Ухвала від 10.03.2026 по справі 380/6726/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/6726/25

УХВАЛА

щодо розгляду заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду

10 березня 2026 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Кухар Н.А.

секретаря судового засідання Матулкіна О.К.

за участю:

представника позивача (заявника) - не прибув

представника відповідача - Кожухар І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення в адміністративній справі №380/6726/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача подав заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2025 року в адміністративній справі №380/6726/25 (вх. №17714 від 04.03.2026 року). В обґрунтування заяви позивач вказує, що відповідач з моменту набрання законної сили рішенням суду у справі обмежує позивачу виплату пенсії 28072,85 грн. сумою 25 950,00 грн., що підтверджується відомостями з особистого кабінету позивача з електронного порталу Пенсійного фонду України. Відтак, зазначене рішення повністю не виконане, і такі подальші протиправні дії та бездіяльність відповідача порушують не тільки конституційні права позивача на отримання пенсії у визначеному законом розмірі, але також чинне законодавство України, щодо обов'язкового виконання рішення суду.

Представник відповідача подала заперечення на заяву про встановлення судового контролю (вх. №19301 від 10.03.2026 року), де зазначила наступне. Зміст мотивувальної та резолютивної частини рішення суду конкретизує встановлені судом зобов'язання, в межах яких органи Пенсійного фонду України виконують судові рішення. Суд у справі № 380/6726/25 досліджував порушені вимоги позивача за певний період часу, а також дії Головного управління щодо обчислення пенсійної виплати, про що зазначав в мотивувальній частині судового рішення. Постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» (далі Постанова-1), прийнятої відповідно до статті 46 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік», постановлено:

1. Установити, що у період воєнного стану у 2025 році пенс (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, Законів України “Про державну службу», “Про прокуратуру», “Про статус народного депутата України», “Про Національний банк України», “Про Кабінет Міністрів України», “Про дипломатичну службу», “Про службу в органах місцевого самоврядування», “Про судову експертизу», “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», “Про наукову і науково-технічну діяльність», “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 р. №379/95-ВР “Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенс, цільової грошової допомоги, пенс за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення.

Натомість, дії Головного управління, вчинені на виконання вимог Постанови № 1 (в частині застосування понижуючих коефіцієнтів до пенсійної виплати) не були предметом дослідження в межах адміністративної справи № 380/6726/25.

Зобов'язань щодо виплати обрахованого розміру пенсійної виплати без застосування понижуючих коефіцієнтів судовим рішенням у справі №380/6726/25 не покладено, отже, не може розглядатись в контексті виконання судового рішення у справі № 380/6726/25.

В судове засідання, призначене на 10 березня 2026 року, позивач не прибув, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Представник позивача подав заяву про розгляд заяви без участі позивача або уповноваженого представника (вх. №18513 від 06.03.2026).

Представник відповідача в судовому засіданні просила суд відмовити у задоволенні заяви представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2025 року.

Розглянувши, подану в порядку ст.382 КАС України, заяву з доданими додатками та заперечення, суд дійшов висновку про наявність підстав для встановлення судового контролю виходячи з наступного

Згідно з ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Відповідно до ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Згідно з ч.1 ст.382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Водночас, з 19 грудня 2024 року діє нова редакція КАС України, в якій ч.1 ст.382 КАС України доповнено другим абзацом наступного змісту:

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Частиною 1 ст.382-1 КАС України встановлено, що суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої ч.5 ст.382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

Відповідно до ч.2,3 ст.382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Представник відповідача у наданих запереченнях заперечує не виконання ним рішення суду, посилаючись на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» встановлено застосування понижуючих коефіцієнтів до пенсійної виплати.

Вказані доводи не є підставою для невиконання рішення суду, позбавляють можливості стягувача отримувати пенсію у належному розмірі, а тому з урахування положень КАС України, суд вважає необхідним встановити судовий контроль за виконанням рішення суду від 30 квітня 2025 року та зобов'язати ГУ ПФУ надати до суду звіт про виконання рішення суду у 30-денний строк, роз'яснивши наслідки неподання звіту та невиконання рішення суду.

Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що заяву представника позивача про встановлення судового контролю слід задовольнити.

Керуючись ст.ст. 248, 256, 382 КАС України,-

УХВАЛИВ:

Заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення в адміністративній справі №380/6726/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати у 30-денний строк з дати отримання даної ухвали звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2025 року.

Роз'яснити Головному управління Пенсійного фонду України у Львівській області, що відповідно до ч.10 ст.382-3 КАС України у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили у порядку ст.256 КАС України та оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 11.03.2026 року.

Суддя Кухар Н.А.