04 березня 2026 рокусправа № 380/10379/25
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Коморного О.І.,
секретар судового засідання - Рудницька Ю.С.
з участю:
представник позивача - Черевка М.М.
представник відповідача - Білозор О.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування рішень Головного управління Державної податкової служби у Львівській області.
Обставини справи.
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області від 28 лютого 2025 року №8584/13-01-24-08, №8585/13-01-24-08, №8586/13-01-24-08, №8587/13-01-24-08.
Позовні вимоги мотивовані тим, що інформація щодо фінансових рахунків позивача та інформація, надана на спеціальний запит компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії отримана відповідачем з порушенням вимог встановленого порядку.
Позивач вказує, що відповідно до Порядку №118 спеціальний запит може бути направлений за чітко визначених підстав, а також має стосуватись конкретної фізичної особи - платника податків, а не невизначеного кола осіб. Вважає, що, компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії надана інформація про осіб, які отримують доходи від британського суб'єкта господарювання, тобто запит стосувався невизначеного кола осіб, що суперечить вимогам Поряду №118.
Позивач зазначає, що під час воєнного стану діють обмеження на використання інформації про рахунки, якщо сума не перевищує 250 тис. доларів США. З даного приводу стверджує, що не вважається податковою інформацією, яка може бути використана контролюючим органом для визначення суми податкових зобов'язань платника податків, інформація, отримана контролюючим органом від іноземних компетентних органів відповідно до Багатосторонньої угоди CRS та яка стосується фінансового рахунку або рахунків громадянина України, відкритих у фінансових установах іноземних юрисдикцій, якщо сукупний залишок або вартість усіх фінансових рахунків, власником яких є одна особа - громадянин України, не перевищує еквівалент 250 тисяч доларів США. При цьому позивач наголошує, що відповідачем для визначення податкових зобов'язань податника податку - позивача використана інформація щодо загального обороту по рахунку платника податків за календарний рік в цілому у супереч вимог п. 53-1 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України.
Позивач стверджує, що невиконання вимог закону щодо підстави для проведення перевірки призводить до визнання перевірки незаконною та не породжує правових наслідків такої перевірки, акт перевірки, виходячи із положень щодо допустимості доказів, закріплених ч. 2 ст. 74 КАС України, не може визнаватися допустимим доказів у справі, оскільки одержаний з порушенням порядку, встановленого законом. Також позивач стверджує, що контролюючий орган станом на 28.01.2025 року був позбавлений права на проведення документальної позапланової виїзної перевірки, здійснював нарахування податкових зобов'язань та штрафних (фінансових) санкцій позивачу на підставі інформації, отриманої у супереч встановленого порядку, а відтак й акт, складений за результатами такої перевірки, є недопустимим доказом.
Щодо нарахування штрафних санкцій позивач звертає увагу, що відповідно до п. 52-1 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються. З огляду на це, позивач стверджує, що податкові повідомлення рішення відповідача в частині нарахування штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату податку на доходи фізичних осіб, військового збору та подання декларації про майновий стан і доходи підлягають визнанню противними та скасуванню. Просить суд задовольнити позов в повному обсязі.
Ухвалою суду від 26 травня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач подав до суду пояснення, в яких просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Пояснення обґрунтовані тим, що згідно з підпунктом 72.1.4 пункту 72.1 статті 72 ПК України «для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла від органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів. На цій підставі податковий орган стверджує, що відсутні підстави для твердження про порушення з боку контролюючого органу при використанні інформації, наданої компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, зазначеної в листі Державної податкової служби України №27331/7/99-00-24-04-03-07 від 02.10.2024, в якості публічної інформації, визначеної підпунктом 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України, та як такої, що надійшла з джерел передбачених статтею 72 ПК України.
Відповідач покликається на той факт, що копія наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки від 26.11.2024р. № 6422-ПП, а також письмове повідомлення від 09.12.2024 року № 922/13-01-24-08-08 про дату початку та місце проведення документальної позапланової невиїзної перевірки надіслано платнику податків-фізичній особі ОСОБА_1 10.12.2024р. рекомендованим листом з повідомленням про вручення на податкову адресу: АДРЕСА_1 (квитанція №0600991771228 від 10.12.2024 року). Зазначені документи вручено особисто 21.12.2024 року.
Відповідач наголошує, що платник податків проігнорував обов'язок надати підтверджуючі документи, так як до перевірки позивачем не подано жодних документів та податкової декларації про майновий стан та доходи, що б підтверджувало чи спростовувало факт отримання будь яких доходів за 2021-2022 рр. звітні періоди, зокрема не надано до перевірки первинних документів і відомостей, пов'язаних з виникненням доходу, про що складено акт від 24.01.2025р. за № 211/13-01-24-08/3718200723 «Про ненадання документів до перевірки». Також вказує, що на момент підписання акта перевірки жодних документів до перевірки не представлено, чим порушено вимоги п.44.1, п.44.3, п.44.6 ст.44 Податкового кодексу України, в частині ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю.
Відповідач стверджує, що позивач за період з 01.01.2021 по 31.12.2022 року отримала іноземні доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України зазначені у п.164.4 ст.164 Податкового кодексу України в сумі 2700279,05 грн. (90914 долари США)». Зазначає, що Платник податку-фізична особа ОСОБА_1 податкову декларацію про майновий стан і доходи до ГУ ДПС у Львівській області за 2021-2022 рр. не подала, в тому числі отриманий дохід за 2021-2022 рр. від нерезидента-британського суб'єкта господарювання «Fenix International LTD» за створення контенту на платформі OnlyFans не декларувала, податок на доходи фізичних осіб не нарахувала та не сплатила.
Відповідач вважає, що Головне управління ДПС у Львівській області діяло згідно та у відповідності до норм національного законодавства, а отже вважає, що доводи позивача викладені у позовній заяві є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 16 червня 2025 року продовжено строк для подання відзиву.
Позивач подав суду відповідь на відзив, в якому зазначає, що зазначаючи про правомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень та відсутність підстав для їх скасувань, відповідач не спростовує наведені у позовній заяві обставини. Вказує, що абзацом четвертим підрозділу 1 розділу I Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів документальних перевірок, затверджених наказом Державної податкової служба України від 25.02.2021 №244 визначено, що акт (довідка) перевірки (разом із додатками) має містити вичерпну інформацію щодо відпрацювання конкретних ризиків у діяльності платника податків із посиланням на фактично перевірені відповідні документи бухгалтерського обліку, первинні документи тощо за відповідний звітний період. З огляду на це вважає, що в порушення Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів документальних перевірок, затверджених наказом Державної податкової служба України від 25.02.2021 №244, при проведенні документальної перевірки не було використане жодного відповідного первинного документа.
Крім того звертає увагу, що відповідач визначив дохід позивача виключно на підставі листа ДПС України №27331/7/99-00-24-04-03-07 від 02.10.2024, відомості з якого він визнав достатніми для висновку про те, що позивач отримувала доходи від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за 2020-2022 роки. Зазначає, що вказаний лист ДПСУ не є первинним документом в розумінні норм ПКУ, а є засобом листування між ДПСУ та Головним управлінням ДПС у Житомирській області. Вказує, що згідно з листом ДПС України від 02.10.2024 №27331/7/99-00-24-04-03-07 інформація наведена в ньому надається для відпрацювання, та у випадку підтвердження фактів порушень вимог законодавства, контроль, за додержанням якого покладено на органи ДПС, невиконання ними податкового обов'язку щодо декларування одержаних доходів та сплати належних сум податків і зборів до бюджету - вжити заходів щодо проведення документальних перевірок таких платників. Таким чином стверджує, що в самому листі міститься вказівка щодо встановлення підтвердження фактів порушення, а не використання листа в якості джерела інформації та документа підтверджуючого факт порушення. Отже, вважає що у відповідача відсутні будь-які належні документальні підтвердження отримання позивачем доходів, отримання яких призводить до необхідності подання декларацій про майновий стан та доходи. Як наслідок, оскаржувані податкові повідомлення рішення були прийняті відповідачем без урахування всіх обставин справи, необґрунтовано, а тому є протиправними та підлягають скасуванню.
13.08.2025 через електронний суд надійшли додаткові пояснення позивача в яких він зазначає, що, всупереч обов'язку надавати докази на підтвердження своїх доводів та обов'язку діяти правомірно, ГУ ДПС у Львівській області не лише не було долучено до матеріалів справи відповідну «інформацію, надану від нерезидента - британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd», а й не було досліджено цю інформацію під час проведення перевірки, так як Акт перевірки не містить жодних вказівок про дослідження цієї інформації. Позивач також вказує на невідповідність дій ДПС нормам міжнародного права, а саме Конвенції від 11.08.1993 року. Зазначає, що за Конвенцією від 11.08.1993р. обмін інформацією відбувається між Управлінням її Величності з питань податків та митних зборів та Міністерством фінансів України, а не між нерезидентом-суб'єктом господарювання та ДПС України. Також позивач звертає увагу на те, що ДПС України надсилає Головним управлінням ДПС в областях та м. Києві інформацію, надану компетентним органом Сполученого королівства Великої Британії та Північної Ірландії стосовно одержання доходів фізичними особами - резидентами України, яка наведена у додатку № 1 до цього листа, однак вказаний додаток № 1 до листа ДПС України відсутній у переліку документів, які досліджувались ГУ ДПС у Львівській області під час проведення перевірки позивача. Також зазначає, що відповідачем під час проведення перевірки не вживалося жодних заходів щодо встановлення факту отримання позивачем доходів від британського суб'єкта господарювання «Fenix lnternational Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans та сум цих доходів. Зокрема, не було досліджено відомості банківського рахунку Позивача.
Відповідач надав суду додаткові пояснення від 15.08.2025, у яких, зокрема, вказує, що лист ДПС України від 02.10.2024 №27331/7/99-00-24-04-03-07 є офіційним документом, складеним та направленим у межах реалізації міжнародного обміну податковою інформацією відповідно до статті 73 Податкового кодексу України та положень Конвенції між Урядом України та Урядом Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії від 11.08.1993 року. Зазначає, що Податковий кодекс України прямо наділяє Державну податкову службу України повноваженнями компетентного органу у сфері міжнародного обміну податковою інформацією. Також зауважує, що сама інформація, надана іноземним компетентним органом у межах автоматичного обміну, уже є підтвердженням отримання таких доходів і не потребує додаткового підтвердження з інших джерел, якщо інше прямо не передбачено законом. Щодо додатку №1 та повноти акта перевірки пояснює, що матеріали перевірки містять відомості, які є похідними від цього додатка і безпосередньо відображають інформацію, надану компетентним органом Великої Британії, а законодавство не вимагає дослівного відтворення усіх додатків у тексті акта перевірки, а лише покладає обов'язок на контролюючий орган належним чином використати отримані дані для встановлення фактів порушення.
Ухвалою суду від 08 жовтня 2025 року призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 22 жовтня 2025 року задоволено клопотання представника позивача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
27.10.2025 від відповідача надійшло клопотання про долучення доказів, яким долучено до матеріалів справи лист із перекладом та додатком.
Відповідач надав суду додаткові пояснення від 24.11.2025, в яких звертає увагу на рішення Сьомого апеляційного адміністративного суду від 21.10.2025 у справі №560/4741/25, де суд дійшов висновку, що такі відомості є належною податковою інформацією, що свідчила про можливі порушення платником податків податкового законодавства
17.12.2025 від позивача надійшло клопотання про долучення доказів, яким долучено до матеріалів справи копії адвокатських запитів від 03.12.2025 року, копію Листа Головного управління ДПС у Львівській області від 09.12.2025 року вих.№48990/6/13-01-24-08-06 та копію Листа Державної податкової служби України від 09.12.2025 року вих№35308/6/99-00-24-05-06.
Ухвалою суду від 21 січня 2026 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивач в судовому засіданні просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив повністю з підстав викладених у відзиві, просить в позові відмовити.
Суд всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та
встановив:
Державна податкова служба України (надалі також - ДПС України) у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України та Урядом Сполученого Королівства про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на дохід і на приріст вартості майна, що набула чинності 11.08.1993 (надалі також - Конвенція про усунення подвійного оподаткування) та Конвенцією про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах зі змінами і доповнення від 27.05.2010 (надалі також Багатостороння Конвенція) 15.04.2024 звернулася із запитом до компетентного органу Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії (надалі також - Сполучене Королівство) про надання інформації про доходи резидентів України, отриманих ними від британського суб'єкта господарювання «Fenix International LTD» за створення контенту на платформі «OnlyFans» за період 2020 - 2022 роки.
ДПС України 03.09.2024 у відповідь на запит отримала від компетентного органу Сполученого Королівства листом від 02.09.2024 податкову інформацію щодо доходів, які отримали громадяни України за період 2020-2022 років від британського суб'єкта господарювання «Fenix International LTD» за створення контенту на платформі «OnlyFans».
Згідно з отриманою інформацією, позивачка впродовж 2021 року отримала від британського суб'єкта господарювання «Felix International LTD» за створення контенту на платформі «OnlyFans» дохід на загальну суму 67217 доларів США та впродовж 2022 року отримано дохід на загальну суму 23697 доларів США.
ДПС України листом за № 27331/7/99-00-24-04-03-07 від 02.10.2024 повідомлено Головні управління ДПС України про надіслання інформації, наданої компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993, стосовно одержання доходів фізичними особами - резидентами України від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans за 2020-2022 роки. За змістом листа ДПС України зазначено, що при відпрацюванні зазначеної інформації забезпечити одержання від зазначених платників податків - фізичних осіб відповідних пояснень та їх документального підтвердження згідно з положеннями п. 73.3 ст. 73 Кодексу. У разі підтвердження фактів порушень вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на органи ДПС, невиконання ними податкового обов'язку щодо декларування одержаних доходів та сплати належних сум податків і зборів до бюджету - вжити заходів щодо проведення документальних перевірок таких платників». У додатку до листа наведені відомості, зокрема, щодо прізвища, ім'я, по батькові позивача, її реєстраційний номер облікової картки платника податків, назва облікового запису, дата народження, адреса, інформація про суми отриманих коштів в доларах США та число транзакцій.
За наслідками отримання листа управлінням оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Львівській області складено доповідну записку від 19.11.2024 №1324/42/13-01-24-08-08 про доцільність проведення документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків-фізичної особи ОСОБА_1 .
Головним управлінням ДПС у Львівській області 26.11.2024 прийнято наказ № 6422-ПП «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків-фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 )», за змістом якого на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.78.1.2 п.78.1 ст.78, ст.79 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755- VI (із змінами та доповненнями)» (далі також- ПК України) та розглянувши доповідну записку управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Львівській області від 19.11.2024 №1324/42/13-01-24-08-08 наказано провести документальну позапланову невиїзну перевірку платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 з 20.01.2025 тривалістю п'ять робочих днів з питань дотримання вимог податкового законодавства, достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати до бюджету податків, зборів і платежів за період з 01.01.2021 по 31.12.2022.
Копія наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки від 26.11.2024 № 6422-ПП, а також письмове повідомлення від 09.12.2024 року № 922/13-01-24-08-08 про дату початку та місце проведення документальної позапланової невиїзної перевірки надіслано платнику податків-фізичній особі ОСОБА_1 10.12.2024 рекомендованим листом з повідомленням про вручення на податкову адресу: АДРЕСА_1 (квитанція №0600991771228 від 10.12.2024 року). Зазначені документи вручено особисто 21.12.2024 року. У повідомленні від 09.12.2024 року № 922/13-01-24-08-08 зазначено про необхідність ОСОБА_1 відповідно до пункту 85.2 статті 85 ПК України забезпечити надання всіх необхідних документів, що підтверджують дані податкових декларацій (розрахунків), зокрема первинні та інші документи, які підтверджують отримання доходів і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС.
Відповідно до вищевказаного наказу від 26.11.2024 № 6422-ПП «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків-фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 )» Головним управлінням ДПС у Львівській області з 20.01.2025 проведена документальна позапланова невиїзна перевірка платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового законодавства, достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати до бюджету податків, зборів і платежів за період з 01.01.2021 по 31.12.2022.
24.01.2025 заступником начальника відділу планових перевірок оподаткування фізичних осіб управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Львівській області складено Акт №211/13-01-24-08/3718200723 «Про ненадання документів до перевірки», а саме: всіх документів, які підтверджують дані податкових декларацій (розрахунів), зокрема, первинні та інші документи, які підтверджують отримання доходів і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства.
За наслідками перевірки складений Акт №3145/13-01-24-08-03/3718200723 від 28.01.2025 (далі - Акт перевірки від 28.01.2025), яким встановлено порушення:
1. пп.49.18.4 п.49.18 ст.49, п. «в» п.176.1 ст.176, п.179.1 ст.179 Податкового Кодексу України встановлено не подання податкових декларацій про майновий стан і доходи за 2021 та 2022 роки.
2. п.163.1. ст.163, пп.164.1.1 п.164.1, п.164.4 ст.164, пп.170.11.1 п.170.11 ст.170, п.167.1 ст.167, пп.168.2.2 п.168.2 ст.168 Податкового кодексу України в результаті чого донараховано податок на доходи фізичних осіб в сумі 486050,23 грн., в т.ч. за 2021 рік на загальну суму 330062,36 грн., за 2022 рік на загальну суму 155987,87 грн.
3. пп.1.2, пп.1.3, пп.1.5, пп.1.6 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу, п.164.4 ст.164, пп.168.1.1, пп.168.1.2 п.168.1 ст.168 Закону України від 28.12.2014р. №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» в результаті чого донараховано військового збору за 2021-2022 рр. на загальну суму 40504,19 грн, в тому числі за 2021 рік на загальну суму 25507,58 грн, за 2022 рік на загальну суму 12998,99 грн.
4. п.44.1, п.44.3, п.44.5, п.44.6 ст.44 Податкового кодексу України, за незабезпечення зберігання документів та ненадання посадовим особам, які проводять перевірку документів, про що складено відповідний акт.
На підставі Акта перевірки від 28.01.2025 Головним управлінням ДПС у Львівській області прийнято податкові повідомлення - рішення:
№8584/13-01-24-08 форми «Р», про донарахування податкових зобов'язань та застосування штрафних (фінансових) санкцій за платежем військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на суму 50630,24 грн. ( в тому числі основний платіж - 40504,19 грн., штрафна санкція 10126,05 грн.);
№8585/13-01-24-08 (форма «Р») про донарахування податкових зобов'язань та застосування штрафних (фінансових) санкцій за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на суму 607562,79 грн. (в тому числі основний платіж - 486050,23 грн., штрафна санкція - 121512,56 грн.);
№8586/13-01-24-08 (форми «ПС») про застосування штрафних (фінансових) санкцій за платежем «Адміністративні штрафи та інші санкції» у сумі 1020 грн;
№8587/13-01-24-08 (форми «ПС») про застосування штрафних (фінансових) санкцій за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 680 грн.;
Не погоджуючись з висновками акту перевірки та спірними рішеннями суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права та обов'язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (далі також ПК України).
Відповідно до пункту 61.1 статті 61 ПК України, податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з підпунктом 62.1.3 пункту 62.1 статті 62 ПК України одним із способів здійснення податкового контролю є проведення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з пунктом 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Згідно з підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.
Нормами статті 79 ПК України визначені особливості проведення документальної невиїзної перевірки.
Відповідно до пункту 79.1 статті 79 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Згідно з пунктом 79.2 статті 79 ПК України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
У разі надіслання (вручення) відповідно до статті 42 цього Кодексу платнику податків (його представнику) копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення позапланової невиїзної перевірки, шляхом надсилання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення документальна позапланова невиїзна перевірка (крім перевірки, визначеної статтею 200 цього Кодексу) розпочинається не раніше 30 календарного дня з дати надсилання такого повідомлення та копії наказу.
Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Положеннями пункту 42.2 статті 42 ПК України встановлено, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Згідно з приписами пункту 42.5 статті 42 ПК України у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Таким чином, законодавством встановлений обов'язок контролюючого органу повідомити платника податків про дату початку та місце проведення перевірки, а платнику, в свою чергу, гарантується право оскаржувати рішення контролюючого органу про проведення перевірки стосовно нього. Реалізація такого права за відсутності обов'язку у контролюючого органу повідомляти про перевірку до її проведення була б неможливою. Невиконання вимог пункту 79.2 статті 79 ПК України щодо пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, направлення на проведення перевірки та копії наказу про проведення перевірки призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків такої.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 28.05.2025 у справі №640/4422/19.
Як встановлено судом, копія наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки від 26.11.2024 № 6422-ПП, а також письмове повідомлення від 09.12.2024 року № 922/13-01-24-08-08 про дату початку та місце проведення документальної позапланової невиїзної перевірки надіслано позивачу 10.12.2024 рекомендованим листом з повідомленням про вручення (квитанція №0600991771228 від 10.12.2024 року) і такі нею отримані 21.12.2024, про що свідчить особистий підпис на повідомленні про вручення. Отже, матеріалами справи підтверджено виконання контролюючим органом умов цієї статті, що надало посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Нормами пункту 78.4 статті 78 ПК України встановлено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Судом встановлено, що підставою для проведення спірної перевірки за змістом наказу Головного управління ДПС у Львівській області від 26.11.2024 № 6422-ПП «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків-фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 )» зазначено пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.78.1.2 п.78.1 ст.78, ст.79 Податкового кодексу України та доповідну записку управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Львівській області від 19.11.2024 №1324/42/13-01-24-08-08.
Пунктом 78.1 статті 78 ПК України встановлені підстави для проведення документальних позапланових перевірок, серед яких наявні такі підстави, як:
- отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (підпункт 78.1.1);
- платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію, розрахунки, звітність для податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, якщо їх подання передбачено законом (підпункт 78.1.2).
З аналізу цих норм слідує, що проведення перевірок, зокрема документальних позапланових невиїзних, є процедурним заходом зі збору податковим органом інформації щодо дотримання платником законодавства у межах податкового контролю.
Згідно податкової інформації платник податків-фізична особа ОСОБА_1 за 2021-2022 рік отримала дохід, який згідно з Податковим кодексом України підлягає включенню до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та відображенню платником податку в річній декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації), яку нею не було подано.
З наведеного суд висновує про наявність в спірному випадку передбачених п.п. 78.1.2 п.78.1 ст.78, ст.79 ПК України підстав для проведення позапланової невиїзної перевірки.
У постанові від 28.09.2022 у справі № 160/2552/21 Верховний Суд зауважив, що ключовим питанням при наданні оцінки процедурним порушенням, допущеним під час прийняття суб'єктом владних повноважень рішення, є співвідношення двох базових принципів права: протиправні дії не тягнуть за собою правомірних наслідків і, на противагу йому, принцип формального порушення процедури не може мати наслідком скасування правильного по суті рішення.
Суд також враховує, що відповідно до висновку Великої Палати Верховного Суду викладеному в Постанові від 08.09.2021 у справі №816/228/17 порушення, допущені під час призначення та проведення перевірки, можуть бути підставою для скасування рішення контролюючого органу у випадку, якщо такі порушення вплинули або об'єктивно могли вплинути на правильність висновків контролюючого органу за результатами такої перевірки та відповідно на обґрунтованість і законність прийнятого за результатами перевірки рішення. Отже, саме по собі порушення процедури прийняття акта не повинно породжувати правових наслідків для його дійсності, крім випадків, прямо передбачених законом.
У аспекті наведеного суд також звертає увагу на те, що наказ № 6422-ПП «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків-фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 )» містить відомості, зокрема, про:
- мету перевірки дотримання вимог податкового законодавства, достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати до бюджету податків, зборів і платежів за період з 01.01.2021 по 31.12.2022;
- вид перевірки - документальна позапланова невиїзна перевірка;
- підстави для проведення перевірки - пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.78.1.2 п.78.1 ст.78, ст.79 ПК України та доповідна записка управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Львівській області від 19.11.2024 №1324/42/13-01-24-08-08.
Тож з урахуванням встановлених обставин справи суд вважає, що в контролюючого органу були наявні достатні правові підстави для проведення перевірки позивача. Зміст наявного у цій справі наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки відповідає усім передбаченим податковим законодавством вимогам.
Щодо доводів позивача про порушення контролюючим органом порядку отримання від компетентного органу Сполученого Королівства податкової інформації, яка стала підставою для проведення документальної перевірки позивача, зокрема, вимог пунктів 3 та 6 Порядку обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних країн, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 16 квітня 2022 року № 118, в частині подання спеціального запиту без вказівки на конкретні факти, які свідчили б про те, що дії чи бездіяльність позивача призвели чи можуть призвести до податкових витрат та/або неправомірного застосування звільнення від оподаткування або зменшення ставки податку, а подання з метою отримання інформації про всіх без виключення громадян України, які отримали від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans» доходи за період 2020-2022 років, то суд зазначає таке.
Відповідно до підпункту 72.1.4 пункту 72.1 статті 72 ПК України до податкової інформації відноситься інформація від органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів.
Приписами підпункту 53 1.4 пункту 53 1 підрозділу 10 Перехідні положення ПК України встановлено, що не вважається податковою інформацією, яка може бути використана контролюючим органом для визначення суми податкових зобов'язань платника податків, отримана контролюючим органом від іноземних компетентних органів відповідно до Багатосторонньої угоди CRS, та яка стосується фінансового рахунку або рахунків громадянина України, відкритих у фінансових установах іноземних юрисдикцій, якщо сукупний залишок або вартість усіх фінансових рахунків, власником яких є одна особа - громадянин України, не перевищує еквівалент 250 тисяч доларів США станом на 31 грудня календарного року, який припадає на період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2024 №64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-IX.
20.03.2023 Верховна Рада України прийняла Закон України № 2970-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо імплементації міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки» (далі - Закон), який набрав чинності 28.04.2023.
З 01.07.2023 Закон вимагає від підзвітних фінансових установ України застосовувати заходи належної перевірки до фінансових рахунків для встановлення того, чи є рахунки підзвітними. Якщо рахунок є підзвітним, фінансова установа зобов'язана включити відомості про рахунок до звіту про підзвітні рахунки, та подати цей звіт до Державної Податкової служби України.
Таким чином, нові вимоги щодо перевірки фінансових рахунків та подання за ними звітності до ДПС застосовуються до чотирьох категорій організацій, визначених розділом VII Загального стандарту звітності CRS: депозитарна установа (банки, кредитні спілки, та ін.); кастодіальна установа (депозитарні установи, що здійснюють депозитарну діяльність, номінальні утримувачі); інвестиційна компанія (інвестиційні форми, інститути спільного інвестування, компанії з управління активами та ін.); визначена страхова компанія (страховики, недержавні пенсійні фонди).
Відповідно до підпункту 83.1.2. пункту 83.1 статті 83 ПК України, матеріали, які є підставами для висновків під час проведення перевірок є податкова інформація.
Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності також використовується інша інформація, оприлюднена відповідно до законодавства та/або добровільно чи за запитом надана контролюючому органу в установленому законом порядку, а також інформація, наведена у скарзі покупця (споживача) щодо порушення платником податків встановленого порядку проведення розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (підпункт 72.1.6. пункту 72.1. статті 72 ПК України).
Також, норми статті 72 ПК України визначають право контролюючого органу на отримання та використання у своїй діяльності інформації від банків та інших фінансових установ.
Державною податковою службою України у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на дохід і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993 (далі - Конвенція) та Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах зі змінами, внесеними Протоколом про внесення змін і доповнень до Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах від 27.05.2010, яка ратифікована Верховною Радою України із застереженням Законами України від 17.12.2008 №677 - VI та від 11.01.2013 №21 - VII та є чинною з 01.07.2009 (зі змінами - з 01.09.2013) направлено запити про отримання від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії інформації щодо отримання доходів фізичними особами - резидентами України від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans.
Стаття 5 («Обмін інформацією на прохання») Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах визначає, що на прохання запитуючої держави запитувана держава надає запитуючій державі будь-яку інформацію, що згадується у статті 4 Багатосторонньої конвенції та стосується конкретних осіб чи операцій. Відповідно до зазначених положень Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна та Багатосторонньої конвенції та згідно з Порядком обміну податковою інформацією за спеціальними письмовими запитами з компетентними органами іноземних країн, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 30.11.2012 №1247, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.12.2012 за № 2171/22483 (далі Порядок), ДПС України отримано інформацію, надану компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993, стосовно одержання доходів фізичними особами резидентами України від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans за 2020-2022 роки.
Статтею 22 Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах визначено, що з будь якою інформацією, отриманою Стороною згідно із конвенцією, поводяться як з таємною, така інформація захищається так само, як інформація, отримана відповідно до внутрішнього законодавства цієї Сторони, настільки, наскільки це є необхіднім для забезпечення необхідного рівня захисту особових даних, відповідно до гарантій, які можуть зазначатися Стороною, яка надає інформацію, та які вимагаються відповідно до її внутрішнього законодавства. Така інформація в будь-якому разі розголошується лише особам або органам (зокрема, судам та адміністративним чи наглядовим органам), які причетні до оцінки, збору або стягнення податків цієї Сторони, до здійснення виконавчих заходів або кримінального переслідування стосовно податків цієї Сторони чи до прийняття рішень за апеляціями стосовно податків цієї Сторони, чи до нагляду за зазначеним вище. Ця інформація може використовуватися лише особами чи органами, зазначеними вище, і тільки для цих цілей. Незважаючи на положення пункту 1 статті 22 Багатосторонньої конвенції, вони можуть розголошувати її під час відкритого судового розгляду або в судових рішеннях, які стосуються таких податків.
Відповідно до статті 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Порядок обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних країн, затверджений наказом Мінфіна від 16.04.2022 №118 ( далі - Порядок №118).
Порядок №118 спрямований на забезпечення ефективного обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних держав за спеціальними запитами про надання податкової інформації.
Згідно з підпунктом 51 пункту 4 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою КМУ від 06.03.2019 №227, Державна податкова служба України відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює взаємодію та обмін інформацією з компетентними органами іноземної юрисдикції згідно із законодавством, міжнародними договорами України.
На сьогодні між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії здійснюється обмін податковою інформацією відповідно до положень таких міжнародних договорів.
Відповідно до пункту 11 Умов обслуговування, які оприлюднені на сайті, користувачі (далі - Творці), які налаштували свій обліковий запис OnlyFans для публікації вмісту для перегляду шанувальниками, відповідають за свої податкові справи та гарантують, що повідомили та будуть повідомляти в майбутньому про всі платежі, які вони отримують у зв'язку із використанням OnlvFans. відповідному податковому органу у їх юрисдикції, як цього вимагає закон. Творці самостійно несуть відповідальність за своєчасне подання податкових декларацій та сплату будь - яких податків з їх доходів на OnlyFans.
Британський суб'єкт господарювання «Fenix International Ltd» надає свою платформу OnlyFans для монетизації контенту, який надається особисто українським Творцям, за можливість монетизації свого контенту комісія OnlyFans становить 20% від суми доходу.
Для отримання доходу на платформі OnlyFans створюється акаунт, система пропонує пройти верифікацію.
Щоб пройти верифікацію, вибирають країну і вказують рік особи, неповнолітні не допускаються до верифікації та роботи з майданчиком. Для верифікації використовують будь - який офіційний документ: закордонний паспорт, ID картка, водійські права тощо. Після чого проводиться порівняння фото онлайн та фото з документа. Після завершення процедури верифікації Творець приєднується до OnlyFans. Потім у розділі «Банківська операція» в налаштуваннях акаунта додаються реквізити банківського рахунку для отримання доходу. З платформи гроші автоматично надходять до платіжної системи, а звідти перераховуються на банківську картку.
При реєстрації у будь - якій платіжні системі необхідно підготувати банківську картку та встановити з'єднання з інтернет - банкінгом, забезпечивши необхідний баланс для верифікації. Першим кроком є введення основних даних - імені, прізвища, країни, валюти рахунку та електронної адреси. Важливо вибрати валюту рахунку та пароль. Для забезпечення безпеки необхідно ввести номер мобільного телефону та отримати перевірчий код. Це ефективно захищає офіційні дані та унеможливлює несанкціонований доступ. При введенні особистих даних до платіжної системи Творці вказують адресу, місто, поштовий індекс та дату народженні, забезпечуючи відповідність з інформацією у паспорті. Реєстрація в платіжній системі завершується створенням пін - коду для максимального захисту рахунку. Цей фінальний захід забезпечує конфіденційність фінансових операцій та гарантує безпеку користування платіжною системою.
Згідно з пунктом 1 статті 27 Конвенції компетентні органи Договірних Держав обмінюються інформацією, яка є очікувано значимою для виконання положень цієї Конвенції або адміністрування чи виконання національних законів, що стосуються податків будь - якого виду та визначення, які стягуються від імені Договірних Держав або їхніх адміністративно - територіальних одиниць, або місцевих органів влади тієї мірою, якою оподаткування, згідно з такими законами, не суперечить цій Конвенції.
Відповідно до пункту 2 статті 27 Конвенції будь - яка інформація, одержана Договірною Державою відповідно до пункту 1, вважається конфіденційною так само, як і інформація, що одержана відповідно до національного законодавства цієї Держави, вона може розкриватися тільки особам або органом влади (у тому числі судам і адміністративним органам), які займаються нарахуванням або збором, примусовим стягненням податків, зазначених у пункті 1, або судовим розслідуванням, або розглядом апеляцій стосовно таких податків, або наглядом за вищенаведеним. Такі особи або органи використовують інформацію тільки з цією метою. Вони можуть розкривати інформацію під час відкритого судового засідання або в тексті судових рішень.
Суд звертає увагу на те, що отримавши лист Державної податкової служби України №27331/7/99-00-24-04-03-07 від 02.10.2024, у якому зазначено про надіслання інформації, наданої компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на дохід і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993, стосовно одержання доходів фізичними особами - резидентами України від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі Only Fans за 2020 - 2022 роки, у додатку до якого у переліку фізичних осіб зазначена ОСОБА_1 РНКОПП (3718200723), яка отримала дохід за створення контенту на платформі в сумі 67217 доларів США впродовж 2021 року та на загальну суму 23697 доларів США впродовж 2022 року, ГУ ДПС у Львівській області надісланий запит про необхідність отримання та використання інформації, що була надана для ДПС України компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії.
Лист Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії щодо одержання доходів фізичними особами - резидентами України від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі Only Fans за 2020 - 2022 роки складається з описової частини англійською мовою та файлів Excel.
Зі змісту офіційного перекладу вказано листа суд встановив, що ОСОБА_1 впродовж 2021 року отримала від британського суб'єкта господарювання «Felix International LTD» за створення контенту на платформі «OnlyFans» дохід на загальну суму 67217 доларів США та впродовж 2022 року отримано дохід на загальну суму 23697 доларів США.
Отже, висновки про отриманий дохід ґрунтуються на офіційному документі - письмовій відповіді податкового органу Великої Британії щодо виплат ОСОБА_1 доходів від Fenix International Ltd (OnlyFans). Вказаний документ містить персональні дані позивача, суму нарахованого їй доходу та підтверджує факт її участі в платформі OnlyFans як отримувача виплат. Отже, використання міжнародної податкової інформації було законним і виправданим, а отримані відомості достовірними. Жодних вимог щодо первинних документів від іноземної компанії ПК України не висуває, достатнім є сам факт отримання офіційних даних від компетентного органу іншої держави.
Таким чином інформація отримана на підставі міжнародного запиту від компетентного органу іноземної держави і яка містить конкретні дані про платника (персональні дані позивачки, суму нарахованого їй доходу) підпадає під ознаки податкової інформації.
Доводи позивача щодо неможливості застосування штрафних санкцій через дію карантинних обмежень суд відхиляє, з огляду на те, що ще до завершення карантину Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні був введений воєнний стан, який наступними указами Президента України продовжувався та триває досі.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада України прийняла Закон України від 03 березня 2022 року № 2118-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану», який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).
Цим Законом підрозділ 10 розділу XX ПК України доповнений пунктом 69, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Підпунктами 69.1, 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України визначено, що в разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема, щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, встановленої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, - платники податків звільняються від визначеної цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Для платників та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
У подальшому Законом України від 24 березня 2022 року № 2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» внесено зміни до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме: слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».
Цими змінами в законодавство не була зупинена дія положень пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України.
Наведене вище вказує на те, що з 07 березня 2022 року фактично діяли дві норми, які визначали критерії звільнення від відповідальності за порушення, вчинені на час воєнного стану.
Так, пункт 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України передбачав безумовне звільнення від відповідальності у вигляді штрафних санкцій за вчинення порушень протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, крім конкретно визначених порушень. До таких винятків належали порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу, обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, цільового використання пального, спирту етилового платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку, порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Натомість підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України на той час звільняв від відповідальності за недотримання фактично всіх передбачених податковим законодавством обов'язків тих платників податків, які не мають можливості виконувати свої обов'язки у сфері оподаткування, але виконали їх до спливу шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Обидві зазначені норми фактично мали однаковий предмет регулювання, з урахуванням відмінностей у періодах вчиненого правопорушення. Втім, є відмінності у колі суб'єктів, на яких вони поширюються, та в умовах звільнення від відповідальності. Норми підпункту 69.1 передбачали, що звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних надається платникам лише за умови подальшої реєстрації таких накладних протягом шести місяців з дня завершення воєнного стану. В той час як положення пункту 52-1 передбачали безумовне звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних протягом періоду з 1 березня 2020 року до останнього календарного дня місяця, в якому завершується дія карантину.
Враховуючи те, що обидва ці положення мають тотожні диспозиції, але відрізняються гіпотезами, пункт 52-1 застосовувався під час дії карантину, тоді як підпункт 69.1 застосовувався після запровадження воєнного стану. Паралельне існування умов, за яких застосовуються обидва згадані положення, не виключає необхідності їхнього застосування за передбачених ними умов і обставин. Оскільки ці норми мають власні умови застосування, вони не конкурують між собою. Тому, пізніша дата прийняття підпункту 69.1 на той час не виключала необхідності застосування пункту 52-1, якщо існують відповідні умови.
Окрім цього, Закон № 2260-IX доповнив підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
«Механізм «ковідного» мораторію, закріплений у пункті 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України, мав діяти до завершення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою протидії поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19). Водночас із запровадженням воєнного стану законодавцем було ухвалено особливості оподаткування, насамперед шляхом доповнення підрозділу 10 розділу XX ПК України підпунктом 69.2 (у редакції Закону № 2260-ІХ), який із 27 травня 2022 року чітко установив, що вимоги законодавства щодо «ковідного» мораторію під час воєнного стану не застосовуються.
Щодо суті зафіксованих актом перевірки порушень, які стали підставою для застосування до позивача фінансових санкцій суд зазначає таке.
Як уже встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, підставою документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 став лист Державної податкової служби України №27331/7/99-00-24-04-03-07 від 02.10.2024, у якому зазначено про надіслання інформації, наданої компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на дохід і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993, стосовно одержання доходів фізичними особами - резидентами України від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі Only Fans за 2020 - 2022 роки.
У додатку до цього листа у переліку фізичних осіб зазначена платник податків - фізична особа ОСОБА_1 , яка отримала дохід у розмірі 2700279,05 грн (90914 долари США) від резидента Великої Британії суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans за період з 01.01.2021 по 31.12.2022. Даний факт зафіксовано актом перевірки №3145/13-01-24-08-03/3718200723 від 28.01.2025.
Таким чином, письмова відповідь податкового органу Великої Британії щодо виплат доходів від Fenix International Ltd (OnlyFans) підтверджує факт участі ОСОБА_1 в платформі OnlyFans як отримувача виплат. Цей документ містить персональні дані позивача, суму нарахованого їй доходу та підтверджує факт її участі в платформі OnlyFans як отримувача виплат.
При цьому доказів сплати позивачем податків з отриманого доходу в країні його походження, з метою застосування положень Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на дохід і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993, позивачем не надано.
Доказів в спростування зафіксованого факту отримання доходу чи будь-яких первинних документів, які підтверджують дані податкових декларацій (розрахунів), зокрема, первинні та інші документи, які підтверджують отримання доходів і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, незважаючи на повідомлення контролюючого органу від 09.12.2024 року № 922/13-01-24-08-08 відповідачу не подано. Даний факт зафіксовано актом №211/13-01-24-08/3718200723 «Про ненадання документів до перевірки», а саме: всіх документів, які підтверджують дані податкових декларацій (розрахунків), зокрема, первинні та інші документи, які підтверджують отримання доходів і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства. До суду таких документів також не подано.
Податкова декларація про майновий стан і доходи за 2022 рік до податкового органу не подана, податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми отриманого доходу не нараховано та не сплачено, що позивач не заперечує.
Відповідно до пункту 163.1 статті 163 ПК України об'єктом оподаткування резидента є:- 163.1.1. загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід;- 163.1.2. доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання);- 163.1.3. іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Згідно з пунктом 164.1 статті 164 ПК України - базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду. У разі використання права на податкову знижку базою оподаткування є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального оподатковуваного доходу з урахуванням пункту 164.6 цієї статті на суми податкової знижки такого звітного року.
Відповідно до підпункту 164.1.1. пункту 164.1 статті 164 ПК України загальний оподатковуваний дохід складається з доходів, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), доходів, які оподатковуються у складі загального річного оподатковуваного доходу, та доходів, які оподатковуються за іншими правилами, визначеними цим Кодексом.
Згідно з підпунктом 164.1.3. пункту 164.1 статті 164 ПК України - загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності згідно із статтею 177 цього Кодексу, та доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність згідно із статтею 178 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 164.4 статті 164 ПК України під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.
Порядок оподаткування іноземних доходів передбачено пунктом 170.11 статті 170 ПК України, згідно з підпунктом 170.11.1 якого, якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі - Декларація), та оподаткувати за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 ПК України (18 відсотків).
Згідно з пунктом 167.1 статті 167 ПК України ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
Також зазначені доходи є об'єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПК).
Абзацом 1 пункту 44.6 статті 44 ПК визначено, що у разі, якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в пункті 86.7 статті 86 цього Кодексу (протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отриманн акта) платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає в порядку пункту 86.7 статті 86 цього Кодексу документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки, такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.
Відповідно до пункту 85.2 статті 85 ПК України, платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки. Цьому обов'язку кореспондує право контролюючого органу при проведенні перевірок вимагати і отримувати у платників податків первинні фінансово-господарські, бухгалтерські та інші документи (в тому числі, засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності) їх копії), які б підтверджували задекларовані об'єкти оподаткування, суми податкових зобов'язань, дотримання вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Таке право закріплене нормою п.85.4 ст.85 ПК України.
Позивач не надав жодних доказів, які б спростували висновки перевірки ні на момент підписання акта перевірки, чим порушено вимоги п.44.1, п.44.3, п.44.6 ст.44 ПК України, в частині ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю. Таких доказів не подано і до суду.
Враховуючи вищевикладене суд вважає доведеним факт отримання позивачем доходу джерелом походження за межами України, але при цьому вказаний дохід позивачем не декларувався, обов'язкові податки і платежі не сплачено, доказів в спростування наведеного позивачем не подано.
Тож на підставі досліджених матеріалів справи та аналізу норм законодавства, якими врегульовано спірні правовідносини, суд дійшов висновку щодо правомірності дій відповідача з одного боку та щодо відсутності факту порушення прав позивача, які потребували б судового захисту, з іншого.
Інші доводи та аргументи учасників справи не мають значення для правильного вирішення спору по суті, не впливають на встановлені в ході розгляду справи обставини і не спростовують викладених висновків суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи усі вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 241-246, 250, 255 КАС України, суд -
ухвалив:
1. В позові ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування рішень Головного управління Державної податкової служби у Львівській області - відмовити повністю.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 11.03.2026
СуддяКоморний Олександр Ігорович