0,84402).
- розмір пенсії за віком (ст. 27) - 4772,09 грн (8433,79 х 0,56583);
- доплата за понаднормативний стаж - 934,20 грн.
Беручи до уваги вищенаведене та приписи пункту 4 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, у суду апеляційної інстанції відсутні підстави для визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі частини 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV та з урахування висновків у рішенні Харківського окружного адміністративного суду від 03.10.2024 у справі № 520/33390/23, з використанням даних по заробітній платі ОСОБА_1 за період з 1986 по 1990 роки, оскільки у такому разі розмір пенсії позивача буде зменшено.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що у спірних правовідносинах, відповідач під час здійснення перерахунків пенсії позивача діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а відтак відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Відповідно до статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно з пунктами 1, 4 частини 1 статті 317 КАС України неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права є підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення.
Враховуючи викладене, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.09.2025 по справі № 520/13568/25 в частині задоволення позовних вимог підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволені позовних вимог.
Керуючись ч. 4 ст. 229, ч. 4 ст. 241, ст.ст.243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 326-329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - задовольнити.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.09.2025 по справі № 520/13568/25 в частині задоволення позовних вимог - скасувати.
Прийняти в цій частині постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя Т.С. Перцова
Судді С.П. Жигилій Я.М. Макаренко